levensmiddelenbesparing in de V.S, Voor de Zondag Kerkdiensten Te hoge Kamerhuren UIT DE PROVINCIE Dc Kantonrechter gaat verzet tegen politte strenger straften Geen magere Duitsers QhantagQ Binnenlands nieuws Vernedering en Verhoging KERKNIEUWS DE CAMPAGNE VOOR Britse mijnwerkers besluiten tot overwerk De wet op de Oorlogsschade in België OVER geestelijke hoogmoed gaat het in de gelijkenis van de Farizeër en Tollenaar (luk. 18). De farizeërs vormen een zeer geëerde groep. Het geestelijk welzijn van het volk verzorgen jse. Ze doen het met ijver en nauwgezetheid. Als ze naar de tempel gaan hebhen ze een ande re gang, een ander gezicht. Hun godsvrucht wordt in him uiter lijke houding openbaar. De tol lenaars zijn veracht. Aan de zelf kant van het leven houden ze zich op. Het volkswelzijn gaat hun niet ter harte. In dienst van de bezetter verrijken ze zich. 21e den ken alleen aan zichzelf. EüN farizeër bidt en ook een tollenaar. De farizeër doet bet zoals het behoort. Hij neemt de passende houding aan. Hij stelt er zich voor op. Hij laat zien dat hij in de tempel thuis is. Hij is ZATERDAG 11 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. Oostburg: 10 u. Ds. Founder. Herdenking Beschieting. ZONDAG 12 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; bed. H.A.; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H.A. en dankz. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw, bed. H. Doop. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Temeuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz bed. H.A.2.30 u. Ds. J. C. Sic kesz, bed. H.A. en dankz. Zaamslag: 10.30 en 3.30 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 14.30 u. Ds. Ter Beek. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 u. en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Foumier. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. Derksen. Oostburg 10 u. Ds. Fournier. Retranchement10 nouw. Schoondijke: 10.15 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u op zijn domein. De tollenaar blijft op een afstand staan. Hij kent zijn plaats, omdat hij aan de wer kelijkheid van zijn leven denkt. In de tempel, bij het vrome volk, hoort hij niet. Maar misschien is God barmhartiger dan Zijn volk. U moeten wij dus bidden als de tollenaar en niet als de farizeër. Maar zou dat baten? Maar dat weten we toch allang dat het'volkomen verkeerd is de farizeërshoudling aan te nemen! En dus bidden we op de wijze van de tollenaar maar met het hart van de farizeër. De vormen van de tollenaar nemen we over en innerlijk blijven we bezeten door de hoogmoed van de farizeër. En terwijl ons woord om eribarming roept wensen wij ons zelf geluk dat we niet zijn als de mensen van de zelfkant van het leven, maar behoren bij Gods volk. HET is niet goed „wanneer we zo gemakkelijk zeggen dat we zondaars zijn. Want dat wil len we zo maar niet zijn. Daar voor moet eerst onze hoogmoed overwonnen zijn. En deze heeft een taa!i leven. Slechts aan de voet van het kruis van Christus raken we van de ergste aller zon den, de geestelijke hoogmoed los. Wie zichzelven verhoogt zal ver nederd worden en wie zichzelven vernedert, zal verhoogd worden (Luk. 18 14). Harold Samuel Gersonn, die destgds een voorname positie be kleedde op het Canadese Departe ment voor Oorlogsmateriaal, is te Ottawa veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf op beschuldiging van samenzwering tot het ver strekken van vertrouwelijke in lichtingen aan de Sowjet-Unie. Deze zaak hield verband met de gi ote spionnage-af faire, welke vorig jaar in Canada aan het licht kwam. 40-JARÏG BESTAAN DER GEREFORMEERDE GEMEENTE In een tweetal samenkomsten in het kerkgebouw aan de Boe- zemsingel te Rotterdam Is Don derdag het feit herdacht, dat op 7 October 1907 de Gereformeerde Gemeente onder het Kruis en de navolgelingen van Ds. Dedenboer verenigd werden onder de naam Gereformeerde Gemeente. In de middagdienst hield Ds. J. Fraanje uit Barneveld een predi katie naar aanleiding van Ezech. 26 6. 's Avonds voerde Ds. G. H. Kersten uit Rotterdam het woord, waarbij hij de betekenis van de 7de October 1907 in her innering bracht en vervolgens uiteen zette, hoe de gemeente was uitgegroeid en tot bloei was gekomen. Reeds is het Kerkge nootschap uitgegroeid tot 150 ge meenten. In de loop der jaren werden scholen opgericht, terwijl men enkele jaren geleden een theologische school in Rotterdam kon stichten. In beide diensten was de kerk tot de laatste plaats bezet. Door het zeer groot woriing- vertrek van deze huurders de ver tekort is een gedeelte van de Nederlandse bevolking, welk ge deelte zeker wel op ongeveer 20 procent is te schatten, genood zaakt bij andere mensen in te wonen. De ervaring heeft geleerd, dat dit gedeelte voor veelal zeer beperkte, bekrompen woonruimte huren moeten betalen, welke ver uitgaan boven de huren, welke voor een behoorlijke woning voor trekken practisch geheel opnieuw moesten worden gewit, behangen en gestoffeerd en de meubelen wel naar de vuilnisbelt konden worden gebracht. Terwille van de goede kamer verhuurders is enige tijd geleden door het iDirectoraat-Generaal van de Prijzen besloten een actie in te stellen ten aanzien van deze kamerhuren, welke actie is be- in Amsterdam en Den gonnen Haag. Aan de ambtenaren is de op- de oorlog werden betaald. De groep kamerhuurders be staat in hoofdzaak uit gerepa- trieerden, oorlogsgetroffenen en j dracht verstrekt minder ernstige jong gehuwden. Te dezer zake gevallen in handen te stellen van 'is een situatie geschapen, welke j de prijzencammissies of van de alleen reeds uit sociale overwe- prijzenlbureaux voor Onroerende gingen onaanvaardbaar is en het Zaken opdat deze zouden kunnen Directoraat-Generaal van de trachten door minnelijke schik- Prrjzen is genoodzaf&t daartegen king tot een bevredigende oplos met alle beschikbare middelen op sing te komen, terwijl alleen in te treden i ernstige gevallen met een proees- Informatorische onderzoeken, verbaal is opgetreden. Zowel in gedurende enige maanden inge- Amsterdam als in Den Haag zijn u. Ds. Ba hebben toestanden aan het thans een aantal processen-ver licht gebracht, welke zonder meer baal opgemaakt, welke ^dezer^ da - Ds. alle perken te buiten gingen. Er kwamen gevallen aan het licht, waarbij 300 of 400 procent boven de toelaatbare prijzen mus. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School): 10 en 2.30 u. Ds. Verveen. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Versluis, van Zoetermeer. Temeuzen: 10 en 3 u. Student Jacs Couvée, van Axel. Gereformeerde Kerk. ^Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Temeuzen: 10 u. Ds. Post, van Axel 5 u. Ds. Sollie, van Zou- tespui, voorber. H.A. Om-. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Eöt&.-. 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Temeuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees- •dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 en 6 u: Ds. A. de Reuver. (Deze diensten worden gehou den m de Geref. Kerk, Noord straat.) Roomscfc-Kattaolleke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 20 u. kapt. J. Hegnsdgk en Luit. A. de Boer. gen naar de berechtende instan tie zullen worden toegezonden. Zoals reeds gemeld heeft Pre sident Truman Charles Luckman, President van de dochtermaat schappij van Unilever in de Ver. Staten, benoemd tot voorzitter van een commissie, waarin ver tegenwoordigers van alle groepen uit de samenleving zitting heb ben. Deze commissie zal advise ren over alle mogelijke maatrege len ter besparing van voedsel, om dat beschikbaar te maken voor die landen, waar er nijpend gebrek e an is. Het is niet de eerste maal dat President Truman een beroep dMt op Luckman. In begin '46, toencre President constateerde, dat van e.llc tekorten in de wereld dat van vet het meest ernstige en langdurige zou worden, wilde hij weten, wat de mening was van deskundigen uit het bedrijfsleven. Hij liet Luckman hij zich komen en verzocht hem een rapport over de werelavetpositie te maken. Dit rapport v/erd ook aan de regerin gen van Nederland en Engeland overhandigd. Luckman is pas 38 jaar oud. Hij heeft een typisch Amerikaan se carrière achter de rug. Ofschoon hij, als krantenjongen, buffethulp en loopjongen dc kost moest ver dienen, deed hij als de beste van 2000 medescholieren op 16-jarige leeftijd eindexamen van de school. Hij ging toen voor architect studeren en behaalde in 1931 reeds zijn diploma aan.de univer siteit te Illinois. Een week voor dien was hij getrouwd en omdat in die tijd een jong architect geen gezin kon onderhouden, was hij blij met een reizigersbaantje van 125 dollar per maand. Zijn ver- VERORDENING INZAKE VERVOEREN VAN VELD GEWAS AARDAPPELEN. Het onrechtmatig vervoederen en bewerken tot veevoeder van aardappelen, heeft grote afmetin gen aangenomen, aldus deelt de Afd. Voorlichting van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede. Dit is aanleiding geweest voor het bedrijfschap voor aardappelen een verordening vast te stellen, die beoogt aan dit euvel paal en perk te stellen. Deze verordening komt er in de practijk op neer, dat partijen veld gewas (ongesorteerde) aard appelen niet zonder veevoeder- verklaring mogen worden ver voerd, tenzij het betreft vervoer naar bedrijfsgebouwen van de teler, naar aardappelmeelfabrie ken of naar sorteerinrichtingen. De verordening vervoeren van veldgewas aardappelen 1947, ge publiceerd in het voedselvoorzie ningsblad van gisteren treedt 11 October a.s. in werking. kooptalenten en originele ideëen bleken al heel spoedig en op zijn 26ste jaar werd hg verkoopleider van de Pepsodent Maatschappij. Ook bij deze maatschappij klom hij snel op en in 1944, toen zij werd overgenomen door de Lever Brothers Company was Luckman president-directeur. Ofschoon deze maatschappij oorspronkelijk een onderneming van de Engelse Le ver was, is zij door een herver deling der belangen formeel een dochtermaatschappij geworden van de Nederlandse Unilever. Luckman, die in 1946 tot president-directeur van deze doch termaatschappij is benoemd, bracht in datzelfde jaar een be zoek aan Nederland. Hij kreeg toen een uitstekende indruk van de Nederlandse energie, maar ook van onze gemoedelijkheid en hulp vaardigheid. Toen n 1. zijn hoed dat de Belgische regering aan hen, die door de oorlog zijn ge troffen, reeds voorschotten heeft uitbetaald ten belope van elf mil liard francs, terwijl 14 milliard francs v/erd besteed aan herstel van openbare gebouwen. Met betrekking tot de wet op de oor logsschade betoogde de Minister, dat, ondanks de onvolkomenheden, die deze inhoudt, geen enkel land in Europa kan bogen op een der gelijke gunstige regeling. De ge dupeerden, die niet in aanmerking komen voor totale vergoeding, zullen credieten kunnen krijgen waarvoor zij slechts 2 in plaats van 5 procent rente moeten be talen. De Staat zal de resterende 3 procent aanvullen. TERNEUZEN. Voorbereidend examen Godgeleerdheid. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het voorbe reidend examen Godgeleerdheid onze stadgenoot de heer G. Caze- mier. OVERSLAG. Koe gestolen. Bij de landbouwer C. B. alhier werd uit de wei enige dagen ge- leden een koe gestolen. De land- in een der Amsterdamse grachten ibouwer die dit de volgende da<* woei, stopte een voorbijkomende tram, de bestuurder stapte eruit en viste met zijn wisselhaak de hoed uit het water. Luckman heeft belooft dit nooit te zullen vergeten en misschien hebben wij het wel mede daaraan te dan ken, dat hij nu met veel enthou siasme gaat helpen West-Europa op het droge te brengen. Ongeveer 200 Britse mijnwer kersleiders hebben besloten ac- coord te gaan met overwerk-uren ten einde de dalende Britse steen koolproductie te stimuleren. De desbetreffende voorstellen van het Britse Nationale Kolenbureau dat de genationaliseerde mijnen beheert, werden aangenomen. Per week kunnen daardoor 2503 ton kolen meer geproduceerd worden. De nieuwe werktijden gaan het eerste weekeinde van November in. De gedelegeerden-conferentie van de Britse Nationale Mijnwer kersband (die dus nu de Over- heidsvoorstellen aanvaard heeft) zal thans de verschillende mgnen adviseren de overeenkomst goed te keuren, waarna elke mijn zal uitmaken, of men het overwerk op Zaterdag dan wel in de vorm van een extra half uur i per dag zal verrichten. De conferentie heeft tevens be sloten om te trachten een verho ging van het basisloon te verkrij gen, een verhoging van een pond sterling per week. Schrale Bed. H. Doop. 'moest worden betaald. Gebleken Waterlandkerkje10 u. Ds. Van dat in vele geV,Uen hei€ ge- Ype,reD- zinnen door het vrÈjgen van veel Uzendgke: 10 u. Ds. Doorn.^ te hoge huurprijzen in ernstige Zuidsande: 10 u. Ds. Ter Beert fjnanCiële moeilijkheden zijn ge- Doopsgezinde gemeente. raakt met alle kwade gevolgen Aardenburg: 10.15 u Ds. Nolthe- van dien, zoals ondervoeding, het zich in schulden steken, gaan meedoen aan zwarte handels- practijken enz. Ook de hygiëni sche toestanden waren in be paalde gevallen ten hemel schreiend. Ook in dit gevaf heeft echter de medaille twee kanten. Hoewel de houding van vele kamerverhuurders, die toch in feite parasiteren op de ellende waarin vele landgenoten vokomen buiten eigen schuld door de oor logsomstandigheden zijn geraakt, nimmer is goed te praten, is de houding welke sommige kamer huurders tegenover de verhuurders aannemen, absoluut verwerpelijk. Dat de verhuurder het recht heeft te eisen dat het afgestane gedeelte van zijn huis behoorlijk wordt bewoond en dat de huur ders alles in het werk stellen om onnodige overlast aan de ver huurders en beschadiging aan zijn bezittingen te voorkomen, zal een ieder beseffen. Helaas wordt niet altijd door de huurders aan deze redelijke eisen van de verhuurders voldaan. In bepaalde gevallen is gecon stateerd dat alle meubelen, de stoffering, behang enz. in betrek kelijk korte tijd zo ernstig waren vervuild en beschadigd, dat na In de afgelopen drie maanden deze tijden voorbij zijn. Wanneer heeft de Kantonrechter te Rotter- het publiek niet vrijwillig van dam 200 vonnissen gewezen ter houding verandert, zal het moeten zake van het opgeven van valse voelen dat het verkeerd handelt, namen aan de politie, wanneer De Kantonrechter en het O. M., deze in geval van een overtreding zijn 'het volkomen eens over de een proces-verhaal moest opma- bestraffing van deze overtredin- ken. Per maand is tevens een gen en zullen degenen, die zich op stijging te constateren ten op- bovengenoemde onbehoorlijke wij- zichte van de vorige en zo komen ze jegens de politie gedragen per week reeds tegen de 20 ge valled in behandeling, aldus deel de de ambtenaar van het O. M. Bij het Kantongerecht ons dezer da gen mede. Dit zijn dan nog de lichtste ge vallen, waarin de na-oorlogse mentaliteit van het publiek aan de dag treedt, maar daarnaast staan talloze gevallen van ernsti ger aard, als belediging, brutali seren en treiteren van dé politie of het plegen van leidelijk ver- strengere straffen gaan opleggen. Werd vroeger b.v. in het geval van opgeven van een valse naam een boete -van 10 tot 15 gege ven, nu bedraagt dit reeds 25 tot 30 en hij voortduren van dit euvel zal het O. M. niet schromen de maximum-boete van 150 te gaan eisen. De Kantonrechter aal, zoals nu reeds het geval is, in dc meeste zaken conform vonnis wijzen. Het publiek zal moeten gaan zet, culminerend in het te lijf gaan j beseffen, aldus de ambtenaar, dat van de agent, die zijn plicht doet, I de Overheid niet zijn gelijke Lsyen zodat deze genoodzaakt wordt dat haar vertegenwoordigers haar autoriteit in voorkomende geval len moeten gebruiken. John Talber, de voorzitter van de commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, die momenteel een bezoek aan Duitsland brengt, heeft verklaard, dat hij er geen vermagerde mensen heeft gezien, hoewel hij er naar uit gekeken heeft. Hij voegde eraan toe, dat de commissie, die Turkije, Grieken land, Italië, Triëst, Oostenrijk en Duitsland heeft bezocht, tot dus ver niets gezien heeft, dat reden Bou kunnen zgn voor het bijeen roepen van een speciale congres- Eitting. Er zal echter geen uit eindelijke beslissing worden geno men alvorens bet onderzoek is geëindigd. TaJber verklaarde, dat de Duitsers de productie moesten verhogen en dat de Duitse voed- Belimport met 75 procent zou tonnen worden verlaagd als er genoeg bonen zouden worden verbouwd. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. naar verdedigingsmiddelen te grij pen. Dit alles, aldus de ambte naar is een gevolg van de abnor male toestanden tijdens de bezet- p>e Belgische Prins-Regent ting, toen een dergelijke handel- - zal aanwezig zijn bij; het huwelijk wijze van het publiek als een goed va;n prinses Elisabeth van Enge- Vader lands optreden beschouwd ^and op 20 November a.s. kon worden. In de Sowjet-Unie is men doende ontwerpen te maken voor nieuwe zeer snelle vliegtuigen. Nu, ruim twee jaar na de be vrijding mag toch wel verwacht worden, dat men gaat inzien dat België een ronde voor. Vrijdag is in België het wetsbe sluit verschen^i waarbij de uit kering van vergoeding wegens oorlogsschade aan particuliere goederen wordt geregeld. Over een maand zal dit besluit van kracht worden. De huizen, die voor tweederde' gedeelte zijn ver nield, zullen beschouwd worden als geheel te zijn vernield. De betrokken eigenaars zullen bijge volg aanspraak kunnen maken op een totale schadevergoeding. On der het vrij gunstige systeem der integrale schadevergoeding vallen ongeveer 60 procent der oorlogr getroffenen. Van dit systeem der integrale vergoedingen zal Iedere Belg genieten wiens huis in 1939 geen grotere waarde had dan frs. 80.000 Een van de principes, die aan de wet betreffende het herstel van oorlogsschade ten grondslag liggen is, dat elke oor logsgetroffene zelf een deel zal moeten bijdragen tot het herstel len van. ie opgelopen schade en dit deel wordt groter naarmate de betrokken persoon meer bezit. Tot dusverre werden aan oor logsgetroffenen voorschotten ver strekt,, die tweemaal de waarde (1939) van het geteisterde pand bedroegen. Nu de wet op de oorlogsschade is goedgekeurd:, zullen geen voor schotten meer worden verleend, doch zal worden overgegaan tot oprichting van een speciaal bu reau, dat voor uitbetaling van de schadevergoeding zal zorgdragen. De Belgische Minister voor de Wederopbouw, De Man, heeft tij dens een bijeenkomst verklaard, 3) (Nadruk verboden.) „Hij bewaarde die verzameling in zijn privé-vertrekken op de fa briek, en toen de nieuwe lui kwa men, 'heb ik ze overgenomen. Het was niet veel, misschien alles samen een honderd delen, maar ik wilde ze wel hebben. En om dat ze hen niet interesseerden, ver kochten ze het partijtje aan mij Dat is al een paar maanden ge leden. Ik legde ze allemaal hij elkaar in een hoek, heb ze nooit goed ingezien vóór vanmiddag Toen met de post van vier uur kreeg ik een brief van een oud inwoner van Barford, die nu in Amerika woont. Hg wilde graag een goed exemplaar van Hopkin- son's „Geschiedenis van Barford' hebben en vroeg my, of ik er hem een leveren kon. Ik wist dat er een in de Mallathorpe-verza- meling was, dus haalde ik het te voorschijn, en keek het na. Bin nen in -het kaartenzakje vond ikwat denk je?"" ,,'k Heb er geen idee van," zei Pratt. Hij dacht nog aan zgn diner en aan een belangrijke af spraak, die hij voor die avond ge maakt had *%n hij had er geen flauw vermoeden van, dat Bartle iets (bijzonders mee te delen had. „Brieven, papieren geld of zo iets?" De oude boekhandelaar leunde weer naar voren over de punt van de lessenaar, en bracht zijn grauw, gerimpeld gezicht vlak bij Pratfs jonge, scherpe kop. Weer tikte hij de bediende op de mouw met zijn klauwachtige vinger. „Ik heb Jan Mallattoorpe's tes tament gevonden", fluisterde hg. Linford Pratt vloog op. Een ogenblik staarde hy sprakeloos van verbazing naar de oude heer, stak zgn handen in zijn broek zakken en liet een langgerekt ge fluit horen. ,,'t Is toch niet waar?" riep hy uit. „Waarachtig? Zijntes tament pos bemerkte deed hiervan on middellijk aangifte bij de politie. De koe was volgens het spoor naar België vertransporteerd, zo dat ook de Belgische politie werd verwittigd. Na een nauwkeurig en uitge breid onderzoek gelukte het de politie samen met de landbouwer, de koe op te sporen. Het dier liep ergens in de grote weiden tussen Moerbeke en Exaarde rustig te grazen. 'Het komt zeer zelden voor dat gestolen koeien of paar den in de grensstreken worden teruggevonden daar deze meestal zijunj geslacht ent frauduleus in de handel zijn gebracht. THOLEN. Heropening brug over de Eendracht. 'Gistermiddag werd de brug over de Eendracht te Tholen her opend. De Minister van Verkeer en Waterstaat, Ir. H. Vos, was wegens drukke ambtsbezigheden verhinderd. Als vertegenwoordi ger van de Minister was aanwe zig Dr. Ir. W. J. Harmsen, direc teur-generaal van Rijkswater staat. Nadat de gasten in de raadszaal van het Thoolse stad huis waren ontvangen, waar o.m. tegenwoordig waren de Commis saris der Koningin in Zeeland, de burgemeesters der gemeenten in het eiland Tholen en die van Bergen op Zoom en Halsteren, DE ZIERKOOL VOORZIENING IN DE KOMENDE WINTER. In verband met de grote vraag naar witte kool liep de prijs van dit product sterk op. De zuurkool- fabrikanten konden aanvankelijk dan ook slechts togen hoge prij zen witte kool betrekken, het geen de zuurkoolproductie in ge vaar bracht. Teneinde de zuurkool voorzie ning deze winter te verzekeren is een regeling getroffen tussen het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen en de zuurkoolfabrikan ten. zo deelt de Afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserijl en Voedselvoorziening ons mede. Volgens deze regeling zal 70 van de op de veilingen aange voerde witte kool gereserveerd worden voor de zuurkoolfabrikan ten, die de kool tegen een rede lijke prijs zullen kunnen betrek ken. Met deze hoeveelheid hoopt men ongeveer 80.000 vaten zuur kool te fabriceren, w-elke hoeveel heid ongeveer gelijk- is aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, ingesteld om het uit te voeren kwantum te drukken, heeft men nu laten vervallen, aangezien bo venbedoelde regeling met de fa brikanten een voldoende hoeveel heid voor de binnenlandse indus trie garandeert. gemeenteraadsleden van Tholen met de gemeente-secretaris V. Laban, verschillende ingenieurs van Rijks- en Provinciale Water staat, sprak de burgemeester van Tholen Mr. A. J. van der Hoeven een welkomstwoord. De Commissaris der Koningin in Zeeland hield eveneens een korte toespraak, waarin hg öp het belang dezer verbinding Wéés. Daarna begaf het gezelschap zich naar de brug, waar Dr. Ir. Harm sen een rede hield, waarin hg de vroegere verbindingen ter sprake bracht en tenslotte uiteenzette hoe het Rijk de brug heeft over genomen, waardoor zij thans tolvrij is. Na zgn rede knipte hg het lint door. Het gezelschap wandelde vervolgens over de brug en kwam met de veerpont bg het punt van uitgang terug. De aan wezigen begaven zich naar het hotel Engelvaart, waar zij zich aan een maaltijd verenigden. i(Het is gemaakt op dezelfde dag, dat hij stierf," antwoordde Bartle, met heftig hoofdknikken. „Vreemd, hé. Hij heeft misschien een soort voorgevoel gehad." Pratt ging weer zitten. .jWaar is het?" vroeg hij. „Hier, in mgn binnenzak," ant woordde de antiquair en tikte tegen zijn vale Jas. „O 't is voor mekaar. Wees daar maar gerust op. AJbsoluut correct opgesteld, getekend door hemzelf en twee getuigen. Volmaakt in orde. Ik ben er heel zeker van, want jaren geleden -ben ik notaris-klerk ge weest. Ik heb menig testament opgesteld en ben tientallen malen getuige geweest. Ik heb het door gelezen, je kunt er met geen speld tussen komen". „Laat eens kijken," zei Pratt begerig. „Ach, ik heb er niets op tegen," zei Bartle. „Ik ken je, maar lie ver zou ik het toch het eerste aan mgnheer Eldrick laten zien. Kun je niet even naar zgn huis telefoneren, en vragen of hij terug wil komen?" „Wel zeker," gaf Pratt toe. „Misschien is hg er nog niet, maar ik zal het proberen. Heeft u het Van betrouwbare zgde wordt medegedeeld, dat de afdeling der C.G.T. van het departement Meurthe et Moselle voor het ge hele district een staking van 24 uur heeft afgekondigd uit pro test tegen het gebruik van traan gas tegen de arbeiders, die on langs de verzending van suiker naar Duitsland trachtten te ver- BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag ontstond, door tot nu toe nog onbekende oorzaak, brand in de kapitale boerderg van' de pachter Kranenburg in de Wie- ringérmeer. De met hooi en stro gevulde schuur brandde tot <te grond toe af. Ook de gehele be- drijfsinventaris ging hierbg ver loren. De woning ging voor de grootste helft in de vlammen op. Dank zij de hulp van omwonenden kon een groot gedeelte van de in boedel gered worden. De brand weer stond vrijwel machteloos tegenover het vuur, dat in 't stro en hooi een gretig voedsel vond. De schade van de boerderg en inventaris wordt op 120.000 ge raamd. De pachter was slechts gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. BLIJKBAAR TE GROOT. Bij een Haarlemse stomerij ar riveerde dezer dagen een jas van een Beverwgkse manufacturler, waarin, zich bankbiljetten ter waarde van 3500,bevonden. De juffrouw, die belast was met het nakijken der zakken meende het bedrag goed te kunnen gebrui ken en besteedde het tezamen met haar verloofde voor de aan schaffing van ameublementen, fietsen en een haard. Het paar wilde eerstdaags gaan trouwen en de verleiding om de uit de wolken gevallen bruidschat stilzwygend in 'te palmen was blijkbaar te groot. Nadat de manufacturier had ge merkt, dat hij zgn geld naar de stomerij had gezonden, waar schuwde hij de politie en de vin gervlugge jongedame werd met haar verloofde ingesloten. Het geld kon voor het grootste deel worden achterhaald. DE MALVERSATIES BIJ DE RIJKSVERKEERSINSPECTIE TE ARNHEM. In verband met de malversaties bg de Rgksverkeersinspectie, district Arnhem, zijn nu in totaal 4 personen gearresteerd, terwgl een vijfde persoon zijn arrestatie is ontvlucht door onderduiking. Gearresteerd zijn tot nu toe: de cef van de afdeling personenver voer van het bureau te Arnhem H„ de chef van de afdeling vrachtgoederemvervoer van het bureau Nijmegen De J.; de vroe gere taxateur van auto's bg de R.VJ. D. te Ngmegen en een lid der adviescommissie uit Nijme gen. ENIGELS VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING OP DE WEG DELFTSCHIEDAM. Vrijdagavond te ongeveer kwart over tien heeft een Engels twee- motorig Havilland-toestel, dat voor zover thans bekend, op weg was van Londen naar Brussel op de drukke verkeersweg Den Haag Rotterdam, op het gedeelte tus sen Delft en Schiedam, een nood- hinderen. Naar verluidt, zijn reeds meer dan 12.000 arbeiders landmg gemaakt. De piloot slaag van de ijzerertsmaijnen te Briey €r ln toestel, waarin zich om dezelfde reden ln staking ge gaan. niemand anders al laten zien?" „Niemand heeft het gezien, en ik over gesproken," zei Bartle. „Ik het café proberen waar hij dik- ®ei hij. „Rust nu een beetje uit. mijnbeer Bartle, onderwgl bel ik vermoedelgk zes passagiers be vonden, n.l. twee dames en vier heren, vrgwel onbeschadigd aan de grond te zetten. Er werd nie mand gewond Het schijnt dat de vliegmachine heb er met geen sterveling mijnheer Eldrick op. Ik zal ook heb je toch al gezegd, dat ik het nog geen half uur geleden gevon den heb? Het is geen lang stuk. En weet je," ging hij opgewon den verder, „weet je hoe het komt, dat het nooit ontdekt Is? 't Is Zo klaar als de dag. De twee getuigen waren de twee chefs, die samen met Mallathorpe gedood werden. Dus was er geen levende ziel, die kon vertellen dat er ooit een testament gemruyakt was? Ik heb zö'n idee dat het niet lang vóór het ongeluk ge schreven is, en dat Mallathorpe het vlug in het kaartenzakje stak, toen ze hem kwamen roepen. Maar zie eens, of je mijnheer El drick te pakken kunt krggen, dan lezen we het samen. En zeg vind je het hier ook zo benauwd? Doe eens een raam open, die kantoorlucht maakt me duizelig." Pratt deed het raam open, dat op straat uitzag. Hg keek in het voorbg gaan naar de oude man, en vond, dat hg er bleker dan ge woonlijk uitzag. „U heeft veel te veel gepraat," de grond heeft moeten komen. Het is een wonder, dat er geen ongelukken zgn gebeurd. Een jeep met leden van de Kon. marechaus see, schoot nog juist onder het dalende toestel door. GROTE OITI MYOOKRA VD AAN BOORD NED. SUHIP. De Canadese politie heeft aan wijls aanloopt na kantoor." Hy verliet de kamer door een zydeur, en ging naar het telefoon- hokje, dat in een gang stond. En terwyi hg op aansluiting wachtte, overdacht hg, wat deze ontdek king wel zou betekenen voor de tegenwoordige bewoners van Nor- mandale Grange. Zijn nieuwsgie- boord van het Nederlandse schip righeid, die toch al tamelgk sterk „Manoeran" in de haven van Van- ontwikkeld was, werd er heftig couver 186 kg opium, ter waarde door geprikkeld. Ais Eldrick niet .van 4.648.000 dollar gevonden. Dit thuis was, of als hy hem niet be- is een van de grootste clandestie- reiken kon, zou hij Bartle zien ne ladingen opium, die ooit in te bewegen, hem 't pas ontdekte Noord-A-merika Is gevonden, stuk te laten lezen. Als hg er Waarnemers zgn van mening, maar even een oogje in mooht dat Vancouver door een interna- Verpen, zou hg met plezier te tionale bende als distributie-cen- laat aan tafel komen. Praat nu trum van verdovende middelen eens van romantiek! D i t wasvoor het continent wordt gebruikt, pas romantisch, en het zou wel betekenen De telefoon-bel rinkelde. Eldrick was nog niet thuis geweest. Pratt belde het café op, Eldrick was er niet. Hy hing de hoorn weer op, en ging terug naar het privé- kantoor. (Wordt vervolgd.) Op 18 Juli j.l. vonden Ameri kaanse douanebeambten in de ha ven van Seattle een lading opium ter waarde van 125.000 dollar aan boord van het Nederlandse schip „Maria." Zowel de „Maria" als de „Manoeran" voeren tussen de Westkust van Amerika en de Oost- Aziatische havens

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2