L (BRantage Stichting voor de Landbouw dringt aan jog het zaaien van tarwe en rogge M WhE feS* hl IV BK1 r n BINNENLANDS NIEUWS Distiilratienieaws qJT rt stntt IC t l,i kt t BI, RvaW11 j I1 nu Dn r n st Geen rode politiestaat In het Middelandse zesgebièd Griekse communisten steunen de Guerillastrijders Amerika en „Het manifest van de nieuwe Komintern" Gandhi over Voedseltoestand in India 2 jaar gevangenisstraf en 12.000 gulden boete Eerste ondergrondse Radionet in Nederland (s Ire i -•if fv t Pt* n 13'' Naar aanleiding van berichten, dat aan de boeren de raad zou zijn gegeven geen tarwe en rogge te zaaien vóór de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de prijs bekend ge maakt zal hebben, richt de heer ■H. D. Louwes, voorzitter van de St r.hting voor de Landbouw, de volgende oproep tot de boeren: „De wens van iedere boer om, voordat hij zaait, te Weten, welke prijs hij voor zijn producten zal ontvangen, is onder de tegen woordige verhoudingen zeer be grijpelijk, maar bij de schaarse en eerst laat te raadplegen ge gevens, welke tot nu toe 't L.E.I. ter beschikking staan, en indien dit wel zou kunnen, niet zonder risico. Regering en Stichting voor de Landbouw zijn het er over eens bij de interpellatie-Vondeling, in de Tweede Kamer is hpt door de Minister nog eens uitgespro ken dat de grondslag oneer agrarische prijspolitiek, zowel in tijden met hoge als met lage wereldmarktprijzen, wordt ge vormd door de berekeningen van het L.E.I. Ondanks de moeilijkheden, wel ke zich bij de interpretatie dezer gegevens voordoen en de soms gebleken meningsverschillen daaromtrent, moeten wij voort gaan de weg te zoeken om tot een voor Regering en producen ten aanvaardbaar prijsbeleid te kunnen komen. Wanneer nu in de dezer dagen gepubliceerde verklaring de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, voor oogst 1948 tot een andere Dewey voor grotere hulp aan Italië. In een proclamatie ter gelegen heid van „Columbusdag" heeft de gouverneur van de staat New- York, Dewey, verklaard, dat Amerika grotere hulp aan Italië moest verlenen om de stichting van een „Rode Politiestaat" te verhinderen. „Indien Italië moet ontkomen aan de boven ^jn hoofd hangende bedreiging van communistische infiltratie, moet het onmiddellijk geholpen worden door Amerika. Een rode politiestaat in het hart van het Middellandse-Zeegebied zou een wereldramp betekenen". „Columbusdag", waarop Amerika de ontdekking der „nieuwe we reld" door Columibus op 12 Octo ber 1492 herdenkt, zal aanstaan de Zondag gevierd worden. iDe Griekse communistische partij heeft zich in een gisteren uitgegeven communiqué officieel en zonder voorbehoud gesteld achter de gewapende strijd en de politieke doelstellingen van de Griekse verzetslieden, die onder leiding van Generaal Markos opereren. In het communiqué worden alle leden aangespoord de verzetslieden te helpen, omdat de strijd gewapenderhand, welke door Markos wordt gevoerd, het enig mogelijke antwoord vormt op de vreemde binnendringers" Volgens het communiqué, dat werd uitgegeven na de eerste voltallige bijeenkomst sedert negentien maanden van de com munistische leiders, werd na deze bijeenkomst een militaire bespre king gehouden. Sofoelis, de Minister van Bui tenlandse Zaken, verklaarde, dat uit het communiqué verschil van mening binnen de partij bleek. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER verhouding tussen de prijzen van tarwe en rogge enerzijds en die der voergranen anderzijds te wil len komen, dan moeten wij als boeren ons beleid daarop instel len. Ons volk is nog steeds in nood en de internationale verhoudin gen zijn zodanig, dat die nood wel eens ontstellend groot kan wor den. Al hebben Regering en volk na de bevrijding niet altijd ge toond de betekenis -der landbouw productie «en de redelijke verlan gens en verwachtingen der agra rische bevolkingsgroep voldoende te erkennen, dat mag ons niet weerhouden ons nu opnieuw af te vragen, wat onze verantwoorde lijkheid tegenover ons volk in zjjn geheel medebrengt en dan leidt dit m.i. tot de conclusie, dat wij thans wél rogge en tarwe moeten zaaien, en, in zoverre de bedrijfs omstandigheden dat toelaten, in minstens normale omvang- Ik vertrouw, dat velen dat met mij zullen onderkennen en met mij er naar zullen handelen." Parnell Thomas, voorzitter van de commissie van het huis van afgevaardigden voor on-Ameri- kaanse activiteit, heeft voorge steld een conferentie te heieggen van afgevaardigden van alle lan den Van het Westelijk halfrond voor het hespreken van een een vormig wetgevend program als antwoord op „de uitdaging ver vat in het manifest van de nieuwe Komintern". In, een brief aan de voorzitter van het huis van afgevaardigden, Joseph Martin, verklaart Tho mas. dat „deze uitdaging van links, die te vfrijten is aan de na-oorlogse chaotische toestanden in Europa, afdoende beantwoord moet worden". Tijdens een godsdienstige bij eenkomst te New-Delhi heeft Gandhi zijn toehoorders ervoor gewaarschuwd, dat iedere fout, die gemaakt zou worden op het gebied der voedselvoorziening van India „te vermijden hongers nood en de dood van millioenen" zou kunnen betekenen. Gandhi spoorde 't volk aan, iedere centi meter bebouwbaar land te benut ten. Hij bracht hulde aan Pre sident Truman voor diens „phi- lantropische gestie" door het Amerikaanse volk aan te sporen minder te eten en zodoende Europa te helpen. Indien India de laatste eeuwen niet verwaarloosd was geweest, aldus Gandhi, zou het niet alleen zichzelf van voldoende voedsel hebben kunnen voorzien, doch ook een rol van betekenis ge speeld hebben in de voorziening van de buitenwereld. Voor de Haarlemse economische rechter stonden terecht de direc teur S. en procuratiehouder K. van een Alkmaarse handelsfirma in bakkerijgrondstoffen in de be klaagdenbank, die zich hadden schuldig gemaakt aan zwarte praktijken. De directeur en de procuratiehouder kregen ieder 2 jaar gevangenisstraf en 12 dui zend gulden boete. Twee Zaanse Toakkers, die met K. en S. gehan deld hadden, werden veroordeeld tot vier maanden on- en vier maanden voorwaardelijk en vijf duizend gulden boete. De make laar G., die zijn diensten had ver- HOGFDSTUK I DE KANS. Linford Pratt was eerste be diende op het kantoor van Eldrick Pascoe, advocaten te Barford. Hfi was een jonge man, die vurig verlangde in de wereld: vooruit te komen, liefst op een eerlijke manier, maar als dat niet %in%< dan oneerlijk, mits het met m ae zich'te ontwikkelen bezocht hij geregeld de Openbare Lees zaal en zijn aandacht werd daar op een goede dag getroffen door ein gezegde van Prins Talley rand, len heer met een even ruim geweten als hijzelf had. Met tijd en geduld, zei de Tal ie vr and, „wordt een moerbeiblad ziide Dit leek Linford Pratt een van de beste en gezondste ge dachten, die ooit onder woorden gebracht waren. Een moerbeiblad fs een zeer onbelangrijk iets, een stuk zijde daarentegen is een goed verkoopbaar artikel. Daar zit geld in. Van nu af aan be schouwde hij zich zelf als een moerbeiblad, dat door zijn eigen energie en handigheid in een stuk zijde moest veranderen. Be halve tijd en geduld is daarvoor echter nog meer nodig, en wel, gelegenheid. Daarvan was ook Talleyrand al overtuigd-, niet minder dan Linford Pratt. Wat tijd aangaat, die had hij. In geduld kon hij zich oefenen. Doch het zou hem buitengewoon aangenaam zijn, als de gelegenheid zich eens wil de voordoen. Heel eenvoudig ge zegd, Pratt wachtte op een kans, hij wachtte op een gunstig ogen blik, dat hem naar het fortuin zou voeren. „,En laat het maar aan mij over," beloofde hij zich zelf, „om die kans waar te nemen". Pratt wist niet toen hij aan het einde van een wiüterse middag in het klerkenkantoor van Eldrick Pascoe stond dat de kans lang zaam de trap opklem, en met de kans de bekoring. Zij kwamen op I bet goede moment, want Pratt i was alleen. De andere klerken leend kreeg vier maanden en 4500 gulden boete. De directeur en zijn procuratie houder hadden boter, vet, suiker en tal van andere schaarse arti kelen tegen gepeperde prijzen van de hand gedaan. Zij hadden daarmee in anderhalf jaar tijds zowat 28.000 gulden per persobn verdiend. De procuratiehouder hieid er een zwarte boekhouding op na, die hij „B.B.C." of Black Business Company" had gedoopt. Hij had o.a. suikercoupures ge kocht tot een bedrag van 37.000 gulden en deze van de band ge daan met een winst van 7000 gulden. De directeur had in hoofdzaak dezelfde soort delicten bedreven. Na de arrestatie van K. had hij zijn reizigers er op uit gestuurd, om de zwarte klantjes op 't hart te drukken,, dat zij bij eventueel onderzoek moesten ver klaren, alleen van K. te hebben gekocht. De economische rech ter, Mr. Bijleveld", ging met zijn vonnis boven de eis van de offi cier, die vier maanden en tien duizend gulden boete gevraagd had. De Technische Dienst van de P. T. T. is in overleg met het ge meentebestuur van Roosendaal* een plan aan het ontwerpen om in deze stad een geheel nieuw net voor de radiodistributie aan te leggen, dat hoofdzakelijk onder gronds zal komen te liggen. Het oude bovengrondse net verkeert in zulk een desolate toestand, dat de aangeslotenen reeds enige ja ren met één station genoegen moeten nemen. DE „DRECHTDIJK" VOOR DE SLOOP VERKOCHT. In opdracht van de Regering is het ruim 9000 br. r, t. grote mo torschip „Drechtdijk", een van de bekende ,,dijk-schepen" van de Holland-Amerikalijn, voor de sloop verkocht aan de firma Van Hey- ghen Frères te Gent. Het schip is 24 jaar oud en had 49 reizen achter de rug, alvorèns de Duit sers het in 1940 in handen kregen door in beslagname. In 1945 liep de „Drechtdijk" in de Oostzee op een mijn. Na de bevrijding werd het in Swinemünde teruggevon den en naar Nederland gesleept. Herstel werd echter niet meer de moeite waard geacht. MUNITIE-ONTPLOFFING IN DE SOERENSE BOSSEN. Woensdagmorgen ongeveer half tien is bij het opruimen van oude Duitse munitie in de Soerense bossen bij Apeldoorn, door man schappen van de le compagnie van de opfuimings- en bergings- dienst van de Kon. landmacht uit Hoog-Soeren, een ernstig ongeluk gebeurd, dat de chauffeur-korpo raal W. Mulder uit Hattum het leven heeft gekost. Drie andere militairen, sergeant-majoor C. A v. d. Bolt uit Soest, soldaat le klas A. Duistenmaat uit Zutphen en soldaat A. Cremer uit Coevor- den werden zwaar gewond. Zij zijn naar het Juliana-zi ekenhuis te Apeldoorn overgebracht en men vreest voor hun leven. Daar hun toestand zo ernstig is dat zij niet verhoord kunnen wor den, tasten de militaire-autoritei- ten over de oorzaak van de ont ploffing nog volkomen in het duister. SLACHTOFFER ONBEWAAKTE OVERWEG. Dinsdagmiddag naderde de ■brandstoffenhandelaar M. S. met zijn paard en wagen de onbe waakte spoorwegovergang bij de Grote Voorde onder Zwolle. Hij merkte de trein ZwolleKampen niet op. Toen de trein dicht bij was, sloeg zijn paard van schrik op hol met het gevolg, dit de wagen door de trein gegrepen en versplinterd werd. De 43-jarige 'S. werd over een afstand van 50 meter door de trein meegesleurd en zeer ernstig gewond. Het slachtoffer werd naar het R. K. ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig na aankomst overleed. DE NIJMEEGSE KERMIS Dinsdag was het 675 jaar ge leden, dat de Nijmeegse kermis voor het eerst gehouden werd. De organisatie van kermisvak- genoten heeft besloten Vrijdag middag a.s. tot 's avonds 7 uur aan alle Nijm.egenaren een reduc tie toe te staan op de prijzen van alle kermisvermakelijkheden. Toe gangsprijzen voor alle etablisse menten worden die dag verlaagd tot tien cent. Des avonds zal aan de 1500 manschappen van het waren al weg, de firmanten wa ren weg, de jongste bediende was weg, nog een minuut en hij zou ook weg zijn gegaanX Hij stond al hij de deur en keek even het kantoor rond. vóór hij sloot. Toen kwamen deze twee, in de vorm van een oude man, Antooh Bartle, die de deur opende, zijn bleek, rimpelig gelaat naar binnen stak en met een hortende stem vroeg of er nog iemand was. „Ik ben er nog, mijnheer Bartle," zei Pratt, en knipte het grote licht, dat hij juist uitge daan had, weer aan. „Komt u binnen, mijnheer. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" Antoon Bartle kwam piepend en hoestend binnen. Hij was een stokoude man, beverig en kram, alleen waren zijn heldere, pien tere ogen nog vol leven. Iedereen kende hem, hij hoorde bij Bar ford, zoals het stadhuis en de grote kerk. Al vijftig jaar lang had hij een tweedehands boekwinkel in de Poelsteeg, het nauwe straatje dat de Marktstraat verbindt met de Beekstraat. Het was helemaal geen gewone of alledaagse twee- de-hands-iboekwinkel, de eigenaar noemde ze „antiquariaat". Hij had een goede reputatie zowel in Europa als in Amerika, en teldé garnizoen, dat binnenkort naar Indië vertrekt, een reductie ge- gegeven worden tot de helft van de prijs. Bovendien zullen de kermison dernemers aan de oorlogsinvali den van Nijmegen gaven ver strekken. Vrijdag zal de vak groep van kermisexploitanten het jubileum officieel herdenken in tegenwoordigheid van B. en W. De muziek van de gemeente politie zal dit feest opluisteren. CONTROLE OP DE AUTO MARKT TE TILBURG. Zoals gemeld, wordt des Maan dagsavonds op het Piusplein te Tilburg een z.g. automarkt ge houden, waar tweedehands auto mobielen en motoren verhandeld worden. Uit alle delen des lands worden auto's en motoren aan gevoerd en verhandeld. Maandag werd door de economische re cherche, met assistentie van de politie, douane en C. C. D., het geheel onder leiding van Mr. A. Kneepkens, economisch officier van justitie te Breda het terrein afgezet, ten einde een contróle ■in te stellen. Vele eigenaren van auto's en motoren konden de bij de voertuigen behorende nationa- liteitsbewijizen niet tonen In deze gevallen volgde in beslag neming. Acht auto's en twaalf motorrijwielen werden in beslag genomen. Verscheidene proces sen-verbaal werden opgemaakt. WILDE ZWIJNEN. De jachtpartijen op fazanten en konijnen gaan verbleken bij de jacht op wilde zwijnen, die de laatste tijd nogal in Oostelijk Nederland voorkomen. De heer Borkus te Wijnbergen gelukte het in deze buurtschap zo'n beestje neer te leggen. Het dier woog 160 pond. Het was waar schijnlijk afWmstig uit de bossen bij Montferland. DADERS INBRAAK DISTRIBUTIEKANTOOR TE BARNEVELD GEVAT. De daders van de inbraak in het distributiekantoor te Barne- veld op 26 Augustus j.l., zes- in totaal en allen afkomstig uit Rot terdam, zijn gevat en voor de officier van Justitie te Zutphen geleid. De 39-jarige kellner J. W„ die met een vrouw uit Scherpenzeel leefde, was op de gedachte geko men, dat het distributiekantoor te Barneveld, dat tevens de distri butiebescheiden uitgeeft voor Scherpenzeel. Woudenberg Ach terberg en Voorthuizen, een niet onaanzienlijke buit voor wat han dige jongens zou kunnen opleve ren. Hij sprak er jn Rotterdam over met de 48-jarige koopman H. B. en de 44-jarige los-werk- man H C. M., die hem op hun beurt weer in verbinding brach ten met de 56-jarige bankwerker W. S„ een inbreker van. reputatie. Deze ging de situatie te Barne- millionairs en kenners in beide werelddelen onder zijn klanten. De mensen in Barford verbaas den zioh ern soms over al' zij hoorden, dat mijnheer Bartle twintig duizend gulden had be taald voor ear oud brevier, of een missaal had verkocht aan de een of andere Amerikaanse ver zamelaar voor het dubbele. Dan kregen zij er zo'n flauw vermoe den van, dat de oude er warmpjes bij zat, al zag hij er wat kaal en schunnig uit, en dat zijn raar, oud winkeltje, waar nooit meer dan een paar oude foliaftten lagen en wat vreemde prenten voor het raam hingen, veel bevatte, waar hij in «en paar uur grote sommen voor zou kunnen maken. Het was allemaal slechts gissen, alleen Eldrick Pascoe, en dat sloot Linford Pratt in, wisten er het fijne van. Zij waren Bar- tle's advocaten en zijn testament lag bij hen in de kluis. Pratt was één van de getuigen geweest. De oude man schoof moeizaam het kantoor binnen, en leunde hij gend tegen de tafel. Pratt liep vlug naar de deur van het privé- kantoor. „Kom-in de kamer van mijn heer Eldrick, mijnheer Bartle," zei hij. ,JDaar is een heerlijke leunstoel. Kom. gaat u daarin veld verkennen en na een sein- tje van W., vertrok hij omstreeks 26 Augustus met zijn maat, de 33-jarige metselaar H. W. T. en de 38-jarige kermisexploitant H R. per auto naar Barneveld. De inbraak werd .volgens de regelen der kunst gepleegd, de buit op de Goudserijweg te Rot terdam verdeeld, zodat de twee inbrekers ieder een derde gedeel te van de bonnen kregen, terwijl het overige deel onder de tip gever, de twee bemiddelaars en de kermisexploitant verdeeld werd. Alles werd op de zwarte markt verkocht en zo was er voor de politie niets meer van de buit te achterhalen, terwijl het geld ook reeds opgesoupeerd bleek TRAWLER BIJ GOTHENBURG OP ROTSEN GELOPEN. Nederlandse bemanning gered. De „Wega", een trawler met een Nederlandse bemanning va- refide, voor de Poolse rederij „Dal- mor", is Vrijdag j.l. bij Gothen burg op de rotsen gelopen, naar eerst thans bekend wordt. Het schip was, naar de verte genwoordiger der rederij in Ne derland, de heer N. Parlevliet Jr. te Katwijk aan Zee, ons mede deelde vermoedelijk uit Gothen burg vertrokken naar de visserij op 5758 graden Noorderbreedte, toen het op de rotsen liep. De bemanning, bestaande uit 13 Nederlanders, afkomstig uit IJmuiden, Scheveningen, KatwijV aan Zee en Egmond aan Zee. en vier Polen, is behouden te Gothen burg binnengebracht. LOSSE TEXTIELBONNEN VOORTAAN OOK GELDIG. Het is gebleken, dat de meeste gevallen van vermissing van tex tielkaarten worden veroorzaakt door het feit, dat men bij het doen van textielaankopen deze kaart in haar geheel medeneemt. Aangezien in dergelijke geval len vergoeding uitgesloten is, wijst het Ministerie van Economische Zaken er nogmaals op, dat de be paling volgens welke losse textiel- borrnen ongeldig zijn, is komen te vervallen. Een ieder wordt dan ook aangeraden om bij het doen van textielinkopen een beperkt aantal bonnen mede te nemen, welke van te voren thuis van de textielkaart zijn verwijderd. (Hieronder volgt nog een over zicht van de thans geldige te'x- tielbonnen. Textielkaarten VA t/m VF 605. Van de textielkaarten VA t/m VE 605 zijn geldig de bonnen 101 t/m 140 alsmede de letterbonnen B, C, D, E, en F elk ter waarde ■van vijf punten. Van de textielkaart VF 605 zijn geldig de bonnen 101 t/m 200. Textielkaarten VA 705. Van de kaart 705 zijn geldig de stroken A, B, C, D, E en F elk bestaande uit vijf bonnen ter waarde van 1 punt en een bon ter waarde van 5 punten. De bonnen „Reserve" A, B, C, D, E en F zijn niet geldig voor de aankoop van textielgoederen. DE AFLEVERING VAN EIEREN OP DE NIEUWE BON. De pieren, die op de op 9 Octo ber bekend gemaakte bon zullen worden afgeleverd, zijn verse eieren, aldus de Afd. Voorlich ting van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Dat wil dus zeggen, dat de winkelier niet geruime tijd tevoren met deze eieren bevoor raad kunnen worden en dat deze bevoorrading hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voorkomen, dat op de eerste dagen van de geldig heid van de nieuwe bon niet alle detaillisten in staat zijn te leve ren. Geduld van de zijde, van de klanten wordt daarom bij voor baat ingeroepen. zitten. Die trap is een hele te, hè? Ik wou dat we gelijkvloers ons kantoor hadden." Hij draaidê het licht aan in de kamer van de oudste firmant, kwam dan terug, nam de oude heer bij de arm en hielp hem in de leunstoel. Daarna deed hij de deur dicht, ging voor Eldrick's bureau zitten, paste zijn vinger toppen tegen elkaar en wachtte Pratt wist hij ondervinding dat Bartle alleen maar voor zaker kwam, hij wist ook, dat de oude man hém even goed vertrouwd! als de chefs, omdat hij er al zo veel jaren was. „Er komt een akelige mist op zetten", zei Bartle, na een hoest bui, „het slaat mij op de borst et) dan raakt mijn hart va: streek. Is mijnheer Eldrick e niet meer?" „Weg," antwoordde Pratt, „alle maal weg, mijnheer Bartle. S ben er alleen nog maar." „Jij bent ook goed," zeide i oude boekhandelaar. „Jij be even goed als zij." Hij leur» voorojver en tikte de klerk op arm met een lange, knokkip vinger. „Zeg," ging hij voort, md een vergenoegd lachje». „Zeg, ft heb een vondst gedaan." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2