PI p: f I h p QHaniacje 3 t fi f. t 1 jro X 9 i De curieuze noodlanding op de^rijksweg Delft-Rotterdam BINNENLANDS NIEUWS df Ih >1 le TT 1 f1 4 hi h 1 st Icpl]1 jg rc Pti r ill >ui v j>s te - NEDERLANDS Legercommuniqué HET CONSULAIRE RAPPORT THANS GEREED. 1 Minister Vos over de econo mische positie van ons land De Amer. kolenexporttoe- wijzigingen voor November Eerste steenlegging nieuwe Van Mellefabrieken Uit de Provincie 1 3<j f1 f M F L i- ■f 116 H' br lr n\\ ti li im to *:h5 j*SO BA „Ik had bijna geen drop ben zine meer, de radio was al uren lang- defect en ik kon Ypenburg niet vinden", aldus de gezagvoer der P. Micholson, die Vrijdag avond tegen 10 uur met zijn twee- motorige „De Haviland Rapid"- vliegtuig bij lichte mist een nood landing oü de grote betonweg tus sen Delft en Rotterdam maakte. Micholson, een piloot met 22 jaar ervaring, heeft nimmer een der gelijke sensatie, het landen op een zeer drukke verkeersweg, meegemaakt. Hij vliegt voor „Air Charter Ltd" en was met 5 Bel gische zakenlieden uit Brussel van Croydon op weg naar de 'Belgi sche hoofdstad. Deze zakenlieden, de heren Janssens, Delporte, Her- remans, Demeyer en Domken, die Vrijdagmorgen met dezelfde ge zagvoerder uit Brussel vertrok ken voor een bezoek aan een tech nische tentoonstelling te Stockton on Tees (Engeland) zijn nog Vrij dag per taxi naar huis gereisd. Vrijdagmorgen om half acht vertrokken Micholson, die te Lon den woont en zijn marconist W. Long, een Ier, uit Croydon, met hun, passagiers uit Brussel. Zij dedeni twee vliegvelden in Enge land aan en vertrokken om kwart over zes Vrijdagavond uit Croy don naar Brussel. Om half acht merkte Long, dat zijn radio-ont vanger weigerde. Micholson ge laakte door gebrek aan peiling uit de koers en kon zich boven Nederlands gebied moeilijk oriën teren. Eerst zocht hij een vlieg veld bij Rotterdam, kon er daar geen vinden en koerste naar Den Haag, doch de duisternis belette hem Ypenburg te ontdekken Na ruim twee uur ronddolen raakte de benzine op. Long kreeg order S.O.S.-seinen te geven. De brede verkeersweg bleek het enige red middel. Micholson zette de grote schijnwerper van zijn toestel aan. Hierdoor werd het verkeer ge waarschuwd. Met vijftig mijl snelheid bracht hij de machine aan de grond en remde zo snel moge lijk. Een der vleugeltippen kreeg Volgens het Nederlands com muniqué hebhen de Nederlanders 5 gesneuvelden, 6 gewonden en 1 vermiste aan verliezen gedurende zuiveringsacties op verschillende punten van Java en Sumatra. Het communiqué maakt in het bijzon der nog melding van een aanval op een Nederlandse post op 35 km afstand van Banjoewangi. Deze aanval werd afgeslagen. INDONESIË Het consulaire rapport voor de Veiligheidsraad is thans gereed, aldus een communiqué van Zater dagmorgen van de consulaire commissie. De voornaamste pun ten van het rapport zullen aan de Verenigde Naties worden getele grafeerd. Thans moeten alleen nog copieën van het rapport ge maakt worden en moeten deze nog gecollationeerd worden. Het rapport bestaat uit een inleiding, waarin de samenstelling van de commissie on de bij het onder zoek gebezigde methoden uiteen gezet zijn. Daarna volgt een serie bijvoegsels, waarin de in spectiereizen van de militaire waarnemers zijn vermeld. Het rapport zelf zal waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen aan de Verenigde Naties gezonden wor den. De Amerikaanse militaire waarnemers zijn nog steeds ,,in het veld-". THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 4) (Nadruk verboden.) „Ik kan hem niet bereiken, mijnheer Bartle,"' begon hij,t ter wijl h\j de deur sloot „Hij is nog niet thuis, en niet in de kroeg. Zeg luister eens even, u kon het mij toch ook wel vast laten zien Pratt hield plotseling op. Het was akelig stil in de kamer, het moeizame ademen van de oude man had opgehouden. De klerk kwam vlug naar voren, keek over de? hoge leuning van de gtoel Hij wist dadelijk wat er gebeurd was wist. dat de oude man dood was. nog vóór hij de knokige hand had aangeraakt, die hulpeloos af hing. Hij was klaarblijkelijk ge storven zonder geluid of bewe ging, zo matig alsof hij in slaap gevallen was. Hij zag er uit als of hij zijn oude hoofd zoetjes tegen de kussens van de stoel had ge- een schram van een laag boompje langs de weg. Dat was de gehele schade. In zijn tanks zat bij de landing nog slechts 30 liter ben zine. Zijn machine is negen jaar oud, behoorde eertijds aan de Anglo Iranian Oil-Company", die het in Perzië gebruikte. Sinds Maart van dit jaar wordt het, na uitvoerige revisie, door „Air Charters Ltd.", welke maatschappij 5 vliegtuigen heeft, gebruikt. Micholson, een voormalig R.A.F.-kapitein, maak te reeds meer dan 5000 vlieguren met deze soort De Haviland. Met zijn Belgische passagiers was hij Vrijdag ruim negen uur in de lucht. Minister H. Vos hield Vrijdag avond te Groningen op een ver gadering van de Partij van de Ar beid een redevoering over de eco nomische politiek in ons land. Spreker begon met op t'e mer ken, dat wie op dit ogenblik zijn cgen de kost geeft, ongetwijfeld tot de conclusie moet komen, dat er overal hard wordt gewerkt. De economische situatie van ons land is sedert de bevrijding aanmerke lijk verbeterd. De laatste maan den echter is men op het zelfde niveau blijven staan, n.l. 90 pro cent van de productie van 1938. Daar staat tegenóver dat de be volking van Nederland met 10 procent is toegenomen, hetgeen betekent een grotere behoefte aan levensmiddelen en b.v. woon ruimte. De arbeidsprestatie is tegelijkertijd gedaald. Gemiddeld wordt momenteel 80 procent van de arbeid van 1938 verricht;. De oorzaken hiervan zijn de oorlogs jaren, de verwaarlozing van de jeugd in deze jaren, gebrek aan vakonderwijs en andere scholing tussen 1940 en 1945. Minister Vos betoogde dat wan neer ieder nog 10 procent meer arbeid zou verrichten dit honderd millioen per jaar zou schelen. Wij hebben het precies zo moeilijk als Engeland een jaar geleden. Wij kunnen niet steeds opnieuw lenin gen aangaan. Spreker pleitte voor een nauwe economische samen werking tussen de landen van West-Europa. Vergeleken met andere lancjen heeft Nederland het beste de loon- en prijspolitiek in handen. Minister Vos illu streerde dit laatste met enkele voorbeelden. Het Amerikaanse departement van handel heeft Vrijdag de kolen-exporttoewijzingen voor November gepubliceerd Frankrijk ontvangt 1.205.000 ton, Italië 594.000 ton, België 333.000 ton, Denemarken 144.000 ton, Frans Noord-Afrika 54.000 ton, Finland 54.000 ton, Grieken land 18.000 ton, Nederland 144.000 ton, Noorwegen 18.000 ton, Portu gal 144.000 ton, Zweden 171.000 ton, Zwitserland 45.000 ton en Ierland 56.000 ton. Dinsdag 14 October te 15 uur zal de eerste steen worden g-êlegd van de nieuwe fabrieksgebouwen der Van Melle Biscuit- en Toffee- fabrieken te Rotterdam. Het ter rein, waarop dit gebouwencom plex zal verrijzen, grenst direct aan het Feyenoord-stadion. JEUGDIGE INBREKERS IN VERZEKERDE BEWARING. Enige tijd geleden ontvluchtte de 19-jarige „Frits" uit de Rek- kense Opvoedingsinrichting, waar hij wegens diefstal verblijf hield. Ongeveer tezelfder tijd ontvlucht te ook een 20-jarige jongeman bijgenaamd „De Rooie" ui,t( hleit Rijlks-Opvoedingsgesticht te Amersfoort. Weldra kwamen zij te Amster dam in contact met elkander en associeerden zich met een aantal andere knapen, zij vormden een echte inbrekersclub en trokken in verschillende combinaties vn drie personen de buurt in, en pleegden „kraakjes" aan de overkant van het IJ. Hun operatiesbasis be vond zich in een huis op het Blau we Zand. iZij oefenden vrijwel ongestoord hun avontuurlijk beroep uit, tot op zekere dag Frits, tezamen met een zekere „Jan" gearresteerd werd wegens inbraak. Hun ont kennen mocht niet baten en beiden werden opgesloten. De andere leden van- de inbrekersclub gingen inmiddels door. Het duurde echter niet lang of „Kees" werd voor een inbraakje door de politie gearresteerd. Hij bekende slechts het geval waar voor hij aangehouden was en zweeg angstvallig over zijn an dere inbraken. „Genrit", weer een ander lid van de bende, was de enige die buiten Amsterdam een operatie terrein had gevonden. Ook hem kreeg de politie tenslotte te pak ken. Dit gebeurde als volgt. Toen hij eens zijn broer in Zutphen be zocht en lopend naar Amsterdam terugkeerde, ontdekte hij dat de villa's in Soest grotere en rijkere perspectieven boden dan die van Amsterdam-Noord. Hij pleegde „en passant" een kraakje ijl Soest en nodigde voor een volgende ge legd en was ingedut. Pratt, die al eens meer een dode had gezien, begreep dat hij nooit meer ont waken zou. Hij wachtte een ogenblik, scherp luisterend. Dan, zonder aarzelen, en met vaste hand maakte hij Anton Bartle's overjas los en haalde een dicht gevouwen papier uit diens bin nenzak. HOOFDSTUK II. HET TESTAMENT. Zo bedaard en rustig als gold het een van zijn gewone, dagelijk se werkjes, vouwde Pratt het do cument open en ging er mee on der de lamp staan, die boven El- dricks' bureau brandde. Wat hij in de hand hield was een half vel folio papier, gelinieerd, en bedekt met schrift, dat hij onmiddellijk als dat van Jan Mallathorpe her kende. Het was stijf, ouderwets schrift, scherp en duidelijk, iedere leter goed gevormd. Zelf geschreven," fluisterde Pratt. „Hm!ziet er uit als of hij het geheim wilde houden. Nu dan Hij las het stuk vlug, maar aandachtig door, de woorden halfluid voor zich uit mompelend. „Dit is de laatste wilsbeschik king van mij, Joannes Malla- legenheid zijn vriend „De Rooie" uit Soest te bewerken. Uit een villa ontvreemdden zij een fiets, doch daar zij er twee nodig had den om terug te keren naar Am sterdam, pleegden zij een tweede inbraak in een rijwielzaak. De tweede fiets had echter slechte banden. Prompt werd een nieuwe inbraak gepleegd. De pomp, die zij nodig hadden om de gerepareerde bqnd op te pompen, werd maar eventjes* uit een andere villa gestolen. De Diemense politie, die inmid dels gealarmeerd was, kon het tweetal op de terugweg naar Am sterdam arresteren. Zij werden aan de Amsterdamse politie over geleverd en Rekenden een hele serie inbraken die zij zelf ge pleegd hadden en evenzo die welke voor rekening van hun clubgenoten kwamen Frits, die voor de door hem toekende inbraak in Veen huizen zat, moest na de bekentenis van zijn collega's ook alles toegeven, terwijl ook Jan, die in de gevangenis te Haar lem zit, eindelijk met de waar heid voor de dag kwam. De laat ste dader, Willem, werd laatst leden Dinsdag aangehouden en werd Zaterdag in verband m#t zeven processen-verbaal wegens inbraak door de Officier van Justitie te Amsterdam verhoord. Ook de helers zijn gearresteerd, zodat in het geheel 8 arrestaties in dit complot zijn verricht. Bij de moeder van Kees legde de recher che beslag op een groot aantal kussenslopen en lakens, die van diefstal afkomstig waren. Voorts lukte het de politie een aantal radiotoestellen, microsco pen, filmapparaten, schrijfmachi nes en een hoeveelheid textdel- goederen te achterhalen. Als extra'tje bekende Gerrit, die in Diemen was aangehouden, behalve de drie inbraken te Soest, waar de politie van Wist, nog een vier-, thorpe, wonende te Normandale Grange, in het graafschap York. Ik wijs aan als executeurs: Martinus Charlesworth, fabrikant te Barford en Arthur Wyatt, ac countant, eveneens te Barford. Ik vermaak al mijn goederen, roe rend zowel als onroerend, die ik bij mijn dood zal bezitten, aan de voornoemde Martinus Charles worth en Arthur Wyatt onder de navolgende voorwaarden: Zo spoedig mogelijk als de om standigheden het zullen toelaten zullen zij mijn onroerende goede ren verkopen, publiek of onder hands; ook zullen zij mijn roerend goed verkopen, evenals de fa briek, hetzij in werking of niet, aan een particulier of vennoot schap, bestaande, of voor dit doel gevormd Zij zullen al mijn schul den verzamelen en alle betalingen innen, welke mij nog toekomen. Al deze revenuen zullen zij te zamen nemen, eerst daarmede al mijn schulden voldoen, alle kosten van begrafenis, rechten van suc- cesie en onkosten van verkoop. Dan zullen zij mijn boedel aldus verdelen: Aan ieder van hen, Martinus Charlesworth en Arthur Wyatt, de somma van dertig duizend gul den. Aan mijn schoonzuster Anna Mallathorpe zullen zij uitkeren de de kraak, waarvan nog geen mel ding was binnengekomen. De leeftijd der bendeleden va rieert van 18 tot 20 jaar. Het gehele complot is thans opgerold en hiermede is een twintigtal in braken tot klaarheid gekomen. TERNEUZEN. De Gemeentelijke Badinrichting. Het aantal bezoekers in de Ge meentelijke Badinrichting bedroeg in de afgelopen maand September 1947 totaal 2225, wel een bewijs dat het publiek een dergelijke in richting weet te waarderen. Naar men ons mededeelde wordt in komende maanden, nu 't zwem- seizoen achter de rug is, een be langrijke toename ivan het aantal bezoekers verwacht. NIWIN-Avond. Vrijdagavond, werd in het Con certgebouw alhier een gevarieerde avond gegeven voor het Niwin- comité. waarvan de opbrengst ten bate kwam van de „Kerst pakketten-actie." Het aanvangsuur was reeds ge ruime tijd verstreken toen de heer Weterings het openingswoord sprak en in een beknopt overzicht doel en betekenis van deze avond uiteenzette. Spreker memoreerde o.a. dat Terneuzen 250 pakketten had te verzorgen, hetgeen gelde lijk neerkomt op een bedrag van ruim 1250. Hij hoopte, dat de bezoekers de verloting, die aan deze avond was verbonden en waarbij vele mooie en nuttige prijzen waren te behalen, door het kopen van loten zo ruim mogelijk zouden steunen. Het Niwin-Comité was zo ge lukkig geweest voor deze avond de medewerking te verkrijgen van het Sytmphonie-orkest „Onder Ors", het Christelijk Kinderkoor „Lenteklokjes, de Toneelvereni ging „K. A. B." en de Gerefor meerde Meisjesvereniging, zodat er voor allen te genieten viel. Alle uitvoerenden oogstten met het gebodene veel succes. De heer Severijns uit Tilburg sprak een propagandistisch woord met als onderwerp: „Band Ne derlandXndië en de Thuisfron ten. Vóór de pauze werd nog een ge deelte vertoond van de bekende Marine-film ,,K 18." Al met al een zeer geslaagde avond. Jammer, dat van het over laden programma het tweede ge-1 deelte van de film moest verval len, zulks in verband met het ver gevorderd uur. Ook de tweede spreker van deze avond, de heer Witte, uit Vlaar- dingen, moest van zijn rede af zien, zodat men deze begaafde spreker niet meer kon beluisteren. Ondanks alle waarschuwingen. Zondagnamiddag wandelden eni ge jongelui langs de Catspolderse- dijk, waar, zoals men weet, na de oorlog een opslagplaats van ge vonden munitie was gemaakt, Door de politie werd destijds hierover een waarschuwing in ons blad geplaatst, daar de mo gelijkheid bestond, dat bij het op ruimen van dit gevaarlijk goed nog ontplofbare stoffen zouden achterblijven. De yele ongelukken in ons land met gevonden munitie, zouden doen vermoeden, dat het gevaar van deze achtergebleven projec tielen wel tot een ieder zou zijn doorgedrongen. Helaas is dit niet het geval en toen de jongelui eerst brandplaatjes I vonden, zochten zij verder en v°nden een patroon van een licht-pistool. Eerst probeer den enige hunner door middel van de brandplaatjes het projectiel tot ontploffing te brengen en toen dit niet gelukte werd een bran- somma van zestig duizend gulden. Aan mijn neef Harold Malla thorpe, zestig duizend gulden. Aan mijn nicht Nesta Malla thorpe, zestig duizend gulden. En wat het overblijvende aan gaat, zullen zij dat in zijn geheel overdragen aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Bar ford in het graafschap York, die het naar discretie en goedvinden zullen gebruiken tot het oprich ten en in stand houden van tech nisch -en handelsonderwijs in ge noemde gemeente. Den zesden November negen tien honderd en zes. Getekend door de erflater in tegenwoordigheid van ons, getui gen, ibeide aanwezig, en gete kend door ons, in tegenwoordig heid van elkaar en de erflater. Joannes Mallathorpe. Hendrik Gaukrodger, Florence- straat 16, Barford, Chef Weverij. Karei Watson Marshall, Azalea straat 54, Barford, Kassier." Toen de laatste woorden over Pratt's lippen waren, vouwde hij hpt papier zorgvuldig weer óf). Dan stak hij het in de binnenzak van zijn jas en knoopte die hele maal dicht. Toen, zonder nog naar de dode om te zien. ging hij de kamer uit, en trad het tele foonhokje weer binnen. Een paar minuten was hij er maar in. Er dende lucifer in een opening van de huls gestoken. Met een gewel dige knal ontplofte het projectiel met hetongelukkig gevolg, dat de 15-jarige N. Notebaert, die reeds geruime tijd in Terneuzen 'is geëvacueerd en afkomstig uit Breskens, ernstig gewond werd, en de 16-jarige A. J. Rouw. uit Terneuzen, licht gewond. De in de nabijheid wonende A. de Ridder snelde toe en vervoerde N., die hevig bloedde, naar het Ziekenhuis alhier. Men vreest, dat het slachtoffer een zijner ogen zal moeten missen. De Parlementsfractie van de Turkse Republikeinse Volkpartij heeft met 360 tegen 1* stem een motie van vertrouwen in de re gering van Hasan aangenomen. De Turkse regering is thans ver zekerd van een grote meerderheid in het Parlement. BIJZ. POLITIERECHTER MIDDELBURG. De huid van een clandestiene slager. De 35-jarigc P. F. de G„ com missionair te Koewacht is een viertal feiten ten laste gelegd: Het doen vervoeren in de grens strook met België, van 4380 kg lijnzaad in Maart 1947, door een zekere D.; het in voorraad hebben op 17 Maart 1947 van 2000 k# lu pinezaad bij dezelfde D.; het doen vervoeren in de grensstrook met België in October 1946 van 1260 kg lijnzaad door C. v. d. S.; het doen vervoeren van 2625 kg tarwe in Januari 1947 in de grensstrook met België door meergenoemde D. Wat het lupinezaad betreft wist verdachte volgens zijn verklaring- niet, dat hij dit in de grensstrook niet voorhanden of in voorraad mocht hebben. Wat het vervoer betreft van het lijnzaad en tarwe, hij had een pakhuis vlak bij de grens, dus dat vetrvoen, ook, al was het in de grensstrook, en wel naar Zijn pakhuis, had niets om het lijf. Hij is nu eenmaal een grensbe woner en dan kan hij, zijn pakhuis toch moeilijk ver hier vandaan neerzetten buiten de grensstrook. Hoewel hij van 1 April 1947 tot 19 Juli '47 in bewaring heeft geze ten in het Huis van Bewaring te Middelburg, blijft hij steeds bij deze verklaringen, vandaar dat 2 getuigen zijn gedagvaard, n.l. de 2 vervoerders D. en van der S. Deze P. A. C. H. D„ een 31-jarige toierbottelaar uit Koewacht, is tevens als verdachte gedagvaard en wel wegens het vervoeren van 4380 kg lijnzaad en 2625 kg tarwe in de grensstrook. Ter zitting geeft deze laatste de feiten toe. De Officier eist 500 boete of 2 maanden hechtenis. Uitspraak 250 boete of 2 maan den hechtenis. De S. kreeg 300 boete subs*. 2 maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de tarwe en het lupinezaad. De hoge nota. De aannemer F. M. te Hulst had reparatiewerk aldaar moeten uit voeren in Februari 1946, maar had wat te dik geschreven, een euvel, wat tegenwoordig nog al eens voorkomt. Hij had aan de tricotagefabriek van de Fa Behagel en Denijs voor zijn verrichte werkzaamheden een rekening gepresenteerd groot 2470,44, terwijl hij bij onderzoek maar f 1794,56 had mogen reke nen. De Tuchtrechter voor de Prijzen had hem op 26 Juni j.l.' hiertoe veroordeeld tot een geld boete van ƒ400, waartegen M. echter hoger beroep had aangete kend. Succes leverde dit echter niet op, want zowel de Officier van Justitie in zijn eis als de Bijz. Politierechter in zijn uitspraak vroegen bevestiging van het be roepen vonnis. (De Stem.) uit komende, hoorde hij voetstap pen op de trap, en over de leu- nng kijkende, zag hij Eldrick, de oudste firmant, een man van mid delbare leeftijd, naar boven ko men. Eldrick keek omhoog en zag Pratt. „Ik hoor, dat je me opgebeld hebt, Pratt", zei hij. „Wat is er aan dé hand?" Pratt wachtte tot Eldrick hele maal boven was. Toen wees hij naar de deur van het privékan- toor en schudde het hoofd. „Het is de oude Bartle, mijn heer," fluisterde hij. „Hij is in uw kamerdood." „Dood?" riep Eldrick uit. „Dood!" Pratt knikte toestemmend. „Hij kwam boven, niet lang na dat u weggegaan was," zeide hij. „Ze waren allemaal weg, behalve ik. En ik stond ook net op het punt te gaan. Hij wilde u ergens overspreken, ik weet niet waar over. Hii was erg stuntelig toen hij binnenkwam, klaagde over het trappenklimmen en over de mist. Ik liet hem in uw kantoor, om dat hij daar in die grote stoel zou kunnen gaan zitten. En ineens was hij dood. Juist," eindigde Pratt, „of hij heel rustig in slaap viel." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2