DE REGERINGSVERKLARING Minister MANSH0LT De Conferentie van Parijs over Indonesië J Herverkavelingswet WALCH£REN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1947. Or Van Mook te Balavia aangekomen Petkot terechtgesteld? RADIO-REDE Vermindering BROOD-, MELK- en KAASRANlSOEN Mijnwerkersstaking in Schotland Soekawati verlaat heden Nederland Nederlands actiecommuniqué Frankermg bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Nog buien. Wisselend bewolkt "met vooral langs de kust regenlbuien, mo gelijk met onweer of hagel. Meest matige wind tussen N.- W. en Noord. Weinig verande ring van temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 613. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; mintnofliiB per advertentie lySft. Inzending advertenttaa tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; ieder® regel meer 12 cent Var melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blall, 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande -^Terneuzen - Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal Aan de door de Minister-Presi dent, Dr. L. Beel, Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer afgelegde Regeringsverklaring, is het vol gende ontleend De Minister be tuigde zijn leed wezen over het feit, dat hij de Kamer aanzienlijk langer in 't onge wiss^ heeft moe ten laten over het Indonesisch be leid, dan aanvan kelijk in het voor- necnen lag. Dodh de regering meen de, dat een vruchtbare gedachten- wisseling eerst mogelijk zou zijn, zodra de feiten en de ontwikke ling dér omstandigheden, die haar gedragslijn mede bepalen, voldoende konden worden over zien en het nodig geoordeelde interne overleg was beëindigd. Komende tot de politionele ac tie, waarover de Minister op 23 Juli j.l. in de Kamer een uiteen zetting der overwegingen gaf, welke de regering tot dit hoogst ernstig besluit hadden gevoerd, zeide de heer Beel om.: De regering stelde zich ten doel, een einde te maken aan een onhoudbare noodtoestand binnen de toenmalige demarcatielijnen, 'n noodtoestand, ontstaan doordat de regering van de Republiek de verplichtingen, die zij hij het sluiten van het bestand van 14 October 1946 vrijwillig had aan gegaan, niet nakwam. Territoriaal beperkte ■'de actie zich als volgt: In West-Java werd een afgerond gebied in de politionele sfeer betrokken. In Midden-Java werd aan de Sema- rang-sector een zodanige uitbrei ding gegeven, dat de waterlei ding- en electriciteitswerken, die oorspronkelijk ibuiten de demar catielijn vielen, daar binnen kwa men te liggen, zodat een einde aan een onhoudbare situatie bin nen de perimeters kon komen. Ook in Oost-Java en Madoera werd de actie, evenals aan de andere zijde van Java, beperkt tot een afgerond gebied. Op Sumatra werd een deel van het cultuurgebied van Medan in bescherming genomen en voorts enige uitbreiding gegeven aan de Padang-sector ten einde daar ruimere ademhaling te verkrij gen. In het Palembangse werden enige economische belangrijke ob jecten veilig- gesteld tegen ver nieling. Beperkt kon de actie van onze troepen voorts blijven omdat aan de andere zijde geen sprake was van een goed-geordende weer stand. Op 2.6 Juli, dus vijf dagen na de aanvang, seinde de Luitenant- Gouvemeur-Generaal dat de actie in verschillende gebieden reeds was voltooid, en in de overige in het begin van Augustus zou kun nen worden beëindigd. Intussen, Mijnheer de Voorzit ter, werd de Indonesische kwestie door de regering van India en door - de vertegenwoordiger van De Luit.-Gouverneur-Generaal Dr. H. J. van Mook is Dinsdag avond te Batavia gearriveerd. Hij werd verwelkomd door Luit.-Ge- neraal S. H. Spoor en vele andere militaire en burgerlijke autoritei ten. Dr. Van Mook, die de terugreis tózamen met de chef van de Ned.- Indische R.V.D., Dr. Ozinga, heeft gemaakt, zeide in een korte ver klaring voor de microfoon, dat hii tijdens zijn kort verblijf in de Ver. Staten veel begrip had ge vonden en dat er in de publieke opinie in Nederland meer over eenstemming bestond t.a.v. het Indonesische probleem dan een jaar geleden. Australië tegelijkertijd in de Vei ligheidsraad aanhangig gemaakt. Hoewel de vertegenwoordiger van Nederland er met klem op wees, dat hier van geen oorlog sprake was, dat het een politie maatregel gold tegen tuchtloze troepen en gewapende benden, hoewel hij met de meeste nadruk het recht van interventie van de Veiligheidsraad ontkende, hoewel hij daarin werd bijgevallen door de Belgische en Franse vertegen woordigers, hoewel Nederland ten slotte verklaarde gaarne een ter- zelfdertijd gedaan aanbod der Ver. Staten tot het verlenen van goede diensten te zullen aanvaar den, nam de Veiligheidsraad op 1 Augustus een resolutie aan, waar bij een beroep werd gedaan op Nederland en de Republiek beide om "de vijandelijkheden onmiddel lijk te staken, hun geschillen door arbitrage of andere vreedzame middelen te beslissen en de Vei ligheidsraad op de hoogte te hou den van de gang van zaken. In de nacht van 4 op 5 Augus tus werd het gevraagde bevel ge geven en de politionele actie be ëindigd. De regering der Repu bliek gaf eveneens bevel tot sta king der vijandelijkheden. Hierna ging de Veiligheidsraad voort met de behandeling der In donesische kwestie. Het verloop dezer behandeling moge ik bekend veronderstellen, mijnheer de Voor zitter. Het eindresultaat van de behan deling der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad heeft aan getoond, dat Nederland met haar voorstellen een constructieve bij drage tot een aanvaardbare op lossing van de moeilijkheden heeft geleverd In de resoluties, die ten slotte door de Raad werden aan genomen, vindt men met enige wijzigingen in grote trekken de Nederlandse voorstellen terug. De aanvankelijk gunstige ont wikkeling werd door de Republiek doorkruist door een ophitsende propaganda en een terreur, die paal nog perken scheen te kennen. (Gedurende de politionele actie hadden, zich reeds vele afschuw wekkende taferelen van terreur afgespeeld, met name tegen de Chinese bevolkingsgroep. Tekenend ook voor de wijze, waarop de regering der Repu bliek de Nederlandse politionele actie beantwoordde, is de toepas sing van de politiek der ver schroeide aarde, die zeer omvang- rijke en niet op militaire gronden te verantwoorden vernietig'ng van economische goederen ten ge volge had. Nodeloze vernielingen die eigen land en volk schaden. Het behoeft geen betoog, Mijn heer de Voorzitter, da dit alles uitermate belemmerend werkte op de bereidwilligheid der bevol king en der bestuurders in de' be vrijde gebieden. Sterker nog werd deze kente ring toen de Veiligheidsraad deze zaak in behandeling nam en de Republiek tot een volkenrechtelijk met Nederland gelijkwaardige partij scheen te verheffen. Zie verder pag. 2, le kolom.) vlees per week tot het oude peil van 200 gram te verhogen. Het vleestekort van eigen productie zal dan uit import moeten worden aangevuld. Herziening programma export- zuivelproducten. Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproduc ten terstond worden herzien en in overeenstemmirjg worden ge bracht met de gewijzigde om standigheden. Het is natuurlijk waar, dat deze ons de zo brood nodige deviezen verschaft, en op de afzetmarkten het contact met onze oude afnemers herstelt, maar een redelijk voedselrantsoen voor de eigen bevolking blijft pri mair. Ik hen er mij van bewust, dat hetgeen ik u heb moeten aankon digen, onpleizierig voor u is, maar ik kan. u de verzekering geven, dat ik goede hoop héb, dat wanneer er geen verdere tegenslagen komen, het hij deze beperkingen zal kunnen blijven", aldus besloot de Minister. Naar de Zwitserse radio Dins dagochtend meldde, is Nicola Petkof, de op 16 Augustus ter lood veroordeelde leider- der Bul gaarse Boerenpartij (oppositie), in de loop van de nacht terecht gesteld. A.F.P. meldt uit Sofia, dat Petkof om 15 minuten na mid dernacht is opgehangen. Het Bulgaarse Hooggerechtshof heeft 18 September Petkof's be roep tegen het doodvonnis ver worpen. Het beroep van de Ver. Staten en Engeland op de rege ringen van Bulgarijë en de Sow- jet-Unie is eveneens onlangs van- de hand gewezen. De executie had plaats in tegenwoordigheid van de procu reur-generaal van het. tribunaal te Sofia. Tevoren had een com missie van het Bulgaarse ministe rie van Justitie bevonden, dat er geen redenen aanwezig waren het vonnis in levenslange dwangar beid te doen veranderen. De Ver. Staten kunnen geen derde wereldoorlog winnen, zo heeft Henri Wallace Maandag avond op een vergadering ver klaard. De oud-Vice-President is van oordeel, dat de Geallieerden van de Ver. Staten in Europa zo zwak zijn, dat hun regeringen in een zouden storten in geval van oorlog met de Sowjet-Unie. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, hield Maan dagavond een radiorede over „Onze voedselvoorziening in de naaste toekomst." De Minister weea ramn^.daarbij op de gro- te schade aan de agrarische pro ductie toegebracht door de harde winter en de uit zonderlijk droge zomer, waardoor het noodzakelijk zai zijn enkele be perkingen op te leggen, zonder dat er echter enige grond voor ern stige ongerustheid behoeft te be- Na het vraagstuk van de voed selvoorziening, waarvoor de door de oorlog ontredderde wereld zich thans geplaatst ziet te hebben behandeld en te hébtoen gewezen op het wereldtekort aan granen, lichtte de Minister de door de droogte en de strenge winter ont stane verliezen bij de graanoogst en de consequenties daarvan, na der toe, waarna hij aldus ver volgde De Regering tracht het peil van de rantsoenering zo goed mogelijk te handhaven, maar zij mag het er niet op aan laten ko men. Het eind zou dan de lasten moeten dragen. Het gaat erom onze voedselpositie zo goed mo gelijk te beveiligen door het voe ren van een voorzichtig beleid. Dat brengt mede, dat wij reeds thans de rantsoenen zullen moe ten verminderen, om kritieke pe rioden in de toekomst op te_ van gen en te ingrijpende besnoeiingen te voorkomen. Met ingang van 28 September a.s. dius bij het ingaan van de nieuwe eerstvolgende bonnenlij st, zal het broodrantsoen voor per sonen van vijf jaar en ouder met twee honderd gram per week wordten verlaagxl, daarnaast moet (binnenkort vijf procent aardap pelmeel in de broodbloem-melan- ge opgenomen worden. De be sparing, op deze wijze bereikt, geeft een belangrijke verlichting van het tekort. Ter bestrijding van het tekort aan melk zullen drie wegen wor den bewandeld, waarbij de con sul-ntinoanelkverzcrging zo goed mogelijk is ontzien. Het melk- rantsoen wordt per 28 September a.s. verlaagd en wel als volgt: Voor kinderen van 04 jaar van twaalf liter per 2 weken tot tien liter per 2 weken; voor kinderen van 5__14 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes en een halve liter per 2 wekên; voor personen van 1520 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes liter per 2 ^veken; voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 we ken tot drie en drie-kwart liter per 2 weken. De grote aanvoer van slacht vee maakt in de laatste tijd een extra rantsoen vlees mogelijk. Rekening houdende met de situa tie is, in het kader van het totale rantsoen aan dierlijk eiwit, een tijdelijke halvering van het kaas rantsoen verantwoord te achten. De extra' toeslag van de 15— 20-jarigen van vijftig gram blijft gehandhaafd'. Zodra een vermin derde aanvoer van slachtvee geen extra vleesibonnen meer mogelijk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden verhoogd, zo mogelijk tot het oude peil, terwijl het tevens in de bedoeling ligt, terzelfder tijd het toasisrantsoen van 150 gr Aian de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Ka mer over de herverkavelingswet Walcheren is het volgende ont leend: Naar aanleiding van de in het verslag gestelde vragen, kunnen de Ministers van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, van Verkeer en Waterstaat, van Justi tie en van Financiën het volgende mededelen: 1. De gedetailleerde regeling van de bedoelde vergoedingen is een kwestie van materiële oor logsschade. Aangezien dit onder werp in de Staten-Generaal nog aan de orde komt, en geen ver band houdt met de herverkave ling en de sanering van Walche ren als zodanig, achten de Minis ters het niet opportuun daarop nog nader in te gaan. Zij zouden het betreuren, indien bij de be handeling van dit wetsontwerp vooruit gelopen werd op de rege ling van de materiële oorlogs schade. 2. In de memorie van ant woord is toegezegd, dat de in het voorlopig verslag gevraagde ge gevens omtrent de bedrijfsuit- komsten alsnog zouden worden verzameld. Dit is inmiddels ge schied en thans kan nog het vol gende worden medegedeeld: De vraag omtrent de basisjaren 19371939 kan bevestigend wor den beantwoord. De onderzochte bedrijven waren ten dele in eigen gebruik, ten dele verpacht. Niet is onderzocht welk deel van de tot de eerste categorie behorende bedrijven met hypotheek was be last en hoe hoog de hypotheek rente was. Bij het onderzoek is nl. als gemiddelde voor de eige- naarslasten, zoals hypotheekren te, grondlasten en waterschaps lasten, berekend vier procent van het in de onroerende goederen ge- investeerde kapitaal. Uitvoerige onderzoekingen van het coöperatieve boekhoud- bureau in Zeeland, weix ou- reau ook dit onderzoek heeft ver richt, hebben reeds meermalen aangetoond, dat de op deze wijze verkregen uitkomsten vrijwel met de werkelijkheid betaalde pacht sommen aangehouden, waarbij eventueel te lage pacht door fa milie-omstandigheden tot normale pacht is herleid. De opgegeven netto bedrijfsuit- komsten zijn verder opgebouwd uit de volgende factoren: arbeids loon, zaaizaad en pootgoed, vee voeder, meststoffen, renten van de inventaris, en andere kosten, zoals onderhoud van werktuigen, uerzekeringskosten, afschrijvingen en 'dergelijke. Het arbeidsloon omvat mede dé sociale lasten, als ook het berekende loon voor mee werkende gezinsleden. Eigen ar beid van de ondernemer is hier onder niet/ begrepen, d.w.z., dat de vergoeding voor alle arbeid van de boer, zowel uitvoerende als leidinggevende arbeid, uit de berekende netto-opbrengst moet worden gevonden. 3. De Ministers beschikken thans over gegevens omtrent de uitgekeerde kleine boerensteun in de navolgende gemeenten: West- kapelle, Serooskerke, Oostkapelle, O. en W.-Souburg, Koudekerke, Grijpskerke, Domiburg, Biggeker- ke en Zoutelande. In deze gemeen ten werd in de jaren 1937 tot en met 1942 in totaal uitgekeerd: 1937 8601 in 60 gevallen, 1938 6840 in 58 gevallen, 1939 15.978 in 116 gevallen, 1940 ƒ17.312 in 116 gevallen, 1941 13.840 in 90 gevallen, 1942 ƒ13.257 in 74 gevallen. De 16 Wlest-Europese landen, die deelnamen aan de conferentie te Pariis over het plan-Marshall, hebben Maandagavond eenstem mig het aan Washington voor te leggen rapport goedgekeurd. De resp. gedelegeerden plaatsten hun handtekening onder het rapport. Tevoren had Bevin, de Britse Mi nister van Buitenlandse Zaken, gewezen op Europa's recht op vrede en welvaart, de hoop uit gesproken, dat nog ontbrekende leden van de Europese gemeen schap zich alsnog zouden aanslui ten bij de 16 landen, en gewaar schuwd tegen niet nader genoem de krachten, die de ondernomen pogingen zouden willen dwarsbo men. De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, bracht uit naam van de regerin gen van België, Luxemburg en Nederland in het bijzonder dank aan de uitnodigende mogendhe den: het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Hij wees op het be lang van vermindering der han delsbelemmeringen door so meier monetaire overeenkomsten en van een onderzoek naar de mogelijk heid van een Europese tollinie. De Franse gedelegeerde, Pierre Henri Teitgen, verklaarde, dat zijn regering de afwezigheid van Sowjet-Rusland en de Oost-Euro- pese staten betreurde. Hij betoogde de noodzaak van een speciale overeenkomst betref fende de steenkoolproductie van het Ruhrgebied en zeide, dat Frankrijk binnenkort landbouw producten zou gaan uitvoeren. De Italiaanse Minister van Buiten landse Zaken, Graaf Sforza, drong aan op spoedige hulpver lening door Amerika teneinde revolutie als gevolg van hongers nood te voorkomen. 6000 Mijnwerkers van 9 mijnen in Lanark, Schotland, zijn Dins dag een staking begonnen. Ge vreesd wordt, dat arbeiders van andere mijnen in dit district aan de staking deel zullen nemen. De mijnwerkers eisten een loonsver hoging overeenkomstig de loons verhoging voor de mijnbrandweer- lieden en overlieden. De secreta ris voor Schotland van de Natio nale Mijnwerkersunie, Pearson, heeft een beroep op de arbeiders gedaan het werk te hervatten. Naar het A.N.P. verneemt zou de President van Oost-Indonesië, Soekawati, hedenochtend per Skymaster van Schiphol vertrek ken, Het ligt in de bedoeling, dat Soekawati in Cairo zal uitstap pen om daar over te blijven. Van daar zal hij de reis naar Indone sië in een Constellation onder nemen. welke Donderdag uit Ne^n derland vertrekt met de M'" ters Hamelink en Anak Ag even- Gde Agoeng aan boord. h> dat fd1 zou Het Nederlands communiqué van Dinsdag meldt, dat de ver liezen van Maandag bedragen: 1 gesneuveld en 8 gewond .Ver schillende patrouilles werden be schoten. NIEUWE WAARDEN DER FRANKEERZEGELS. In de maand October zal het frankeerzegel van 25 cent in het type Konijnenburg vervangen wor den door eenzelfde waarde in het type Hartz. In November volgt dan de 40 cent. Het vliegtuig met de Belgi sche ambassadeur in de Ver. Sta- i R)e"°r Robert Silverruys, aan middenstana ^vertrek uit Was gelegenheid heeft'st w^rd Dinsdag en Woensce New-York teren tegen de verdut i de verkeersbelasting.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1