i .i Amerik. voorstellen inzake Palestina (^Wereldnieuws U DINSDAG 14 OCTOBER 1947. DE PRINSES blijft in Soestdijk NIEUW DEPARTEMENT INGESTELO De invoer van volkswagens in Nederland N.I.W.I.N.-PAKKETTEN in omgekeerde richting „Noodtoestand" in Athene Complot tegen BEVIN? Het door België geheven algemeen uitvoerrecht Anti-vrouwengenootschap voor mannenrechten^ Beperking gebruik gezaagd Noord-Europees naaldhout De amnestie in Griekenland BRITSE PERS over: De troepen der Arabische Liga £e in bed OOSTENRIJK Explosie te Jeruzalem Tokio opnieuw door overstromingen bedreigd Lehman pleit voor hulp aan Europa De toestand in Chiii. Nederland schenkt vee aan Engeland.' NEDERLANDS Legercommuniqué Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig- tot Dinsdag avond. Meer bewolking. Na ochtendmist vrij veel be wolking. Overwegend droog weer. Iets minder zacht dan gisteren. Weinig wind. 3de Jaargang No. 630. Verschijnt daitljjki Drokkerjj N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; miniman! per advertentie 1,86, Inzending advertentie® tot des namiddags 4 war» Rubriek kl. advertentie*! 5 regels 60 ct.; ieder* regel meer 12 cent. Ver melding Briever, onder nr. Bureau van ditBMB 10 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. H. K. H. Prinses Juliana is voornemens tijdens Haar Regent- schaf» te verblijven in Haar Pa leis te Soestdijk. Het Maandag verschenen Staats blad H 346 vermeldt een Konink lijk Besluit van 11 October tot in stelling van een departement van algemeen bestuur, dat de naam zal dragen van Ministerie-van Algemene Zaken. Aan het hoofd van dit departe ment is de zorg opgedragen voor de zaken betreffende het alge meen Regeringsbeleid van het Koninkrijk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt behartigd door een der andere departemen ten van algemeen bestuur. Het besluit is gisteren *in wer king getreden. Met ingang van Maandag is bij Koninklijk Besluit benoemd tot Minister van Algemene Zaken de Minister-President, Dr. L. J. M. Bed. 1 i >f i Nederland zal tot in 1948 1700 volkswagens importeren. Het eerste contract voor de levering van 200 volkswagens aan Neder land werd gesloten tijdens de beurs te Hannover. Thans heeft de Nederlandse importeur van volkswagens Pon's Automobielen- fabriek te Amersfoort, een con tract gesloten voor de levering van nog 1500 wagens. De auto mobielen zullen in regelmatige tmaandelijks quota tot aan het einde van het volgend jaar wor den geleverd. Zaterdagavond landde op Schip hol de Skymaster PH-TSA. met aan boord 460 N.I.W.I^J.-pakket- ten totaal gewicht 800 kg uit Indië. Als tegenprestatie voor de Kerstpakketen-actie in het moederland, sturen de mili tairen nu pakjes, met thee, kof fie. rijst, specerijen en tabak, naar huis. Dit is de eerste zending, en als het een succes blijkt, zul len er meer volgen. Het Rode Kruis, dat voor het vervoer zorgt, nam op Schiphol de zending in ontvangst en bracht deze over naar Den Haag, waar het perso neel Zaterdag zou overwerken, zodat de geadresseerden gisteren morgen met de eerste post de pakjes zouden- ontvangen. Naar de correspondent te Athene van het Britse blad ,,News Chronicle" meldt, heeft de Griek se regering Zondag in de hoofd stad een „noodtoestand" afgekon digd. Naar men te Athene gelooft, wijst deze beslissing erop. dat men voor uitbreiding van de bur geroorlog tot in de omstreken van Athene vreest. Het besluit van de regering volgt op de oproep van de com munistische leider Zachariades aan zijn volgelingen om ook in de steden huiten het gevechtsgebied actief te zijn om zodoende Gene raal Markos te steunen. Het Londense blad Evening Standard meldt met grote kop pen .dat Scotland Yard een com plot heeft ontdekt om de Minis ter van Buitenlandse Zaken, Be- vin», van het leven te beroven. Volgens het blad heeft een spe ciale afdeling van Scotland Yard meegedeeld, dat de detectives, belast met de bewaking van de Minister gisteren gewaarschuwd zrjn dat het complot waarschijnlijk spoedig zijn slag zou trachten te slaan. Het bericht van de Eve- ring Standard is nog niet beves tigd. Nader wordt vernomen, dat Scotland Yard» de maatregelen ter bescherming van Bevin heeft versterkt, daar tijdens het week einde dreigementen zijn ontvan gen, dat Bertn door terroristen zou kunnen worden aangevallen. Een woordvoerder van Scotland Yard heeft echter meegedeeld. dat in het geheel geen complot is ontdekt. Tevens sprak hiji tegen, dat de speciale lijfwacht van Be- vin tot grotere waakzaamheid is gemaand. Het comité van Belgiseh-Neder- lands-Luxemburgse samenwerking heeft aan de Minister van Econo mische Zaken een brief gezonden, waarin het een advies van tacn- tig Nederlandse bedrijven bekend maakt, met betrekking tot het algemeen uitvoerrecht van drie procent, dat door de Belgische regering met ingang van 1 Sep tember j.l. wordit geheven. Dit advies luidt, om langs officiële weg te trachten deze maatregel te doen opheffen. Dit advies is gefundeerd op vijf punten. De bedrijven menen, dat indien de Belgen inderdaad be sluiten tot het doorberekenen der drie procent aan hun Nederlandse afnemers, dit voor Nederland zou resulteren in een verhoging resp, der kostprijzen en van het prijs niveau. Zij menen voorts, dat Nederland met zijn grote impor ten uiit België in extra mate de lasten van de verhoogde prijzen te dragen zou krijgen, omdat de handelsbalans tussen beide lan den nog niet in evenwicht is. Voor zover het import van grond stoffen en halffabrikaten betreft, zal de voldoening van de invoer rechten in Belgische valuta een verlaging van drie procent van de diverse toegewezen deviezen- contingenten betekenen. Bij her calculatie der prijzen vrezen de bedrijven grote administratieve verwikkelingen. Door de heffing zou de concurrentie van Neder land met het buitenland weer aanzienlijk moeilijker wonden. Te Londen is opgericht het anti-vrouwengenootschap voorv mannenechten. Stichter en voor zitter is de heer Fred Wormull. „Wij zijn geen vrouwenhater", aldus de heer Wormull, „maar wij geloven, dat de vrouwen te veel inbreuk maken op de manJ nenrechten en dat zij de mannen, als men haar niet in toom houdt,'1 van hun zelfstandigheid zullen' beroven". 1 Het doel van de bond is o.m.:' Het doen ophouden van vrouwe-' lijke infiltratie op specifiek man-' nelrjk terrein, het aanmoedigen' van het huwelijk door te ageren voor een staatspremie voor moe-' ders, het bestrijden van de femi-' nitische individuele vrijheid, „die' de vrije liefde aanmoedigt, welke' in onmiddellijke, strijd is met de' christelijke idee van het mono game huwelijk", voorts: actie' voor de opheffing van „zekere' eenzijdigheden der huwelijkswet ten". Er zijn maatregj'ten getroffen, om de aflevering van gezaagd naaldhout afkomstig uit Noord- Europa voorlopig te beperken tot die doeleinden, welke daarvoor in de allereerste plaats in aanmer king komen. Het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft te dien opzichte voorschriften uitge geven aan zijn bureaux en conti- genthouders. Zolang de voorraden en de voor handen zijnde afmetingen zulks toelaten, heeft de aannemer het recht tot aankoop van gezaagd Noord-Europees naaldhout, tot maximum de hoeveelheid welke de desbetreffende rijksgoedkeuring in deze categorie speciaal ver meldt. De coupures, welke zijn of wor den uitgegeven voor werken be neden 500 geven geen recht tot aankoop van gezaagd Noord-, Europees naaldhout. De Griekse regering heeft de (vorige maand) afgekondigd am nestie voor Griekse guerillastrij- ders, die zich aan de autoriteiten overgeven, voor een maand ver lengd. Sedert de afkondiging hebben 821 guerillastrijders zich overge geven. De guerillatroepen zijn in het weekend rondom Yannina na bij de Albanese grens en de spoor lijnen in Thracjë in Oost-Grieken land, actiever opgetreden. De voorstellen, die de Ameri- "kaanse afgevaardigde, Johnson, Zaterdag in de Palestijnse com missie der V. N. heeft gedaan en waarbij hij, het verdelingsplan' voor Palestina steunde, worden in de Britse pers wegens hun „vaag heid" becritiseerd. Het invloedrijk blad „,The Ti mes" schrijft, dat, „verre van de leiding in de commissie te ne men, zoals men had mogen ver wachten na de V. S. ojmieuw heb ben geweigerd om enige regel rechte verantwoordelijkheid op zich te nemen yoor het doorvoeren van de door hen voorgestane po litiek". De conservatieve „Daily Tele graph" noemt de Amerikaanse voorstellen slechts „een plan meer, dat eerst van waarde zal zijn als men over middelen kan beschikken om het door te voe ren." De liberale „News Chronicle" wijst op het verschil tussen het Britse beleid', „dat uitgaat vap de veronderstelling, dat Engeland spoedig het mandaat zal neer leggen", en de Amerikaanse po litiek, „die er rekening mee schijnt te houdei}, dat Groot- Brittannië het mandaat zal blij ven waarnemen tot Palestina zijn onafhankelijkheid heeft gekre gen." De liberale „Manchester Guar dian" noemt Johnson's rede .ver standig en moedig". Het blad wijst er op, „dat, als de V. N. besluiten tot verdeling van Pa lestina er een grote en gevaar lijke 'verantwoordelijkheid op En geland komt te rusten. Engeland Is echter nog niet zo zwak en zo arm, dat het deze verantwoorde lijkheid tpt elke prijs van zich af moet schuiven." De conservatieve „Daily Mail" daarentegen verklaart, dat de V. S. elke gedachte, dat Engeland no^ twee jaar in Palestina zal blijven, uit het hoofd moeten zetten. „De molen der V. N. maalt langzaam," alcTüs het blad, „en er zullen nog ten minste twee jaar voorbijgaan, alvorens de V. Ongeveer twee honderd dertig duizend man ten naaste bij twintig divisies zijn door vijf van de zeven Arabische staten die besloten hadden de Palestijn se Arabieren te hulp te komen, als de Engelsen Palestina zouden verlaten, ter beschikking gesteld van de Arabische Liga. De troe pen zijn volledig bewapend. Egypte heeft 120.000 man bij gedragen, Irak 60.000, Syrië 18.000, de Libanon 8000 en Trans- jordanië 12.000. Bovendien zouden de Palestijnse Arabieren ongeveer tien duizend strijdbare mannen in het veld kunnen brengen, hoofd zakelijk behorend tot de militaire organisaties Nadjadda en Foeta- Enige tijd geleden weird in de rubriek „Letters to the Editor" van de Times de vraag opgeworpen naar een handige methode voor „lezen in bed". Het probleem scheen nogal brandend te zijn, want verschillende lezers brachten nadien in een „brief aan de redacteur" de een of andere meer of minder ingenieus be dachte methode naar voren om het vermoeid of koud worden van armen en han den met eventueel het ge vaar voor brandstichting in de dekens door pijp, sigaar of sigaret te voorkomen. Totdat dezer dagen de wel meest originele oplossing aan de hand werd gedaan in een briefje van twee-en-een-hal ve regel: „Mijnheer: wanneer ge op» comfortabele wijze in bed wil lezenleer dan Braille-schrift lezen; dan kunt ge allebei uw handen onder de dekens houden." Met ondertekening van de „General Editor" van het na tionaal instituut voor blinden te Londen. N. gereed zijn haar beslissingen zelf ten uitvoer te brengen." INTERVIEW MET DE* MOEFTI In een interview, dat hij aan een correspondent van het Britse blad „Daily Mail" toestond, heeft de Moefti van Jeruzalem het be sluit van de Engelse regering om Palestina te ontruimen „wijs en goed" genoemd. De Moefti zeide, dat deze beslissing hem persoon lijk en als politicus veel genoegen had gedaan. Desgevraagd verklaarde de Moefti, dat de Arabieren de eer zame vriendschap van Engeland, dat dieze aanbiedt, zullen aan vaarden. Karl Gruber, de Oostenrijkse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat Oostenrijk zonder het herstel van zijn oude grenzen geen enkel vredesverdrag zal aanvaarden. Het communistische blad „Tag- blat am Montag" sprak Maandag vein hadnekkige geruchten over een reconstructie van de Oosten rijkse regering. Het blad bracht een rede van de Minister van Binnenlandse Zaken, waarin deze de zuivering der volkspartij van' alle onbekwame functionnarissen eiste, in verband met deze be richten, evenals rfen aanval van de Minister van Opvoeding op de socialistische en communistische partij. Beide Ministers zijn lid van de volkspartij. De tegen woordige regering is een coalitie regering van de volkspartij, de socialisten en de communisten. In Jeruzalem heeft zich Zondag avond een explosie voorgedaan, naar men gelooft in het Poolse Consulaat. Thans wordt bevestigd, dat de bomaanslag gemunt was op het Poolse consulaat. Er werd slechts geringe schade aangericht en per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Voorts is in een Joodse wijk te Jeruzalem een handgra naat naar een Britse auto gewor pen, zonder dat iemand werd ge wond. Men neemt aan, dat de aanslag op het Poolse Consulaat, die veel gelijkenis vertoont met de aanslag van 27 September op het Zweedse Consulaat, het gevolg is van het aanvaarden door Polen van het meerderheidsrapport van de commissie voor Palestina. Tokio loopt gevaar opnieuw overstroomd te worden als ge volg van een zware typhoon, die Zuidelijk Hondo wellicht Maan dag bereikte. Men verwacht, dat het centrum van de typhoon 160 km ten Zuiden van Tokio de kust zal beroeren. Gevaar ducht men te Tokio niet zo zeer van de wind als wel van het water, te eerder daar de dijken, die bij de vorige overstroming braken, nog niet geheel hersteld zijn. In het „Bard College" te An- nandale, in de staat New-York, heeft Herbert Lehman, de vroege re directeur-generaal van de Un- rra, gepleit voor hulp aan Europa. Hij verklaarde, dat landen als Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Nederland en België weinig of gejen hulp van de Unrra hadden gevraagd. „Zij hebben prachtig zelfvertrouwen getoond", aldus Lehman, „en in sommige gevallen wilden zij de hulp beslist betalen. Ik kan de vastberadenheid, waar van deze landen blijk hebben ge geven, niet hoog genoeg prijzen. Zij brachten dikwijls ware offers om minder gelukkige landen te helpen." Lehman zeide, dat die Y. S. Europa moeten helpen, omdat het helpen van behoeftigen voor dit land traditie is en omdat Amerika zich niet van de rest van de we reld kan afzonderen. DE POST VOOR DE „ORANJE" Het m s. „Oranje", dat op weg is naar Indië, zal Port Said niet aandoen in verband met de cho- lera-epidemie. De post voor de op varenden zal dus niet kunnen wor den uitgereikt. P.T.T. zal echter alles in het werk stellen, om deze post in een van de volgende aan- loophavens, zo mogelijk Singapore besteld te krijgen. De communistische partij van Chili heeft in een manifest ver klaard, dat de beschuldiging van de Chileense regering, dat er in .Zuid-Amerika een grote commu nistische spionnage- en sabotage- organisatie bestaat, ter beoorde ling aan de V. N. moet worden voorgelegd wegens het internatio nale karakter van deze aangele genheid. De Chileense regering heeft be sloten de steenkoolreserve van haar vloot aan te spreken, die naar schatting gedurende 15 da gen het land kan helpen, nu de voorraden door de mijnwerkers staking in Zuid-Chili snel slin ken. President Videla heeft in een verklaring bevestigd, dat de staking een politiek en revolution- nair karakter draagt. De Engelse landbouw heeft ten gevolge van de zeer strenge win ter 1946/47 zeer grote schade ge leden. Niet minder dan 4 millioen schapen en lammeren, alsmede 50.000 stuks vee zijn tengevolge van strenge vorst, hevige sneeuw stormen en gebrek omgekomen, terwijl in de lente grote overstro- mingen het land hebben geteis terde Uit sympathie voor onze bondgenoot heeft de Nederlandse Regering besloten 500 dragende vaarzen aan de Engelse Regering ten behoeve van het fonds voor de getrbffen gebieden aan te bieden. Deze dieren stammen uit het be kende zwartbonte Fries-Hollands veeslag. Het zijn geen officiële stamboekdieren, doch dieren met goede gebruikswaarde, hetgeen blijkt uit de bij de afstamming vermelde prpductiegegevens. De eerste zending van 170 stuks is inmiddels naar Engeland ver zonden en de rest zal in twee groepen volgen. Aartshertog Wilhelm van Hababurg, die sedert Augustus ji. vermist werd, is blijkens een brief, die intieme vrienden van hem hebben ontvangen, door de Russen in een kamp nabij Wiener- neustadt geïnterneerd. De Aarts hertog heeft tijdens de eerste we reldoorlog in een Oekraïns regi ment gediend. 50.000 Personen waren Zon dag in de 15de Avenue te New- York bijeen om „Columbusdag" te vieren. De cholera-epidemie in»jEgyp- te breidt zich nog steeds uit. In de afgelopen 24 uur zijn 112 per- sonen aan de ziekte bezweken. Maandagmorgen is een bom geworpen in de tuin van het Ame rikaans consulaat te Jeruzalem. Door de ontploffing werd een .auto vernield en verder nog énige schade aan het gebouw aange richt, doch persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. In "IVirks Tharoië is een Roe meens vliegtuig geland met twee jonge Roemeense officieren aan boord, die zeiden politieke vluch telingen te zijn. Het Nederlands communiqué van Maandag meldt, dat de Ne derlandse verliezen in de periode van 4 Augustus tót 2 September op Java, Sumatra en Madoera be droegen 172 doden, 503 gewonden en 11 vermisten. De laatste drie weken zijn de dagelijkse verliezen minder geworden; in de nieuw bezette gebieden is de toestand rustiger geworden. Het commu niqué meldt verder nog, dat in Midden- en West-Java en in de hoek van Oost-Java enkele bot singen plaats hadden. De Neder landse verliezen bedroegen Zon dag drie doden, vijf gewonden en 1 vermiste.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1