ACTIVITEIT der Consuls-Generaal De Algemene Vergadering der V.N. HET GOUDEN PRIESTERJUBILEUM van Kard. Van Roey Het complot in Slowakije. Rusland contra Engeland en de Verenigde Staten ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947. Republikeinse vice-Fresident daagt Nederlanders uit tot het houden van een gecontroleerd referendum. Geschenken-pakketjes voor Nederl. kinderen in Indië. Zolang méér Nationaal dan Internationaal wordt gedacht, is vrede niet zeker Engeland koopt bouwmaterialen in Nederland De fascisten in Engeland. De RADIO-REDE van Prof. Gerbrandy. Amer. expert over de Sowjet-Unie als potentiële vijand. Straalvliegtuigen naar vliegveld Twente. Congreslid Martin wil de waarheid weten. Italië heeft een milliard dollar nodig. Franse diepzeeduiker vestigt record en overlijdt Einde van staking in het gebied van Luik. NEDERLANDS Legercommuniqué Dr. Van Mook en Soekawati terug naar Indonesië. - Scherpe aanval door Wysjinsky in de vergadering der Verenigde Naties Sowjet-Russische pers wijdt veel aandacht aan de V. N. De overstromingen in Japan. De Belgische Middenstand gaat staken Bevin op de Conferentie van Zestien Frankering bij Abonnement - Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Wederom warm._ Vrij algemene ochtendmist of nevel. Daarna wisselend bewolkt met enkele plaat selijke buien, hier en daar vergezeld van onweer. Zeer warm voor de tijd v- 't jaar. Zw., tijd. matige Z. wind. Onder Redactionele leiding van P. L. D.J. van Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. lei. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondy ke Telefoon 49. VRIJE 3de Jaargang No. 610- Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaaL Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct. meer. ZON EN MAAN. Sept. Opk. Ond. Opk Ond. 1947 Zon Maa B 20 6.21 18.46 13.19 21.07 21 6.22 18.43 14.29 21.40 22 6.24 18.41 15.30 22.24 23 6.26 18.39 16.21 23.18 24 6.27 18.36 16.59 25 6.29 18.34 17.29 0.22 26 6.30 18.32 17.51 1.32 27 6.32 18.29 18.08 2.45 '28 6j34 '18.27 18.23 3.59 Gisterenmorgen keerden de Amerik. consul-generaal, Charles Livengood, eh de Britse consul; generaal F. M. Shepherd, terug nadat zij een bezoek van 2 dagen aan het Republikeins gebied had den gebracht. Zij hebben met Soekarno en Sjarifoeddin gespro ken en o.a. Solo bezocht. Dit was de eerste kennismaking van de heide consuls met de Republiek en met Republikeinse autoritei ten. Antara meldt nog, dat de consuls, in gezelschap van, de Republikeinse Minister van On derwijs, Sastro Aimidjojo, de suikerfabriek van Hondangwi- langoen in, het Solose hebben be zocht. De correspondenten, die de reis met de Australische, de Britse en de Franse consul-gene raal naar Sumatra meemaken meldden gisteren het volgende: i De Republikeinsche vice-Presi-1 dent, Mohammed Hatta, daagde gisteren te Fort de Koek de Ne derlanders uit een internationaal gecontróleerd referendum, te laten houden, waarbij 9 millioen inwo ners vrijelijk kunnen kiezen of zij de huidige republiek wensen dan wel „kleine, door Nederland ge- contröleerde marionettenstaten' Hatta deed dit voorstel in een in terview na aankomst van de consuls te Fort de Kook. De con suls hadden een lange conferentie met Hatta, waarna zij de omge ving van For de Koek bezichtig den. De 2 Britse waarnemers, die meereisden, inspecteerden de Indonesische frontlijn, 25 km ten Westen van Padang. Hatta zeide voorts, dat de Republikein se Regering van Sumatra het aanbod van Sjarifoeddin onder steunt, n.l. om de onderhandelin gen met de Nederlanders te her nieuwen mogelijk op basis van Linggadjati mits een derde mogendheid toezicht houdt op de onderhandelingen teneinde een zijdige Nederlandse interpreta ties van eventuele toekomstige overeenkomsten te verminderen. Hatta vervolgde met te zeg gen, dat hij persoonlijk de voort te zetten strijd voor de Indone sische onafhankelijkheid vanuit het binnenland op Sumatra zou leidden, indien de Nederlanders weigeren te onderhandelen en naar Djogja zouden opmarcheren. Hat ta zeide, dat de ware kracht van het separistisch streven te Pa- lemlbang, Fadang en op de Oost kust van Sumatra zou blijken, indien de Nederlanders het aan bod van de Republek zouden accepteren. Volgens Hatta staat 70 van de bevolking afwijzend tegenover het separistische stre ven van de Malinogebieden. Hij gaf toe, dat de order om de vijandelijkheden te staken, niet effectief was gebleken. Hij noemde de door de Nederlanders voorgestelde demarcatielijnen van het Nederlands gebied „Van Mook's droomdemaroatie". Hatta besloot met te zeggen, dat hij uit Pematang Siantar (de Republi keinse hoofdstad van Sumatra) was ontsnapt een uur, voordat deize stad door Nederlandse troe pen werd bezet. De Britse en Amerikaanse con sul-generaal, die zich momenteel in Djogja bevinden, hebben hun terugkeer naar Batavia uitgesteld teneinde Magelang te bezoeken. Mlen verwacht, dat zij de oplei dingsschool voor de Republikein se politie zullen bezoeken. Deze school is indertijd gesticht door Sjahrir met het doel om politie- kader te vormen ter bestrijding van de anarchie. De Franse en Australische consul-generaal, die zich op Su matra bevinden, zouden zich gisteren naar Medan begeven. Woensdag hebben zij Boekitting- gi (Fort de Kook) de Republi keinse hoofdstad, bezocht, waar sedert het einde van de oorlog nog geen Europeanen zijn terug- 'gekeerd. Daar de wegen door landmijnen onbegaanbaar waren zijn de consuls-generaal met een vliegtuig van de R.A.F. naar Boekittinggi gevlogen. BRITSE EN AMERIKAANSE CONSULS KEREN PLOT SELING UIT DE REPU BLIEK TERUG. De Britse en Amerikaanse Consuls, die op Republikeins ge bied rondreisden, hebben hun inspectietocht plotseling onder broken en zijn onderweg naar Batavia. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft in nauwe samenwer king met „Nederland helpt In dië" en de „N.I.WXN." een plan uitgewerkt, om in de Kersttijd aan Nederlandse kinderen in In dië een geschenkenpakketje uit te reiken. Voor deze pakketjes is centraal een aantal artikelen ingekocht, zoals tandenborstels, tandpasta, sohrijf- en tekenbehoeften, knik kers en ander speelgoed, alsmede kleine versnaperingen. Deze pak ketjes zijn in principe gelijk aan die, welke het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis o.a. aan het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft geschonken, en die als „gift boxes" reeds in brede krintg een grote populariteit genieten. De pakketjes voor Indië zullen door de Nederlandse jeugd in 130.000 Gezinnen staan in Lon den alleen al op een wachtlijst voor een woning. Onze weder- opibouwproblemen vallen in ver gelijking met die van deze mil- lioenenstad in het niet. Niet min der dan 80.000 huizen zijn in Lon den door Duitse bombardemen ten, V-1's en V-2's, weggemaaid en de Lpndon County Council heeft thans een plan ontworpen voor de bouw van 100.000 nieuwe huizen.' Daarvoor is materiaal nodig', dat Engeland voor een groot deel moet invoeren. Dezer dagen arriveerde in Am sterdam de „iDirector of Housing of the London County Council", Mr. Cyril Walker met zrjn hoofd- architect, Mr. S. Howardea, de onderdirecteur Mr. Th. Ungar. Ze zijn de gasten van het minis terie van Wederopbouw en hun bezoek staat in verband met de aankoop van bouwmaterialen. Htm belangstelling gaat voorna melijk uit naar de toepassing van holle vloerstenen, de z.g. „perfora stenen", ter vervanging van hout bij het bouwen van huizen. Tot dusverre zijn in Londen, naar Mr. Cyril Walker mededeelde, 200 nieuwe flats gereed gekomen, terwijl een veel groter aantal in aanbouw is. Dit jaar hoopt men er 6000 te voltooien. Intussen voert Nederland al geruime tijd bakstenen uit naar Engeland, zonder dat dit onze eigen wederopbouw vertraagt. In ons land is namelijk zo'n groot gebrek aan geschoolde metse laars, dat de productie van ste nen de bouwcapaciteit ver over treft. Een half millioen stenen is tot dusverre naar Engeland ver scheept. De bedoeling is, dat er nog 24% millioen zullen worden geleverd, hetgeen echter geruime tijd in beslag zal nemen door het gebrek aan scheepsruimte. Waarschijnlijk zullen de En gelse gasten Zaterdag as. naar Landen terugkeren De Chileense afgevaardigde, Jos Maze, heeft op de bijeen komst van Donderdag van de algemene vergadering van de V. N. een beroep op de wereld ge daan de tijdelijke moeilijkheden te vergeten en zich aan de vrede te wijden. Hij verzocht de As semblee voorts het plan voor de vorming van een Latijns-Ameri kaanse economische commissie goed te keuren. Vervolgens sprak Dr. Herbert Evatt van Australië. Hij ver klaarde de voorstellen van Mars hal! inzake beperking van het gebruik van het vetorecht en de vorming van een commissie voor vrede en veiligheid te zullen steunen en verzocht de Assem blee opnieuw een commissie van onderzoek op de Balkan te benoe men. Dr. Evatt deelde voorts mede, dat Australië een voorstel zal Indienen de toelating van nieuwe leden tot de V. N. In dit verband critiseerde hij het ge bruik van het vetorecht bij de stemming over de toelating van Ierland. Dr. Evatt drong er op aan, dat de economische en sociale raad spoedig doeltreffend gaat func- tionneren, in het bijzonder wat betreft de economische commis sie voor Europa. Verder deed hij een beroep op de V. N. al het mogelijke te doen om de vredes verdragen met Oostenrijk, Duits land en Japan zo mogelijk te doen ondertekenen. De Chinese Minister van Bui tenlandse Zaken, Dr. Wang Sji Tjsief, verklaarde dat de vrede niet zeker is, zolang meer natio naal dan internationaal wordt gedacht. De afgevaardigde van de Phi- lippijnen, Carols Romulo gaf als zijn mening te kennen, dat men moet kiezen tussen de V. N. en het veto. Zij kunnen niet samen gaan. Hg juichte de voorstellen van Marshall inzake het veto recht en de „algemene vergade ring in het klein" toe. De Canadese Minister van Bui tenlandse Zaken, Louis St. Lau rent verklaarde, dat sommige landen zich gedwongen zouden kunnen zien een onafhankelijk defensief verbond te sluiten, wan neer de V. N. blijven vastlopen in futiliteiten. Hij gaf uiting aan de instemming van Canada met de twee voorstellen van Marshall en zeide dat de landen, die streven naar vrede en samen werking, geen genoegen willen en kunnen nemen met een Veilig heidsraad zoals die op het ogen blik functionneert. Twee of meer afdelingen voor het vestigen van de vrede zijn ongetwijfeld minder gewenst dan één familie van lan den, die samen in vriendschap wonen, niet gescheiden door gor dijnen of zelfs nog grotere stuk ken politiek meubilair, doch zijn echter te verkiezen boven het alternatief van een groot aantal geheel op zichzelf staande bou wers aan de vrede. St. Laurent verzekerde, dat deze uitspraak geen defaitisme is, doch zuiver realisme. Het zou dwaasheid zijn te ontkennen, dat bepaalde gebeurtenissen in het afgelopen jaar de positie van de organisatie der V. N. hebben ver zwakt. Het zou even dwaas zijn te ontkennen^ dat een voortgaan op deze weg tenslotte tot een in- j eenstorting van de organisatie kan leiden. Canada is vastbeslo ten al het mogelijke te doen een dergelijke tragische ontwikkeling te verhinderen. De vergadering werd hierna tot later op de avond verdaagd. De Britse Minister van Binnen landse Zaken heeft Donderdag aangekondigd, dat naar aanlei ding van de anti-Joodse en fas cistische ongeregeldheden, in twee gevallen tot strafrechtelijke ver volging zou worden overgegaan. De verklaring werd gedaan, na dat de Londense raad van vak verenigingen, v/elke 65Q.OOO leden vertegenwoordigt, de uitbanning geëist had van alle fascistische en anti-Joodse activiteit in Groot- Brittannië. Verder had de raad geëist, dat zij, die voor de provocaties tot ge weld en wanordelijkheden verant woordelijk) waren, vervolgd zou den worden. Tegenover een depu tatie van de Londense raad van vakverenigingen verklaarde de Minister, dat de moeilijkheid bij „het uitbannen" der fascistische organisaties en vergaderingen ge legen was in de omschrijving der strafbaar te stellen beginselen, kenmerkend door het fascisme, zonder dat ook andere verenigin gen onwettig zouden worden. Hij verklaarde verder, dat het „net werk van organisaties onder ver schillende namen, werkzaam om de weg te banen voor een openlijk fascistische partij, welke sterk ge noeg zou zijn om de Labour-be- weging aan te vallen", waarop de deputatie gedoeld had, nauwkeu rig door de regering geobser veerd werd. Alle vergrijpen tegen de wet en illegale activiteit zou den vervolgd worden. eigen kring (in school- of vere nigingsverband) worden inge pakt en worden voorzien van een speciale 'boodschap van deze groepen. Inmiddels wordt via de afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis een beroep op scho len en jeugdbeweging gedaan om medewerking aan dit project te verlenen. Kosten zijn hieraan voor de kinderen practisch niet verbonden, aangezien het geheel wordt gefinancierd door de „N. I. W. I. N.", „Nederland helpt Indië" en het Jeugd Rode Kruis. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Jeugd Rode Kruis te Den Haag en zijn plaat selijke afdelingen. Van het besluit van de Rege ringscommissaris voor het radio wezen met betrekking tot de op 14 Augustus j.l. door Prof. Mr. P. S. Gerbrandy gehouden radio rede is de N.C.R.V. in beroep ge gaan bij de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Ernest Ropes, de voornaamste expert in Sowjet-Russische zaken van het Amerikaanse Departe ment van Handel, heeft verklaard, dg,t de productie der Sowjet-Rus- sische industrie de komende 25 jaar onvoldoende zal zijn om een oorlog tegen de Ver. Staten mo- glijk te maken. Wij hoeven ons geen zorgen te maken over de Sowjet-Unie als potentiële vijand. Zij heeft niet bet materiaal voor een oorlog en zal het de komende 25 jaar op zijn minst niet heben". Het zal nog wel 1950 worden voor de Sowjet-Unie een even grote staalproductie heeft als de Ver. Staten in 1913, aldus Ropes. De Russfen hebben gebrek aan al les, wat hun economie spoedig zou kunnen moderniseren. Onder grote belangstelling is Dofiderdag te Mechelen bet gou den priesterjubileum van Z.E. Kardinaal Van Roey gevierd. De stad bood een feestelijke aanblik. Van de St. ïtombouts- toren wapperde de nationale drie kleur naast de Pauselijke vlag. Alle officiële gebouwen en dui zenden huizen waren eveneens bevlagd. Stadsbeiaardier Staf Nees bespeelde het carillon. Des morgens werd in de Metro- politaankerk een pontificale mis van dankzegging opgedragen, waarbij assistentie werd verleend door Kardinaal Micara uit Rome, Kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Parijs, en Kardinaal Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. In de kerk waren even eens aanwezig Koningin Eliza beth en vertegenwoordigers van het diplomatieke corps. De Nederlandse afvaardiging stond onder leiding van Mr. Dr. F. Houben, Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg en Mr. Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht. De plechtigheid werd opgeluisterd door het St. Romboutskoor, on der leiding van Mgr. Van Nuffel. Na afloop begaven de autori teiten zich naar de feestzaal van het klein seminarie, waar een academische zitting plaats vond. Het welkomstwoord werd ge sproken door Minister van Staat Dr. F. van Cauwelaert. Deze dankte in het bijzonder Koningin Elizabeth voor haar aanwezigheid bij dit huldebetoon en gaf uiting aan de gevoelens van gehecht heid van de Katholieke bevolking van België aan het Koningshuis. Mgr. Cento, de Pauselijke nun tius, deed voorlezing van een breve van de Paus, waarin deze Kardinaal Van Roey gelukwenst met zijn gouden priesterjubileum. Vervolgens las de heer Van Cauwelaert de eigenhandig ge schreven brief van Koning Leo pold aan Kardinaal van Roey voor. Mgr. V:m Cauwembergh, hulp- Bisschop van Mechelen, sprak uit naam van de priesters. Op de grootste militaire lucht basis van Nederland, bet vlieg veld Twente, waar o.m. ook de jachtvliegschool is gevestigd, zullen waarschijnlijk nog dit jaar een 6-tal Gloster Meteor-vliegtui- gen worden gestationneerd die deel zullen uitmaken van de Ned. luchtstrijdkrachten. Joseph Martin, een der Repu blikeinse leiders in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, heeft de Amerikaanse regering ervan beschuldigd, dat zij het Congres onkundig laat van de ware toestand in Europa. Hij verklaarde, dat er in Euro pa geen onmiddellijk gevaar voor hongersnood bestaat en dat iedere actie van bet Congres daartegen evengoed in Januari als thans kan worden ondernomen. „Het Amerikaanse volk wil Europa bij zijn herstel helpen", aldus Martin, „doch het wil de feiten volledig kennen". Volgens inlichtingen, welke aan de waarnemende Minister van Buitenlandse Zaken van Amerika, Lovett, door de Italiaanse ambas sadeur te Washington, Tarchiani, zijn verstrekt, heeft Italië voor de eerstkomende twaalf maanden een milliard dollar nodig „indien de huidige regering in stand blijft en de binnenlandse economie geen ernstige nadelen ondervindt". De Slowaakse autoriteiten heb ben Donderdag verklaard, dat het complot, dat, naar men be weerd heeft het doden van de President van Tsjecho-Slowakije, Benesj, beoogde, een grotere om vang had dan men aanvankelijk meende. Het aantal gearresteer den was namelijk gestegen tot 142. Hierbij waren niet inbegre pen de gearresteerde militairen. De verklaring zeide, dat de ille gale groepen, waarvan gezegd was, dat zij leden van het vroe gere „Russische Vrijheidsleger" van Generaal Wlassof en vele Slowaakse burgers bevatten, zijn te splitsen In militairen en politieke afdelingen. De militaire sectie zou de taak hebben gehad „storm-eenheden" te vormen en te bewapenen, kern groepen in het leger te scheppen en „samen te werken met de ban dieten om een revolutie tot stand te brengen." De burgerlijke sectie zou tot taak hebben gehad kernen van twee tot vjjf personen te vormen, welke propaganda hadden moeten voeren tegen de Republiek van Tsjeoho-Slowakije, met als be langrijkste doel, bet stichten van een onafhankelijke Slowaakse staat. Deze groepen zouden- in contact hebben gestaan met Slo waakse fascisten in het buiten land en steun -hebben ontvangen van politieke en kerkelijke krin gen. i De bekende Franse diepzee- duiker Maurice Argues, leider van een team voor onderzoekin gen onder water, is in een zieken huis te Toulon overleden, nadat hij getracht had het afdalings record op zijn naam te brengen. Tijdens een duikproef ter hoogte van Kaap Cepet nabij Toulon, waarbij hij in 4 minuten en 25 seconden tot een diepte van 120 meter afdaalde, lipt hij weten, dat hij het vorige record gebroken had. Daar men verder niets meer van hem vernam, werd hij opge haald en bleek bewusteloos te zijn. Het Europese record van de Zweedse ingenieur Ame Zetter- man, dat in 1-945 gevestigd werd, is door Fargues met 10 meter verbeterd. Aan de staking van zestien duizend arbeiders in de ijzer- en staalindustrie in het gebied van Luik is een einde gekomen. Er is een overeenkomst bereikt, volgens welke de arbeiders een jaarlijkse bonus zullen krijgen. De staal fabrikanten gaan de staalprijs voor de binnenlandse markt met handerd franc per ton verlagen. Het Nederlands communiqué van Vrijdag meldt, dat de Neder landse verliezen Donderdag be droegen 5 gesneuvelden en 23 ge wonden. Het communiqué zegt voorts, dat de Republikeinen in strijd met internationale afspraken, voortdurend de normale ontwik kelingsgang in de bevrijde gebie den blijven verstoren. Steeds moet worden opgetreden tegen aggressieve bewapende troepen en saboteurs. In het communiqué wordt geconstateerd, dat bij een aanval op Nederlandse bivaks be oosten Djatiibarang op West- Java, de Republikeinen gebruik maken van dumdummunitie. Een Japans officier sneuvelde by de verdrijving van Republi keinse troepen in de omgeving van de Wijnkoopsbaai op de Zuid kust van Java. In het gebied van Medan bevrijdden Nederlandse troepen 117 ontvoerde Chinezen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Dr. Van Mook om Zondag a.s. uit Nederland naar Batavia te vertrekken. Pre sident Soekawati zou gisteren avond of hedenochtend voor een kort verblijf naar Parijs vertrek ken en vandaar uit naar Batavia terugkeren. Toen de vertegenwoordiger der ongegrond en willekeurig. Sowjet-Unie, Wysjinsky, op de Dat Marshall de kwestie Korea algemene vergadering der V. N. in de algemene vergadering der het spreekgestoelte besteeg om V. N. ter sprake heeft gebracht, „het thans verrichte werk der achtte Wysjinksy in strijd met de Verenigde Naties te analyseren", ging een krachtig applaus op. I Hij heeft in zijn rede een hevige aanval op Engeland en de Ver. Staten gedaan, welke landen hij beschuldigde van afwijken der be-1 ginselen der V. N. en zelfs schen- overeenkomst van Moskou. MarhaU's voorstel tot vorming van een interim-commissie voor vrede en veiligheid achtte hij in strijd met het Handvest. Hij trok vervolgens hevig te velde tegen oorlogophitsing, waar- ding der resoluties. De politiek van hij de Amerikaanse pers en van misbruik maken der V. N. andere instituten beschuldigde, voor zelfzuchtige en bekrompen evenals acht prominente Ameri- doeleinden, aldus Wysjinsky, be- kanen, onder wie de afgevaardig- tekent een verzwakking der V. N. de John Foster Dulles. Hij ging vooral op twee punten Hierop kwam Wysjinsky met in: Het remen van maatregelen zijn ontwerp-resolutie, volgens buiten de V. N. om (en hiervan beschuldigde hij Groot-Brittannië en de Ver. Staten) en: De onbe vredigende gang van zaken bij de ontwapenirg. De Ver. Staten en Engeland zijn, zo zeide hij, niet bereid te ontwa- welke de V. N. zouden verklaren, dat zij oorlogspropaganda ver oordelen, voorts dat zij onder steuning van zodanige propagan da een schending achten der ver plichtingen, welke leden der V. N. op zich hebben genomen en ten- De Sowjet-Russische pers levert uitvoerig commentaar op de rede van Wysjinsky, wnd. Minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet- Unie, in de algemene vergadering (J6r V De inhoud hiervan is vervat inl N' en. een poging ^er Ver.Staten koppen als „de Sowjet-Unie pening in het algemeen. De atoomwapens moesten buiten de wet gesteld worden. De Sowjet-Unie, zo vervolgde hij, kon in geen geval inmenging van vreemde mogendheden in haar atoomkracht-productie toe staan, maar zij was bereid zich te onderwerpen aan een strikt inter nationale controle. Naar zijn mening zijn de Tru- man-leer en het plan-Marshall in breuken op de beginselen der V. streeft naar vrede en vriendschap en stelt zich tegenover de oor logsaanstokers"; „de plannen van Truman en Marshall zijn onver enigbaar met de beginselen van de organisatie der V. N." Het meeste nieuws'heeft plaats van Amerikaanse monopolies en moeten maken voor berichten om Eur<>pa in twee kampen te over de V. N. Zowel de Prawda verdelen en een blok te vormen, dat de Sowjet-Unie vijandig ge zind is. De Westerse mogendhe den, zo ging hij verder, willen Amerikaanse vliegtuigen heb ben levensmiddelen en medica menten uitgeworpen voor 350 passagiers van een trein, die sinds vier dagen tengevolge van overstromingen te Isjiiioseki (Noord-Hondo) geïsoleerd zijn. Het water, dat de trein omringt, is thans aan het teruglopen. Toen het water zijn hoogste stand bereikt had, waren de rei zigers gedwongen bovenop de wa gons te klimmen. Nieuwe over stromingen bedreigen evenwel de niet-gebombardeerde Noordweste lijke buitenwijken van Tokio, waar een half millioen mensen wonen. Met de evacuatie van vrouwen en kinderen is reeds be gonnen. 35.000 bewoners van Itsjinoseki, die reeds dagen op daken ein in bomen vertoeven zijn ook per vliegtuig van het nodige voorzien. Volgens officiële cijfers van het Japanse Ministerie van Binnen landse Zaken zijn Donderdag 644 personen verdronken. De over stromingen zijn veroorzaakt door een tyfoon. als de Izvestia hebben een ge deelte van de rede van Wysjinsky woordelijk van het persbureau Tass overgenomen met de ver melding, dat zij in de volgende edities zal worden vervolgd. In beide bladen is de rede van Mars hall in twee kolommen weerge geven. Als protest tegen de drastische maatregelen die de Belgische re gering heeft getroffen 'om de duurte van het levensonderhoud te bestrijden, heeft de Belgische Middenstandsbond besloten alle winkels en handelshuizen op 23 en 24 September te sluiten. In een resolutie eist de Midden standsbond in het bijzonder de onmiddelijke liquidatie van het ministerie van Ravitaillering en vrijheid van handel. De 350 passagiers van de trein burgers uit Geallieerde lan den hebben zich in veiligheid weten te brengen na een mars van 16 km door overstroomde ge bieden. Van Geallieerde zijde wordt het aantal mensen, diie het leven verloren, op 2000 en het aantal daklozen op 200.000 ge schat penen en belemmeren» de ontwa- slotte, dat zij er bij de regeringen van alle landen op aandringen oorlogspropaganda strafbaar te stellen. Hierop sloot aan Wysjinsky's voorstel om het besiuit van 14 December 1946 (inzake ontwape ning) zo spoedig mogelijk ef fectief te doen zijn, ©venals het ■besluit van 24 Januari 1946 ter afschaffing van de atooipwapens. Ook deze punten waren in de ontwerp-resolutie opgenomen. Daarop oefende Wysjinsky cri- tiek op redevoeringen van Win ston Churcjhill en diens zoon. Hij achtte deze een uiting van de pogingen van sommige Britse kringen om de zaak des vredes te benadelen. Hij vroeg zich ook af, waarom twee jaar na de oor log de stafchefs van het Engel se en Amerikaanse leger nog ge zamenlijk in Washington zitten. Daarop gaf hij tón opsomming van hetgeen hij de stromingen der oorlogspropaganda in de Ver. Staten noemde. Hiertoe behoren: vrees voor de x Sowjet-Unie, welke vrees leven dig wordt gehouden door laster campagnes, verder: openlijke pro paganda voor toeneming der be wapening en verbetering van het atoom-wapen en openlijke propa ganda voor een aanval op de Sowjet-Unie, „zo lang zij nog ge acht wordt zwak te zijn." om andere landen hun politiek voor te schrijven. De zogenaamde hujlp van Amerika aan Grieken land en Turkije wordt gebruikt als een politiek wapen. Het plan- Marshall is een poging de Euro pese staten afhankelijk te maken Duitslands zware industrie, voor al <jie in het Ruhr-gebied, de voor naamste economische basis van Amerika in Europa maken. De algemene vergadering moet volgens 'Wysjinsky maatregelen treffen n.aj. de volgende „afwij kingen van de door haar gegeven richtlijnen"De aanwezigheid van Britse troepen in Griekenland en Transiirdanië. de aanwezig heid van jderikaan.se troepen in China, Arpwitinië's reactie op de resolutie ier V. N. aangaande Spanje en tenslotte: Het falen van Zuid-Afrika bij het trachten naar een beheers-ovenpnkomst voor Zuid-West-Afrika. Met nadruk verklaarde 'Wys jinsky: „Dl gebeurtenissen in In donesië kunnen slechts als een daad vanT agressie worden 'be schouwd. J Hij verlangde voorts, dat de Perzische kwestie van de agenda van de veiligheidsraad geschrapt zou worden en verweet Engeland en Amerika, dat zij dit met be paalde bedoelingen in de weg zou den staan. De Sowjet-Unie, zo ging hij voort, wil blijven strijden voor de onvoorwaardelijke eensgezindheid der Grote mogendheden. De klachten ten aanzien van Griekenlands buren noemde hij McNeil over Wysjinsky's rede. Het hoofd van de Britse dele gatie ter algemene vergadering der V. N., Hector McNeil, heeft verklaard, dat de beschuldigingen van Wysjiinsky aan het adres van Engeland en de Verenigde Staten (wegens oorlogsophitsing) te be schouwen zijn als propaganda. Naar zijn mening was Wysjins ky's ontwerp-resolutie om oor logspropaganda strafbaar te stel len niet serieus bedoeld maar propaganda, tactiek". Naar van, betrouwbare zijde wordt vernomen, zal Bevin de Maandagmiddag a.s. te houden plenaire vergadering van de con ferentie van zestien over het pfan-(Marshall presideren.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1