I Mb PL K r fill? I w'f 11 1 Noodwet Ouderdomsvoorziening De zaak-DE GEER in cassatie Resolutie Algemene Bond van werkers in het mijnbedrijf Vragen aan de Minister Uf n MkL 'ik I cftRl r k BINNENLANDS NIEUWS Liefde op het land 51 H1 'I in1( L P'Vi ri bhg k I BW:rf, Brandblussers voor de wegenwacht j~ MEISJES IN UNIFORM nvfiu |>n ifc. il i c a< lv dve#L[|N jdj|Pi ijkila a f ti )e ipejftfe. jn£ W aU^ntf 'i I a i s* v1 str ?t iM rn if|v U t sit 0:,,' I' jk,i I* if De Raad van Arbeid schrijft e>ns: liit verschillende opmerkingen, o.a. in de pers, is gebleken, dat de Noodvoorziening voor Ouden van «Jagen krachtens bovengenoemde wet zich in een grote belangstel ling mag verheugen. Reeds werd een zeer groot aantal aanvragen ingediend en via de Gemeentelijke Commissiën van Onderzoek bij de Raad van Arbeid ingediend, zodat reeds de overtuiging bestaat, dat zij, die voor hun levensonderhoud op deze wet zijn aangewezen, een aanvraag hebben ingediend. Het is uiteraard mogelijk dat. sommigen,, die b.v. slechts voor een deel op deze inkomsten zijn aangewezen nog geen gebruik hebben gemaakt van hun recht om een aanvraag in te dienen. Men late zich niet door overwe gingen van valse schaamte of an derszins weerhouden zich te ver gewissen (bij de Gemeentelijke Commissie) of men recht op een uitkering heeft. De Commissiën zijn op de hoogte van de maat staven welke plaatselijk voor het recht op dë uitkering gelden. De grote vraag voor de betrok kenen is natuurlijkwanneer zal ik de uitkering ontvangen? Het is moeilijk daarop een con creet antwoord te geven. Er wordt zonder twijfel alles op gezet om te bereiken dat men zo vlug moge lijk de gang naar het postkantoor kan ondernemen, maar men be grijpt, dat het volslagen onmoge lijk is om tienduizenden gerech tigden tegelijk en binnen luttele weken aan uitbetaling te helpen. Eén ding staat vast: degene die vóór 1 October aanvroeg, kan er zeker van zijn dat hij uitkering ontvangt van 1 October af. Al komt de uitkering eerst over en kele maanden tot stand, dan ont vangt men een bedrag, berekend met ingang van 1 October. Een der omstandigheden welke het onmogelijk maakt alle renten in de loop van October betaalbaar te stellen is, dat velen reeds krachtens een of andere sociale verzekeringswet een rente ont vangen Dit moet centraal gebeuren en wel door de Rijksverzekerings bank te Amsterdam, omdat deze tot dusver alle bestaande renten administreerde. De meeste uit keringen moeten dus deze admini stratie passeren en men begrijpt dat dit enorme werktijd vordert. •Degenen, die tot nu toe nog geen ander rente ontvingen, kun nen iets sneller worden geholpen, maar ook dit eist nog heel wat administratie. Bovendien gebiedt de billijkheid deze gevallen op één lijn te stellen met de overigen; het zou niet aangaan deze wegens eenvoudiger administratie te Ia- ten voorgaan. Ook voor hen geldt dus: rustig afwachten. Wat heeft men er aan, wanneer door haast een gro. te verwarring ontstaat Hier moet degelijk werk worden ge leverd. Ieder belanghebbende kan er van verzekerd zijn, dat hij het zijne zal ontvangen, mits men aan de administratie de nodige tijd laat om deze zaken goed te rege len. Alle aanvragen zijn naar volgorde van binnenkomst genum merd en worden met in acht ne men van het voorgaande in die volgorde afgedaan. Aan verzoeken om de behandeling te bespoedigen kan dan ook niet worden voldaan. Wie zich wil overtuigen of er wordt opgeschoten, wandele des avonds eens langs het gebouw van de Raad van Arbeid te Middel burg. Hij kan dan zien dat er tot late uren wordt gewerkt om alles zo goed en zo vlug mogelijk klaar te krijgen. De Bijzondere Raad van Cassa tie heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van de Minister van Staat, oud-Minister-Pres dent Jhr. Mr. D. J. de Geer, die we gens hulpverlening aan de vijand door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaar delijk met 3 paar proeftijd met bij zondere voorwaarden en 5 geld boeten van 4000, De president begon met de on dervraging van de requirant, waarbij allereerst ter sprake kwam de bekende historie van De Geer's vertrek uit Engeland. President: ,,Ik helb de indruk, dat u de gang naar Nederland ook zelf bedenkelijk vond. 'Hoe is dat?" Requirant ontkent deze ziens wijze gehad te hebben. President: ,,U beschouwde zich als gewoon burger, gelijkstaande met een k'nderjuffrouw, zoals u zelf zeide. Maar dat standpunt klopt toch niet met het uitgeven van een brochure. Mr. De Geer: ,,Ik schreef die (brochure niet als oud-Minister- President maar als iemand, die de internationale toestand beoor delen kan, zoals ook Colijn een brochure schreef." President: ,,Het is gebleken, De uitbetaling, daarvan dat de Duitse autorite'ten uw móét met de nooduitkering wor den samengevoegd om fouten te vermijden. Alle lopende renten moeten dus bij de postkantoren worden stop èlegd en, tegelijkertijd door an- bedragen worden vervangen. terugkomst hier zeer waardeer den." Mr. De Geer: ,Seyss Inquart schreef direct na mijn komst een brief aan de secretaris-generaal, waarin hij hen verbood enig con tact met mij te hébben, daaruit Haar aanleiding van de bespre kingen over de m'ddelen ter ver hoging der kolenproductie, heeft de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf op zijn dezer dagen gehouden algemene verga dering een resolutie aangenomen De bond is van mening, dat ter verhoging van de kolenproductie de volgende maatregelen nood zakelijk zijn: 1. Stopzetting van de werving van buitenlandse arbeiders, doch aanname van gehuwde en onge huwde Nederlandse arbeiders uit binnen- en buitenland. 2. Het instellen van een com missie met vertegenwoordigers uit de vakbonden teneinde deze wer ving te bevorderen. 3. Inhalen van de achterstand op het gebied der woningbouw en versnelde uitvoering van de wo ningbouwplannen van 1946 en l&T. 4. Het invoeren van de 40-urige werkweek op 1 Januari 1948, met dien verstande, dat zolang een productie van 12 millioen ton per jaar niet bereikt, een 46-unge werkweek wordt gemaakt, waar van 6 uur als overwerkuren wor den betaald. a. Omzetting van de produd- tietoeslag in vast loon. 6. Onmiddellijke verhoging der bovengrondse lonen. 7. Vaststelling van het tjjd- an basisloon voor houwers op 11,25 per dag. 8. Het beschikbaar stellen van meer spek, vet en eieren voor de zware arbeid van mijnwerkers. Mede naar aanleiding van een desbetreffend advies van de hoofdinspectie voor het brand weerwezen, worden alle wegen wachten uitgerust met brand- blusapparaten van het modernste type, die op de bagagedrager van de motor geconstrueerd worden. Het zal daardoor mogelijk zijn auto's, die onderweg met het be gin van brand te kampen krijgen voor uitbranden te behoeden Reeds is een groot deel der „Gele Rijders" van de A.N.W.B. van dit apparaat voorzien. Door de brandweerinspecties zijn de wegenwachten vertrouwd gemaakt met het hanteren apparaten. der. blijkt dus het tegendeel." (De president wees er nog op, dat velen hier te lande verklaard hebben, dat de terugkomst van requirant de yerzetsgeest hier verslapte. De president merkte voorts op, dat De Geer van alle zijden, ook door de hoogste, ge waarschuwd was. Mr. De Geer zeide, dat. geen dezer waarschuwingen, dat de Duitsers hem zouden uithoren en uitbuiten, is uitgekomen. Spr. meende recht te hebben, door zelfstandig onderzoek deze dingen te toetsen. De president begrijpt niet, hoe het mogelijk is, dat men zich voor die dingen in verbinding stelt met de vijand „Neemt u nog het standpoint in" aldus de president „dat u hier met een rein geweten staat?" Mr. De Geer: „Ja, meneer de president." Op vragen van Prof. Van Bra- kel antwoordt de heer De Geer nog, dat de „zogenaamde" op dracht voor Indië een wassen neus was. Prof. Pompe: „U wilde toen met uw brochure zo spoedig mo gelijk een eind aan de oorlog zien gemaakt?" Mr. De Geer: „Alleen wanneer dit op aannemelijke voorwaarden zou kunnen. Het was de bedoe ling mijn land te dienen." Het woord was hierna aan de verdediger, Mr. A. Nijsingh, die de cassatiemiddelen toelichtte. Hij wees erop, dat het er om gaat, of het Hof terecht een ver oordeling uitsprak. Dit laatste ontkent de heer De Geer te enen male; hoe kan men ook het delict aannemen van iemand, die in zijn leven het land diende op de hoogste posten, het nationaal- socialisme heftig bestreed en op hoge leeftijd nög de kracht vond naar Londen uit te wijken en daar een -regeringscentrum te vormen. Moge verwacht zijn, dat De Geer's terugkeer een schadelijke invloed zou hebben op de bond genoten, deze verwachting is dan in ieder geval niet uitgekomen. Het gaat erom, of een strafbaar feit aanwezig was, ook met be trekking tot verzwakking van de weerstand in bezet gebied. Er kan hier schuld aanwezig zijn, maar de strafbare opzet ont breekt. Wat de brochure betreft, deze is toch zeker niet pro-Duits. De inhoud konden de Duitse macht hebbers niet aanvaarden. Het uiten van een eerlijke mening wordt geen landverraad als die mening afwijkt van die der re gering. De heer De Geer heeft hierna nog een uitvoerig, ten dele juri disch betoog gehouden, waarin hij uiteenzette, dat de gevreesde gevolgen van zijn terugkeer niet zijn ingetreden. Het is niet denk baar, dat hij in de kaart zou heb ben willen spelen van de vijand van al dat hem lief was in cul tuur en staatsherstel. Het motief van de brochure was gericht op het belang van de staat. Een liefdes-roman van BERT A RUCK. 93) (Nadruk verboden) Ik merkte op, hoe belachelijk «lein juffrouw Price's trippelende voetjes waren, die onder haar -grijze schort uitkwamen; ik hoor de het angstig gekwetter van de vogeltjes, die door de brand wa- sren opgeschrikt uit hun gewone slaapsteden in de heg, en het ver ontwaardigd geschreeuw der roe ken, die hun nesten in de hoge olmen hadden. Ik zag zelfs, dat de .Valkenier" splinternieuwe bretels droeg van hemelsblauwe zij... onnodig naar de herkomst ■daarvan te vragen! En op Dick Holiday's voorhoofd, onder een lok van zijn kort, bruin haar, merkte ik zefs een grote veeg roet op van het verkoolde hout. Ik stond dicht genoeg bij hem om dit te kunnen zien, toen hij me plotseling bij de arm greep en een stap achteruit trok. Hij had gespannen naar het dak van de schuur staan staren. I-k dacht, dat hij niet bemerkt had, wie er nu precies Baast hem stond. Maar hii riep uit: „Joan, pas op! 't Kan ieder ogenblik instortten!" En die woorden waren er nau welijks uit, toen het dak van de kleine schuur bezweek. Het hele gebouwtje viel in elkaar als een kaartenhuis. Een geweldige vlam schoot loeiend omhoog. Kapitein Holiday liet mijn arm los. „De wind is om," hoorde ik hem met een zucht van opluchting voor zich heen mompelen, toen hij de richting van die vlammenbun- del gadesloeg. Toen zei bij, wat luider: „Heb je 't gezien, Price, de wind is weer gedraaid. Nu zal 't ergste wel voorbij zijp, denk ik". „Ja, kapitein, Goddank," zie de r.etis verlicht. „De vlammen wor den nu juist van de grote schuur weggeblazen. O, ik had nooit ge dacht, dat we ze zouden redden! Ik was vast overtuigd, dat 't met de hele oogst gedaan was. Maar nu Teloof ik, dat we 't er met een gerust hart bij kunnen laten Want de laatste grote vlam scheen even plotseling ineen te zinken als ze was opgelaaid. De „brandweerlieden". Land meisjes, gewonden uit 't hospitaal en dorpelingen, traden achteruit, veegden hun voorhoofden droog en rolden hun opgestroopte mou wen neer. Met de handen ip de zijden haalden ze diep adem en wensten zichzelf en elkaar luid keels geluk. „Hè-hè... Dat was 'n benauwd half-elfjeMaar in elk geval is meer dan driekwart van het graan gered... Waar is 't eigenlijk be gonnen, meneer Price?" klonk het van alle kanten. Toen riep een bruuske stem plotseling luid: „Wat drommel is dat? Price! Kom eens hier, wil je? Kijk. dit eens..." „Dit" was iets, dat kapitein Ho- A ARDB|E VING IN ZUID LIMBURG GEREGISTREERD. Vrijdag 26 September is op de seismograaf van het Geologisch Bureau voor het Nederl. Mijnge- bied te Heerlen, (Akerstraat 88), een lichte aardbeving geregis- teerd. Het vermoeden bestaat, dat deze beving oqk elders be merkt kan zijn. De directie van genoemd bureau heeft dan ook gevraagd eventuële waarnemin gen aan haar kantoor te melden. LANDBOUWERS STAKEN DE INZAAI VAN WINTERTARWE. Gisterenmorgen werd op de beurs te Middenmeer bekend ge maakt, dat de 3 landbouw-organi- saties t.w. de L. V. B. (Kath. organsatie), de Christelijke Boe- ren- en Tuindersbond en de Hol landse Mij voor de Landbouw hun leden adviseren geen winter tarwe in te zaaien, alvorens de richtprijzen voor de oogst 1948 door de Regering bekend gemaakt zijn. "Het zou in de bedoeling van de landbouworganisaties liggen- om op Donderdag 9 October tijdens een gezamenlijke - vergadering deze kwestie na-ar te bespreken. Vooraanstaande landbouwers geven als hun mening te kennen, dat er dit jaar belangrijk minder wintertarwe zal worden ingezaaid dan in voorgaande jaren. Zij ach'ten de prijzen niet voldoende om tot een dragelijke exploitatie van de met wintertarwe inge zaaide oppervlaktep té komen. ECHTGENOOT VERGIFTIGD. In het Provinciaal Ziekenhuis te Hoorn overleed dezer dagen, schijnbaar onder normale om standigheden, de 32-jarige J. W., uit Hoogwoud. De wachtmeester van de Rijkspolitie, J. Vix, vond echter door bepaalde omstandig heden aanleiding een nader on derzoek naar de doodsoorzaak in te stellen en betrok hierin de politiedeskundige Dr. Hulst, uit Leiden. Diens onderzoekingen wezen uit, dat vergiftiging met rattenkruid de doodsoorzaak was. De echtgenote van het slacht offer en haar vriend, H. de G. werden op de dag van de begrafe nis» (30 September) aangehouden en legden terstond een bekentenis af, toen bleek, dat de aanwijzin gen van dien aard waren, dat ont kennen niet meer baatte. Reeds eerder hadden zij pogin gen gedaan J. W. te vergiftigen, maar zonder succes. Beiden zijn ter beschikking van het Open baai- Ministerie gesteld. BIJEN PLEEGDEN SUIKERDIEFSTAL. De C.C.D. werd dezer dagen be trokken in een zeer ongewoon onderzoek. Een grossier in levens middelen te Groesbeek, een oor logsslachtoffer, was genoodzaakt zijn zaak voort te zetten in een noodpakhuis. In de buurt hiervan stonden vele bijenkorven, welker bewoners plotseling de lucht kre gen van de suiker, die in dit pak- De heer De Geer trok een ver gelijking met de brochure-Colijn, waaraan hij zich destijds heeft geërgerd. Maar niemand zoy het toch in Z'n hoofd krijgen Colijn, ■zo hij nog leefde, wiens vurige vaderlandsliefde hoven iedere verdenking verheven was, te wil len straffen. De sententie van het Hof be sprekende zeide de heer De Geer, dat hij hoopte dat de raad het aan spr. aangedane onrecht zo veel ais mogelijk is zal ongedaan maken. Tenslotte heeft de advocaat fiscaal, Prof. Laogemeyer, ge concludeerd tot vernietiging van de gewezen sententie, doch alleen voor wat de straf betreft en veroordeling tot een geld boete van 13.300 subsidiair vier maanden hechtenis. De uitspraak zal gegeven wor den op 29 October. huis lag opgeslagen. Met duizen den kropen de bijen door kieren en gaten en stortten zich op de suikerzakken, die weldra over dekt waren door een wriemelende hoop suikersnoepers. De grossier zag dit met lede ogen aan en ging met een flitspuit de indringers te lijf. Ondanks de vele slachtoffers moest hij tot zijn verdriet vast stellen, dat hij 350 kg suiker ar mer was geworden. De imkers waren over de slach ting vertoornd en zochten steun bii dë Rijksbijenconsulent, <he slechts kon adviseren de korven minstens 6 km van het pakhuis te verwijderen. FAMILIETRAGEDIE. Een Amsterdamse vrouw heeft Dinsdagmiddag haar 5-jarig zoon tje in een wasteii verdronken. Toen het 7-jarig dochtertje na schooltijd thuis kwam, heeft de moeder haar on de'zelfde wijze van het leven beroofd en de beide kin deren naast elkaar in bed gelegd. Dinsdagavond heeft zij zich bij de politie van 't bureau Pieter Aerts- straat gemeld. De vrouw blijkt ongenoegen te hebben met haar man, die in militaire dienst is. Vroeger is zij gedurende enige tijd in het krankzinnigengesticht te Santpoort verpleegd. liday gevonden scheen te hebben in de deuropening van de grote schuur, die hij eens was gaan in specteren, om te zien, of het ko ren nergens geschroeid was door de grote hitte. Wij drongen allen dichterbij om óók te zien. „Een keurig hoopje houtkrullen, bij Jupiter!" riep Dick Holiday, die op zijn knieën lag. Hij snoof eraan. „En ze ruiken naar paraf fine... En daar ligt er nog een... en nog een!... Price, waar wordt hier de paraffine bewaard?" „Ik zal 't u laten zien, kapi tein," zei de boer, geheel van streek. (Hij liep naar het huis, gevolgd door. de twee jonge officieren, ter wijl de anderen opgewonden volg den. Aan de achterdeur stond juf frouw Price te praten met een van de toeschouwers, de enige die zich niet op het erf had gewaagd. Een bijzonder elegante toeschouwster overigens, met een avond-toiletje van lila tule aan, half-verborgen onder een witte shawl. Nood-toestand bij V. H. en M. O. Het Tweede Kamerlid Deering heeft aan de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat door het groot aantal onvervulbare vacatu res en het in functie zijn van zeer veel onbevoegde docenten er bij het V. H. en M. O., zomede over eenkomstige takken van onder wijs, van een noodtoestand ge sproken moet wórden en deze toe stand mede ontstaan is doordat door onvoldoende salariëring het aantal dergenen, die in feite het leraarsberoep ambiëren, sterk verminderd is en ook vele in func tie zijnde leraren besluiten een beter gehonoreerde betrekking buiten het onderwijs te kiezen? 2. Is de Minister niet bevreesd, dat in verband met de in de ko mende jaren te verwachten nog sterker stijgende toeloop van leer lingen deze noodtoestand tot ca- tastrophale gevolgen zal leiden? 3. Is de Minister niet van me ning, dat om aan dit euvel tege moet te komen het in overeen stemming brengen van de honore ring van het leraarsambt met de betekenis, welke in vergelijking met andere intellectuële beroepen voor de samenleving heeft, nood zakelijk is? 4. Is het de Minister in dit verband bekend, dat er in de krin gen van de leraren grote verbitte ring heerst over het uitblijven van resultaten der salaris-com missie 5. Is de Minister bereid mede te delen, of hij de door de vertegen woordigers der lerarenorganisa ties voor 5 Maart van dit jaar in gediende voorstellen, waarin wordt aangedrongen on herstel Van de zogenaamde volledige betrekking met een maximum aantal lesuren van 26, behalve in de overgangs periode een vermeerdering van •ten hoogste 2 lesuren, in verband met de noodtqestand van het on derwijs en een verhoging, zowel van het maximum als van het minimum van de wedde, waardoor de leraarssalarissen in een juiste verhouding zouden komen tot die van onderwijzers, rechtvaardig acht en, zo ja, of dan de stagna tie der besprekingen niet ernstig te betreuren valt? 6. Is de Minister bereid de Kamer mede te delen, welke maatregelen hij denkt te nemen om, indien en voor zover de bo vengemelde feiten juist zijn, aan dc- daarin weergegeven noodtoe stand een einde te maken? Muriel, opgewonden en lacherig, scheen nauwelijks de ernst van het geval te beseffen. „O, Dick, heb je 't uit kunnen krijgen?" babbelde ze. „Ik had 't dolgraag eens van wat dichterbij willen zien, maar 'k had geen lust, om deze schoentjes te bederven. Ik ben zó 't huis uitgelopen! Wat spannend' hè? Wat is er met pa raffine? voegde ze er haastig bij. „Zei je, dat er paraffine oyer het koren was gegoten O, ik zou wel eens willen weten" nog opge wondener „ik zou wel eens wil len weten, of 't die man was, die ik met die kan zag lopen!" Scherp beet haar neef haar toe: „Welke man?" „Die aardige matroos met die blauwe ogen, die zo'n beschaafd Duits sprak Dick Holiday maakte een snelle beweging. „Die krijgsgevangene Zag je die met 'n kan paraffine? Wat betekent dat, Muriel? Wan neer zag je hem precies?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2