Prinses JULIANA SOW JET-UNIE Prof. Schermerhorn naar Ver. Staten Legercommuniqué WOENSDAG 15 OCTOBER 1947. beëdigd als Regentes van het Koninkrijk Plechtigheid in de Ridderzaal Toespraak van de Voorzitter De eedsaflegging steunt aanbevelingen van meerderheida rapport over Palestina Vliegtuig daalde in zee Os Belgische havens en Nederland DE TRANSPORTSTAKING TE PARIJS I Regeringsjubileum van Koning Gustaaf Britse regering [eventueel naar Afrika? Officiële Duitse steun voor Joden NEDERLANDS Frankering bij Abonnement - Temeuzen WE ERSV UKW A 'IiTI N G modegèdeeld door het K.N.MI. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Weinig verandering. Over 't algemeen vrij veel be wolking met slechts hier en daar enige lichte regen of mot regen. Weinig /Verandering1 van temperatuur. Zwakke, tijdelijk matige, wind uit Westelijke richtingen. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 631. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen A d verter. tieprjjo per mm 10 Ct.; miTtiTiMmq per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uuTj Rubriek kl. advertenties! 5 regels 60 ct.; ieders regel meer 12 cent. Ver melding Brieven onder nr. Bureau van dit Blsfi 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. H.K.H. Prinses Juliana der Nedterlanden, ingevolge de wet „toepassing van artikel 43 van de Grondwet", welke tijdelijk neer leggen van de uitoefening van het Koninklijk Gezag regelt, benoemd tot Regentes van het Koninkrijk voor het tijdvak van 14 October tot 1 December .1947, zulks over eenkomstig het. Om. besluit van 11 October 1.1., is in een verenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal in de Ridderzaal gisterenmiddag plechtig als zoda nig beëdigd. In gezelschap van Haar Gemaal heeft H.K.H. zich Dinsdagmiddag voor deze plechtigheid tegen drie uur van het Paleis Noordeinde naar het Binnenhof begeven, waarbij de stoet dezelfde route volgde als gebruikelijk is bij de plechtige opening der Staten-Ge neraal, n.l. Noordeinde, Heulstr.. Lange Voorhout, Toumooiveld, Korte Vijverberg. Bij het Paleis aan het Noord einde was een erewacht opgesteld, gevormd door een detachement van het corps Mcrüsiers, ter sterk te van 100 man. Bij het vertrek van H.K.H. deed de Mariniers kapel, o.l.v. van Gijb. Nieuwland, zich horen. De stoet werd geopend door vijf motorrijders van het regiment Huzaren van Bareel, onder wie een officier-canmimandant. Daar na volgde een jeep, waarin geze ten was de_ commandant van het regiment Huzaren van Boreel met een Ritmeester-Adjudantvervol gens een jeep met de standaard van het regiment met officier commandant standaardwacht, als mede een adjudant-onderofficier- standaarddrager. Deze jeep werd geëscorteerd door twee motorrijders van het regiment Huzaren van Boreel. Hierop volgde een escorte van 21 motorrijders van hetzelfde regiment, o.w. de officier-com mandant, die voorop reed, gevolgd door 20 manschappen. Dit escorte ging de auto's van het Prinselijk Paar en zijn gevolg waarvan deel uitmaakten de opper-ceremo- niemeester van H. M. de Koningin MJr. G. C. D. Baron van Harden- broekde Chef van «het Militaire Huis van H. M., Schout bij Nacht M. A. Rost van Tonningen en de Adjudanten Kapitein C. Bühr- mann en Luitenant ter zee der le klasse P. Steinmetz vooraf. Ter weerszijden van de auto van de Prinses gingen 4 officieren- motorrijders van het regiment huzaren van Boreel. De stoet werd gesloten door een escorte van 25 motorrijders van het regiment huzaren van Boreel; de officier commandant reed voorop en werd gevolgd door 24 manschappen. Langs de weg, welke de stoet volgde, hadden velen zich een plaatje gezocht. Bij het passeren van de auto met het Prinselijk Paar weerklonk overal gejuich. Bij de Ridderzaal was een ere wacht van 70 man van het Regi ment Prinses Irene opgesteld. Inmiddels hadden zich in de Ridderzaal met de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal en groot aantal autoriteiten ver enigd, zodat de zaal nagenoeg de zelfde aanblik bood als de ver enigde vergadering, waarin H.M. de Koningin de troonrede pleegt uit te spreken. Met de leden van het KaJbinet en de leden van de Raad van State hadden vóór het voorzittersgestoelte tevens plaats genomen het staatshoofd van W.- Borneo, Sultan Hamid II van Pon- tianak, Dr. P. Kasteel, gouverneur van Curagao en de heer Da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curagao in Nederland. Verder waren o.a. aanwezig vele leden van het corps diplomatique en leden der hofhoudingen. Vóór de aanvang der plechtig heid heeft de voorzitter Prof. Mr. Kranenburg, voorzitter der Eer ste Kamer, de verenigde vergade ring geopend en de leden der com missie van in- en uitgeleide van de vorstelijke personen aangewe zen. Tegen drie uur begaf deze commissie zich naar 'de ingang dier Ridderzaal om HJC.H en Haar gezelschap te ontvangen. Toen de Prinses met Haar Gemaal had plaats genomen, hield de voorzit ter, Prof. Mr. Kranenburg de vol gende toespraak: „Koninklijke Hoogheid, Namens de verenigde vergade ring der Staten-Generaal heet ik Uwe Koninklijke Hoogheid en Haren Gemaal welkom in dit plechtig ogenblik. De omstandigheden, die hebben geleid tot de wet, waarbij aan Uwe Koninklijke Hoogheid de waarneming van het Koninklijk Gezag als Regentes werd opge dragen, hebben de Staten-Gene raal met leedwezen vervuld, en ik spreek de hartgrondige wens uit, dat die omstandigheden spoe dig tot bet verleden zullen be horen. Een reden tot grote dankbaar heid is het echter, dat het Neder landse volk vol vertrouwen de waarneming van het Koninklijk Gezag aan Uw handen ziet toe vertrouwd. Uwe Koninklijke Hoogheid heeft de liefde en aan hankelijkheid van ons volk ver worven door Haar persoonlijkheid en door Haar warm menselijk meeleven met zijn wel en wee, met zijn leed en met zijn geluk. Ons volk is diep overtuigd, dal? Uwe Koninklijke Hoogheid zal j worden geleid bij de uitoefening van dat Gezag door het hoge voorbeeld van H. M. de Koningin en door de nobele tradities van Haar roemrijk geslacht, dat in de verwerving en handhaving van de vrijheid en rechten van ons volk een zo groot aandeel heeft gehad. Van harte verheugt de volks vertegenwoordiging er zich daar om over, dat Uwe Koninklijke Hoogheid aan haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig te verzoeken de door de Grondwet van de Re gent gevorderde eed in mijn han den te willen afleggen". H. K. H. Prinses Juliana legde vervolgens in handen van de voorzitter de in artikel 44 van de Grondwet voorgeschreven eed af, waarvan de tekst luidt als volgt: „Ik zweer trouw aan de Ko ning; Ik zweer, dat Ik in de waarneming van het Koninklijk Gezag zolang de uitoefening van het Koninklijk Gezag is neerge legd, de Grondwet zal onderhou den en handhaven;. „Ik zweer, dat Ik de onafhan kelijkheid en het grondgebied van de Staat met al Mijn ver mogen zal verdedigen en bewa ren.; dat Ik de algemene en bij zondere vrijheid en de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal bescher men en tot instandhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle mid delen aanwenden, welke de wet ten te Mijner beschikking stel len, gelijk een goed en getrouw Regent schuldig is te doen. „Zo waarlijk helpe Mij God Almachtig". Na deze plechtige beëdiging zeide de voorzitter nog het vol gende: „Mogen aan Uwe Koninklijke Hoogheid de kracht en de wijs heid geschonken worden voor de vervulling van Haar hoge taak en moge Gods Zegen op Hare ar beid rusten". De plechtigheid was hiermede ten einde. Uitgeleide gedaan door de leden der commissie ver lieten de Prinses-Regentes, Prins Bernhard en Hun gevolg daarna de Ridderzaal. De stoet reed daarna langs dezelfde route naar het Paleis Noordeinde. Onderweg werden de Vorstelijke personen ander maal door de saamgestroomde menigte opnieuw hartelijk toege juicht. Tsarapkin, de Sowjet-vertegen- woordiger in de commissie voor Palestina der V.N., heeft ter com missie-vergadering verklaard, dat men „de Joden het recht niet kan ontzeggen in Palestina hun eigen staat te stichten", weshalve de Sowjet-Unie in beginsel de aanbe velingen uit het meerderheidsrap port van de commissie voor Pale stina der V.N. zou steunen: verde ling van Palestina tussen Arabie ren en Joden. Tsarapkin legde .er de nadruk op," dat het Palestijnse probleem niet alleen met behulp van academi sche en juridische redeneringen is op te lossen. Historische rechten, waarbij honderden, ja duizenden jaren moet worden teruggere kend, beslissen volgens hem niet. De Arabieren zowel als de Joden hebben het recht vrij in hun eigen staat te leven. In verband met hetgeen de Joden in Europa heb ben moeten doorstaan, is de stich ting van een Joodse staat „een volkomen rijpe en spoed-eisende kwestie" geworden. De zaak moet op een brede politieke basis ge steld worden. Wat betreft de aanbevelingen van de meerderheid in de commis sie voor Palestina: Tsarapkin meende wel, dat sommige punten niet zonder amendering door de Sowjet-Unie aanvaard zouden worden. Op al deze kwesties (o.a. de grens tussen de beide staten, de status van Jeruzalem) wilde Tsarapkin echter thans niet in gaan. De huidige gebeurtenissen in Palestina waren naar zijn mening het gevolg van de ineenstorting van het mandaat-systeem. Met die aanbevelingen, welke door alle le den van de commissie waren on dersteund, was spreker het geheel eens: 1. zo spoedig mogelijke be ëindiging van het mandaat. 2. zo spoedig mogelijke onafhankelijk heid van Palestina. Het voorstel van de minderheid in de commissie (een gecombi neerd Arabische-Joodse staat) had volgens Tsarapkin zeker ver diensten maar kon, zo zei hij, on der de huidige omstandigheden niet verwezenlijkt worden. Tsarapkin was voorstander van de economische eenheid tussen de twee Palestijnse staten. Indien de algemene vergadering van de V.N. accoord gaat met een verdeling van Palestina, zo ging Tsarapkin verder, dan rijst de vraag op welke wijze het Brits mandaat moet eindigen, voorts hoe het plan uitgevoerd moet wor den. Als het mandaat eindigt, moet hierover meteen beslist wor den, meende Tsarapkin. Op New Foundland is bericht ontvangen, dat een vliegboot van het type Boeing in het Noorde lijke gedeelte van de Atlantische Oceaan in zee gestort is. Vermeld wordt, dat dc vliegboot door ge brek aan benzine gedwongen was te dalen; zij had getracht dat te doen in de nabijheid van een weerkundig observatieschip. Er bevonden zich 69 passagiers aan boord. Volgens een nader bericht van Reuter is de Boeing, die het eigendom is van de American In ternational Airlines, er in ge slaagd een nooddaling te volvoe ren. De vliegboot is op eigen kracht naar het observatieschip getaxied. De Belgische Minister van Openbare Werken heeft een com missie ingesteld, die in het kader van de Nederlands-Belgische sa menwerking het probleem der havenwerken moet bestuderen. Vertegenwoordigers van Ant werpen, Luik en Gent, alsmede ambtenaren van het Belgische departement van Verkeer, Buiten landse Zaken en Buitenlandse Handel maken van deze commis sie deel uit. De commissie is met haar werk zaamheden begonnen en heeft de wens geuit dat de regering tege lijkertijd de gehele havenpolitiek in studie zal nemen. Gisteravond om half acht ver trok de K.L.M.-Constellation „Venlo" naar New-York, met aan boord Prof. Br. W. Schermerhorn en de heer J. Th. Verstellen, tech nisch expert op het gebied der luchtkartering. Voor zijn vertrek deelde Prof. Schermerhorn nog een en ander mede over het doel van zijn reis naar de Ver. Staten. De Neder landse Regering heeft de Ver. Staten toegestaan bepaalde typen luchtopnamen te maken in het Indonesische gebied, welke lucht kartering als onderdeel van een groot programma voor Zuid-Oost Azië en andere delen der wereld, dat door Amerika wordt uitge voerd. De directe aanleiding tot dit plan is het feit, dat men voor de navi gatie der vliegtuigen over onvol doende gegevens beschikt. Dit heeft er toe geleid, dat men op vrij drastische wijze poogt de „World Aeronautical Charter" op te heffen. Ook voor andere doeleinden zal van de resultaten dezer kartering gebruik worden gemaakt, deelde Prof. Schermer horn mede. Ook de R.A.F. heeft in de periode tot 1 December 1946, toen de ,,Seac" het feitelijk gezag in Indonesië uitoefende, van vrij grote gebieden opnamen gemaakt van zeer bijzondere kwaliteit. Onze taak, aldus de Prof. zal er in bestaan, uit dit kostbare materiaal een voor Indonesië zo nulttig mogelijke keuze te doen en bovendien de werkzaamheden van Engeland, Amerika en Nederland op dit gebied te coördineren. De Franse Minister-President Ramadier, heeft gisterenmorgen naar aanleiding van de staking bij de Metro, zich per radio tot de Parijse bevolking gericht. Ra madier zette uiteen, dat het alge meen vakverbond van de Metro Maandag een ultimatum richtte tot de regering om het uitvaar digen van een regeling, welke eerst Vrijdag aanstaande door een commissie in bespreking ge nomen zou worden. De afgekon digde staking, vijf dagen voor de datum der gemeenteraadsverkie zingen, heeft het aanzien van een politieke manoeuvre, aldus Ra madier. Hij verzocht de bevolking kalm te blijven, verklarende, dat door dit arbeidsconflict de repu bliek zelf bedreigd werd. De Parijzenaars vonden giste renmorgen de stations van de Metro gesloten. Bij de ingangen stonden póli tie-agenten en pos ers. Ook de autobusdiensten, welke door de „Metropolitain" worden verzorgd, waren stopge zet. Het departement van open bare werken heeft aangekondigd, dat tussen de hoofdstations nood- verbindingen per autobus zullen worden ingelegd en dat, voorzover de mogelijkheid daartoe zal De- staan, later ook andere nood diensten zullen worden ingesteld. (Het publiek maakt verder ge bruik van voertuigen van parti culiere ondernemingen en taxi's. De Parijse pers is ten aanzien van de staking in twee kampen verdeeld. De linkse pers verklaren de regering voor de staking ver-, antwoordelijk, terwijl de rechtse bladen de communisten beschuldi gen van het zaaien van onrust of het door de communisten be heerste algemeen vakverbond zwakheid van houding verwijten wegens het steunen van de oor spronkelijk door de Metro-em- ployé's begonnen staking. Op 8 December aanstaande hoopt Koning Gustaaf van Zwe den zijn veertigjarig regerings jubileum te vieren. Geen andere vorst uit de meer dan duizend jaar oude historie van het Zweed se Koningschap heeft een rege ringsperiode van dergelijke lange duur bereikt. (De 16e eeuwse Koning Gustaaf Vasa regeerd# 38 jaren, de vader van de huidige monarch, Koning Oscar de Tweede, stierf in 1Ö07 na een regering van 35 jaren Koning Gustaaf. die „de demo craat op de troon" genoemd wordt, geniet ondanks zijn hoge leeftijd een uitstekende gezond heid. Over de rol van Nederland zeide Prof. Schermerhorn, dat het vast staat, dat dit luchtkarteringswerk straks ook van Nederlandse zijde ter hand zal kunnen worden ge nomen. De K.L.M. voert reeds de kartering van Suriname uit en heeit grote opdrachten in Vene zuela. De Nederlandse reputatie van voer de oorlog op dit gebied is er waarborg voor, dat ons land aan deel zal nemen in dit zeer lang- duirge en kostbare werk, dat voor de economische ontplooiing van de» betrokken gebieden onontbeer lijk is. Prof. Schermerhorn deelde ten slotte mede, dat de duur van zijn verblijf in de Ver. Staten nog niet vast staat. In een hoofdartikel van de „Chicago Tribune" wordt gezegd, dat Groot-4Bri ttannië plannen in voorbereiding heeft om zijn rege ring in eventueel noodgeval- naar Oost-Afrika over te brengen, na melijk wanneer „Sovjet-Russische faketten het in Engeland onhoud baar zouden maken". Volgens de Chicago Tribune, die geen bron voor dit bericht aangeeft, zou een en ander bevestiging vinden in 't aanleggen van een Britse leger basis in Oost-Afrika en zou de Amerikanen gevraagd zijn dit strategisch plan financieel te steunen. (Het kabinet van de staat Hes sen in de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft eenstemmig be sloten een som van vijfentwintig duizend mark ter beschikking te stellen voor hulpverlening aan de Joodse emigranten van de „Exo dus 1947", die 10 September j.l. te Hamburg aan land gebracht zijn. Christian Stock, de Minister- President, zeide dat deze geste, naar bij geloofde, de eerste was in haar soort voorzover gedaan door een officiële Duitse instan tie. Het Hessjsche blad de „Wies- badener Kurier" meldde tegelij kertijd, dat ingevolge een door de redactie gedane oproep reeds meer dan 34 duizend mark voor hulpverlening aan de Joden van de „Exodus" was binnengekomen. Het Nederlands communiqué van Dinsdag meldt, dat volgens de tot dusverre binnengekomen berichten de Nederlandse ver liezen op 13 October bedragen 2 gesneuvelden en 5 gewonden. Een aantal Nederlandse posten en patrouilles werden beschoten. West-Java: Aan de Wijnkoops baai had een botsing met Repu blikeinen ten Noordwesten van Pelaboean Batoe plaats. Midden-Java: Enkele kampong complexen ten Zuiden van Sala- tiga werden gezuiverd. Hierbij werd door onze troepen lichte weerstand ondervonden. Ten Zuiden van Gombong, ten Zuiden van Tegal en ten Zuid- Oosten van Demak werd tegen rondzwervende benden opgetre den. Oost-Java: Schermutselingen vonden plaats bij Banjoewangi, ten Oosten en ten Westen van Bondowoso, ten Oosten van Be- soeki, ten Westen van Djember en in de omgeving van Loemad- jang. In het gebied van Medan werd ten Wiesten van Tandjong Balai een bende verdreven. Communiqué der Marine Voorlichtingsdienst. Volgens een communiqué van de Marine Voorlichtingsdienst van 13 October, lag H. M. „Banekert" voor de rede van Lhosumaweh (Oostkust van Atjeh) op 1500 meter van de wal voor anker, toen tegen de middag het schip vanaf de wal werd bescho ten, waarschijnlijk door mortier- vuu. Nadat het schip stoom- klaar was gemaakt liet de com- mamlant het vuur beantwoorden, waarna dit tot zwijgen werd ge bracht. Aan boord van de tor pedojager werden geen verliezen geleden. Evenmin liep bet schip enige schade op.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1