DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL noodwet Mouderdomsvoorziening" UIT DE PROVINCIE w 1 iF Dc paratyphus-epidemie Geref. Diaconieën bepalen hun houdng ten aanzien van Staatscourant Het passeren van onbewaakte overwegen Cadeauzendingen aan Rijksverkeersinspecties De staking der metaalarbeiders te Luik Deventer en Schenectady Schijnhuwelijken tussen Engelsen en Francaises Vacantietrip per invalidewagen Beschuldiging van A. F. L. tegen Sowjet-Unie Nieuwe Belgische geldstukken BEENDEREN VAN ELANDEN GEVONDEN TE MIDDELBURG Tijdens de conferentie der Ge reformeerde Kerken, welke in de iZJuiderkerk te Hilversum werd o-ehouden, belichtte het Tweede Kamerlid de heer A. Stapelkamp het vraagstuk der kerkelijke ar menzorg in verhand met de nood wet ouderdomsvoorziening. Op de vraag of de diaconieënin het raam van hun ambtelijke arbeid bedoelde wet zullen aanvaarden, antwoordde spreker bevestigend, daarbij nadrukkelijk de verwach ting uitend, dat de definitieve wet die in '50 de noodwet zal vervan gen, het karakter zal hebben van een ouderdoms-verzekering met iet daaraan verbonden premie stelsel en in geen geval zal ver vlakken tot een staatspensionne- UIT DE BESCHIKKINGEN ENZ. In de Staatscourant vanAVoens- dag zijn opgenomen: Een wijzi ging uitzonderingsfbeschikking prijzenbeschikking handelsmarges 1947: een prijzenbeschikking han delsmarges medische instrumen ten 19-47; een wijziging prijzenbe schikking geïmporteerde kinder wagens en kinderwandelwagens, 1947. In de verkeerswetgeving is, be treffende de alarmsignalen op onbewaakte overwegen, slechts de aanduiding opgenomen ,,rood knipperlicht er nadert een trein", waaruit velen menen te mogen concluderen, dat het niet verboden is door te rijden. De A.N.W.B. wijst de wegge bruikers er extra op, dat het per soneel der N. S., krachtens het algemeen reglement van dienst gerechtigd is bekeuring op te maken, wanneer men ondanks het rode licht de overweg passeert. In dit reglement is n.l. vastge steld, dat het verboden is zich op onbewaakte overwegen te be geven, wanneer een waarschu- wingssein het naderen van een trein aankondigt» Haastige weggebruikers wor den er dus op attent gemaakt, dat het rood knipperlicht bete kent: er nadert een trein het is verboden de overweg te pas- seren. Men riskeert dus bij doorrijden, naast de fatale ongevallen, ook een bekeuring. Een en ander geldt voor alle verkeer ook voor voetgangers. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt ons het volgen de mede: Zoals enige tijd geleden werd gepubliceerd, worden aan Rijks- verkeers-inspecties nog steeds „cadeaux" gezonden, waarmede zij die een aanvrage indienen om een verkoopvergunning voor een auto of een motorrijwiel, menen aan deze aanvrage kracht te kun nen bijzetten. Tot dusverre wer den deze zendingen aan de afzen ders teruggestuurd. Voortaan echter zullen zij ter beschikking worden gesteld van sociale instellingen, b.v. het Leger des Heils, onder mededeling aan de afzenders. Cadeau-zenders kunnen rekening houden met de mogelijkheid, dat hun namen wor den gepubliceerd, terwijl niet uit gesloten moet worden geacht, dat zij worden vervolgd wegens po ging tot omkoping van ambte- ring. Nu Minister Drees in die richting zijn toezegging heeft ge daan, achtte hij de noodwet aan vaardbaar. In het algemeen bleek het con gres niet ongenegen de suggestie van de heer Stapelkamp te aan vaarden. De diaconieën die auto noom zijn in het verband der ker ken, zullen plaatselijk hun beslis sing nemen. Dinsdag was nog geen wijzi ging ingetreden in de situatie be treffende de staking der metaal arbeiders te Luik. Tegen de ver wachting in hebben ook de arbei ders in de industrie van mecha nische werktuigen het werk neer gelegd. Hoewel hun eis een pre mie te ontvangen als niet gerecht vaardigd wordt beschouwd daar zij een hoger loon hebben dan de andere arbeiders. Opgevallen is, dat het communiqué, waarbij de staking werd aangekondigd, de mogelijkheid tot nieuwe onder handelingen open laat. Het blijkt dat de stakers niet tegen onderhandeling gekant zijn. 'intussen heeft eerste Minister Spaak de Gouverneur van Luik, de heer Leclercq, ontvangen en met hem een onderhoud gehad over de staking. Dinsdagmiddag is het stakingscomité opnieuw te Luik bijeen gekomen om de toe stand te bespreken. Daar de fabrieken der metaal nijverheid in het Luikse tevens de gasvoorziening verzorgen, zitten vele gezinnen als gevolg van de staking thans zonder gas. De heer Charles C. Cottef, chief of care Netherlands Mission en Mej. C. Jongerius, asst.chief der missie zullen a.s. Maandagmiddag te twee uur door de burgemeester van Deventer op het raadhuis al daar worden ontvangen voor een bijzondere plechtigheid. Het hoofdkantoor te New-York van Care (de in de Verenigde Staten werkende corporatie voor hulpverlening aan Europa) heeft haar in Nederland werkende mis sie opdracht gegeven, namens de heer Ten» Eyck, burgemeester van Schenectady in 'de staat New- York, aan de burgemeester van Deventer, Mr. W. J. Bloemers, 'n symbolisch" care-voedselpak- ket te overhandigen, aangezien Deventer door de stad Cchenecta- dy werd geadopteerd. Maandagmiddag zal op het raadhuis te Deventer dit „symbo lische" care-pakket worden over handigd. Bij deze plechtigheid zullen de heren Cotter en Bloe mers het woord voeren, waarbij de burgemeester zal mededelen voor welk doel hij dit pakket het 'eerste van een grote serie zal aanwenden. Als gevolg van nauwkeurige nasporingen heeft de Engelse po litie een onderneming van „schijn huwelijken" aan het licht ge bracht. Met medewerking van 'twet^ Fransen, die op het ogen blik streng door de politie wor den bewaakt, werden Frangaises van enigszins lichte zeden in contact gebracht met Engelse „Spivs" (minderwaardige perso nen, profiteurs enz.), die voor het bedrag van 125 pond sterling zich bereid verklaarden met een Fran- gaise in het huwelijk te treden en na enkele maanden te schei den. Op deze wijze verkregen deze Frangaises de Engelse na tionaliteit, waardoior zij in Enge land kunnen verblijf houden. Tot nog toe heeft de politie, die in deze aangelegenheid dis creet te werk gaat, drie schijn huwelijken ontdekt. Toch zal geen strafmaatregel worden toe gepast, daar hier geen sprake is van een wettelijke overtreding. De politie behoudt zich echter het recht voor in te grijpen, zodra bij de aankomst van de vrouwen op Engels grondgebied een onregel matigheid wordt geconstateerd. De News Chronicle meldt, dat de drie-en-twintig-jarige Britse luitenant Oswald Denly, een slachtoffer van de kinderverlam ming, het plan heeft opgevat om een vacantietrip per invalide wagen te maken door België, Ne derland en Luxemburg. Hij hoopt 20 September aanstaande te Oostende te arriveren en vandaar uit zijn tocht aan te vangen. Hij neemt geen gezelschap mee. Bij zijn bagage zullen zich een rolstoel en een bed bevinden. Zijn invalidie-wagen is voozien van een motor van anderhalf p.k. Reeds eerder maakte hij hier mede een tocht van meer dan twee duizend kilometer door Frankrijk en Zwitserland. Luitenant Denly is als gevolg van de doorstane ziekte over het gehele onderlichaam ver'am(l. Hij is assistent-administrateur aan het zeelieden-hospitaal van de Albert Docks. Met zijn tochten wil hij bewijzen, dat een slacht offer van de kinderverlamming binnen zekere grenzen even actief kan blijven als een gezond mens. VAN ELK - UI LAP' ON, De commissaris was even plot seling verdwenen als hij was ge komen. „Dat doet de commissaris al tijd" vertelde Dokie. „Hij heeft last, van plotselinge invallen en verdwijnt dan. Meestal ontmoe ten wij elkaar later op dezelfde plaats, want als ik het zo zeggen mag hebben wij allebei een fijne neus". „Waarom gpt U eigenlijk naar »Prof. Twêebeen?" vroeg Molen tje, terwijl de twee heren in Do- kie's auto stapten. „Om de zaak te onderzoeken natuurlijk" zei Dokie. „Onrtodig" zei Molentje.i De professor is zélf de oorzaak van de verdwijning van mevrouw Tweebeen." „U bent wat haastig met Uw gevolgrekkingen, Molentje", zei Dokie vermanend, terwijl de wa gen in de richting van Kassum snorde, waar de professor woonde. De bestuurscommissie van de American Federation of Labour heeft een in krachtige bewoor dingen gestelde verklaring afge legd, waarin de Sowjet-Unie er van beschuldigd wordt een bedrei ging van de vrede te vormen, waarin voorts geconstateerd wordt, dat de Verenigde Naties gefaald hebben en waarin ten slotte wordt aangedrongen op het onmiddellijk beleggen van een bij eenkomst van de Grote Vier, ten einde een nieuwe oorlog te voor komen. Naar „La Derniere Heure" be richt, heeft men thans een aan vang gemaakt met de voorberei dende werkzaamheden voor de vervanging der Belgische munten door andere. De stukken van minder dan een frank zullen in de toekomst van brons zijn, die van een tot vijf frank van nikkel. Verder zullen er munten in zil ver worden uitgegeven van 20, 50 en 100 frank. Stukken van 5 cen times zullen niet meer worden ge slagen. De zilveren stuiken van 100 frank zullen 25 gram wegen. De uitvoering van c.eze hervor ming op monetair gebied zal silechts langzaam geschieden en zich over verscheidene jaren uit strekken. Behalve te Terneuzen, blijkt thans, dat ook te Veenendaal een 130-tal patiënten aan paratyphus lijdt. Het personeel, ongeveer 350 personen, van de sajetfabriek van Gebr. Van Leeuwen te Veenen daal, heeft voor enige dagen een tochtje gemaakt naar Walcheren. In de plaats Terneuzen, werd de lunch gebruikt. De andere dag werd een 130-tal personen onwel en moest het bed houden. Thans blijkt, dat dit verband houdt met de ziekteverschijnselen te Ter neuzen. Tijdens de koffietafel is, door bovengenoemd personeel worst en vlees genuttigd. De geneeskundige dienst te Veenendaal is in volle actie en alle voorbereidende maatregelen zijn genomen, »om uitbreiding te voorkomen. De ziekte schijnt met van ernstige aard te zijn. Bij graafwerkzaamheden aan de Poelendaelsingel te Middelburg zijn beenderen en een tamelijk complete schedel met gewei van elanden, welke enige duizenden jaren geleden op Walcheren zou den hebben geleefd, te voorschijn gekomen. Het Natuur-Historisch Museuim van de Leidse Universi teit is van een en ander op de hoogte gebracht en waarschijnjijk zullen de vondsten naar Leiden worden gezonden voor een nader onderzoek. KORTGENE EN ZIJN SAMEN STELLENDE DELEN. De gemeenteraad van Kortgene heeft in zijn jongste vergadering uitvoerig gesproken over de sa menvoeging van de dorpen Kort gene, Kats en Colijnsplaat op Noord-Beveland, welke in 1941 tot stand kwam en allerminst blijkt te voldoen. De dorpen menen, dat zij er toen zij zelfstandig waren, beter voor stonden, en een aantal inwoners van Colijnsplaat heeft zich destijds met een adres ge wend tot H.M. de Koningin, de Minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningn om de samenvoeging weer onge daan te maken. Na afloop van uitvoerige debatten sprak de raad zich met acht tegenstemmen uit voor het ongedaan maken van de samenvoeging. TERNEUZEN. De kerinis. Het buitengewone zomerweet doet ons vergeten, dat de herfst al aardig nadert en daarmede de Temeuzense kermis, die dit jaar wat zeer vroeg is, daar zij steeds aan vangt op de derde Maandag in September. De voortrekkers zijn reeds op de Markt gearriveerd en men is druk bezig met het „opbouwen". Voor een standplaats hebben de volgende inrichtingen inge schreven: Circus Libot, Luna park, autoskooter, rupscaroussel, zweefmolen, kinderdraaimolen, kinderfietsenmolen, schiettent, kijktent, vlooientheater, wafel kraam, gebakkraam, een paar vliegbomspelen en z-g. oefenings- spel. BRUINISSE. De Mosselhandel. Dinsdag 22 September worden de mosselzaadbanken in de Gre- velingen en andere Zeeuwse Stro men opnieuw voor de publieke visserij opengesteld. Vorige week was de verzending van mosselen naar België en de inleggerijen, ofschoon niet zo groot als de week te voren, toch zeer bevredigend. Van Bruinisse werden door de kwekers niet minder dan 5700 tonnen aan de handelaren afge- levérd, terwijl rechtstreeks per eigen vaartuig nog 550 tonnen naar België werden vervoerd. Naar Engeland gingen 30 zakken. Aangevoerd voor eigen bedrijf uit de laagte van Renesse onge veer 8100 tonnen mosselzaad. De Oesterteelt. In het water van de Zeeuwse Stromen komen thans geen oes terlarven meer voor, zodat aan slag van oesterbroed voor dit jaar tot het verleden behoort. Ook de schelpenziekte is tot staan gekomen wat althans be treft het optreden van nieuwe aantasting. Waar het reeds aan getaste oesters betreft gaat het ziekteproces gewoon dooi'. Dit is niet het geval bij oesters, die behandeld zijn volgens door de bacteriologen voorgeschreven ontsmettingsmethode. HULST. Jaarlijkse reünie. Op Zaterdag 6 September j.l. had in „Hotel De Graanbeurs de jaarlijkse reünie plaats van oud-leerlingen der R. K. H.B.S. en M.H.S. Een groot aantal genodigden was aanwezig en het deed zo goed al die bekenden aan te tref fen, die gekomen waren om weer eens echt „onder ons" te zijn. De heer Vermeersen, voorzit-, ter, hield het openingswoord en/ heette allen hartelijk welkom. Daarna werd een aanvang ge maakt met de algemene vergade ring, waarin de belangen van de oud-leerlingenbond werden be sproken. De voorzitter, legde vooral de nadruk op de betekenis van deze bond, die een band vormt tussen de oud-leerlingen onderling en van deze met hun school, die zij zozeer in bloei zierf toenemen. Hierdoor wordt het ook beter mogelijk voor hen, pro paganda te maken voor de in stelling. Na afwerking van het eerste gedeelte van het program, ver enigden 'allen zich om de keurig verzorgde en ruimschoots voorziene koffietafel, die niet weinig bijdroeg tot verhoging der feestelijke stemming. Hierna nam Drs. Boezeman, rector van de scholen het woord en hield een interessante causerie over de betekenis van het zojuist opgerichte Lyceum, dat de naam zal dragen van „Cornelius Jan- senius", eerste Bisschop van Gent, van Hulst geboortig. Na een korte levensschets van deze befaamde oud-Hulstenaar, waar bij ook diens verdiensten voor het onderwijs gememoreerd werden, gaf de rector een historisch over zicht van de groei van het K.M.O. in onze streek, welke nu zijn bekroning gevonden heeft in de oprichting van het Lyceum, dat voor onze streek van zo groot belang is. De rector eindigde met de krachtige aansporing mee te werken tot de bloei der school. Verder werd de avond doorge bracht in gezellig samenzijn bij muziek en dans. Ongetwijfeld zullen alle aan wezigen met genoegen op deze welgeslaagde reünie terugzien. KOEWACHT. Benoemd. Als grenscommies werd met ingang van 1 September j.l. al hier benoemd, de heer P. J. Mo lenaar, van Heeze (N.-Br.). Wielrennen.. Dinsdag werd te Koewacht een wedstrijd verreden voor beginne lingen over een afstand van 70 km. De koers werd volbracht in 2 uur 20 minuten. De eindsprint welke werd ingezet door 5 ren ners werd gewonnen door C. Naudt van Wachtebeke, 2e De Bisschop op 1 lengte, 3e Roets, van Overslag, 4e Pauwels, 5e Audenaerde. OVERSLAG. Wielrennen. Maandag a.s. heeft te Overslag een wielerwedstrijd plaats voor beginnelingen over een afstand van 70 km. Er zijn niet minder dan 3000 frank prijzen, waaronder talrijke premiën. Tijdens de koers wordt regelmatig verslag gegeven per microfoon. Wat is er te doen? Op 14, 15 en 16 September a.s. kermis. Op 15 September koers voor beginnelingen. Tijdens de kermisdagen iedere dag schieting, bolling en bal. SLUISKIL. Benoemd. Sinds 22 jaar als hulpbesteller werkzaam te zqp. geweest, is de heer A. Verpoorte benoemd als besteller in vasten dienst, stand plaats Sluiskil. Hierdoor is voorzien in de vacature die ontstond, door het verlaten van de dienst met pen sioen, van de heer Van Doeselaar. In de vacature ontstaan door het vertrek van de heer Brakman (posthouder)bestaande sinds 1 Febr. 1.1., is nog steeds niet voor zien. FILMNIEUWS „DE ZEEHAVIK". Onder regie van Michel Curtiz is een filmrelaas van avon turen een even kleurig als span nend staaltje van bioscooproman- tiek geworden, techniek, wel haast volmaakt (de zeeslag waarmee de film begint) en wat het spel aangaat bij Errol Flynn, Claude Rams en Flora Robson, in de beste handen. De film beant woordt ten volle aan de pretenties die zij wil wekken. Wal brengt «le StaJia ZATERDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.38 Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Verv. Klaas van Beeck; 14.00 Gram.; 15.00 Jongeren; 15.15 Jonge kun stenaars; 16.00 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Piano en orgel; 18.15 Joum. weekoverz.18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.20 Kareol Septet; 20.00 Nws.;; 20.12 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Muzikale tombola; 21.30 Orkest zonder naam; 22.00 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. .HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.18 Malando; 8.40 Gram.; 10.00 Morgenwijd.; 10.20 Voordracht; 10.30 Metropole orkest; 11.00 Breng eens een zonnetje; 12.00 Metropole orkest; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20 Gram.; 14.00 Klankbeeld; 14.15 Kamerorkest; 15.00 Van boek tot boek; 15.15 Amateursuitz.; 15.45 Orgelspel; 16.10 Lezing; 16.25 Vincentino; 17.00 Sportpraatje; 17.15 Gram.; 18.00 Nws.; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.10 Vrouwenkoor; 19.30 Lezing; 20.00 Nws.; 20.15 Revue; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Week-end orkest; 22.00 Hoor spel; 22.30 Malando; 23.00 Nws.; 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3