Oost-Indonesisch Kabinet afgetreden Tegenstrijdige BERICHTEN SUMATRA'S OOSTKUST wordt Financiële toestand in België autonoom gebied De Doopplechtigheid Prinses Marijke Schadevergoeding voor Nederland BELGISCHE BETREKKINGEN Geen Kabinetscrisis mandsjoerije Willen V S. gecombineerd Grieks-Turkse generale staf vormen? VRIJDAG 3 OCTOBER 1947. De behandeling INDONESISCHE KWESTIE NEDERLANDS Legercommuniqué 2 gesneuvelden, 3 gewonden PE TOESTAND IN DE DEMOCRATIE IN OOSTENRIJK met bezet Duitsland DE DE SOWJETS IN DE V. S. Fraude bij het Britse ministerie van bevoorrading? Tweede internationale con- pres voor het Toerisme INZINKING in het Amerik. zakenleven verwacht toegedlS;. d6Ze menin* waren De prijs welke Engeland aan Canada moet betalen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond Rustig herfstweer. Enkele overdrijvende wol kenvelden. Ongeveer dezelfde tetmperatuur als gisteren. Weinig wind. Frankering bij Abonnement - Temeuzen DE 3de Jaargang No. 621- Verschijnt dagelijks Drnkkery N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimtvm per advertentie 1.50 Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regeLs 60 ct.; ieders regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit. BLaB 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het Oost-Indonesische Kabinet is afgetreden. Dit is echter niet te beschouwen als een kabinets crisis De Oost-Indonesische regering heeft gisteren een communiqué uitgegeven, wo""*- verklaard: „In verband waarin o.m. wordt met de situatie van de De Indonesische kwestie zal tij dens de volgende bijeenkomst van de Veiligheidsraad worden be handeld. De datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Gromyko (S.-U.) drong tijdens - de vergadering van Woensdag er op aan, dat de Indonesische kwes tie zo spoedig mogelijk zou wor den besproken, daar volgens de door hem ontvangen inlichtingen de militaire operaties in Indone sië voortduren. Sir Alexander Cadogan-(Eng.) die de vergadering presideerde! zeide, dat hij zou trachten, de de batten over deze kwestie op Vrij dag of Zaterdag te laten plaats hebben. Officieel wordt gesneld, dat de verhezen aan Nederlandse zijde Woensdag bedroegen 2 gesneu velden en 3 gewonden, West-Java: Een detachement te Koeningan, een bivak te Tji- ledoeng en de Westelijke en Noor delijke rand van Tasikmalaja werden beschoten. Midden-Java: Ten Zuidoosten van Pekalongan werd een bivak te Bandjar wederom beschoten. Oost;-Java: Een detachement te Batoe ontving mortiervuur. Een bivak te Boejoer werd met handgranaten bestookt. Op Madoera deed een groep van 100 man een aanval op een Ne derlandse patrouille ten Noord westen van Pamekassan. 'Sumatra: In het gebied van Medan verdreven patrouilles Re publikeinse benden bij Brastagi en ten Westen van Tandjong- poer». In het gebied van Palem- bang werd bij Soegwaras een pa trouille beschoten. Enkele terro risten werden gevangen genomen. ontstaan door het besluit van de waarnemend president, waarbij aan de Minister-President en Mi nister van Economische Zaken, de heer Nadjamoeddin Daeng Ma- lewa, ontslag werd gegeven heb ben de overige leden van het ka binet toesloten hun portefeuilles ter beschikking te stellen en de nodige stappen te doen teneinde tot de vorming van een volledig kabinet te geraken. De President heeft de terbe schikkingstelling aanvaard en de leden van het kabinet verzocht tot het tijdstip van de construc tie van een nieuw kabinet de lo pende zaken te blijven waar nemen. De toestand welke zich thans voordoet kan niet aange merkt worden als een kabinets crisis, omdat het besluit der Mi nisters en de presidentiële beslis sing slechts genomen zijn om de constructie van een nieuw kabi net op ruimere basis en met in achtneming van de democrati sche beginselen technisch te ver gemakkelijken." Tijdens een persconferentie ge geven door President Soekawati en enkele Ministers, verklaarde de Minister van Voorlichting met nadruk, dat de mogelijkheid be staat, dat er voor de vorming van een nieuw kabinet overlee zal worden gepleegd met de lei° ders der voornaamste groeperin gen in het parlement. Mandsjoerije is thans practlsch afgesneden van de rest van China.. Volgens de laatste berichten van het front—hebben de communis tische aanvallen op de spoorlijn Tientsin—Moekden sinds Woens dag grote afmetingen aange nomen! Ten Zuiden van Hoeloetao hebben de communisten de zee bereikt. De verbinding tussen Moekden en de rest van China blijft echter per vliegtuig ge handhaafd. Uit militaire bron wordt ver nomen, dat het opperbevel der regeringstroepen het communis tisch plan wel voorzien heeft, doch genoemde spoorlijn, welke 600 kilometer lang is, niet blij vend kan beschermen. De rege ring concentreert zich op de ver dediging van Moekden, Tsjang Tsjoen en omgeving*. Donderdag heeft Dr. Van Mook een bespreking gehad met liet voorbereidend comité voor de vorming %an een autonoom gebied Sumatra's Oostkust. In verband ook met hetgeen aan deze be spreking is voorafgegaan werd, volgens een offioieel communiqué omtrent de volgende punten over eenstemming bereikt. Het gebied van Sumatra's Oost kust, waar thans de Nederlandse Regering rechtstreeks verant woordelijk is voor de orde en de veiligheid, zal tot autonoom ge- Volgens Tass, het officiële Sov jet-nieuwsbureau, heeft de Rus sische delegatie in de Geallieerde bestuursraad van Oostenrijk voor stellen gedaan om de democratie van Oostenrijk te versterken iDeze voorstellen zouden vijf pun ten behelzen: Ten eerste, de op heffing van de militiaire 'Geal lieerde besturen in alle zones; ten tweede, de opheffing van alle militaire gerechtshoven;ten der de, de beperking wan de taak der Geallieerde militaire politie tot de bescherming van Geallieerde bur gers; ten vierde, het overdragen van alle zendstations welke nu in Geallieerde handen zijn, aan Oostenrijk: ten vijfde, het vervoe ren van alle verplaatste personen uit Oostenrijk De Amerikaanse, Franse en Britse delegatie hebben zich vol gens Tass tegen de uitvoering van deze punten verzet Een officiële Britse woordvoer der noemde dit bericht geheel uit de lucht gegrepen, voor zover de Britse delegatie zich verzet zou hebben tegen het Sovjet-voorstel om een antwoord te zenden aan de Oostenrijkse vakverenigingen o.e deze punten naar voren had den gebracht De Amerikaanse woordvoerder zeide, in commen taar op de voorstellen 'verbaasd te zn'n over de onders.chatt'ng der Sow jet-Unie van de intelli gentie der Oostenrijkera van Men meldt ons, dat van de bui tenlandse peten die zijn uitgeno digd tot het bijwonen van de doopplechtigheid van Prinses Ma rijke, alleen de Groothertogin van Luxemburg met Prins Fellix van Luxemburg persoonlijk aanwezig zullen zijn. De Kroonprins van Zweden kan door het bezoek, van de Koning van Denemarken aan zijn land, met komen. Hij, zal zich doen vertegenwoordigen door de Zweedse Gezant. Mr. Winston Churchill, is, in verband met drukke werkzaam heden, verhinderd over te komen. Zijn echtgenote zal echter de plechtigheid bijwonen. Behalve H.M. de Koningin en de Prinsesjes, zullen van de fami lieleden van het Prinselijk Paar ook de Moeder van de Prins, Prinses Armgard, en zijn Broer. Prins Aschwin aanwezig zijn. De kabinetschef van de Belgi sche Minister van Brandstof en Energie, Vinck, heeft Woensdag aan de pers verslag uitgebracht over de resultaten van, zijn reis naar Duitsland. Volgens een contract, onderte kend in 1946, levert Duitsland electriciteit aan België. Dit con tract is hern'euwd en er zal on geveer 100.1)00 kw. stroom per dag worden geleverd. Deze hulp is voor de Belgische industrie onontbeerlijk, aangezien de capa citeit van de Belgische centrales, het voor de industrie vereiste leverin|gstempo niet kan bijhou den Verder verklaarde de heer Vinck tegenover de perS, dat het aan tal ontheemden dat in de Belgi sche'steenkoolmijnen zal werken, de eerstkomende tijd aanzienlijk zal toenemen. Over enige weken zullen de mijnen 1000 man per week uit de Engelse bezettings zone van Duitsland ontvangen. bied gemaakt worden. (Daerah Istimewa Sumatra Timoer), zulks in overeenstemming met de in de petities en betogingen tot uit drukking van de ingezetenen van deze gebieden. Het comité zal daarbij, even tueel na, aanvulling ter vertegen woordiging van bijzondere groe pen of belangen, worden omgezet m een voorlopige raad van deze Daerah. Het zal de bijzondere taak van deze raad zijn om in samenwerking met de reeomba en de Nederlandse regering de organisatie en het statuut'van deize daerah zo spoedig mogelijk tot stand te brengen. 'Daarbij wordt aangenomen, dat omtrent de positie der zelfbestu- rende landschappen in dit gebied nog nader beslist zal worden, zodra door regelmatige verkie zingen volledig overleg met de vertegenwoordigers der ingezete nen kan plaats hebben. De voorzitter en enkele leden van het comité zullen Zondag naar Batavia reizen, teneinde tot een definitieve vaststelling van deze besluiten te komen. Van officiële Griekse zijde is bevestigd, dat de Verenigde Sta ten pogingen doen een gecombi neerde Grieks-Turkse generale staf in het ieven te roepen onder Amerikaanse bescherming. Te dien einde zijn generaal Stephan Chamberlain, hoofd van de leger-inlichtingendienst der V. S-Lincoln MacVeagh, ambas sadeur der Verenigde Staten in Griekenland en generaal-majoor Livesay, hoofd van de -militaire sectie van de Amerikaanse hulp- missie in Griekenland, per vl'eg- tu.g naar Saloniki vertrokken, waar zij een onderhoud van een half uur hebben gehad met Ko ning Paul. Van officiële Griekse zijde wordt voorts vernomen, dat de gecombineerde staf-commissie zou bestaan uit twee Griekse en twee Turkse hoofdofficieren en een hooggeplaatst Amerikaans of ficier, die wellicht voorzitter wordt. De Griekse plaatsvervangende premier, Tsaldaris, heeft uit Flushing Meadows (V. S.) doen weten, dat hij het voorstel goed keurt. George Moghee, eontactman voor het Amerikaanse bijstand- programma voor Griekenland en Turkije was optimistisch aan gaande het effect van Truman's politiek in Griekenland. Er is al meer bereikt „dan we in Was hington voor mogelijk hebben ge houden." De Griekse regering heeft o ï?eï In t erge al lieerd Bureau voor Schadevergoedingen te Brussel heeft tijdens zijn twaalfde zitting de toewijzing goedgekeurd van de uitrusting van negen Duitse fa brieken voor oorlogsproductie, een waarde vertegenwoordigend van acht en een half millioen Reichsmark. Onder deze groep aangewezen fabrieken bevinden _van Messerschmidt, Focke Wulf en Junckers. Onder andere Nederland zal van deze uitrusting zijn deel ontvangen. De gehele Junckers-fabriek is aan Frankrijk toegewezen. Volgens „De Nieuwe Gids" heb ben de voorzitters der particu liere banken te Brussel opnieuw besprekingen gevoerd met de gouverneur van de Belgische Na tionale Bank. Deze heeft de aan dacht gevestigd op de' noodzake lijkheid de credietaanvragen zo nauwkeurig mogelijk te onder zoeken en credieten slechts te verlenen indien het economische nut dit rechtvaardigt. Zoals bekend circuleert op het ogenblik in België zeer veel vlot tend kapitaal, dat dikwijls voor speculatieve doeleinden wordt i aangewend. Dit vlottende kapi taal ontstaat doordat sommrie buitenlandse schuldeisers er Th /een haast mee maken hun bezit te repatriëren ,V<?!g,en-'\ »De Nieuwe Gids" is j het bekend dat een aantal Franse en Nederlandse zakenlieden op zeer brede voet in België kunnen leven omdat zij door het handels- verkeer en meestal door moeilijk te controleren geringe prijsver- l m België een bankreke ning hebben kunnen aanleggen °p d? vergadering van voorzit ters der particuliere banken is de wens tot uitdrukking gebracht maatregelen te treffen om aan deze transacties een einde te maken. Woensdagavond medegedeeld, dat de berichten, als zouden de V. S. pogingen doen een gecombineerde Grieks-Turkse generale staf in het leven te roepen onder Ameri kaanse bescherming, „onjuist en van alle grond ontbloot zijn." Amerikaanse kringen te Athene verklaarden, dat zij niets van een dergelijk plan wisten. Mevrouw Edith Nourse Rogers;, republikeins afgevaardigde van Massachusetts in het Amerikaan se Congres en lid van de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardig den heeft in een brief aan Minis ter Marshall aangedrongen op uitwijzing van alle Sowjet-agen- ten, met uitzondering van offi ciële vertegenwoordigers, en sta king van alle exporten naar dte Sowjet-Unie voor zover het mate riaal betreft, dat voor oorlogs doeleinden kan worden gebruikt. Mevrouw Rogers waarschuwde voor wat zij noemde steun aan een mogelijke toekomstige vijand Eerder heeft senator William Knowland (republikein) in een brief aan Truman geprotesteerd tegen de weigering van de Sov iets visa te verstrekken aan 12 leden van de toewijzingscommis sie van de Senaat, die de Ameri kaanse ambassade te Moskou willen inspecteren, waarbij hij. er tevens op aandrong het aantafl Sowjetburgers in de V. S. te be perken tot het aantal Amerika nen, dat in de Sowjet-Unie wordt toegelaten. Verscheidene ambtenaren van het Britse Ministerie van Bevoor- radmg staan op het punt te wor den gearresteerd wegens fraudu leuze handelingen. De Britse politie heeft n... ia een dorp nabij Oxford, evenals ia andere plaatsen, grote hoeveel heden kantoorbehoeften en keu kenmateriaal ontdekt ter waarde van ruim 70.000 pond sterling toebehorende aan de Britse re^ gering. Een deel van het mate- iaal zou reeds tegen lage prijs zijn verkocht naar Frankrijk en Nederland en naar men gelooft ook aan Engelse hoeren. Leden van de directie van grote fabrie ken te Hull, Glasgow, Liveroooï en Londen zijn ook hij de zaak betrokken en inspecteurs van ^cotland Yard hebben reeds tal- rijke verzamelplaatsen ontdekt waar de goederen door deskundi gen van de herkenningstekens zijn ontdaan. Het onderzoek duurt nog voort. Van 1 tot 5 October wordt te j a<nj'S het tweede internationaal I toeristisch congres gehouden. Meer dan 30 landen zijn vertegen woordigd. Op de openingszitting heeft Ingrand, algemeen commis saris voor het toerisme, gewezen op de noodzaak om z'ch tot de regeringen te wenden met het tverzoek om maatregelen te nemen, dat er onmiddellijk reke ning worde gehouden met zowel het economisch als het sociaal belang van internationale uit- wisseling op toeristisch gebied. In de leidende kringen van het Amerikaanse credietwezen ver wacht men, dat in het tweede kwartaal van 1948 een inzinking m het zakenleven zal intreden Een, enquête onder de leden van de New York Credit Mens Asso ciation toonde aan, dat 80 pet van degenen, die de vragen beant- Deze verwachtingen omtrent een depressie in het bedrijfsleven waren voornamelijk gebaseerd op het huidige hoge prijspeil, als mede op het feit van de zeer gro te voorraden der ondernemingen. De deelnemers aan de enquête voospelden evenwel, dat de staal constructie industrie een uitzon dering zullen vormen en dat deze m tegenstelling tot de algemene depressie een hausse-periode te gemoet gaan. Gewapende dorpelingen heb ben Woensdag, ongeveer 15 km ten Westen van Amritsar een aan- Y? '?edaan op ongeveer 100 000 Mohammed, vluchtelingen, die op weg waren naair Lahore. 45 Mo hammedanen werden gedood en 25 gewond. Ook 6 aanvallers wer den gedood. De Engelse regering heeft be kend gemaakt, dat Engeland is overeengekomen in het jaar 1948' 49 een prijs van 2 dollar per bus- nel te betalen voor Canadees graan, vergeleken met,een huidi ge prqs van 1,55 dollar. ,H?t Engelse Ministerie van Voedselvoorziening heeft' de vol- bficde d °fficiële mededeling gepu- „In overeenstemming met de bepalingen van de Engels-Cana- dese tarwe-overeenkomst zijn tus sen de regeringen van Engeland en Canada onderhalldelingen ge voerd inzake de prijs welke Enge land in het jaar 1948/49 voor Ca nadese tarwe zal betalen. De regering van Engeland erkent dat onder de huidige omstandig heden een enigszins hogere prijs dan de prijs van 1,55 dollar, welke voor het lopende jaar is vastge steld, gerechtvaardigd is. Men is overeengekomen, dat de prijs in het jaar 1948/49 2 dollar zal be dragen." het grenskantoor PUTTE Van vele zijden uit het bedrijfs leven bereikte de K.N.AC, het verzoek te bevoegder plaatse aan te dringen op uitbreid'ng van de uren van openstelling van her grenskantoor Putte. De K N.A.C. beeft zich in verband hiermede tot de M nister van Financiën ge wend met de vraag, om de moge lijkheid te overwegen het kantoor T^tte dag en nacht open te stellen

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1