f J fHoul»*? ft I» Voor de Zondag Kerkdiensten De Benelux en Europa overiq Vragen aan de Minister Staat Europa il Mislukte aanslag oplAardenburef in 1641 voor een nieuwe hongerwinter Liefde op het land Slijdscliap Belgisch oud-Minister Van Isacker over Europese tolun e Een beetje4Zeeuws-Vlaamse Historie Lezers die schrijven De mijnwerkersstaking in Schotland Stroom vluchtelingen uit Sowjet-zone Twee jaar en 6 maanden voor Joods meisje, dat S. D.-spionne werd Wat Gani te 'Batavia doet MEISJES IN UNIFORM Truman en de behoeften van Europa WE willen blij zijn. De achter grond van ons doen en laten, van ons en onze inspanning is het zoeken naar blijdschap. Maar ver der dan de wil tot blijdschap bren gen we het dikwijls niiet. Het blijkt telkens weer dat het niet in orde komt door ons op de blijd schap toe te leggen. Wat we wil len .bereiken, kunnen we maar niet bereiken. En als we het doel dat we nastreven hebben bereikt, blijkt de blijdschap altijd weer op hieuw ergens anders een woning te hebben gezocht. IET is, zoals een Frans schrij ver De Montheriard zegt: al les wat bereikt wordt heeft zijn bekoring en vermogen om ons blij te maken verloren. Het betekende alléén iets zolang we het nog niet hadden. De begeerte roept: ga, ga. En we draven, ftiaar zullen nooit vinden. Want als we gevon den hebben, blijkt het uiteindelijk dat we toch niet gevonden hebben. Of populairder: het bezit van de zaak, is het eind van het vermaak. komt nooit in-orde door ons H: blijdschap toe te leggen. Het moet eerst in orde komen met ons zelf, voor de waarachtige blijdschap ons deel zal zijn. En daarom zegt het Evangelie dat er nooit blijdschap zal zijn buiten God om, al vertoont het Christen dom zich maar al te vaak als een kermend en klagend geval, al houdt de wereld vol dat God en blijdschap tegenstanders zijn, toch vinden wij op elke bladzijde van de Bijbel deze waarheid dat er zonder God geen blijdschap kan zijn. ZATERDAG 27 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 28 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Buist: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. de heer L. A. F. Ie Mat. Temeuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Aardenbu rg14.30 u. Ds. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens. 10 u. en 18.30 u. Ds Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. G. E. Huizing, Theol. Candidaat. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 Ds. Nolthenius. HSeuwvliet: 10.45 u. G. E. Hui zing, Theol. Candidaat. Oostburg10.30 u. Ds. Founder Retranchement: 9 u. Ds. Four- nier. Schoondijke: 10.15 u. Ds. Scho penhauer. Suis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds Sdhrale. Waterlandikerkje: 10 u. Ds. Var Y/peren. Uzendijke: 10 u., Ds. Doom. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe nius. ■Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Gouvée. Hoek (in de Chr. School): 10 en 2.30 u. Ds. Verveen. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. S. Zwart, van Halfweg. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Streefkerk, van Wolvega. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.j® Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Temeuzen: 10.30 en 3 u. cand. Moes, van Diever. dhr. Geref. Kerk. Zaamslag9-30 en 2.30 u. lees- dienst. Gereformeerde Gemeente. fcioek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Temeuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Temeuzen: 1 en 6 u. Ds. A. de Keuver. (Deze diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord- straat.) Roemsch-KathoUeke Kerk. Ciinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Temeuzen: 10 en 20 u. kapt. J. tfeijnsdijk en Luit. A. de Boer. AT wil niet zeggen dat de don- kere zijde des levens in 't Evan gelie ontkend wordt. Op de mid dag immers wordt daar het licht verduisterd en het enige wat nog te zien is zijn de omtrekken van het Kruiis.' Maar zie, juist daar breekt Gods heerlijkheid door. Achter alle nood tin dood blijkt een volheid van liefde te zijn die weg weet met alle verschrikking. Zo is er dan geen andere blijd schap dan de blijdschap des Heren. Ja, Uw Kruis heeft ons gegeven Wat ons eeuwig juichen doet. dele), en Groningen in de tweede klasse zijn geclassificeerd, terwijl belangrijke industrieplaatsen als Enschede, Heerlen (ten dele zelfs vierde klasse), Maastricht en Til burg in de derde klasse zrjn on dergebracht 4. Is de Minister niet van me ning, dat de nadere uitwerking der classificatie met name op de bevolking der genoemde gewes ten gezien de belangrijke finan ciële consequenties voor de be langhebbenden, een minder ge lukkige indruk moet maken, zeker nu het onderscheid in ge meenteklassen is gegrond op de, zoals bekend, nog al betwiste overweging-, dat de kosten van levensonderhoud in gemeenten van verschillende grootte zeer uiteenlopen 5. Kan de Minister instemmen met de mening, dat in bepaalde industriegebieden als b.v. de mijn streek en Twente een hogere classificatie en eventueel een gro tere uniformiteit voor het gehele gebied meer voor de hand liggend is te achten? 6. Is de Minister ten slotte bereid op korte termijn te bevor deren, dat wijziging worde aan gebracht in de algemene maat regel van bestuur van 5 Juli 1947 waardoor de mogelijkheid zou worden geopend vóór 1 Juli 1948 ■billijk geachte wijzigingen in de voornoemde klassenindeling aan te brengen? Tijdens een rede voor het Co mité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking te Haarlem heeft de Belgische Oud- Minister van Binnenlandse Zaken, de heer P. van Isacker, Woens dagavond verklaard, dat hij de op lossing van het Europese pro bleem weliswaar op economisch gebied meende te moeten ver wachten, doch dat hij de vorming van een Europese tolunie op dit moment niet mogelijk achtte. Hij was zelfs van mening dat het thans evenmin tot de moge lijkheden moeten worden gere kend, dat de in wording zijnde economische unie der drie kleine landen de Benelux onder handelingen zou aanknopen met Frankrijk om tot verbreding dezer unie te komen. Hij putte de ar gumenten daartoe uit het feit, dat het georojecteerde accoord van 1945, dat 'n economische aaneen sluiting van België met Frankrijk voorzag, steeds theorie is geble ven en dat de lage landen $n Frankrijk zozeer verschillen in hun handelspolitiek en hun beleid Klasse-indeling ouderdoms voorziening. „Och, meneer, U praat nu wel zo erg meelijwekkend over al die vluchtelingen, die gij gezien hebt op Uw tocht van Bandoeng naar Cheribon. U zegt met een lachend gezicht dat U twee lamme dui men heeft, doordat U steeds terug geduimd heeft, naar hen die U alzo verwelkomden. U heeft er spijt van dat U geen eten en geen kleren voor die arme drommels bij U had. Maar meneer het is misschien hard gezegd, maar ik kan zo maar niet direct medelij den voor hen voelen. Mij staat Het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck heeft aan de Minis ter van Sociale Zaken de volgen de vragen gesteld: X. Heeft de Minister kennis genomen van de grote ontstem- j ^ët beeld van Maart '42 nog maar ming die door de gemeentek.as- j ai te g-oed voor ogen. Uekkmg" tot Vdf^^Kiwet11 oude: -Ik hoorde het volk schreeuwen domsvoorziening, in kringen van met de duimen omhoog: djem- belanghelbbenden in sommige ge- Pol> orang Belanda moesti pat westen is verwekt? Jo1- kan nog maar al 2. Kan de Minister mededelen,te goed herinneren de met hyste- welke maatstaven het college rische haat beladen rampokkende van rijksbemiddelaars in dezen bij bevolking, die alles wat zij op hun de vaststelling heeft aangelegd? weg tegenkwamen en dat aan 3. Is het de Minister opgeval- Hollanders toebehoorde, zinneloos len dat van alle gemeenten ge- vernielde en in brand stak. Ik legen in de vier Noordoostelijke meneer, ik heb het „genoegen provincies en de drie Zuidelijke gehad, een paar maanden be- provincies, er geen enkele in de schermd te zijn geweest door een eerste klasse is opgenomen en volk dat de Merdeka gekregen slechts Eindhoven, Geldrop (ten had. Dat deze bescherming foe- Vergeleken bij wat we de laat ste jaren op dit gebied hebben te z'en gekregen, moeten de oorlo gen van vroeger een bijna ge moedelijk tijdverdrijf zijn geweest al w ren ze dan ook wreed ge noeg. Het element verrassing speelde een nog veel grotere rol dan nu. Een goed-geslaagde over rompeling was immers het werk van een ogenblik, terwijl de be legering van een goed-versterkte stad maanden en zelfs wel jaren van inspanning kon eisen. Als sprekend voorbeeld van een dergelijke goed-geslaagjde over rompeling geldt voor alle tijden de overbekende inname van Breda door middel van een onder een lading turf verborgen groep sol daten. W; Ook Aardenburg is eens bijna het slachtoffer van een dergelijke list geworden en slechts door een gelukkio- toeval kon op het laat ste ogenblik het gevaar worden gekeerd. Het liep tegen het einde van de 80-Jarige Oorlog. De Republiek der Verenigde Nederlanden was reeds stevig gevestigd en alleen schreven: „De laatste dag van Januari 1641 kwamen de Spanjaarden zonder gezien te worden, bij mooi weer, tusschen 10 en 11 uur in de voormiddag met 4 êi 5000 soldaten, zowel te voet als te paard, tot op een uur gaans afstand van de stad Aardenburg in Vlaanderen, ■met de bedoeling deze stad in te nemen en te overrompelen. Een ■zeker soldaat, Hans Vileyn, die gewapend met zijn roer de stad was uitgewandeld, ontmoette on geveer 'n musketschot ver buiten de wallen een Italiaan in linnen klederen g-ekleed Onder deze boe renkleding droeg hij echter een satijnen gewaad en zijden kouseri De soldaat vermoedde onraad, nam de Italiaan gevangen en bracht hem voor de Gouverneur. Daar bekende de gevangene, dat enkele wagens onderweg waren, geladen met in boerenkleding ge stoken soldaten en ook een wa gen, waarop zich in vrouwen kleren gedoste militairen bevon den. Deze laatste hadden ieder een korfje aan de hand. gevuld met granaten, die ze, in de poort arT de ^grenzen "vaiThet land werd eekomen, in het wachthuis zou- zo nu en dln gevochten. De den werpen om aldus deze poort ..og zo o niet' te overmeesteren, cmd-uitslag kon !T Terwijl de Italiaan dez-e beken- og zo nu en eind-uitslag k meer door veranderd worden en "t stond reeds vast, dat Spanje ziïn rol hier had uitgespeeld. In de loop van de oorlog was - Noordelijk deel van het Graaf schap Vlaanderen door de Staat se troepen bezet. Ook Aarden burg was in handen der Repu bliek Helemaal veilig was men echter daar nog niet, want het abijgelegen Brugge was nog steeds een Spaans bolwerk. Tegenwoordig zou men zeggen, dat Aardenburg in de frontlinie Op een gegeven ogenblik wilden de Spanjaarden Aardenburg weer innemen. Hoe ze zich dat hadden voorgesteld, werd door een oog getuige ongeveer als volgt be stond uit een paar gjspiesde bam boes, die 's-nachts onder je klam boe werden gestoken, of een por tussen je ribben, indien je niet spontaan genoeg „Merdeka" schreeuwde, weet U natuurlijk niet. Ook de vernederingen die mijn vrouw en dochters van de vrou welijke Merdeka-jeugd hebben moeten ondergaan, zijn U ook niet bekend. Ik zal het U maai niet vertellen, want dan mocht Uw medelijden misschien verdwij nen." (Spottend gezegd.) Dit alles kreeg ik te horen van iemand, die ik mijn bevindingen van mijn tocht van Bandoeng naar Cheribon v.v. had verhaald Ach, ik weet het wel. Ik ben maar een baroe, ik ken noch het land, noch het volk en mijn oor delen zijn uiterst objectief. Toch, als ik terugdenk aan de tocht, die ik zo net achter de rug heb, kan ik niet geloven, dat al die duizen den langs de weg stonden te hui chelen Dat zij, omdat zij het zo „goed" hebben gehad (te oordelen naar hum schamele kleding en hun magere verzorgde lichamenver heugd hun duim, ten teken van welkom opstaken. Vijf jaren lang hebben zij onder de duim gezeten, nu moet dit duim onder hen, hen omhoog hel pen op de trap van het leven, tot welks laatste treden zij in deze vijf jaren zijn afgedaald. Ik weet ook, dat miin zegsman niet stond te huichelen. Er is ge- rampokt, Belanda's hebben gepat- jolt, er waren (zijn) bamboes. Waarom dit alles? of was? (Of is)i Maar ook in Holland. Engelana, en Amerika, welk land ook, woedt als er gelegenheid is, gerampokt en die gelegenheid wordt gescha pen door de chaos in dat land. Dat velen, door hetgeen dat zij aan de lijve hebben ondervonden, met haat geladen zijn, is begrijpe lijk en heus met onrechtvaardig. Maar men moet biet gaan genera liseren, zodat deze haat gevoeld wordt tegen een heel volk. Indien onze troepen met haat tegen het volk het Republikeinse gebied be treden en van plan zijn, al het de Hollanders aangedane leed -e gaan wreken, dan kunnen zij er beter niet binnentrekken. Het vallen van slachtoffers, hetgeeii onvermijdelijk is, kan dan voorko men worden, want dan trekken zij op naar het doel, wat toch nooit te bereiken is. Dat zij, die al de geschiede gru weldaden hebben verricht, hun verdiende straf ftiet zullen ontlo pen staat v"st. En die enkelen, die de menselijke gerechtigheid wel ontduiken, zullen zich toch ééns moeten verantwoorden. ten aanzien van de prijzen en lo nen, dat het hier de coördinatie zou gelden van twee ongelijke, grootheden. De heer Van Isacker kwam tot deze conclusie aan het slot van een betoog, dat de noodzakelijk heid en de wenselijkheid van een economische unie tussen Neder land, België en Luxemburg in een helder licht stelde. Hij wees met nadruk op het onmogelijke en on gewenste van een politieke wor ding, die hij een historische kette rij noemde, doch liet daarnaast het belang van de economische coördinatie der drie landen zwaar wegen met betrekking tot de po sitie dezer landen in de wereld. Constaterend, dat sinds 1940 een grondige ommekeer heeft plaats gehad in de houding der regeringen ten aanzien van het sluiten van een economisch ac coord, aanvangend met 'n douane unie en culminerend in een volle dige economische unie, in de om standigheden van vandaag een volstrekte noodzakelijkheid is en 'n logische consequentie betekent van het feit, dat de politieke en economische constellatie der drie landen op het ogenblik vrijwel de zelfde is. De koloniale kwestie. De heer Van Isacker wijdde een uitvoerige beschouwing aan de moeilijkheid, die de koloniale kwestie aan de economische een wording in de weg heeft gelegd. Hij vergeleek de verbondenheid der landen met hun respectievelij ke overzeese gebiedsdelen die geheel verschillend is en wees op de betekenis van Nederlamls- Indië in de wereldhandel, die veel groter moet worden genoemd dan de betekenis ran de Congo. Daar om achtte spreker het van het grootste belang, dat er in het ka der van de drie raden die zijn opgericht om aan de economische unie gestalte te geven, een aparte commissie wordt ingesteld om het koloniale probleem te ver werken. Eveneens wenste hij een com missie te zien ingesteld voor de bestudering van het Duitse vraag stuk, en hij noemde het dringend noodzakelijk, dat deze commissie spoedig aan het werk zou gaan. Daartoe bewees spreker met cij fers de lacune, die het wegvallen >/an het Duitse achterland zowel vot de transitohandel als voor de afzetmogelijkheden van beide landen betekent en hij laakte de Anglo-Amerikaanse houding ten aanzien van het havenverkeer, waardoor een groef deel van de voor Antwerpen en Rotterdam be stemde transitoverkeer thans nog over de Duitse havens loopt. De heer Van Isacker bestreed de zienswijze, als zouden België en Nederland complementen zijn, en als zou daardoor de economische untie urgent wezen. Hij toonde aan, dat er van „elkaar aanvul len" geen sprake is, en dat de beide landen zowel over een ge- i' tensiveerde industrie als over eer agrarisch potentieel beschik- k*wat hen in die twee op zichten practisch gelijkwaardig maukt. Juist die gelijkwaardig heid ritg hij als het grootste argu ment voor een economische unie. Benelux op de derde plaats. De Benelux zal in de wereld handel de derde plaats innemen, na Amerika en Engeland. Thans staan Nederland en België op de Zevende en achtste plaats. De ver groting van de binnenlandse markt zal de industrie aanmerke lijk stimuleren en de in beide lan den bestaande massaproductie op vangen. In het opzicht van wereldhandel staan beide landen op dezelfde positie: Zij zijn beide wereld markten -zij zijn samen een en dezelfde wereldmarkt, die niet door tariefmuren en restricties mag worden verdeeld, aldus de heer Van Isacker. Spreker besloot met te zeggen: „Het Europese probleem is niet van vandaag, doch het is reeds meer dan 150 jaar oud. Grote mogendheden hébben getracht het op te lossen, doch zij voerden de gewelddadige methode en gingen er zelf aan ten onder. Thans is de tijd der kleine naties gekomen. Zij moeten het niet zoeken op po litiek terrein daarvoor is de Europese verdeeldheid te natio- naal-karakteristiek doch op het economische gebied, en als zii op dit terrein een polarisatie kun nen vormen, die wellicht elders op het continent navolging vindt, zullen zij een grote bijdrage heb ben geleverd tot de wereldvrede"'. Naar aanleiding van het ver kort .„Raadsverslag" in Uw blad van j.l. Zaterdag, een kleine op merking. Het komt mij n.l. voor, dat dit verslag niet geheel juist was Onze Evangelisatie-commissie had gevraagd om naast het aan bieden van Bijbels en andere Christelijke lectuur vanuit de Bijbelkiosk, ook enkele Christe lijke liederen door middel van een luidspreker ten gehore te mogen brengen en wel, op gepaste wijze en alleen als daar behoorlijk ge legenheid voor was. U schreef echter, dat wjj dqor die liederen „het rumoer der ker mis wilden overschreeuwen", en wij kunnen niet geloven, dat dit zó in de Raad meegedeeld is. Mocht dit echter wèl zo medè- gedeeld zijn, dan geldt onze op merking niet Uw verslag maar dengene die ons verzoek ten on rechte geheel verkeerd begrepen en weergegeven heeft. P. VAN OVERiBEEKE, Secretaris v. d. Evangelisatie- Commissie der 'Gereformeerde Kerk. De staking der Schotse mijn werkers (12 a 18 duizend) heeft Woensdag een nieuw aspect ge kregen, daar de kleine groep, die de staking te Blantyre in La- eenstemming Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, hebben de hoofden van de vluchtelingen- bureaux in de Brits-Amerikaanse zone zich tot de Duitse Minister- President van Rij,niland-Westfalen gewend met het verzoek om de Geallieerde autoriteiten in te lichten over de .ongewoon ernstige" situatie, die ontstaas is door de „onophoudelijke stroom vluchtelingen, die van de Sovjet zone naar de Westelijke zones komt". Naar werd verklaard, hebben de Duitse autoriteiten onvoldoen de macht om de toestand, waar van de gevolgen gedurende de winter „onberekenbaar" zouden zijn, meester te worden. De Britse zee- en luchtstrijd krachten, die belast zijn met de bewaking van de Palestijnse kust, zijn gealarmeerd, daar een Brits Schip, dat zich in volle zee be- narkshire begon, heeft besloten het werk te her- vindt, melding heeft gemaakt van vatten. Zij deed een beroep op de I 4 a 6 kleine schepen, die trachten andere stakers haar voorbeeld te de kust te bereiken, volgen. tenis deed. kwamen inderdaad wagens met „boeren en boerin nen" aangereden, niet vermoeden de, dat de bezetting der stad op de hoogte was van hun komst en plannen. Toen ze dicht genoeg genaderd waren, loste men vier kanonschoten op hen,, zodat ze begrepen, dat ze ontdekt waren waarop ze vluchtten." Deze troepen waren bij nacht per schip van Brugge naai Dam me gebracht en hadden Aarden burg zo dicht kunnen naderen, zonder dat landlieden de bezet ting waren komen verwittigen. Deze aanslag is ontdekt gewor den de 31ste Januari 1641 om elf ur voormiddags. Het te Batavia versclaijnende ochtendblad „Nieuwsgier" deelt mede, dat Gani, vice-Premier der Republiek thans zetelt in het huis aan Pegangsaan te Batavia, waar vroeger Sjahrir woonde. Gani beschouwt zich zelf als contact persoon, en dit huis is thans het verzamelpunt der Republikeinse élite. Tevens heeft Gani daar een kantoortje ingericht waar- hij sach bezig houdt met deblokke ring te verkrijgen van de 2 yz millioen Republikeinse guldens en *t omstreeks halve millioen Ned.- Indische geld dat bij de aanvang der politie-actie in beslag werd genomen. In verband met het bericht van U. P., dat volgens verklaring van Sjahrir in de V. S. de Nederlan ders verantwoordelijk zijn voor de opleving van het communisme in Indonesië merkte Gani op: „Men moet natuurlijk werkelijkheid en propaganda goed uit elkaar hou den." De „Nieuwsgier" vindt dit inderdaad een goede raad. Een liefdes-roman van BBRTA RUCK. gi9) (Nadruk verboden.) Het spijt mij, dat onze landen met elkaar in oorlog zijn!" zei de Duitse zeeman met een wel sprekende blik. Neen, die vriendelijkheid, waar mee Muriel de krijgsgevangenen was gaan aanspreken, wus geen vredelievend verlangen naar ver broedering alleen maar een nieuw staaltje van haar ongenees lijke zucht tot coquetteren! ,Ja, het spijt mij óók erg!" zei ze' luchtig en vlot. „Die oorlog wordt zo vervelend als t zo lang" duurt! Er zijn hoe langer hoe meer dingen, die je gewoonweg niet meer kunt krijgen! 't Kan me heus geen steek schelen of Engeland wint of Duitsland als 't maar uit is, zodat je weer 'behoorlijk comfortabel kimt le ven!" Dat ging nu toch werkelijk wel een beetje te ver! Ik kon me dan ook niet weerhouden, verontwaar digd in het Engels te zeggen: „O! Hoe kun je zulke dingen zeg gen! Tegen een Duitser! O, Mu riel Maar nog vóór ik met mijn uit val klaar was, riep een andere stem haar naam en nog heel wat scherper dan ik gedaan had „Muriel!" Het was de stem van kapitein Holiday. Verdiept, als we waren in hei. volgen van Muriel's gesprek met de gevangene, hadden we niet gehoord, hoe de lichte dog-cart achter de he^ kwam aanrijden. Dick Holiday stuurde; zijn vriend kolonel Fielding, zat naast hem. ■Hij sprong er uit, toen Dick Holiday het paard tot staan bracht. „Goede middag, mijnheer Price, zei Dick Holiday. Mijn hart be gon onzinnig te bonzen, toen hij i TT»1nnlif/v* Harry Truman, de President der Verenigde Staten, heeft aan gekondigd, dat hij tijdens de be sprekingen met de leiders van het Amerikaanse coingres op Maan dag aanstaande streven zal naar onmiddellijke actie met betrek king tot de directe behoeften var. Europa. Hg zeide te hopen, dat de fondsen, benodigd om Europa voor koude en honger te behoeden, ver kregen zouden kunnen worden zonder bijeenroeping van het con gres voor een bijzondere zitting. Het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof deed gistermorgen öitspraak ip een der meest tia- gische zaken, die dit hof tot op heden heeft behandeld. De verdachte in dit proces, he, 23- jarige Joodse meisje Rosalie R„ werd in 1943 gearresteerd, doen ontkwam aan deportatie omdat de beruchte S. D-agent Mozer onder haar bekoring kwam en haar in vrijheid stelde Zij werd ecliter ondergebracht in de Jeker- straat, waar Ans van Fiik en Branca Simons woonden. leger, uoa}am. wil en dank leerde Rosalie hier „het vak" Joden in de val te lon ken. Ook onderhield zij een nau we relate met Mozer, die vele malen arrestaties van Joden, waarmee Rosalie niets te maken had, op haar naam senreef. opaal de S. D.-chefs over haar optreden als V-vrouw tevreden zouden zijn. Nadat Rosalie er begin 1944 tenslotte in geslaagd was een on- derduikersadres te vinden bij Nij megen, je we es zij de ondergrond se beweging- grote diensten door o.a. munitie dwars door de Duit se linies naar bezet gebied te brengen. De advocaat-fiscaal, Mr. Ge- linck, eiste tegen haar op 12 September een gevangenisstraf van vier jaar en ontzetting u't beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. Het hof nam de tragische om standigheden, waaronder hei Joodse meisje reeds op zeer jeugdige leeftijd voor grote pro blemen gesteld werd in aanmer king en veroordeelde haar tot twee jaar en zes maanden met aftrek zonder ontzetting uit df rechten. De slechte oogst van dit jaar. vooral wat graan betreft, geeft voor de komende winter in het algemeen weinig hoop op verbe tering van de Europese voedsel situatie. In vele streken zal de toestand zelfs slechter worden dan voorheen het geval was. E> zal honger geleden worden, wan neer men al niet het woord hon gersnood zal moeten gebruiken. Teneinde de huidige rantsoenen te handhaven heeft Frankrijk 90 millioen hl graan nodig. Door de ongunstige weersomstandigheden is de graanoogst dit jaar in Frank er" k zeer slecht. Toch had de Franse regering tot voor kort nog met een oogst van 40 mil lioen hl gerekend. De oogst is echter slechter uitgevallen dan men van officiële zijde verwacht /lad. Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat de Franse boeren ;elangrijke hoeveelheden brood graan voor kippen- ep varkens voer achterhouden, en dat prach tige officiële redevoeringen daar aan niet veel kunnen veranderen. Op het socialistische congies in Lyon deed de Minister van Voedselvoorziening Pineau een voorstel volgens hetwelk de re gering beslag zou leggen op de gehele Franse graanoogst Na een levendig debat werd di" voor uaa ja ui saiSuoo i&i[ aoop lajs grote meerderheid van stemmen aangenomen. Het zal echter wel blijken, dat het moeilijker is alle graanvoorraden in beslag t.e ne men, dan een meerderheid van stemmen t.e winnen voor een der gelijk voorstel. De Minister van Landbouw, Tangu Prigent, heeft zijn kabi netschef naar Amerika gedele geerd met de opdracht, bij het Ministerie van Landbouw in de Verenigde Staten en bij het inter nationale comité voor de voedsel crisis aan te dringen op levering van massale hoeveelheden brood- grcanl Vanaf September zou de Franse Regering maandelijks millioen hl graan uit Amerika willen importeren. Deze hoeveel heid maakt -van de hoeveel heid broodgraan uit, die absoluut ïoodzakelijk is cm de rantsoenen te handhaven. In Italië betwijfelt men ernstig of het mogelijk zal zijn de le vensmiddelenrantsoenen op het huidige peil te hrvndhaven. Deze rantsoenen bedroegen principieel in Milaan b.v. voor een familie van 5 personen per week 13 kg brood, 2,25 ke meelwaren, 3,2 „Hallo, neef Dick," riep ze hem luchtig toe, zonder een voet te verzetten. „Wat kun jij toch al tijd koddig-onverwacht opduiken en verdwijnen, net als de Dood in de poppenkast! Moeder en ik dachten vast en zeker, dat we je pas over twee dagen verwach ten konden! Kreeg" je heimwee, ja? En hoe maakt Londen 't? „Het staat nog steeds op de zelfde plaats," antwoordde haar neef droog. Hij was blijkbaar niet 'n de stemming om grapjes te maken. „Stap nu in, Muriel." Muriel drentelde het hekje uit. „Je schijnt niet in een al te nest humeur teruggekomen te zjjn", merkte ze op. Toen keerde ze zich om en wuifde met haar wit-ge- handschoend handje coquet naar de Duitser, met wie ze zich zo even onderhouden had. Ik zag hoe Dick Holiday haar strait aankeek. Ze lachte, terwijl ze tergend nog een paar secon- me salueerde. Er kwam echter den bij het wagentje bleef staan geen glimlach op zijn bruin ge- talmen, eer ze haar voet op de zicht trede zette. .Stap In, Muriel," zei hij. „Ik „Kijk me toch niet zo foeilijk zal je naar huis terugrijden." aan," zei ze tegen hem. „Ik weet Kolonel Fielding, die me heel wel, dat je me gezegd hebt, dat wat vriendelijker had begroet, ik die Duitsers met rust moet hield het hekje voor Muriel open. laten, maar ik heb je aangekon- Maar Muriel liet hen rustig op digd dat ik toch eens een praat vaar wachten. je met ze zou maken en dat heb ik gedaan. Het is gebeurd, mijn heer ®ick;" Ze keek hem coquet aan. „En dit zijn vreselijk aardige Duitsers, zodat ik het niet graag gemist zou hebban. Ik heb aller gezelligst geoabbeld met die aar dige zeeman met z'n mooie blau we ogen. Ik zal 't nog wel eens meer doen, denk ik." Dick zei niets meer. Hij stak haar zwijgend de hand toe om haar in het'wagentje te helpen, sprong er toen zelf in en nam de teugelg Elisabeth's „valkenier" was met één vlugge beweging naast hem en maake inderhaast nog een grimas tegen mij, die moest betekenen: „Nou-nou, dat zal er spannen!" Ze reden weg. Price en ik liepen samen ver der naar 't weiland, waar de koe en het kalf graasden, die naar de boerderij teruggebracht moes ten worden. „Lieve deugd, wat was kapitein Holiday boos op juffrouw Elvey," zei de goedige reus. „Ik heb hem nog nooit zó zien kijken." Natuurlijk was hij boos geweest! Het was waarschijnlijk zijn eer ste teleurstelling in Muriel. Mis schien had hij haar nog nooit eer der op heterdaad betrapt bij flir ten en aanstellerij. Het was op een uur .afstand te zien geweest, dat Muriel's „babbeltje" met de knappe zeeman niet uitsluitend menslievende belangstelling was Ik was er vaster dan ooit van overtuigd, dat zij „hét" meisje was, waar hij zijn zinnen op ge zet had! ,,'t Was niet, omdat 't Duitsers waren," peinsde Price hardop verder. „Zó is de kapitein niet. Maar juffrouw Muriel kan wel er is wat ergwat erg liefjes doen, als het helemaal nergens voor nodig is... En misschien had de kapitein ook wel juist ver staan, wat ze daar 't laatst tegen die snuiter zeiwaar u ook zo boos om scheen te worden..'t Zijn anders beste jongens, alle maal'. Geen haar kwaad b(j En daar had de heer Price ge lijk in, althans wat drie van zijn vier Duitse helpers betrof. De vierde Zoals hij zelf na afloop van het geval hoofdschuddend en verbijs terd zei: „Wie had dat nu kunnen den ken? Ik zou het nooit in d r eeuwig van die man gedacht heb ben; nee heus niet Maar laat ik geregeld vertel len, wat er gebeurde. (Wordt vervolgd.) kg rijst, 5 liter melk, V4 liter olie, 750 gr suiker en 400 gram boter. De winter is in Italië zeer streng geweest, later woedden er stormen en hadden er overstro mingen plaats, juist op het ogen blik, dat het ontkiemende zaad mooi weer nodig had. In de stre ken van Italië, die het ergst ge troffen zijn, houdt men rekening met het wegvallen van 60 van de oogst. In Polen vonden in het voorjaar „rote overstromingen plaats, daarna viel een langdurige droog te in De Poolse landbouw is na de verwoestingen van de oorlog en bij de primitieve verhoudingen van het land slecht met land bouwgereedschappen uitgerust er de in Amerika bestelde land bouwmachines komen niet zo regelmatig als men verwachtte. Dit geb-ek aan gereedschappen handicapt in grote mate de m principe zeer vlijtige Poolse hoe ren Bovendien is in de leveran ties van levensmiddelen door de ONRRA stagnatie ontstaan. Zo doende bestaan er in Polen geen vooruitzichten oj> een verhoging der levensmiddelenrantsoenen voor de oogst in 194-8. Waar schijnlijk zullen er veel minder gerantsoeneerde en vrije levens middelen voorradig zijn dan vorig jaar. Men houdt er rekening mede, dat de caloriën hoeveel heid tot 1600 caloriën per hoofd der "bevolking zal dalen. In Hongarije werdén in de loop van deze zomer de broodrantsoe nen met 50 gram verminderd. -Het gemiddelde broodrantsoen bedraagt op het ogenblik slechts 100 gram per dag; degenen, die zware arbeid ve: richten, krijgen meer. De graanvoorraden in de steden zijn opgeteerd. Ook in Hongarije heeft de oogst dit jaar onder de ongunstige weersom standigheden geleden. Men rekent met het wegvallen van 70.000 ton. Om de vermoedelijk cp het land nog vastgehouden voorraden te voorschijn te brengen heeft het Hongaarse ministerie van uana- buuw -zojuist de huidige prijs voor broodgraan verdubbeld. Gelukkig- bezit Hongarije nog genoeg vet. Op dit punt bevindt het zich in een bijzonder bevoorrechte positie. In Joego-fSlavië is de situatue in de gebieden van 3osnië, Her- zegowina, Montenegro en Mace donië ongunstig. In dit onvrucht bare Ibergland&Thap is groente- verbour/ bijna niet mogelijk, ue bevolking is dus op broodgraan aangewezen als voedsel. Eten slechte graanoogst staat hier ge lijk met een catastrophe. Op het ogenblik bedraagt het gemiddel de broodrantsoen in deze streken 190 gram per dag en per hoofd. Verder heeft de landbevolking maandelijks recht op 300 gram olie of vet en 150 gram su.ker per hoofd. Jacht en' visvangst, leveren waar het maar enigszins mogelijk is, een welkome aanvul- l!ng op de rantsoenen. Dit ovczieht over de voedsel- tc stand van enige der bela^- riikste agrarische landen van Europa stemt niet direct tot op timisme!. Op het Iberisch Schier eiland lijdt de grote volksmassa reeds honger gedurende area Engeland's voedseltoestand sP het ogenblik slechter dan ged" rende de oorlog en de Mokka De slechte voedseltoestand Duitsland is 'algemeen gekend- In het grootste gedeelte Europa staat, zoals bet zich aanzien een hongerwm de deur. In ieder gevai met een lange periode van ™oed ontberingen rekenen. Het is s gn zich daaraan bewust te zich op de Tiardheid in nnên om de£e beter te boven te kun komen. (Nadruk verboden.) Unices Pre83-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2