I I DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL 1 I aj Ni UIT DE PROVINCIE li m 1 J Kerknieuws op onze Bonnen 4 v/ Debat tussen K.V.P. en Nationaal Reveil De warmste Septembermaand sedert 82 jaar Betaling passagekosten naar en van Nederland Taxi-automobiel maatschappij gaat vliegen Amerikaanse bladen contra Truman Wol krijgen we 3d nf i tri Ga3! wl io 1 J. 1 H ov1 iigg I :e I erft! BIERVLIET. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van de heer Burgemeester A. P. Kos- tense, kwam de raad dezer ge meente 29 September bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. Bjj de opening heette de voor zitter alle leden van harte wel- kon\ in het bijzoder het nieuwe lid, de heer J. W. Verplanke. Nla' beëdiging van deze, werden de notulen der vorige vergade ring zonder op of aanmerkingen onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevonden zich o.a.een goedkeu ring van Ged. Staten van de nieuwe jaarweddeverordening van 27 Maart 1947, Na de kleine aan gebrachte wijzigingen, bestaan er verdei igeen bedenkingen meer, aldus het schrijven. Ben goedkeuring van Ged. Sta- tne voor de toekenning van de gratificatie-regeling van 6 Aug. 1947. Verder goedkeuringen van bo vengenoemde instantie van de wijaiwing van het raadsbesluit, regelende de toetreding tot de Waterleiding Mij. en de verlen ging van de renteloze kasgeld- lening ten bedrage van 30.000, welke de gemeente hij de provin cie Zeeland had aangegaan. Een mededeling dooi de voor zitter van de raad, dat de ver betering van het weggedeelte ge legen tussen de landbouwer Van Rumste en de Nieuwelandse- Molen aan de Pa's P. J. van de Sande te Breskens en J. de Oude te Biervliet voor een bedrag van 34.975 is opgedragen, en dat de gemeente een bijdrage uit het Verkeersfonds zal krijgen van 75 9ÖT De gemeenterekening 1945 werd als volgt vastgesteld: gewone dienst: inkomsten ƒ199.853,32; uitgaven ƒ183.373,47; batig slot 16.479,85. Kapitaaldienst: ink. ƒ129.967,97; uitgaven ƒ107.301,41; batig slot 22.686,56. Ben nieuwe veronÉening op de al gem. begraafplaats en op het heffen van begrafenisrechten werd vastgesteld, daar de oude verordening niet meer in het heden paste. Op een adres van de gemeente Kortgene, welk adres is bedoeld om bij de Minister aan te drin gen. dat de opbouwtoelagen, welke aan het gemeentepersoneel kan worden verleend, zich ook zal uitstrekken tot de burge meesters, werd besloten, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar spoedig een andere jaar- wedöeregeling voor de burgemees ters te verwachten is. Op een verzoek van de ge meente Groede om adhaesie te betuigen' aan zijn tot de Regering gericht adres, waarin geprotes teerd wordt tegen de stichting van een tweede H.B.S. in West Zeeoiws-Vlaanderen, werd, na een levendige discussie tussen de leden onderling besloten aan genoemd adres adhaesie te betuigen. Mej. E. Luteijn te Uzendijke (Rodenhoek) werd aan de O. L. school A met algemene semmen tot vakleerkracht in de nuttige handwerken benoemd. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten: a. een perceel grond in erfpacht te geven aan NED. HERV. KERK. Beroepen te Assen (toez.) Ds. O. S. Cazemier te Dalfsen (O.). GEREF. KERK. Bedankt voor Terneuzen Ds. M. Ros te Sleeuwijk. 1 oO-J ARIG ZEQVDINGS-JUBILEUM 1797—1947. Op Vrijdag 19 December a.s. zal het 150 jaar geleden zijn, dat het Nederlands Zendelinggenoot schap werd opgericht. De stich ting van het N.Z.G. vormt het begin van een grote zendings- activiteit die in de loop der vorige eeuw door verschillende corporaties is ter hand genomen. De 19e eeuw kreeg de naam van Zendingseeuw. Al deze corporaties hebben zich in 1917 verbonden tot de „samen werkende zendingscorporaties" en in 1946 zijn ze tot één lichaam verenigd: „De Verenigde Neder landse Zendingscorporaties". Bo yendien is sedert 1940 het kerke- lijk-worden der zending op gang gekomen, tengevolge waarvan de Hervormde raad voor de uitwen dige zending tot stand kwam, waarin behalve de Ver. Ned. Zen- dingscorporaties van Oegstgeest- ook de Gereformeerde Zendings- bond vertegenwoordigd ,is. Op de st'chtingsdag van het N.Z.G. te Rotterdam zal dit ju bileum herdacht worden in een vergadering var het algemeen bestuur der Verenigde Nederland se Zendingscorporaties tezamen met vertegenwoordigers van kerk en Overheid, binnen- en buiten landse zend'ngsinstanties. Te Rotterdam is een comité gevormd, dat de voorbereiding van deze herdenkingsplechtigheid ter hand zal nemen. de heer F. de Boevere, welk per ceel, gelegen 'aan de Tuinstraat, benut zal worden voor de her bouw van zijn pand. Mevr. de wed. CorijnBlinde heeft haar rechten op dit perceel welwillend voor dit doel afgestaan; b. de erf pacht te aanvaarden van een per ceel grond van de heer J. W. V erplanke, voor de bouw van woningwetwoningen op de wijk Driewegen; c. grond aan te kopen van de heren Iz. Lijtoaart en O de Ruijsscher, voor de bouw van woningwetwoningen, tegen een prijs van 1 per vierkante meter. Ingevolge de woonruimtewet 1947 werd door de raad op voor stel van B. en W. de commissie van advies benoemd, welke zal bestaan uit de volgende leden: W. R Bonm, J. W. Verplanke, A. J. Naeije, J. C. Hage en Th. de Boevere. Bij de behandeling van de aan vrage van het rijksvoorschot voor de bouw van 15 woningwetwonin gen op de wijk Driewegen, wees de voorzitter <jr op. dat hij her haaldelijk teleurstellende mede delingen had moeten laten horen met betrekking tot het lenigen van de woningnood,op de wijk Driewegen* Het is mij een waar genoegen -aldus de voorzitter nu in staat te zijn een ver heugende mededeling betreffende deze kwestie te kunnen doen. Op 5 September j.l. liepen de onderhandelingen, welke geruime tijd daarvoor reeds waren aan gevangen,' over de bouw van 13 Bruijnzeel-woningen definitief op niets uit. De volgende dag reeds verstrekten B en W. reeds een opdracht tot het ontwerpen en testeksklaar maken van 15 wo ningwetwoningen. Vandaag reeds is men met de bouw hiervan aangevangen. Het werk wordt uitgevoerd door de Zeeuws- Vlaamse firma Christiaansen Barendrecht, die het object aan namen tegen ƒ155.550 of plus minus ƒ10.370 per woning. In een ongemeen korte tijd was alles geregeld (3 weken) was het bestek gereed, waren de goedkeu ringen van de diverse instanties verkregen, de aanbesteding ge houden, machtiging tot gunning binnen en, zoals is reeds zei, heeft men vandaag de eerste spade in de grond gestoken. Heel vaak hoort men en leest men zo ging de voorzitter- voort veel klachten over de langzame werkwijze van de wederopbouw. Hierbij echter, kan ik niets anders dan veel lof toe zwaaien aan de Oostburgse archi tect, en de wederopbouw in het bijzonder, die met taaie volhar ding- aan de totstandkoming èn uitvoering van het plan hebben gewerkt. Architect, de diverse instanties en personen, die dit tot stand brachten, verdienen ons al ler bewondering en waardering. Hier werd duidelijk gedemon- sreerd een innig medeleven met de door het oorlogsgeweld zo zwaar getroffen bewoners van dat deel onzer gemeente. De voorzitter bracht hulde en dank aan de architect, aannemer Streektoureau, Gentrale Dienst, Supervisor, Provinciale Directie en Centrale Directie "van de Volkshuisvesting en sprak ten slotte de hoop uit, dat ook door de bouwvakarbeiders met voort varendheid zal worden aange pakt, opdat de crepeergevallen op de wijk Driewegen spoedig tot het verleden zullen behoren. De raad betuigde met de woor den van de voorzitter zijn volle instemming. Hierna werd de vergadering ge sloten. BRUINISSE. De bebossing. In de Maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse, werd op initiatief van wethouder Van Vessem be sloten, ernstig te protesteren tegen bet uit bezuinigingsoog- punt van het wederoptoouwplan schrappen van de ontworpen be bossing rond het dorp. Met klem zal aan de departementale com missie de noodzakelijkheid van de heybeplantmg van Schouwen en Duiveland onder het oog worden gebracht. Het particulier initia tief bleef tot dusver in gebreke, dus dient de Overheid voor te gaan. Medegedeeld werd dat de plan nen tot herhouw van de openbare lagere school in vergevorderd stadium verkeren. VLISSINGEN. De „Willem Ruys" had pech. Het voorgenomen vertrek van de rede van Vlissingen. van de „Willem Ruys", het nieuwe vlag- geschip van de Rotterdamsche Lloyd, op Dinsdagmorgen, kon niet doorgaan, daar het schip door het onstuimige weer, dat de golven op de Schelde wild opjoeg, niet kon tanken. In de namiddag heeft men de „Willem Ruys" nog een eindje versleept, maar ook dit mocht niet baten, zodat 's avonds besloten moest worden de volgende ochtend af te wach ten. Gelukkig kwam er 's nachts een wending in de weersgesteld- he d, waardoor gistermorgen vroég kon worden getankt en het wN CtK WKAgeON. A Ik zal je leren, onverlaat" brulde de commissaris terwijl de eerste harpoenist uit de geschie denis met alle macht aan het touw trok. Maar de arme commissaris had op dat ogenblik weinig gelegen heid om iets aan een ander te leren. Hij moest voor zijn leven zwemmen. En hij zwom. De commissaris was niet één van de lichtsten. Het was daar om een hele toer hem tegen de burchtmuur op te hijsen. „Kom een hgndje helpen, Clo- vis" had de wachter geroepen. En zo kwam de commissaris als gevangene aan in het kasteel waar ridder Alewijn onder het schrikbewind van mevrouw Twee been zuchtte. schip omstreeks 9 uur inderdaad zee kon kiezen. Dit verlate ver trek zal naar alle waarschijnlijk heid niet van 'invloed zijn op de aankomst te Rotterdam, welke op Vrijdag a's. was gesteld. Deze z.g. werftocht gaat n.l. niet naar de Golf van Biscaye, zoals eerst was gemeld, doch n et verder dab Zuid-Engeland. De in November te houden technische proefvaart zou, naar was voorgenomen, naar de Golf van Biscaye gaan, maar ook dit staat nog niet vast. Nationaal Reveil wendde zich in een schrijven tot Prof. Mr. Romme met het voorstel een de batavond te houden over het fi nanciële, economische en politieke beleid van het Kabinet Beel en over de Indische kwestie. Aan leiding hiertoe acht Nationaal Re veil de redevoering van de heer- Schouten, gehouden tijdens de Kamerdebatten over <je breuk tus sen volksvertegenwoordiging en volk. Voor Nationaal Reveil zou spreken Dr. W. Feuilleteau de Bruyn. De temperatuur van de afge lopen maand September was te De Bilt gemiddeld 16.8, een waar de, die in de reeks Delft-Zwanen- burg-UtrechtnDe Bilt sedert 1729 niet meer is overtroffen, terwijl de Septembermaanden van 1779, 1846 en 1865 een even hoge ge middelde temperatuur hebben ge had. Daarmee hebben wij de zesde maand in successie achter de rug, waarvan de temperatuur ho ven normaal was, waardoor het koudetekort van de eerste maan den van dit jaar is ingehaald. Dit is echter nog niet het geval, wan neer wij ook de maand Decem ber 1946 in de beschouwing be trekken. De warmte van deze zomer blijkt duS niet voldoende te zijn geweest om het tekort van de gehele winter te compenseren. Slechts 4 dagen van de afgelopen maand waren te koud. De 26 andere hadden een gemiddelde temperatuur, die boven het nor male niveau gelegen was. Vooral de. 16de en de 19de waren warme dagen, waarop de temperatuur de tijd van het jaar in aanmer king genomen, tot ongekende hoogte steeg. In De Bilt kwamen 10 zomerse dagen voor, dit record aantal van de laatste 100 jaar was ook in 1929 bereikt. Normaal bedraagt het aantal zomerse da gen slechts 2. Ook het aantal uren zonneschijn, dat 190 be droeg, was te De Bilt boven de normale hoeveelheid (154 uren). De zon scheen gedurende onge veer de helft van het aantal uren, dat zh boven de horizon was. Sinds 1934 was September niet meer zo zonnig geweest. Er viel overal In 't land te weinig regen, vooral in Zuid-tlmburg was dit het geval. Elders viel omstreeks 80 proeent van de normale maandsom. FELLE BRAND TE DELFZIJL. Maandagavond brak brand uit in een barak aan de Paviljoens- weg te Delfzijl, waarin zes gezin nen waren ondergebracht. Het vuur nam snel een zodanige om vang aan, dat zowel de brandweer als de spuit van het Provinciaal Havenbedrijf er niet tegenop kon den. De barak brandde in korte tijd tot de grond toe af, waarbij de inboedels van de toch al door de oorlog gedupeerde bewoners gedeeltelijk verloren gingen. De oorzaak van de brand is onbe kend. f De Directeur van het Neder lands-Indisch Deviezfeninstituut heeft beoaald, dat passage van Nederland of van andere Euro pese landen" per schip of per vlieg tuig, toebehorende aan Neder landse maatschappijen, door inge zetenen van Nederlands-Indië on geacht nationaliteit, herkomst of bestemmig van de reiziger, in In- dië in Ned.-Ind. courant kan wor den voldaan. In Indië gevestigde onderne mingen, welke haar personeel uit Nederland of andere Europese landen laten uitkomen, moeten de passagekosten hier te lande in Ned. Indisch courant voldoen. Trannfert hiervoor- naar Neder land of het buitenland zal niet meer worden verleend. Ingezetenen van Ncderlands- Indië dienen, passagekosten 'voor schip of vliegtuig van een Neder landse, Nederlands-Indische of buitenlandse maatschappij naar Nederland en retour in Indisch courant te voldoen. Niet ingeze tenen moeten in buitenlandse va luta betalen. Voor afwijking van deze laatste bepalingen is toestemming van het Deviezeninstituut vereist. Een der grootste taxi-automo biel maatschappijen in de Ver enigde Staten, de Yellow Cab Company, heeft een concessie verkregen om een taxidienst te onderhouden met hefschroefvlieg- tuigen (helicopteres) tussen het vliegveld van Cleveland naar een in de stad gelegen eindpunt en van dit vliegveld naar het plaatsje Euclid, een voorstad van Cleve land, via het Shakerplein, waar een tussenlanding wordt uitge voerd. Niet alleen zullen met deze vliegtuigen goederen en post -wor den vervoerd, doch ook passa giers, waardoor deze van de stad uit snel en gemakkelijk het vlieg veld kunnen bereiken. Dit is de eerste maal, dat de Ameri kaanse rijksluchtvaartdienst toe stemming geeft voor het vervoer van betalende passagiers per hef- schroefviiegtuig en het experi ment is van belang in verband met de plannen voor het vervoer over de zeer korte afstand van passagiers, goederen en post met behulp van hefschroefviiegtuigen in zowel de Verenigde Staten als het buitenland, w.o. ons land, waar de Nederlandse stichting hefschroefviiegtuigen in deze richting eveneens gaat experi menteren. Zowel de republikeinse New- York Herald Tribune als de on afhankelijke New-York Times oefenen scherpe critiek op Presi dent Truman wegens wat zij noe men zijn werkeloosheid inzake de Europese behoefte aan tussen tijdse hulp. Beide bladen hadden verwacht, dat de buitengewone conferentie van de President met de congresleiders zou leiden tot de beslissing het congres in spe ciale zitting bijeen te roepen. „Zelfs als hij zegt", aldus de New-York Times, „dat de toe stand in Europa zeer critiek is, weifelt hij nog vastberaden stap pen te doen. Wat de voedseltoe standen betreft", zo gaat het blad voort, „geeft Truman er blijkbaar de voorkeur aan op een wonder te wachten, dat hem zal ontheffen van het nemen van een beslissing, die uit politiek oog punt 'bezien misschien onpopulair zou zijn." De New-York Herald Tribune schrijft, dat men na de perscon ferentie van de President wel tot de slotsom moet komen, dat hij of niet gelooft dat de crisis in Europa en de inflatie in eigen land werkelijk zo ernstig zijn of geen benul heeft van het optreden dat zulk een crisis eist. In de Franse bezettingszone van Duitsland is men tot het druk ken van bankpapier van geringe waarde overgegaan, om aan het tekoct aan metalen kleingeld te gemoet te koftien. Voor het tijdvak van 5 t/m 18 October a.s. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711: (Serie N) N2 diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, of kinderbis cuits N3 diversen 500 gram suiker, boterhamstroóisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen N4 diversen 225 gram huis houdzeep of 180 gram toi- lpj'ypp-n Bonkaarten KD, KE 711: (Serie N) N12 diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, of kinderbis cuits N13, N14 div. 250 2ram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen N15 diversen 450 gram huis houdzeep of 360 gram toi letzeep N16 diversen 500 gram bana nen (voorinlevering) N16 reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis- cuis Bonkaarten MA, MD 711 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie N) N21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen Tabaks- en versnaperingen- kaarten enz. QA, QB, QC 711: N01, N03 Tabak 2 rantsoe nen sigaretten of kerftabak N— 01 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel eniz. of 400 gram jam, stroop enz. N03 Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gr. suiker, 'boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop eniz. Reserve 5 Tabak 50 gr. scheer zeep of 100 gram scheer- crême of 400 gram snel- scheercréme. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 3 October worden gebruikt. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Bon N16 diversen voor ba nanen moet uiterlijk op 11 Oct. a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. ^Vat bvengt Je Stadie VRIJDAG 3 OCTOBER. HILVERSUM I, 8,00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de Vrouw; 10.40 Piano; 11.15 Voordracht; 11.30 Johan Jong; 12.00 Gram.; 12.38 The Skymasters; 13.00 Nws.; 13.15 De Avrolians; 14.00 Kookkunst; 14.20 Le piano romantique; 14.40 Voordracht; 15.00 Russ. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.20 Muzikaal bab beltje; 18.00 Nws.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Praat u rustig" verder; 19.30 Cursus; 20.00 Nws.; 20.05 Sweelinok kwartet; 20 30 Cursus; 21.00 Gram.; 21.30 Klankbeeld; 22100 Buitenl. week overzicht; 2215 Gram.; 22 45 Avondwijding; 23.00 Nws.; 2315 Gram. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws" 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.;' 10.15 Uit het boek der boeken' 10.40 Gram.; 11.00 De Zonne bloem; 13 03 Viool en piano; 12.33 Muziekkorps Amst. politie; 13.00 Nws.; 13.20 Verv. concert; 13.50 Van man tot man; 14.00 Gram.; 16.45 Na schooltijd;- 17 00 Elck wat wils; 1800 Sylvestre- trio; 18.40 Gram.; 19.00 Nws.; 19.30 The song singers; 20.00 ^w„s-; 2°-12 De gewone man; 20.20 Omroeporkest; 20.45 Bene- lux-uitz.21.00 Omroeporkest; 21.25 Bijbels hoorspel; 2215 Avondgebed; 22.30 Nws 22 50 Klaas van Beeck; 22:30 Gram. nt 1 v, eif eiy c 61 J jn i icir Ze<| nd| ngl ercjk :enl eecH TW lei M 79 i Ius„P hreO edefl oorfl le A >or r~ at J wof orli i' "I iiel Mo| levT r| in i t. Std rofi id r ml- efl

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3