DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL Distributienieuws Strenger maatregelen N UIT DE PROVINCIE ïlsl >erlL I franse landbouwers aan Lezers die schrijven Het Europese dollartekort EEN NEDERLANDSE JONGENSSTAD. I dhfl I1MI BEZOEK DER JONGE ZEELAND. De laatste dag. De groep jeugdige Franse landbouwers, die enige dagen de gast waren van leden van de Kringen Axel en Hulst van de Z. L. M., hebben de laatste dag van hun bezoek in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen doorgebracht. .\adat Maandagmorgen de coö peratieve vlasfabriek te Koewacht en de coöperatieve suikerfabriek te Sas van 'Gent werden bezich tigd, verenigde het gezelschap en het comité van ontvangst zich aan een koffiemaaltijd, aange boden door de Ooöp. Suiker fabriek. De gasten stplden dit gebaar op hogen prijs, hetgeen tot uit drukking kwam in de toespraak die hun leider tot de voorzitter van de falbriek, de heer Baron Collot d'Escury richtte. Na in "de namiddag eerst de kiornpenfabriek te Clinge bezocht te hebben vond te Hulst een of ficiële ontvangst door Burge meester Truffino en de wefthou- ders plaats. Ook hier werden vriendelijke woorden gewisseld en de volks liederen gezongen. Tenslotte was in bet „Bonte Hert" de afscheidsmaaltijd, opge luisterd door muziek van de Kon. Harmonie. De Fransen waren zeer inge nomen met de hartelijke ont vangst hen door Zeeuws-Vlaande ren bereid en allen hoopten nog eens weer te komen. \FSGIIELD VAN VOORZITTER POLDER WALCHEREN Soige tijd geleden heeft de Voor zitter van de polder Walcheren, Mr. H. F. Lantsheer, die deze functie bijna 30 jaar lang heeft bekleed, bij H.M. de Koningin eervol ontslag aangevraagd. In verband hiermede werden tot be sluit van de Alg. Bestuursverga dering van de polder, die Zater dag te Middelburg werd gehou den, afscheidswoorden tot hem gericht door een van de raden Mr. Ph. Portheine, een van de com missarissen, de heer J. C. Blau- pot ten Cate en de Griffier, Mr. Dr. fR. W. Graaf van Lynden. TERNEUZEN. Ernstig verkeersongeluk. Giatemamiddag te ongeveer 6 uur kwam uit de richting Sluis kil op de Kanaaldijk een met mest geladen vrachtauto van Gebre. Dieleman, alhier, gereden. Ter hoogte van de Staalfabriek moest de chauffeur van de vrachtauto, K. de Blaeij, voor een uit de richting van Temeuzen kamende auto uitwijken. Door de werkzaamheden voor het herstellen van de Rijksweg liggen hier en daar langs de kant hopen uitgekapt asfalt. Het on geluk wil, dat juist het voorbijrij den van de beide auto's geschiedt op een plaats waar zo'n asfalt- hoop ligt, met het gevolg dat de vrachtauto daarop rijdt en de be stuurder zijn stuur kwijt raakte, tengevolge waarvan de vracht auto iets verder tegen een boom terecht kwam. In de cabine van de vracht auto zaten behalve de chauffeur nog de 21-jarige W. Kaijser, van Driewegen, en de 70-jarige J. Dieleman, alhier, die bij het laden der vrachtauto behulpzaam waren geweest. De nog ongehuwde Kaijser werd tengevolge van de botsing zwaai- gewond en is naar het zie kenhuis te Sluiskil vervoerd, ter wijl Dieleman met lichte kwet suren naar het ziekenhuis alhier werd gebracht. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. BRUINISSE. De mosselexport. De mosselexport is nog niet op het hoge cijfer van enkele weken geleden. Van Bruinisse werden door de kwekers aan de hande laars afgeleverd ongeveer 3800 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar België wer den door hier wonende handelaars ongeveer 500 tonnen verzonden. Naar Engeland gingen pl.m. 50 zakken. Aangevoerd uit de laagte van Renesse ongeveer 200 tonnen mosselzaad. BIERVLIET. Tn frpjlp Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Na des morgens door Ds. F. C. Willek es, van Rijswijk (Z. H.), in zijn ambt te zijn bevestigd met een preek over Matth. 14 16 ..Geeft gij hun te eten", deed Ds. H. C. P. M. Wiebosch, overgeko men van Amsterdam, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente van Biervliet naar aanleiding van 1 Koningen 18 21 „Hoe lang hinkt gij op twee gedachten". De intreedienst werd bijge woond door Ds. G. van Yperen, van Waterlandkerkje, Ds. Doorrt, van IJzendijke, Ds. Schopenhauer, van Schoondrjke en Ds. Winckel, van Hoofdplaat. Na de preek volgden de ge bruikelijke toespraken. Burge meester Kostense uitte zijn blijd schap, dat Ds. Wiebosch, van Am sterdam naar deze gemeente ten zuiden van de Schelde was over gekomen. De Schelde vormt vaak een te grote scheiding. Hierdoor wordt Zeeuws-Vlaanderen licht vergeten. Ds. G. van Yperen, van Water landkerkje sprak een welkomst woord namens de Ring en de Clas sis XJzendijke, de consulent Ds. L. Doorn, van IJzendijke namiens de Kerkeraad en dé gemeente Bier vliet. Hij hoopte, dat te Biervliet dezelfde geloofskracht, die velen tot de kruistochten deed besluiten, onder de prediking van Ds. Wie bosch mocht worden gebouwd. iStaande zong men de nieuwe leraar Psalm 121 4 toe. 's Morgens had, het kerkkoor Gezang 1 en „Dankt, Dankt nu allen God" gezongen. Een collecte, voor het herstel van de door oor logsgeweld zwaar gehavende kerk bracht ruim 165 op. Na afloop was er een drukbe zochte receptie in de Pastorie. HOEK. ,,EIk naar zyn Krachten" neemt afscheid vain haar Directeur. Nadat de heer Schirris, uit Ter- neuzen, een dertigtal jaren, met een korte onderbreking, directeur was geweest van de muziekver. „E.N.Z.K.", heeft hij vorige week op eenvoudige doch treffende wij ze afscheid genomen van zijn ge zelschap. Dat dit besluit voor hem niet zo eenvoudig was, bleek overduidelijk op deze afscheids avond. De Voorzitter, de heer Ocké, bracht in een gevoelvolle rede de verdiensten van de heer Schirris naar voren, waarin hij bovenal de nadruk legde op de samenwerking tussen bestuur en gezelschap en haar directeur, welke als een voorbeeld kon gesteld worden, want niets was hem teveel. Hier door heeft de heer Schirris zich op Hoek zeer vele vrienden verwor ven en spreker hoopte dat die vriendschapsbanden steeds zullen blijven bestaan. Als herinnering aan zijn arbeid bood de heer Ocké namens „E.N.Z.K." de scheidende direc teur een vulpen aan, terwijl de dank der vereniging tevens tot uiting kwam 'door het aanbieden van het ere-lidmaatschap. Een hartelijk applaus der leden bekrachtigde deze sympathieke woorden. De heer Schirris, die zichtbaar onder de indruk was over deze huldiging, bekende dat dit één van zijn moeilijkste dagen was, want het valt steeds zwaar af scheid te nemen van arbeid die men rfïet liefde verricht, zoveel te meer waar hij weet zich omringd te zien door zovele vrienden. Het verheugt hem echter dat hij de dirigeerstok kan overhandigen aan de heer Anthonisse uit Bier vliet, waarvan hij weet dat deze E. N. Z. K. tot groter bloei zal brengen en dab dit gebeuren zal daar staan de werkende leden borg voor. Tenslotte dankte bij voor bet aanbieden van de vulpen en hoop te als erelid nog menigmaal de uitvoeringen van E. N. Z. K. te mogen bijwonen. Hierna nam de heer Schirris nog eenmaal de dirigeerstok ter hand en na het slotaccoord over handigde hij deze staf aan zijn opvolger de heer Anthonisse, hiermede een periode van met toe wijding vervulde arbeid afslui tende. Men ibleef nog even gezellig bijeen en toen had E.NVZ.K. haar welverdiende hulde gebracht aan haar oud-directeur, die jarenlang zijn beste kunnen en kennen ge geven had op een wijze, die aller bewondering in Hoek afdwong. SLUIS. Ongewenst bezoek. Maandagmorgen j.l. wilde de landbouwer v. V., uit Sluis op de weegbrug, aan de Kaai, twee wa gens suikerbieten laten wegen. Door een of andere oorzaak raak te de aangekoppelde wagen los en zocht zijn eigen weg, waardoor hij terecht kwam in de kapperswin kel van de heer Verschoore, welke vlak naast de weegbrug staat. Aan de kapperswinkel, welke uit betonplaten is opgetrokken, werd schade toegebracht terwijl een droogkap vernield werd. Ook aan de overige inventaris werd schade toegebracht. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. VLISSINGEN. Gepensionneerde militairen doen beroep op Regering. In een buitengewone algemene vergadering der afdelingen Vlis- singen, Middelburg en Goes van de Algemene Militaire Pensioen- bond, te Vlissingen gehouden, is een motie aangenomen, waarin de regering met klem verzocht wordt met spoed maatregelen te treffen, welke tegemoet komen aan de noodtoestand, waarin de gepensionneerde militairen en weduwen van militairen van land en zeemacht en uit de overzeese gebiedsdelen, in het bijzonder de Wanneer men, als man alleen, een kasteel verdacht vindt, moet men niet zo sterk opvallen als de commissaris. De Middeleeuwers zijn nu eenmaal niet gewend aan electrisdhe zaklantaarns. De torenwachter van roofrid der Alewijn wilde dan ook het zijne weten van de vreemde fi guur die hier zijn licht over de toren liet schenen. De wachter paste een eigen uit vinding toe. Hij schoot een pijl met een touw eraan op de broek van de commissaris af. De pijl doorboorde de politionele pantalon en de commissaris verloor zijn evenwicht. Snel trok de torenwachter hem aan het touw door de slotgracht. De walvisvaarders die dit lezen, moeten goed beseffen, dat van dit ogenblik de harpoen dateert. oud-gepensionneerden, verkeren. De motie is ter kermis gebracht van de Minister-President, de voorzitter van de Eerste en Twee de Kamer der Sta ten-Gene raai en van de pers. WESTDORPE. Een jubileum. Maandagmorgen J.l., omstreeks 10.30 uur verzamelde zich het per soneel der N.V. P. Z. E. M., werk zaam aan de electrische centrale te Driekwart, in één der lokalen van het gebouw, om de draaier le klas, de heer E. B. Kaas met zijn gezin te huldigen, in verband met het feit, dat hij op die dag 25 jaren in dienst der N.V. P. Z. E. M. was. Namens de Directie werden door de bedrijfsingenieur, de heer A. P. Lindenbergh, zeer waar derende woorder. tot de heer Kaas gericht en werd hem als blijk van waardering een enveloppe met in houd overhandigd. Hierna nam de heer Soeters het woord namens het personeel en bood hierbij op kameraad schappelijke toon een bloemstuk aan de echtgenote en een cadeau aan de jubilaris aan. De heer Kaas, die door deze huldiging zeer getroffen was, dankte de Directie en het perso neel hiervoor op hartelijke wijze en hoopte nog vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf te kun nen geven. 'Voor de familie Kaas zal dit ongetwijfeld een onvergetelijke dag geweest zijn. PRIJZEN BIETENROOIEN. In aansluiting op het artikel in de V. Z. van 26 dezer zij nog het volgende opgemerkt: Prijzen bietenrooien, goegekeurd door College van Rijksbemidde laars: Zeeuws schoon, d.i. rooien zonder koppen hakken met laden en loof uit de reken 133.tot ƒ166,per ha; koppen hakken 20,tot 30,per ha. VOORINLEVERINGSBON VOOR BANANEN. In de bonnenlijst van Donder dag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend worden gemaakt. Aangezien de verstrek king1 van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodzake lijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aange wezen, waarbij dan naar moge lijkheid zal worden gedistribueerd. Voor zover op de op 13 Augustus j.l. aangewezen bon voor bananen nog niet is afgeleverd, zal deze bon voorrang hebben op de nieuwe. Van de zijde der F.N.B. schrijft men ons: Het is waarschijnlijk hier te lande nog niet voldoende hekend, dat de staking van de Belgische middenstand niet zozeer haar grond vindt in het feit, dat de regering strenger wil optreden ten aanzien van de bedrijvers van economische delicten, dan wel in de wijze, waarop de contröle- ambtenaren hun taak opvatten. Nu ook voor ons land een stren gere bestraffing van de overtre ding der economische voorschrif ten -blijkens de Troonrede in het vooruitzicht wordt gesteld, mag er wel eens op gewezen worden, dat de voorwaarden voor het ont staan van moeilijkheden, gelijk die in België thans aan de orde zijn, ook hier in ruime mate aan wezig zijn. Elke bona fide onder nemer zal het toejuichen, wan neer paal en perk wordt gesteld aan de zwarte handel. Nog on langs hebben de slagersorganisa- ties op de noodzakelijkheid daar van in eigen kring gewezen. Men dient hier echter onder scheid te maken tussen de man, die zich op onrechtmatige wijze wil verrijken aan de nood van zijn volk en de bona fide ondernemer, die om een of andere reden, vaak buiten zijn directe schuld, op een of ander minder belangrijk punt in overtreding is>. (Het is bekend, dat de Overheid zeer royaal is. niet alleen met het geven van nieuwe voorschriften, maar ook met het tussentijds wij zigen van bestaande. Het iS tevens beklnd, dat op het gebied van dé 'prijsvaststelling de zon derlingste dingen gebeuren. Wie het bekende prijzenboekje door leest, zal tot de ontdekking ko men, dat tal van overheidswege vastgestelde prijzen na korten tijd al Weer zijin veranderd. Vooral de winkelier, die reeds overbelast is tengevolge van de papieren rompslomp, kan zich niet elke dag nauwkeurig op de hoog te stellen van datgene, wat in hoger regionen wordt gedectre- teerd. Vaak worden ook beslissingen genomen buiten de vakgroep om, zodat de leden daarvan door een overheidsbesluit worden overrom peld. Het is noodzakelijk, dat de con- tröle-ambtenaren met betrekking tot de bona fide ondernemer de nodige soepelheid betrachten en hean niet hg voorbaat beschou wen als een candidaat voor Veen- huizen. Van de tact dezer amb tenaren zal het in hoge mate af hangen of men in de kring van het bedrijfsleven de nodige mede werking zal ondervinden. In Nederland is het gelukkig nog' niet tot meer algemene be- drijfsstaking gekomen. Hiervoor is de ondernemer zich te zeer be wust van zijn verantwoordelijke taak. Het zou echter onjuist zijn, dit uit te leggen als een bewijs van zwakheid. Gelijk Prof. Brouwers dezer dagen in een door hem uitgespro ken rede zeer terecht opmerkte, bestaat er in vrijwel alle takken van het bedrijfsleven grote onte vredenheid Men wakkere deze niet aan door het ambtenaarlijk optreden te radicaliseren; de ge volgen hiervan zouden zeker niet uitblijven. In het algemene rapport van de commissie voor het economisch herstel van Europa wordt mede gedeeld, dat het dollartekort van Engeland in 1948 wordt geraamd op 2 630.000.000 dollar, het Fran se dollartekort op 1.760.000.000 dollar; het dollartekort van de Engels-Amerikaanse zóne van Duitsland op 1.150.000.000, het dollartekort van België op 320.000.000 dollar; het dollarte kort van Denemarken op 210.000.006; het dollartekort van de Franse zone van Duitsland op 120.000 000; het Griekse dollar tekort op 510.000.000: het Ita liaanse dollartekort op 930.000.000 dollar; het Nederlandse dollars- tekort op 630.000.000 dollar; het Noorse dollartekort op 50.000.000 dollar; terwijl het Zweedse dollar- tekort wordt geraamd op 150.000.060 dollar Het rapport legt er de nadruk op, dat deze ramingen door de landen ze'f zijn gemaakt, teneinde de omvang van het Europese dol lartekort te illustreren. De ra mingen zijn gemaakt op basis van een aantal veronderstellingen, waarvan de belangrijkste zijn, "dat de prijzen zullen worden gehand haafd op het peil var. med;o 1947, dat goederen in voldoende hoeveelheden beschikbaar zu.len zijn en dat de importen slechts zullen worden beperkt in over eenstemming met de import welke het betrokken land zichper ultimo 1950 zal kunnen veroor loven. Tengevolge van een zeer he vige aardschok zijn meer dan 400 personen in Ghaen, in de provin cie Khorassan. in het Noord-oos ten van Perzië, om het leven ge komen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Corpscommandant van het Gemeentelijk Politiecorps te Ter- neuzen, maakt bekend, dat om trent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Bruine kinderportemonaie met inhoud, Annie v. Kouteren, Nieu- wediepstr. 85; zwartbont konijn, H. de Zeeuw, Baandijk 39; 3 zil verbons van 1, A. Breepoel, Bo- venweg 70. Sluiskil; parapluie, J. Buijze, Othene D 133, bruin schoudertasje, Dr. van Breda Vriesman, Herengracht; zilverbon Alderlierster, Markt 13; paar hrujine kinderschoenen. P. v. d. Griendt, Leeuwenlaan 16; zonne bril, Dr. Cazemier, Kersstr.zak aardappelen, J. Pauw, Tuinstr. linnen boodschappentas, A. Rouw, Dekkerstr. 57; wapenarmbandje, De Doelder, Donze-Visserstr. 24; rijvergunning motorrijt., G. Dek ker, Nieuwediepstr. 52; anthieke broche, Elzinga, Noordstr.He renregenjas, A. Veerman, Tram- str. 38; kussentje, C. Klaassen, Noordstr. 93; versnaperingskaart, Scheele, Lange-Kerkstr. 66; rie ten koffer, Wed. Stoffels, School- laan 4 'en aan het bureau van politiebruine portemonnaie met inhoud; houten duimstok en por temonnaie. De heer J. H. Dijkstra, de stu wende figuur in de Stichting Kin dertehuis „Wees een Zegen", die zich reeds geruime tijd het lot van de Amsterdamse Jordaanjeugd aantrekt, heeft uit de bekende film van Spencer Tracy „Jon gensstad" de inspiratie geput voor zijn plannen tot stichting van een kinderstad in Nederland, waar enige honderden kinderen in een gezonde omgeving in zelfwerk zaamheid een eigen] maatschappij zullen vormen en besturen. De architect Van der Bon, uit Amsterdam is thans bezig de tekeningen te vervaardigen en de ontwerpen voor de uitvoering dezer plannen. De bedoeling is te komen tot 25 huizen voor 300 kinderen. De heer Dijkstra wil trachten de directies en het personeel van een aantal grote fabrieken, die bouwmaterialen vervaardigen, te bewegen hun belangeloze mede werking te verlenen aan de ver wezenlijking van zijn plannen. Hij begint zijn actie op Zaterdag 4 October bij de verffabriek van Pieter Schoen te Zaandam, waar hij m,et een uiteenzetting van zijn idealen en de vertoning van de film „Jongensstad" de ari ciders wil aanzetten tot het verlichten van enkele uren overwsrx en de directies tot het belangeloos af staan van de benod'gde verfstof fen. Wal brengt Je Stadie DONDERDAG 2 OCTOBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gram., 11.00 Voor de vrouw; 11.20 Gram.; 12.00 Pierre Palla; 12 38 Piano; 13.00 Nws.; 1315 The Ro mancers; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram.; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 The Skymas- ters; 1800 Nws.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Bernard Person; 19.15 Hij en zij; 19.45 RV.D.; 20.00 Nws.; 2015 Radio Philh. Orkest; 21.15 Hoorspel; 22.00 Ens. Arabesque; 22.30 Negrospi rituals; 23.00 Nws.; 23.15 Re portage. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.: 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Fantasia; 13.00 Nws; 13125 Orgel; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.06 De Varianten; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; 15.30 Piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Cembalogazelsehap; 17.30 Geestelijke liederen; 17.50 Rijk overzee; 1860 Lezing; 18.30 Ge mengd koor; 19.00 Nws.; 19 15 Lezing; 20.00 Nws.; 20.15 Ster- avopd; 21.30 Vaart der volken; 21.50 Met band en plaat; 22.30 Nws 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Gram. e 4| >r •e§| J wd >na eecj Ga rv rjal tdafl Ga» in» jeiji t 1 st«^ .rol id I :e er iÉ

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3