H 11 Vijfde Internationaal Congres DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL Rode Kruis richt nieuwe organisatie op Belgische zege bij de Ronde van Sas van plattelandsvrouwen Bijzonder Gerechtshof te Middelburg "X |S?H. J. 0. Bemiddeling individuele aangelegenheden van militairen 15 jaar voor vrouw die joden verraadde Uren die maar duren -- En Uw bed wordt een pijnbank Het Belgisch-Roemeense handelsverkeer „Appèl voor ex-politieke gevangenen" ït-ej j tl iaE* 1 :U ml $1 1 nn hC H Vfef Tm 450 Buitenlandse en 150 Neder landse afgevaardigden waren Maandagmiddag in het Concert gebouw te Amsterdam bijeenge komen om de opening bij te wo nen van -het 5e internationaal congres van plattelandsvrouwen. Mevr. Alfred Watt, de presi dente van de wereldbond deelde de aanwezigen mede, dat de Prin ses, die had toegezegd het con gres te openen, door een lichte ongesteldheid verhinderd was zulks te doen. Zij had zich ech ter doen vertegenwoordigen door Haar secretaresse, mej. Mr. H. A. Sneller. Openingsrede van Prinses Juliana. Vervolgens las mevr. W. Evers- Dijkhuizen, presidente van de Nederlandse bond, de openings rede van de Prinses voor; De Prinses onderstreepte hierin de belangrijkheid van het congres en o-af uiting aan Haar voldoening' dat Nederland als land van sa menkomst gekozen was. De bond van plattelandsvrouwen aldus de toespraak is vooral in deze tijd van grote betekenis. Er wor den regelmatig adviezen tussen de landen uitgewisseld en hier door kunnen over de ontwikkeling der agrarische bedrijven in alle lander, belangrijke gegevens wor den verzameld. De Prinses wees voorts op de veelomvattende taak van de plattelandsvrouw, die naast de zorg voor het gezin ook een groot deel van het werk in het bedrijf op zich moet nemen. Boodschap van Truman. Na het openingswoord van dé, Primes, deelde mevr. Alfred Watt. presidente van de wereld bond. aan de'talrijke congressis- Huiszoekingen. De 32-jarige Johannes Korstan- je, zonder beroep' te St. Jansteen, had zich voor een groot- aantal ernstige feiten te verantwoorden. In November 1943 had hij als op perwachtmeester der marechaus- sée huiszoeking gedaan bij Ph G. Samijn, waar de onderduiker Eusman werd gearresteerd. In- December 1943 geschiedde het zelfde met de onderduiker R. A. Vonk gearresteerd In een per ceel aar. de Groenendijk. In de woning van H. J. de Vlieghere verrichtte hij in Maart 1944 een huiszoeking en ine-Mei 1944 nam hij deel aan een razzia op onder duikers te Stoppeldijk. Te Zaam- 3lag tenslotte deed hij in Mei 1944 huiszoeking naar de onderduiker G. J. Kramer, ten huize van P. v. d. Ree. Kramer werd niet ge vonden, maar v. d. Ree werd ge arresteerd. De wachtmeester A. C. Jonker te Hulst verklaarde, dat besch. algemeen gewantrouwd werd. Van de Ree had hij met een re volver bedreigd en gezegd; „Ik heb het recht je kapot te schie ten". Dit werd ten stelligste ontkend door besch. De getuigen waren het er over eens. dat de besch. zeer actief was geweest bij de huiszoekingen. Ten huize van Samijn moest besch. met de N.S.B. onder-luite nant Hommes de kamer van een marechaussée onderzoeken, die van smokkelen werd verdacht. Deze was niet thuis en zijn kamer was afgesloten. Besch. zou toen de deur geopend hebben en Eus man hebben aangetroffen. Hij zou tegen deze nog gezegd hebben: P,as op wat je zegt, want die andere is N.S.B.-er". Hommes ar resteerde toen Eusman en niet Ben enigszins onverwachte wending nam de zaak. toen de opnerwachtmeester P. den Hoog lander verklaarde, dat besch. de hierbovengenoemde R. A. Vonk had gearresteerd, doch Korstanje zelf. dit met stelligheid tegen sprak. Hij zou n.l. tegen den H. gezegd hebben: „Er ligt iemand onder bed, maar ik durf me er niet aan wagen". Den Hooglan der had deze persoon toen van onder het bed gehaald en hem gezegd: Ik moet je meenemen. Getuigenverklaringen waren had eerst verklaard, dat Korstan je tegen hem, vóórdat hg huis zoeking ginlg verrichten gezegd had' Er zit hier een onderdui ker. Toen toesch. dit ontkende en de getuige opnieuw werd gehoord wijzigde deze zijn verklaring in die zin, dat hij zei, zich niet meer te kunnen herinneren, wie van de drie „huiszoekers" genoemde uit drukking had gebezigd. Besch., die een goed politie man was volgens de presiden-, beriep zich er op, dat hij in ade gevallen handelde op bevelzo ook toen hij een officiersopleiding ging volgen. Daar d6 zaak door de behande- ling nog veel duisterder was ge worden. werd zij op verzoek van de Proc.-Fiscaal in handen gesteld van de raadsheer-commissaris. ten mee, dat President Truman een telegram met zijn gelukwen- i sen aan het congres had gezon den. In deze boodschap zegt Presi- 1 dent Truman, dat er thans twee krachten in de wereld hun invloe- j den doen gelden: een destruc- j tieve kracht en een kracht, welke gericht is op het verkrijgen van een eensgezinde wereld. Tot dit laatste kan de internationale bond van plattelandsvrouwen, het zijne bijdragen. De organisatie bete kent een grote steun voof de een heid in de wereld, zonder welke onze civilisatie niet kan voort bestaan. Vervolgens richtte de Minister van Landbouw en Voedselvoor ziening, Ir. S. Li. Mansholt het woord tot het congres. Hij wees op de onontbeerlijke taak van de plattelandsvrouw als steun voor naar man in het bedrijf. Gedu rende de oorlogsjaren aldus de Minister is onomwonden ko men vast te staan, wat voedsel betekent. Zonder het platteland kan het volk njet leven, van het platteland komt het voor ons meest noodzakelijk voedsel. Een vriendschappelijk contact -met de buitenlandse organisaties op dit gebied is van het grootste nut. Mevr. Alfred Wiatt, de presi dente van de internationale bon<3 nam vervolgens het woord. Zij dankte de vertegenwoordigers van de 26 deelnemende landen voor hun aanwezigheid. Met gro te voldoening heeft zij geconsta teerd, dat de organisatie in de loop van de jaren steeds is ge groeid en dat het contact tussen de plattelandsvrouwen over de gehele wereld inniger is gewor den. Mevr. Watt ging voort met te zeggen, dat de organisatie zich er op mag beroemen de positie van de plattelandsvrouwen te hebben verbeterd. Zij besloot haar rede met het uitspreken van de overtuiging, dat er spoedig hetere tijden zullen aanbreken na de ontberingen, die de wereld in de oorlogsjaren heeft moeten verduren. Aan het slot van de openings dag las de presidente nog de bin nengekomen gelukwensen uit verschillende landen voor, waarna zij de verschillende delegaties afzonderlijk welkom heette. Onder de aanwezigen merkte men o.m. op een vertegenwoordi ger van de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Baron E}. J- de Vos van Steenwijk en de waar nemend burgemeester van Am- sterdam, wethouder A. de koos. VAN El*-- HiLAQiOV. O IU ai Een ogenblik later betrapt Dokie Molentje weer terwijl hij ruw de telefoon op de haak wierp. „Val me niet met privébood- schappen lastig" hoorde Dokie hem roepen. „Dit gaat niet Molentje", zei de detective. „Wij moeten de klanten beleefd te woord staan". „Het was geen klant", zei Mo lentje. „Alleen maar een man .die opbelde dat een dame was ver dwenen. Die man moet dan beter op de dame letten". Dokie zuchtte. Een nieuwe assistent werkt soms wat op de zenuwen. Plotseling werd de deur opengeworpen en de commissaris van politie kwam hinnen. „Zijn jullie gek?" vroeg de commissaris nijdig terwijl hij boos naar de telefoon keek. „Ik ben gek aan het worden" gaf Dokie toe. „(Stel het dan nog even uit Durf" vermaande de commissaris. „Wij moeten onmiddellijk naar Prof. Tweebeen. Zijn vrouw is verdwenen!" Middelkamp gaf op. De „Ronde van Sas van Gent" Voor beroepsrenners, welke Dins dagmiddag werd verreden, heeft een uitgesproken Belgische zege tot eindresultaat gehad. Wereldkampioen Middelkamp, die aan deze wedstrijd, over circa 130 km in 11 ronden, deelnam, gaf wegens bandbreuk reeds in de 3e ronde op en daarmede was voor velen de grootste attractie in deze koers van het toneel ver dwenen. Theo Middelkamp werd voor de aanvang van, de wedstrijd bij mon de van de heer Jos. Baart gehul digd. Laatstgenoemde verving zijn vader, de heer P. Baart Sr., de grote stuwkracht bij de orga nisatie van deze wielerkoers, die wegens gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. Na de huldiging, waarbij ook de heer Van Heuckelom, consul der N.W.U., een kort woord sprak, wer een vraaggesprek met de we reldkampioen gehouden, tijdens hetwelk deze een en ander over zijn belevenissen bij het behalen van de titel vertelde. Hierop volgde een ererondje, waarbij Middelkamp door het zeer talrijke publiek luide werd toege juicht. Ook Gerard van Beek, die bij de wereldkampioenschap pen derde der amateurs werd. viel bij de door hem gereden ereronde een hartelijk applaus ten deel. Op verzoek van de Sociale Dienst van het Leger heeft het Nederlandse Rode Kruis afdeling Indonesië zich oereid vork.aaid tot het oprichten van een orga nisatie in samenwerking met noemde dienst, genaamd bemidde ling ipdividuële aangelegenheden van militairen (B.I.A.M,.),, die beoogt de militairen in dienst bij het K. L. en het K.N.I.L. van hun moelijkheden en zorgen te ontlas ten. De nieuwe afdeling van het Rode Kruis hoopt in samenwer king met de reeds bestaande or ganisaties te komen tot het ver lichten van de zorgen deï mili tairen, die ver van huis en familie hun plichten in dit land vervullen. Tevens zal de B.I.A.M. er naar streven, met zoveel mogelijk in schakeling van de bestaande or ganisaties, morele en stoffelijke bijstand te verlenen aan de ach tergebleven gezinnen van de mi litairen. Geen kwestie door militairen bij de B.I.A.M. voorgebracht zal de organisatie te klein zijn, en geen probleem te groot. Met ver eende krachten zal getracht wor den de persoonlijke belangen van onze militairen en hun families, welke vaak van grote invloed zijn op hun moreel, te dienen. Ten einde de militairen daadwerkelijk en vlot te kunnen steunen, stelt het Rode Kruis zich voor dat allen die op enigerlei wijze contact on- derhouden met de militairen, ter bereiking van dit zullen samenwerken. Hierbij is gedacht aan Welfare, A.M.V.J., de afde- lmg schakel van het Rede Kruis, de geestelijke verzorgers, de so ciale werksters, de ziekenhuis bezoeksters enz. enz. Het Rode Kruis zal geenszins treden op het arbeidsterrein van de contact-organisaties en -wer kers. Wel stelt het zich voor, als grote organisatie, deze van dienst te kunnen zijn met raad en daad. Samenwerking van alle organisa ties^ lijkt evenwel imperatief. Pro blemen betreffende de moeilijk heden en zorgen van de mili tairen, voor zover niet door de contact-organisaties en personen door eeg vriendelijk en begrijpend gesprek zijn op te helderen, zul len dan ter oplossing en behan deling voorgelegd worden aan het kantoor van de B.I.A.M. Teneinde tot een efficiënte werkwijze te komen is het dus van belang alle problemen door een centraal kanaal te leiden. Hiertoe zullen op het hoofd kantoor van de B.I.A.M. te Ba tavia de sociale dienst van het leger *en de werkers vsn liet Rode Kruis zitting nemen. Handelende in de geest van het Rode Kruis zal het werk verricht worden zonder onderscheid van ras, rang, geloof of politieke go- zondheid. Tevens zal ervoor ge waakt worden, dat de goede ver standhouding tussen minderen en hun commandanten door haar be moeienis met de particuliere^ aan gelegenheden der jongens niet in het minst verstoord worden. In tegendeel, waar de moeilijkbeden haar oorsprong vinden in de dienst, zal de B.I.A.M. steeds en allereerst in overleg treden met de verbindingsofficier van de so ciale dienst van het leger. Het hoofdkantoor van de B. I. A. M. zal te Batavia gevestigd zijn. Daarnaast zuilen zo spoedig mogelijk plaatselijke afdelingen worden opgericht in Bataivia., Bandoeng, Semarang, Soerabaia, Medan, Padang en Palembang. Vermoedelijk zullen spoedig vol gen Buitenzorg, Ambon en Ma- kassar. In geibieden waar meren- deels inheems K.N.I.L. zit, is minder behoefte aan een afdeling van de B.I.A.M., daar de solda: tengeizinnen veelal in de tangsi wonen, zodat eventuele familie aangelegenheden het best door tussenkomst van de commandant geregeld kunnen worden.- Te 2 uur precies gaf hierop de heer Van Heuckelom het vertrek sein voor de 71 renners die aan de start verschenen waren. Al dadelijk werd een flink tem po ingezet en zo lagen de renners reeds na de eerste ronde, welke door A. de Korver uit Rotterdam in precies 19 minuten werd afge legd, flink uit elkaar. In de volgende ronden, welke steeds werden afgelegd in een tijd van 19 a 20 minuten, moesten verschillende renners opgeven, waaronder oojc Middelkamp, en er ontstonden Van lieverlede een drietal groepen, zodat na 7 ron den de stand als volgt was: aan de kop Lakeman, Adriaensens en Van Gerven, 0p 100 meter gevolgd door v. d. Zande, Hopstaken, de Paepe, Van Eenname, v. d. Bos sche, Van Beek en Van Vessem (gedubbeld). Tiidens de 9e en 10e ronde viel de grote slag en wisten Adriaen sens en De Peepe zich los te ma ken, zodat zij bij het ingaan van de laatste ronde een voorsprong van bijna 1% minuut hadden ver overd op een groep van een 9-tal renners, bestaande uit Van Ger ven. v. d. Zande, Lakeman, Van Eenname, Alpaerts, Hermie, Van Beek, Hopstaken en 'v. d. Bossche. De beide Belgen konden hun voor sprong grotendeels behouden en daar in de eindsprint Albert de Paepe, uit Brugge, zich veruit de sterkste toonde, ging hij als eer ste door de finish, op een 10-tal meters gevolgd door R. Adriaen sens uit Sonderghem. 3. Van de Zande, Halsteren (die als eerste Nederlander de door Het Vrije Volksblad uitgeloofde beker won). 4. H. Lakeman, Amsterdam. 5. E. Alpaerts, Gent. 6. R. van Een name. 7. Th. Hopstaken. 8. Her mie. 9. Van Gerven. 10. G. van Beek. Na afloop vond de prijsuitrei king plaats, welke geschiedde door de wnd. Burgemeester, de heer Marquinie en de N,W.U.-con- sul, de heer Van Heuckelom. De 46-jarige te Amsterdam woonachtige Barendina Zeilstra is Maandagmorgen door het Bijzon der Gerechtshof tot een gevange nisstraf van 15 jaren veroordeeld met aftrek van voorarrest en ont zetting uit de rechten voor het leven, maar met recht op beroep in cassatie. Hoewel zij niet in dienst van enige politie-instantie was, had zij er tijdens de oorlog gewoonte van gemaakt alle onder- gedoken Joden, wsmrvan zij bet adres te weten kwam. bij recher cheurs van de inlichtingendienst of bij de beruchte expediteur Puls aan 'te geven. Daarbij ging zij zelfs zover, dat zij een zekere Roodenburg verraadde, (We bij haar eigen zuster was ondergedo ken. Voorts vonden 4 Joodse Nederlanders, die in Hulshors wa ren ondergedoken dooi' haar ver raad de dood en tenslotte liet zij in Mei 1944 nog een aantal Joden arresteren, die zij tevoren opzet telijk in haar eigen woning onder dak had verleend. Haar verraderspractijken had den bovendien nog een noodlottig verlengstuk, doordat haar 45-jari- ge zuster, Hendrika Zeilstra, doorsloeg, nadat rechercheurs op aanwijzing van Barendina in haar wonjng ondergedoken Joden had den aangetroffen en ook haar der halve arresteerden. Aan rechercheur Schaap deelde zij onder pressie een groot aantal adressen n:e e, tengevolge waar van deze opnieuw de hand legde op een dertiental Amsterdammers (zowel bewoners als bij hen on dergedoken Joden). Het Hof hield in hoge mate rekening met de benarde omstandigheden waaron der deze tweede verdachte haar verraad had gepleegd en veroor deelde haar tot een gevangenis straf voor de tijd van 1 jaar met aftrek van voorarrest. Zij bevindt zich echter reeds op vrije voeten. De onderhandelingen tussen het Italiaanse vakverbond van landarbeiders en hun werkgevers in verband met de staking van 1 millioen landbouwers in de Po- vlakte zijn naar radio Rome meldt, mislukt. Een algemene staking te Prato, nabij Florence, die voor de duur van de jaar markt aldaar werd afgelast, zal op 10 September hervat worden, aldus luidt een mededeling van de Florentijnse kamer van koop handel. U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, Voor en na. Maak daar tocb een einde aan! Neem- Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijike zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salfs bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Aan de vooravond van de ope ning der Praagse Jaarbeurs, waarbij de Belgische Minister van Buitenlandse Handel Van der Straeten—Waillet aanwezig zal zijn, voerde deze besprekingen met vertegenwoordigers der Roe meense regering, die beschouwd moeten wortien als de inleiding tot een Beigisch-Roemeens han- delsaccoord. Naar de Minister tijdens een persconferentie mededeelde, izal vanaf 20 September een regelma tige autotransportdienst tussen Antwerpen en Praag worden on derhouden. Binnenkort zal te Praag een inlichtingenbureau worden geopend voor de Ant werpse haven. Verwacht wordt dat Tsjecho-Slowakije een groter gebruik zal gaan maken van Antwerpen als transitobaven. Wal breng! Je StaJic DONDERDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtend concert; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Pia no; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Nws.; 13.20 Verv. KL v Beeck; 14(00 Continental Quintet; 1440 Voor de vrouw;; 15.00 Klarinet- - recital; 16.00 Bijbellezing; '16.45 Cembalo gezelschap; 17.15 Mu sette orkest; 18.00 Gram; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nws.; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.45 R.V.D.; 20.00 Nws.; 20.15 Three Choirs Festival; 21.30 Vaart der volken; 21.50 Met band en plaat; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.20 Orgelconcert;; 12.00 Gram.; 12.38 Metropole orkest; 13.00 Nws.; 13.15 Renova Septet; 13.45 Gram.; 15.00 Voor zieken en ge zonden; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleidoscoop17.50 Rijk over zee; 18.00 Nws.; 18.15 Reportage; 18.30 De Papavers; 19.05 Ber nard Person; 19.15 Pianoduo; 20.00 Nws.; 20.15 Omroeporkest; 21.20 Hoorspel; 22.00 In de schijnwerper; 22.30 The Sky- masters; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. De radio-uitzending „appèl voor ex-politieke gevangenen" zal deze week plaats vinden op Vrijdag 12 September a.s. des avonds van 19.15 tot 19.30 uur over de zen der Hilversum II. De volgende uitzending geschiedt weer over Hilversum I op Maandag 22 Sep tember a.s. des avonds van 19.45 20.00 uur. Inlichtingen, in deze uitzendin gen gevraagd, worden gaarne in gewacht bij het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Afdeling Appèl, Vlamingstraat 2 te 's Gravenhage. 0 i '1 n el ,1! :<M k1- ïM d a3[>e SU

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3