Engels-Amerik. Conferentie DE VOORMALIGE Italiaanse koloniën Indonesië in de Veiligheidsraad C WERELDNIEUWS De Voedselvoorziening WOENSDAG 8 OCTOBER 1947. NEDERLANDS Legercommuniqué Over Westelijke zóne van Duitsland TWEEDE KAMER der Staten-Generaal Tweede Qceaanvlucht zonder piloot De doopplechtigheid van Prinses Marijke ,i*.i Japans Vice-Admiraal ter dood veroordeeld in Europa en Azië Communistische agitatie in Chili? Frankermg bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Weinig verandering. In de ochtend weer plaatselijk nevel of mist. Overdrijvende wolkenwelden, voornamelijk in de hogere ni-veaux, doch vrij wel overal droog. Veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur DE 3de Jaargang No. 625- Verschijn» dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minlmninrt per advertentie ƒ1,00. Inzending advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie»; 5 regels 60 ct.; ieder® regel meen 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blafi 10 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal Bij de hervatting van het de bat in de Veiligheidsraad over Indonesië heeft de vertegenwoor diger van India, PPillai geëist, riat. aan beide partijen bevolen zou worden hun strijdkrachten op de demarcatielijnen „van voor bet conflict" terug te trekken. Volgens deze gedelegeerde had het consulaire rapport aange toond, dat het Nederlandse leger i'etracht had süyn posities, inge nomen tijdens het recente offen sief te consolideren. Wederom verzoekt mijn. rege ring de Veiligheidsraad er op aan te dringen, dat beide legers op hun oude posities terugtrekken, anders is het zinloos te verwach ten, dat aan de gevechten een einde zal komen". Het is, aldus Pillai, van essen tieel belang voor de Veiligheids raad dat dit orgaan zich ervan verzekert, dat het bestandsbevel wordt geëerbiedigd, voordat de verzoeningscommissie der drie mogendheden haar werkzaam heden aanvangt". ür Pillai betreurde de toon en de inhoud van de laatste redevoe ring van Dr. Van Kleffens, die naar zijn mening riiet voldoende aandacht schonk aan de voor- waanden, noodzakelijk voor een vredelievende regeling van het conflict. Aneta meldt nader: De afge vaardigde van India verklaarde, dat het verhaal van Van Klef fens over wreedheden vanzelfspre kend kon worden beantwoord met een even uitgebreid verhaal over wreedheden door de andere zijde begaan. Dr. Van JCleffens had bovendien nagelaten duidelijk te maken, wat de Nederlandse Re gering zich voorstelde te tl oen om het bestandsbevel uit te voeren. De Poolse gedelegeerde Katz- suchi steunde de Sovjet-resolutie en hield een uitvoerig betoog, waarin hiji het betreurde, dat de Raad er niet in was geslaagd ef fectieve maatregelen te nemen teneinde te voorkomen dat de vrede verder in gevaar werd ge bracht, hetgeen de Nederlandse Regering de gelegenheid had ge geven haar penetratie in Indone sië voort te zetten. Hij oefende critiek op de sa menstelling van het consulaire lichaam te Batavia, waarvan drie leden Regeringen vertegenwoor digden, die de politionele actie steunen. Tevens had in de Drie- mogendhedencommissie een land zitting, dat van hetzelfde gevoe len was. Hij hoopte dat de sa menstelling dezer commissie geen beletsel zou zijn voor practische resultaten. De redevoeringen van de Pool bevatte voorts een aanval op Van Kleffens: „Zelfs zijn schitterend ste, kundigste pogingen om de positie der Nederlandse Regering te verdedigen, kan het feit niet verhullen, dat de oorlog voort duurt, dat de Veiligheidsraad Nederland talrijke kansen voor een vredelievende oplossing heeft gegeven en dat deze zijn gebruikt om de militaire actie voort te zetten." De Chinese Gedelegeerde Tsiang, zo meldt Aneta, verzette zich te gen de Sovjet-resolutie, omdat hij het aan de vooravond der werk zaamheden van de Drie-landen- commissie niet verstandig acht te, indien de Veiligheidsraad an-, ders zou doen dan zijn volledig vertrouwen in deze commissie uitspreken. Hij betreurde het, dat aan het verzoek van de Consuls, om het tussentijdse rapport vertrouwelijk te behandelen, geen gevolg was gegeven, daar dit verzoek gedaan was met het oog op de mogelijk heid, dat het uiteindelijke rap port tot een andere slotsom komt dan het tussentijdse. Hij drong er op aan, dat de Raad met verdere actie zou wachten, tot het defini tieve rapport zou zijn bestudeerd. Tsiang verklaarde voorts, dat Van Kleffens zijn eigen zaak had verzwakt door in zijn redevoering te overdrijven en het accent op de wreedheden te leggen. Hij kon niet accoond gaan met diens con clusie, dat de Republiek als ge heel verantwoordelijk te stellen was voor deze wreedheden. Daar (Nederland en de Republiek tot gemeenschappelijk doel hebben de Verenigde Staten van Indonesië te vormen binnen een unie en dit voornemen nog geldig is, drong de Chinese 'Gedelegeerde er op aan, dat de Commissie haar goede diensten zou gebruiken om de partijen op die basis tot elkan der te brengen. Als laatste spreker voerde de Indonesische afgevaardigde Palar het woord. Nederland heeft het ibstandsbevel genegeerd en doet dit nog, aldus Palar. De Neder landers overwegen voortzetting van de militaire actie en zijn voor nemens eenzijdig op te treden, on danks de Veiligheidsraad en de Verenigde Naties. Hij beschuldig de de Nederlanders er van Ling- gadjati eenzijdig te hebben vast gesteld, er vervolgens een eenzij dige interpretatie aan te hebben verbonden, het toen eenzijdig te hebben losgelaten en tenslotte de demarcatielijnen eenzijdig te heto- s ben bepaald. Hij drong er bij de Veiligheidsraad op aan, dat de arbitrage bindend zou worden ge maakt. Betreffende de wreedheden waarover de heer Van Kleffens in de vorige zitting gesproken heeft, zeide Palar: „De Neder landers hebben wreedheden be dreven op Zuid-Celebes, waar zij meer dan een jaar lang een poli tionele actie uitvoerden." De heer Palar besloot zijn redevoering met de conclusie, dat de Repu bliek niet van Japans maaksel was, daarvoor Van Mook's uit spraak van October 1946 citerend, dat in Indonesië krachten werk zaam zijn, die klaarblijkelijk die pere wortels hebben dan alleen maar een wild terrorisme, krach ten, welke terzelfdertijd over de hele linie weerstand hadden ge boden aan het Japanse fascisme. De zitting van de Veiligheids raad werd hierop verdaagd tot a.s. Donderdag. Het Nederlands communiqué van Dinsdag maakt melding van 2 gewonden on 6 October aan Ne derlandse zijde volgens de tot dus verre ontvangen berichten. Op West-Java zijn enkele Ne derlandse patrouilles en bivaks beschoten. Biji een aanval op de brug bij Wado op de weg Soeme- danTjiawi gebruikten de Repu blikeinen mortieren en mitrail leurs. Op Midden-Java zijn Nederland se oosten en patrouilles bescho ten ten zuiden van Gombong, ten noordoosten van Poerbalingga, bij Badar, bij Dedoengdjati en om geving, ten zuiden van Weleri en ten zuiden van Salatiga. Bij scher mutselingen ten oosten van Se- marang in de omgeving van Dem- Maandagavond om 9 uur weid door de seismografen van 't K.N.M.I. te De Bilt een buitenge- i woon sterke aardbeving opgete- j kend, waarvan de oorsprong in i Turkije is gelegen, vermoedelijk in de omgeving van Smyrna. E)e Italiaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Graaf Sfor- za, heeft tijdens een radiorede een brief van zijn Amerikaanse collega Marshall voorgelezen, waarin wordt verklaard dat de V. S. hebben besloten afstand te doen van alle oorlogsschepen, die hun krachtens het vredesverdrag met Italië zijn toegewezen. Een partij van honderddui zend eenheden anti-choleravaccine zal uit Frankfort, waar het gepro duceerd werd, naar Egypte ge bracht worden. Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, zullen de V. S. op de Engels-Ame rikaanse conferentie over de Westelijke zone van Duitsland, welke Woensdag te Washington zal beginnen, waarschijnlijk voor stellen indienen om een geheel gecentraliseerd bestuur van de zóne in te stellen. De Tweede Kamer zal in open bare vergadering bijeenkomen, op Vrijdag 10 October a.s., des na middags te één uur Aan de orde is dan o.m. de interpellatie van de heer Wagenaar naar aanlei ding van de door de Minister van Lanbouw, Visserij en Voeselvoor- ziening in zijn radiorede van Maandag 22 September j.l. aan gekondigde verlaging van enkele rantsoenen, welke in de week van 29 September j.l, zijn ingegaan. De plaatsvervangers van de Mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, hebben Maandag te Londen de twee voornaamste kwesties betreffende de toekomst van de voormalige Italiaanse ko loniën besproken, zonder evenwel overeenstemming te bereiken. De eerste kwestie was of er één of twee commissies naar de voormalige koloniën dienden te worden gezonden om de wensen van de bewoners aldaar te onder zoeken. De tweede betrof de vraag, welke „belanghebbende" regeringen moesten worden uitge nodigd hun inzichten kenbaar te maken. De bespreking van dit laatste punt werd verdaagd op verzoek van de Amerikaanse af gevaardigde, die met zijn regering wenste te overleggen. Amerika is er vóór. alle la"nden te'raadplegen, waarvan de strijd krachten gedurende de oorlog in Afrika, hebben gevochten, als mede de landen, die territoriale aanspraken laten gelden op het voormalige Italiaanse rijk. Engeland staat daarentegen op het standpunt, dat alle landen dienen te worden uitgenodigd die zichzelf hls belanghebbende be schouwen. De Sowjet-Unie stelde ten slotte voor die landen als be langhebbend te kwalificeren, die het Italiaanse vredesverdrag heb ben getekend, alsmede de landen, die terroriale eisen stellen. Frank rijk steunde het Russische voor stel. Wat het aantal commissies betreft: 'De Sowjet-Unie wenst twee commissies uit te zenden, terwijl de anderen één commissie voldoende vonden. Zaroebin (S. U.) betoogde, dat de kwestie in de Noord-Afrikaan se koloniën anders ligt dan bij de Oost-Afrikaanse, weshalve een afzonderlijk onderzoek nodig zou zijn. De drie andere afgevaardig den stonden of> het standpunt, dat de toekomst der koloniën volgens hetzelfde principe moet worden (bepaald, hetgeen slechts door het onderzoek van een en dezelfde commissie wordt gewaarborgd. De Britse delegatie, die onder leiding zal staan van Sir William Stram, zal, naar verluidt, onver murwbaar zijn, dat Engeland in het vervolg slechts 20 procent van de bezettingskosten der En- gels-Amerikaanse zóne kan be talen en wel in ponden sterling, terwijl de V. S. de resterende 80 procent in dollars zal moeten be talen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat de V. S. eventueel het Britse argument, dat Engeland geen dollars heeft om de bezetingskosten te beta len, zullen aanvaarden, doch an derzijds zullen aandringen op gro tere Amerikaanse zeggenschap in de gemeenschappelijke zóne, om het plan bij het congres ingang te doen vinden. Als Engeland niet in staat zal zijn haar bijdra gen aan de bezetingskosten in dollars te blijven voldoen, ze» 1 dit de V. S. in het lopende belasting jaar, dat 30 Juni eindigt vijf hon derd millioen dollar extra kosten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken hoopt het bestuur in het volgend jaar in civiele handen te geven Aan het hoofd zou dan een hoge com missaris komen te staan en onder hem, naar anciënniteit, Ameri kaanse en Engelse funcionnaris- sen. Slechts enkele toeschouwers waren getuige van het vertrek, Dinsdagmorgen vroeg, van de Amerikaanse Skymaster, die van het vliegveld Lyneham in Wilt shire (Engeland) opste.eg voor de retourvlucht over de Atlantische oceaan zonder piloot. Kolonel Gillespie taxiede de 4- motorige machine naar de start baan en zette dan de handle over, waardoor het vliegtuig op het „automatisch brein" werd overge schakeld Op perfecte wijze startte de machine, zonder een mensenhand aan zijn stuurinrich ting, voor de reis van 3840 kilo meter naar Stephanville op New foundland. Het vliegtuig had elf passagiers aan boord, waaronder dezelfde noodbemanning van 7 koppen als op de heenreis naar Engeland. Te Antwerpen had een bot sing plaats tussen het Zweedse schip ,Ferooland" en het Ameri kaanse schip „Carolyn". Hierop kwam het Zweedse schip weer in botsing met het Noorse tankschip „Drafn." De „Ferroland"' werd zwaar beschadigd. De beide ande re schépen slechts licht. Te Londen hebben Belgische schepen grote hoeveelheden Ar gentijns vlees gelost, dat aldaar opgeslagen zal worden in de Re- geringskoelhui'zen. De Belgische koelhuizen zijn namelijk vol, ten gevolge van de door de droogte noodzakelijk geworden slachting van vee De Engelse koelhuizen zijn daarentegen minder vol dan in oorlogstijd. - Gedurende Juli en Augustus j.l. is te Berlijn het laagste sterf tecijfer genoteert sedert de Ge allieerde bezetting, ondanks kin derverlamming en een toeneming van tuberculose. 20 000 arbeiders van het grootste industrieconcern van Hongarije, de machine- en wagon- fabrieken te Osepel op 8 km van Boedapest zijn een proteststaking begonnen tegen de hoge prijzen. Sedert 1 October vervoeren K. L. M.-vliegtuigen dagelijks een hoeveelheid van honderd liter gehomogeniseerde melk van Cu- ragao naar Aruba, waar grote behoefte aan melk bestaat. De melk is afkomstig van vijf grote boerderijen op Curasao. - Edgar Woog, een vooraan staande figuur uit de Zwitserse pro-communistische arbeiderspar tij, is met vijf andere partijleiders on Maandagavond gearresteerd. Woog is candidaat bij de Zwitser se parlementsverkiezingen, welke aan het einde van deze maand ge houden zullen worden. pet is een bende van 50 man ver dreven. Een bivak bij Goedoeng sloeg aanvallen af. Op Oost-Java zijn Nederlandse patrouilles beschoten ten zuiden van Banjoewangi en ten zuid oosten van Probolinggo. Het detachement bij 'Lerr.bjeng werd door een Sabiliüabend? van 150 man aangevallen. Deze aan val werd afgeslagen. Op Suma tra in het gebied van Medan werd ten zuiden van Pematangsiantar een bende verdreven, waarvan 2 man werden gevangen genomen. 18 Km ten zuiden van Padang is een groep terroristen uiteenge jaagd. De stoeit, waarmede de Konink lijke Familie en Hare gasten Don derdag van Soestdijk over Bilthoven naar Utrecht zal rijden, zal bestaan uit zeven hof- auto's. Vooraf gaat een militair escorte van twaalf motorrijders. In de eerste auto zullen H. M. de Ko ningin en de Groothertogin var, Luxemburg plaats nemen. In de laatste (zevende) auto het Prinselijk Paar met de dopeling. De stoet wordt gesloten met op nieuw twaalf militaire motor rijders. In" de stad wordt het militair escorte -opgeheven en zullen twee motorrijders der politie de route aangeven. Langs deze route staat een erehaag, gevormd door militairen uit detachementen van marine-, lucht-en landmachtstrijdkrachten. Elke drie meter langs het par cours staat een militair opgesteld tot bij de ingang van de Dom kerk. Rechts van de ingang staat een, erewacht van de stu- dentenweenbaarheid opgesteld. Na het beëindigen van de dienst zal op de terugiweg deizelfde route als op de heenweg gevolgd wor den. Gedurende de plechtigheid zal de afzetting gehandhaafd blijven, die dus eerst wordt opge heven nadat de auto's op de terugweg gepasseerd zijn. De Temporaire Krijgsraad te Pontianak heeft de Japanse vice- admiraal Tasashige ter dood ver oordeeld. Tas ash i ge liet in de eerste helft van 1944 meer dan amderhalfduizend ingezetenen van West-Borneo, w.o. vrouwen en kinderen zonder vorm van proces onthoofden. Deze beruchte executies waren een der ernstigste oorlogsmisdrij ven tijdens de Japanse bezetting. Zijn voorganger, vice admiraal Kamada Michiaki, is ook wegens deze onwettige executies ter dood veroordeeld. Sir John Bod Orr, de directeur- generaal van de organisatie voor voedselvoorziening' en landbouw (F.A.C.), heeft Maandag in de economische commissie van de V. N. verklaard, dat er in Europ'a en Azië de komende 12 maanden meer mensen van de honger en zijn gevolgen zullen sterven dan door gevechten en bombardemen ten in enig jaar van de oorlog gevEillen zijn. Hij zeide, dat de voedselschEiar- ste nog vele jaren zou aanhou den, wat de landen de gelegen heid bood zich minder bezig te houden met politieke pro blemen, die strijd en misverstand verwekken en meer met de tast bare problemen, waarover geen misverstand kan bestaan. Rekening houdende met de verwachte toename van de we reldbevolking zeide Sir John, dat de wereldvoedselproductie in de komende 25 jaar met 110 procent zal moeten worden verhoogd. De president van de Chileense republiek heeft op een conferen tie van de voornaamste ministers en militaire autoriteiten van het land verklaard, dat de regering er van op de hoogte gesteld was, 'dat „een vreemde mogendheid, een satelliet van de Sowjet-Unie, betrokken was bij de voorberei ding van een omwentelingsplan, bestemd om in Chili ten uitvoer te worden gebracht, dat moest dienen om de contróle te bemach tigen over alle hulpbronnen, welke rechtstreeks of indirect de oorlogsvoorbereidingen van de Verenigde Staten zouden kunnen dienen." De president stelde de commu nistische partij geheel verant woordelijk voor de houding van de mijnwerkers, die blijven wei geren het werk te hervatten. - Reuter meldt nader, dat, naar verluidt, de communistische lei ders, die ervan beschuldigd wor den de mijnstaking te leiden, gedeporteerd zullen worden naar het Zuiden van het land. Er zijn nog geen tekenen, die er op duiden, dat het werk in de mijnen hervat zal worden, on danks de aangeboden hogere lonen. De president, Gonzalez Videla, heeft rantsoenering van de steen kool bevolen. Hawkins, het hoofd van de dekartelisatie-afdeling van het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn, heeft bekend gemaakt, dat de Minister-President van Wuertemherg-Baden opdracht heeft ontvangen om onmiddellijk over te gaan tot verkoop van acht consortiums voor verdeling j van steenkool. HaWkins verklaarde, dat er in de Amerikaanse zóne nog 166 consortiums voor verdeling van steenkool moeten worden ver-, kocht.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1