m m d Buitenlandse Plattelandsvrouwen 3t DOKIE DURF EN DE TiJDSTOEL Surinaamse sinaasappelen Raadsvergadering van Terneuzen SSuf US* «1® Srovincic Sport ^dvertentien schilderijen GELD ^80°— 5 0/«- tramweg mij—stoomtram bresken s—maldeghem. retranchement. De Ne e< andse voedselaankopen in Amerika „DE SCHELDE" BOUWT AAN FRANSE OPDRACHT. Proeven van Piccard. De Belgische Glasindustrie HET BEZOEK DER G. C. VAN DE VELDE R. M. VAN DE VELDE— IJSEBAERT KEESJE C. G. VAN DE VELDE S. M- YOUNG— VAN DE VELDE F. N. YOUNG ERNY Foto-Kunsthandel FUSIE ZEEUWS-VLAAMSE Besprekintgen tussen de Zeeuws- Vlaamse Tramweg Maatschappij en de Stoomtram Breskens Maldeglhem over samensmelting van heide maatschappijen hébhen in principe tot overeenstemming cel e id. 'I?et directeurschap zal worden toevertrouwd aan de di recteur der grootste maatschappij Z.V.T.M., de heer Ir. J. F. Denie te Axel. Reeds lenkele jaren geleden werden onder leiding van het provinciaal Bestuur fusie^hespre kingen gevoerd, die toen niet tot resultaten leidden. Onlangs is het contact opnieuw opgenomen. Het staat nog odet vast, wanneer de fusie in zal gaan. Zeer belangrijk is het, dat thans de kwestie der aansluitin gen wel geheel zal kunnen worden opgelost. JAARVERGADERING „VREDERUST". In de Woensdag gehouden jaar vergadering van de vereniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland wees de voorzitter Dr. J. J. C. van Dijk op de vele moeilijkheden waar mede de vereniging in 1946 te tompen had, zqwel wat de finan ciën als het tekort aan verple gend personeel betrof. Op 31 Dec. bedroeg het aantal verpleegden 710. Het exploitatie tekort bedraagt niiet minder dan ƒ125.650,37. In de ontstane vacatures werd voorzien door de verkiezing tot bestuurslid van de heren A. I. Catsman te Aardenburg, J. Biert te St. Ann aland, M. de Krijger te Bruinisse en C. van Zweeden te Goes. [Des middags hield Dr. De Haan uit Zutphen een lezing over „De betekenis van het lijden voor het tegenwoordige en toekomende leven". SPOORWAGON VERDICHTING OP DE ZEEUWSE DUN. Het Eerste Kamerlid Hommes, heeft aan de Minister van Ver keer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het de Minister bekend, dat op de lijn Dordrecht—Roosen daalVlissingen in de avonduren de verlichting van meerdere wa gons der personentrein vaak zeer veel te wensen overlaat? 2. Is de Minister niet van oor deel, dat dit, nu men op deze lijn toch al zo weinig comfort heeft, Vooral bjj het langer worden der avonden tot ernstig ongerief en alleszins gerechtvaardigde onte vredenheid aanleiding geeft? 3. Is de Minister bereid te be vorderen, dat aan deze onge wenste toestand zo spoedig moge lijk een einde komt? WEER CODORADOKEVERS OP WALCHEREN. Op Walcheren zijn opnieuw Co loradokevers aangetroffen. De schooljeugd van Zoutelande heeft alweer duizenden exempla ren geraapt en ingeleverd. MIDDELBURG. Bakkers weigeren contributie voor de vakgToep. De leden van het Gewest Zee land van de Christelijke Bakkers- bond hebben tijdens een vergade ring in Middelburg besloten geen contributie te betalen in hun vak groep. OOSTBURG. Duivensport. Prijsvlucht uit Waardamime op Zondag 7 September 1947 gehou den, deelname 105 duiven, gelost 9 uur. Afstand 29 km. Eerste prijswinnende duif bin nen 9 uur 25 min. 37 sec., snel heid 1161 meter per minuut. Laatste prijeswinnende duif binnen 9 uur 33 min. 21 sec., snel heid 887,3 meter per minuut. De uitslag was als volgt: Jac. Simpelaar 1, 24; M. Sim pelaar 2; P. Temmerman 3, 5, 11; Gebr. Schoutïet, Groede, 5, 10, 12, 13; W. van Unen 6, 17; A. Vinjé, Groede 7; A. Willems, St. Kruis 8; A. Baas 9, 18; J. Ritteco 14; A. Aalibregtse, Draaibrugge 15, 16, 21; J. Verplancke 19; A. vam Gijs, Groede 20; S. Sol 22; J. Bakker 23; A. Verwulst, Water- landkerkje 25; L. Risseeuw 26; C. van Drongelen 27. Geslaagd. Voor het grenskommies-examen slaagden de heren J. Zandijk, D. van Kerkhoven, F. Taalman, M. Romeijnsen, C. P. Vrij en M. Ver hoef. Kerknieuws. Tot president-kerkvoogd is ge kozen de heer H. den Hamer. uit twee halve bollen die met rub ber op elkaar bevestigd zijn, en werden door middel van een pers pomp onder olie-pressie gebracht. Er zijn vijf modellen gebruikt van verschillend metaal: Voor de eer ste proefneming gebruikte men magnesium, een materiaal dat minder weerstand biedt dan me taal, voor de tweede een alliage van' alluminium en magnesium, voor de laatste drie proefnemin gen staal. Uit deze proeven heeft Prof. Piccard geconcludeerd, dat de dikte van de wand van de stalen kogel 9 mm moet zijn, oplopend tot 150 mm voor de sponningen van de patrijspoorten. De stalen kogel moet leeg 6 km en met be manning 4 km onder water dalen. De veiligheidsfactoren zijn resp. 2%, 3 en bijna 4. De patrijs poorten, die van plexiglas zijn, moeten nog getest worden. Bodjonegoro op Oost-Java is geteisterd door een typhoon, waardoor een schade is aange richt van 600.000 gulden. ✓éN Ci-K MILARlOhJ Op dat ogenblik werd de deur krachtig opengeworpen en com missaris O. O. Bol daverde bin nen. „Als ik het wel heb, heeft deze heer iets met de politie te ma ken" riep Molentje. „Hier moet worden doorgetast" riep de commissaris terwijl hij welbewust op de tijdstoel toe- stapte. „Ik zal beginnen met het stellen van enige vragen." „Wees voorzichtig commissa ris, datwilde Dokie waar schuwen maat- de commissaris hield meer van doortasten dan van Luisteren. „Wij praten er niet omheen" riep hij, terwijl hij zich met zijn volle gewicht op de tijdstoel neerliet. „Zet hem af" riep Molentje ge jaagd. De Professor werd ze nuwachtig en vergat dat de stoel niet „werkte". Hij haalde de handle overmaar naar de verkeerde kant. SCHOONDIJKE-SASPUT. Duivensport. Duivenmaatschappij „Eerste de Beste" te Schoondijke en „Vrije Vlu-cbt" te Sasput, Prijsvlucht uit Arras, gehouden op Zondag 14 Sept 1947. Deelname 92 duiven, duiven ge lost 7 uur 3 min. Afstand plus minus 133 km. Eerste prijswinnende duif bin nen 8 uur 44 min. 46 sec., snel heid 1288 meter per minuut. Laatste prijswinnende duif bin nen 9 uur 4 min. 18 sec., snel heid 1114,2 meter per minuut. De uitslag was als volgt: W. de Zwart 1, 21; Gebr. Cal- lon 2, 3, 25, 26; W. de Rie 4, 30; Fr. Blok 5; J. van Lare 6, 12, 14, 23; J. C. de Jonge 7; W, Ek- kabus 8, 9. 11, 13; A. Seijnesael 10; A. Steijiaert 15; Gebr. de Wever 16, ,24; De Poorter III 17, 19, 31; De Poorter I 18; R. Blaakman 20, 28; J. de Vilder 22; P. de Hullu 27; Langeraert 29. e Omtrent de aanvoer van sinaas appels uit Suriname, waarvan de handel in Nederland door de Regering vrij werd gegeven, ver neemt het A.N.P. het volgende. In 1946 bedroeg de invoer van sinaasappelen uit Suriname slechts 238.000 kg tegen een in voer uit andere landen (Spanje en P'alestinavan 17.102.000 kg Het lag in de bedoeling van de regering de invoer van Suri naams fruit zoveel m.ogelr)k te bevorderen en er werden maat regelen getroffen om voor 1947 een zo groot mogelijke invoer te verzekeren. Dit betekent niet al leen een besparing aan, voor onze volkswelvaart noodzakelijke de viezen, doch tevens een verster king van de economische betrek kingen met het overzeese gebieds deel. De Surinaamse sinaasappel biedt het voordeel, dat de oogst reeds in September de Neder landse markt kan bereiken, in tegenstelling met de oogst uit Spanje en Palestina die eerst ui December wordt verkregen. De eerste partij van de Suri- VOETBAL,. NederlandZyvitserlaml. fiaamse oogst van 1947 kwam op 18 Augustus met het s.s. ,,Cot- tica" in Nederland aan. Van deze partij werden 2064 kisten (371.520 stuks) in de handel gebracht, waai van 168.1 kisten op de vei ling der importeurs. Door de grote vraag, dié in Nederland naar deze sinaasappelen bestond, en door het „vrij" zijn van de handel liepen ter veiling de prij zen op van 56 tot 90 per kist, terwijl de winkelprijs tussen 22 cent en ƒ1,15 kwam te liggen. Op 8 September werd door het ss. .Tilus" een tweede partij van 13.011 kisten (1.845.000 stuks) aangevoerd, van een gemiddeld betere kwaliteit dan de eerste, terwijl het verlies aan bederf minder bedroeg, ongeveer 10 De veilingprijzen varieerden van 19 tot 42.5 gulden per kist, een gemiddelde verlaging van 50 tot 60 percent, waardoor de winkel prijzen op ongeveer 20 tot 50 ct. per stuk of ƒ1.75 tot ƒ3 per kg konden komen. Nieuwe partijen zijn onderweg n.l. 9712 kisten met het s.s. „Tra janus" en 8000 kisten met het s.s „iStuyvesant", welke schepen voor eind September in Nederland worden verwacht. Zoals het geval is met eerste lingen van vrijwel elke oogst kwamen de prijzen van de eerste Surinaamse sinaasappelen hoog te Het officiële Joegoslavische persbureau, Tanjoeg, verklaart, dat Amerikaanse bommenwerpers sinds het van kracht worden van het Italiaanse vredesverdrag over Joego-Slavisch gebied en de vrije stad Triest hebben gevlogen. Nederland beeft in het kader van het Amerikaanse suikercon tract met Cuba 20.000 ton Cu baanse suiker gekocht tegen 4% dollarcents per lb., fob Cubaanse havens. De levering zal tegen het einde van het jaar plaats vinden. Het Amerikaanse departement van Landbouw maakt bekend, dat de tarwetoewijzingen voor No-v. voor Nederland en Belgie ieder 34.000 longtons bedragens. Naar wij vernemen is het Zwib vOQr de rest van elftal, dat Zondag 21 Se, st verwacht kan worden, nix»!™ion-V» Stadion te Aiïl- „:«iu l DE „WILLEM RUYS" SPOEDIG GEREED. Het ligt in de bedoeling, dat de „Willem Ruys", het nieuwe vlaggeschip van 'de Rotterdamse Lloyd, dat bij de Koninklijke Mij ,lDe Schelde" te Vlissingen werd gebouwd, op Zondag 28 Septem ber ajs. de Scheldeiwerf zal ver laten. De „Willem Ruys" zal dan op de rede van Vlissingen wor den gebracht, waar op Maandag 29 September de beschermings installatie tegen het mijnengevaar zal worden beproefd. Daarna zal van Dinsdag tot Vrijdag een proefvaart worden gemaakt, ten einde de instrumenten te contro leren en de kompassen te stellen. Vrijdag keert de „Willem Ruys" dan naar Vlissingen terug. Het ligt voorts in de bedoeling, dat in de eerste helft van Novem ber de technische proefvaart wordt gehouden, waarna in de tweede helft van diie maand de officiële proefvaart zal plaats hebben. De data hiervan zijn nog niet met zekerheid vast te stellen. Vermoedelijk zullen beide laatst genoemde proefvaarten van Rot terdam uit worden gehouden. Dezer dagen is zonder enig of ficieel vertoon de kiel gelegd van tiwee schepen, die op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen gebouwd zullen worden voor re kening van de „Compagnie Géné rale France Atlantic" te Parijs. Deze order werd reeds ge plaatst in December 1946. Het ging toen om drie schepen, waar van er twee te Vlissingen en één 1 in Krimpen zou worden gebouwd. De schepen, waarmede thans in Vlissingen is begonnen, krijgen 8e namen „Carfoet" en „Cari- mare". iOp de tentoonstelling van de Luikse ingenieurs heeft Prof. Pic card verschillende proefnemingen gedaan om na te gaan hoe groot de druk is waaraan de stalen kogel weerstand kan bieden. Het is de bedoeling met de stalen ko gel, die zuiver rond is en een dia meter van twee meter heeft, on geveer vier kilometer onder het zee-oppervlak te dalen. De grootte van de modellen, waarmede de proefnemingen ge daan zijn, is 20 cm, zij bestaan serse in het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen Nederland uit komt, als volgt samengesteld: Doel: Oorrodi (Lugano). Achter: Gyger en Steffen (-bei den Cantonal). Midden: Belli (Servette), Eg- giman-n (Lausanne) en Courtat (Grenchen) Voor: Bickei (Grasshoppers), Fink (Y. S.), Arnado (Grasshop pers), Maillard (Lausanne) en Fatton (Servette). De enr-ge mogelijkheid van een wijziging bestaat hierin, dat de linksbuiten Fatton niet zal kun nen spelen wegens een lichte ver wonding. Hij :zal dan worden ver vangen door Tschuy (Grenchen). Een speciale Amerikaanse congrescommissie heeft een plan voorgesteld om alle 1250 v< plaatste personen in Duitsland en Oostenrijk vóór 1951 in de samen leving op te nemen. De V. N zouden haar leden moeten ver zoeken om het probleem gezamen lijk aan te vatten. dat de prijzen zich aanmerkelijk lager zullen stabiliseren. De zeven vensterglasfabrieken die op het ogenblik in België in werking zijn, produceren maande lijks drie millioen vierkante meter glas. Dit betekent 115 procent van de gemiddelde productie der jaren 1937 en 1938. De vraag naar glas uit alle delen van de wereld blijft nog steeds zeer groot. Dé Belgische productie kan nog niet geheel in de grote behoefte voorzien. Er bestaan invoermogelijkheden waar het de voorziening van de glasindustrie met steenkool betreft. De tocht door Westelijk deèl. het na BIERVLIET. Causerie. Ir. Van Emmenes, de wel he tende radio-sportverslaggever heeft Dinsdag 16 September een causerie gehouden voor de leden van de voetbalvereniging „Bier vliet", over het onderwerp „tech niek, training en tactiek". Ha de pauze haalde spreker enkele sportherinneringen op uit zÜn voetbaltijd, ook enkele be levenissen van het Ned. Elftal. D® belangstelling voor deze in teressante en leerzame causerie van het Biervlietse voetballersgil- ne Was maar matig. Vergadering van Donderdag 18 September 1947. Naar aanleiding van de door de heer Henry gestelde vragen be treffende de in Terneuzen voor komende paratyphus deelde de Voorzitter mede dat het onder zoek in deze zaak nog niet was beëindigd en dat de vragen schrif telijk zullen worden beantwoord. De heer Colsen (vrij R.K.) sprak zeer uitvoerig over deze kwestie. Volgens hem horen D-koeien niet in de distributie. Het Bedrijfs- schap voor Vee en Vlees treft schuld in deze zaak. Als de sla gers zelf slachten, komen er vast geen D-koeien meer in. Aan cie heer C. Weststrate werd eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de Openbare Lagei e School A. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer P. Vreeke, uit Goes. Tot leraren aan de gym nasiale afdeling van het Openbaar Lyceum werden benoemd Dr. C. A. Campagne en Dr. J. K. v. d. Briel. Tot uitvoerder bij de dienst van Gemeentewerken werd de heer P. J. Smolders te Terneuzen be noemd, 5 stemmen werden uitge bracht op de heer G. L. Greiner te De Bilt. Aan de orde kwam thans de benoeming van een Commissie van Advies, ingevolge de Woon- ruimtewet 1947. Er moeten 2 kamers van 5 leden worden be noemd, n.l. één voor Terneuzen en één voor Sluiskil. De Voorzitter bracht hulde aan de aftredende leden van de oude Volkshuisves tingcommissie. Hij sprak zijn bij zondere dank uit voor het vele werk door deze commissie op de meest onpartijdige wijze verricht. De heer Henry (P.v.d.A.) acht te het niet juist dat een der Wet houders werd aanbevolen om zit ting te nemen in de Commissie van Advies. Daar B. en W. vor deringsbevoegdheid hebben, zou hier de Wethouder zichzelf advi seren, terwijl hij bovendien in het college van B. en W. een oneven redig grote macht krijgt. De Voorzitter was echter van mening, dat dit juist een goede voorlichting van B. en W. bij hun beslissingen zou waarborgen. In de commissie voor Terneu zen werden benoemd de heren M. de Vos, D. J. J. de Bruijne; W. J. Weterings (na herst.) en J. van Wijck ,(na herst.). Verder werd in deze commissie gekozen Zuster M. F. Commijs. In de commissie voor Sluiskil werden gekozen de heren' G. H. Kooman, R. F. de Waal, C. H. A, Vermeulen, F. Clemminok en T. Huisman. Naar aanleiding van dit punt werd door de heer Henry een be sloten vergadering aangevraagd, welke aan het eind van de verga-- dering werd gehouden. Aanleiding tot discussie gaf verder alleen nog het verlenen van vergunning aan de N.V. Waterl. Mij „Zeeuwsch-Vlaande- tot hét leggen van huizen enz. in gemeentegrond. Het ont werp werd tenslotte ongewijzigd aangenomen. De geloofsbrief van 't nieuwbe noemde raadslid van de P.v.d.A., de heer J. de Vries, werd goedge keurd. Bij de rondvraag werd er door de heren Colsen en De Waal (K. V. P.op aangedrongen dat tij dens de kermis te Sluiskil geen feestelijkheden in Terneuzen zou den worden georganiseerd, zoals thans het geval is geweest. De Voorzitter zal aan een en ander aandacht wijden. De heren Van Strien en Den Hamer (beiden A.R.), waren er in het geheel niet over te spreken dat B. en W. vergunning hadden geweigerd om tijdens de kermis- week met een luidspreker geeste lijke liederen ten gehore te bren gen. Zowel de Voorz. als Weth. De Vos waren van mening dat de Godsdienst te heilig is en geeste lijke liederen te verheven zijn om deze te gebruiken om het rumoer der kermis te overschreeuwen! Hoewel Weth. Den Hamer zich hierbij niet kon neerleggen hand haafde de meerderheid van B. en W. het eenmaal ingenomen stand punt. De vergunning voor een tent voor Bdjbelverkoop was on middellijk verleend. Hierna ging de raad over in besloten zitting. -Nadat de buitenlandse gasten der Vereniging Geres" Donder dagmorgen op eigen gelegenheid kennis hadden kunnen maken met de West Zeeuws-Vlaamse bevol king en de omgeving hunner tijde lijke verblijfplaatsen, kwamen zij des middags in de zaal van de heer De Vuijst te Oostburg bijeen. Hier hield de rector van het Oostburgse Lyceum, de heer A. Hoolhorst, een korte lezing over Het Zwin, waarbij hij naast een historisch overzicht, een uiteen zetting gaf over het dieren- en plantenleven in dit natuurreser- presidente vaat. De Rijkslandbouwconsulent, de heer L. van Djjk, sprak over „Westelijk Zeeuws-Vlaanderen als bouwgebied" en behandelde daar bij het ontstaan van ,,'Het Land van Cadzand", de bodemgesteld heid, de agrarische voortbrenging, de veehouderij en de fokkerij van het zware trekpaard. Wat dit laatste betreft, bracht spr. onder de aandacht de intensieve rasfok kerij, die de bloedbron voor overig- Nederland vormt. Na gewezen te hebben op de weinige industrie in dit gebied, gaf de heer Van Dijk een kort overzicht van het landbouwonder wijs, waarna hij de karaktertrek ken der Cadzandse bevolking be schreef en herinnerde aan de gro te verliezen op elk gebied welke tijdens de oorlogshandelingen door de bevolking werden geleden. Spr. besloot met eën korte uit eenzetting te geven omtrent de excursie welke de gasten die mid dag zoudenmaken. Hierna begaf het gezelschap zich met autobussen en particu liere auto's via Zuidzande naar Cadzand, waar eerst een kort be zoek aan de duinen en het strand werd gebracht, en de dames met veel belangstelling de overblijfse len van de uitloper der voormalige Westwall" bezichtigden. Via Cadzand Haven werd naar Het Zwin gereden, na een kleine wandeling en een klimpartijtje kon dit natuurreservaat in ogen schouw worden genomen, waarbij de heer Hoolhorst, bijgestaan door enkele andere Engels sprekende begeleidenden, de nodige toelich ting gaf. Vervolgens ging de reis over Retranchement naar Sluis, alwaar in Hotel Sanders—de Paauw de thee werd geserveerd. Na een kort oponthoud aldaar reed men <joor het verwoeste Sluis via Draaibrug naar Aardenburg. Hier werd een bezoek gebacht aan de boerderij van de familie De Rijcke, waar de dames met grote belangstelling kennis namen van het leven en de gebruiken op een Nederlandse „farm". Het laatste bezoek van deze dag gold de stallen De Dobbelaere te IJzendrjke. Met bijzondere inte resse werd hier het edelste fok- materiaal van Nederland bezich tigd en de gasten bleken de enkele j demonstraties met deze schltte rende dieren ten zeerste op prijs te stellen. En dat zich ook onder hen- des kundigen bevonden, bewees wel het feit, dat een der dames zonder enige twijfeling het beste paard onder deze keurcollectie aanwees Na dit bezoek begaf het gezel schap zich naar Oostburg alwaar men zich in de bovenzaal van Café De Vuijst aan een welver zorgde dis verenigde. Tijdens de nu volgende maaltijd werden door verschillende spreek sters en sprekers korte speeches afgestoken, o.m. door Mevr. Van Dijk, Mevr. Carlton'Smith, vice- van de „World Asso ciation" van Plattelandsvrouwen, Mej. Sikkens, de heer Hoekzema, burgemeester van Oostburg en de heer Hoolhorst, rector van het plaatselijk Lyceum. Laatstgenoemde bood een twee tal paren souvernir-klompjes ter verloting onder de gasten aan. Namens de presidente van „Ce res", Mevr. Van Cruijningen Erasmus, die wegens ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn, hield Mevr. Buskop een korte toe spraak. Het dessert, dat de maal tijd besloot, bleek te zijn aangebo den door de afwezige presidente van Ceres", welk gebaar ten zeerste op prijs werd gesteld. Na afloop van de maaltijd volg de in de benedenzaal een gezellig samenzijn, georganiseerd door Ceres". Een gevarieerd programma werd op vlotte wijze afgewerkt, mede werking verleenden hierbij het Zuidzandse Dameskoor, o.l.v. de heer H. P. Everwijn, een dans- groepje, dat op verdienstelijke wijze enkele Oud Hollandse en Oud Zeeuws-Vlaamse dansen uit voerde en een orkestje, bestaande uit de dames Mevr. Van Sorgen, Mevr. LeenhoutsKot vis, Mej. Geluk en Mej. Brakman. De door hen ten gehore gebrachte num mers oogstten door de bijzondere goede vertolking zeer veel succes. Het hoogtepunt ven de avond werd gevormd door de declamatie van Mevr. v. d. Broeckede Man, die op onnavolgbare wijze, in de Engelse taal, fragmenten voor droeg uit Anton Coolen's „Kinde ren van ons Volk". Dit wel bij zonder geslaagde samenzijn werd besloten met het Zeeuws-Vlaamse Volkslied. n de wnd. Directrice werden ont vangen. Mevr. Teilegen heette hier de gasten welkom en verklaarde het zeer op prijs te stellen, dat deze, na hun verblijf in de grote steden, ook Zeeuws-Vlaanderen hebben willen bezoeken. Spreekster wees op het grote belang der landbouwhuüshoud- scholen hij de vorming der toe komstige huisvrouwen en sprak de hoop uit, dat door de verbon denheid der vrouwen over de ge hele wereld een meer vredevolle toekomst voor onze zonen en dochters moge ontstaan. HJierna gaven achtereenvolgens de heer Van Dijk en Mej. Sikkens uiteenzettingen over het onder wijs voor de plattelandsjeugd. waarna Mej. Sikkens, die de alge mene leidiing had bij de excursie naar de provincie Zeeland in welke ongetwijfeld zware en ver antwoordelijke taak zij uitnemend is geslaagd zichtbaar ontroerd een kort slotwoord sprak. Een der bezoeksters bracht hier na in het Nederlands warme hul de aan Mej. Sikkens en verzeker de, dat men Zeeland nimmer zal vergeten, waarna ook Mevr. Kos- tenseKraak, provinciaal presi dente der Plattelands Vrouwen Vereniging, haar grote dank be tuigde aan Mej. Sikkens en ver volgens in hartelijke bewoordin gen zich tot de buitenlandse gas ten richtte. De dames bezochten vervol gens de kleine tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde werkstukken enz. en nadat zij nog waren onthaald op koffie met wa fels, werd afscheid genomen. Een dee], van het gezelschap vertrok met bestemming Amsterdam, de overigen begaven zich na nog korte tijd in Terneuzen te hebben gewinkeld op weg naar Brus sel. Waarmede het bezoek, dat deze vertegenwoordigsters der Wereldvereniging van Platte landsvrouwen aan Zeeland brach ten, weer tot het verleden be hoorde. Bezoek aan O. Z.-Vlaanderen. Vrijdagmorgen werden de buitenlandse bezoeksters achter eenvolgens afgehaald in de ver schillende dorpen, waar zij enkele dagen gastvrijheid hadden geno ten en bij het afscheid nemen van de families, bij wie zij deze korte tijd waren "ondergebracht, bleek weel zeer duidelijk welke hechte vriendschapsbanden veelal reeds waren aangeknoopt. Via IJzendijke en Philippine ging de tocht ditmaal naar Ter neuzen, waar in de Landbouw- huishoudschool „De Leeuwtjes" de dames door het bestuur der school Wcml brengt Je RaJic ZONDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gew. muziek; 12.15 „In 't Boeckhuys"; 12.30 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Metropole ork.; 13.50 Gram.; 14.15 Report. Nederland Zwitserland; 16.30 Ziekertlof 17.00 Kerkdienst; 18.30 Nederl, Strijdkr; 1915 Kent gij uw Bij bel?; 19.30 Nieuws; 19.45 Sport - praatje; 20.12 De gewone man; 20.20 De Zilvervloot; 21.15 Hoor spel; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gram, Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.3Ö Voor de tuin; 8.45 Barcarole; 9.15 Discussie; 9.30 Men vraagt; 10.00 Geestelijk leven; 10.15 Gram.; 11.00 Radio Philh. Orkest; 12.00 Gram.; 12.40 Mannenkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 The Avrolians; 13.50 N. S.; 14.05 Boekbespr.; 14.30 Gram.; 15.30 Filmmuziek; 16.30 The Skymasters; 17.00 Har monie; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30,Cur sus; 19.00 Kei kdienst; 20.00 Nws; 20.15 Waltztirae; 20.45 Hoorspel; 21.15 ,,De herfst in het land"; 21.45 Hersengymn.; 22.15 Om roeporkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. MAANDAG VI SEPTEMBER. Hilversum I#8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 jOchtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Gram.; 12.00 Graan.; 12.33 Liederen cyclus; 13.00 Nieuws; 13.15 Or gelspel; 14.00 Voor jonge moe ders; ,,14.20 Omtinental Quintet; 15.00 Pandorairio; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Cello en piano; 17.15 Bfelanda-sextet; 17.45 Rijk overzee: 18.00 Sportrubr.; 18.30 Ned. Stkjdkr.; 19.00 Nws; 19.15 Onder fle leeslamp; 20.00 Nieuws; 20.15Kamerorkest; 22.10 Kwartet; 21.41 Lezing; 22.00 Or gelspel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdei^ing; 23.00 Gram. Hilversitm 11: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De RegfcnJboog; 11.00 Voor dracht; 11.30 ;Gram.; 12.00 Carlo Carcassola; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.10 Boyd BaChman; 13.45 Operauitv;. 14.30 Voor de vrouw; 14.45 Verv. Opera; 15.30 Fabel; 16.30 Rott. Kamermuz. ens.; 17.05 De school is uit; 17.35 Accordeon-orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 VinceHtino; 19.00 Betuws halfunrke; 19.30 Piano; 20.00 Nieuws; 20.15. Gram.; 21.00 Caba ret; 21.30 Meester-trio; 22.00 Lezing; 22.25 Malando; 23.00 Nws: 23 15 Gram. Getrouwd J. B. PLUIM en J. H. J. WISKERKE. De Heer en Mevrouw PLUIM—WISKERKE zeggen, mede namens de Familie, hartelijk dank voor de belangstelling vóór en bij hun huwelijk onder vonden. Terneuzen, 19 Sept. 1947. Toekomstig adres: Deventer, Brink 83- Getrouwd: E. M- VAN RIEL (Tandarts) en DANIëLA J. DEES., Utrecht 19 Sept- 1947. Zaamslag Kerkelijk ingezegend in de Domkerk te Utrecht. Op 23 September a.s- hopen onze geliefde Ouders, Be huwd-, Groot- en Over grootouders P. H. ESSELBRUGGE en CHR. ESSELBRUGGE— VINK hun 50-jarig Huwelijks feest te vieren. Dat zij nog lang gespaard mogen blij ven, is de wens van Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen- Axel, Sept. 1947. Wilhelminastraat 38- Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank aan al len, die op 11 September blijken van belangstelling hebben betoond bij onze 45-jarige Echtvereniging. J. D. 'T GILDE J. 'T GILDE—STROO. Terneuzen, Sept. 1947. N. J- Hartestraat 14. Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze geliefde Echtgenoot, Va der, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer JACOBUS DEKKER Fz„ in de ouderdom van bijna 84 jaar. Axel: C. DEKKER- DE FEIJTER Vogelwaarde: N- KOSTER—DEKKER J. KOSTER W. KOSTER J. M. KOSTER- DEKKER en Kind Axel, 19 Sept. 1947. Heden behaagde het de Here van onze zijde weg te nemen, na een lang durig en geduldig ge dragen lijden, onze ge liefde en zorgvolle Moe der, Behuwd- en Groot moeder, MARIA MAGDALENA FAAS, Weduwe van C. L. van de Velde, in de ouderdom van 50 jaar. Soerabaja (O-I.:) P. VAN DE VELDE Terneuzen, 18 Sept. 1947 Hogendijk 13.. Ondergetekende beveelt zich beleefd aan voor het MATTEN VAN STOELEN. C. MAAS, Othette D 107. Enige werkelijk goede worden nu aan halve prijs verkocht. Terneuzen Zonder borgen voor elk doel. Vrijbl- voorw. Schrijft allen. Spaarcred. Inst. Mathen- weg 110, R'dam-W. Wij verleenden in ruim een jaar plm- ƒ150.000 in contanten. Steeds voorhanden: de laatst verschenen N.V. Firma P. J- VAN DE SANDE TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3