De Bomaanslag aan de Prinsegracht Q DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL jS t UIT DE PROVINCIE 1 TONEEL Buitenl. Plattelandsvrouwen bezoeken Z.-Vlaanderen SCHA DECOMMISSIE lid Scuiv)>cJi,i|( voor 11 lal ov !lq| In De kleine Rechtszaal in het ge bouw van de Hoge Raad was overvol belangstellenden toen Woensdagmorgen de Krijgsraad te velde-West een aanvang maak te met de behandeling van de door militairen voorbereide en gepleeg de bomaanslag aan de Prinse- o-racht No. 266 op 5 December 1946. Van deze explosie werden drie personen, P. S. J. Boed, diens echtgenote en de dienstbode slachtoffer. De bom was een z.g. Molotoff- cocktail, bestaande uit een hand granaat en een fles benzine in een kistje. Dit pakje werd bij wijze van St. Nicolaas-surprise bij de familie Boer bezorgd door de 29-jarige J. Y. J. Peterse, korpo raal uit Delft. De helse machine werd vervaardigd door sergeant A. T. de Boer uit Haarlem. Voor drie andere personen werden eveneens bommen gereed ge maakt. P. wierp twee der bom men in het water. De derde bom ontplofte bij het vervoer door sol daat J. H. H. van Haastrecht, die deze bom naar Amsterdam moest brengen. De drie laatste bommen waren bestemd voor luit.-kolonel J. M. A. Goedewagen te Amsterdam, de toenmalige kolonel van de Gene rale Staf J. Drost en voor de wo- ningexpert R. Zwolsman te' Den Haag. Bij onderzoek bleek, dat men hier met een complot te doen had, waarbij negen militairen, o.w. de kapitein F. J. J. Baron van Heem stra, commandant van de negen beklaagden, die zich thans ver antwoorden moesten, betrokken waren. Het verloop van het com plot werd tijdens de verhoren van beklaagden en getuigen duidelijk. De beschuldigingen luiden moord, poging daartoe, opzette lijke vrijheidsberoving en overtre ding Vuurwapenwet. Als eerste beklaagde verscheen korporaal Peterse, die o,m. ver klaarde, dat hij op 5 Dec. 1946 samen met sergeant De Boer de „Molotoff-cocktailsf' heeft 'klaar gemaakt. Hij heeft één der pak jes naar de Prinsegracht ge bracht en daar aan twee voorbij gangers verzocht het pakje af te geven. Vervolgens werd voorgebracht sergeant De Boer, die een uit eenzetting gaf van de wijze waar op hii tot het complot was toege treden, waarna hij verklaarde, dat tijdens besprekingen door kapt. Van Heemstra Overste J. M. A. Goedewagen en kolonel J. H. Droste ,,erg fout" noemde en verklaarde, dat deize officieren uit de weg moesten worden ge ruimd. De auditeur-militair majoor Mr. Dr. Baak legde aan De B. in hoofdzaken moord, poging, uit lokking, aansporing daartoe', op zettelijke vrijheidsberoving van F. C. van Rijswijk uit Rienkum en overtreding van de vuur- TERNEUZEN. Het «tnsemble Herman Bouber in het Concert gebouw Woensdagavond opende de toneelgroep Herman Bouber, ter gelegenheid der kermis, alhier het toneelseizoen met het bekende stuk „Zeemansvrouwen", een spel met zang in 4 bedrijven door Herman Bouiber. De zaal was geheel bezet toen om ruim 8 uur de opvoering een aanvang nam. „Zeemansvrouwen" is een ty pisch Hollands toneelstuk, een echt Amsterdams volksstuk met een lach en een traan en ver plaatst ons midden in het hart der achterbuurten van Mokum. Het is ruim 20 jaar geleden dat door ditzelfde gezelschap, al is het dan in een andere rolbe zetting- geweest, dit stuk in Ter- neuzen werd opgevoerd. En of schoon wij moeten constateren dat de dialoog enigszins ver ouderd is, kan het toch een zeer dankbaar gegeven genoemd wor den. Een meesterwerk van Bou lter's hand. De opvoering was schitterend verzorgd. De regie was in handen van Herman Bou ber aan wiens werk men de mees ter kon herkennen. Deze toneel groep beschikt over een illuster gezelschap artisten die buitenge woon vlot en goed toneelspel 1# zien gaven. Bouber laat geen typen zien, maar leven. Namen noemen zou ons te ver voeren. We willen volstaan met te zeggen dat wij volkstoneel hebben gezien van een hoog kunstgehalte, zo wel technisch als artistiek. Jammer dat er geen program ma's vermeldende de rolbezetting en een korte inhoud te verkrij gen waren. Dit werkt storend op de bezoekers, die heel wat toneel- stof te verwerken krjjgen, zonder enige leiddraad. Heden avond treedt dit gezel schap voor het laatst tijdens de kermis alhier op, met het uit het Engels vertaalde toneelwerk „iBuster" (Het schoffie). Wij kunnen de liefhebbers van goed toneel aansporen dit stuk te gaan zien. Men zal er geen spijt van hebben. Wij wensen Bouber en zijn gezelsdhap veel succes en een volle zaal. Het is verdiend. wapenwet ten laste. Na arresta tie van beklaagde De B. bleek, dat deze een klein arsenaal aan geweren, pistolen, machinepisto len en handgranaten in huis heeft gehad. Na de pauze van de Krijgsraad werd verhoord de commandant van de sectie motortransport van de Generale Staf, kapitein F. J. J. Baron van Heemstra. De tenlas telegging hield in hoofdzaak in: moord, poging, uitlokking of me deplichtigheid daartoe of daaraan. In dit stuk kwam naar voren, dat beklaagde de kolonel J. H. Droste en overste' J. H. A. Goedewagen, zijn directe chefs, schuldig, achtte aan het saboteren van de opbouw van het leger. Voorts zou een hunner generaal Doorman hebben „willen wegwerken". Bovendien wordt aan kapitein Van H. ten laste gelegd, dat hij geholpen heeft de heer Van Rijs wijk te Renkum van diens vrijheid te beroven door een vrachtauto voor de ontvoering ter beschik king te stellen. De tenlastelegging vermeldt verder het ongeoorloofd bezitten van vuurwapenen en het verzwij gen van de plannen tot moord op 4 personen en het vervaardigen van helse machines daartoe. Nadat in dez# zaak enige ge tuigen waren gehoord, verscheen vervolgens de beklaagde soldaat Van Haastrecht, die van beklaag de Peterese het bompakket had ontvangen om het naar Amster dam te vervoeren en te bezorgen, waarvoor hij een vrije St. Nico- laasavond zou krijgen. Onderweg pikte hij een duo-passagier op, die bij de explosie van bet pak ket op de weg HaarlemAmster dam gewond werd. Daarna komt beklaagde S. W. Hogerhuis, een 36-jarige ser geant, die door Mr. Stomps uit Haarlem verdedigd wordt, voor de krijgsraad. Deze beklaagde erkent deel te hetotoen genomen aan de „illegale stunt" om de Rehkumse hotel houder van diens bed te lichten en te kidnappen. Ook heeft hij met Peterse en De Boer de vogelbaanhouder Bfc?r afgewacht om die neer te schieten. Dit wordt in de dagvaarding als poging tot moord aangemerkt. Beklaagde A. T. Tigchelaar, 29 jaar, eertijds korporaal, thans ge demobiliseerd, heeft van de bom- plannen afgeweten. Hij wilde daarmee niets te maken hebben, doch liet na dé bevoegde autori teiten op de hoogte te stellen. Dat laatste wordt hem ten laste gelegd. Beklaagde verklaarde vermoed te hebben, dat achter -het ver vaardigen der bommen een „com plot met officieren" zat. Beklaagde W. F. Sleper, een 28- jarige sergeant heeft, naar deze bekent, deelgenomen aan de wederrechtelijke vrijheidsberoving van de heer Van Rijswijk. Beklaagde J. Burghout 33 jaar, werd als chauffeur voor de rit naar Renkum aangewezen, doch werd zorgvuldig buiten het com plot gehouden, zoals uit de ge tuigenverklaring van Sleper bleek. Met bet verhoor van de laatste beklaagde was de eerste zittings dag ten einde. S/AM fcDK- WILAKlOr-4 Met één sprong was prof. Twee been bij de machine. Hij haalde de hefboom over. Met een plof kwam Molentje weer in de tijd- stoel terecht. Molentje zweeg enikele secon den beduusd. Toen begon hij te mopperen: „Niks gedaan die tijd- stoelen.. Allemaal uit gebrek aan gewone stoelen. En uit gebrek aan tijd." Dokie liet Molentje rustig door- mopperen. „Er zal niets anders opzitten, professor, dan dat één van ons U!w echtgenote gaat opzoeken en beschermen tot U Uw .Jterug- haalmachine" heeft geconstru eerd." „Zou U durven, meneer Durf?" vroeg de professor benepen. „Ik heb wel voor hetere vuren gestaan", zei Dokie terwijl hij zijn duimen in zijn vest stak. „Ik bedoel niet de gevaren van de Middeleeuwen" verduidelijkte de professor. „Maar mijn echtge note is 'hm, nogal moeilijk ziet U!" Met een tweetal autobussen ar riveerde Woensdagavond te Oost burg een gezelschap dames, welke hebben deelgenomen aan het We reldcongres van Plattelandsvrou wen te Amsterdam. De dames, w.o. van Amerikaan se-, Zuid-Afrikaanse-, Canadese- en Engelse nationaliteit, werden dooi1 het bestuur van „Ceres" ontvangen in de noodkerk der Ned. Herv. Gemeente, welke daar toe welwillend .beschikbaar was gesteld. Na een kort woord van mej. Sikkéns, heette mevr. Buskop de gasten namens het bestuur van Ceres" welkom in de verwoeste gebieden. Spreekster dankte voor de grote vriendelijkheid door de dames betoond en herinnerde aan de felle strijd om de mond van de Schelde, waarbij Britten en Cana dezen boerderij voor boerderij hebben moeten veroveren en de bevolking dag en nacht werd ge bombardeerd en beschoten. Zeer velen verloren daarbij het leven, anderen zagen hun huizen, inboe dels en werktuigten vernield. Zij wees op de grote moeilijkheden, welke vooral de vrouwen te over winnen kregen. Zij waren echter niet terneergeslagen en, nadat de bevrijding gekomen was, werd met alle krachten van lichaam en geest aan herstel en wederopbouw begonnen. Spreekster besloot haar toe spraak met de gasten te verzeke ren, dat zij overal in Zeeuws- Vlaanderen van harte welkom zouden zijn. Bij afwezigheid van de voorzit ster, mevr. Van Cruijningen, sprak de vice-presidente, mevr. Ramondt, eveneens nog een kort welkomst woord, waarna enkele verversin gen werden aangeboden. Gisteren werd een excursie door West Zeeuws-Vlaanderen gemaakt terwijl voor heden een bezoek aan Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen op het programma staat. Wij komien hierop nog nader terug. Bestrijding van wantoestanden in hfet bouwbedrijf. Het is een meer en meer voor komend verschijnsel dat nog niet voltooide bouwwerken worden stilgelegd, omdat de betrokken aannemers niet over het nodige bedrijfskapitaal beschikken dat voor de uitvoering nodig is. Hoewel ook bona-fide en alles zins credietwaardige aannemers tijdelijke moeilijkheden kunnen hebben, vooral in deze tijd, nu aan hun financiën zulke grote eisen worden gesteld, treden aan de an dere kant talrijke lieden als aan nemer op, die menen in staat te zijn met enkele duizenden guldens bedrijfskapitaal bouwwerken van 2 a 3 ton en soms nog hoger te kunnen voltooien. Zij hopen dan op een groot crediet bij leveran cier en onderaannemer, maar ook deze bedrijven kunnen dit niet on gelimiteerd verstrekken. Het is meestal bij de laatstge noemde bedrijven, die verder springen dan hun stok lang is, waar de in de aanhef bedoelde wantoestanden voorkomen. En daar dit de voltooiing van de zo broodnodige bouwwerken ernstig stagneert, de opdrachtgevers voor nieuwe finantiële moeilijkheden plaatst en de betrokken architect een hoop overtollig werk bezorgt, wordt door wederopbouw, op drachtgevers en architecten naar middelen gezocht om dergelijke débaeles te voorkomen. Ook een andere groep belang hebbenden, leveranciers en onder aannemers, die mede in vele ge vallen de dupe worden, besloten hunnerzijds alle krachten in te spannen om aan deze wantoestan den een einde te maken en met Wederopbouw, opdrachtgevers en architecten te streven naar ver- betering. Daartoe werden enkele weken geleden een tweetal vergaderin gen belegd, één te Middelburg voor Walcheren en de Bevelanden en één te Terneuzn voor Zeeuws- Vlaanderen, waarop vertegen woordigers van alle groepen leve ranciers en onderaannemers aanwezig waren. In beide vergaderingen werd besloten een schade-commissie op te richten en aan te sluiten bij de Centrale Schadecommissie te Utrecht. De bij deze commissie aange sloten plaatselijke- en streekcom- missies beschikken over een per fect werkende informatiedienst. Van vrijwel iedere aannemer, waar ook in het land gevestigd, kunnen zij zeer betrouwbare in formaties geven. Opdrachtgevers en architecten worden dan ook geadviseerd om. vóór zij tot gunning van een bouwwerf overgaan, bij de Scha decommissie te Middelburg of bij de Schadecommissie te Terneuzen te Terneuzen te informeren of degene aan wie zij het werk wen sen te gunnen, financieel in staat geacht kan worden dit uit te voeren. Behalve voor de opdrachtge vers, architecten, leveranciers en onderaannemers is dit streven ook voor de solvabele aannemers van belang. Daarmee wordt bereikt dat de onsolide bedrijven, die veel al te laag inschrijven om het ene .gat met het andere te stoppen, voorgoed van de aanbestedingen verwijderd blijven. NE». HERV. KERK. Bedankt voor de toez. van be roep naar Terneuzen door Ds. A. M. Nortier te Den Andel (Gron.). VLISSINGEN. Eervol ontslag burgemeester. Bij wege van rechtsherstel is j bij Koninklijk Besluit op zijn ver- zoek, gerekend met ingang van 2 Juni 1943 aan C. A. van Woel- deren eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vlis- singen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten als zoda nig bewezen. „De Zeeland" keert terug! Naar wij vernemen heeft de Re gering thans beslist, dat de Stoom vaart Mij „Zeeland," welke ten gevolge van de oorlogsverwoes tingen in de Vlissingse haven haar bedrijf tijdelijk naar Rotterdam moest verplaatsen, naar Vlissin- gen zal terugkeren. Het desbetreffende besluit is reeds door Minister Vos getekend en de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford mocht Donderdagmorgen de voor Vlissingen en geheel Zeeland zo blijde tijding van de Minister- President ontvangen. Gelijk bekend is, bestond lange tijd het vermoeden, dat „de Zee land" niet naar Vlissingen zou te rugkeren, maar de enige maan den geleden te Vlissingen gevoer de en door het Provinciaal Be stuur krachtig gesteunde actie, heeft tenslotte succes gehad. Toen het heugelijke nieuws gis ter te Vlissingen bekend werd, werd op het stadhuis en op de St. Jacobstoren de driekleur ge hesen, een voorbeeld, .dat door zeer velen in de stad werd nage volgd. WESTDORPE. Collecte. De te Westdorpe gehouden col lecte ten hate van het Katholiek Thuisfront, bracht een saldo op van 85,45. K. Af J.-vergadering. In de laatste vergadering van de Katholieke Arbeiders Jeugd werd afscheid genomen van de secretaris de heer R. Spuenssens, die hoopte dat de K. A. J. weer een groter bloeitijd zou meema ken dan op het ogenblik het ge val was. De voorzitter, de heer R. ten Haken, sprak een woord van dank uit tegenover de schei dende secretaris en hoopte dat hij een gelukkig en voorspoedig hu welijk mag hebben. De heer R. Spuessens tracteer- de de kajotters hierna op een flesje bier. De volgende heren zijn momen- i teel voor het nieuwe jaar in het bestuur gekozenR. ten Haken, Luc. Audenaerd, H. Geilleit, Osw. van Geetsum, A. de Moor, W. Soethaert en A. de Vos. Zeer zeker staat dit nieuwe be stuur niet voor een gemakkelijke taak, daar de K. A. J. in onze ge meente momenteel niet al te best floreert. Vlaamse kermis. Op Zaterdag 20, Zondag 21 en Maandag 22 September zal op het terrein van de heer A. Baecke een Vlaamse Kennis worden gehou- den ten bate van onze dorpsge- noot Pater R. Gijsel, die binnen kort weer terug naar zijn missie i in Brazilië zal vertrekken. Op het terrein zullen verschillende j attracties aanwezig zijn,' terwijl er tevens een grote loterij wordt 1 gehouden. ZAAMSLAG. Oranjevereniging. i Door het bestuur van de Oran jevereniging is besloten geen feestelijkheden te organiseren ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding op 19 September a.s. In overleg met de nagelaten betrekkingen van de oorlogs slachtoffers te Othene, is echter wel besloten in de toekomstode stille herdenking van de gevallen slachtoffers te doen plaats vin den in September in plaats van in Mei. Hiértoe zal hedenavond te kwart voor zes bij de Openbare, School worden verzameld, waar- ria op de begraafplaats gelegen heid zal worden gegeven tot het leggen van bloemen op de graven. Tot zes uur luidt de klok, na de klokslag van zes uur worden 2 minuten stilte in acht genomen. Klokgelui geeft het einde van de stilte" aan. Overigens wordt de bevolking verzocht te vlaggen. FOKVEEDAG TE OOSTBURG. Uitslag der Bekroningen^ Een zeer groot aantal belang stellenden heeft in de loop van de dag een beizoek aan de ten toonstelling' geibracht. Het aantal inzendingen was alleszins bevredigend en de kwa liteit over het algemeen zeer goed. Ook voor de tentoongestelde moderne landbouwmachines ble ken de bezoekers zich bijzonder te interesseren. De uitslagen der verschillende keuringen, luiden als volgt: Afd. A. Vetvee. Rulbriek 6. Koeien, onversch. welke leeftijd. Eereprijs, koe, van J. van Gijs Zn te Breskens; 2e prijs, koe, van dezelfde. Ruibriek 7. Schotten en Vaarzen met 6 brede tanden. Eere-prijs Vaars, van R. van Doele te Vlissingen; Eere-prijs Vaars, van R. R.' Rijckborst te St. Kruis. Rubriek 12. Diklbillen niet gewisseld. Ie prijs Dikbil, van P. Schaap te Biervliet; le prijs Dikbil, van P. Provoost te IJzendijke. Afd. B. Fokvee. Rubriek 17. Volbloed stieren, geb. voor 1945. la. Willem, van Stierenvereni ging Biervliet; Ito. Wopke, van Stierenvereniging Aardenburg. Rubriek 18. Volbloed stieren, geb. in 1945. le. Tommy,, van Aug. de Smet- Wijffels te Biervliet; 2e. Kees, van J. C. Boeije te Biervliet; 3e. Bert v. d. Biezenpolder, van M. Rodts te Eede; eervol, Bertus, van P. J. Mullaert te Biervliet. Rubriek 19. Volbloed stieren, geb van 1 Jan. 1946 tot 1 Juli 1046. le. Tohni, van A. M. van Gijs te Biervliet; 2e. Simon, van J. de Rijcke te Sluis. Rubriek 20. Volbloed stieren, geb. van 1 Juli 1946 tot 1 Jan. 1947. 2e. Piet, van A. A. Risseeuw te Cadzand. Rubriek 21. Volbloed stieren, geb. van 1 Jan. 1947 tot 1 Juli 1947. le. Dorus, van R. de Rijcke te Eede; 2e. Piet, van I. Leenhouts te Cadzand. Rubriek 22. Kalfvaarzen met 6 brede tanden. 2e. Rika, van J. van Gijs Zn te Breskens. Rubriek 23. Kalfvaarzen met 4 brede tanden. le. Martha v. d. Brakke, van R. A. F. Wijffels te St Kruis; le. Jonge Athleet Ruurdje Hl, van 'A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat; 2e. Vaars, van P. J. van Damme te Hoofdplaat. Rubriek 24. Kalfvaarzen met 2 brede tanden. le. Bea van 't Paviljoen, van G. F. Modde te Oostburg; le. Liena van 't Paviljoen, van de zelfde; 2e. Geertje, van A. M. van Gijs te Biervliet; 2e. Wiepke XXHI, van J. DekkerBasting te Schoondijke. Rubriek 25. Vaarzen zonder brede tanden, le. Kitty, van A. M. van Gijs te Biervliet; le. Martha, van R. de Rijcke-te Eede; le. Trui, van dezelfde; 2e. Elsje, van J. F. Dekker te Biervliet; 2e. Toosje, van dezelfde; 2e. Elsje, van A. M. van Gijs te Biervliet. ir ori e. ir| IV It j cl er iOj ?eil al SS

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3