;fel- ï«a;t h I Ned. schepen uit Duitsland terug BA0 DAI weer naar Indo-Chin?? 14 fi# f MMt*® 1 K £1k BINNENLANDS NIEUWS Liefde op het land 12 d fJ5 lch fc 1 .leell «I R ie ft ;s WKl 0 K - if"' (e v P t d^jjöf S)i a 11 TRYGVE LIE over de taak van de V. N. De internationale controle op de atoomenergie De mijnwerkersstaking in Yorkshire Het Gouverneurschap van Triëst Teleurgestelde Oostenrijker hielp zichzelf DE VERDERE VERBRANDING VAN DE LEUSDERHEIDE MEISJES IN UNIFORM MEIS Toch mutaties in de Britse Regering kdve ,aiivt lag; la r3fee iver ^a. 1 ct. IfciJy KB KOP- 1, ■V sa es pf« >1. dos It. Si R* f r l~ 1] p h«-al a I 1 In Umuiden arriveerden deze week, weer een vijftal Nederland se schepen, die in de jaren 1942, en 1943 door de Duitsers waren gevorderd en die sindsdien ge bruikt werden in de Duitse Wad denzee voor de daa,r aanwezige mosselvisserij. Dei se mosselvisserij werd voor de oorlog daar gevestigd. Door de Duitser Karl Empde, die gehuwd was met een Nederlandse uit Yerseke en daar met die bedrijfs tak had kennis gemaakt. In de oorlog vorderde de heer Emnde vissersvaartuigen voor de Duitse Wehrmacht. De meest ge schikt^ behield hij echter voor Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N„ heeft te Boston ver klaard, dat men nooit van de V. N. heeft verwacht, dat zij de rol van vredesconferentie zullen spe len. Hij legde de nadruk op het belang van 'n overeenkomst tus sen de grote mogendheden over de grote vredesverdragen. Lie herinnerde er aan, dat men in 1945, toen het Handvest te San Francisco getekend werd, hoopte, dat deze vredesverdragen binnen een tamelijk korte tijd zouden gesloten worden en dat zij de basis zouden vormen van het algemeen politiek- en econo misch herstel in Europa en het Verre Oosten. Lie verklaarde, dat hij de hui dige stand van zaken als tijdelijk beschouwt en met absoluut ver trouwen uitziet naar de dag, waarop de meest fundamentele en de staten bijgelegd zullen zijn. schadelijke onenigheden tussen Hij voegde er aan toe, dat hij op het ogenblik niet allereerst bezig gehouden wordt door de veront rustende gedachte dat de geest van vijandschap, welke in zo veel streken heerst, tot een gewapend conflict van wereldafmeting zou kunnen leiden. De grootste zorg baart hem de invloed, welke door de misverstanden wordt uitge oefend op het gehele werkplan, dat in het Handvest van San Francisco besloten ligt. „Op het ogenblik en in de onmiddellijke toekomst kan geen land ter we reld een nieuwe oorlog doorstaan, zelfs geen meer beperkte zoals wij uit het verleden kennen", aldus Lie. In de Woensdag gehouden ver gadering van de Oommissie der V. N voor de atoom-energie heeftGromyko, de Sowjet-Russi- sche afgevaardigde, het tweede rapport der commissie over de internationale controle op de atoom-energie zonder omwegen yan de hand gewezen en daar- mdöe de volkomen impasse, waar in deze kwestie is geraakt, nog maals geconsolideerd. Hij be schuldigde de V. S. ervan, te pogen „het monopolie van de productie van atoomwapens voor zichzelf te verzekeren". In verband met de staking van mijnwerkers in Yorkshire heet - het bestuur van de Britse mijn- werkersbond drie-en-een-half uur vergaderd en besloten zowel de stakers als het ministerie voor stellen te doen, die naar de voorzitter van de bond. Will Lawther, hoopt een oplossing geven. Aangaande de aard der voorstellen deelde Lawther mets mee iReeds had Lawther de mij werkers van het betrokken - trict toegestaan zelf uit te ma ken of zij de door de regering verlangde extra-uren op Zaterdag of voor verlenging van de werk tijd wensten te presteren. eigen onderneming, daar de zaken gedurende de oorlog zeer uitbrei den. Na de bevrijding kwam Empde te Middelburg in het Huis van Bewaring terecht, doch de schepen bleven in Duitsland. Thans kwamen de eerste echter terug en de Duitse mosselcultuur op Föhr werd tot bescheidener proporties teruggebracht. DEUBNE HEEFT EEN EIGEN CIRCUS. Na maandenlange oefening is een aantal Deurnse jongens en meisjes tot de oprichting van een amateur-circus gekomen. De gro te twee masten circustent, die 1200 toeschouwers kan bevatten, staat thans op het marktplein te iDeume. Men beschikt over elf paarden en paardjes, waarmee dressuurstaaltjes en hogeschool rijkunst worden vertoond. Acro baten, clowns, ballet-danseressen en een compleet circus-orkest maken dit amateurs-circus tot 'n unicum in den lande. Van betrouwbare zijde te Lake Success meent men te weten, dat de nieuwste candidaat voor het gouverneurschap van Triëst het Noorse socialistische parlements lid Theodor Broch is. Hij was ten tijde van de Duitse invasie van Noorwegen burgemeester van Narvik. Broch, die advocaat is van be roep, bereikte in het Noorse leger de rang van majoor en werkte bij de bevrijding van Noor wegen met de Russische troepen samen. Daar hij beschikt over ervaring in liet. bestuur van een transito-havenstad en tevens over militaire ervaring, staat hij ho ger aangeschreven dan welke an dere candidaat ook. Een ahdere nieuwe candidaat, die nog in aan merking zou komen, is de Zwit serse gezant in Moskou. Een woordvoerder van het Engelse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft bevestigd, dat de plechtigheden van het depone ren van de ratificatiedocumenten van de 5 vredesverdragen Maan dag a.s. zullen plaats hebben. De 37-jarige Oostenrijker K. S., moest in 1941 dienst nemen in het Duitse leger. Door allerlei mani pulaties wist hij zich een baantje te veroveren op de Ortskomman- dantur te Vlaardingen. Dat hij geen partijman was, bewees hij door onderduikers aan valse pa pieren te helpen, in Duitsland werkende arbeiders terug te halen, fabriekspersoneel voor uitzending te behoeden en nog een massa an dere dingen. De toenmalige N.S.B.-burgemeester van Vlaar dingen verried hem echter, waar na K. S. door de Duitsers ter dood werd veroordeeld. Slechts door te tekenen voor het Oost front wist hij zich het leven te redden, maar' zodra hij de kans schoon zag dook hij, in Nederland onder brj Jodenmensen, die hij zelf geholpen had. Na de bevrijding mocht hij dan ook hier blijven. Hij trachtte aan werk te komen en klopte aan hij verschillende directeuren, die hij zelf tijdens de bezetting geholpen had, maar niemand had een plaatsje voor hem. Na lang zoe ken kreeg hij eindelijk een baan tje bij een corsettenfabrieki te Rotterdam, die hem ongeveer 20 per week liet verdienen. Niette min vertrouwde deze fabrikant de Oostenrijker op 31 Mei j.l. 6000 toe om leveranciers te betalen. De man keerde niet weer en dook te Amsterdam onder.. In de Kal- verstraat werd hij dezer dagen gearresteerd. Een bedrag van 4500 werd nog in zijn pension gevonden. Van de ontbrekende f 1500 had hij drie maanden lang geleefd. S. is voor de Officier van Justitie geleid. WONDERBAARLIJK AAN DE DOOD ONTSNAPPT. Dezer dagen waren de heren P. Schreurs uit Thorn en M. Ne- lissen uit Roermond, in de buurt van het kanaal WessemNeder- wèert onder Ittervoort-Santfort aan het jagen. De heer Nelissen trapte op een Duitse landmijn, welke ontplofte. De heer N. werd door deze explosie weggeslingerd, maar kreeg geen enkel letsel. Ook de heren Schreurs en Ton- naer uit Antwerpen, een zwager van laatstgenoemde, die in de on middellijke nabijheid stonden, bleven ongedeerd. De mijn lag in de greppel langs de weide aan de Napoleonsweg. In deze weide zijn reeds ongeveer twintig Duitse landmijnen ge ruimd, nadat indertijd een Bel gisch soldaat in Geallieerde dienst door een der projectielen was ge dood. Dezer dagen werd in de gebou wen bij de schietterreinen aan de Leusderheide een bespreking ge houden tussen vertegenwoordigers van de mijnopruimingsdienst, het Staatsbosbeheer en de bosbrand- weer ever de verdere verbranding van de Leusderheide. Hoewel van bepaalde zijde was medegedeeld dat men verdere maatregelen wil de uitstellen, tot de grond wat minder droog zou zijn. men dacht daarbij aan droog vries weer in de komende winter omdat het vuur anders de veen laag zou aantasten, vernemen wij dat in deze richting geen plannen meer bestaan. De eerste verbran- dineen hebben bewezen, dat ne vuur niet in de grond invreet. Wel Een liefdes-rama» van BERTA RUCK (Nadruk venboden.) 76. O Joan, wacht toch eens even Ik heb je opzettelijk hierheen ge^ bracht om je iets te zeggen. Niet over Hampton Court „Nee, dat is allemaal voorbij, eei ik vlug. ,Maar ik wil met je praten Hoe lang ben je van plan met dat landwerk door te gaan „Ik heb me venbonden voor een jaar. Waarom?" ,En wat denk je na afloop van dat jaar te gaan doen?" Ik plukte een paarse lathyrus- bloem uit de heg, toen we er voorbij liepen. „Wie weet. Mis schien blijf ik wel voor goed op bet land." „Eten meisje als jij? Of ik zou misschien later kun nen overgaan naar het vrouwen- Volgens inlichtingen uit gezag hebbende bron te Hongkong heeft Bao Dai, voormalig heerser van de Indo-Chinese staat Annam, die sedert zijn troonsafstand twee jaar geleden te Hongkong in bal lingschap heeft vertoefd, een ver zoek van afgevaardigden, om de macht in Indo-China in handen te nemen en onderhandelingen met de Fransen aan te gaan, aan vaard. De afgevaardigden hebben Bao Dai verzekering gegeven van de volle steun der nationalistische Vietnam-partij, welke staat tegen over de communistische Viet- Minh-groep onder leiding van Dr. Ho Tsji Minh, het hoofd van de Republikeinse regering van Viet nam, die reeds sedert negen maanden in venzet is tegen de Fransen. Bao Dai zou in overleg willen treden met Emile Bollaert, de Franse Hoge Commissaris voor Indo-China. Hij zou kunnen reke nen op steun van Franse zijde tegen de communisten in de Viet- Minh, die ongeveer één-derde van deze partij uitmaken. De onderhandelingen van Bao Dai met de Fransen zullen waar schijnlijk plaats vinden in de buurt van Cam Ranh in Annam. Men noemt als het door hem te besturen gebied de verenigde provincies van Antiam, pochigv China en Tongking. Deze provin cies zouden een politieke en eco nomische eenheid moeten gaan vormen. Een woordvoerder van het Franse Ministerie van Koloniën heeft verklaard, dat de Franse regering Bao Dai zal erkennen en met hem wil onderhandelen: „echter alleen, indien hij door de meerderheid van het volk als lei der wordt aanvaard". was het gevaar, dat de omringen de bossen lopen, onderwerp van bespreking. Besloten werd om eerst brand gangen te graven en daarna „het grote vuurwerk" in de richting Austerlitz te ontsteken. De juiste datum is nog niet bekend ge maakt. In ieder geval wordt de actie nog deze maand voortgezet. DRIE SLACHTOFFERS BW AUTOBOTSING. Donderdagmorgen is een luxe auto, afkomstig uit de provincie Groningen op de Rijksstraatweg te Oldenbroek, in volle vaart tegen (een van tegenovergestelde richting komende vrachtauto ge reden. De drie inzittenden, twee heren en een dame werden zwaa^r ge wond en in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De dame is aldaar na aankomst overleden, terwijl de toestand van een der heren ook nog zeer zorgwekkend is en de andere, de chauffeur, die o.a. een beenbreuk opliep, ook nog in ern stige toestand verkeert. De luxe wagen is geheel gekraakt. De identiteit van de slachtoffers is nog niet vastgesteld. CAFé IN BRAND GESTOKEN. In de nacht van 15 op 16 April j.l. brandde in het hartje van Leeuwarden het café „De Friese Bar" af. Dit café was eigendom van de Vollenhoven's Bierbrouwe rijen en in exploitatie bij P. T. In een minimum van tijd stond het'pand in lichte laaie, zodat de bovenbewoners hun heil in de vlucht moesten zoeken. Van de 'inboedel kon niets worden gered. Al spoedig vond de politie aan- corps voor houtvesterij. Ze heb ben mensen nodig om al de bos sen, die de laatste tijd voor oor- logs#ieleincten gekapt zijn, te her planten. De houtvester hier zegt, dat meisjes voor dat werk hij zonder geschikt zijn; ze zijn vlug en licht en trappen de jonge plantjes niet stuk." Harry scheen zich erg weinig voor dat vraagstuk te interesse ren, al had hij me verbaasd door iZijn plotselinge belangstelling in mijn eigen loopbaan. En dat, na dat hij maanden lang mijn be staan geheel vergeten had. 't Is nu allemaal goed en wel, dat je dit soort werk in oorlogs tijd doet," zei hij. „De oorlog zal trouwens wel over zijn, eer we oud worden, hoop ik. En dan kun ie toch niet voortgaan met door modderige velden te baggeren en varkens te voeren en in een hou ten loods te wonen met de-hemei- weet-wie-allemaal „Ik vind het prettig." „Nee?" hield hij ongeduldig aan. Dat vriendinnetje van je, juf frouw Weare, die heeft verstan- dig gedaan! En dat zul jij ook doen. Natuurlijk zal je ook trou wen, Joan." leiding een onderzoek in te stel len, dat leidde tot de arrestatie van de exploitant en nog twee Leeuwarders, de 23-jarige J. W. en de 31-jarige P. V., die voor de Leeuwarder rechtbank verklaar den op verzoek van T. en onder pressie van zekere S. V. het café in torand te hebben gestoken, waarvoor zij een beloning van 1000 tot 1500 zouden ontvan gen. Tegen beide mannen werd zeven jaar met aftrek geëist; T. kon wegens gebrek aan bewijs niets ten laste worden gelegd. DAADWERKELIJKE HUUP. Drie weken geleden ging door een grote torand bij de familie Paulussen te Dorigenvaart hun have en goed geheel verloren. Diverse boeren en burgers hadden een actie op touw gezet om deze familie hulp te bieden. Alle jonge boeren van Dongenivaart hadden onder leiding van een aannemer het grondwerk verricht. Men is nu reeds zover gevorderd, dat Maandag j.l. aan de kap' van de boerderij begonnen kon' worden. Uitgerekend, zal 6 weken na de brand de familie Paulussen haar nieuwe boerderij kunnen betrek ken. ROEKDERIJBRAND TE DONGEN. In de hooimijten gelegen achter de boerderij van de familie Jan sen in de St. Jozefstraat te Don gen, brak Woensdag brand uit. In een minimum van tijd sloeg het vuur over naar de boerderij, waar men nog enig huisraad had kun nen redden. Woning en stallen werden een prooi der .vlammen. Daar er veel gevaar bestond dat de brand zich verder zou gaan uitbreiden werd de hulp ingeroe pen van de brandweer te Tilburg. Deze behoefde echter geen as sistentie te verlenen. DE iOO.OOÖSTE BEZOEKER BIJ „DE NACHTWACHT". Zonder enig ceremonieel pas seerde Woensdag de 100.090ste bezoeker de ingang naar de ten toonstelling „Eigen Bezit in 't Amsterdamse Rijksmuseum, in welke collectie ook de gerestau reerde „Nachtwacht" is opgeno- hen. Het aantal bezoekers aan deze kunstschatten kwam giste ren op 101.855. ZWARTE HANDELAAR TE AMSTERDAM DOODGESCHOTEN De Amsterdamse politie heeft Woensdag, omstreeks midder nacht de hand gelegd op de jonge man, die zich met enige kornuiten Woensdagavond op de Oudezijds Achterburgwal heeft bemoeid met een vechtpartij tussen enige con trolerende agenten in burger en twee beruchte zwarthandelaren, en waarbij een der bemoeizieken door de politie werd neergescho ten. Uit wraak heeft hij toen een der agenten in het water gegooid. In een perceel aan de Molen- steeg werd de 18-jarige „Dikke Corrie" gearresteerd. Deze zal zich te verantwoorden krijgen voor noging tot doodslag. GLAZENWASSER GEGREPEN. Te Heerlen is gearresteerd een 36-jarige Amsterdamse glazen wasser, die ervan verdacht wordt door middel van gefingeerde over schrijvingen zich vijf a zesduizend gulden te hebben toegeëigend van een vereniging van glazen wassers, waarvan hij penning meester was. INBRAKEN TE ST. MICHIELSGESTEL. De politie van St. Michiels gestel heeft een geraffineerde in braak op te helderen, gelijktijdig gepleegd in de R.K. Pastorie en de woning van de plaatselijke ge neesheer. Men vermoedt aan de hand van de sporen en de uitvoe ring van het misdrijf met een ge slepen bende te doen te hebben. Met grote vakkennis en op een zeer geschikt tijdstip, zeer onge legen echter voor de benadeelden, hebben de daders de inbraak ge pleegd. De buit aan baargeld en anderszins is zeer aanzienlijk. Ik"7 Nee,"s zei ik beslist en ernstig. „Ik zal niet trouwen." Harry gooide zijn hoofd achter over en lachte. En toen kwam het. Hij maakte een beweging, alsof hij oen aanloop nam voor een sprong. Hij wierp een eigenaardi ge, schichtige blik om zich heen. Er scheen van alles in die blik te liggen; vastberadenheid, 'n ze kere vriendelijkheid en triomf. Toen richtte hij zijn mooie, zwar te ogen weer op mij en riep uit: „Och, lieveling, nonsens! Ik zal je eens wat vertellen. Je gaat wél trouwen. Ik ga zelf met je trouwen." Ik geloof, dat geen man ter wereld, die zoiets ooit op die re solute manier tegen een meisje gezegd heeft, zekerder was van zijn succes dan kapitein Harry Markham op dat ogenblik. En ik geloof, dat geen meisje ter we reld meer moeite heeft gehad om hem aan zijn verstand te brengen, dat zijn aanzoek volstrekt niet in aanmerking kwam! Wat hield hij hardnekkig vol, dat ik niet kon menen wat ik zei, dat ik hem maar plaagde, dat ik 'them betaald wilde zetten! „Betaald zetten? Maar wat dan Wat zou ik je betaald willen zet ten?" p>at eh nu, misschien, dat ik indertijd ben weggegaan zonder je er iets van te zeggen, toen in 't voorjaar," veronder stelde Harry. „Maar heveling, dat wil ik nu immers goed ma ken, dat zie je toch Ik hief bijna hevelend mijn hand op die het takje lathyrus nog vasthield. Zijn armen, diehij blijkbaar om me heen had willen slaan, vielen slap langs zijn zijde neer. ,Toe, houd er nu over op, drong ik aan. „Het heeft heus geen nut. Ik meen, wat ik zeg- Op mijn woord van eer, ik zeg dit alles heus niet, opdat je me telkens en telkens weer opnieuw zoudt vragen. Ik wil niet met je trou wen. Ik houd niet van je." Hij keek me stom-verbaasd aan, en daar had hij wel reden toe. De laatste maal, dat hij' me diep in de ogen gekeken had, had hrj daar niets dan grenzeloze ver ering in gelezen. En dat was nog maar een paar maanden geleden. Hij mompelde, geheel uit het veld geslagen: Ik dacht, dat je Naar Reuter's diplomatieke correspondent meldt, hebben wel ingelichte kringen te Londen de mogeliikheid van mutaties in de Britse regering, alvorens het par lement in October zijn zitting her vat 'toegegeven. Over het algemeen wordt in po litieke kringen verwacht, dat er mogelijk verschuivingen zullen plaats hebben in de voornaamste posten van het Kabinet, nadat de conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, welke in November te Lon den zal worden gehouden, zal zijn afgelopen. De Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, stelt vitaal belang in deze conferentie en het zou niet waarschijnlijk zijn dat er ver andering in zijn positie zal wor den gebracht alvorens de resulta ten van de conferentie bekend zijn. Het officiële dementie van de gissingen met betrekking tot de Minister-President hebben de me ning versterkt, dat bij een vroeg tijdige mutatie de positie van Att- lee onaangetast zal blijven. Wel ingelichte kringen menen, dat de verschuivingen, die zouden wor den overwogen, enige minder op de voorgrond tredende Ministers zuülen betreffen. van me hield. Ik had er op kun nen zweren! Je hebt me dus dal hele jaar voor de gek gehouden?" Dat klonk werkelijk al te hu moristisch, uit zijn mond! Maar ik zei heel vriendelijk: „Nee, toch niet." „Ik meende tenminste, dat je toen wel een beetje om me gaf," zei Harry Markham zacht. „Wil je dat niet toegeven?" Wat is nu beter: een man, van wi,e je niet langer houdt, te be kennen, dat je althans vroeger werkelijk om hem gegeven hebt, of hem in de waan te laten, dat hij zich van het begin af aan ver gist heeft'? Wat zou minder kwetsend zijn Weifelend snoof ik de geur in van dat takje lathy rus, en zei niets. Hij hief zijn hoofd op en vroeg rustig: „Is er dan misschien iemand anders?." Ik keerde me om en plukte een ander takje, terwijl ik mijn hoofd even heftig schudde als Elisabeth gedaan zou kunnen hebben. Goed beschouwd was er niemand an ders... die mij hebben wilde! (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2