BEROEP van Truman op Amerikanen n j fv Ci I 1 1 Nog steeds AANVALLEN Toepassing van art. 43 v/d grondwet UITSLAGEN van de stemming in het Saargebied Finland's financiële toestand somber K.L.H. wederom via Voor-lndië naar Batavia Goudovereenkomsten h ij 1 <1 iiij 1 l 4 I ■li he DINSDAG 7 OCTOBER 1947. NEDERLANDS Legercommuniqué ATOOMENERGIEgeen directe oplossing voor brandstofgebrek VERKLARING van Albaanse Min.-Pres. over Griekenland D.D.T.-poeder over Caïro tussen Z.-Afrika en Engeland Buitenlandse belangstelling voor de Wegenwacht Amerik. Senaatscommissie komt bijeen MAKARIOS Aartsbisschop van Cyprus Ivi I 'asp 1 elf li ii'Tri u tfl 1 tI 'fjH ïijfl 1 i Il5 i I Frankering bij Abonnement - Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond- Minder warm. Meer bewolking dan -gisteren. Vrijwel overal droog. Mist of nevel, welke vrij vroeg in de ochtend oplost. Minder warm. Veranderlijke wind. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks 3de Jaargang No. 624. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie ljSO. Inzending advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding Brieven onder nr. Bureau van dit Bl&S 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. gens gegevens, verliezen iHet Nederlands legercommuni qué van Maandag meldt, dat vol de tot dusverre ontvangen de Nederlanders aan 1 gewonde hebben. Op West-Java zijn een bivak te Singaparna en detachementen te Mangoenredja en Tandjongsari beschoten. Op Midden-Java heeft een hen- de van 200 man een aanval ge daan op een detachement te Pandjaradja. Deze aanval werd afgeslagen. Ten Oosten van Soe- mowono ontvingen Nederlandse troepen mortier- en automatisch- geweer vuur. Op Oost-Java is een bivak bij Batoe door terroristen beschoten. Ken post te Batoe Dakon ont ving vuur van 20 mm. geschut. Sumatra: Een patrouille nabij Soegaipariok kwam in contact niet een republikeinse bende. Een Japans sergeant-majoor werd hierbij gedood. Andere Japanne- zen werden gevangen genomen Ten Zuiden van Bindjai ontving een Nederlands detachement vuur van sluipschutters. ,Het aantal doden tussen 29 September en 6 October aan Ne derlandse zijde bedraagt, volgens Nederlandse communiqué 13. Voorts wordt melding gemaakt van 62 gewonden en 1 vermiste. De vermelde acties over deze periode behelzen beschietingen van Nederlandse bivaks door Re publikeinen, aanvallen van Repu blikeinse benden, welkt soms 200 man sterk izijn, botsingen met Nederlandse patrouilles, een nach telijke aanval op een hospitaal te .Batan, aanvallen te Sarangan en crp Sumatra, terwijl op Madoera een groep van 100 man een Ne derlandse patrouille aanviel. De zuiveringsacties tegen zwervende Republikeinse benden moesten voortgang vinden. De Republikeinse communique's sinds 29 Sep. geven geen gede tailleerde opgaven van de verlie zen. Sinds die dag zijn 4 doden en 1 gewonde gemeld. Voorts worden o.m. gevechten met Ne derlandse eenheden op Madoera gemeld. [De Nederlandse troepen bezet- tei enkele plaatsen, en volgens het republikeinse communiqué, in republikeins gebied. Gedurende 3 uren hebben Nederlandse troepen gevuurd om Nederlanders te dek ken. die in het gebied van Ma- lang aardappels stalen, aldus het republikeinse communiqué van 1 October. Dit communiqué maakt verder nog melding van hevige gevechten bij Loemadjang op Öo«t-Java. kou. In antwoord op de laster lijke beschuldigingen, die door reactiomnaire EnjgelsrAmerikaan se kringen worden verbreid" zei- de Enver Hodja, dat de binnen landse aangelegenheden van Grie kenland alleen de bevolking van Griekenland aangaan. Hij voegde er aan toe, dat de Griekse minderheid in Albanië als broeders wordt behandeld en ge lijke rechten geniet als de bevol king. David Lilienthal, voorzitter van de burgerlijke commissie voor de atoomenergie' in de V. S., heeft voor een economische club te De troit verklaard, dat men er niet op kan rekenen, dat atoomener gie binnen afzienbare tijd het brandstof gebrek in Europa zal oplossen. Lilienthal achtte het van Inter-, nationaal belang om deze open hartige verklaring af te leggen, omdat in het buitenland verhalen de ronde doen, dat de V. S. Euro pa voor een koude winter kunnen behoeden en de verwarm ings- en electriciteitslvraagstukken kun nen oplossen door de atoomge heimen vrij te geven, waarover zij beschikken. „De technische moeilijkheden zijn zo groot en zo talrijk, dat de commerciële moei lijkheden van een fabriek voor atoomkracht niet bepaald om de hoek en zelfs niet om twee hoe ken ligt", aldus Lilienthal. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp met betrekking tot het tijdelijk over dragen van de Koninklijke macht door H. M. de Koningin. Artikel 1 van het ontwerp luidt: 1. Wanneer Onze gezondheid naar Ons oordeel daartoe aan leiding geeft, leggen Wij de uit oefening van het Koninklijk Ge zag tijdelijk neer. 2. Wij bepalen het tijdstip, waarop Wij krachtens het eerste lid van dit artikel de uitoefening van het Koninklijk gezag neer- leggen, alsmede het tijdstip, waar op Wij deze zullen hervatten. 3. De in het 2e lid bedoelde tijdstippen worden bekend ge maakt door plaatsing van Onze desbetreffende besluiten in het Staatsblad. Artikel 2 luidt: Voor de gevallen, waarin Wij krachtens art. 1 de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neerleggen wordt rnits deze Onze beminde Dochter Prinses Juliana der Nederlanden tot Regentes van het Koninkrijk benoemd. Het Wetsontwerp is vergezeld van de volgende toelichting: H.M. de Koningin ziet zich ge- noowt te bevorderen, dat Haar de mogelijkheid wordt geboden om, wanneer Haar gezondheid daartoe naar Haar oordeel aanleiding Volgens een gisteravond te Saarbrücken verrichte schatting hebben de drie partijen in het Saargebied welke de economi sche unie met Frankrijk voorstaan, bij de verkiezingen van Zondag 70 pct|. van het stemme naantal ontvangen. ,,De bevolking van Albanië en haar regering heeft zich nooit gemengd en zal zich nooit mengen in de interne aangelegenheden van Griekenland, aldus heeft Gene raal Bnver Hodja, Minister-Pre sident van Albanië in een rede voering te Argyrokastron ver klaard, aldus meldt radio Mos- Gemiddeld meer dan 90 pet. der stemgerechtigden bracht haar stem uit. Te Saarbrücken en in enkele plattelandsdistricten bedroeg dit percentage 96. Volgens radio Coblenz (Franse aone van Duitsland) is 90 a 95 procent ter stembus getogen en had 't stemmen zonder enige noe menswaardige incidenten plaats. Volgens de voorlopige uitsla gen heeft de Christelijke Volks partij aanzienlijk meer stemmen dan de andere drie partijen; het percentage der kiezers, dat op de communisten heeft gestemd, was bijna hetzelfde -als bij de plaatse lijke verkiezingen verleden jaar: ongeveer 8 procent. De nieuwe democratische partij staat tot nog toe onder aan bij de resultaten. Er is een aanzienlijk aantal niet- geldige stemmen uitgebracht. Voor de stad Saarbrücken lui den de officieuze uitslagen: Chris telijke Volkspartij 45,6 procent, Socialisten 37,6 procent, Com munisten 10,1 procent, Democra ten 6,66 procent. Kolonel Grandval, de gouver neur van het Saargebied, heeft te kennen gegeven, dat de resul taten der verkiezingen een be wijs vormen van de wens der Saarlanders om het ontwerp grondwet te steunen, dat geba seerd is op economische vereni ging van het Saargebied met Naar de Neue Zuricher Zeit. uit Stockholm meldt, heeft de Fin se Minister van Financiën, Toern- gren, in de rijksdag een rede ge- Naar wij vernemen, hebben de regeringen van India en Pakistan wederom toegestaan, dat K.L.M.- vliegtuigen gebruik maken van de vliegvelden Karachi en Cal cutta, nadat de vergunning hier-- toe sedert begin Augustus was in getrokken. Het ligt in de bedoeling de route AmsterdamBatavia we der over Karachi en Calcutta te leiden, na^lat, zoals bekend is, deze route gedurende ruim twee maanden langs Colombo liep Op het Ministerie van Buitenlandse Zaken had men hierover echter nog geen officiële mededeling van Voor-lndië ontvangen. houden, waarin hij een somber beeld van Finlands financiële toestand ophing. Weliswaar, zo zeide hij, is de export-industrie weer op 68 procent van haar ca paciteit van 1938 gekomen, maar de invoer steunt nog steeds op buitenlandse credieten, waaraan Finland dringend behoefte heeft, vooral tengevolge van de precaire toestand van de landbouw, die ge brek heeft aan werkkrachten en machines. Finland moet op cre- diet grote hoeveelheden graan, boter en andere levensmiddelen invoeren. De financiële toestand is ongunstig. Dit jaar is de in- flatieneiging weer sterker gewor den. Sedert het begin van het jaar is het indexcijfer met 30 procent gestegen en men moet vrezen, dat het snel blijft klimmen. Het jaar 1947 is het ernstigste in de ge schiedenis van de Finse valuta. Door de onafgebroken stijging der lonen der iaatste weken is men gevaarlijk dicht hij een ineen storting der valuta gekomen. Frankrijk. Bij de verkiezngen, zo ver klaarde hij verder, hebben geen incidenten plaats gehad. Tot de oppositie ten aanzien van de eco nomische vereniging met Frank rijk rekent Grandval de commu nisten en degenen, die hun stem biljetten ongeldig hebben ge maakt. De officieuze eindresultaten der verkiezingen zijn volgens het Duitse persbureau in de Ameri kaanse zóne, Dena: Christelijke Volkspartij 230063 stemmen; Sociaal-Democraten 147261 stem men; Communisten 37929 stem men; Democraten 34253 stem men. De cijfers voor de gemeen teraadsverkiezingen in 1946 wa ren resp. 221005, 107952, 38717 en 9025 stemmen. Op grond van de voorlopige einduitlsagen zou de zetelverde ling van de wetgevende vergade ring als volgt zijn: Christelijke Volkspartij 28 ze tels; Sociaal-Democraten 17 ze tels; Democraten 3 zetels; Com munisten 2 zetels. Van het totaal aantal geldige stemmen hebben de partijen de volgende percentages ontvangen (tussen haakjes gevoegd het per centage bij de verkiezingen in 1946) Christelijke Volkspartij 51.7 procent (52,4 procent). Sociaal-Democraten 32,7 proc. (25,1 procent). Communisten 8,43 procent (8 procent). Het kleine aantal zetels, dat de communistische partij heeft ver kregen in verhouding tot het aan tal behaalde stemmen, vindt zijn verklaring in de wijze van ver deling der zetels onder de drie Saardistricten.' Indien men aanneemt, dat het aantal ongeldige stemmen onge veer 50 blanco stemmen bevat, zou 13 van de Saarbewoners, de communistische stemmen in begrepen, niet voor een economi sche venbinding met Frankrijk zijn. Vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht hebben Caïro en om geving Zondagmorgenvroeg met D.D.T.-poeder bestrooid om de vliegen, die de cholerabacil over brengen. te vernietigen; De be sproeiing duurde twee uur. Het Ministerie van Gezondheid had de bevolking per radio dringend aangeraden om binnenshuis te blijven, doch de vensters open te laten ten einde het D.D.T. de huizen binnen te laten komen. geeft, door het nemen van rust herstel van gezondheid te zoeken en zich alsdan tijdelijk ontheven te weten van de zorgen voor de zaken van de Staat. Het onderhavige wetsontwerp heeft de strekking te dien einde toepassing te geven aan artikel 43 der Grondwet. Daardoor zal H.M. de Koningin in de gelegenheid worden gesteld, naar gelang dé omstandigheden naar Haar oor deel daartoe aanleiding mochten geven, de uitoefening van het Ko ninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. Het ontwerp, dat volgens even genoemd artikel mede in de be noeming van een Regent dient te voorzien, beoogt H. K. H. Prinses Juliana in die gevallen met deze hoge waardigheid te bekleden. De artikelen van het ontwerp spreken voor zich zelf en behoe ven dus geen afzonderlijke toe lichting. Het is de vurige wens, dat de omstandigheden, welke tot indie ning van het ontwerp leiden, spoe dig tot het verleden zullen mogen behoren. NIEUWE Zuid-Afrika en Engeland heb ben twee nieuwe goudovereen komsten gesloten, welke volgens Reuter's financiële correspondent te Londen in belangrijkheid voor het verlichten van de Engelse dol larcrisis alleen bij het plan-Mars hall ten achter staan. De overeenkomsten voorzien in een grote verhoging van de hoe veelheid goud. welke Zuid-Afrika jaarlijks aan Engeland levert, met ingang van eind 1947, in een Zuid- Afrikaanse goudlening van 76 millioen pond sterling aan Enge land over een periode van drie jaar en in het verlenen van voor rang door de Engelse regering aan de leverantie van machines voor de -Zuid-Afrikaanse goudmij nen. Dit sluit een grote verhoging van de Zuid-Afrikaanse goudpro ductie in en zal bijna zeker de Zuid-Afrikaanse goudindustrie ten goede komen. De Wegenwacht van de A.N.W. B., een unicum op het vasteland van Europa, heeft ook in het bui tenland grote belangstelling ge wekt. Zo heeft thans de „Touring Club de Belgique" met het oog op een eventueel soortgelijk in te stellen dienst in België, de A.N.W. B. uitgenodigd tot het geven van een wegenwachtdemonstratie in de Belgische hoofdstad en wel op Maandag 13 October. Hierbij zul len talrijke Belgische verkeers- autoriteiten aanwezig zijn. De wegenwachten^zullen des mor gens ontvangen worden door het gemeentebestuur van Antwerpen, om vervolgens hun opwachting te maken bij het Brusselse gemeen tebestuur. Des middags zal voor 't hoofd kantoor van de T.C.B. in de Wetstraat gedemonstreerd wor den voor de clubofficials en de verkeersautoriteiten. De gele rij ders zullen reeds aan de grens door een deputatie van de Belgi sche zusterorganisatie worden in gehaald. Ook uit andere Europese lan den en zelfs uit de Verenigde .Sta ten en Canada bereikten de A.N. W-B. van officiëelë zijde verzoe ken om inlichtingen betreffende de wegenwacht. Het 12.000 ton metende Chi nese stoomschip „Peto" ia op weg van Kanton naar Jainan op de hoogte van Hongkong in de lucht gevlogen. Het schip ver voerde nationalistische soldaten, wapenen en munitie. Er zijn 33 doden en 34 zwaar gewonden. President Truman heeft in een radio-uitzending voor de gehele Ver. Staten een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om op zich te nemen, Dinsdags geen vlees en Donderdags geen gevo gelte en eieren te eten. Truman verzocht elk gezin een snede brood per dag uit te sparen en de openbare eetgelegenheden om brood en boter alleen op verzoek op tafel te zetten. „Indien de vrede verloren zou worden, omdat de Amerikanen hun voedsel niet met hongerige mensen hebban gedeeld, zou dit het meest tragische voorbeeld in de gehele geschiedenis zijn van een nodeloos verloren vrede", al dus Truman. Tevoren had Charles Luckman, voorziter van Truman's commis sie ter propagering van zelfrant- soenering, verklaard, dat hetzelf de verzoek tot het instellen van gevogelte- en eierloze dagen tot alle openbare eetgelegenheden, cantines en spijswagens incluis, zal worden gericht. Luchman deelde mee, dat de bakindustrie in de Ver. Staten het voorbeeld van de distilleerders en brouwers heeft gevolgd en belangrijk zal bezuinigen op het verbruik van graan. Jï|i4| Truman deelde in zijn rede mee, dat het Witte Huis alle door Luckman's voedselcommissie voorgestelde maatregelen zal ne men. Ook het leger heeft opdracht gekregen zich aan dit programma te houden. Tijdens zijn rede maakte Presi dent Truman bekend, dat de Amerikaanse regering de graan- beurzen zal verzoeken om de dek king voor termijntransacties te verhogen tot mifistens .een derde, ten einde de speculatie tegen te gaan. Indien aan dit verzoek niet wordt voldaan zal de rege ring zich misschien genoodzaakt zien om de omvang van de handel te beperken, aldus Truman. BEROEP VAN MARSHALL. De Minister van Buitenlandse Zaken der V. S., Marshall, heeft met President Truman gesproken in een speciale radio-uitzending voor de gehele V. S. ter onder steuning van Truman's „zelfrant- soeneringscampagne". „Laat ons de buikriem wat toe halen", aldus S^arshall. Door graan te sparen, zo betoogde hij. kan Europa van ineenstorting gered worden. Het voedsel is een essentieel factor in de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Deze buitenlandse politiek is „de Ame rikaanse huizen binnen getreden en heeft plaats genomen aan de familietafel". Ineenstorting van Europa zou steeds ruimere krin gen treffen „totdat wij allen de ernstige gevolgen zouden onder vinden". Het Amerikaanse voed sel kan deze keten van gebeurte nissen tegenhouden. Marshall deed een beroep op de Amerikanen om voldoende „groot van geest en edel van hart en bedoeling" te zijn van deze crisis te verhoeden op „typisch Ameri kaanse manier", in weerwil van de critiek, waarmee Amerikaan se giften somtijds begroet zijn. In hetzelfde programma hebben gesproken de Amerikaanse Minis ter van Landbouw, Anderson en de Minister van Handel, Harri- man. De laatste verklaarde o.m. dat „onize vrede en welvaart ons gehele systeem van vrij leven" op het spel staan. pe Amerikaanse, senaatscom missie voor de toewijzingen is voor een vergadering op 18 No vember bijeengeroepen ten einde het voorstel van President Tru man tot 't verstrekken van hulp verlening aan Europa in de ko mende winter tot een waarde van 580 millioen dollar te bespreken. Deze commissie is een van de vier groepen uit het congres, welks toestemming benodigd is voor de uitvoering van een der gelijk programma. Bisschop Makarios, candidaat van de rechtse partijen op het eiland Cyprus, heeft bij de verkie zingen van de Aartsbisschop van Cyprus de overwinning behaald op Bissschop Dherkon. 'de candb daat van de linkse partijen. Er hebben zich talrijke incidenten voorgedaan. Tot nog toe werd een persoon gedood en werden verscheidene gewond. t I, J

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1