De doop van Prinses Marijke Indonesië in de Veiligheids raad Amerikaanse BESCHULDIGING DE VERENIGDE VERGADERING VRIJDAG 10 OCTOBER 1947. Frankering bij Abonnement - Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld floor het K.NM.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Meer wind. Na het oplossen van de mist enkele overdrijvende wolken velden, maar vrijwel overal droog weer. Matige wind uit Z.W. richting. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. DE 3de Jaargang No. 627. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimaal per advertentie 1,00. Inzending advertentie» tot des namiddags 4 uor„ Rubriek kl. advertenties! 5 regels 60 ct.ieder» regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blafl 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaak Het was gisteren wederom een hoogtijdag voor het Prinselijk Gemn. Immers, toen is het jong ste Prinsesje, Marijke, gedoopt. Op 12 Mei 1938 heeft H. K. H. Prinses Juliana in de St. Jacobs- kerk te 's Gravenhage haar eer- stelinge Prinses Beatrix die Haar op 31 Januari 1938 te Soestdijk geboren was ten doop mogen houden. De Heilige Doop werd bediend door Ds>, W- L Weiter en Ds. E. M Blaau- wendraad uit Baarn hield de pre- dioatie. Z. K. H. Prins Bernhard hield op 31 Mei 1940 Prinses Irene, 5 Augustus 1939 te Soestdijk gebo ren in de kapel van Buckingham- Palace te Londen ten doop. Ds. J. van Dorp verrichtte de H. Doop. i Het derde dochtertje var het Prinselijk Paar. Prinses Mar griet op 19 Januari 1943 te Montreal in Canada geboren, werd op 29 Juni 1943 in de St. Andrew-kerk te Ottawa ge doopt door de vlootpredikant Wirfield Burggraaff. Bij dezè plechtigheid was het wederom Prinses Juliana, die Haar kindje ten doop hield. Thans was het andermaal Prins Bernhard, die een kostbare last naar het doopvont droeg, om Prinses Marijke te doen opnemen in de Christelijke gemeenschap. In de vrolijk bevlagde straten van de oude Domstad heerste een feestelijke stemming. Er is drukte en beweging in de stad. De jeugd vult de straten der binnenstad met haar gerucht. De burgerij en de vele vreemde lingen wandelen getooid met Oranje. Er zit systeem in de .drukte, welke zich concentreerde op de omgeving van het Domplein en op Nobelstraat, Nachtegaal straat Maliebaan. Hooglandse Park en de buurt van de Museum- brug. Langs deze straten hebben velen zich reeds tijdig een plaatsje gezocht De weg, welke de Koninklijke stoet straks zal volgen, is afgezet door militairen: om de 3 meter een soldaat. Deze militairen ma ken deel uit van het Utrechtse garnizoen, aangevuld met een heden van de marine en de lucht strijdkrachten. Rechts van de hoofdingang der kerk staat de erewacht der stu dentenweerbaarheid, in de groene uniformen met witte slobkousen. De witte pluimen op ,de hoofd deksels maken een feestelijkein druk. DE KONINKLIJKE STOET. Te ruim elf uur reden de zeven hofauto's met de leden der Ko-1 ninklijke Familie en Haar gasten de stad binnen. Een escorte van twaalf militaire motorrijders ging de stoet vooraf. In de eer ste auto hadden plaats genomen H. M. de Koningin en de Groot hertogin van Luxemburg: in de tweede Prins Felix van Luxem burg en Prinses Armgard; in de derde de Zweedse gezant bij het Nederlandse hof, de heer Lager- berg en mevr. Mary Soames- Churchill; in de vierde mevrouw Roëll-Feith en Prins Aschwin; in de vijfde mevr. Post-Salomons en de heer A. J. Andree Wiltens. in de zesde de Prinsesjes Beatrix en Irene met mevr. Pennink en in de zevende H.H. K.K. H.H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Marijke. De stoet werd gesloten door een militair escorte van twaalf motorrijders. DE PETEN. Ais peten waren uitgenodigd de Groothertogin van Luxem burg, de Kroonprins van Zweden, Mr Winston Churchill, mevrouw RoëllFeith, mevrouw J. Post Salomons en de heer A. J. An dree Wiltens. De Kroonprins van Zweden werd bij de doopplechtigheid ver tegenwoordigd door de Zweedse gezant bij het Nederlandse hof. de heer Lagerberg, daar hij zelf in verband met het bezoek van de Koning van Denemarken aan Ziweden, niet aanwezig kon zh'n. Churohill door persoonlijke vriendschap met onze Koninklijke Familie verbonden was wegens zijn drukke werkzaamheden ver hinderd: mevrouw Mary Soames- Churchill, de dochter van Chur chill, woonde de plechtigheid ech ter wel bij. IN DE KERK In de kerk is op uitdrukkelijke wens van het Prinselijk Paar geen bloem versiering aange bracht. Tegen het doophek aan echter een laag gehouden versie ring van Venushaar en fijn groen en op zij van de preekstoel grote palmen. Vóór het doophek is het doopvont geplaatst. Op een met paars velours beklede voet staat het zilveren doopbekken Op de rand van het bekken staat deze tekst: „Sta op en laat u doopen en uwe zonden afwassen, aanroepende de Naam des Hee- ren". De beide dienstdoende ouder lingen hebben hun plaatsen naast het doophek. Ter \yeprszijden van de ruimte tegenover de preek stoel, w^ar de Koninklijke Fami lie en Haar gasten aanstonds zullen plaats nemen, zijn de ban ken ingenomen door de leden van het Kabinet, dat'nagenoeg geheel aanwezig is, door de leden van het diplomatieke corps, van het intematinonale gerechtshof,de voorzitter van de Hoge Raad der Nederlanden, de Commissarissen der Koningin, de burgemeesters der hoofdsteden, vrienden en be kenden van het Prinselijk Paar, bevriende relaties ook uit de ille galiteit. Verder zijn er banken gereserveerd voor het personeel van Paleis Soestdijk, voor auto riteiten van leger, vloot en lucht macht, voor verenigingen, waar bij Prinses en Prins betrokken zijn en voor de gemeenteleden. Aan de ingang van de Domkerk werd de Koninklijke Familie ont vangen door een commissie uit de kerkvoogdij «n de kerkeraad. Voor het doopvont namien de Koninklijke Familie en Haar gasten plaats. Op de eerste rij van links naar rechts mevrouw RoëllFeith, Prinses Irene, Prins Aschwin, mevrouw Mary Soames- Churchill, de Zweedse gezant, de heer Lagerberg, de Groother togin van Luxemburg, Prinses Ju liana, Prins Bernhard, H. M. de Koningin, Prins Felix van Luxem burg, Prinses Armhard. Prinses Beatrix, A J Andree Wiltens en mevrouw PostSalomons. Op de tweede rij waren gezeten Admiraal C. E. L. Helfrieh, de Sultan van Pontianak, de Minis; ter-President, Dr. L. J. M. Beel, de voorzitter der Eerste Kamer, Prof. M. R. Kranenburg, de Deken van het corps diplomatique. Sir Nevile Bland, ambassadeur van het Verenigd Koninkrijk, Z.Em. Joannes Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de vice-president van het interna tionale gerechtshof, Mr. J. Bas- devant, de voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. J .R. H. van Schaik, de Sultans van Pontia nak, de vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr. F. Bee- laerts van Blokland en Luitenant- Generaal Mr. H. J. Kruis. Toen de hofprediker Ds. J. F. Berkel de kansel bestegen had viel een stilte voor een persoon lijk gebed. Na het votum sprak de predi kant de zegen uit. 'Hierop ver zocht hij de gemeente het eerste vers van Gezang 112 te zingen: Een naam is onze hope Een grond heeft Christus' kerk, Zij rust in eenen doope En is Zijn scheppingswerk. Vervolgens las de voorganger Psalm 23: „De Heere is mijn herder, mij zal niets ontbreken". Nadat Ds. Berkel in gebed was voorgegaan, hield hij zijn predi king over Jes. 43 lb: „Ik heb U bij Uw naam geroepen, gij zijt mijne". In Jesaja's profetie wordt Israël getekend als een beroofd en geplunderd volk; maar God roept het: Gij zijt van mij. In Jezus Christus komt God tot de mensen, wordt God mens, om mensen, die niet tot God kunnen komen, Zijn eigendom te maken. Daarom heeft Christus het bevel gegeven te dopen. Oorspronkelijk was dit onder water houden, het ■symbool van het afwassen van alle onreinheid. Dat zegt nog de besprenkeling. God neemt het kwaad Zelf weg. Dan horen wc toch bij God; Zijn eigendom zijn we. Het doopformulier zegt ook niet: dit kind. maar: dit uw kind. De doop is persoonlijk. In het Oosten duidde de naam het wezen aan. God roept ons bij de naam. dat is, net zoals w^ zijn. Dat is een grote troost, ook een eis-, 1 want we moeten horen, gehoor zamen. Een kind kan alleen horen als het op Jezus gewezen j' wordt. Het kind moet zich be- j wust worden, bij name geroepen te zijn als eigendom van God. Het Prinsesje, aldus Ds. Ber kel, draagt twee namen: Maria, zo heette de Moeder van Jezus, die luisterde, anderen tot gehoor zaamheid aan Christus drong, en voor Jezus nog zorgde, toen Hij aan het kruis hing. Maria, zo heette de vrouw, die zittend aan Jezus' voeten Zijn woord hoorde. Maria heette' de Magdaleense. die anderen de boodschap bracht, dat Jezus leefde. En het Prinsesje heet Christi na. In deze naam horen we Christin, bij Christus zijnde. De twee namen zijn symbolisch. Moge Zij zijn een Christin, die luistert: Ge zijt v#n Mij, spreekt God. Maar zoals God deze dope- linge roept, roept Hij ons allen. Pas dan, als we gehoorzamen, kunnen we antwoorden: De Heer is mijn herder, kunnen we er bij voegen: Al ging ik ook in een dal der schaduw des doods, dan nog is God mijn beschermer. Na de preek werd gezongen Gezang 201, waarvan het eerste vers luidt: Als God mijn God .maar vóór [mij is Wie is er dan mij tegen? Dan werken druk en droefenis Mijn ziele tot een zegen, Dan' waakt alom een [eng'lenwacht. Dan zie ik sterren in den nacht En bloemen op mijn wegen". Gisterochtend heeft de Veilig heidsraad 't debat over Indonesië hervat. De Amerikaanse afge vaardigde Austin "-urklaarde de Sovjet-resolutie tot wederzijdse terugtrekking van de troepen niet te kunnen steunen. Aan de Veiligheidsraad was uit het tus sentijdse consulaire rapport niet voldoende gebleken, dat de - troe pen moesten worden teruggetrok ken. Austin wees er op, dat deze maatregel ernstige consequenties zou hebben de ene partij beweert bovendien, dat er vernieling en chaos uit zullen voorkomen, ter wijl de andere er een terugkeer tot de vrede van verWacht. De afgevaardigde achtte het dan ook onverstandig, indien de Veiligheidsraad een besluit zou nemen zonder het resultaat van de Drie-Mogendhedencommissie af te wachten. De Verenigde Staten verkozen de zaak ook aan deze commissie over te laten. Ook België verzette zich tegen het Sovjet-voorstel. De Belgische afgevaardigde Fer dinand van Langenhove zag geen reden om de Sovjet-resolutie, wel- De Amerikaanse regering heeft verklaard, dat het nieuwe com munistische informatiebureau wel overwogen zal trachten het eco nomische herstel in Europa te doen mislukken. De vorming van de organisatie wordt boosaardig en gewetenloos genoemd. Deze krachtig geformuleerde Amerikaanse „tegenaanval" werd op een persconferentie gedaan door de waarnemend Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo- vett. Hij herhaalde, dat de V. S. vastbesloten zijn de plannen voor het herstel van Europa zo spoe dig mogelijk uit te voeren. De door de conferentie te Warschau gepubliceerde documenten spreken voor zichzelf, aldus de Minister. De betrokken partijen en rege ringen hebben duidelijk te ken nen gegeven, dat zij zo mogelijk het economisch herstel van Euro pa zullen verhinderen. De volken van Europa, zo ging Lovett voort, die zich laten mis leiden door deze hoosaardige en gewetenloze manipulaties, laden een zware verantwoordelijkheid op zich, want een economische ramp in Europa kan onmogelijk wonden voorkomen, als de opvat tingen van de conferentie te War schau de overhand zouden krij gen. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft alle bijzonder heden van de nieuwe organisatie zorgvuldig bestudeerd en in het bijzonder nota genomen van het feit, dat verantwoordelijke kabi netsleden van bepaalde landen, waaronder de Sowjet-Unie, zich onder de afgevaardigden op de conferentie bevonden. Voor de Amerikanen komt het aan op kalmte en een zuiver oordeel. Wij moeten ons niet uit de vast gestelde koers laten slaan en rustig voortgaan mét de bestu dering van het probleem hoe Europa kan worden geholpen om zijn plaats in een evenwichtige en vredige wereld te herwinnen. Toen men Lovett vroeg of de oprichting van de organisatie een verrassing yéor de V. S. was, ant woordde hij ontkennend. Gelijk tijdig met Lovett's verklaring heeft een andere hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris ge zegd, dat Amerika wist, dat er in het geheim voorbereidingeh werden getroffen Hij vergeleek de communistische structuur in Europa met een ijsberg, waarvan de zichtbare top het nieuwe in formatiebureau vormt, doch waar van het overgrote deel met het blote oog niet waar te nemen is. In diplomatieke kringen te Washington heeft de krachtige toon van Lovett indruk gemaakt. Naar verluidt, heeft hij zijn ver klaring afgelegd* na overleg met Marshall. Lovett deelde voorts mede, dat de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou, Bedell Smith, die te Washington is aangeko men, aan het Ministerie van Bui tenlandse Zaken verslag heeft uit gebracht en dezer dagen naar New York zal gaan om met Marshall over de betrekk'ngen met de Sowiet-Unie van gedach ten te wisselen. ke al eerder verworpen was, te steunen. Ook volgens hem zou het onverstandig zijn om beslissin gen te nemen, voordat het uitein delijke consulaire rapport bekend was. Hij critiseerde 't standpunt, dat Nederland alle schuld zou hebben en wijdde aandacht aan de berichten over Republikeinse wreedheden. Daarentegen verwees hij tevens naar de verklaringen van de Chinese afgevaardigde, dat er onder de Indonesische leiders vele hoogstaande mannen zijn, die dergelijke daden niet goedkeur den, doch slechts het gezag mis ten om een ordelijke toestand te scheppen. De Belgische afgevaar digde verklaarde met nadruk, dat zijn land loyaal en volledig zou bijdragen tot een bevredigende oplossing, als resultaat der be moeiingen van de commissie van drie. Mr. Van Kleffens aan het woord. Vervolgens kwam Mr. Van Kleffens aan het woord, die de Sowjet-resolutie onaanvaardbaar achtte voor ieder, wie het welzijn der burgerbevolking op Java en Sumatra ter harte ging. ,,Het is pure fantasie om te zeggen, zo als Palar Dinsdag deed, dat de legerleiding de Nederlandse rege ring naar haar hand zet. De heer Palar, die tot 21 Juli Nederlands Parlementslid is geweest, kon heel goed weten, dat in Nederland de suprematie der regering over de gewapende macht een artikel des geloofs is. Ik wens de goede naam van onze soldaten naijverig te verdedigen. De heer Palar heeft feiten aangehaald, welke verleden jaar in Oost-Indonesië zouden zijn voorgevallen, met de bedoeling om 'n verkeerde indruk te vestigen van hun gedragingen. Ik weet niet, wat deze buitenge wone feiten zijn en beperk mij er toe eroo te wijzen, dat de bewe ringen van de heer Palar buiten de agenda gaan." De Chinese gedelegeerde zeide de indruk te hebben, dat ik de Re publiek Indonesia in haar geheel wilde beschuldigen. Wij hebben geen onenigheid met de Repu bliek als zodanig. Wij hebben ge hoopt met haar te kunnen sarfien- werken op Java, Sumatra en de rest van Indonesië een gelukkige, voorspoedige toekomst te verze keren op basis van vrijheid en volledig zelfbestuur. Wij hopen nog, dat dit mogelijk zal zijn. In de Republiek zijn vele voor treffelijke lieden, zowel in als bui ten de Regering, en op hen ves tigen wij onze hoop. Sedert het begin van deze eeuw is het poli tieke leven in Indonesië beheerst door twee geestesstromingende ene richt zich naar een democra tische regering in de Westerse be tekenis en gaat uit van Nederlan- Nu naderde het grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formu lier van de Heilige Doop werd voorgelezen* waarna aan de ouders van de dopelinge de ge bruikelijke vragen gesteld wer den. Deze werden door Prins Bernhard en. Prinses Juliana met „ja" beantwoord. Hierop weerklonk het eerste deel van Gezang 94: Halleluja, eeuwig dank en eere. Lof,-, aanbidding, wijsheid, kracht. Word' op aard' en in den hemel. [Heere, Voor uw liefd' u toegebracht. iDs. Berkel had inmiddels zijn plaats bij het doopvont ingeno men. Prins Bernhard droeg nu Prin ses Marijke naar het doopvont; Prinses Juliana stond aan Zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het Prinsesje sprenkelend sprak de hofprediker daarop: „Maria Christina, ik doop U in Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes", de Oranjetelg zo voerend binnen de gemeenschap der kerk. Staande zongen degenen, die deze ontroerende plechtigheid mochten Aanschouwen, het slot van Gezang 94: „Vader, sla ons steeds in liefde [gade. Zoon des Vaders, schenk ons [Uw genade. Uw gemeenschap, geest van God, Amen, zij ons eeuwig lot. Middelerwijl had Prinses Ju liana met Haar kostbare last in de armen Haar zetel weer inge nomen. Na een dankgebed werd staande gezongen het vierde vers van Gezang 93: Halleluja, lof, aanbidding Brengen eng'len, u ter eer. Heerlijkheid en kracht en machten Legt uw schepping voor u neer. Halleluja, halleluja Lof zij u der heeren Heer". Tot slot sprak Ds. Berkel de zegen uit, waarmede deze plech tigheid ten einde was. GELUKWENSEN EN GESCHENKEN. Na afloop van de kerkdienst begaf de Koninklijke Famijie Zich naar de sacristie, waar Haar gasten gelegenheid hadden te feli citeren. Ds. Berkel overhandigde hier aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een oorkonde, welke getekend is door de Utrechtse calligraaf Haalboom. De president-kerkvoogd Mr. C. Veen bood namens de kerkvoogdij een verkleind model van het doopbekken in zilver aan. Op de bodem is een afbeelding van de Domkerk aangebracht en op de achterzijde het kerkelijk wapen met de woorden „Aangeboden door de kerkvoogden 9 Octo ber 1947". Namens de kerkeraad bood de- voorzitter Dg, A. J. Brinkman een bijbeltje met opdracht aan. Kort daarop verlieten de Koninklijke Familie en Haar gas ten het kerkgebouw om de terug tocht naar het Paleis Soestdijk te aanvaarden, hartelijk toege juicht door de velen, die zich langs de straten verzameld had den. De heer Jan Wagenaar begon aanstonds na afloop van de plechtigheid met de uitvoering van een beiaardprogram. Nader bepaald op heden. De Verenigde Vergadering der Staten-Generaal, die ter behande ling van het wetsontwerp inzake het Regentschap,, oorspronkelijk was bijeengeroepen tegen Donder dag 9 October 's avonds 8 ur is nader bepaald op heden 10 Octo ber te één uur. ders, niet van Indonesiërs, de an dere kant zich tegen de koloniale verhouding en is gericht op vrij heid Deze tweede stroming wordt deels door Indonesiërs, deels door Nederlanders aangehangen. Wij geven, aldus Van Kleffens, volledig zelfbestuur aan Oost-In donesië en Borneo, geheel* over eenkomstig de wensen van deze- gebieden. Is het denkbaar, dat wij Java en Sumatra zouden weige- r.en, wat wij Oost-Indonesië en Borneo gebracht hebben? Wij ho pen, dat de Commissie van Drie haar zegenrijke werk spoedig zal aanvangen en ik kan beloven, dat deze Commissie mag rekenen op onze grootste medewerking. De Filippijnse gedelegeerde. Ge-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1