Nog steeds: BOTSINGEN Poging tot aanslag op Tsjecho-Slowaakse Ministers CONFERENTIE over de Ruhrkolen te Washington Prijzen der Consumptieaardappelen VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947. Nederlands Actie-Communiqué Rijwielbanden voor hen die nog nimmer in aanmerking kwamen Tweede onderhoud van Dr. Van Nlook en Mr. Van Kleffens met Lovett Verlieslijst der Kon. Marine Installatie van de Raad van Bangka De immigranten vanfde „Exodus" Mijnwerkers weer aan het werk Radiorede Prins Bernhadr bij eenjarig bestaan NIWIN Republikeinse Regering bereidt uitgifte van;a Witboek voor* Ocgsl 1947 Litauense klacht over3i deportatie .fjgS Commissie van Harriman ontvangt rapport overwerk der Parijse conferentie De Armeniërs in Perzië Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERW AOHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Iets minder warm. Zwakke tot matige wind, afge zien van kleine storingen over wegend tussen Z.-O. en Z.-W. Tijdelijk wat toenemende be wolking met hier en daar een bui. Iets minder warm. VRIJE 3de Jaargang No. 603- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.: minimum per advertent'e 1,50. Inzending advertent!ai tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het Nederlands communiqué van Donderdag meldt, dat de Ne derlandse verliezen van Woensdag 17 gewonden bedroegen. Op vele plaatsen in bevrijd ge bied werden Nederlandse pa trouilledetachementen toeschoten. Vuurgevechten hadden plaats bij Manondjaja bij Cheribon, een nunt ten jVesten van Tasikmala- ja. Een Nederlandse Rode Kruis colonne werd in het gebied van Tasikmalaja beschoten. Ook op Midden-Java weiden Nederlandse patrouilles herhaal delijk beschoten. Latooeranroekoe in het gebied van Medan kreeg een vaste be- Het Ministerie van Economi sche Zaken deelt ons het volgende mede: Zeer spoedig zullen van de ge nummerde bonnen, welke zijn uit gereikt aan diegenen, die sedert de (bevrijding nog nimmer voor rijwielbanden In aanmerking kwa men, enkele nummers worden uitgeloot. Teneinde zo snel mogelijk deze loterij te beëindigen en een zo groot mogelijk aantal gegadigden zij het ten dele te helpen, is besloten <l£Lt de bonnen slechts recht zullen geven op de aankoop van 1 buiten- en 1 binnenband. In gezinsverband kunnen de banden worden beschikbaar ge steld aan* hen die daaraan de grootste behoefte hebben, waar door in de regel in de gezinnen op vrij korte termijn een bevre digende oplossing zal kunnen worden gevonden, terwijl in geval van nood altijd nog gebruik kan worden gemaakt van een mas sieve band. zetting voor de beveiliging van de omgeving en van de plaats in venband met de berichten over ontvoerde Chinezen Namoe Oen- gas. Een Nederlandse patrouille, welke werd uitgezonden, slaagde erin 280 Chinezen uit handen van Republikeinse (benden te bevrij den. In een kampong bij Pasoeroean op Oost-Java viel een gewapende bende een huis aan, waarin zich twee Chinezen bevonden. De Chinezen verdedigden zich met revolvers, maar toen de weinige munitie was verschoten stak de bende het huis in brand en ver minkte de verbrande lijken. In aansluiting op het reeds eerder gegeven communiqué van gisteren, kan nog nader worden gemeld, dat een aanval op het station van Tjiamis is afgeslagen. Verder vonden botsingen plaats met Republikeinse troepen in de gebieden ten Westen van Leuwi- liang bij Tjibatoe en ten Noord- Oosten van Tjitjalengka. Op Midden-Java werden onze kampe menten herhaaldelijk door Repu blikeinse benden beschoten, ter wijl het gebied ten Zuid-Westen van Losari en ten Westen van Ambawara van vijandelijke for maties werd gezuiverd. Op Oost-Java werden patrouil les beschoten in de omgeving van Malang en Lawang. Verschillen de Néderlandse posten werden be schoten. Republikeinen richtten mortiervuur op Pamekasan op Madoera. In bet gebied van Me dan op Sumatra, 25 km ten Zuid- Oosten van Tobingting, is een aantal Repulblifeeir|»e militairen gevangen genomen, waaronder een Japans deserteur. Het gebied ten Noord-Oosten van Padang werd van rondzwervende benden gezuiverd. Dr. Van Mook en Mr. Van Klef fens hebben Woensdagochtend nogmaals een bezoek gebracht toert Lovett. Na afloop van het genaa. ■oenKi is geaurenae ae Aan drie leden van de Tsjecho- Slowaakse regering zijn postpak ketten gezonden met een helse machine, welke bij opening van het pakket tot ontploffing zou zijn gekomen. De politie heeft tijdig op deze postzendingen be slag kunnen leggen. De pakket ten, afgezonden onder de naam van een niet bestaand parfumerie magazijn, waren geadresseerd aan Prokop Drtina, Minister van Ju stitie en lid van de Nationale so cialistische partij, Petr. Zenkl, vice-voorzitter van de Miniserraad en leider van de internationaal- socialistische partij, en aan Masa- ryk, de partijloze Minister van Buitenlandse Zaken. Zenkl en Drtina hebben sedert enige tijd heftige aanvallen van onderhoud, dat ruim een uur ge duurd heeft, verklaarde Dr. Van Mook tegenover een correspon dent van Aneta, dat gesproken was over ,,het vaststellen der feiten", die het Nederlandse standpunt in de Indonesische kwestie verduidelijkten. Direct na de conferentie vertrok Dr. Van Mook naar New York. oorlog geïnterneerd geweest in het kamp Buchenwald. Drtina was chef van het politieke huis van President Benesj te Londen. Masaryk heeft voor kort stelling genomen tegen dé communisten vanwege hun campagne tegen de niet-communistische leden van de regering in verband met het wets ontwerp tot heffing van een bui- De verliezen van de Koninklijke Marine bedroegen van 5 Augus tus tot en met 31 Augustus: ge sneuveld 11, gewond 5, omge komen tengevolge van een onge val 6. Op deze verlieslijst komen geen officieren voor. INDONESIË. De autonome Raad van Bangka is dezer dagen onder grote be langstelling geïnstalleerd. Van zuiver adviserend lichaam is deze Raad thans een besturende Raad geworden aan welke, behoudens enkele uitzonderingen, de be voegdheden van de Resident zijn overgedragen., IDe taak van de Resident is er thans een van steun en van toezicht. Aan de Raad wordt hiermeae de grootst mogelijke mate van autonomie verleend, welke het Nederlands-Indisch. staatsrecht kent De zuiver ambtelijke be stuursvorm is hiermede verlaten; de medezeggenschap van de be volking in het bestuur is daar voor in de plaats gekomen. Bij de plechtigheid zeide de voorzitter van de Bangkaraad, Masjarif, dat binnenkort aan de raad de begroting zou worden voorgelegd, terwijl voorts een over 5 jaar lopend ontwikkelings plan aan de Raad ter bespreking zal worden aangeboden. Spreker releveerde, dat het onderwijs reeds verrijkt was met het her stel van de mulo-school, terwijl op het programma de instelling van middelbaar-technische- en vakscholen staan alsmede modei- nisering van landbouwmethoden. De voorzitter deed voorts een beroep op de leden om bij de uit oefening van bun taak zich slechts te laten leiden door zake lijkheid en realiteitsbesef. Australische en Britse Consuls-Generaal beschoten? Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat de Australische consul-generaal, Eaton, en de plaatsvervangend Britse consul- generaal, Lambert, bij bun bezoek aan het Nederlandse gebied van de sector Malang, bij Singorasi zijn beschoten. Er zijn nog geen bijzonderheden hieromtrent te verkrijgen. iDe leiding der conferentie te Washington over de Ruhrkolen heeft gelijktijdig te Washington en Londen een verklaring doen publiceren, waarin gezegd wordt, dat de gedelegeerden het erover eens zijn hun regeringen de vol gende punten inzake de Ruhr kolen voor te leggen. a. De leiding voor de produc tie van steenkool zou aan een Duits lichaam overgedragen moe- ten worden, dat verantwoording verschuldigd is aan een Brits- Amerikaans lichaam van het mi litaire bestuur. (Dit Brits-Ameri kaans lichaam zou in de plaats komen van een orgaan, dat nu bestaat uit Britse functionaris sen.) b. De bizonale economische raad zou een afdeling moeten op richten, welke zich verantwoor delijk stelt voor het juiste func tioneren der bij de steenkoolpro ductie betrokken instellingen, .zo als transport, voedselvoorziening en huisvesting. c. Er zouden maatregelen ge troffen moeten worden om bet niet-Duitse bezit te waarborgen. d. Voorlopig zou de eigendom der mijnien niet aangetast worden het advies vah de conferentie was, dat de overeenkomst in wer king gesjteld diende te worden zodra de' besprekingen hierover met Frankrijk, België. Nederland en Luxemburg ten einde waren. De conferentie raadde een invoer van staal aan ter waarde van 25 voor herstel der mijnen en bet millioen dollar, uitrusting der transport. In het rapport staat verder, dat de belangrijkste factor ter vergroting van de kolenproductie de venbetering der voedseltoe stand in de mijnstreken is. In deze zin werd ook een besluit ge nomen: de voedselvoorraden in de mijngefoieden zouden voortaan ruimer moeten zijn dan elders. De afgevaardigden adviseren voorts bij het vervoer meer dan vroeger gebruik te maken van de waterwegen. De Britse en Amerikaanse lei ders van de conferentie, Sir Wil liam Strang en Willard Thorp, hebben op een persconferentie verklaard, dat er nog steeds ver schil van mening bestaat t.a.v. de nationalisatie van de steenkool mijnen van bet Ruhrgabied. Besprekingen over deze kwestie zouden „te eniger tijd" plaats vinden. Zij lieten zich over het onderwerp verder niet uit. Wel voorspelden zij, dat indien hun aanbevelingen uitgevoerd zouden worden, de Duitse productie vóór bet einde van dit jaar 300.000 ton per dag zou moeten bedra- Uit 'gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt ver nomen, dat aan de 4350 Joodse immigranten van de „Exodus", die deze week in Hamburg aan land gegaan zijn, een voorlopig verblijf in Frankrijk zal worden aangeboden en zij later in de ge legenheid gesteld zullen vvorden op wettige wijze naar Palestina te gaan. Deze beloften zouden zijn vervat in een Frans-Brits plan, dat thans wordt uitgewerkt. De Franse organisatie voor hulpverlening aan verplaatste Joodse personen beeft erin toege stemd kampen in Frankrijk ter beschikking te stellen van de im migranten, die deze kunnen be trekken, zodra de hiervoor te nemen maatregelen zijn getrof fen hetgeen waarschijnlijk tegen het' einde van deze maand zal ge schieden. De mijnwerkers te Grimethorpe (Zuid-Yorkshire) wier staking Engeland ongeveer 500.000 ton steenkool gekost heeft, hebben gisteren besloten het werk te her vatten. gen vóór de oorlog was dit cijfèr 440.000 ton. Tenslotte spra ken zij de hoop uit, dat tegen het eind van 1048 het dagelijks pro ductiecijfer van 400.000 ton zou kunnen worden bereikt. Nederlandshe nota over de steenkoolmijnen. Van gezaghebbende zijde wordt té Londen vernomen, dat de Ne derlandse Regering in een nota aan Engeland en de V. S. haar bezorgdheid heeft uitgedrukt' over de toekomstige politiek der Geallieerden ten opiebte van de steenkoolmijnen in het Ruhrge- bied. Naar verluidt, legt de nota de nadruk op bet belang om te grote centralisatie, die gunstig zou kunnen zijn voor nationalistische doeleinden, te vermijden en om buitenlandse belangen veilig te stellen. Men is in Nederland bezorgd, dat de mijnen, waarvan er een geheel Nederlands eigendom is, volgens de laatste Engels-Ameri kaanse voorstellen eerder onder Duits dan onder Nederlands be heer zullen worden geplaatst. tengewone belasting op onroeren de goederen. Reuter meldt nader, dat het pakket, geadresseerd aan Drtina, reeds op het Departement van Justitie was aangekomen. Het pakket voor Jan Masaryk werd reeds op het postkantoor onder schept. Het is gebleken, dat d'e pakketten Dinsdagnamiddag op het postkantoor te Praag zijn af gegeven door een onbekende man van ongeveer veertig jaar. Het Tsjecho-Slowaakse pers bureau Ceteka meldt nader, dat de gevaarlijke pakketten tijdig in beslag genomen konden worden, doordat men op het bureau van de vice-Minister-President, Zenkl, argwaan had opgevat tegen het aldaar door de post bezorgd pak ket en dit in handqji van de poli tie gesteld had voor nader onder zoek. Het communistisch orgaan „Ru- de Pravo" meent in deze poging tot aanslag een provocatie te moeten zien van revolutionnaire i elementen. Op 14 September a.s. is het een jaar geleden, dat de Nationale Inspanning Wlelzijnsverzorging In- dië (NIWIN) in bet leven werd geroepen. Ter gelegenheid hier van zal Prins Bernhard als eerste Voorzitter van de NIWIN op Zondag 14 iSeptember een radio rede uitspreken die zal worden uitgezonden over Hilversum I en II om 20.05 uur. Het Chinese dagblad .Keng Po" meldt, dat in Republikeinse kringen energiek wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor uit gifte van een witboek. Volgens Eaton, de Australische consul- generaal, die onlangs uit Djogja terugkeerde, is het materiaal voor dit witboek gereed. 0 Het witboek zal behalve aan de con suls-generaal ook aan de com missie van 3 worden geschonken. Voor consumptie-aardappelen oogst 1947 zullen met ingang van 12 September a.s. maximumprij zen voor levering aan de consu ment gelden. De prijzen zullen in de loop van de tijd stijgen in verband met de kosten van be- Iwaring. Voor consumptie-aard appelen van oogst 1947, die prac- tisch vrij zijn van grond en uit en inwendige gebreken in een sortering, waarin geen aardappe len kleiner dan 35 mm vierkants- maat voorkomen, mag ten hoogste aan de uiteindelijke verbruiker per kilogram worden berekend tot en met 14 December 1947 11 cent. Het ligt verder in de 'be doeling voor de volgende perioden de onderstaande prijzen vast te stellen: 15 December 1947 tot en met 26 April 1948 12 cent; 27 April 1948 tot en met 31 Mei 1948 13 cent; na 31 Mei 1948 14 cent. Voor het thuisbezorgen mag één cent per kilogram meer worden berekend. Bovenstaande prijzen mogen voor de betere kwaliteiten met één cent worden verhoogd, ind en de kleinhandelaar daarnaast con sumptie-aardappelen voor onmid dellijke levering in voorraad heeft en duidelijk georiisd op een in het oog lonende plaats ten verkoop aanbiedt tegen een prijs, die één cent per klogram lager ligt dan de hierboven genoemde. De be doeling van bet toestaan van deze verschillende prijzen is de sorte ring naar kwaliteit te bevorde ren. Bij verkoop op de eilanden Vlieland, Terschelling en Schier monnikoog mógen de genoemde prijzen met een halve cent per kilogram worden verhoogd. Voor aardappelen van afwijkende kwa liteit en/of sortering moeten prijzen gerekend worden, die In redelijke verhouding staai#tot de hierboven genoemde met dien verstande, dat geen hogere prij zen gerekend mogen worden. Op de internationale vrouwen raad, te Philadelphia bijeen, is een beroep gedaan door de voor malige presidente van de Lit- tauense vrouwenraad, Vincerfte Lozoriatis, die thans in balling schap vertoeft in Italië, om een actie tegen de „terreur" in de Baltische staten. In het beroep wordt verklaard, dat in 1941, onder de eerste Sov jet-bezetting, vijftigduizend Li- tauers gedeporteerd zijn naar concentratiekampen in de Pool gebieden van Siberië, en dat sedert 1944, de tweede Sovjet bezetting, nog honderdduizend personen, waaronder babies en oude vrouwen, gedeporteerd zijn. De uit 19 leden bestaande Amerikaanse commissie, waar van Averell Harriman, Minister van Handel, voorzitter is en die moet beslissen in hoeverre de V. S in het kader van het plan Marshall een bijdrage kunnen leveren, heeft een rapport over de vorderingen van de conferentie te Parijs ontvangen. De bijeenkomst van de commis sie is de eerste poging om bet werk van de conferentie van Pa rijs met de plannen, die in de V S. gemaakt worden met elkaar in 'verband te brengen. 'Ver wacht wórdt, dat het eind-rap- port van de commissie van Har - riman op 15 October zal worden overhandigd. Volgens Tass zou de Perzische regering zich niet houden aan haar toezegging om in de loop van dit jaar de op Perzisch ge bied verblijvende Armeniërs te laten repatriëren. Zeven-en- 90.000 Armeniërs hebben het verlangen te kennen gegeven naar Sovjet-Armenië te gaan en zijn reeds aan de voorbereidingen tot vertrek begonnen, daar in Mei en Juni j.l. afgevaardigden uit Sovjet-Armenië met toestem- mine var, de Perzische regering in Perzië zijn aangekomen om de repatriëring te regelen. Thans zou de Perzische regering echter, volgens het Tass-bericht, weige ren de Armeniërs verlof tot ver trek te geven. Meer dan twaalf duizend Armeniërs, die met bet oog op hun vertrek hun bezittin gen reeds van de hand hadden ge daan, zouden thans vrijwel zonder middelen van bestaan zijn. De waarnemende Geallieerde opperbevelhebber in Italië, Lui tenant-Generaal Lee, heeft op een persconferentie verklaard, dat de ontruiming van Italië door de Britse en Amerikaanse troepen hedenochtend zal beginnen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1