1 1 V DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL 7"'Si 1 De wereldbank en de dollarcrisis in Europa UIT DE PROVINCIE Lezers, die schrijven Officiële Publicatie efl De zaak De Geer voor de Raad van Cassatie Putten om te dempen, vóór er kalveren verdrinken Intern, congres van plattelandsvrouwen De Bilt over de komende winter Amerikaanse stap inzake joodse emigranten Si n L I I L vatff d Naar aanleiding van de door de Amerikaanse 'onderstaats secretaris Robert Lovett, ge maakte opmerking dat de wereld bank eventueel als „tijdeLijke bron'' voor bet verlenen van hulp aan Europa kan worden be schouwd, verklaarde de vice-pre sident dezer bank, Garner, tijdens een persconferentie, dat het de wereldbank in het kader van haar politiek niet mogelijk is leningen te verstrekken voor de aankoop van voedsel en verlbruiksgoederen, aan welke goederen de Europese landen in de eerstkomende maan den het meest behoefte hebben. Naar hij zeide, is het waarschijn lijk een vergissing te veronder stellen, dat de wereldbank in de huidige situatie als „noodhulp" kan worden gebruikt. De lenin gen, die de bank verstrekt, moe ten niet alleen voor productieve doeleinden dienen, doch er moet ook zekerheid omtrent de terug betaling bestaan. Garner deelde voorts mede, dat men zich nog niet formeel of in formeel tot de bank heeft ge wend, inzake de mogelijkheid van het verstrekken van een lening aan Groot-Brittannië en dat de bank zich nog niet heeft verhon den' tot een tweede lening aan Op Woensdag 1 October, des ochtends te kwart over tien zal de bijzondere raad van cassatie behandelen het beroep van de Minister van Staat, oud-Minister- President Jhr. Mr. D, J. de Geer, ■die in verhand met zijn houding in de oorlog door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam is ver oordeeld tot 1 jaar gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd en onder bijzondere voorwaarden, voorts tot 5 X ƒ4000 boete, te voldoen aan vijf instellingen en ontzetting van het recht om ambten te bekle den, waaronder begrepen het ere ambt. van Minister van Staat, voor het leven. De heer De Geer zal persoon lijk ter zitting verschijnen. Hij zal echter worden bijgestaan door Mr. A. E. J. Nysingh, advocaat te 's-Gravenhage. Als president zal optreden Mr. Haga, als advocaat-fiscaal Prof. Langemeyer. Nederland wordt doorkruist van schitterende verkeerswegen. Ge zeten in een auto, met soepele vering, wiegt men er als het ware overheen in een zachte, genotvolle deincadans. In Nederland, men kan dit con stateren, als men in zo'n deinend- wonder voortgewiegd wordt, zijn de putjes, die er al in de wegen mochten zijn gekomen, door min der intensief onderhoud, verdwe nen. En mochten er hier en daar nog putjes zijn in wegen van een lagere orde, d&hr wordt aan ge werkt. Er ligt evenwel een route, een hoofdverkeersweg, ten Zuiden van de Schelde in Nederland, een klein gedeelte van een weg, n.l. tussen Stroodorpe en Driekwart, waar vele putjes en putten zijn. Door vele weggebruikers wor den hier minder aangename uit latingen gedaan aan 't adres van diegenen, die er, dat zeer wel mo gelijk is, ten Zuiden van de Schel de wegens machteloosheid, ook niet a bout portant iets aan kun nen veranderen. Evenwel nu èn de natte moes son èn de bietencampagne weer voor de deur staat, zouden door het nog intensiever verkeer, de putjes putten, en de putten kra- tertjes kunnen worden. Veilig verkeer is hiermee niet gediend. Vele weggebruikers, en in 't bij eonder chauffeurs, die dagelijkse verantwoording dragen voor men senlevens. zouden opgelucht zijn, indien zij zagen, dat aan dit knotshobbeldeel van de hoofd- verkwersweg TerneuzenWest- Vlaanderen de eerste hand van herstel zou worden gelegd. Zij zouden althans de troost hebben, dat de kans om tot de kalveren te behoren, die verdrin ken zouden vóór de putten ge dempt zijn, tot een minimum was gereduceerd. Uitgezonderd dan de volwassen kalveren, die ook zonder putten een gevaar voor zichzelf en hun medemensen zijn, zolang het stuurwiel door hen wordt gehan teerd! F. CLEMMXNCK. Frankrijk. Aan Frankrijk is me degedeeld, dat de wereldbank be reid is in de komende herfst be sprekingen te voeren over een nieuwe lening. Vermoedelijk zal dit land om een lening van 250 millioen dollar verzoeken. Op het ogenblik behandelt de bank een Italiaanse aanvraag voor een lening van 250 millioen dollar, TsjechoHS'lowakije heeft om een lening van 350 millioen dollar verzocht, doch de bank heeft tot dusverre nog geen glo baal overzicht van de positie van dat land verkregen. Heden zal te Londen een confe rentie van de internationale bank en van het internationale mone taire fonds worden gehouden, waaraan gedelegeerden uit 45 landen zullen deelnemen. 1 In de Dinsdag in Krasnapolsky i Amsterdam gehouden plenaire zitting van de wereldbond van plattelandsvrouwen onder presi dium van mevr. Alfred Watt, werd de resolutie aangenomen, voorgesteld door het uitvoerend comité, behelzende dat de amen dementen op de constitutie van de wereldhond minstens drie da gen voor het einde van het con gres moeten zijn afgehandeld. Voorts werd beslist, dat de her ziene constitutie onmiddellijk na goedkeuring in werking zal tre den. In de namiddag kwam het con gres wederom hij een, doch thans vergaderden de verschillende sub-commissies afzonderlijk in diverse zalen van Krasnapolsky. Morgen is het in het bijzonder voor de Nederlandse afdeling van de. hond een belangrijke dag. Op deze „Hollandse Dag" zullen in de Apollohal te Amsterdam on geveer 4000 Nederlandse leden in de diverse klederdrachten harer woonstreken bijeen komen. De buitenlandse gasten zullen dan in de gelegenheid worden gesteld poppen in Nederlandse kleder drachten te kopen, welke de Ne derlandse vrouwen vervaardigen. Het programma van heden zal worden afgewisseld met zang en verschillende koren, terwijl een speciaal voor deze Hollandse Dag ingestudeerd toneelspel „Neder land ontvangt" door leden uit Groningen, Friesland enj Drente worden opgevoerd. De derde dag van hèt interna tionaal Congres voor Plattelands vrouwen, georganiseerd door de Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen wordt als het hoogtepunt van het congres be schouwd. Behalve de talrijke buitenlandse deelneemsters, waarvan de mees ten in hun kleurige nationale kle derdrachten in de Apollohal te Amsterdam verschenen, waren er niet minder dan 4000 Nederlandse leden' van de organisatie, die elk volgens eigen provinciale traditie met hun fleurige of sombere, wijd gesneden of eng aansluitende cos tumes het hunne bijdroegen om aan deze massale „modeshow" een bont aanzien te geven. De Apollohal was geheel gevuld met de vertegenwoordigsters der 46 organisaties van plattelands vrouwen uit 27 verschillende lan den. Nadat mevr. M. Naiboervan Elteren, presidente van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Noord-Holland, het welkomst woord had uitgespro ken, opende mevr. M. Evers Dijkhuizen, presidente van de Ne- derlandsche bond de bijeenkomst. Het koor van de afd. Venhuizen zong enkele liederen, waarna een begin werd gemaakt met de uit wisseling van de groeten. Elk op haar beurt kwamen de vertegen woordigsters der 46 organisaties op het podium om groeten van hun land 0ver te brengen. Dit gaf een ulnieke gelegenheid de ruime variatie in klederdrachten te be wonderen. Zo zag men een boerin uit Wales met wijde rokken en een hoge bruine cylinderhoed, die algemeen de aandacht trok. Zweedse vrouwen met grote witte kappen of' fel gekleurde capu chons, de afgevaardigde uit Cey lon in haar zwierige, kleurige ge waden en dan de meer dan 100 verschillende Nederlandse kleder drachten, elk met hun eigen typi sche bijzonderheden. Na het uitwisselen der groeten werd de bijeenkomst geschorst. VAM ELK- WUAiyOM De commissaris ging op zijn gemak zitten, alsof hij helemaal geen haast had, en haalde een krant te voorschijn. „Lees zelf Durf" zei hij. Dokie las: „Vrouw van profes sor verdwenen. Raadselachtig geval." „Zoiets mag niet gebeuren in onze stad Durf" zei de commis saris. „Het is toch maar gebeurd, zou ik zeggen" bracht Molentje in het midden. „Wie is die snuiter?" vroeg de commissaris verbaasd. t „Mijn nieuwe assistent" zei Dokie trots. „Bekwame kracht maar een beetje vreemd". „Dat schijnt altijd met be kwaamheid samen te gaan zei de commissaris met een blik uit zijn ooghoeken naar Dokie. „Laten wij nu naar Prof. Twee been gaan, commissaris" stelde de detective voor. „Een prachtidée, kerel" fjaf de commissaris toe terwijl hij op stond. Molentje had onderwijl aandachtig de schoenzolen van de commissaris bekeken. ongelukkige gevolgen, welke het ontschepen te Hamburg met zich mee zou brengen. De Engelsen antwoordden, dat er alleen in Duitsland woongele genheid voor de Joden bestaat. Het Franse aanbod om de Joden od te nemen, is echter nog steeds van kracht, aldus zeide de Britse regering^ zodat de Joden niet ge dwongen waren in Duitsland te blijven. Marshall weigerde te zeggen,- of hij het Britse antwoord bevre digend achtte. Hij liet er zich ook niet over uit, of de Ver. Staten verdere stappen overwegen. De afdeling Klimatologie van het K.N.M.I. deelt mede: In verschillende persartikelen worden allerlei meningen over de komende winter uitgesproken, die dreigen onder het publiek verwar ring te stichten. Wij menen daar om goed te doen, onze opvatting over de komende winter mede te delen. Wij beleven zonder enige twij fel een tijdvak met grote afwij kingen ir de temperatuur en men brengt dit in verband met een wijziging in het klimaat, dat het karakter zou krijgen van een vastelands klimaat, met warme zomers en koude winters. De zo mers zijn sinds 1932 bijna zonder onderbreking warmer dan nor maal geweest, maar van de win ters waren er 7 beneden normaal, 8 er boven (de winter van 1935 en 1936 meer dan 2 procent). Een duidelijke klimaatwijziging spreekt niet uit deze getallen. Het kan echter pas na verloop van jaren blijken, of er een verandering in ons klimaat is ingetreden, omdat eerst dan kan worden vastgesteld of inderdaad de normale wijzi gingen hebben ondergaan. Gaan wij de historische gege vens na, 1 dan bliikt wel, dat een dergelijke tegenstelling tussen winter en zomer als in dit jaar sinds het begin van de waarne mingen in 1706 niet is voorgeko men, maar minder belangrijke tegenstellingen zijn herhaaldelijk aanwezig. Er is echter geen en kele regel in te ontdekken. De warme zomers van 1759, 1783 en 1846 werden door zeer koude win ters gevolgd, die van 1733, 1788, 1834, 1868 en 1897 door zeer zacht©. Tijdvakken met strenge win ters, zoals wij nu meemaken, zijn ook eerder geconstateerd: 1755- 1763, 1784-1805. 1820-1855. In zul ke tijdvakken wisselen koude en warme winters elkander zo gril lig af, dat er geen regelmaat ir valt te bespeuren en dat het on mogelijk is hierop een verwach ting te baseren. r Conclusie: Er is geen betrouw bare regel te geven over de aard van de winter, die op een warme zomer volgt. Het is even goed mogelijk dat er een zeer zach. dan wel een zeer strenge win zal komen. In hoeverre het moge lijk zal zijn volgens de methodes van de lange afstands-verwach ting ietê over de komende winter maanden mede te delen, valt nu nog niet te zeggen. P.S. Bovenstaande naar aanlei ding van een gebroken as en spat ten veroorzaakt door het huis water van een passerende trailer, op een schone pantalon (met van inzender). Mogè het bij deze materieel- stoffelijke schade blijven! De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft Woensdag medegedeeld, dat de Amerikaanse Regering er bij de Britse Regering op aan had gedrongen haar besluit om de Joden van de Exodus naar Ham burg te sturen te herzien, maar Engeland geweigerd had. De Amerikaanse regering, al dus Marshall, had verklaard, dat zii zich schero bewust was van de TERNEUZEN. De paratyphus. Door de heer S. W. Henry, lid van de gemeenteraad, zijn aan het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Ter- neuzen, de volgende vragen ge steld: Ongetwijfeld heeft Uw college kennisgenomen van de vele ge vallen van paratyphus die in on- Ize gemeente momenteel voor komen, vermoedelijk als gevolg van het eten van ondeugdelijk Vlees. Heeft Uw college inmiddels reeds een onderzoek ingesteld naar de oorzaken die geleid heb ben tot het in de handel brengen van vlees dat niet voor consump tie is geschikt? Zo ja, is Uw college dan be reid volledige openbaarheid over dit onderzoek te geven en tevens mede te delen welke stappen zijn of zullen worden genomen tegen diegenen die hiervoor verantwoor delijk zijn? Kan Uw college tevens mede delen welke maatregelen zijn of zullen worden genomen om dit in de toekomst te voorkomen? Is het Uw college mogelijk mede te delen welke financiële consequenties een en ander voor onze gemeente heeft? AARDENEURG. Aanbesteding. De bouw van de tweede groep te herhouwen panden van de 'Stichting „Aardenburg Herbouwt" is gegund aan de N.V. „Panagro" te Warmond voor 120.500, Deze groep bestaat uit negen woonhuizen en een landlbouw- schuur. GOES. Ver. voor Chr. M.O. en Voorb. H. O. Onder voorzitterschap van de heer J- Laport, kwam Zaterdag de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Ho ger Onderwijs in vergadering hij een. De voorzitter sprak zijn grote dankbaarheid uit voor alles wat fin het afgelopen jaar tot stand werd gebracht, waarna de secre taris, Ds. Oussoren, zowel in notu len als jaarverslag de grote moei lijkheden naar voren bracht, wel ke overwonnen moesten worden eer men tot de stichting van een Chr. Lyceum voor Zeeland kon geraken. Uit het financieel verslag bleek, dat de vereniging thans 619 leden en 253 donateurs telt en zich in de kas een bedrag van 6429,12 be vindt. Bij de daaron volgende bestuurs verkiezing werd o.m. tot lid van het bestuur gekozen. Ds. J. A. Talma te Zaamslag, zulks in de vacature Dr. ,L. J. Cazemier. Het reglement werd na ej|ige aanvul ling vastgesteld, waarna de voor zitter mededeling deed, dat bij eventuële gelijkstelling, welke thans in overweging is, de moge lijkheid zal bestaan ook in andere delen der provincie scholen te stichten. MIDDELBURG. Tehuis voor ouden van dagen heropend. De Middelburgse ouden van dagen, die reeds in 1942 door de Duitsers genoodzaakt werden om het oude mannen- en vrouwen huis aan de Herengracht te ont ruimen en in Breda een toevlucht te zoeken, zijn thans weer in hun eigen woning teruggekeerd. Het oude mannen- en vrouwenhuis, dat dus achtereenvolgens door de Duitsers, de Engelsen en óe H.A.R.K. werd gebruikt, is met medewerking yan het Streekbu- reau Walcheren, van de Wederop bouw en van Gemeentewerken Middelburg weer geheel in orde gebracht en ter gelegenheid van de ingebruikneming zijn verschil lende toespraken gehouden. De voorzitter van het college van Re genten, de heer W. Berdenis van Berlekom, wees op het verheu gende van deze gebeurtenis en deelde o.m. mede, dat helaas 49 van de oudjes, die in 1942 ver daagd werden, deze blijde dag niet hebben mogen heieven, om dat zij tijdens de evacuatie zijn overleden. Geschenk voor Amersfoort. Tijdens het bezoek dat sport lieden uit Amersfoort dezer dagen aan Middelburg brachten, hebben Burg. en Weth. van Middelburg aan het college van Burg. en Weth. van Amersfoort, een spe ciaal voor deze gelegenheid door de „Porceleinen Fles" te Delft vervaardigd, blauw bord aange boden, waarop zich behalve de wapens van de beide gemeenten het inschrift: „Dank voor hulp in nood" bevindt. Dit geschenk is bedoeld als een blijvende herinne ring aan de hulp van Amersfoort, na de bevrijding van de stad Mid delburg^ RETRANCHEMENT. Tentoonstelling. De leerlingen der Openbare Lagere School organiseren voor Zaterdag a.s. een tentoonstelling van zelfgekweekte kamerplanten en snijbloemen. Zij hebben zelf een 'bestuur gekozen, waarin zit ting hebben: Trien van Hoorn, Marie Beun, Lien Leenhouts, Jaap Visser en Jan Leurgans. 0 VLISSINGEN. Aanvaring tussen Engels en Zweeds schip. iHet Engelse s.s. „Hullgate" van Antwerpen naar Goole, is ter hoogte van de Kruisschans te Antwerpen in aanvaring geweest met het Zweedse s.s. „Skara- foorg", dat op weg was van Ant werpen naar Rotterdam^. Het s.s. „Hullgate" heeft schacle aan stuurboord-zijde en is ter rede van Vlissingen voor anker ge gaan. IJZENDIJKE Opening R.K.-H.B.S. Op Maandag 15 September a.s. zal de Rooms-Katholieke-H.B.S. voor West-Zeeuws-Vlaanderen al hier, die onder bescherming van St. Eloy is gesteld, worden ge opend. Na een plechtige Mis in de noodkerk heeft een samenkomst in het Theater „Hofzicht" alhier plaats. NIEUWE TOEWIJZINGEN VOOR TEXTIEL. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 15 September a.s. nieuwe toewij zingen voor textiel in gebruik zullen worden genomen. In ver band hiermede zullen detaillisten voor het laatst oudé toewijzingen ontvangen in de week van 1 t/m 6 September, terwijl grossiers in deze week voor het laatst oude toewijzingen kunnen inwisselen tegen verzameltoewijzingen. Van 7 t/m 13 September zal het niet mogelijk ^zijn textielpunten bij de distributiediensten in te wis selen tegen toewijzingen, of toe wijzingen tegen verzameltoewij- zirfger,. Detaillisten en grossiers dienen in deze week zoveel doen lijk de nog in hun bezit zijnde oude coupures onder te brengen. Na 14 September zullen de detaillisten weer textielpunten kunnen inleveren ter verkrijging van nieuwe toewijzingen, welke zullen worden aangeduid als han delscoupures. Detaillisten moeten deze han delscoupures toezenden aan hun leverancier. Grossiers, die han delscoupures van hun afnemers ontvangen, kunnen deze niet meer bij de distributiedienst inwisselen 'tegen verzameltoewijzingen. Zij moeten de handelscoupures op hun beurt doorzenden aan hun leverancier. Confectiebedrijven dienen de nieuwe handelscoupures in te leveren bij de distributie- d,ienst, welke hun daarvoor zgn. „confectiecoupures" uitreikt. De confectiecoupures moeten aan een weverij worden gezondqn. De weverijen moeten zowel de handelscoupures als de confectie coupures inleveren bij de distribu tiedienst ter verkrijging van een ont vangst bewijs. Tenlotte wordt medegedeeld, dat detaillisten en grossiers oude toewijzingen, welke zij vóór 14 September niet bij een grossier of de industrie hebben kunnen on derbrengen tot uiterlijk 20 Sept. a.s. bij de distributiedienst kun nen ruilen tegen nieuwe handels- coupures- ei i «r iel re fi, n' tr?r veB ilW Tri I L aaoe a4 ■li ln|

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3