De „Bdftudp* der 16 landen Consuls uit Djocja teruggekeerd Wisjinsky houdt persconferentie r ^Wereldnieuws y Aanvallen afgeslagen Republikeinse reacties op de Regeringsverklaring MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947. De Doop|van Prinses Marijke Arabisch plan voor interim-regering in Palestina De beschuldigingen tegen Petkof Export van gedroogde Groenten en y Aardappelen naar lndië| Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Iets lagere temperatuur. Zwaar bewolkt met hoofdza kelijk in het N. van het land wat lichte regen. Meest mati ge wind uit Westelijke rich tingen. Enige daling van tem peratuur. DE VRIJE 3de Jaargang No. 617. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minima® per advertente f 1,64, Inzending advertnntt— tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl'. advertentie® 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Bhefi, 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Radio Djokja heeft aanstonds gereageerd oip de Nederlandse regeringsverklaring door. vast te stellen, dat deze geen rekening houdt met de werkelijkheid en geen enkel aangrijpingspunt biedt voor de hervatting der be sprekingen, want een teruggrij pen naar Linggadjati is zonder enige zin sedert de politie-actie heeft plaatsgevonden. Radio Djokja herinnert er aan, dat het Indonesische volk vol ledige bewegingsvrijheid wenst, waaraan echter wordt toegevoegd, Naar wij vernemen zullen bij de doopplechtigheid! van Prinses Ma rijke als peten worden uitgeno digd de Groot Hertogin van Luxemburg, de Kroonprins van Zweden, Mr. Winston Churchill, mevr. Roëll-Feith, mevr. J. Post- Salomons en de heer Andree Wil- tens. Naar men weet is de Groot Hertogin van Luxemburg een nicht van H. M. de Koningin. Daarenboven bestaat er een per soonlijke vriendschap tussen de Koninklijke Familie en de Groot Hertogin, die door haar verblijf in Canada en Engeland nog hech ter is geworden. De Kroonprins van' Zweden was steeds bevriend met onze Konin klijke Familie. Prinses Juliana is zelf peet van twee zijnerklein kinderen. Het Prinselijk Paar was ook zeer bevriend met zijn oudste zoon, die kort voor de ge boorte van Prinses Marijke op Paleis iSoestdijk logeerde en op de thuisreis om bet leven kwam. Churcbill, grote oorlogsleider, heeft onlze Koninklijke Familie tijdens de oorlog en daarna in ons land veel ontmoet, een -kennis making, die tot persoonlijke vriendschap gegroeid is. Men herinnert zich, dat mevr. RoëllFeith gedurende 8 jaren, waaronder de 5 oorlogsjaren voor de Prinsesjes heeft gezorgd en met het Prinselijk Gezin lief en leed gedeeld heeft. Zij was de rechterhand en persoonlijke vrien din van de Prinses. Mevrouw Post is de weduwe van .Johannes", een der lande lijke hoofdfiguren van de K. P., die gevallen is bij de overval op het huis van bewaring op de Weteringschans te Amsterdam. De heer Andree Wiltens was de voorzitter van de raad van negen uit het studentenverzet en een vooraanstaand figuur van het geestelijk verzet in Nederland. Dr. Hoessin Chalidi, secretaris van de Palestijnse hoge executie ve te Jeruzalem, heeft Vrijdag avond te Jeruzalem een uit vijf punten bestaand plan voor over brugging van de periode tussen het terugtrekken van het Brits bestuur en het bereiken van 's lands onafhankelijkheid ontvou wen. Het plan voorziet in een Arabisch-Joodse interim-regering bestaande uit vijf Palestijnse Arabieren en twee Palestijnse Jo den, een „hoge commissaris", be noemd door de V. N., en een „plaatsvervangend hoge commis saris" benoemd door de Arabische Liga. Deze interim-regering zou: 1'. Toezicht houden op het terug trekken van de Britse burgerlijke en militaire autoriteiten, 2. On middellijk een volkstelling hou den, hetgeen in het bijzonder ten doel zou hebben te bepalen, wie burger van Palestina is en wie niet, 3. Verkiezingen moeten or- ganiseeren voor een algemene vergadering, die de Palestijnse constitutie zal opstellen en een kieswet voor de samenstelling van een parlement. Volgens het plan zou Palestina uiteindelijk het achtste lid van de Arabische Liga worden. dat men nog steeds bereid is om te praten doch dan op voet 'van volkomen gelijkheid met dien ver stande, dat de Republiek geen enkele band met Nederland meer wenst. De „Berita Indonesia" conclu deert uit de regeringsverklaring het volgnde: Nederland is tengevolge van de buitenlandse druk niet in staat de republikeinse defacto macht vol ledig- te elimineren en de Repu bliek is dus niet van de baan, doch anderzijds zal het Neder landse leger niet uit het bezette gebied worden teruggetrokken. Nederland organiseert een rijks- conferentie, waarop ook vertegen woordigers van de bezette gebie den van Indonesië aanwezig zul len zijn en die, door Linggadjati ten uitvoer te brengen, de Ver enigde Staten van Indonesië zal stichten. Het collegiaal orgaan, waarvan de stichting is aangekondigd, is een middel om contact met de Republiek te leggen voor het vin den van een basis voor besprekin gen of om een overeenkomst voor te bereiden. Het blad besluit met op te merken, dat het in ieder geval uit de Nederlandse rege- l ingsverklaring duidelijk wordt dat de Republikeinse positie sterker as dan ooit, en dat het slechts zal afhangen van de machtsontwikkeling in het door de Republiek bestuurde gedeelte of de defacto-erkenning weldra door een de jure-erkenning zal worden gevolgd. De „Masa Indonesia" meent nog, dat de grote lijnen der re- geringspolitiek wel ietwat ondui delijk zijp. doch dat dit slechts natuurlijk is in verband met de aanstaande onderhandelingen met de Nederlanders. NEDERLANDS COMMUNIQUÉ. Het Nederlands communiqué van Zaterdag meldt, dat in de sector van Garoet, Tasikmalaja en Tjiamis Nederlandse troepen in botsing kwamen met benden, welke patrouilles beschoten en zich schuldig maakten aan over vallen en sabotage. Een Neder lands detachement hij Ketenger, bij de grote krachtcentrale be noorden Poerwokerto, sloeg een aanval van een sterke bende af. De Nederlandse verliezen van Vrijdag bedroegen 3 gesneuvelden en 19 gewonden. Reuter's correspondent Harold King onthult de hoofdpunten van een tot nog toe niet gepubliceerd gedeelte van het rapport der West Europese landen omtrent het plan- Marshall, dat betrekking heeft op de „zelfhulp" der zestien lan den. Volgens dit rapport-gedeelte hopen de zestien landen, aanne mende dat de komende oogsten een gemiddelde opbrengst zullen geven, per 1951 terug te zijn ge keerd tot iets meer dan de vóór oorlogse graanproductie, d.w.z. iets minder dan 66 millioen ton. De oogst van 1946'47 was 14 onder de vóór-oorlogse op brengst. Ook wat suiker en melk betreft, hoopt men boven 't vóór oorlogse peil uit te komen, doch men denkt slechts te zullen ko men tot 8.100000 ton vlees tegen 9 millioen ton vóór de oorlog. Het Verenigd Koninkrijk, Neder land, België en andere landen neigen naar vervanging van brood graan door granen van de twee de soort. In Italië en Eire wil men tot belangrijk hogere suikerpro ductie trachten te geraken. De fruitproductie zal met name wor den opgevoerd in Nederland, Ita lië, Denemarken, Griekenland en Turkije. In Italië en Frankrijk wil men meer groenten gaan verbou wen. Zaterdagochtend keerden de 5 consuls, die Vrijdag naar Djogja zijn gegaan om daar de mening van de Republikeinse autoritei ten ten aanzien van een aantal punten betreffende het consulair onderzoek te vernemen, terug te Batavia. De militaire waamemens, die te Djogja waren gestationneerd, te weten een Belg, een Fransman, twee Australiërs en twee Britten, zijn eveneens terujggekeerd. De correspondent van Aneta, die de reis meemaakte en als eerste Nederlandse correspondent Djogja heeft bezocht sedert de politionele actie, schrijft, dat hij en een Nederlands collega niet' tot het paleis van Soekamo wer den toegelaten, waar buitenland se correspondenten uitgenodigd waren om een opvoering van Ja vaanse dansen voor de consuls bij te wonen. Alleen het officieel communi qué van de woordvoerder van de consulaire commissie geeft bij zonderheden over het werk van de consuls in Djogja. In dit com- muniuqué wordt verklaard, dat de consuls ervan overtuigd zijn, dat de kennis, welke zij tijdens het onderhoud met de vertegenwoor digers van de Republiek, hebben vergaa»d, het korte bezoek aan Djogja beeft gerechtvaardigd. De bijeenkomst, welke in Soe- karno's verblijf werd gehouden, duurde bijna 3 uur. De Franse consul-generaal, Etienne Raux, was de voorzitter van de consuls (het voorzitterschap rouleert, terwijl de Republikeinse vertegen woordigers door Sjarifoeddin wer den voorgezeten!. Na hun aan komst te Djogja hadden de con suls, vergezeld van hun staf, een bespreking met de waarnemers, die te Djogja waren gestation neerd. Daarna werden zij door Soekarno ontvangen en gebruik ten in diens woning bet diner. EERSTE CONSULAIR RAP PORT OVERHANDIGD. Naar Reuter verneemt is het eerste rapport der consuls' Zater dag aan de vergadering der Ver enigde Naties overhandigd. Het rapport zou zich voornamelijk bezig houden met het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkheden aan beide zijden. Naar verwacht wordt zal het uiteindelijk rapport over onge veer twee maanden gereed zijn. HET ONDERZOEK DER CJONSULS. De „New-York Tribune" meldt, dat het eerste vertrouwelijke rap port over Indonesië Vrijdagavond heeft gecirculeerd onder de leden van de Veiligheidsraad. In dit rapport zou verklaard worden, dat de order, „Staakt het vuren" er niet in geslaagd is algehele vrede te brengen: Zich onthou dend van een beantwoording der schuldvraag, zouden de Consuls verklaren, dat zij niet in staat zijn enige practische tussentijdse maatregel te adviseren voor waar borging van een effectiever na leven van de order „Staakt het vuren." Volgens het rapport zijn de Nederlandse vooruitgeschoven troepen tot middernacht van vier Augustus opgerukt. Het rapport maakt melding van roofpatijen, in het bijzonder op Chinese bezit tingen, en toegeschreven aan in dividuele Indonesische Republi keinen. Hej; tussentijds rapport zou slechts 3 a 400 woorden lang zijn. Een vollediger rapport wordt tegen morgen verwacht. HET BEZOEK DER CONSULS AAN DJOGJA. De speciale correspondent van Aneta, die de reis der Consuls naar Djogja heeft meegemaakt, weet hierover nog nader te be richten: In verband jnet het be zoek van de buitenlandse gasten heeft het Republikeinse Ministe rie van Voorlichting dagelijks een nieuwsbulletin in het Engels uit gegeven. In het exemplaar van 24 September komt o.m. het be richt voor, dat de gewonde Ne derlandse militair Jacob Sleegers, oud 23 jaar, Katholiek, afkomstig uit Noord-Brabant, naar het zie kenhuis is overgebracht. Een Amerikaans correspondent verklaarde tegenover Aneta, dat hij nog twee andere Nederlandse krijgsgevangenen heeft ontmoet, namelijk Gerard Steenhove en Leendert Mos, beiden uit Rotter dam. Op de weg van het vlieg veld naar de stad waren span doeken aangebracht, waarop o.m. stond: „UNO, Indonesia your testcase" en „Down with Dutch imperialism." Speciaal voor de Consuls waren borden aangebracht met spreu ken als: „Many thanks Australia Allons enfants de la patrie." Alsmede borden met Chinese ka rakters. De correspondenten, die niet toegelaten werden tot de wo ning van Spekarno, konden slechts onder geleide ook in het hotel de stad bezichtigen. Hun ver zoeken om Regerings-autoriteiten te spreken, werden afgewezen, omdat, naar men zeide, deze hier voor geen gelegenheid hadden. De Chinese correspondent,die de reis meemaakte, verklaarde nog, dat hij had begrepen, dat de Nederlandse correspondenten in 't huis van Soekarno niet welkom waren en een hooggeplaatste autoriteit bleek verbaasd te zijn, dat aan de Nederlanders permis sie was gegeven om naar Djogja te reizen. Andrei Wisjinsky, de Sovjet- Russische gedelegeerde ter V. N., heeft op een persconferentie in de zaal van de Veiligheidsraad waarop ongeveer zeshonderd per sonen aanwezig waren, critiek geoefend op John Foster Dulles, de Republikeinse deskundige in buitenlandse aangelegenheden, en George Earlé, de voormalige di plomaat, die hij beschuldigde van oorlogsophitsir.g. Ook critiseerde de hij de door McNeil, de Britse gedelegeerde, in de algemene vergadering gehouden rede als ..bijtend en sarcastisch en vol po gingen om grappig te zijn". Als oorlogsophitsers noemde Wisjins- MINISTER JONKMAN KRIJGT NIEUWE PORTEFEUILLE. Naar het A.NP. verneemt zal Minister Jonkman binnenkort zeer waarschijnlijk een nieuwe porte feuille, n.l. die voor de reorgani satie van het Koninkrijk, onder zijn beheer krijgen. Verscheidene duizenden Mo hammedanen hebben Woensdag middag ongeveer 40 km ten Wes ten van Lahore bij Kamoke een trein van uitgeweken personen, bestaande uit Sikhs en Hindoes, aangevallen, aldus meldt de Rege ring van Wcst-Pendsjaab. Zij doodden 340 Sikhs en Hindoes en verwondden er 250. De troepen, die de trein escor teerden, doodden 78 aanvallers. Zij verwondden een ongeveer even groot aantal. ky ook William Bullitt, de vroe gere Amerikaanse ambassadeur in Moskou en de radio-commen tator Walter Wincbell. Wisjinsky zeide, dat hij na zijn rede in de algemene vergadering vele brie ven had ontvangen, welke uiting gaven aan „onvriendelijkheid en kwaadwilligheid." Hij ergerde zich ten zeerste toen tegen het einde van de voorlezing van zijn verklaring een vijftigtal journalisten aanstalten maakte om heen te gaan. Vele diplomaten waren ter confe rentie aanwezig, o.a. Sir Alexan der Cadogan, de permanente. Britse vertegenwoordiger der V. N., die vijf minuten in de zaal verbleef. Toen Wisjinsky critiek ging leveren op Mc Neil, fronste Sir Alexander zijn wenkbrauwen en ging been. Er werden heftige woorden gewisseld tussen Wi sjinsky en journalisten van de Hearst-pers. Toen eèn der jour nalisten vroeg, of ook sommige uitlatingen van Stalin als oorlogs- ,ophitsing aangemerkt moesten worden, wond Wisjinsky zich zeer op. „Deze vraag kan ik niet beantwoorden," aldus antwoordde hij, „mijn antwoord zou de vraag steller niet aanstaan". 'Gevraagd naar zijn meninjg omtrent het Britse plan uit Palestina terug te trekken, ant woordde Wisjinsky: „Ik ben bang, dat het Britse plan voor uiteindelijke terugtrekking uit Palestina begrepen moet worden als een voorstel tot uiteindelijke terugtrekking van de Joden uit Palestina.- In dat geval zal onze reactie zeker negatief zijn." Men hoopt in vier jaar tijds het levenspeil van Wer-t-Europa tot. 7 boven het vóór-oorlogse peil te brengen. De varkensstand zou nog 10 beneden het vóór-CK lcgue peil blijven, do®i het pluim vee 13 daarboven. Aanzienlijke uitbreiding van de pluimveeteelt is voorgenomen door Nederland, Groot-Brittannië, Eire, Frankrijk en Turkije, en hiervan de grootste in Groot-Brittannië De zestien landen zijn van plan' in de komende vier jaar ook de scheepsverliezen ad 22 millioen ton. in te halen. Verschillende lanlden zullen de bruinkool-pro ductie verhogen. Ook wil tnen zielt meer toeleggen op de pro ductie van timmerhout. West-Europa heeft voorts nog 60.000 mijnwerkers nodig, waar van Nederland 4000. Het Franse blad „L'Humanïte" (comm.), geeft een overzicht van de delicten, waarvan de voorma lige leider der Bulgaarse opposi tie, Nikolai Petkof, die thans terechtgesteld is, beschuldigd werd: Hij heeft persoonlijk ibevel gegeven Dot het verbran den van de oogst, het plegen van aanslagen en sabotage en het veroorzaken van troebelen met het doel om buitenlandse inter ventie te provoceren. 2. Hij was de leider van een militaire samen zwering, door middel waarvan een staatsgreep bewerkstelligd moest worden en die het even tueel te hulp komende vreemde leger moest assisteren. 3. Pet kof hield contact met Joego slavische, Roemeense en Poolse fascistische bewegingen in den vreemde". De drie-en-negentig getuigen charge en décharge) hebben volgens de Bulgaarse procureur- generaal bewezen, dat Petkof metterdaad buitenlandse inter ventie tegen zijn vaderland heeft voorbereid, aldus besluit „L'Hu- manité". v Meer dan 100 Britse, Franse en Amerikaanse arbeiders zijn Vrijdag ongeveer 15 km tfen Noordoosten van Gaza in Zuid- Palestina begonnen met bet aan boren van petroleum.. Dit is de eerste grootscheepse poging om in Palestina petroleum te boren. De boringen worden uitgevoerd door- een zustermaatschappij van de Iraq Petroleum Company. Hoewel men sinds Donder dagochtend door pamfletten en luidsorekers de Joden van de „Exodus" yan het Franse aanbod om hen in Frankrijk op te nemen in kennis heeft gesteld, heeft, naar verluidt, tot dusver nog geen der 4000 Joden dit aanbod aan genomen. Labour heeft de zetel van Wtest Islington (Londen) bij tus sentijdse verkiezing behouden, Haar candidaat Albert Evans ver kreeg 8760 stemmen tegen 4084 stemmen voor de conservatieve candidaat F. Howard. Labour is sedert de laatste algemene verkie zingen nog in geen enkele tus sentijdse verkiezing verslagen. Het Beierse Parlement heeft eenstemmig een wetsvoorstel van de Chr.-Democratische partij aan vaard, volgens hetwelk geen bur ger tegen zijn wil gemobiliseerd kan worden of opgeroepen voor de strijd. De Nederlandse groentedroge rijen werken momenteel op volle capaciteit, teneinde de export van ló50 ton gedroogde groenten en 2500 ton gedroogde aardappelen naar Indië mogelijk te maken. Déze hoeveelheden zijn aange kocht door de legerleiding in In dië, die aanvankelijk deze produc ten uit Amerika betrok. In verband met de benarde blik- positie hier te lande, is men bezig met het experimenteren 'met an der verpakkingsmateriaal.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1