M n 41. i !j n 1 I :il I H DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL Het aftreden der Deense Regeering i af Uir DE PROVINCIE ij Am dij I I 1 J. Bedrijfsautovervoerders tegen de A.T.O. De fruit-export naar Engeland inzittenden Beechcraft te Batavia De Niwin-kerstpakket-actie Verlaagde lucifersprijzen roespraken van Koning Frederik van Denemarken en Kristensen F icfe, li tl i m ■ei ifl I I "li l' 1 I li De Bord van Bedrijsautover- voerders (B.V.V,) hield Maandag avond te Amsterdam zijn eerste na-oorlogse contactbijeenkomst, welke geheel in het teken stond van de strijd tegen de A.T.O. De directeur van de de heer B. Vos, zeide, dat het nodig' is een groot blok te vormen tegen de A.T.O. Gebeurt dit niet aldus spreker dan zal het jiiet lang duren of alle bonafide ondernemers zullen knechten van de A.TjO. zijn. Er leeft bfl de vervoerders een verlangen zich te verenigen in een vrije organisatie. De heer R. J. van Maurik, directeur van de bonafide expedi teurs (B.O.N.E.X.betoogde, dat de A.T.O. een lichaam is gewor den in het beroepsvervoer, dat het economische leven bedreigt. Het publiek zal zelf echter tot inzicht komen. Spreker was van mening, dat de grote kracht van de kleine en middelgrote vervoer der ligt in het persoonlijk con tact met de cliënt, iets wat men bij een grote organisatie als de AT.O. mist. De beer Van Maurik schilderde de A.T.O.. als een poliep, die moeilijk te bestrijden is, doch die met gemeenschappelijke actie overwonnen kan worden. Onlangs sloot Engeland zijn grenzen voor invoer van Neder lands fruit. Na 3 October zou men overwegen de invoer weer toe te staan. Tot nu toe is een dergelijke vergunning echter nog niet verleend. In afwachting van een regeling is men er thans toe overgegaan fruit, voornamelijk peren en druiven, in de koelhuizen op te slaan. Nadat het Republikeinse pers bureau Antara reeds in tegen stelling tot vroegere berichten had gemeld, dat de Nederlandse militairen vrijgelaten zouden wor den, arriveerden gisterenmorgen op het vliegveld Kemajoran Mac- callum en de soldaat Poleij. De laatste, afkomstig uit Zeeland, vertelde aan Aneta, dat alle in- zitenden van de BeeChraft direct na de landing in een auto naar het hujs van een Republikeins kapitein gebracht werden, waar zij een goede 'behndeling onder vonden. Later werden zij naar 'n ander huis overgebracht, waar bij de Nederlanders gescheiden werden van de Amerikanen, die echter aandrongen op hereniging, hetgeen geschiedde. De soldaat W. Poleij zal waarschijnlijk Don derdag per Constellation naar Nederland vertrekken, omdat zjjn vader stervende is. Dit was ook de reden, waarom Maccallum hem in de Beechraft had meegenomen. Maccallum verklaarde tegenover Aneta, dat de Republikeinse ka pitein bem verlof gevraagd had mee te vliegen naar Djogja, om dat de verbindingen zo slecht waren. Maccallum. die zelf in Pameumpeuk hij de Nederlanders was achtergebleven, kreeg later bericht, waarin hem toestemming gegeven werd te vertrekken. Hij verklaarde, dat de behandeling van de T.N.I. goed was geweest. De andere Nederlanders, Luiten. Van der Ham en ;Sgt.-majoor Van der Kalken, waren reeds in Ban doeng afgezet. De belangstelling voor de Kerstpakkettenactie van de Na tionale Inspanning Welzijnsver zorgging Indië (Niwin) is dermate groot, dat nu reeds vrijwel alle beschikbare étiketten aan de plaatselijke eomité's zijn uitgege ven. Zoals men weet, worden deze étiketten verkocht a 5, voor welke prijs namens de af- zender(s) een Kerstpakket wordt gezonden naar een militair in In dië of een aldaar onder soortge lijke omstandigheden levende bur ger. Intussen blijven de aanvra gen om étiketten nog steeds bin nenkomen, en daarom heeft het centraal bureau van de Niwin dringend aan de plaatselijke eo mité's verzocht om de étiketten, welke zij nog in hun bezit hebben, maar die naar hun menng niet meer zullen worden verkocht, di rect naar het centraal bureau terug te sturtn. Alleen op deze wijze kunnen nog meerdere land genoten in de gelegenheid worden gesteld om eveneens een Kerst pakket naar de jongens overzee te versturen. Met ingang van 26 October zal de lucifersprijs met enkele centen worden verlaagd. Vooj" geïmporteerde lucifers en voor Nederlandse lucifers van eerste kwaliteit (60 stokjes per doosje) per pak van 10 doosjes is één maximumprijs van 22 cent vastgesteld. De prijs voor lucifers van tweede kwaliteit (55 stokjes per doosje) wordt van 18 op 16 cent verlaagd, terwijl de z.g. boekjes lucifers 1 cent zullen mo gen kosten. De prijs, de kwaliteit (A of B), het land van herkomst en het ge middelde aantal per doosje moe ten op elk pak zijn vermeld. De nieuwe prijzen gelden alleen voor withouten ongekleurde luci fers. De duurdere rode lucifer, welke slechts ter camouflage van slecht hout werd gekleurd, zal niet meer in de handel komen. 26 October zal de handel nog 30 dagen gelegenheid} hebben de voorraden met oude prijs uit te verkopen. Met ingang van 26 November zal ook de dan even tueel aanweizige oude voorraad tegen de nieuwe prijzen moeten worden verkocht. VAN EIK -MILA«<OA/ De tegenstanders waren elkaar nu tot op een paar pas afstand genaderd. Zwaarden flitsten in het zonlicht, lansen werden ge veld. Dokie, die nog niet helemaal aan de Middeleeuwen gewend was deed nog een beroep op het ge zonde verstand. Kunnen wij het niet in der minne schikken?" riep hij vrolijk. „Een ridder schikt niet, hij mikt en prikt" was het verbeten antwoord van Alewijn. „Raak ze Molentje" gromde nu Dokie die op zijn beurt grimmig was geworden. Even later klon ken de klappen. Zwaarden klet terden op kurassen, paarden briesten, de verhitte strijders mopperden onder hun pantser- platen. Commissaris Bol sloeg zo geestdriftig op Molentje los dat onze vriend wijselijk uit zijn harnas kroop. „Ik voel me te goed om als kop van Jut te dienen" mokte hij. Op de hoogte van Scarbo rough. (Yorkshire) is het 1771 ton metende Britse vrachtschip Betty Hintly" op een mijn ge lopen. 1'Opvarende werd gedood. Men tracht het schip te bergen. Aangaande het aftreden van de Deense regering vinden wij in de „Nue Zuericher Zeiturig" 'de vol gende bijzonderheden: De motie van wantrouwen in het parle ment ingediend, vond haar grond in de persoonlijke houding van Premier Knud Kristensen (Ven- strepartij) met betrekking tot de Zuid-Sleeswijkse kwestie. Tachtig leden steunden de mo tie (sociaal-democraten, commu nisten, radicalen en de voormalige conservatief Chistmas Moeller) Zesenzestig stemden tegen, onder wie die der Venstre-partij eiy de conservatieven. De regering verklaarde zich solidair met de Premier. Deze had bp de sluiting van het debat verklaard, dat hij zich door de andere partijen niet kon laten voorschrijven, welke mening htj diende aan te hangen. Hij stelde zich wederom op het standpunt, dat Denemarken moest trachten, in het toekomstige vredesverdrag met Duitsland een bepaling opge nomen te krijgen, die de Zuid- Sleeswijkers het recht geeft over enige jaren zelf uit te maken, tot welke staat zij willen behoren. De Minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, zette nog eens uiteen, dat de Deens-gezinde Zuid-Sleeswijkers van de Duitse souvereiniteit bevrjjd wensten te worden, terwijl Denemarken slechts een administratieve schei ding tussen Zuid-Sleeswijk en Holstein onder Duitse souverei niteit aanbeval. Denemarken kon daarom niet tegelijkertijd als woordvoerder van de Zuid-iSleeswijkers optre den. Als over enige jaren zich de Zuid-Sleeswijkers Deens gezind hadden getoond, kon de kwestie opnieuw in behandeling worden genomen. Koning Frederick heeft giste ren de laatste zitting van het Deense parlement, welke 27 Octo ber aan de vooravond van de nieuwe verkiezingen zal eindigen, geopend- De Koning zeide, dat samenwerking voor het tot stand brengen van vrede en begrip tus sen de volkeren en landen meer dan ooit nodig is. „Denemarken is bereid zijn aandeel in dit werk en in het helpen van de lijdende mensheid te aanvaarden". De Deense Premier, Knut Kris tensen, wiens regering Zaterdag ten val is gebracht, zeide, dat de regering van plan is Denemar- ken's deel nemen aan de inter nationale samenwerking, in over eenstemming met de positie van het land als lid van de V. N., te bevorderen. Ten aanzien van het probleem der Deense minderheid in de Duitse provincie Zuid-Sleeswijk, dat naar men meent te weten de oorzaak is geweest van de val der regering, zeide hij, dat men po gingen zou blijven doen om de Deense karakteristieke elemen ten in het gebied weer te ver sterken. Hij hoopte, dat aan Zuid-iSleeswijk zelfbeschikkings recht zal worden verleend. Kristensen verklaarde, dat met de V. S. de onderhandelingen zul len worden voortgezet over af schaffing van de overeenkomst betreffende Groenland, welke overeenkomst in 1941 te Was hington is getekend en Groen land practisch onder Amerikaan se bescherming stelt, ofschoon de Deense souvereiniteit wordt erkend. De Deense Premier sprak voorts de hoop uit, dat de nog in Denemarken aanwezige Duitsers uitgeweken personen, ten getale van 76.000, zo spoedig mogelijk het land kunnen verlaten. PRINS EN PRINSES NAAR WALCHEREN. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard indien mogelijk ep Walcheren aanwezig te zijn op 4 November, wanneer daar de boomplantdag zal wor den gehouden. DE BOOTDIENSTEN OVER DE WESTERSCHELDE. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft, evenals de K.N.A. C., de Rijkswaterstaat verzocht om een tweede Moerdijkpont be schikbaar te stellen voor de Pro vinciale Stoomibootdiensten op de Westerschelde. STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945. Opgelet. In het belang der betrokkenen wordt er de aandacht op geves tigd, dat de indertijd door de plaatselijke Herstelraden uitge reikte extra-textielpunten met in gang van 18 October a.s. hun gel digheid verliezen en niet-inwissel baar zijn. Teneinde teleurstelling i te voorokmen, menen wij goed te doen, aan het vorenstaande meer- j dere bekendheid te geven. DE MIDDERNACHTZENDING HERVAT HAAR ARBEID IN ZEELAND. rlog het werk der Ned. Middernacht Zendingvereniging onderbroken worden, doch sedert enige tijd is de afdeling Zeeland, waarvan secretaris is de heer A. de Lange te Goes, weer herrezen. In verschillende gemeenten zul len plaatselijke commissies wor den gevormd, die zullen trachten financiële steun te verkrijgen, voor dit werk dat zeker niet min der nodig is dan vóór de oorlog. Voor Zeeuws-Vlaanderen is als correspondente aangesteld Zus ter M. D. Commijs, Tuinstraat 22, Terneuzen. Bij haar kunnen dus allen, die in venhand met hun. zedelijk leven in moeilijkheden verkeren en hulp en raad behoeven, zich vervoeigen. TERNEUZEN. De NJ.W.I.N vraagt Uw aandacht. Al onze jongens in Indië zul len in December van de N.I. W.I.N. een Kerstpakket ontvan gen. Een pakket, waarin van alles zit, dat ze goed kunnen ge bruiken, geschenken, die hun be wijzen, dat zij hier niet worden vergeten, die hun tonen, dat ons hart bij hen is. 155.000 Kerstpakketten zullen dit jaar door de N.I.W.I.N naar Indië worden gezonden, als Kerst groet uit het Vaderland. In welke uithoek onize jongens ook mogen zitten, zij zullen hun pakket op tijd ontvangen. Om deze Kerstpakketten-actie te doen slagen roepen wij de hulp in van de gehele Terneuzense be volking. Ons plaatselijk comité van de N.I.W.I.N. heeft de zong op zich gekregen, voor 250 pak ketten. dat betekent, dat wij hier voor 1250 bij elkaar moeten zien te krijgen. Dit is een zware en moeilijke opgaaf, doch gezien het doel waarvoor 't bestemd is, mag ons niets te veel zijn. Ter- neuzen staat hekend voor haat- goedgeefsheid wanneer het onze jongens in Indië betreft. Laat •ons daarom zorgen dat ook deze actie slage en wij 250 pakkette kunnen versturen met als afzen der „N.I.W.I.N. Comité Terneu zen". Onze jongens zullen u er dankbaar voor zijn. Zij doen hun Vaderlandse plicht onder zeer ongunstige omstandigheden. La ten wij dan als „thuisfront" ook onze plicht tengenover hen ver staan. Komt daarom, Vrijdag 10 Octo ber, des avonds om half acht, allen naar 't Concertgebouw. Hier wordt u een avond aangeboden waaraan geheel belangeloos me dewerken: De muziekvereniging „Onder Ons", Christelijk Kinder koor .^Lenteklokjes'', Gerefor meerde Meisjesvereniging en de toneelvereniging van de K.A.B. Daarnaast zal vertoond worden debekende Marinefilm de K 18, terwijl als sprekers zullen optre den de heer Severijns en de heer Witte. Tijdens de pauze zal een grote verloting worden gehou den met prachtige prijzen, die door de Middenstand van Terneu zen zijn beschikbaar gesteld. Door de goede verstandhouding is het mogelijk geworden dat alle groeperingen van de bevolking aan deze avond hun medewerking verlenen, gesteund door het Pro testant Interkerkelijk Thuisfront, Katholiek Thuisfront en de Band NederlandIndië. Helpt daarom mede om onze jongens overzee een prettig Kerstfeest te vieren. Toont ook met de daad: „Wij leven mee met de jongens over zee". AXEL. Toneelnieuws. Voor de eerste maal bracht het ensemble der R.K. Zangvereniging „Thalia" alhier een stuk voor het voetlicht van het gemengde re pertoire, daar tot nu toe alleen heren- of dames-toneelstukken waren ten beste gegeven. Het voor een ongeveer drie kwart gevulde zaal van het R.K. Gezellenhuis opgevoerde stuk was een familie-gebeuren van Cor Hermus, getiteld „iDe familie Loberg". Fel komen de verschil lende, zeer contrasterende eigen schappen van de 4 kinderen, twee der mannelijke en twee der vrou welijke kunne met elkander in botsing, maar ook de ouders ver tonen een gemis aan homogeniteit in de huwelijksverhouding. Sterk en fier, in de volle kracht en het bewustzijn van een "onder alle om standigheden louterende geloofs overtuiging staat tusren die grote verscheidenheid de IVWeder die in de donkerste omstandigheden het gezin blijkt te schragen en te dra gen. Een sterk boeiend familie relaas waarin gebondenheid en ongebondenheid op vaak heftige wijze met elkaar in strijd komen, waarbij een door geldzucht en winstbejag gedreven huisvader tenslotte het getal der reeds op jongere leeftijd gedesillusioneer- den vergroot, totdat de Moeder tenslotte als een reddende engel als de financiële catastrophe over het huis Loberg komt weer allen om zich heen en tot elkaar weet te brengen. Een stuk dat ook bij de reprise op a.s. Zondag veler belangstel ling moge trekken, van wege de uitstekende vertolking onder een eminente regie. Diamanten Bruiloftsfeest. De buurtzin der Axelse bevol king spreekt bij tal van jubilea's buitengewoon sterk, maar kwam tot dusver zelden zo tot uiting als bij het 60-jarig huwelijksfeest der familie C. van de Bergede Regt, op j.l. Maandag. Een buurtcommissie had voor een frontale versiering der wo ning gezorgd en een prachtig ere- poortje door kunstzinnige han den in de prille ochtend overeind gezet verkondigde in sprekende letters dit zeldzame feit. In het midden der talrijke kin deren en kleinkinderen werd de gehele dag door een buitengewone belangstelling betoond, niet alleen door de buurt, maar ook door de Edelaohtb. heer Burgemeester en het Dag. Bestuur der gemeente, alsmede door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en alle lagen der Axelse burgerij. Des avonds werd bij toortslicht door de harmonie .Concordia" aan de beide oudjes een serenade ge bracht waarhij door de voorzitter op gevoelvolle wijze hulde, eer bied en dankbaarheid werd ge bracht aan dit zo gezegende en nog tamelijk krasse paar. Dank baarheid vooral, omdat de fami lie Van den Berge sedert vele decennia's heeft hijgedragen in de zonen en kleinzonen tot de bloei en de vooruitgang van de harmo nie, waarvan een tweetal hunner deel uitmaken van het bestuur en de goede kern van hetzelve en de vereniging mede vormen. De feestelijk bevlagde straat bood in de avonduren een fantas tisch beeld en de beide echtelie den werden op deze voor hen zo gelukwaardige dag a.h.w. over laden met bewijzen van medeleven van een ganse burgerij waarvan zij hun hele leven deel hebben uit gemaakt als werkbijen dezer ge meenschap in een voor iedereen voorbeeldig opzicht. Benoemd. Tot hoofd van de Ned. Herv. School te Mijdrecht (Utr.) is be noemd de heer M. M. Loof, onder wijzer te Leiderdorp (voorheen te Axel). BRUINISSE. De export yan mosselen. De vorige week nam de export van mosselen weer op bevredigen de wijze toe. Uit Bruinisse wer den door de kwekers aan de han delaars en conservenfabrieken te IBruinisse ongeveer 5500 tonnen mosselen afgeleverd. Door hier wonende handelaars werden 500 tonnen mosselen rechtstreeks naar België verzonden. Naar Rotter dam ginger 75 tonnen, naar En geland plm. 100 zakken. Aangevoerd werden uit de laag te van Renesse ongeveer 250 tonnen mosselzaad. GOES/. Nieuwe inlaagdijk gereed. Op 9 April 1943 trad aan de Wilhelminapolder een grote oever- en dfjkval op. Het bleek, dat ook de zeedijk van de „Brede Wate ring Bewesten Ierseke" in het z.g. vallengebied lag hij het stoomge maal te Kattendijlre. Hoewel de toestand van de voor oever aldaar niet direct veront rustend genoemd kon worden, werden in 1944 door de „Brede Watering" plannen ontworpen voor een inlaagdijk ter plaatse. In 1946 werd dit werk aanbe steed. Het is thans gereed geko men. Deze nieuwe dijk heeft een lehgte van ongeveer 1090 meter. Hij ligt ongeveer 2.50 m boven normaal hoogwater. De Noord zijde van het waterschap is over een afstand van ongeveer 7 km van een tweede waterkering voor zien. Er is een nieuwe waterlei ding aangebracht, waardoor het polderwater via de onder de dijk gebouwde sluis naar het stoom gemaal wordt gevoerd. MIDDELBURG. Jubileum Oostkerk. Ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan der Oostkerk alhier zal op Zondag 26 October een herdenkingsdienst gehouden wor den. Voorts staan een concert en lezingen over kerkbouw op het programma Kaderschool wordt verplaatst. De kaderschool van de centrale opleiding administratief kader van het Nederlandse leger zal be gin December van Kampen naar Miiddelburg worden verplaatst. De cursisten zullen hun pri maire training, die aan de lessen voorafgaat, in Kampen ontvan gen. Het tekort aan legerings mogelijkheid is er de oorzaak van, dat niet de gehele C.O.A.K. in Middelburg zal worden geves tigd, doch voorlopig alleen de 2e en 3e compagnie, 400 man bevat tende. De staf en de le compag nie zullen in de tegenwoordige standplaats blijven. PHILIPPINE. Solisten-muziek-concours, De j.l. Zaterdag te Philippine gehouden algemene vergadering van de Bond van Muziekvereni gingen, die in het teken stond van levendige belangstelling der aangesloten verenigingen, besloot met bijna algemene stemmen het e.v. solisten-concours deze winter te organiseren te Kloosterzande, zulks met het oog op het 80-jarig bestaan der harmonie „St. Ceci lia", aldaar. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Bij; de Rijkspolitie te Zaam3lag zijn inlichtingen te bekomen i.v.m. het vinden van papiergeld, een zilveren armband en een ko peren gewicht. I' rat i 1 Isc O e' - I M I r t 1 t H i ill lêi •f

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3