De ontscheping Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer VERKLARING van Sophoelis Activiteit van de Consuls-Generaal C WERELDNIEUWS) l#fc HUNNYMEDE PARK van de WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1947. naar Amerika jChaotische toestand in provincie Delhi Demonstraties in Frankrijk wegens verlaging broodrantsoen Een initiatief dat waardering vond Dr. VAN MOOK voert besprekingen Post voor militairen op weg naar Indië De 49ste Jaarbeurs geopend NEDERLANDS Legercommuniqué De mijnwerkersstaking ïin Engeland Prins Bernhard bezoekt de Jaarbeurs Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Vrij veel wind. Vooral in het N. v. h. land tij delijk krachtige wind tussen W. en Z.-W. Tamelijk veel be wolking, doch slechts hier en daar enige regen. Weinig ver andering van temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No- 601. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1/50, Inzending advertentie* tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties; 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct. meer. I v -ti Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. In een vraaggesprek met een A.N.P.-verslaggever Dinsdagmid dag op Schiphol heeft Jh. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Pa rijs en voormalig Luitenant-Gour verneur-Generaal van Nederlands Oost-Indië, de berichten tegen gesproken, die korte tijd geleden de ronde deden over komende be sprekingen over de toestand in Indonesië, tussen Dr. Van Mook, Mr. Kleffens, het Kabinet en hem zelf. Jhr. Tjarda ontkende na1 dfukkelijk ooit een uitnodiging tot deelneming aan deze bespre kingen van de Regering te heb ben ontvangen. Sedert zijn be noeming te Parijs heeft hij geen invloed meer uitgeoefend op de gang van zaken in Indonesië, al is hij uiteraard daarover volledig op de hoogte gehouden. Hij bevindt zich slechts op door reis naar Amerika in ons land. Om 12.45 uur Dinsdagmiddag ar riveerde hij uit Parijs per K.L.M- vliegtuig op Schiphol en Dinsdag avond zou hij doorreizen naar New-York. Zijn bezoek aan Amerika heeft geen diplomatieke of politieke achtergrond, al voegde hij daar aan toe, dat hij hoopte „in de V.S. wel zijn vriend, Mr. Van Kleffens, te ontmoeten." De reden van deze reis is n.l. een particuliere: zijn dochter treedt op 15 September a.s in Baltimore in het huwelijk, en Jhr. Tjarda wenst daarbij aan wezig te zijn. Op 2 October heeft hij het plan op de „Mauretania naar Europa terug te- keren, waarna hij op 7 October daaraan volgend in Parijs zijn amt)tsbezig- Na een bijeenkomst van het nood-comité van het kabinet van India is een communiqué uitge geven, waarin verklaard wordt dat de toestand in het district van de Oost-Pendsjaab, grenzen de aan de provincie Delhi, zorgen baart, daar berichten zijn binnen gekomen over benden, die zich in het gebied concentreren. Nog meer troepen worden naar Delhi gezonden. In de buitenwijken van Amritsar werd een colonne vluchtelingen aangevallen, waar op door militairen het vuur ge opend werd en vier mensen ge dood werden. Het nood-comité heeft besloten een commissie in het leven te roepen, voor de coör dinatie van het vervoer van vluchtelingen langs de wegen, per spoor en door de lucht. In diverse delen van Frankrijk is gestaakt en gedemonstreerd in verband met de vèrmindering van het broodrantsoen, dat van 250 gram op 200 gram is gekomen. 20.000 arbeiders uit de automo bielfabrieken te Clermont-Fer- rapd zijn in staking gegaan. In Noord-Frankrijk (Le Havre) heb ben de havenarbeiders een staking aangekondigd, terwijl de staking van bet trampersóneel algemeen is gewonden. Een vertegenwoordiger van het Frans algemeen vakverbond heeft medegedeeld, dat de besprekin gen met de regering over arbeids voorwaarden en broodrantsóene- ning zullen worden voortgezet. heden weer zal hervatten. „Mijn gedachten zijn heel dik wijls bij Indië", zei de vroegere G.-G. nog, die echter met beslist heid weigerde zijn visie op de toe stand in Indonesië kenbaar te maken, „omdat dat zeker thans niet op mijn weg ligt." Hij be sloot het korte gesprek met de mededeling, dat de Franse pers aanvankelijk veel aandacht aan de moeilijkheden in Indonesië had gewijd, maar thans daarvoor wei nig of ^een plaats inruimt. Naar aanleiding van de uit zending door radio-Batavia over bijzonderheden omtrent de toe stand van de gewonden in de militaire hospitalen naar Hol land, welke uitzending wordt verzorgd door mevr. Spoor, die daartoe zelf hospitalen bezoekt en verder telegrafische gegevens verstrekt krijgt uit andere ste den op Java en Sumatra, heeft de echtgenote van de legercom mandant van een onbekende schrijver uit Indië in een enve loppe twee briefjes van vijf hon derd gulden toegezonden gekre gen. Mevr. Spoor ontving nog voor dat aan het bovenstaande publi catie was verleend van de band NederlandIndië uit Holland een bedrag van veertien honderd gul den, met de bedoeling dit geld eveneens te besteden aan ver snaperingen voor de gewonde militairen in de hospitalen. Hoe wel mevr. Spoor het initiatief tot deze uitzendingen heeft genomen naar aanleiding van het stopzet ten van het luchtpostverkeer, zal zij haar werk in de hospitalen voortzetten. Dr. Van Mook heeft tezamen met de Nederlandse ambassadeur in de V. S„ Mr. Van Kleffens, een onderhoud van 1 uur en 45 minuten gehad met de Ameri kaanse Minister van Buitenland se Zaken, Marshall, en de, onder- Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovet. Na afloop van de bespreking zeide Dr. Van Mook, dat de perspectieven „gunstiger" geworden waren, terwijl hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de Amerikaanse functionnarissen de situatie in Indonesië thans beter begrepen. Dr. Van Mook zal een persconferentie op de Nederland se ambassade te Washington be- leggen. De Qonsuls-Generaal in Bata via maken niet spoed een aanvang met de taak, wélke hen door hun respectievelijke regeringen is toe gewezen ingevolge de aangeno men resolutie in de Veiligheids raad. Dinsdagochtend vertrok de fun gerend consul-generaal voor Aus tralië, Charles Eaton, naar Soera- baja met een R.A.F.-vliegtuig, hetwelk te zijner beschikking staat in verhand met zijn consu laire taak. Eaton is als waarnemend con sul-generaal voor Australië thans door de Nederlands-Indische re gering toegelaten tot een voor lopige uitoefening van zijn con sulaire functies. Op zijn reis naar Soerabaia werd hij vergezeld door de plaatsvervangend Britse con sul-generaal E. T. Lambert en de Australische consul-generaal B. Ballard, die met het toestel door vliegt naar Australië, alwaar^ hij zijn verlof zal doorbrengen. Eaton en Lambert zullen van uit Soerabaja in overleg met de plaatselijke Nederlandse comman dant de Nederlandse'zijde van de sector van Malang in ogenschouw nemen. Verleden week heeft Eaton reeds met zijn Franse col lega Raux de sector van Malang van de Republikeinse zijde be zocht. Zij zullen over hun bevin dingen een rapport uitbrengen aan het consulaire comité. Zater dag worden de beide consuls naar Batavia teruggebracht, wellicht met. hetzelfde vliegtuig, dat intus sen 4 Australische 'officieren uit Australië zal halen, die nog aan het consulaire comité zullen wor den toegevoegd. Van de zijde van het Britse consulaat-generaal is Militairen aan boord van de „Sloterdijk" kunnen in Port Said nog post krijgen, mits deze uiter lijk oP 14 September a.s. ter post is bezorgd. Wil men bij aankomst in Batavia post bezorgd hebben, dan moet ze uiterlijk 24 Septem ber gepost worden. in Singapore reeds een bespre king gaande betreffende toevoe ging van Britse officieren aan het consulaire comité. Mogelijk zal de Franse consul-generaal Raux nog deze week of in de loop van de volgende week wederom een onderzoekingsreis maken in het kadér van de taak, door de Vei ligheidsraad opgedragen. Gistermorgen om 9 uur is de 49ste Jaarbeurs te Utrecht zon der enig ceremonieel, geopend. Al dadelijk stroomden de bezoe kers in groten getale door de tourniquetten naar binnen. Deze morgens zijn op het vliegveld Soestenberg de eerste twee K.LjM-toestellen laangekofcnen van de speciale vliegdienst op de Jaarbeurs. De eerste bezoekers uit Noord en Zuid werden door enkele autoriteiten officieel wel kom geheten. De nieuwe Griekse Premier Themistocles Sophoelis heeft in een uiteenzetting van zijn poli tiek aan het Griekse parlement „onvoorwaardelijke" amnestie aan alle guerillastrijders aange boden, die hun wapens neerleg gen. Hij beloofde, dat een inter nationale commissie zou worden uitgenodigd om er op toe te zien, dat de amnestie zou worden ver leend. „Wanneer de opstand definitief ten einde is", aldus Sophoelis, „zal de regering alge mene amnestie verlenen aan allen, die in gevangenissen ver blijven". Ook de positie van de Grieken, die naar eilanden aan de kust ver bannen waren zou „zonder ideo logische vooroordelen" in over weging genomen worden. Hierna zouden de gedeporteerden in vrij heid gesteld worden. Indien ech ter het aanbod der regering niet zou worden aanvaard, zou de regering de gehele natie- in het geweer roepen om de opstand meedogenloos te onderdrukken. Voorts beloofde Sophoelis o.m. de Het Nederlandse communiqué van Dinsdag meldt, dat sedert de order tot staking der vijandelijk heden op 4 Augustus, de Neder landse verliezen blijkens ge gevens van de militaire genees kundige dienst bedragen: 105'ge sneuvelden, 214 gewonden en 8 vermisten. Bij de vaststelling dezer cijfers is rekening gehou den met de lichtgewonden, die in middels zijn hersteld. Het com muniqué meldt verder, dat de T. N. I. onderdelen en groepen terro risten talrijke aanvallen onderna men op Nederlandse posten (text verminkt Red. A.N.P.) ge bieden zowel als in de grens streken. De meeste beschietingen van Nederlandse patrouilleposten wor den gemeld uit Midden-Java. Ambarawa ondervond na een be schieting met mortieren 'een aan val van infanterie van de T.N.I., welke met verliezen werd afge slagen evenals twee aanvallen op Soemowiro, 10 kilometer ten Noordwesten van Ambarawa. In de Oosthoek van Java moest bij Genteng een groep terroristen van ongeveer 200 man worden verdreven. In de sector van Malang voer den Nederlandse troepen een grondige zuiveringsactie uit. levensstandaard van de arbei dersklasse ten koste van de be zittende klasse op te voeren en maatregelen te nemen om de vrijheden van de vakverenigingen te waarborgen. Zodra er „geen samenzweringen meer worden beraamd" zou Griekenland bereid zijn met zijn Noordelijke buur staten vredelievend samen te werken. Ongeveer 140 mijnwerkers te Grimethorpe aarzelden Dinsdag, of zij wel in staking zullen blij ven. Verontwaardigd over de be schuldiging van Homer, de com munistische secretaris der mijn werkersunie, dat hun houding reactionnair is en de val van de Labourregering ten gevolge zou hebben, indien zij 'n nieuwe brand- stoffenerisis zou veroorzaken, twijfelden deze arbeiders van de mijn te Grimethorpe er aan, of zij de sympathie van de mijnwerkers in de 43 andere mijnen zullen kun nen behouden. Zij achtten het mo gelijk, dat de rede van Horner 't sein is tot een wettelijke actie om hem te dwingen weer aan het werk te gaan. Minister Shinwell heeft de bevoegdheid daar desge wenst gebruik van te maken. Een vertegenwoordiger van de mijnwerkers in Yorkshire was op grond van de rede van Horner vol vertrouwen, dat de mijnwer kers bereid zullen worden gevon den om weer kan het werk te gaan. Slechts aangekondigd door een telefoontje uit Soestdijk bezocht Z. K. H. Prins Bernhard de Utrechtse Jaarbeurs op haar ope ningsdag. Dinsdagmiddag half vier kwam de Prinselijke auto op het Vreeburg te Utrecht aan, waar de Prins bij het administra tiegebouwtje uitstapte. De voor zitter van de Raad van Beheer, Dr. F. H. Fentener van Vlissingen en de directeur van de Jaarbeurs, Mr. J. Milius, leidden de Prins rond door de parterre van de vaste gebouwen en de Beatrix- en Irenehal. Na een rondgang over het terrein aan de Croeselaan ver toefde de hoge gast nog enige tfld in het administratiegebouwtje. Om kwart over vijf vertrok Z. K. H. weer naar het Paleis Soestdijk. De Oostenrijkse politie heeft twee koffers vol dynamiet in het bagage-depót van een Weens station gevonden aldus meldt de „Times". De koffers waren geadresseerd aan een Joods verplaatst persoon en kwa men uit Salzburg. De Japanse oud-gevangenen, die uit Sovjet-Russische gebie den zijn gerepatrieerd, zullen van heden af een intensieve herop voeding moeten ondergaan. Dit zou een poging zijn om de com munistische propaganda, die zij naar men meent in Sovjet-kam pen hebben moeten horen, te neu traliseren. Door de Amerikaanse ma rine is bekend gemaakt, dat Za terdag van het vliegdek van het 45.000 ton metende' vliegtuigmoe derschip „Midway" een Duitse V-2 met goed gevolg is afgescho ten. Tien kilometers werden afgelegd voordat het projectiel explodeerde. Hoe het afgeschoten werd is niet vermeld. Adolph Sabath, democratisch lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, is van plan een wetsontwerp in te dienen, betreffende regeringssteun aan een nationale loterij, welke naar hij gelooft een netto winst van 3 milliard dollar per jaar zal opleveren. De Berlijnse correspondent van het A.N.P. seint: Woeste tonelen hebben zich gistermiddag in Hamiburgs haven afgespeeld hij de ontruiming van de laatste der drie schepen met Joden van de „Exodus". De ge vechten, die Maandag bij de oi)t- Scheping van het eerste schip ontstonden waren kinderspel ver geleken bij de formele veldslag, die zojuist gedurende twee uren gewoed heeft in het ruim van de „Runnmede Park" en waarbij vierentwintig personen, onder wie drie van de militaire politie ge wond werden. De operation casis is hiermede beëindigd en de 4300 Joden ziin naar twee streng be waakte interneringskampen over gebracht. De passagiers van het tweede schip, de „Empire Rival" wéren gisterenmorgen reeds aan land gegaan, voor de pers tot de kade werd toegelaten. Volgens officiële lezing is deze ontsche ping zonder incidenten verlopen. Nadat de Britse bevelhebber een ultimatum had gesteld, waar in bevolen werd, dat de passa giers binnen een uur van boord moesten gaan. De passagiers van het laatste schip ontvingen om half elf een zelfde ultimatum. Zij weigerden evenwei naar de voorlezing te luisteren en over stemden de luidsprekers met Joodse ilederen. Het ultimatum werd met een half uur verlengd en inmiddels begonnen soldaten en militaire politie voorbereidin gen te treffen voor gewelddad;ge ontruiming. Óm twaalf uur daal den gehelmde politiemaRnen in de ruimen af, nadat de Joden eerst de ladders hadden wegge trokken. Zij hadden snel het midden der ruimen Schoonge- maakt en eisten daarop van de Joden, dat zij de ladders zouden beklimmen. Als antwoord werden zij beko geld met blikken, glajzen, flessen en een stortvloed van scheld woorden. Daarop ontstond een algemene verwarring. Op ver scheidene plaatsen ontstonden gevechten, waarbij vrouwen en kinderen zeer fanatiek op de po litie insloegen. Na enige tijd slaagde de politie erin de orde te herstellen en de passagiers in groepen te verdelen. Met uit zondering van enkele ouderen en zieken hieven allen op de grond liggen en moesten .met geweld worden verwijderd. Het verzet was zo krachtig, I dat voor iedere emigrant vier of vijf politiemannen nodig waren. Ofschoon de vrouwen heftig aan de gevechten, die bij het weg brengen van vrijwel iedere emi grant ontstonden, deelnamen, be valen de officieren tegen haar geen stokken te gebruiken. Tegen de mannen moest men stokken gebruiken, waarmee zij in enkele gevallen slagen op het hoofd uit deelden, zodat verscheidene emi granten bewusteloos werden ge slagen. Door de Joden werden met prikkeldraad omwikkelde stokken als wapen gebruikt en vleesmessen naar de soldaten ge smeten. Een jongen van tien jaar beet een soldaat de vinger af. In een der ruimen bleek het voor de politie onmogelijk de toe stand meester te worden en hier moesten tenslotte de passagiers met een sterke waterstraal wor den verwijderd. Het verzet op dit schip was zoveel heviger, daar het hier georganiseerd was door de Zionistische leider M. Ros- mann, die tot het begin der actie tot verzet bleef aanvuren. Hij was de derde man, die door de soldaten na hevig gevecht werd overmeesterd en weggedragen. Er was ook een groep geünifor meerde padvinders aan boord, die fel verzet boden. Aan dek en op -weg naar de trein speelden zich twee uren lang allerlei tonelen af. Schier iedere man en iedere vrouw en zelfs de kinderen moes ten worden weggedragen of ge sleept. Zij spuwden en krabden de soldaten in het gezicht. iHet geheel werd begeleid door een onafgebroken koor van scheldwoorden, waarbij „Hitler- ibandieten" voortdurend gehoord werd. De militaire politie, die ons langs de trein voerde, werd bij elk venster nageroepen als S.S.- iHauptmann. De meest weer barstige elementen werden in vrachtauto's weggevoerd. Onder de gewqnden waren zeven vrouwen, van wie vier in 'n toestand van hysterie verkeer den. De zwaarste verwondingen werden toegebracht aan e«n poli tieman, die in een oog werd ge sneden. Voorts waren er enkele gebroken ribben. Om half drie was de stroom van vechtende mensenkluwens, die aan ons voor bij trokken, beë'ndigd en verlie ten de politiemannen en parat roopers het schip. UT H!3' Stil ,cf»J

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1