y y M i- f f* I IJ r f 'i fc 501 Arrestaties In Slowakije. u 3 In DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947. Opening i Staten-Generaal NEDERLANDS Legercommuniqué Prinselijk Paar woont Kerkdienst bij Italiaans Vredesverdrag geratificeerd. Actieve ondergrondse bewegingen in Amer. Ambassadeur oyer Italiaans Vredesverdrag. De ware kracht van het Nederlandse leger. Ministerraad, Raad van Staten en Staten-Generaai zullen aan boord van „Karei Doorman" vaartocht maken. Duitse massa-moordenaars staan terecht. Gratie verleend. VAN ZEELAND in de Commissie van Drie. Arabieren in Tripolitanië worden rijp gemaakt voor zelfbestuur. Joego-Slavië. De aangekondigde amnestie in Griekenland. Griekse Communisten ter dood veroordeeld. Resolutie van de M.R.P. De economische toestand in Italië. De toestand in de Pendsjaab Bijna 2 millioen geëvac. in de Republiek ill d a ir r t: 111 N je el r0 it N "'I c 1 n FI oj 9' ftz |ff -v Frankering bij Abonnement - Teroeuzen WEEKS V ERIW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dins dagavond. Weer warm. Plaatselijk ochtend-mist. Over dag zonnig en warm of zeer warm, met matige wind uit Z. richtingen. Later op de dag op komende bewolking met in de avond kans op een onweersbui. Verschijnt dagelijks 3de Jaargang No. 606- Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1J50, Inzending advertentlm tot des namiddags 4 unr< Rubriek kl. advertenties; 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. H. M,. de Koningin heeft moe ten afzien van persoonlijk heden de Staten-Generaal te openen, aangezien zij tegen deze ver moeienis nog niet is opgewas sen. Nu het H. M. de Koningin niet mogelijk is heden de zitting der Staten-Generaal te openen, komt het militair eerbetoon waarom trent reeds bericht is, te verval len. Artikel 106 van de Grondwet bepaalt o.a., dat de zitting der Staten-Generaal in verenigde ver gadering der beide Kamers door Koning of door een commissie van Zijnentwege wordt geopend. In het verleden is het ver scheidene malen voorgekomen, dat de opening geschiedde door een oommissie bestaande uit de gezamenlijke Ministers. Tijdens de regering van Z- M. Koning Willem III was dit het geval in Mei 1888, September 1888. Sept. 1889 en Sept. 1890. En onder de regering van H. Koningin Wilhelimina in de maand September van de jaren 1908, 1909, 1911, 1917 en 1922. Voorts heeft H. M. in Mei 1933 Juni 1937 en September 1946 de opening der zittingen niet zelf verricht: dit is toen geschied door de Minister van Binnenland se Zaken. Nu H. M. de Koningin ervan 'heeft moeten afzien <}e Zitting der Staten-Generaal te openen, zal dit hedenmiddag te één uur geschieden door de Minister-Pre sident Dr. Beel. De auto, waarmede Dr. Beel zich van het Paleis Noordeinde zal begeven, zal worden vooraf gegaan door 12 motorrijders van het regiment huzaren-Van Bo- reel en gevolgd eveneens door 12 motorrijders van dat regiment. Het Nederlands communiqué van Maandag meldt, dathet noodzakelijk is gebleken enkele zuiveringsacties te verrichten. De Nederlandse verliezen van Zondag bedragen 2 gesneuvelden en 9 ge wonden. of kundiger dan welk ander leger ook, maar de Nederlandse solda ten bezitten goede eigenschap pen, zoals eenvoud, democratisch gevoel, menschelijkheid. en voor al: zij bezitten geen haatgevoe lens "ten opzichte van andere landaarden. Dat is oorzaak, dat ook in Re publikeins eebied vele Indonesiërs pro-Nederlands zijn, temeer om dat dit alles scherp afsteekt tegen de houding der z.g. Republikeinse volksstrijdkrachten en tegen de des-organisatie en het gemis aan leiding dat vrijwel alle Republi keinse zaken kenmerkte, meent de „Keng Po". Naar de „Times" meldt hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard te samen met het Engelse Koningspaar, de beide Prinsessen Elizabeth en Margaret en luitenant Philip Mountbatten, een kerkdienst in de Crathie Church bijgewoond. Het hoge gezelschap begaf zich per auto naar het kerkgebouw. De dienst werd mede bijgewoond door de Hertog en Hertogin van Gloucester en de Hertogin van Kent, die in de huurt van Bal moral verblijf houdt. De vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden hebben Maandag te Parijs het vredes verdrag met Italië geratificeerd. De Ambassadeur van de Ver. Staten in Italië, Dunn, heeft in een toespraak ter gelegenheid van de opening van de Jaarbeurs te Bari verklaard, dat President Truman erkend heeft, dat ver schillende artikelen van het vre desverdrag met Italië niet hele maal In overstemming zijn met de wensen van het Amerikaanse volk. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaanse regering hoopte, dat Italië een wijziging van de meest bezwaarlijke artikelen zou kunnen verkrijgen, met het oog op de door Italië verleende hulp bij de strijd tegen de Duitsers en de Italiaanse pogingen om de democratie te herstellen. Het Chinese dagblad „Keng Po" meent, dat de zowel in In donesië als in het buitenland vaak gestelde vraag of het Nederland se leger wel krachtig genoeg is om in alle gebieden orde en vei ligheid te herstellen, bevestigend kan worden beantwoord, en wel om de volgende reden: Het Ne derlandse leger is niet moediger Volgens het Tsjecho-Slo- waakse Nieuwsbureau zijn tach tig personen gearresteerd in ver band met de ontdekking van een uitgebreid complot tegen de staat in Slowakije. Tot de samenzweerders zou ook behoren de voormalige Sowjet- Russiche generaal Vlasof, die tijdens de oorlog legercorpsen vormde om aan de zijde der Dpit- sers te strijden. Ook een groot aantal Tsjecho-iSlowaakse amb tenaren zou bij het complot be trokken zijn. Ceteka meldt nader: De mededelingen van een op 10 Sept. j.l. gearresteerd voorma lig lid" van Vlasofs legercorps leidden tot de arrestatie van een tachtigtal anderen in verschillen de delen van het land. Bij huis zoekingen is een aanzienlijke partij bewijsmateriaal in beslag genomen, zoals een radio-izender, wapenen, compromitterende foto's, drukpersen, gebruikte stencils met tekst van opruiende pamflet ten en andere illegale stukken. Volgens bekentenissen van de gearresteerden zou de organisatie tot doel gehad hebben de vorming van gewapende groepen als basis eenheden voor een gewapende op stand tegen de Tsjecho-Slowaakse republiek, samenwerking met de Oekrainse opstandelingen en werving van Slowakep voor deze groepen, het stichten van verwar ring en het provoceren van onge regeldheden door propaganda van het buitenland uit, het versprei den van illegale geschriften, zo als het periodiek „Nastup" („de aanval"), het ondernemen van sabotage, het voorbereiden van aanslagen op politieke tegen standers en van een aanslag op president Benesj. Volgens de officiële mededeling omtrent het ontdekken van bet complot, waren de Slowaakse leden van de organisatie voor het merendeel voormalige leden van de Hlinka-garde en personen, be kend door bun fascistische activi teit ten tijde van de „Slowaakse staat". Te Neurenberg is gisteren de grootste moordzaak in de reeks processen die aldaar werden ge voerd, geopend. Voor een Amerikaans tribunaal verschenen Otto Ohlendorf, voor malig hoofd van de bijzondere Duitse pólitie-instanties en 22 an dere leden van dezelfde organisa tie. Zij worden ervan beschul digd, medeplichting te zijn aan de moord op 1 millioen mensen. Na voorlezing van de aanklacht ver klaarden zij niet schuldig te zijn. De organisatie, die bestond uit leden van de SjS., de Gestapo en andere politie-afdelingen, zou het Duitse leger hij zijn invasie van de Oostelijke landen e-evolgd zijn met het doel Joden, Zigeuners en andere personen van „inferieur ras" en „politiek ongewenst" uit te roeien. Ohlendorf, die bij de Duitse politie de rang van Gene- raal-Majoor had, heeft toep hij indertijd getuigde voor het inter nationale tribunaal, dat 'Goermg c.s. berechtte, toegegeven, veran- woordelijk te zijn voor de dood van 90.000 personen. Op uitnodiging van de Minis ter van Marine zullen op Don derdag £5 September de leden van de Ministerraad, van de Raad van State en van de beide Kamers der Staten-Generaal een vaar tocht op de Noordzee maken aan boord van H. M. vliegkampschip „Karei Doorman". Zij zullen daarbij demonstraties bijwonen van deklandingen met vliegtuigen van de Marine-lucht vaartdienst, zomede vliegdemon- straties niet Fireflies. Aan boord van het vliegkampschip zal een brandblus-oefening gehouden wor den. Hr. Ms. artillerie-instructie schip „Jacob van Heemskerk" zal eveneens aan het programma medewerken. Ook de commandant dei' zee macht in Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Wüllinge,, zal deze vaartocht meemaken. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan A. Smit en J. T. S. van Efferen, die beiden tot de doodstraf veroordeeld werden Dij sententie van- het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. Ten aanzien van heiden is de dood straf veranderd in een levens lange gevangenisstraf. Hr. Ms. „Karei Doorman" ver trekt die dag 's morgens om 9 uur uit de Rotterdamse Merwe- haven en keert omstreeks 7 uur 's avonds aldaar terug. Paul van Zeeland, de voorma lige premier van België, is be noemd tot vertegenwoordiger van België in de commissie van drie. Hij zal terzijde worden gestaan door de Belgische consul-gene raal te Batavia, Van der Stiche- len, de kolonel Servais, Belgisch militair attaché te Den Haag, en door de heer Claeys-Bouquaert van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken. Pandit Nehroe, gouverneur- generaal van India, heeft mede gedeeld, dat ongeveer 45.000 Hin does, Mohammedanen en Sikhs in de afgelopen maand in Oost- en West-Pendjaab tengevolge van de onlusten om het leven zijn ge komen. Naar schatting kwamen in de afgelopen week te New Delhi duizend personen om het leven. Een nieuwe stap in de instru- ering van Arabieren voor zelfbe stuur is de benoeming van de eer ste Arabier tot ambtenaar voor civiele zaken in het Tripolitaanse district Abratia, waar 700 Ara bieren en Joden en 1000 Italiaan se kolonisten wonen. De benoe ming is door de Arabieren in bre de kring toegejuicht, terwijl ook de Italiaanse boeren er niet on welwillend tegenover staan. Het voorbereiden van de Arabieren tot zelfbestuur is onder Brits bestuur langzaam gevorderd. Be noeming in lagere bestuursregio- nen vinden geregeld in grotere mate plaats en er wordt meer aandacht geschoken aan de me ning 'van Arabische adviseurs. Over het gehele land zijn lagere scholen geopend. Met het middel baar onderwijs zal spoedig een begin gemaakt worden. Verdere plannen voor het aankweken van bestuurservaring bij de Arabieren beogen de oprichting van Arabi sche gerechtshoven en de instel ling van representatieve plaatse- .lijke besturen. Volgens een correspondent te Athene van het conservatieve blad „Daily Telegraph" zouden enkele berichten uit het Grieks- JoegoJSlavische grensgebied erop wijzen dat een Katholieke anti- Titobeweging gedurende de afge lopen twee weken in Zuid-Servië opereert. Deze berichten veron derstellen, dat 3 verschillende on dergrondse organisaties de laat ste twee weken een actie tegen Tito voeren. Een Katholieke organisatie, de z.g. „Kruisvaarders", zou actief optreden in geheel Zuid-Servië. „Griekse militaire kringen, even als kringen van de Britse Intelli gence Service", aldus de Daily Telegraph, geven te kennen, dat er „iets buitengewoons geschiedt hij de Griekse grens in Joego-Sla vië, voornamelijk in de omgeving van Devjelia en Monastir". Griekse voorposten hebben Zater dagnacht duidelijk het geluid van zware artillerie, machinegeweren en mortieren gehoord en Zondag overdag grote rookzuilen gezien boven Devdjelia. De stad Mo nastir is des nachts in duisternis gehuld, hetgeen door vluchtelin gen uit Joego-Slavië, die de Griek se grens overschrijden, aan sabo tage door de „Kruisvaarders" wordt toegeschreven. Deze zou den de electrische centrale ver nield hebben. De vluchtelingen, die door Griekse officieren wer den ondervraagd, zeiden, dat de organisatie der „Kruisvaarders", welke zich uitstrekt over de berg keten Gradina Planini, op 26 Augustus de eerste aanval .tegen Maarschalk Tito's strijdkrachten begonnen, enkele bergtoppen ver overden en de geregelde Joego slavische troepen dwongen zich naar het dal van Strumnistza te rug te trekken. Op 7 September overvielen de „Kruisvaarders" en kele dorpen om Devdjelia. Zij Het Atheense persbureau heeft bekend gemaakt, dat boven het gebied der guerrillastrijders dui zenden exemplaren van de tekst der proclamatie van Sophoelis (met het regeringsaanbod voor amnestie) zullen worden uitge worpen. Volgens de proclamatie worden leven en bezittingen van hen, die zich met hun wapens overgeven, „absoluut gegaran deerd". Op Creta zou de guerilla-leider Birakis, op wiens hoofd een prijs is gesteld, zich hebben overge geven en zou zijn vrijgelaten. Nog zes guerillastrijders hebben zich, volgens het persbureau op CTeta overgegeven. Van 67 communisten, die te Saloniki terecht stonden wegens terroristische activiteit, zijn er 53 ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn verant woordelijk gesteld voor de moord op 'n hooggeplaatste politie-func- tionaris en op de procureur van 't krijgsgerecht te Saloniki, als mede voor de overval op een auto bus van de Griekse luchtmacht, in November 1.1., waarhij vijf mili tairen gedood werden. zouden de hoofdwegen in Zuid- Servië beheersen, zodat enkele voorposten van hét Joego-Slavi- scbe leger moesten worden prijs gegeven. De beweging tegen Tito zou uit drie verschillende ondergrondse organisaties bestaan. De reeds genoemde „Kruisvaarders" zouden 10.000 man sterk zijn. De tweede groep zou bestaan uit aanhangers' van Mihailovitsj, de z.g. „Tsjet- niks", 8.000 man omvatten, en in het gebied van Nisj, tussen de ri vier Morava en de Joego-Slavisch- Bulgaarse grens, opereren. Tenslotte zou er nog een derde groep zijn, „Macedonische revolu tionaire organisatie" genaamd, die met een strijdmacht van 10.000 man in de gebieder, van Philip Kozantovo en Struhitza actief optreedt. Het Nationaal Comité van de M. R. P. in Frankrijk heeft een resolutie aangenomen betreffende de economische en financiële poli tiek. Hierin wordt voorop ge steld de noodzaak van een rede lijke en rechtvaardige herverde ling van de eerste levensmiddelen om het bestaansminimum van het gezin te kunnen waarborgen. Hiertoe zal o.a. krachtig moe ten worden opgetreden tegen de zwarte handel, terwijl deviezen en credieterr bij voorkeur gebruikt moeten worden voor invoer van broodgraan. Ter ontwikkeling van de Franse productie zal her uitrusting moeten plaats vinden, aan te moedigen door een belas- tingpolitiek, welke productieve investeringen b,evordert, en wel op de eerste plaats met het oog op de agrarische uitrusting van moederland en overzdese gebie den. De strijd tegen de inflatie moet met alle middelen worden voortgezet. Herstel van de Franse economie zal, aldus de resolutie, niet mogelijk zijn zonder hulp van buiten af, doch Frankrijk zal toch eerst de voorwaarden voor zijn binnenlands herstel, op politiek en sociaal gebied, moeten verwe zenlijken. De Italiaanse Minister-Presi dent, De Gasperi, heeft in een radiorede uitvoerig de economi sche toestand in Italië uiteen» ge zet. Hij sprak in het bijzonder over de graanbehoeften van Ita lië, waarhij hij wees op de Nood zakelijkheid een beroep te doen op de V. S. tot aanvulling van het tekort. Tevens deelde hij daarbij mede, dat de buitenlandse credie- ten en de in het binnenland be schikbare hoeveelheid dollars on voldoende zijn voor de aankoop van de millioenen quintalen tar we, die Italië op het ogenblik te kort komt. Ten aanzien van de sociale on lusten, die de nationale productie verlammen, zeide de Minister, dat de Regering tot taak heeft met energie deze conflicten tot oplos sing te brengen. Ten slotte deed De Gasperi een beroep op ie na-, tionale discipline en solidariteit. Ghazanfard Ali Chan, Minister van Gezondheid en Landbouw in Pakistan, die pas is teruggekeerd van een tournée van drie weken door de woelige gebieden van de Pendsjaab, heeft verklaard dat ruim 100.000 nersonen in het Oos telijke gebied van de Pendsjaab (India) gedood en ongeveer 10.000 personen bij geweldplegingen in het Westelijk deel van de Pend sjaab (Pakistan) om het leven gekomen zijn. Volgens hem zijn meer dan 1.080.000 vluchtelingen uit Oost-Pendsjaab naar West- Pendsjaab en 200.000 tot 300.000 anderen in de richting van West naar Oost gevlucht. Zondag gaf Pandit Nehroe. de eerste Minister van India, het cijfer 15.000 als officieel getal op voor het aantq.1 doden in de Pendsjaab. Hij voegde er echter aan toe, dat dit cijfer aan de lage kant was en „zou kunnen worden verdubheid". Ali Chan waarschuwde er voor, dat de winteroogst in Pakistan verloren dreigde te gaan, daar de vluchtelingen millioenen morgens land onverzorgd achterlieten. Verder moesten minstens 2.700.000 mensen in Pakistan tegen cholera, die in enkele vluchtelingenkam pen voor Mohammedanen om zich heen grijpt, ingeënt worden. Volgens Radio Djokja wordt van het Republikeinse Ministerie van Sociale Zaken vernomen, dat tengevolge van het Indonesisch- Nederlandse geschil over geheel Java in de tijd van 1 Januari 1947 in totaal 1.946.555 geëvacueerden werden geregistreerd. Tijdens de. Nederlandse aanvallen tussen 21 Juli en 6 Sept. j.l. hebben zich 463.468 personen van het ene ge west naar het andere verplaatst van) wie 81671 naar Djokjakarta 12.121 naar Poerakarta evacu eerden. In bovengenoemde aan tallen zijn de personen, die korte afstanden, binnen een residentie, evacueerden niet opgenomen. Het totaal aantal van deze evacuees wordt op ongeveer 6 millioen ge schat. UI al 'A dJ 33, lj le x 'i 11 1 Jij 5 el it i» |l ei d! ei m 1 d. ng n j I ;ei d' ,(h, 5IP f: i n, gjj - re,in |r >'er e - '"iet irlw' ;cl 11 is ui inE' ie- Cl ia - IV I 'Pr Al U'

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1