Duitse herstelbetalingen - Nederland Bietencampagne begonnen Maatregelen Stichting voor de Landbouw Hare Majesteit de Koningin Dr. Karl Gruber over 't Communisme INDRUKKEN BULGAARSE NOTA aan Engeland aardappelvoorziening Uit POLEN Wetsontwerp Saargebied autonoom? tot benoeming Regentes ZATERDAG 4 OCTOBER 1947. Partijcongres der Britse conservatieve partij in Zeeland Bfestuursvergadering VLIEGTUIG IN NOOD zal korten tijd rust nemen Wijziging in Franse Regering? Lening van de war assets administration aan de Nederlandse Regering Gandh 's verjaardag De arrestaties in Slowakije De Belgische financiële bestand Toch geen Turks-6riekse stafcommissie? Frankering bij Abonnement 1 *»rr, WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. jjX te De BUt, geldig tot gaterdagavond Droog weer. Overdr. wolkenv., droog weer. Ongev. dezelfde tem peratuur als Vrijdag. In het N. van het land- matige N.-Wwind In het Z. veranderlijke wind. Onder Redactionele leiding van P.L.D.J. van Oeveren. Redactie-adres Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Telefoon 49. Uitgave Stichting „De Vrfle Zeeuw" VRIJE 3de Jaargang No. 622. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J.' van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ct.: minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur. Ruhr ek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct meer. Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 wtt kwartaal ZON EN MAAN. Oct. O pk. Ond. Opk. Oa 1947 Zon Maan 4 6.44 18.13 20.01 11.48 5 6.46 18.11 20.36 13.10 6 6.47 18 08 21.26 14.26 7 6.49 18.06 22.32 15.27 8 6.51 18.04 23.52 16.12 9 6.52 18.02 0.40 16.45 10 6.54 18.00 1.19 17.08 11 6.56 17.57 2.47 17 27 12 6.58 17.55 4.13 17.42 Haar de correspondent van het A.N.P. te Brussel tijdens een on- (terhsud met Jhr. M. R. de Wy- kersiooth, plaatsvervangend gede legeerde voor Nederland hij het Intergeallieerde Bureau voor Her- akelbetaltogen (I. A R. A.) te Brussel vernam, is tijdens de laat ste vergadering besloten aan Ne derland belangrijke onderdelen tae te wijzen van de Norddeutsche Hmette A.G. Het betreft hier voornamelijk spoorwegwagons •van eea constructie, die in het ofaonder voor hoogovens geschikt ter verzekering van de De aardappelvoorziening in de wintermaanden is door een goede oogst alleen niet ten volle ver zekerd. Een zeer strenge winter kan bovendien aan de iingekuilde aardappelen nog belangrijke schade aanrichten. Hoewel de oogst aan consumptie «aardappe le* ondanks de droge zomer over net algemeen niet onbevredigend is geweest, aldus deelt het Mi ajsterie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening ons mede, j dient, nu de graanpositie hij een onverhoopt tekortschieten van de voorziening met consumptie aardappelen niet de mogelijkheid geeft om met graanproducten voor de handhaving van het rant- soeneringspeil bij te springen, de regering op andere wijze een zekere reserve te vormen. Zij doet dat door reeds nu een be langrijk kwantum gedacht wordt aan 400.000 ton van de telers in de Noordelijke provin cies op te kopen, welke reserve indien zulks nodig zou blijken, als aanvulling van de voorraden consumptie-aardappelen gebruikt zal kunnen worden is. De Nederlandse delegatie hij de IARA zietdoor deze toewij zing haar maandenlang pogen deze wagons, die voor de Neder landse hoogovens te Umuiden van vitaal belang- zijn (thans kan een derde oven in gebruik worden ge nomen) toegekend te krijgen, met succes bekroond. Aan Nederland zijn verder toe gewezen machinerieën uit de wa penfabriek Müncben D.A.G. ter waarde van Rm. 71028 (waarde 1936) machinerieën uit de vlieg tuigfabriek Messerschmitt te Augsburg ter waarde van Rm. 675.205 en onderdelen uit de me- taalfabriek Wolfenbüttel ter waar de van Rm. 48.360 alsmede ma chinerieën uit de fabriek Buchu- mer Verein. ter waarde van Rm. 89.983 Tijdens de besprekingen, die deze zomer te Londen hebben plaats gehad, is bepaald het toe komstige economische niveau van Duitsland op dat van 1936 vast te stellen. Hoewel dit een vrij hoog peil is, heeft de industria lisatie van Duitsland haar groot ste vlucht eerst genomen in de periode na 1936. Naar de heer De Wykerslooth mededeelde, mag; nu het nieuwe economische peil van Duitsland is bepaald, verwacht worden dat b;nnenkort een groot aantal fa brieken waaronder thans ook complexen, die niet tot de oor logsindustrie hebben behoord - voor de herstelbetalingen ter be schikking zullen komen. Het partijcongres van de Brit se Conservatieve Partij te Brigh ton in Sussex heeft na enig de bat een resolutie aangenomen, waarin het „industriële handvest" van de Conservatieve Partij wordt gesteund. Slechts drie van de 3000 afgevaardigden stemden tegen. De voormalige minister van Onderwijs Butler, die heeft mede gewerkt aan het opstellen van het handvest, noemde de hierin neergelegde politiek „particuliere onderneming in openbaar belang" en hij verklaarde onder toejuichin gen, dat de conservatieven veel eer moeten „humaniseren dan nationaliseren". Vroeger op de dag noemde Eden, voormalig Minister van Buitenlandse Zaken, zeven pun ten, waarop de politiek der con servatieven gebaseerd moet zijn. 1. Werkelijk leiderschap, dat blijk geeft van een vooruitziende blik en moed en dat recht op zijn doel afgaat. 2. Maak een einde aan de in flatie door een goed in evenwicht gebrachte groting. 3 Denk iu de buitenlandse po litiek in termen van het impe rium. 4. De export moet plaats heb ben door middel van grotere pro ductie, „zedat wfl veeleer delenj in overvloed dan gebrek". 5. Geef de hoeren werktuigen, hetgeen de grootste dollarbespa ring betekent. 6. Geen nationalisatie meer. 7. „Stroomlijn"- het systeem van het regeringstoezicht. Huidige positie van de land bouw. Een belangrijk deel van de ver gadering was gewijd aan de be sprekingen over de uiterst moei lijke situatie waarin de landbouw in onze provincie vooral in de voormalige inundatiegebieden, mede tengevolge van de droogte is geraakt. Besloten werd het resultaat van de aangevraagde interpella tie over de gevoerde landbouw- prijspolitiek af te wachten al vorens nadere stappen te doen. De samenstellende delen van de Stichting, dus de landbouw- en landarbeidersorgansaties in Zee- land overwdgen het houden van een demonstratievergadering. Bijdrage btichtingskosten voor- beeld-proefboerderij Walcheren. Met grote erkentelijkheid werd kennis genomen van een besluit zoeken 'n verqfdening uit te vaar digen, waarbij de teelt van sui kerbietenzaad, voederbietenzaad e.d. in de provincie Zeeland wordt verboden. De ervaring heeft ge leerd dat deze besmetting zeer ernstig kan zijn en reeds door enkele percelen stekbieten kan worden veroorzaakt. De teelt van suikerbieten- en voedehbietenzaad is in Zeeland van zo weinig be lang vergeleken met de grote commerciële betekenis van de suikerbieten teelt in onze provin- van het Bestuur der Stichting cie aat een dergelijk verbod «Ue»- iHerstel Z' eland 1945" om ten zins is te billijken, behoeve var de aankoop van de Tevens werd in verband metdo veestapel v rr de op Walcherengrote kans op roestbesmetting te stichter 1 voorbeeld-proefboer-1 van zomeigerst (besloten er op derij een extra,bijdrage van aan te dringen dat de verbouw 5000 beschikbaar te stelen. I vanwintergemt m Zeeland wo^dt J I veiboden. De teelt van winter- Verbod tc t het verbouwen van - g-€rsk ig in Zeeland zeer on.be- suikehbieten-voederbieten en iang-ryp- terwijl in de practijk dui- dergeljjk ziad benevens winter- gebleken dat het gevaar gerst in Zeeland. van besmetting zeer groot is, In verband met het besmettings- waardoor grote schade aan de Het Franse blad „Combat meent te weten, dat de Franse regering overweegt een commis sariaat voor economische zaken in het leven te roepen, dat het werk van de ministeries van Voedselvoorziening, Economische Baken, Landbouw en misschien zelfs dat van het Ministerie van Industriële Productie in zich zou veren:gen. Jean Monnet, de ont werper van het bekende econo mische plan, zou aan het hoofd van het commissariaat komen, terwijl de betrokken ministers als eeeretarrissen-generaal zouden aanblijven. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat het Saargebied, hetwelk een sleu telpositie in mijnbouw en indus trie van het di,oi Frankrijk be zette deel van Duitslard vorm":, een autonoom gebied zal wo den, indien het op Zonaag aanstaande ts kiezen parlement de reeds op gestelde grondwet aanvaardt. Economisch zal het Saargebied één zijn met Frankrijk. NaaT verluidt zal de landsverdediging •n de buitenlandse politiek door Frankrijk behartigd worden. De woordvoerder zeide voorts, ill de bekrachtiging der grond wet slechts plaats zou vinden in het kader van de internationale status, welke door de Ministers van Buitenlandse Zaken te Lon den besproken zal worden. Reeds in een vorig bericht is medegedeeld, dat H. M. de Ko ningin Zich nog zeer vermoeid gevoelt en Zich opnieuw genood zaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan eerst doeltref fend zijn, wanneer Hare Maje steit tijdelijk Zich ontheven weet van de zorg voor de zaken van de Staat. Teneinde hiertoe de mogelijkheid te scheppen zal eerstdaags bij de Verenigde Ver gadering der Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig worden gemaaktwaarin met toepassing van artikel 43 van de Grondwet de gelegenheid wordt geopend, dat Hare Maje steit zodra Haar gezondheid daartoe aanleiding geeft, de uit oefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neerlegt. I Het wetsontwerp zal inhou den, dat voor de tijd gedurende welke de Koningin het Konink lijk Gezag neerlegt H. K. H. Prinses Juliana als Regentes van het Koninkrijk zal optreden. Hare Majesteit is voornemens om terstond na de totstandko ming van deze wet daaraan voor enige tijd toepassing te geven. H. M. de Koningin verzoekt uitdrukkelijk mede te delen, dat voor enige ongerustheid voor Haar gezondheid geen aanlei ding bestaat. Het behoeft nochtans niet te verwonderen, dat de zware zor gen, welke op Haar hebben ge drukt en nog steeds drukken niet ongemerkt aan Haar ge zondheid zijn voorbij gegaan. steunend wetsontwerp aan de Staten-Generaal zal worden aan geboden. Zoals uit de tekst van het artikel blijkt, is Prinses Ju liana in tegenstelling tot het bepaalde bij andere Grondwets artikelen, op Regentschap be trekking hebbende in dit geval niet automatisch Regentes. Het wetsontwerp zal de aanwijzing van Prinses Juliana tot Regentes bevatten. De Voorzitter van de Eerste Kamer roept de Staten-Generaal in Verenigde Vergadering hijeen De behandeling, waaraan de ge wone procedure van het onder zoek in afdelingen (zeven), het opmaken van een verslag door ene commissie van rapporteurs enz. voorafgaat, zal weinig tijd behoeven te kosten. Volgens het reglement van orde voor de Ver enigde Vergadering kan geen be sluit worden genomen indien niet 76 leden aan de stemming deel nemen. Is het wetsontwerp wet gewor den, dan zal Prinses Julianain een Verenigde Vergadering der Staten-Generaal beëedigd worden. Zij legt de eed of belofte in han den van de Voorzitter af. Een Schotse Vrijdagmorgen tijd noodseinen een vliegtuig sleepboot heeft om 9 uur Ned.- opgevangen van dat van Shannon naar Gander op New Foundland onderweg was. Het vliegtuig meldde, dat zich 47 personen aan aan boord bevonden. Nader wordt gemeld, dat het vliegveld te Shannon bericht van het vliegtuig, een Skymaster, heeft ontvangen, dat alles wel aan boord was en de vlucht naar Gander werd voortgezet. De noodtoestand jiad ongeveer een half uur geduurd, hoewel er geen direct gevaar had bestaan. Gisteren is hekend gemaakt dat de U. S. War Assets Admini stration aan de Nederlandse Re gering een crediet heeft verleend ten bedrag van 25.000.000 dollar, voor de aankoop van surplus goederen, waarhij Nederland geen prioriteit zal genieten. De voor waarden stemmen overeen met de voorwaarden van de wederop- bouw-leningen van de export- importbank. De interest van de lening welke binnen 1 jaar moet zijn opgebruikt, bedraagt 3 In beginsel zal iedere aankoop in 13 termijnen kunnen worden terugbetaald, terwijl het totale bedrag in 15 jaar moet worden gerestitueerd. gevaar teng :volge van vergelings- ziekte, were- besloten aan Provin ciale Staten van Zeeland te ver- Or. Karl Gruber, de Oosten rijkse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft ln een artikel in de „Tageszeltung" het orgaan van de Volkspartij verklaard, dat het uitleveren van. Oostenrijk aan de dictatuur van een minder heid stellig een der meeste zekere oorzaken van een nieuwe oorlog zou worden. De communistische propaganda, aldus de Minister, zou niet zo gevaarlijk zijn wan neer Oostenrijk aan de Golf van Biscaye of het Engelse Kanaal zou liggen in plaats van aan de Donau. De positie van een democratisch land, dat wordt omgeven door communistische staten, is te deli- zomergerst wordt veroorzaakt. Financiering plaatselijke com missies. Ten behoeve van het werk van de kring- en plaatselijke commis sies op sociaal gebied werd eem vergoedingsregeling vastgesteld. Verdeling oliepakken, 2e hands- fietsen en vergunningen voor hor loges. Een zeer beperkt aantal ver gunningen voor oliepakken, 2e hands rijwielen en vergunning voor horloges werd aan de .kring- commissie toegewezen ter verde ling onder die landbouwers en landarbeiders die hiervoor het meest in aanmerking komen. Voor Zijpe-A.nna Jacobapolder. Besloten werd steun te verlenen aan de actie op Schouwen-Duive- De tweed) October heeft Mo handas Gaadhi een etmaal ge vast, terwijl geheel India zijn 78ste verjaardag als een natio nale feestdag heeft gevierd. IDe radio kond een speciaal pro gramma uit en bijna elke stad in India hielt de een of andere plechtgheid De „Indian News Chronicle" .venste Gandhi geluk met zijn 79'te verjaardag, terwijl de „.Hindus an Times en States man" schre f, dat hij 78 was. Feestrede oeringen zijn o.m. gehouden ioor Pandit Nehroe, Patel en F rof. Kripalani. Voor een gehoor-«san 20.000 personen; land om te ko^en tot verbetering van het veer ZijpeAnna Jaeo- caat om er geen aandacht aan te schenkeii. Het is niet de omvang van de communistische partij in Oosten rijk. aldus Gruber, die ons met zorg vervult, doch de schaduw van een grotere macht die over ons land valt en waarvan de in vloed dagelijks merkbaarder wordt. Het communistische blad „Vol- kestimme" schrijft naar aanlei ding van Gruiber's critiek op het communisme, dat het landsbelang daarmee niet gediend wordt en dat het Oostenrijkse volk zijn maag niet kan vullen met haat en propaganda. legden de irekers er de nadruk op, dat G;. dhi's grondbeginselen „ons door de strijd tegen de vreemde o\ rheersing hebben ge leid en dat zij als juist beschouwd kunnen wo len, ook wanneer die strijd voorbij is." Gandhi' vordt ook gezien als degeen, die in staat zou zjjn Hin does en Mc.mmmedanen in vrede te doen levn. Volgens een door Generaal Ferjencik, Slowaaks commissaris voor binnenlandse aangelegen heden, uitgegeven bekendmaking zjjn in verband met de ontdek king van een tweede samenzwe ring in Slowakije 55 personen, grotendeels intellectuelen, ge arresteerd. De meeste gearresteerden zijn reeds eerder wegens verdenking van staatsvijandig optreden nage gaan en zijn berucht om hun fas cistische, anti-Tsjecho-Slowaakse en anti-Slavische denkbeelden. Volgens deze verklaring is de activiteit van deze groep georga niseerd en geleid door emigranten (buiten het land, met wie de groep door tussenkomst van agenten contact heeft gehouden. Een grote hoeveelheid bewijs materiaal rechtvaardigt de hoop, dat het complot spoedig definitief Bal zijn geliquideerd. Naar aanleiding van het bericht, waarin wordt medegedeeld, dat H. M. de Koningin korte tijd rust zal nemen, kan nog worden op gemerkt, dat de mogelijkheid om de Koninklijke waardigheid te doen waarnemen door een Regent, bij de Grondwetsherziening van 1922 in de Grondwet is opgeno men. De Grondwetgever is daar toe gekomen, in verband met de destijds wel eens geopperde ge dachte ener reis van H. M. de Koningin naar Nederlands-Indië Men heeft deze mogelijkheid in de Grondwet ook opgenomen voor het geval de Koning een reis naar het buitenland zou willen maken, of de RegeTing tijdelijk zou moeten neerleggen tot her stel van gezondheid. Het artikel, dat hierbij in het geding is, luidt: Het Koninklijk Gezag wordt mede waargenomen door een Regént, in geval de Ko ning krachtens ene wet, waarvan het ontwerp door hem is voor gedragen, tijdelijk de uitoefening van het Koninklijk Gezag heeft neergelegd. Over het ontwerp dier wet, welke tevens in de benoeming van de Regent voor ziet, beraadslagen en besluiten de Staten-Generaal in Verenigde Vergadering. Verwacht mag dus worden, daj binnenkort een op dit artikel DE SLUITING VAN DE MOERDIJKBRUG. De reeds eerder aangekondigde sluiting van de Moerdijkbrug zal naar de K.N.A.C. mededeelt, nu definitief plaats hebben op Vrij dag 10 October, van 10 tot 14 uur. In de straten van Warschau vindt men overal aanplakbiljet ten, die tot een bezoek aan de ten toonstelling „De teruggekeerde gebieden" uitnodigen. Deze ten toonstelling biedt een veelzijdig beeld van de Poolse westelijke provincies en van de grote dingen, die daar onder de meest ongun stige omstandigheden werden ge presteerd. Bij duizenden Stromen de bezoe kers in de smaakvol opgemaakte zalen. Den vloed van boeken, ar tikelen en vlugschriften in de afgelopen twee jaTen verschenen, waarin de samenhang van de in gelijfde gebieden met Polen, be handeld wordt, voorts de Slavi sche afkomst van haar bewoners en de geschiedkundige en cultu rele verbondenheid van Silezië. Pommeren en Oost-Pruisen met de Poolse republiek. In deze boeken wordt echter ook op het Duitse gevaar voor Europa en voor Polen gewezen en wordt de verhouding tussen Duitsland en Polen van alle kanten belicht. Geleerden van naam hebben op wetenschappelijke wijze al de ar gumenten verzameld, op grond waarvan Polen zijn aanspraken doet gelden op zijn oude grenzen leen een afgerond gebied, met uit strategisch oogpunt gezien voor delige grenzen, maar ook een vestigingsgebicd voor de terugke- renden uit de afgestane Oostelijke provincies en vooral een economi sche basis voor de heropbouw van Polen, dat van een agrarisch land in een gemengde industriële- en landhouw-remeensehap veran deren moet. Silezië bezit kolen, cbe met recht Poolse edelvaluta en dekking voor Polen's bankbüjet- tenomloop kunnen worden ge noemd. Pommeren en Oost-Prui sen verzekeren de brede uitgang naai' de vrije zee, zonder welke ieder land slechts de schijn van onafhankelijkheid heeft. De Polen zijn overiuigd, dat Duitsland nog steeds de onver- zoenelijke doodsvijand is. Daarom 'klemmen zij zich aan 't verbond met de Sovjet-Unie vast. Daarom streven zij naar een vaste alliantie met Frankrijk. Daarom trachten, zij. de alliantie met Tsjecho-Slo- wakije, die thans nog slechts op papier bestaat, te verwerkelijken. Daarom ook betreuren zij iedere terugslag in de betrekkingen met Fngeland. Heel Polen wacht op het verlossende bericht, dat in De argumentatie van zeer veel Londen en in Washington de Wes- Polen, zonder onderscheid tot telijke grenzen van het land er- welke partij zij behoren, luidt on- kend worden. geveer als volgt: Wij hebben af- Met de Poolse eenheid zag het stand gedaan van Lemberg en er voor een jaar nog slecht uit. Wilna; Churchill en de Amerika- Dagelijks was er in de couranten met de huidige koers willen sa menwerken. Mikolajczyk heeft afgedaan, zelf3 binnen zijn eigen fractie. Het belangrijkste is ech ter, dat een verstandige verzoe ningspolitiek, die in een amnestie voor de „struikrovers", haar hoogtepunt bereikte, ongeveer 50.000 strijders van de onder grondse verzetsbeweging uit hun schuilplaatsen te voorschijn bracht. Zij zijn nu in het algemene arbeidsproces ingeschakeld, ieder volgens zijn capaciteiten. Nie mand zal naar zijn vroegere hou ding gevraagd worden. Op het platteland is de rust en de orde hersteld. Wanneer men per auto dwars door het Noorden, het mid den, het Westen en het Zuiden van Plen rijdt, bemerkt men op de wegen geen spoor van enige bedrijvigheid van benden. Anders staat het daarentegen in het Zuid oosten tussen Lublin en Przmysl, evenals in het gebied voor de Kar- pathen dichtbij, de Sowjetgrens. Hier zwerft allerlei slecht volk rond, zoals Oekrainse terroristen, ontsnapte SS-erS, Wlassoo-kozak- ken en rovers, wier beroep het is te moorden en die daarvoor in de politieke redenen slechts een edel voorwendsel zoeken. Dit treurige verschijnsel, dat intussen in de loop van het volgende jaar door systematische acties van het Pool se leger, de politie en de bevolking zal verdwijnen, heeft echter met de Poolse binnenlandse politiek niets te maken. Nadruk verboden Unicos Press.) In een ri ie heeft de Belgische Minister va i Financiën, Eyskens er op gewe >.n dat België het eni ge land in Europa is dat fiscale ontlastingei op grote schaal heeft toegepast. Sedert twee jaar, al dus Minist. Eyskens, speelt Bel gië in Eurc> >a de rol van Amerika. Op dit ogerblik zijn wij voor meer dan 10 milliard crediteur van het buitenland ;n wij zijn de bankier van onze nabuurlanden. België heeft meer belang bij de hulp van Amerika aan de andere Europese landen dan aan België zelf, want België heeft er in de eerste plaats belang bij dat de landen die het 1 omringen een grotere welvaart verwerven. Voor de staatsbegroting van 1947 werd het terkort op 10 mil liard geschat, zo verklaarde de Minister van Financiën verder nog, doch als gevolg van het be leid van de regering zal dit te kort veel geringer zijn. De be groting 1948 zal het evenwicht moeten herstellen. bapolder, dat op heden zeer veel te wensen overlaat. Administratieve beslommering gen. Besloten werd er bij de Stich ting voor de Landbouw te 's-Gra- venhage opnieuw op aan te drin gen pogingen aan te wenden om te komen tot een aanzienlijke vereenvoudiging van de admini- s tra tie ten behoeve van de uit voering der sociale verzekering. Verplichte keuring van mer- riën en hengsten. Nadat het Bestuur zich reeds eerder had uitgesproken voor een verplichte keuring van fokmer- riën werd het als logisch gevolg van dit besluit als juist beoor deeld dat niet langer het gebruik van een nièt-goedgekeurde hengst voor eigen paarden, dat overigens slechts sporadisch in Zeeland voorkomt, moet worden toege staan. Nadat hoge Griekse kringen Donderdag het bericht, dat Grie kenland en Turkije binnenkort een overeenkomst zullen sluiten tot coördinatie 'van de generale staven van deze landen, hadden bevest:gd, heeft Themïstocles So- foelis, de Griekse premier. Don derdagavond verklaard, dat zijn regering tot nog toe geen enkele stap om een dergelijke overeen komst te sluiten heeft genomen. nen hebben ons zelf dringend aan bevolen de zogenaamde Curzon- linie in te stellen. Wanneer wij nu in het Oosten om der wille van de vrede en om onze vriendschappelijke betrekkin- De Tsjechoslowaakse politie heeft een bende ontdekt, welke op de zwarte markt ponden sterling verkocht, die door de nazi's ge drukt waren in het concentratie kamp Sachsenhausen. De politie heeft nog niet bekend gemaakt, hoeveel en welke personen in dit verband gearresteerd zijn, noch het bedirag aan biljetten, dat in omloop Is gebracht. sprake van overvallen door „Struikrovers"; er werden regel matig samenzweringen ontdekt. Het gehele nationale leven scheen door een onderaards Polen in be- dwang gehouden te worden. De gen"tot de Sowjèt-Unie voor lange aanhangers van generaal Anders tijd te waarborgen, offers ge- en de Londense regering in bal- bracht hebben, dan heeft Polen, lingschap verheugden zich in dat door de Duitse invasie vijf grote buitenlandse ondersteuning. l iaar lang gepijnigd, onderdrukt, Zij rekenden op een conflict tus- protest te kennen en verklaart uitgebuit en tenslotte verwoest is, gen Kerk ei. Staat, op een treffen dat geen enkele het recht recht op een schadeloosstelling, j tussen Angelsaksen en Russen. Wij verlangen «nu die gebieden, In West-Brabant werden de eerste suikerbieten op 1 October naar de fabrieken gebracht. Nog deze week zullen de raffinaderijen met de campagne beginnen. Deze zal dit jaar niet lang duren, want er zijn dit jaar maar weinig bie ten: meer dan 200 millioen kg minder dan aanvankelijk werd ge raamd, hoewel dit jaar 51.000 ha was ingezaaid tegenover 45.000 ha in het vorige jaar. In ver hand met deze grote uitzaai werd een opbrengst van 1750 millioen kilo bieten het vooroorlogse kwantum geraamd. Maar ook hier trad d« droogte als spelbre ker op. Men verwacht nu een opbrengst van 1530 millioen kilo, De Bulgaarse Regering heeft 'n gering blijft schetsen als de dic- Engeland gezonden, tatuur van een minderheid. De regering bestaat uit vijf partijen. die in de middeleeuwen en later met geweld van Polen zijn afge nomen, gebieden die slechts op pervlakkig of half vergermani- seerd werden. Door onze nieuwe grenzen, die ons in Potsdam be loofd werden, krijgen wij niet al- S'ndsdien is de toestand echter volledig veranderd. Engeland geeft de „illegalen" geen hulp meer, de verkiezingen hebben de sterkte van het Regeringsblok aangetoond. Een katholieke par- nota aan waarin het protest inzake de exe cutie van Petkof wordt verwor pen, zijnde in strijd met alle prin cipes van het internationaal recht. De Bulgaarse regering geeft haar „verbazing" over het kennei staat het recht heeft-zich in de binnenlandse aan gelegenheden van het land te vertegenwoordigd op basis van algemene verkiezingen. Bulga rije is er van overtuigd, dat de meningsverschillen met Engeland zullen verdwijnen, wanneer alle pogingen tot buitenlandse inter ventie en die van reactionnaire groepen om zich weer van de macht meester te maken, zijn tegenover 1SO0 millioen kilo' in 1946 toen er minder was uitge zaaid. Gerekend tegen de richt prijs van 35,die dit jaar zal gelden (in werkelijkheid krijgen de boeren meer uitbetaald), is dit een verlies van naar schatting acht millioen gulden. Wel is het suikergehalte zeer hoog (gemiddeld 18,5 °/o tegen normaal 17) maar dit cijfer mag niet als definitief worden be schouwd. De coöperatieve fabrieken zul len dit jaar 60 van de totale bietenopbrengst verwerken. Hier van neemt Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen samen 28 vooo hun rekening, Sas van Gent 6 °/o. Puttershoek 14 «/o, Groningen 13 De C.S.M. verwerkt 40 verdeeld over haar fabrieken te Breda, Halfweg, Oud-Beijerland, Sas van Gent, Steenbergen en Vierverlaten. Het aanvankelijke plan 300 mil*- lioen kilo bieten niet te vermalen, maar over de veehouderij, te ver delen is van de baan. Wel zal van wege de precaire veevoederposi- tie worden overgegaan tot een rantsoenering van natte pulp. Per koe en per paard boven het jaar zal een kwantum van 4000 kg natte pulp worden verstrekt. mengen. niet in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag. Het is niet in het belang van de goede verstandhouding tussen beide lan- tij verzamelt om zich die tegen- den, zo gaat de nota voort, wan- standers van het Marxisme, dieneer Engeland de Bulgaarse re- De terechtstelling was gestaakt Bulgarije stelt de vriendschap met het Engelse volk zeer op prijs en hoopt, dat zijn streven in die richting door de [Britse regering zal worden be grepen en gesteund, in het belang van beide landen. In he» Franse departement Loire zijn 16 gevallen van kinder verlamming met dodelijk gevolg gemeld. Alle openbare bijeenkojn- sten zijn verboden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1