Welgeslaagde Fokveedag te Oostburg. n 1.'" f DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL ■L ii 11 n m öj ■ol R 11 UIT DE PROVINCIE Ie! fi r Ff Wol op onze Bonnen j :t4 "5! II l I I fff w I 3rl '1 Cycloonachtige orkaan bedrijgt oostkust der V.S. DE THOOLSE BRUG OP ZIJN VROEGST 6 OCT. GEOPEND. Oe Amerikaans-Deense onderh. Inzake Groenland Plannen tot bouwen van OVERDEKTE HALLEN - j zijn in voorbereiding. Wisselend weer 4 d j J 11 1 n: A I S ai '9i - - W I ïiH iff krijgen we Voor het tijdvak van 21 Sept. t/m 4 Octolber a.s. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie M): MOö diversen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen M06 diversen 250 gram zachte zeep M03 vlees 100 gram vlees Bonkaarten KD, KE 709 (Serie M) M—13, M—14, M15 div. 250 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen M16 div. 250 gr zachte zeep M17 res. 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (alle soorten) of kinderbiscuits MIS res. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten MA, MD 710: (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie M) M21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperin gen Tabak- en Versnaperingen- kaarten en/t QA, QB, QC 707: M31, M32 tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak M—35 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak M—33 versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gr. suiker, (boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. M36 versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 20 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van Serie L kunnen worden ver nietigd. Senator Oswaldo Aranha van Brazilië is tot voorzitter van de Assemblee der V. N. gekozen. Hij versloeg Dr. Herbert Evatt i Ajjs tralie) en Jan Masaryk (Isj.-Slow.) bij geheime stem ming. Aranha kreeg bij de laat ste stemming- 29 stemmen; Evatt 22. Bij de eerste stemming was de verdeling: Aranha 26, Evatt 23 en Masaryk 6. Een hevige orkaan, d-ie over de Bahama-oilanden gaat met een windsterkte van 256 km per uur, beweegt zich langzaam in de rich- ting van de Zuid-Oostkust der V. S. De Amerikaanse meteoro logische diensten 'hebben mede gedeeld, dat de kuststreken van Florida weldra de uitwerking van deze orkaan zullen onder gaan. Het is ook mogelijk, dat de cycloon een deel van de At lantische kust, met inbegrip van de stad NewYork, in gevaar brengt. Men is bezig met extra-treinen de bewoners van de kust va Florida ten Noorden van het meer Okeechobee, te evacueren, aldus luidt een mededeling van het Rode Kruis. Reeds waait een wind van buitengewone kracht langs de kust. HURRICANE TEISTERT FLORIDA. Twaalf vliegtuigen van de dienst op de Pan-Amerikaanse landen werden vernield of beschadigd op het vliegveld Miami in Florida tengevolge van een geweldige stormwind, die zich met een snel heid van naar schatting 160 km per uur voortbewoog. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Alle verbindingen met Miami zijn verbroken. Het is de zwaarste storm sinds 19 jaar. De Ameri kaanse kustwacht meldt, dat on geveer 10.000 personen zijn ge vlucht uit het laaggelegen gebied bij het meer Okeechobee, dat door de zee overstroomd dreigt te wor den. De legerautoriteiten op het vliegveld Macdill, aan de West kust van Florida, hebben inder haast een aantal zware bommen werpers in veiligheid gebracht. Volgens de laatste berichten daalt de barometer nog steeds en moet de zwaarste aanval van de storm nog komen. AUTOBUSDIENST TERNEUZEN-AXEL-HULST. Zoals uit de dienstregeling der Z.V.T.M. van 22 September a s. blijkt, zal een autobusdienst rechtstreeks tussen de 3 boven genoemde plaatsen gereden wor den. In afwachting n.l. van de definitieve regeling voor deze autobusdienst is de Spoorweg- Maatschappij Mechelen-Terneuzen bereid gevonden goed te keuren, dat de Z.V.T.M. ten behoeve van de streek deze dienst onderhoudt als aanvulling van de treindienst. Er komen 8 diensten in beide richtingen en nog één Terneuzen- Axel. Deze laatste dienst ver trekt om 22.30, zodat de Axela ren, die een concert of andere voorstelling in Terneuzen wensen bij te wonen, een goede verbin ding zowel heen als terug hebben. Deze dienst voldoet ongetwij feld aan een lang gevoelde be hoefte en wij, kunnen verheugd zijn, dat door samenwerking van deze beide vervoersmaatschap pijen dit resultaat bereikt is. De burgemeester van Tholen, Mr. A. J. van der Hoeven, heeft besprekingen gevoerd met de Rijkswaterstaat om te komen tot een vervroegde openstelling van de Thoolse brug. Zoals men weet is de officiële datum van de ope ning- vastgesteld op 10 Oct. a.s. In een bijeenkomst van raads leden deelde de burgemeester Woensdagmiddag mede, dat hij na langdurige besprekingen ge daan had weten te krijgen, dat de brug op 6 October voor het ver keer opengsteld kan worden. De waterstaat had deze beslissing genomen, nadat zij Woensdag morgen de herstelvorderingen van de brug in ogenschouw had ge nomen. De burgemeester deelde verder mede, dat dit de vroegste datum is en dat in zeer dringende geval len, wanneer geen gebruik van de pont kan worden gemaakt en het vervoer urgent is aan hem toe stemming kan worden gevraagd om eerder over de brug te mogen rijden. De politie zal de wacht betrekken bij de brug en zorgdra gen, dat deze niet voor de vast gestelde datum gebruikt wordt. VERBETERING VEERDIENST ZIJFE-ANNA JACOBAPOLDER. Indertijd is door de heren R. Gerritsen te Zierikzee, J. Stevens te Renesse, C. Janse te Brouwers haven en M. Doelemna te Zierik zee een comité gevormd voor ver betering van.de veerdienst Zijpe Anna Jacobapolder, welk veer de voornaamste verbinding is van Schouwen-Duiveland met de bui tenwereld. Men eiste, dat een halfuur-dienst wordt ingelegd en dat vaartijden van de boot niet af hankelijk zijn van de vertrektijden van de tram. De R.T.M. deelt mede, dat om de drie kwartier zal worden gevaren en dat de tram passagiers met een aparte boot zullen worden overgezet. De nieuwe veerpont zou met Septem ber in gebruik worden genomen, doch deze laat nog steeds op zich wachten. Deze nieuwe boot krijgt een dekoppervlak van 240 m2, zodat grotere auto's zullen kun nen worden overgezet. Doch dan blijft nog de moeilijk heid van de pontons. De toegan gen daarvan zijn te smal, terwijl ook het maximum draagvermo gen te gering is. TON EELV OORSTELLINGEN VOOR HET ONDERWIJS. In de 2e helft van September zal het Amsterdamse Toneelge zelschap onder leiding van Rob. Geraerds en Rie Beijer in Zeeland weer een reeks schoolvoorstellin gen geven. Dit is hetzelfde ge zelschap, dat dit voorjaar met zo veel succes de Zeeuwse jeugd deed genieten van het sprookje „Assepoester". Deze keer wordt opgevoerd „Prins Ellemaat, of Het Hoogmoedige Snijdertje". De voorstellingen vinden plaats te Goes, Terneuzen, Vlissingen, Middelburg en Oostburg. Zij wer den geregeld in overleg met de Gemeentebesturen, de Inspecteur^ van het Onderwijs en de Z.V.U. AXEL. Dorsmachine uitgebrand. Dinsdagmorgen is op het land van de heer J. K. de Putter een dorsmachine totaal uitgebrand. De machine was eigendom van de loondorser L. Cové te Terneu zen. De oorzaak van de brand is onbekend, maar men vermoedde, dat deze ontstaan is door het warm lopen van een as in de ma chine. De vlam verplaatste zich snel vanuit de machine over de zeven en de schudders, waarhij dan op deze plaatsen de vlam uit de machine omhoog laaide, waar door enig brandend stro in de stropers kwam en deze ook aan het bramden ging. Het nabijzijnde personeel waar schuwde vlug de machinist, die de machine tot stilstand bracht en de brandende pers van de dors machine verwijderde. Intussen werd de brand feller om feller, doordat er meer wind kwam en het vuur nog meer aanwakkerde. Met behulp van grond in het vuur „Dit is een stoel waarmede men de gene die erop gaat zitten naar andere tijden kan verplaat sen," zei de professor. De stoel werkt door ultra-ge luid. Hoe onhoorbaarder het ge luid -is, hoe gevaarlijker zoals U wel hebt gelezen. Enige dagen geleden, toen ik de stoel had geconstrueerd, ging mijn vrouw erop zitten. Wel, ahem, wij hadden juist een paar woorden, dat wil zeggen, zij had nogal veel woorden. Deze woorden maakten mij zenuwach tig en op een gegeven ogenblik trok ik gedachteloos aan de tijd- hefiboom. Voor ik kon waarschu wen was mijn goede Hermen ver dwenen. Ik vermoed dat zij onge veer in de vroege Middeleeuwen terecht gekomen zal zijn." „Wat enig" riep Molentje en plofte dadelijk op de stoel neer. „Pas op hij is" nog niet uitge schakeld" riep de professor. Molentje werd als door onzicht bare handen opgenomen en in de lucht getild. Angstig scharrelde hij daar met armen en benen. te werpen probeerde men nog te redden wat er te redden viel. "Riemen, gereedschappen, zak ken en nog enkele machinedelen konden nog gered worden. De toe nemende hitte dwong op de duur op een afstand te blijven. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De machine was verzekerd, maar het verlies betekent toch een grote schade voor de loon dorser daar de machine niet direct door een nieuwe is te vervangen. Door het inschakelen van een an dere dorsmachine kon het afdor- sen worden voortgezet. BRUINISSE. Mosseluitvoer naar Frankrijk tijdelijk stopgezet. Frankrijk heeft tijdelijk zijn grenzen voor de Zeeuwse mosse len gesloten, omdat de kwaliteit van de eigen in Frankrijk (Arca- chon) gekweekte mosselen min der is en eerst de eigen mosselen moeten worden verkocht. Dit feit hééft deze week terug slag veroorzaakt in de van Brui- nisse te exporteren hoeveelheid mosselen, die terugliep tot 4200 tonnen, bestemd voor België en de conservenfabrieken. Uit de laagte van Renesse wer den aangevoerd ongeveer 1500 tonnen mosselzaad, rechtstreeks naar België werden pl.m. 300 ton nen mosselzaad verzonden. NIEUWVLIET. Collecte. De in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds bracht 19,43 op. OVERSLAG. Wielrennen. Ter gelegenheid van de kermis werd Maandag alhier een koers verreden voor beginnelingen over een afstand van 65 km. De vijf ronden werden afgelegd in 2 uur en 5 minuten. De uitslag was: le. Heese, van Saffelaere; 2e. Van de Voorde, op 1 wiel; 3e. Geir- naerdt, van Moerbeke. De plaat selijke favoriet, Michel Roets, had niet minder dan 3 maal handbreuk, waardoor hij als 11e werd geklas seerd. Roets werd voor zijn moe dig rijden een grote premie toege kend door de supporters. ZUIDZANDE. Kermis. Zaterdag en Maandag j.l. werd alhier de jaarlijkse kermis ge vierd. Vooral Zaterdag was er veel volk op de been. Jammer was het dat er voor de kinderen geen vermaak was in de vorm van een draaimolen. Ter gelegenheid van de kermis gaf de muziekvereniging „Vero nica" alhier Zondagavond van 7 9 uur 'n concert in de muziek tent. Het was het laatste con cert van dit seizoen. Er was veel publiek. De plaatselijke ringrijdersver- - eniging organiseerde des Maan dagsmiddags een ringrijderij te paard. Voorafgegaan door muziek van Veronica werd naar de wei de van de heer LuteijnCijsouw gemarcheerd, waar de rijders hun krachten in een felle kamp maten. Het resultaat werd als volgt: le prijs W. de Die; 2e pr. P. Kools Sr.; 3e pr. L. Basting; 4e pr. P. Kols Jr.; 5e pr. P. Boek hout; 6e pr. A. Willem^; 7e pr. P. Boone, 8e pr. J. v. d. Voorde, 9e pr. J. Basting en 10e pr. A. Risseeuw. Denemarken is slechts geïnte resseerd bij de volledige afschaf fing van de overeenkomst van 1941 met de V. S. betreffende Groenland, zo v verklaarde een woordvoerder varr het Deense Ministerie van Buitenlandse Za ken Dinsdag. Hij gaf commentaar op de mededeling van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken. dat de V. S. de onderhande lingen met Denemarken over een nieüw apcoord inzake Groenland voortzetten. Het accoord van 1941 geeft de V. S. het recht lucht/bases, radio- en meteorolo gische stations op Groenland te bouwen ter bescherming van het Westelijk halfrond, waarbij de souvereine rechten van Denemar ken echter ten volle worden erkend. DE TARIEVEN VOOR VERHUIZINGEN. Met ingang van 1 September j.l. is een herziene regeling van de (verhu.istarieven van 'kracht ge worden, welke enkele verlagingen ten aanzien' van de tot op die datum geldende prijzen (inhoudt. Begunstigd door fraai weer, werd Woensdag te Oostburg de tiende fokveedag gehouden, ge organiseerd dooi- het gemeentebe- stujur, de slagers vereniging voor Oostburg en omgeving, de- Bond van Zeeuwse Veehandelaren, ver schillende Landbouworganisaties de Fokcentrale voor W. Zeeuws- Vlaanderen, de Vereniging tot verbetering van het Rundvee, het' Varkensstamboek en de Kring van Geitenfokverenigingen. 'Des morgens verenigden zich comitéleden en verschuilende ge nodigden in de hal van het Ledel- Theater, onder wie wij o.m. op merkten het lid der Ged. Staten, de heer Hamelink, de intendant van H. M. de Koningin, Ir. Van Geuns, de burgemeester van Aar denburg, de heer Van Dongen en de Rijkslandlbouweonsulent, de heer Van Drjik. Burgemeester Hoekzema heette de .aanwezigen welkom, in het bijzonder de heren Hamelink en Van Geuns, Spr. uitte zijn dank baarheid jegens H, M. de Konin gin voor de voortreffelijke gaven, waarmede Zij onlangs dit district heeft bedacht en hij noemde de geschonken tractor het beeld van deze tijd, n.l. rationalisatie. De heer Hoekzema weer daarnevens op het grote belang van de paar den- en veefokkerij voor de streek en in dit verband sprak hij de hoop uit, dat de varkens spoedig weer de hen toekomende ereplaats zullen mogen innemen. Vervolgens bracht hij dank aan het Provinciaal Bestuur voorde betoonde belangstelling en aan de Rijkslandlbouweonsulent, de heer Van Dijk en diens assistent, de heer Scheele, die de organisa tie van de landbouwtentoonstel ling op zich hebben genomen. Spr. wees hierna op de vele moeilijkheden welke- overwonnen moesten worden en gaf de ver zekering dat men zich door tegenslag niet zal laten ontmoe digen en zal blijven doorzetten, zulks ter verbetering van de ras sen en in het belang van de streek. Burgemeester Hoekzema ver- Klaarde vervolgens, dat plannen bestaan tot het doen bouwen te Oostburg van een overdekte ge legenheid voor tentoonstellingen, keuringen enz, en sprak de hoop uil, dat bij hel voorleggen van meer concrete voorstellen dien aangaande, men op aller mede werking zal mogen rekenen. De heer Hamelink, die hierna het woord voerde, verklaarde dat het Prov. Bestuur veel prijs stelt op de bijwoning van evenementen als deze, die een bewijs vormen, dat de streek, die na de oorlogs handelingen onder een diepe ge slagenheid gebukt ging, aan het herleven is. Spr. wees er op, dat ondanks alles, de schitterende en vrucht bare landerijen hier gespaard bleven. Dit wordt thans met recht uitgebuit en de huidige tentoonstelling geeft daaraan uiting. De heer Hamelink noemde ver volgens de prachtige geste van H. M. de Koningin, door te geveQ. datgene, wat in dit kader buiten gewoon past, een prikkel te meer om deze streek" weer op te bou wen en gaf de verzekering dat men bij de wederopbouw van de streek steeds op de volledige steun van het Provinciaal Be stuur zal kunnen rekenen. Met de wens, dat deze fokvee- drar een stimulans moge zijn bij de verdere opbouw van het ge west, verklaarde de heer Hame link de tentoonstelling voor ge opend. De laatste spreker was de bur gemeester van Aardenburg, de heer Van Dongen, die- deze grote dag een voorbeeld van doorzet tingsvermogen noemde. De moei lijkheden taleken vorig jaar zeer groot, doch men heeft weten vol te houden ondanks alle critiek. Spr. wees op het grote belang van Oostburg als centrumge meente en marktplaats voor de gehele streek en sprak de wens uit, dat het prachtige plan tot het bouwen van overdekte hallen spoedig verwezenlijkt moge wor den, als een symbool van de samenwerking van geheel West Zeeuws-Vlaanderén. Hierna maakte het gezelschap, rondgeleid door de comitéleden, een rondgang over het tentoon stellingsterrein op het Ledelplein. De uitslag der bekroningen zal in volgend nummer worden opge nomen. Weeroverzicht, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Evenals aan het einde van de afgelopen winter ons land in het overgangsgebied tussen de koude en warme lucht kwam te liggen, waardoor dooi en vorst elkaar af wisselden, zo is ook nu aan het einde van het zomerseizoen ons land in een overgangsgebied ge legen. Over het continent is de lucht tot op grote hoogte nog zeer warm, doch over de oceaan treft men koelere lucht aan, die af komstig is van Noord-Canada. Tussen de warme en koelere lucht komt een scherp front voor, dat nu eens ten Oosten, dan weer ten Westen van ons land is gelegen. Het weer heeft daardoor een meer wisselend karakter gekregen. De neerslaghoeveelheden, die in September zijn gevallen, vertonen ook een grillige verdeling. In Vlissingen, Eindhoven en Gilze Rijen werd 3040, in Groningen 20 en op de overige hoofdstations minder dan 20 millimeter afge tapt. In Beek bij Maastricht viel in totaal slechts 4 millimeter. Na dat Zaterdagmorgen in ons land koelere oceaarilucht was door gedrongen, ontwikkelde zich ten Westen van Engeland een nieuwe depressie, die de warme lucht heeft teruggezogen. Dinsdag lie pen de temperaturen op sommige stations tot recordwaardpn voor September op. Het waarnemingsstation in de stad Groningen meldde met 32,4 igraden de hoogste temneratuur, die daar ooit in September sedert het begin der waarnemingen in 1851 is voorgekomen. Het aantal zomerse dagen in De Bilt is nu tot 61 gestegenj waaronder 17 tropische dalgen. Gemiddeld! is de temperatuur in De Bilt in deze maand tot nu toe gemiddeld 4 graden boven normaal. Het aantal uren zon neschijn in September is tot 130 opgelopen. Het wisselende karakter van het weer houdt nog wel even aan, waarbij men echter dient te be denken, dat de koelere periode toch nog temperaturen zullen op leveren. die in het algemeen boven de normale waarden zullen liggen, omdat de koele Oceaan- lucht boven het uitzonderlijke warme zeewater in West-Europa nog aanzienlijk wordt verwarmd. UJ ai dj I; 'ei i I n Ui S ei it J li Ml' 1 e: r n l I IX di d' g' I n1 rel fi 'n ,e I ei ii tl :lf| 4 1 te li d/ )l i Ja ia| /Ol It'll 'I I I tïq O 1 er! vel feil >t l» rol pis d 'ui ;e in7'' aJ ml ef| 34 ti er ia K Cl a ui \A' »Pf tal ut j

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3