600 Chinese vrouwen bevrijd DE REPUBLIKEINSE PARTIJ en het plan-Marshall Ervaringen van Voor-Indiër in de Republiek Het uiteindelijk CONSULAIR RAPPORT Engeland en het voorstel der Benelux DONDERDAG 2 OCTOBER 1947. 3de Jaargang No. 620. JOODSE IMMIGRANTEN Spoorweglieden in West-Duitsland dreigen met staking De cholera-epidemie in Egypte Vernietiging van Messerschmidt-fabrieVen vertraagd Kleinhandelsprijzen in België Frans protest tegen Georgief TITO over Truman-doctrine Uitvinder van de Gestapo- badkuur was zelf geen held Zweedse onderzeeboot vermist ZEE- EN LUCHTHAVENS £N EGYPTE BESMET VERKLAARD WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Weinig verandering. In het Zuiden: gedeeltelijk be wolkt, droog weer, zwakke wind. In het gehele land onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. Frankering bij Abonnement - Temeuzen DE VRIJ. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie ISO. Inzending advertentie* tot des namiddags 4 uur. Rulbriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 cent. Ver melding': Brieven onder nr. Bureau van dit Blad 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Volgens de ,,Sin Po" hebben de Nederlandse troepen in de moei lijk bereikbare grotten en bossen Zuidwestelijk van Boemiajoe 600 Chinese vrouwen gevonden, die door de Republikeinen uit deze plaats waren weggevoerd. Deze vrouwen hebben tientallen kilo meters moeten afleggen en wer den voortgetrokken en geslagen als zij niet verder konden; de vrouwen werden in afschuwelijke toestand aangetroffen en, met trucks naar Boemiajoe terugge bracht, behalve de ergste zieken, die naar het hospitaal te Poerwo- kerto zijn overgebracht. De „Sin Po" voegt hieraan toe, dat vele Republikeinen bij deze groots opgezette reddingsactie werden gedood. Anderzijds meldt de ,,Keng Po" nog, dat omstreeks 4000 Chinezen uit Banjoemas worden vermist, en dat de Nederlandse troepen doen wat zij kunnen, maar dat zij de demarcatielijn ^niet mogen over schrijden om ontvoerden te red den zonder bijzonder toestemming van hogerhand. De Chinezen te Banjoemas ver keren overigens in voortdurende onrust, evenals die te Poerbolingo, Soekoredjo en Poerwokerto, waar zelfs in de stad nog bijna dage lijks Chinese woningen in brand worden gestoken of beschoten, terwijl de Nederlandse militaire posten en stellingen met rust worden gelaten. De terroristen slaan onmiddellijk op de vlucht bij het zien van een Nederlandse militaire patrouille, en dit is mede een reden waarom een Pao an Tui (Chinees veiligheidscorps) zeer nodig is, meent de ,,Keng Po". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buten- landse Zaken heeft medegedeeld, dat de 4570 ton metende „Pan Crescent" de Zwarte Zee binnen gevaren is en dat men gelooft, dat het schip betrokken is bij het transport naar Palestina, van joden die geen visum bezitten. Men meent, dat het schip op weg is naar een Bulgaarse of Roemeense haven en dat het evenals de „Paducah" en de „Northlands" reeds gedaan heb ben, een paar duizend joodse im migranten aan boord zal nemen. De „Paducah" en de „North land" bevinden zich op weg naar de Palestijnse kust. Een zuster schip van de „Pan Crescent" is in September de Straat van Gibral tar in Oostelijke richting doorge varen en bevindt zich op weg naar Istanlboel. Een delegatie, welke 120.000 spoorweglieden van Noord:Rijn- i land-IWlestfalen vertegenwoordig- Van officiële Egyptische zijde wordt gemeld, dat het aantal ge vallen van cholera in de besmette in het militaire dagrapport, gebieden van Egypte met min- uitgesproken in het strijdkrach- stens 50 is gedaald, en dat ge- ten-programma van Radio Bata- voegelijk kan worden aangeno- via is 22 September o.a. het vol- men dat 60 van de verdachte 1 gende gemeld: gevallen geen cholera zijn. De Enkele Brits-Indische burgers, Egyptische Minister van Gezond- j die naar Bandoeng zijn gevlucht, heid heeft verklaard, dat volgens hebben op 10 Sept. het relaas ge- het internationale recht Cairo daan van hun ervaringen in de niet als besmet gebied beschouwd Republiek. de, heeft aan de Duitse autoritei ten en de Britse bezett'ngsauto- riteiten een ultimatum overhan digd, waarin de wanorde op het gebied der voedselvoorziening naar voren ^wordt gebracht en de noodzakelijkheid voor de vakbon den om zelf voor het levensonder houd van de arbe'ders te zorgen. De gedelegeerden eisten de in voering van de werkweek van veertig uren en verbetering van de voedselvoorziening van 31 Dec, af. Zij dreigden met staking in- d'en de eisen niet ingewilligd zouden worden. Dit is de eerste maal, dat de Duitse spoorweglieden met een staking dreigen. In bevoegde Duitse kringen wijst men op de ernst van de situatie waarin West-Duitsland zich geplaatst zou zien, indien de staking doorgang zou vinden. Volgens Radio-Hamburg be horen de ondergrondse Messer- schmidt-fabrieken te Augsburg in de Amerikaanse zone van Duitsland tot de verscheidene on dergrondse fabrieken, wier ver nietiging Dinsdag door het Ame rikaanse militaire bestuur werd gemeld. Volgens de Amerikaanse mede deling zijn gedurende de afgelo pen twee weken meer dan 4000 ton aan herstelbetalingsleveringen uit de Amerikaanse zóne naar België, Nederland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië„ Griekenland, de Sowjet-Unie en Polen gestuurd. In een interview met de New- Yorkse correspondent van de Britse „News Chronicle" heeft Joseph Martin, de republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de republ keinse par tij op de volgende vier voorwaar den met Truman en Marshall wil samenwerken bij de hulpverlening aan Europa: 1. De President of Minister Marshall moet het juiste bedrag opgeven, dat met de hulpverlening zal zijn gemoeid; 2. zij moet precieze waarbor gen verstrekken hoe het geld zal worden besteed; 3. zij moeten bewijzen dat het geld voor construct eve doelein den zal worden gebruikt, n.l. om Europa weer gezond te maken; 4. er zal bewezen moeten worden, dat de hulpverlening de Amerikaanse economie niet zal verstorert. Martin verklaarde, dat het con gres niet bereid is om in paniek maatregelen te nemen omdat men het op korte termijn heeft mede gedeeld, dat er een noodtoestand heerst. Het congres, dat een republi keinse meerderheid heeft, is be reid om in spec'ale zitting; bijeen te komen wanneer de voorzitter van de democratische partij daar toe gereed is. behoeft te worden, daar alle hier gemelde gevallen negatief zijn. Engeland, Amerika, Zuid-Afri- ka, Irak, Italië, Frankrijk en Pa lestina hebben serum naar Egypte gezonden. De legatie van Saoedi Arabië te Londen heeft verklaard, dat de geruchten als zouden in het ge bied waar n Mekka gelegen is, eholera-gevallen voorgekomen zijn, niet juist zijn Ook uit Tunis is een vliegtuig met vaccine vertrokken. Het Pasteur-Inst tuut te Tunis zal Woensdag nog een vliegtuig zen den. Het eindpunt van de luchtlijn AlgiersCairo is-'sinds Maandag verlegd naar Beiroet. De vice-president van de par tij der Christen-Democraten van Schwering, Hans Kruckemeyer. is gearresteerd. De reden hiervan ia nog onbekend. Met het oog op de veiligheid van hun familieleden in het niet- beschermde gebied noemen wij geen bijzonderheden, die het aan de republikeinse wrekers moge lijk zouden maken, de bericht gevers te identificeren. Eén van hen verklaarde het volgende: Na in de Jappentijd als pro- Engels geïnterneerd te zijn ge weest, stond hij van republikein se zijde aan allerlei dwangmaat regelen bloot. Men wilde hem er toe pressen, zijn Hindoe-gods dienst te vervangen door de Mo- hamedaanse. Tenslotte werd zijn huis in brand gestoken, nadat men zijn bezittingen in beslag ge nomen had Hij werd met zijn gezin naar elders overgebracht en werd zeer slecht behandeld. Bij zijn vlucht kon zijn gezin hem niet vergezellen, aangezien hij om in veiligheid te komen een enomie afstand te voet moest af leggen. De Dinsdag in Batavia aange komen Amerikaanse militaire waarnemers zullen waarschijnlijk heden met hun waarnemingen beginnen. Vermoedelijk zullen zij naar Djcgja en Soerabaja gaan. Hoeveel officieren van dit gezel schap (8 officieren maken hier van deel uit) waarnemingen zul len verrichten is nog niet bekend. Uiteraard zal het u teindelrjke rapport voor de Veiligheidsraad worden vertraagd, doch deze ver traging zal niet meer dan 14 da gen kosten. Inmiddels vindt de sa menstelling van het rapport voortgang, doch aangez'en het in da»bedoeljng ligt, dat de gegevens van alle waarnemers in het rap port worden verwerkt, kan uit eindelijk het militair gedeelte van het rapport pas in e'ndvrom wor den gegoten, wanneer de Chinese waarnemers (die nog niet allen in Batavia zijn teruggekeerd, zo wel als de Amerikaanse waar nemers terug zijn. De „Nieuws gier" toont h'enbij nog aan, dat het vaststaat, dat de consulaire commissie zeer onder de indruk is gekomen van het fundamen tele verschil in inz'cht omtrent de betekenis van de demarcatie lijn tussen Batavia en Djogja. „Zijn wij goed ingelicht", aldus de „Nieuwsg'er", ,,dan is de consulaire commissie geneigd over te hellen naar het Republi keinse standpunt, dat een unila terale vaststelling van de grenzen tussen het Nederlands en Repu bl keins gabied door de Neder lands-Indsche autoriteiten in hoofdzaak tot dë huidige situatie heeft geleid. Intussen is een zo groot mogelijke reserve ten aan zien van dergelijke berichten ge boden, omdat de strikte zwijg zaamheid van de commissieleden het onmogelijk maakt omtrent deize vragen enige zekerhe d -te verkrijgen", zo besluit de „Nieuwsgier". Het indexcijfer van de klein handelsprijzen in België bedraagt voor de maand September 353, tegen 352 in de maand Augustus. (1936/'39 100). Deze stijging is in hoofdzaak toe te schrijven aan de stiiging der prijzen van de aardappelen en van de eieren. De aardappelprijzen stegen van ge middeld fr. 1,50 tot fr. 2,50. Een ander vertelde, hoe de Re publikeinen in zijn woonplaats herhaaldelijk nachtelijke aanval len pleegden uit te voeren. Daar bij werden dan onder het voor wendsel van een onderzoek naar wapens of pamfletten de wonin gen doorzocht. In vele gevallen werden de bewoners meegenomen enkele dagen vastgehouden, waarbij ze slecht werden behan deld. Als deze mensen naar hun woningen mochten terugkeren, waren deze volkomen leeggeroofd. Wie goede kleding bezat, durf de deze niet te dragen aangezien de T. N. I. of andere republikeinse gezagsdragers deze onmiddellijk zouden opeisen. Het republikeinse civiele be stuur vaardigde officieel de or der uit, dat alle gestolen goede ren aan de rechtmatige eige naars moesten worden terugge geven, Toen hij zich bij de poli tie op deze order beriep, werd hij echter uitgelachen. Op het luis teren naar „Radio Batavia" ston den zware straffen. De betrokken Voor-Indiër be zat enkele ondernemingen. Deze zijn platgebrand en de voorraden zijn gestolen. Wat hem nog aan geld en bezittingen restte, werd hem bij gelegenheid van een wille keurige gevangenneming door de republikeinen afgenomen. De be lastingen zijn fantastisch hoog. Deze behandeling gold niet alleen de buitenlanders als Chine zen en Voor-Indiërs, maar even goed het eigen volk. Een vriend van de Voor-Indiër had 2 zoons bij de T. N. I. 'Deze moest hij zelf van voedsel voorzien en huis vesten. Het rantsoen, dat de sol daten aldaar ontvingen, was zo miniem, dat zij voornamelijk op voedsel dat door de burgers werd verstrekt, waren aangewezen De manier waarop de soldaten hun kost ophaalden, kon niet bepaald een „deemoedig vragen" worden genoemd. Mensen, die naar het bevrijde gebied zijn geweest om handel te drijven en die daarna terugkeren naar hun woonplaats in het on beschermde gebied, worden langs de weg opgewacht door de T.N.I., d'e hen de geruilde goederen af neemt aangezien die verkregen zijn bij de Nica. Een jongere broer van de Voor- Ind'ër, die in Soekaiboemi woonde, is onlangs na een van de beken de hmszoekingen vermoord, ter wijl zijn geld is gestolen. Uit verklaringen van de derde vluch teling bliikt, dat bij de T.N.I. in Tjitjalengka Japanners in dienst waren. Ook de hu'sjes van de armen werden bij brand stichting niet ontzien. De vierde Voor-Indiër, die met een Indonesische vrouw is ge trouwd. heeft tweemaal een kam pong, waar hij een onderkomen had gevonden, moeten verlaten omddt deze aan de tactiek der verschroeide aarde ten offer werd gebracht Hij heeft zich steeds zoveel mogelijk verborgen moe ten houden. Het oordeel van deze vluchte lingen over de republikeinse be loften en leuzen is kort en krach- tog: „omong kosong", of „klets praat". Sekien, de „Al Capone" van Japan, heeft zich aan de politie overgegeven. Hij stond aan het hoofd van meer dan 2000 gang sters en had een staf van 150 man, die een gouden of zilveren insigne droegen, alnaar gelang hun rang. Martin zeide, dat hij een zaken man is en zonder nauwkeurige schatting van het nod ge bedrag geen beslissingen omtrent zaken kan nemen. Het Franse ministerie van Bui- teniandse aken heeft protest uit gebracht tegen verklaringen van Assen Georg efde Bulgaarse raadsman, op een .laatstleden Vrijdag gehouden persconferentie op de Bulgaarse legatie. Georgief had p-ezegd, dat de franse staats lieden. zoals Leon Blum en Edou- ard Herriot, en de Franse pers ,jmet uitzondering van de com munistische," tegen de terecht stelling van Petkof waren opge komen „om louter politieke rede nen". Jacques Emile Paris de vroe gere Franse geizant in Bulgarije hoofd van de Europese afdeling van het Franse departement van buitenlandse zaken, heeft Geor- gief het protest overgebracht. Het departement noemde de uitlating van 'Georgief een „be moeiing met de ib'nnenlandse aangelegenheden van een bevrien de mogendheid." De Joego-Slavische Minister- President, Maarschalk Tito, heeft volgens Radio Belgrado op een partisanen-congres te Belgrado verklaard, dat de Truman-doctrine een poging betekende om oorlog in Europa te verwekken. „Er zijn volkeren welke n;et willen vech ten. doch kolonialen willen ge bruiken voor hun strijd. Zij kun nen thans niet langer Joego-Sla- vië hun oorlog laten uitvechten. Zij vormen een front tegen ons en tegen alle democratische lan den. Wat zij in Athene niet ge daan konden krijgen, trachten zij thans in New York te doen door middel van de V. N.; doch ik zeg U, dat wij deze manoeuvres nim mer zullen "accepteren". En met stemverheffing voegde Tito er aan toe: „Wij moeten werken, alsof de vrede eeuwig zal duren, doch tevens moeten wij ons voor bereiden, alsof de oorlog morgen uitbreekt". .streeks 12 October zal worden gepubliceerd. Frankrijk en Italië waren en thousiast voor het voorstel en de vertegenwoordigers van de Bene lux. Frankrijk en Italië zullen in October opnieuw te Parijn bij eenkomen ter verdere bespreking van het vraagstuk, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Daarbij zal Engeland ook tegen woordig zijn als buitengewoon belangstellende doch neutrale waarnemer. Evenals de meeste der overige bij het plan-Marshall betrokken landen is Engeland van mening, dat het nog niet moge lijk, is. de valuta omwisselbaar te maken in dollars, zelfs niet voor het beperkte doel van afwikke ling der onderlinge Europese schulden. Een woordvoerder van 't Engelse Ministerie van Financiën heeft verklaard, dat Engeland het be treurt in de naaste toekomst niet te kunnen medewerken aan de door de Benelux voorgestelde om- wisselbaarheid der Europese va luta in goud of dollars binnen Europa. Dit heeft geen betrek king op de Britse houding ten aanzien van de in het kader van het plan-Marshall beoogde onder linge omwisselbaarheid der Euro pese valuta. Engeland zal al het mogelijke doen dit programma te bevorderen. Financiële deskundigen der zes tien bij het plan-Marshall betrok ken landen zijn in de afgelopen week te Londen bijeengekomen ter bespreking van het voorstel der Benelux tot instelling van een clearings-instituut in Europa, via hetwelk de onderlinge schulden der Europese landen periodiek af- gew kkeld kunnen worden in goud of dollars. De bevindingen dezer deskundigen zullen worden opge nomen in een rapport, dat om- Georges Delfanne, de uitvinder van de door de Gestapo toege paste „badkuur", waarbij de slachtoffers in ijskoud water wer den gedompeld tot zij het be wustzijn verloren, is gisterenoch tend vroeg te Parijs door de ko gel terechtgesteld. Toen de bewakers in zijn feel kwamen om hem naar de plaats van executie te brengen, viel Delfanne flauw en hij moest op een brandcard worden vervoerd. Met hem werden twee andere Franse Gestapo-mannen terecht gesteld. Zweedse tarpedoibootjagers en vliegtuigen zijn op zoek naar een onderzeeboot, die tijdens manoeu vres is verdwenen. De Zweedse onderzeeboot „Dra ken", die na het nemen van expe rimenten met een nieuw type luchtverversingsinstallatie ver mist werd, is terecht. Zij was door onderzeese stromingen afge dreven. Er worden géén onge vallen gemeld. Blijkens een mededeling in de Nederl. Staatscourant vangister- avond heeft de Minister van So- c'ale Zaken te rekenen van 25 September j.l. de zee- en lucht havens van Egypte wegens chole ra besmet verklaard.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1