Het vraagstuk NEDERLAND-INDONESIt, DE LENIGING van de Europese noodtoestand over de REGERINGSVERKLARING Rijksbegroting 194E Waarschuwing tot het Amerikaanse volk ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947. «se Aanbevelingen voor een vredelievende oplossing Montgomery vóór terugtrekking uit Palestina NEDERLANDS Legercommuniqué Minister Neher n ar Batavia terug? HET DEBAT Persconferentie Dr. VAN MOOK Hoofdst. 11 (Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening) President Truman over de economische hulpverlening Minister-President|BEEL beantwoordt de sprekers DE GRIEKSE KWESTIE President Truman over de voedselsituatie F??™ van Amerikaans hartsverlangen;: reis naar Nederland tle in het buitenland en het ver- VERKLARING VAN EDEN franker lng bij Abonnement Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Iets warmer. Afnemende wind uit N.-O. richting. Overdrijvende wol kenvelden. Droog weer. Iets warmer. Onder Redactionele leiding van P. L.D. J. van Oeveren. Redactie-adrea: Noordstr. 65-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hjoofdagentschap voor West Zeeuwscb-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Telefoon 49. DE VRIJE Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks 3de Jaargang No. 616. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des, namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct. meer, Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. Sept. Opk. Ond. Opk Ond. 1947 Zon Maan 28 0J34 18.27 18.23 3.50 29 18.25 18.36 5.13 30 6.37 18.22 18.48 6.28 Oct. 1 6.39 18.20 19.02 7.44 2 6.40 18.18 18.17 9.03 3 6.42 18.15 19.36 10.24 4 6.44 18.13 20.01 11.48 6 6.46 18.11 20.36 13.10 fDe ondertekenaars van de hier- werking tussen onze volkeren in Oost en West als voorbeeld voor de wereld, zoals de Benelux voor de wereld een voorbeeld is van de eerste waatlijke samenwerking in Europa. Indien wij allen, in Nederland en Indonesië, als broeders elkaar de hand willen reiken om in wijs heid en eenvoud op te bouwen, dan zullen wij voor vele genera ties vriendten zijn en blijven, waar tussen geen ander zich plaatsen kan. Nu over de manier waarop. Het voorgaande is alleen maar practisch doorvoerbaar, indien aan beide zijden mannen staan van karakter en wijsheid, die niet alleen er in geloven, maar ook de wil en de mogelijkheid hebben, het aannemelijk te maken voor en door te voeren bij hun eigen volkeren- volgende aanbevelingen ten be hoeve van een snelle en deugde lijke oplossing van het vraagstuk Nederland-indonesië hebben deze Vrijdag aan Ie Regering en aan de fracties der Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal aangeboden. ■Hieronder volgt een korte samenvatting. Het Indonesische vraagstuk is een dusdanig belangrijke zet in bet schaakspel der internationale tegenstellingen en positie-bepalin gen, dat men de internationale belangstelling voor deze zaak in dit licht moet zien. Ongetwijfeld is deze belangstelling in vele op zichten niet onbaatzuchtig. De moeilijkheden, waarin wij vandaag zitten, kunnen niet wor den opgelost zonder dat wij allen samen een blijvende oplossing nastreven. Want ondanks de duisternis om ons heen, is er een oplossing. De oplossing moet zijn: recht vaardig, logisch, practisch Een oplossing, voor allen 'verstaan baar en aanvaardbaar. Daten wjj daarbij geen angst hebben, want angst is altijd de slechtste gids. Zeker, er is reeds veel goeds bereikt. Denk aan Malino, Den Pasar, Pangkal Pinang, en Ling- gadjati. Maar nu komt het aller eerst op de uitvoering aan, in een sfeer van orde en van rechts zekerheid. Laten wij ons laten leiden door het vele en grote dat ons samen verbindt, in plaats van tijd, goed en bloed te verliezen door het veel mindere, dat ons scheidt. Laten wij, Indonesiërs en Neder landers tonen dat wij groot kun nen zijn en juist daarom in de wereld een roeping kunnen ver vullen. Als wij ons probleem construc tief oplossen zullen wij de kans op een nieuwe werelds-oorlog zeker verminderen. Laten wij als eenvoudige men sen eerst elkaar zeggen, wat wij op het hart hebben en zonder iets te verzwijgen, dan vinden wij elkaar altijd. Er is geen tijd meer te verliezen. En boven al laten wij elkander w a a r 1 ij k leren kennen. Er is ook in de persoonlijke be oordeling van mannen, die van daag de verantwoordelijkheid dra gen, zoveel gelasterd en afgebro ken dat het waarachtig nodig is gezamenlijk daartegen een front te vormen. Denkt niet, dat wij ooit terug kunnen gaan naar het verleden, want wij leven in een dynamische tijd en wij leven in een tijd van ontwaken van volkeren en ge meenschappen die sommigen in het verleden ten onrechte en op een verkeerde wijze als aan zich ondergeschikt beschouwden. Wij kunnen vandaag nog een grondslag leggen voor een samen- Naar uit welingelichte bron van militaire zijde wordt verno men, zou Maarschalk Montgome ry, chef van de Britse imperiale generale staf voorstander zijn van algehele terugtrekking van de Britse troepen uit Palestina. Hij zou een verdeling de enig mogelijke oplossing voor de Pa lestijnse kwestie achten. Na de veranderingen, welke in Voor- Indië plaats vonden, en gezien de nieuwe defensie-plannen voor het imperium zou Montgomery het geen strategische noodzaak meer achten nog Britse troepen in Palestina te handhaven! De be waking van de oliebelangen zou volgens hem door een burgerlijke dienst waargenomen kunnen wor den. Men verwacht dat de me ning van Montgomery van in vloed zal zijn op de door het Britse kabinet na de debatten in de algemene vergadering van» de V. N. te nemen beslissing. Groot-Brftitannië gaat Pales tina ontruimen. Een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Groot-Brittannië het plan koes tert onmiddellijk na beëindiging van de thans plaats hebbende dis cussie, nog vóór de algemene ver gadering van de V. N. te New- York zal worden gesloten, voor bereidingen te treffen om uit Palestina weg te trekken. Het enige, dat een dergelijk terugtrekken zou tegenhouden, zou zijn het wonder van een op lossing der kwestie door overeen stemming. Groot-Brittannië is niet van plan het mandaat te blijven uitoefenen wanneer de al gemene vergadering de beslissing over de kwestie uitstelt tot de volgende zitting. Het Nederlands communiqué van Vrijdag meldt, dat de verlie zen van Donderdag bedragen: 4 gesneuvelden en 6 ggwonden. Ver scheidene benden werden uit door Nederlanders gepatrouilleerd ge bied verdreven. Ten Zuiden van Malang werd een Republikeinse commandopost verdreven. En nu onze aanbevelig, die, kort samengevat, op het volgen de neerkomt: 1» Herstel van rechtsorde in alle gebieden, waar dit tot dus verre nog niet is geschied, in een volgorde, door de verantwoorde lijke instanties te bepalen. 2. Laten wij vervolgens ge zamenlijk een betrouwbare politie macht opbouwen om de taak over te nemen, die vandaag bij gebrek aan iets anders door het leger moet worden vervuld. 3. Wanneer wij zover zijn, dan zullen verkiezingen moeten wor den gehouden in vrijheid, dat is: zonder enige pressie van welke groep dan ook om te komen tot een representatieve vertegen woordiging voor elk gebiedsdeel. 4. Volgens de ervaring, ver kregen bij de totstandkoming- der Malinostaten, regele daarna ieder gebiedsdeel zijn eigen status en bestuursvorm.' 5. Afgevaardigden dier ge biedsdelen zullen vervolgens aan de ronde tafel moeten gaan zitten om gezamenlijk te bepalen, op welke wijze zij de ..Verenigde Staten van Indonesië" zullen vormen. 9 Aan deze ronde tafel zou kunnen worden besproken, op welke wijze de Indonesiërs (dus de Federatie van Indonesische staten") een vrijwillig door hen met Nederland aanvaarde staats rechtelijke band willen uitwerken. 7. Het is o ize overtuiging, dat wanneer deze procedure wordt gevolgd, de band met Nederland in een goede sfeer en op een hoog niveau van wil tot samenwerken, sterk en gezond zal zijn en daar door van lange duur. 8. Wanneer wij op deze wijze de politieke vraagstukken geza menlijk zullen hebben opgelost, volgen daarna van nature de economische. Dit betreft de ver houding tot het buitenland en de buitenlandse ondernemingen, doch nog veel meer de economische verhoudingen binnen Indonesië zelf. Eindigend willen wjj zeggen, dat de ontwlkkèlihg van de afge lopen twee jaar voor ons geen uitgangspunt en ook geen voor beeld mag zijn om de enig ware oplossing- te bereiken. Wij gevoelen het onze plicht, dit te zeggen, omdat dit ons waar en vast geloof is als sleutel voor de oplossing van onze noden en zelfs als sleutel voor een betere wereld. Nederland en Indonesië kunnen voor altijd vrienden wor den, maar zij kunnen ook voor altijd Van elkaar worden ver vreemd. Wij staan op het punt in de historie van onze landen, waar een beslissing moet worden geno men, die voor generaties bepalend zal zijn voor ons aller geluk of ongeluk voor ons aller opgang of neergang. Laten wij gezamen lijk in vertrouwen de juiste weg kiezen. Voor de in de aanhef bedoelde groep van personen uit Indonesië en Nederland: w.g, Soekawati, Hamid II, Hamelink, Anak Agoeng, P. F. Otten, Ei de Vries, Den Haag, 24 September 1947. Aneta verneemt, dat er sprake is, dat Minister Neher naar Bata via terugkeert in verband met de te verwachten besprekingen met de dxielanden-commissie. Naar verluidt zou Minister Neher tezamen vertrekken met Jhr. Mr. H. van Vreedenburch, chef directie politieke zaken van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, om de Landvoogd gedu rende de besprekingen bjj te staan. Tijdens de nersconferentie heeft Dr. Van Mook over zijn reis naar de V. S. gezegd, dat hij met Mi nister Evatt de algemene situatie en in het bijzonder de kwestie van de drie mogendhedeucommissie had besproken „in 'n zeer vriend schappelijke atmosfeer". De Lt- G. G. had ook de Chine"e vertegenwoordiger Wellington Koo, gesproken, die goed geïnfor meerd bleek, doch wie hij, naar hij hoopte, nog nadere opheldering had gegeven. Hij zeide er geen idee van tg hëbben, of de oommissie van drie in Europa, te Washington of in Indonesië zou bijeenkomen. Over de Martin-Behrman affai re vertelde de Lt. G. G. dat hij was gedagvaard als ..Van Mook. leider van een groep gewapende terroristen". Lachend zei hij daar op: „Ik geloof, dat Ryan onze bes te propagandist is en hij zal er zelfs niet voor ibetaald worden." Het ontslag van Nadjamoeddin. Dr. Van Mook heeft Donderdag op de persconferentie nog ver klaard, dat de Sultan van Pon- tianak een tournée zal maken door de Arabisohe landen om het Indonesische vraagstuk toe te üchten. In tegenstelling tot de mening van Nadjamoeddin, dat een onparlementaire procedure is gevolgd, omdat hij op verzoek van de Ministerraad van Oost-Indone- sië door de President is ontslagen in plaats van dat de Ministers zelf afgetreden zijn, omdat zij niet met hem samen konden werken, zeide Dr. Van Mook, dat het ont slag op democratische wijze heeft plaats gehad. Men had te Makas sar de keuze tussen aftreden van het gehele kabinet en het heen gaan van een man met wie men niet langer meer kon samenwer ken. M]en koos het laatste en dit was de normale procedure, aldus Dir. Van Mook. Tijdens deze persconferentie is Dr. Van Mook's aandacht en be langstelling getrokken door het feit, dat er verscheidene Republi keinse journalisten aanwezig wa ren, hetgeen de eerste keer was sedert hot inzetten van de poli tionele actie. Onder hen bevonden zich Mohammed Diah, hoofdre dacteur van het blad „Masa Indo nesia" en van dc „Merdeka", die Dr. Van Mook verscheidene vra gen stelde, en Soedarpo van het voormalige Republikeinse Ministe rie van Voorlichting te Batavia, Mochtar Loebis van Antara en de fotograaf van „Ipphos", het Re publikeinse fotobureau. Vrijdagmorgen is de Minister- President Dr. Beel, Minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i., in de Tweede Kamer begonnen met de beantwoording' der sprekers, die het woord hebben gevoerd naar aanleiding van de regeringsver klaring inzake Indonesië. Spr. uit zijn waardering voor het beheerste optreden der troe pen en herdenkt degenen, die het offer van hun leven hebben ge bracht. Vervolgens gaat hij in op de opmerkingen van de heer Schou ten ten aanzien van het verschil tussen de Troonrede en de rege ringsverklaring. Het overzicht" inzake de poli tionele actie door de Regerings voorlichtingsdienst uitgegeven is ten onrechte een witiboek der Ned.-Indische regering genoemd. In antwoord op een vraag van de heer Romme verklaart spr., dat de militaire adviseurs zich niet tegen het ondernemen der actie heihben verzet. De actie be doelt niet politiek iets op te leg gen, doch de voorwaarden te scheppen om een onhoudbare toe stand op te heffen. De Regering "betreurt het, dat de Veiligheidsraad de positie van de Republiek onjuist heeft gezien. Het blijven van de heer Van Klef- fens was goed, omdat zo nog kon worden medegewerkt aan con structieve arbeid. Bij de bespreking der derde groep opmerkingen die ten aanzien van de concrete voorzie ningen, welke de Regering denkt te treffen, wijst hij o-m. er op, dat •in belangrijke productie-centra, die braak lagen, thans met voort varendheid het herstel is ter hand genomen. Na de politionele actie werd reeds veel bereikt, de uit zending van hen die aan de op bouw willen medewerken wordt versneld. In Augustus werden reeds 1100 personen uitgezonden, o.w. 800 voor particuliere onder nemingen. Komende tot de voorzieningen merkt spr. op, dat deze allereerst beogen consolidatie in de bevrijde gebieden. De kwestie-Nadjamoeddin, js een aangelegenheid van de staat Oost-Indonesië, waarin de Rege ring niet wenst te treden. De Regering staat in beginsel zeer welwillend tegenover de ook in Indonesië tot uiting gekomen wens voor een voor-conferentie van Indonesische vertegenwoor digers te beleggen ter bespreking van de interne bestuursopbouw. Door het vormen van een colle giaal orgaan wil men de taak van de Landvoogd, met behoud van zijn wettelijke verantwoorde lijkheid, door anderen doen delen en zo tp verlichten. Spr. betoogt, dat constructieve arbeid mogelijk is; daarom heeft de Regering een beroep gedaan op de constructieve elementen in de Republiek. Opgemerkt is, dat de Neder landse Regering haar vrijheid van handelen niet zou kunnen hernemen. Hoezeer zij de voor keur geeft aan een vredelievende oplossing, waarnaar zij zal blij ven streven, zij zal nimmer prijs geven haar recht en haar plicht om op te treden tegen terreur en willekeur. Het valt niet te zeggen of de bezette gebieden zullen terug keren naar de Republiek; daar over beslist de bevolking en niet de Nederlandse Regering. De inhoud van de motie-De Groot, welke indruist tegen de plannen der Regering is voor haar .onaanvaardbaar, verklaart Dr. Beel. Vervolgens betoogt hij, dat z.i. op het juiste ogenblik naar het andere middel gegrepen is, toen onderhandelingen geen zin meer hadden. In verband met de opmerking van de heer Schouten, dat hij geen toegang tot de regerings keuken verlangt, -geeft de Minis ter te kennen, dat al ts naarstig pottenkijken niet goed is. Overigens wijst hij er op, dat ieder lid van het kabinet zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. Z.i. zullen in partij-organen geen mededelingen gedaan worden, die binnen de vertrouwelijke sfeer van het kabinet dienen te blijven De politieke commissie van de V. N. heeft met 38 tegen 6 stem men besloten, van Bulgarije en Albanië de verzekering te vragen dat zij, ingeval ze worden uitge nodigd deel te nemn aan'de be sprekingen van de Griekse kwes tie, de verplichtingen ten aanzien van vreedzame regeling van ge schillen, als door het Handvest opgelegd, zullen nakomen. De Sovjet-Unie had zich tegen het stellen van deze voorwaarde ver zet. De Verenigde Staten stelden voor, de volgende maatregelen te nemen inzake de Griekse kwestie: 1. Vast te stellen, dat Alba nië, Bulgarije en Joego-Slavië tegen het Handvest gehandeld hebben door hulp te verlenen aan de Griekse verzetslieden. 2. Deze landen te bevelen van verdere hulpverlening af te zien. 3. Deze landen en Griekenland te verzoeken „normale diploma tieke betrekkingen van goede na buurschap" te vestigen. 4\ Een speciale commissie van de algemene vergadering voor de Balkan in te stellen voor controle op de uitvoering van de aanbeve lingen der algemene vergadering 5. De speciale commissie te machtigen een speciale spoedzit ting van de algemene vergadering te beroeoen wanneer dit nod'g mocht zijn v°or waarborg van cl - internationale vrede. In een Donderdag gehouden persconferentie verklaarde Pre sident Truman met betrekking tot het meer dringende probleem van het verlenen van "„tussen tijds" hulp aan de landen van Europa dat „zich ten opzichte van de economische toestand in Europa bepaalde problemen voor doen, welke zo dringend zijn, dat met hun oplossing niet kan wor den gewacht totdat de zorgvul dige bestudering van het op de conferentie der 16 landen te Pa rijs opgestelde rapport die voor de uiteindelijke beslissing ver eist is, zal zijn beëindigd." „Deze problemen hebben be trekking op een noodtoestand die onmiddellijke aandacht eist," zo zeide hij, „en om deze reden heb ik een groep vooraanstaande con gresleden verzocht Maandag a.s met mij tezamen te komen ten einde de plannen te hespreken voor het vaststellen van de maat regelen, diei de V. S. zullen nemen om hulp te bieden bij het stand houden van de stabiliteit en het bevorderen van het herstel van de landen, die aan de conferentie te Parijs hebben deelgenomen." Naar Truman zeide, zal hij op de Maandag a.s. te houden bij eenkomst trachten te hereiken, dat er onmiddellijk een actie wordt ondernomen tot lenigin van de Europese noodtoestand. Hij sprak de hoop uit, dat de middelen, die benodigd zijn om de bevolking van Europa te behoe den voor bevriezen en verhonge ren, beschikbaar kunnen worden gesteld zonder een speciale zitting, van het congres, doch hij ver klaarde zich hierover nog geen oordeel te hebben gevormd en er zich bewust van te zijn, dat een speciale zitting noodzakelijk kan blijken te zijn Met betrekking tot de vier richtlijnen, waarop het rapport der 16 landen over het plan- Marshall gebaseerd is, t.w.: 1. krachtige verhoging van de pro ductiviteit, 2. het scheppen van binnenlandse financiële stabiliteit, 3. maximum-samenwerking tus sen de deelnemende landen en 4. het in -evenwicht brengen van de handelsbalansen, in het hijzonder met Amerika, door middel van export, merkte Truman op, dat „dit gezonde principes zijn, die zullen spreken tot het gezond verstand van het Amerikaanse volk" en dat „het daadwerkelijk in praktijk brengen van deze be ginselen zowel voor het Europese herstel als voor de economische gezondheid van de gehele wereld van vitaal belang is". Het probleem, waarvan het rapport uitgaat, aldus de Presi dent, ligt niet alleen aan het po litieke en economische welzijn van Europa ten grondslag, doch brengen. Hij voegde hier aan toe, dat hij de speciaal voor het onder zoeken van het rapport ingestel de commissies en alle regerings instanties instructie heeft ge geven het rapport grondig en zonder uitstel te bestuderen, en zeide: „Op zodaniige wijze zullen de feiten worden voorgelegd en de voorstellen worden geformu leerü dat het Amerikaanse volk door zijn vertegenwoordigers in het congres kan beslissen, tot welke omvang en op welke wijze de economische hulpbronnen der V. S. kunnen worden aangewend tot het steunen van de hernieuw de pogingen van Europa om een duurzaam economisch herstel te bereiken. Het Amerikaanse volk zal dan bevredigd 'zijn. Wat betreft de strekking van het programma van hulpverlening en* de toerei kendheid der maatregelen, die de Europese landen 'zullen nemen om zichzelf en elkander te hel pen en wanneer wij kunnen vast stellen, welke hulpbronnen wij beschikbaar kunnen stellen, dan ben ik er zeker van, dat wij zo spoedig mogelijk zullen antwoor den." Tenslotte zeide de President nog, dat er ernstig gevaar be staat, dat sommige landen van Europa binnenkort zonder kolen en voedsel zullen komen te zit ten, doch hij noemde deze landen niet met name. Het belang, van het herstel en van de wederopbouw zal in ons land nog gedurende lange tijd blijven eisen cat de productie van de landbouw hier zo hoog moge lijk wordt opgevoerd, opdat de schaarse buitenlandse betaalmid delen kunnen jworden besteed voor de aankoop van, grondstoffen en producten, die ons land niet zelf kan opleveren, en tevens de ex port van daarvoor in aanmer king komende agrarische pro ducten zoveel mogelijk tot verbe tering van mze deviezenpositie kan hijdrager: Verhoging tan de productie is reeds in he: begin dezer eeuw begonnen, als gevolg van ratio nele aanwending van grondstof fen, kapitaalgoederen en arbeid. Het ligt voor de hand, dat, wil de noodzakelijk geachte verdere pro ductieverhoging inderdaad bereikt worden tevens al die maatregelen moeten worden genomen, die de voortbrengingskosten per eenheid product doen dalen. Op productieverhoging en kost prijsverlaging, op rationalisatie dus, moet net streven van de landbouw in.' Nederland gericht zijn. De taak, die wij ons moeten stellen, is zéér moeilijk. De op pervlakte van nog niet ontgon nen, voor cultuur g-eschikte grond is in ons vaderland beperkt, zo dat de teeltoppervlakte nog slechts in geringe mate kan wor den uitgebreid. De voornaamste verhoging van de productie zal dus moeten plaatsvinden op het reeds in culiuur zijnde land. 'Naast mechanisatie zal ook betere verkaveling en grondver betering in de ruimste zin des woords noodzakelijk zijn ter be reiking van het gestelde doel Op het teirein van de akker bouw wordt thans de oprichting voorbereid van een landbouw - technisch irttituut ter bestude ring van de vraagstukken op het gebied van arbeidsmethoden en mechanisatie. Op het terrein van de tuinbouw werkt het enkele jaren geleden opgerichte instituut voor tuinbouwtechniek. Het aan tal proefboe: derijen is uitgebreid. Mede omdat er ook proefboerde rijen nodig zijn waarop in het bijzonder hvt financiële rende ment wordt nagegaan. Voorts zijr, onderzoekingen be gonnen naar betere bewaarmetho den van poot- en consumptie aardappelen en naar meer doel matige methoden van verzending van 'groentei, .fruit en snijbloe men. Er wordt verder naar ge streefd om, 'n samenwerking met handel en industrie, te komen tot het vormen van associaties voor het bestuderen van verschillende vraagstukken van gemeenschap pelijk belang ten aanzien van aardappelen en granen, een en ander op dezelfde voet als bij de reeds voor gerst, vlas en peul vruchten bestaande associaties. Voortbouwende op bet werk. dat in vroeger jaren is geschied, wordt thans met kracht de op richting van een instituut voor zuivelonderzoek in samenwerking met het -President Truman richtte Don derdag tot het Amerikaanse volk de waarschuwing, dat de wereld zich gesteld ziet voor een voed seltekort, dat nog ernstiger is dan een jaar geleden. Hij deed een beroep op alle Amerikanen om deel te nemen aan een „ver spil minderi'-campagne teneinde de huidige critieke situatie te be zweren. Tijdens een persconfe rentie verklaarde de President, dat hij met de vooraanstaande leden van het congres met wie hij Maandag a.s. een bijeenkomst zal hebben, de mogelijkheid zal bespreken om langs wettelijke weg maatregelen te nemen tot handhaving van de voedsel- export. Deze maatregelen zou den tegelijkertijd een verlaging van de vpedselprijzen in de V. S moeten bewerkstelligen. Inmid- yan Europa ren gronosiag, aocn deis kon Truman dë oprichting het is ook van het grootste be-aankondigen van een „voedsel- lang voor een duurzame wereld- commissi? van burgers", die plan- vrfr 1 nen zal opstellen om 'het vitale de Amerikaanse regering overleg zal moeten plegen met vertegen woordigers van de Europese com missie van samenwerking ter op heldering en aanvulling van het uitgebrachte rapport en ter ver krijging van nadere inlichtingen wat betreft de maatregelen, die de deelnemende landen zullen nemen om de in het rapport vast gelegde beginselen in praktik te voedsel onder de aandacht te brengen van alle Amerikanen. Hij waarschuwde, dat de voed- selexport zeker niet zo groot zal zijn als het vorige jaar, doch wees er met nadruk op, dat geen Amerikaan mensen van honger o. koude dient te laten omkomen, warneer hij dit kan voorkomen) Truman gaf vervolgens een uiteenzetting van het door de kabinetscommissie voor wereld voedselprogramma's uitgebrachte hand tussen deze situatie en Het De rad'io-omroep der V. S. heeft vermogen der V. S. om te helpen in haar programma van de vol- in de dringende voedselbehoeften gende week in de rubriek „Hart- van het buitenland te voorzien verlangen een prijsvraag aange- zomede de prijssituatie in dê kondigd met als thema: „Waar- v. S." om ik een reis naar Nederland In' het rapport wordt voorts zou willen maken". De med-ewer- gewezen on de ernstige schade kers moeten over dit onderwerp ciie de Europese oogsten hebben een brief inzenden. De winnaar ondervonden en op de aanzienliikr irt met ziin eohtgenote grat's achteruitgang van de maïsoogst re;s "afr1cI5Toder'a,nd Per in de V. S., die de Amerikaans T M. (vertrek 15 November) en veehouders in de verleidin- ■"err f aldaar v"n 10 dagen b-engt meer tarwe als veevoeder te gebruiken. Volgens het rap port zal dit laatste tot .gevolg hebben, dat de V. S. dit jaar meer dan 2 millioen ton minder tarwe vqpr export beschikbaar hébben dan in het aflgelopen seizoen, tenzij onmiddellijk positieve maat regelen worden genomen Naai Truman vervolgens verklaarde, kunnen de V. S. zich bij dit voor- uitizicht niet neerleggen. „Wan neer evenwel meer naar het buii- tenland wordt verscheept, zonder dat de binnenlandse vraag wordt bedrijfsleven ter hand genomen. Bij de veeteelt heeft de melkcontröle (als basis voor de veevenbetering) de kunstma tige inseminatie en de veevoeding de bijzondere aandacht. De bestrijding van het mond en klauwzeer door middel van het vaccin geeft gerede aanleiding te veronderstellen, dat hierdoor deze ziekte is te bedwingen. Ten aanzien van het onderwijs zij opgemerkt, dat nog in de loop ■wan 1947 een nieuwe middelbare landbouwschool en een zuivel- school beide in het Zuiden des lands, zullen worden geopend. Het ligt voorts in de bedoeling tot oprichting van een middelbare tuinbouwschool over te gaan. De grote toeloop ,van leerlingen maakt de oprichting van enige nieuwe landbouwwinterscholen en van een aantal lagere land- en tuinbouwscholen noodzakelijk. Met het oog op onze export zijn voorts verschillende maat regelen genomen om te voorko men, dat in het buitenland ge gronde klachten kunnen worden geuit over het invoeren van scha delijke insecten en het overbren gen van plantenziekten. Waar- vis momenteel in grote mate tegemoet komt aan de be hoefte aan eiwitvoeding, verdient deze tak van productie alle be langstelling. De Minister heeft het wenselijk geacht om in bet bijzonder voor de verkaveling en de mechanisatie een schema op te stellen voor de eerstvolgende zes jaren. Dit schema met bijbe horende toelichting zal eerlang aan de Staten-Generaal worden aangeboden. ƒ2.000.000 is uitgetrokken ter- bevordering van de mechanisatie en rationalisatie van de kleine boerenbedrijven. In verband met het feit, dat somtijds in het buitenland ongun stige ervaringen zijn opgedaan met Nederlands pootgoed, is het bewaringsvraagstuk van poters zeer urgent geworden. Er zijn allerlei nieuwe gezichtspunten die onderzocht moeten worden, speciaal met .betrekking tot de bewaring in de koelhuizen. Voor graan is het 'oewarings- probleem van grote betekenis ge worden, in verband met de invoe ring van de Combine. Proeven moeten genomen worden op het gebied van het drogen en het bewaren van zaad. Op het gebied van de zaadteelt (contractteelt) is het in verhand met het grotere belang van deze teelten (export van zaden, res pectievelijk voorziening in eigen behoefte) gewenst, het onderzoek op dit terrein krachtig ter hand te nemen. Voor de afdeling weide- en voederbouw is het noodzakelijk te beschikken over een eigen proef- boerderij. Het in de bezettingstijd gehuurd proefbedrijf in Friesland is ongeschikt. Dit bedrijf wordt zo spoedig mogelijk van de hand gedaan, terwijl een nieuw bedrijf zal moeten worden ingericht. Het onderzoek op het gebied van landbouwwerktuigen en ar beidsmethoden is in ons land nog weinig gevorderd. Door sterk gestegen lonen en de behoefte aan mechanisatie is er momenteel op dit terrein een grote drang naar meer onderzoek. Een en ander zal krachtig ter hand moeten worden genomen II1®^" toe is o.a. ontworpen een insti tuut voor landbouwtechniek:. Ofschoon voor uitvoering van cultuurtechnische werken uit te voeren in z g- „vrij werk" slechts 10.000.000 is uitgetrokken, ligt het in de bedoeling deze werken, voortgang te doen vinden. Tot nu toe is het niet mogelijk geweest de voedselvoorziening van ons volk op het meest ge wenste peil te brengen; en hoewel daaromtrent met zekerheid niets valt te zeggen, zijn er ook geen tekenen, die erop wijzen, dat dit in het onderhavige begrotings- beperkt,. zal onze eigen prijssit.ua- - - c tie .ernstiger worden". De Pre- J^ar wel zal kunnen worden be- sident wees op de wenselijkheid relp*- om andere voedselproducten dan I-n verhand hiermede graan te exporteren teneinde het d®2® begroting exportprogramma aan te vullen gehouden, dat een belangrijke ïn- en op de noodzakelijkheid om met krimping van de maatregelen. is er brj rekening mede andere landen regelingen te tref fen voor een zo volledig moge lijke samenwerking, teneinde ge meenschappelijk de beschikbare voedselvoorraden te zenden naar de plaatsen, waar hieraan het meeste behoefte bestaat, len evenwel definitievte stappen moeten worden genomen om op het huishoudelijk verbruik van levensmiddelen te besparen en het voeren van graan aan vee te be perken, opdat Amerika een zo groot mogeljjke bijdrage kan leve ren in het dekken van de mini- mumlbehoeften in het buitenland en er tegelijkertijd verlichting kan worden gebracht In de op waartse druk op de prijzen op de Amerikaanse markt, aldus Tru man. Hij drong er voorts op aan meer selectie toe te passen bij het kopen van voedsel, in het bij zonder van vleesproducten, voor de productie waarvan grote hoe veelheden graan zijn vereist. Wanneer iedere Amerikaan da gelijks een snede brood bespaart, zj verklaarde Truman, kunnen de behoeften van Europa word'-n gedekt. Het rapport der kabi net? commissie noemt rijst, bo nen, erwten, eetbare vetten, zui velproducten gedroogde vruchten, citrusvruchtensap en groenten als de producten die ter aanvul ling van de graanexport zouden kunnen worden verscheept.. Het beveelt aan ieder pond bruikbaar voedsel te zenden naar de landen wier behoefte het grootst is. welke zijn genomen om een recht vaardige en doelmatige verdeling der beschikbare prodeten te be vorderen, niet kan worden ver wacht en dientengevolge ook de organen belast met de uitvoe- Er zul- ring daarvan vrijwel in de huidige omvang zullen moeten worden gehandhaafd. Anthony Eden, voormalig Brits Minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Portsmouth zijn steun gegeven aan de poging der V. S. om „een of andere duidelijker en strikter definitie" te vinden van de voorwaarden, waarop het veto kan worden gebruikt in de Veilig heidsraad der V. N. Eden verklaarde, dat, indien de vijf grote mogendheden werkelijk samen willen werken, dë machi nerie der V. N. toereikend zal zijn. De Sovjet-Unie schijnt ech ter te menen, aldus Eden, dat er voor elk internationaal probleem geen andere oplossing Is dan aan vaarding van haar standpunt Hij deed vervolgens een aanval op de Sovjet-Unie, die hij er van be schuldigde bij zeer veel gelegen heden de V. 'N. te hebben gepas seerd, dit in antwoord op beschul digingen der Sovjet-Unie aan het adres van de V. S. en Engeland.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1