Consulaire Commissie Gezamenlijk programma van Hongaarse communistenen socialisten De internationale zeevaartconferentie N DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947. ell heeft onderzoek beëindigd De zaak contra De Geer Aanmelding voor vergoeding verzets-schade verlengd Officiële Nederlandse gegevens Typhus te Vervier? en kinderverlamming te Luik „üm de Franc te redden" Engelse dollarcrisis „HEIL HAMM" Pakistan verzoekt om hulp Troebelen i. v. m. verkiezing van nieuwe Aartsbisschop van Cyprus te ANTWERPEN Memorandum van Marokkaanse Onafhankelijk heidspartij aan Lie Ontwerp grondwet voor het Saargebied Ontwikkeling vliegtuigen. Frankrijks voedselpositie. Z') cï 'e Frankering bij Abonnement - Twmeuzen WEEKS VERW ACHTING medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Nog enkele, buien. Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit richtingen tussen Noord-West en Noord. Iets koeler dan gis teren. DE VRIJE 3de Jaargang No. 618- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; min.lnw.jii per advertent-e 1 Ml, Inzending advertentksn tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie»! 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blal, 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De 6 consuls hebben Maandag hun onderzoek beëindigd met een bespreking van 2 uren met Ne derlandse militaire en burgerlijke leidende autoriteiten te Batavia. Zij bespraken hierbij „bepaalde specten" van hun onderzoek. Luitenant-Generaal Spoor was Maandag toen de consuls de Ne derlanders eenzelfde lijst voor legden als zij de vorige week aan de Republikeinse autoriteiten te Bjog ja heblben overhandigd. De-, vragen, die zowel schriftelijk als mondeling gesteld werden betrof fen militaire, economische en algemene aspecten van het ge schil. De consulaire commissie is be gin Septemlber begonnen met in formaties in te winnen voor haar rapport betreffende het nakomen van de order om het vuren te staken. In aansluiting op het bericht inzake beëindiging van het onder zoek van de consulaire commis sie verneemt Aneta nog het vol gende. Tijdens de vergadering met de Nederlanders waren be halve de consuls ook aanwezig Jhr. Mr. C -H. de Villeneuve, wnd. directeur van 'het kabinet van Dr Van Mook, Luitenant-Gene- naal Spoor, Schout hij Nacht G. B. Salm, onder-commandant zee macht, de Recomba Abdoel Ka- dir, de heer Van der Wal, wnd. hoofd binnenlands bestuur en enige andere autoriteiten. Tevens waren enkele militaire waarne mers aanwezig. Het officiële communqué zegt, dat de verga dering, welke door Charles Eaton, Australisch consul-generaal werd voorgezeten, besloten heeft een apart rapport door de militaire Woensdag 1 October zal, zoals gemeld de oud-Minister-President Jhr. Mr. D. J. dë Geer in cassa tie terechtstaan. Zijn advocaat, Mr. A E J. Nijsingh, zal twee middelen van cassatie voordra gen, inhoudende in de eerste plaats schending van enige arti kelen van (je wetboeken van strafrecht en strafvordering en een tweetal Koninklijke Besluiten doordien uit de gebezigde bewijs middelen niet voortvloeit en ook niet kan voortvloeien dat schade werd toegebracht aan de goede verstandhouding en aan de innige samenwerking tussen Nederland en diens hondgenoten in de ge meenschappelijke oorlog tegen Duitsland en ook niet, dat de op zet van Jhr. De Ge:er is gericht geweest op benadeling van de staat tegenover de vijand, dan wel hulpverlening aan de vijand. Het tweede middel stelt, dat het hof ten onrechte heeft aan genomen, dat de bewezen gedra gingen hebben opgeleverd hetgeen is strafbaar gesteld in artikel 102 van het wetboek van straf recht. Reeds eerder werd bekend ge maakt, dat aan hen, die in ver band met een persoonlijke ver zetsdaad of -houding schade heb ben geleden, door de Minister van Financiën een vergoeding of, als zij reeds aanspraak maken op een Rijksbijdrage, èen extra vergoe ding kan worden toegekend. Gelegenheid tot aanmelding van door persoonlijk verzet geleden schade stond tot 15 September 1947 apen bij de Stichting 1940- 1945. Aangezien gebleken is, dat waarschijnlijk ten gevolge van het feit, dat de vorige publicaties in de vacantiemaanden verschenen, deze gelegenheid niet aan een ieder bekend was, is besloten dat aanmelding alsnog tot 15 Octo ber 1947 kan geschieden bij het hoofdbureau van de Stichting 1940-1945, Postbox 140 te Am sterdam. Bij de autorace te Modena in Noord-Italië zijn vijf toeschou wers gedood en zeventien ge wond, doordat de auto van' de bekende Italiaanse rijder Bracco uit de baan schoot. Bracco werd ernstig gewond. Zondag is te Biarritz een vliegtuig neergestort. De twee inzittenden kwamen om het leven. waarnemers te doen opstellen. De hoofdzaak van de consulaire commissie is thans beëindigd, al dus het communiqué. l Aneta verneemt, dat het rap port zeer lang zal zijn en per luchtpost aan de Veiligheidsraad zal worden gezonden, dus niet «telegrafisch. Een gedeelte van het "rapport is reeds klaar, doch de taak van de commissie is thans het rapport in eindredactie op te stellen. Zij hoopt nog deze week hiermede gereed te komen. Volgens de tot dusverre be schikbare gegevens wordt offii cieel gemeld, dat de Nederlandse verliezen op 27 en 28 September bedroegen 1 gesneuveld en 19 ge wonden. De zuiveringsacties vin den goede voortgang. Ten Zuid westen van Tangerang zijn vlieg tuigbommen voor sabotagedoel- einden in beslag genomen. Verder zijn op West-Java Re publikeinse benden verdreven. Op Midden-Java duurden de beschie tingen voort. In het gebied van Medan en Palemibang werden aan vallen afgeslagen en Republikein se benden verdreven. eigend en meer dan 60 van de begroting op te slokken. Verder verklaart deze partij, dat meer dan 1 millioen ha zeer vruchtbaar land in handen is van 4710 Europeanen, terwijl de in heemsen hun toevlucht moeten nemen naar de stadscentra. Ook het gebrek aan scholen wordt be- critiseerd. Terwijl in 1926 het aantal Fransen in Marokko slechts 74.558 bedroeg, zijn er thans 280.000 en komen zich iedere dag nog 35 Fransen vesti gen. Volgens de „Istiqlal" is de levensstandaard der Marokkanen een der laagste ter wereld. In verscheidene gemeenten in de omgeving van Verviers, waar de watervoorziening gebrekkig is, zijn enkele gevallen van typhus gesignaleerd. In Luik, waar het gevaar voor uitbreiding van de epidemie van knderverlamming nog niet ge heel "geweken is, is bij verorde ning van de gouverneur de her opening van alle scholen weder om voor onbepaalde tijd uitge steld. De Hongaarse communistische en sociaal-democratische partijen, die deel uitmaken van de rege- rings-coalitie, hebben een geza menlijk programma aanvaard, dat dertig punten omvat. Geëist wordt o.m.: een kapitaalsheffing en liquidatie van alle privébezit van goud en van buitenlandse activa. Voorts moet de begroting in evenwicht worden gebracht, o.a. door een zware belasting op z.g. luxe artikelen, waaronder ook banden voor privé-auto's en bui tenlandse films worden gerekend. In Mei 1948 dient alle verlies voor staatsbedrijven geëindigd te zijn. De salarissen van diploma ten zullen verlaagd worden. Ten einde het succes van het drie jarenplan der regering te ver zekeren moeten alle banken gena tionaliseerd worden en alle inko mens boven de drieduizend flo- rints per maand worden geblok- Vervroegde zitting Franse nationale vergadering? Naar in welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, zal Minister-President Ramadier wel licht op 28 Oatober drie weken voor de vastgestelde tijd de algemene vergadering bijeenroe pen voor het behandelen der voorgestelde maatregelen „om de franc te redden". Men neemt Scan, dat de maat regelen voor het redden van de franc, die geen parlementaire goedkeuring behoeven, in de loop van deze week zulleq worden be kend gemaakt. De regeringscommissi? voor het redden der franc werd voor gister middag bijeengeroepen. In Franse officiële kringen wordt de grootste stilzwijgend heid in acht genomen omtrent het bezoek van de Amerikaanse Mi nister van Financiën, Snyder, die door Ramadier en Minister Schuman naar Parijs was geno digd. Het is echter geen geheim, dat Ramadier Snyder niet alleen ge weizen heeft op Frankrijks cri- tieke dollarpositie, doch tevens heeft gesproken over de Franse plannen om de begroting in even wicht te brengen. De dollarcrisis en de Engels» troepen op het continent. Senator Robertson, de voorzit ter van de Amerikaanse senaat- cammisie voor het leger, welke de Amerikaanse strijdkrachten in Europa zal inspecteren, heeft verklaard, dat de commissie mo gelijk besprekingen zal voeren met Minister-President Attlee en andere Britse officiële personen om uit de eerste hand te verne men in hoeverre de Britse dollar crisis het nodig zou maken, dat Amerika in meerdere mate dan thans voor de bezetting van Eu ropese gebieden verantwoordelijk zou zijn. De commissie zal heden per vliegtuig uit de V. S. vertrekken. De politie heeft een einde ge maakt aan een bijeenkomst van de ,,naar beweerd wordt pro-fas cistische Britse liga van oudge dienden", te Londen, nadat er ge durende anderhalf uur ongere geldheden hadden plaats gehad. Een menigte van ongeveer tweeduizend personen is door he reden politie uiteengedreven. Twee personen zijn gearresteerd. Nadat de politie de bijeenkomst had gesloten, werd de voornaam ste spreker en politieke leider Edward Jeffrey Hamm door zijn lijfwacht naar zijn auto gebracht, j Hamim was gedurende de oorlog I op grond van de veiligheitlsver- ordeningen geïnterneerd. Terwijl hij naar de auto ging, rieipen mensen uit de menigte „heil Hamim" en zongen anti semitische liederen. Talrijke aanhangers van de liga droegen zwarte pull-overs, hem den en dassen en hieven de hand tot de fascistische groet. Bij deze jongste meting van de liga zijn officieren van Scotland Yard en een groep Labour parlements leden, die de fascistische en anti semitische activiteit in Engeland onderzoeken, tegenwoordig ge weest. Het Labour-lid John Platt Mill heeft verklaard, dat men bezig is een dossier te vormen, dat zal worden voorgelegd aan de Minister van Binnenlandse Zaken Ede. De Engelse Regering heeft het verzoek van Pakistan om hulp hij de oplossing "an het vraagstuk der o-emeentelijke ongeregeldhe den aan de regeringen van Ind:a Canada, Autsralië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika doorgezonden. De zienswijze van de regering van In dia is thans binnen gekomen en eveneens aan de Dominions toege zonden. Er heeft thans een uit wisseling van zienswijzen plaats tussen alle betrokken regeringen. De voorbereiding van de verkie zing van eefi nieuwe Aartsbis schop van Cyprus, waarover 5 October zal worden gestemd, "heeft zoveel troebelen tengevolge, dat de autoriteiten gedreigd heb ben een eind te zullen maken aan de kiesvergaderingen. Te Paphos, aan de westkust van Cyprus moest de politie tussenbeide ko men, toen communisten en ande ren met elkaar slaags raakten. De verkiezingskwestie is uitge groeid tot een politieke strijd tus sen de rechtse elementen, welke hun steun geven aan Bisschop Makarios, van Paphos, die vereni ging van Cyprus met Grieken land voorstaat pn de communis ten, die Bisschop Derkon, van Constantinopel steunen. „Istiqlal", de onafhankelijk- heidspartij van Marokko, heeft aan Trygve Lie, secretaris-gene raal der V. N., een memorandum doen toekomen, dat door de com missie voor de vrijheid van Noord- Afrika ter publicatie aan de pers is verstrekt. „De overheersing van Frankrijk Marokko moet onmiddellijk eindigen en een democratische staat, geleid door. de Sultan Sidi Mohamed Ben Soessef, moet in Marokko worden uitgeroepen", aldus luidt de voornaamste in houd van dit memorandum In dit stuk wordt Frankrijk er i bepalen, heeft de internationale v»oap>i.iiHi trs -zi r-b alle macht zeevaartcommissie voorgesteld 'n In een resolutie stelt de inter nationale zeervaartconferentie te Antwerpen vast, dat de nood zakelijkheid van een overeen komst betreffende de onschend baarheid van staatsschepen geens zins wordt beperkt door de van kracht zijnde nationale wetten in sommige landen, o.a. in de Ver. Staten en in Groot-Brittannië Deze wetten regelen in hoofdzaak kwesties van binnenands recht, doch laten in ieder land de ge- j schillen onbeslecht waarin een vreemde staat is betrokken. De j conferentie acht het onontbeerlijk deze leemte aan te vullen ten- i einde hierdoor te vermijden dat het principe van de onschendbaar- heid door vreemde staten kan worden ingeroepen ten nadele van belanghebbenden. Daar de conventie van 1926, die tot nu j toe ^loor dertien landen werd be krachtigd, in haar huidige redac tie op voldoende wijze de ver schillende belangen behartigt, spreekt' de conferentie de wens uit dat alle landen, die deelnemen aan het handelsverkeer, deze con-* ventie zullen onderschrijven. Het vaste bestuur van de internatio nale zeevaartconferentie heeft opdracht gekregen alle maatrege len te treffen, welke noodzake lijk geacht mogen worden om dit resultaat te bereiken. Teneinde de technische moge lijkheid tot hulpverlening aan luchtschepen hoven zee nader te van beschuldigd zich alle macht zeevaartcommissie voorgesteld in Marokko te hebben toege- l subcommissie aan te wijzen om dit probleem te bestuderen in overleg met de I.C.A.Ö (Inter national Civil Aviation Organisa tion) De conferentie stelt verder vast, dat de gouden standaard, waarvan sprake is in de conven tie nopens de beperking van de verantwoordelijkheid der eige naars van zeeschepen, in de huidi ge conjunctuur niet kan worden toegepast. Dit verhindert een groot aantal landen de conventie te bekrachtigen. Tevens zijn me ningsverschillen gerezen bij de bepaling van de grens in het in ternationale muptstelsel der ver schillende landen. Een commissie zal in het leven Worden geroepen om op korte termijn een "oplossing voor dit probleem te zoeken. De conferentie heeft besloten dat de drie in 1937 te Parijs goedgekeurde ontwerpconventies nopens de strafrechterlijke en burgerlijke bevoegdheid in zake entering en inbeslagneming zon der wijziging aan de diplomatieke conferentie moeten worden over gemaakt. Tenslotte heeft de conferentie de International Law Association verzocht na te gaan of het mo gelijk is de overeenkomst van York en Antwerpen (1924) dus danig te, wijzigen, dat iedere ver melding betreffende wettelijke interest, die wordt toegepast in j de haven van bestemming, wordt afgeschaft en een gelijke rente voet voor alle landen wordt vast gesteld. keerd en in het drie-jarenplan ge ïnvesteerd, Verder eisen de communistische en sociaal-democratische partij ontneming der kiesrechten aan alle fascisten, een nieuwe kies wet en gemeenteraadsverkiezin gen, zodra de wet is aangenomen. Od het gebied des- buitenlandse politiek worden vriendschapsver dragen imet alle democratische buurstaten verlangd alsmede be- scherminp- der rechten van de in Tsjecho-iSiowakije levende Hon garen. Najir het Duitse persbureau in de Amerikaanse zóne meldt, is de (ontwerpgrondwet voor het Saargebied gereed gekomen. Hierin wordt verklaard, dat ,,het Saarland een autonoom, de mocratisch land Is. dat econo misch met Frankrijk is verhon den". Het ontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement, dat 5 October door het Saargebied zal worden gekozen. De commissie, welke het ont werp heeft opgesteld, staat onder voorzitterschap van Hoefman (Christeiirke Volkspartij). De vice-voorzitter is de sociaal-de mocraat Kirn. Voor deelneming in de kosten van ontwikkeling van vliegtuigen, daaponder begrepen de voor vlieg tuigen noodzakelijke instrumenten en materialen, is op de begroting voor 1948 van het departement van Verkeer en Waterstaat een bedrag van twee millioen gulden geraamd. Het wordt n.l. gewenst geacht, dat het Nederlandse Instituut voor Vliegtuigenontwikkeling- in 1948 o.a. verschillende opdrachten ten behoeve van de ontwikkeling van vliegtuigen kan uitvoeren. Daarbij behoren o.m.: de houw van een prototype van een twee- motorig vliegtuig voor de voort gezette opleiding en van een les- vliegtuig met straalvoortstuwing. In beide gevallen is in 1947 met het ontwerp- en constructiewerk begonnen. Voorts staat de voltooiing der bouw van twee prototypen, van een twee-persoons privé vliegtuig, de beproeving daarvan en de ver werking van de resultaten der proefvluchten op het pogramma, evenals de voortzetting van het studiewerk en een bijdrage in de bouw van een proefzweefvliegtuig ter voorbereiding voor de ontwik keling van staartloze vliegtuigen. Men zal zich ook bezig houden met studies en voorbereidend constructiewerk ter voorbereiding Voor de ontwikkeling van hef- schroefvliegtuigen. Tevens zal de ontwikkeling van bestaande toe stellen (b.v. de Fokker F 25 en de Fokker S 11) voortgezet worden, in verband met de ontwikkeling van het ontwerp voor volgende series en voor de direct uit deze type voortkomende ontwerpen. Nog kleinejr broodrantsoenen in Frankrijk? Volgens de Parijse correspon dent van de 'Daily Herald heeft een woordvoerder van het Franse Ministerie van Landbouw mede gedeeld, dat de Franse regering, als zij er niet in slaagt in de eerst komende weken een millioen ton graan in te voeren, gedwongen zal zijn het broodrantsoen te verlagen tot 150 gram per dag, het laagste rantsoen in Europa. De voorra den zijn nauwelijks voldoende om het bestaade rantsoen tot eind November te handhaven. Onderhandelingen met de Sow- jet-Unie over de invoer van ander half millioen torj hebben tot dus verre geen succes opgeleverd, ter wijl Frankrijk de Argentijnse prij zen niet kan betalen. Men verwacht, dat Minister Bi- dault, die de vergadering der Ver. Naties in New York bijwoont, zich naar Washington zal begeven om deze crisis met President Tru man te bespreken. Hij hoopt een voorlopige dollarlening te krijgen, waardoor Frankrëk graan uit de Ver. Staten zou kunnen Invoeren. >t< na u v| nt n. ;ed G^ rw '-'ja| :da io uit lus( ire !de i j X)Ij e Ga lor ov at 'I wol orl| i' lie j Mc lev rq va Ne'. in j ?ei| stö rol •;e rl lilj d er| GSl

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1