TRIBUNAAL TE TERNEUZEN U M DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL BINNENLANDS NIEUWS z, n inj -r| 'AV II 1 sif Joodse ouders eisen hun kinderen terug Uit de Provincie SPAAK spreekt tot de arbeiders der metaalindustrie Een „ondergrondse" in Brussel? >n vfl -1 i h Ie- E jd I -4z Zitting van Maandag 8 Sept. Achtereenvolgens stonden te recht een aantal leden der familie Fieret te Temeuzen. De eerste daarvan, de 64-j. Maarten Sr. vishandelaar, werd beschuldigd van lidmaatshap N.S.B.N.V.D., Agrarisch Front en Front van Nering en Ambacht, van het schenken van een bedrag van 10 om ..Mussert's stem in Zeeland te doen klinkenen van het schrij ven van een brief, waarin hij de wens uitspreekt, dat ,.tot heil van Europa en voor ons Volk en Va- der land Duitsland de overwinning moge behalen." Maarteh, de oudere sloot zich volgens zijn zeggen bij de landverraders aan „vanwege de slechte omstandigheden". Na '40 zou hij geen lid der N.S.B. meer geweest zijn, doch deze bewering blijkt aldra weinig steekhoudend. Bij de leverancies van vis aan de moffen zou F. niet betrokken zijn geweest en rond Dolle Dinsdag ging hij om gezondsheidsredenen aan de haal! Wat betreft de be ruchte brief, Maarten wist niet aan welke „kameraad" hij deze schreef! Gerrit Maarten, 38 jaar, even eens vishandelaar was lid der N.S.B., N.V.D., N.A.F. en W.A., meldde zich voor de hulpdienst van de Nederlandse Landwacht en leverde vis aan leden der Duitse Weermacht. Gerrit was 'eveneens N.S.B.-er geworden vanwege de slechte tijdsomstandigheden. Later werd hij oneervol als lid ontslagen om dat hij er niets voor voelde bij de W.A. dienst te doen. Weer even later zou hij zich door een onbe kend persoon uit Holland hebben laten bepraten om zich opnieuw als symp. lid aan te sluiten. De voorzitter slikte dit smoesje niet en Mr. Kegge meende dat hier eerder sprake was van „oude liefde, die niet roest". A-aiL. leverancies van vis aan de Hun nen zou 'n zekere meneer Schaap mede debet zijn en voor de rest blijkt dat Gerrit kort van memo rie is Wel komt nog vast te staan dat een student, die voor reiziger speelde, de Duitse een heden afliep om visbestellingen Voor de firma op te nemen. Gerrit Maarten nam m Septem ber 1944 de benen omdat hjj toe- vallig toch in Utrecht moest zijn! Welke zonderlinge mededeling de nodige hilariteit verwekt Met de Landwacht zou deze besch. niets te makeh hebben gehad. Maarten, de jongere, 30 jaar, alsook handelaar in vis, was even eens lid der N.S.B., N.V.D. en Economisch Front, colporteerde met VoVa en leverde vis aan de moffen. Maarten weet niet zo precies meer waarom hij eigenlijk overal lid van werd. Colporteren met VoVa zou hij niet gedaan hebben en voor de vis verwijst ook deze beschuldigde naar meneer Schaap en de „reiziger". Laatstgenoemde zou een ondergedoken student zijn geweest, die eerst de Handels hogeschool bezocht en daarna zijn aldaar opgedane wijsheid ging productief maken bij de verkoop van vis aan de moffen. Volgens Maarten Jr. zou een groot deel der vis, welke voor de Wehrmacht bestemd was, in de magen der burgers verdwenen Deze beschuldigde is in de dagen der bevrijding niet gaan vluchten. De 29-jarige Johannes, die ook in de vishandel zat, leverde even eens zeebanket aan de moffen en was buitendien lid van de N.S.B., het N.A.F. en de W.A. Johannes werd landverrader omdat ook zijn broeders dat wa- reit en hij er wel een beetje sym pathie voor voelde. Bij de W.A. is hij ook een paar jaar geweest, doch' Johannes heeft zoals trouwens alle W.A.-bloedjes nooit gemarcheerd, „Heidemarie!" gezongen, of fatsoenlijke burgers uitgedaagd. Wat het Tribunaal natuurlijk direct geloofde! Ook deze besch. geeft toe vis aan de moffen te hebben geleverd, doch ook hij sleept Schaap die eerder een (zonde-)bok schijnt te zijn er met de heren bij. Tenslotte werd nog behandeld de zaak tegen de inmiddels over leden Gijsbert Fieret, waarna de verdedigster, Mr Anne Bolle, die voor alle beschuldigden optrad het woord verkreeg. Pleitster bracht verzachtende omstandigheden naar voren en verzocht tenslotte, mede omdat de beschuldigden haars inziens reeds zwaar zijn gestraft, geen verdere maatregelen op te leggen. Die goede Vaderlander! Tenslotte stond nog terecht de 52-jarige Johan Dhaeze. beambte P.T.T. te Terneuzen, thans kamp Vught. Aan de „eerbiedwaardige" lijst van beschuldigingen is het volgende ontleénd: Lidmaatschap N.S.B.. N.V.D. en N.A.F., het le zen van VoVa tijdens zijn dienst op het P.T.T.-kantoor, het bren gen van de N.iS.B.-groet op dat zelfde kantoor, zich te hebben ge abonneerd op „De Zwarte Sol daat." een brief te hebben ge schreven aan het N.S.B.-hootfd van Algemene Zaken, Hoofdbe stuur P.T.T.waarin hij een twee tal P.T.T.-ambtenaren van anti- nationaal-socialistische* gezindheid beschuldigde, er aan te hebben medegewerkt, dat Duits vijandige uitlatingen van ©en Terneuzense kapper ter kennis zijn gekomen van-de S. D„ tengevolge waarvar. j deze kapper door de S. D. werd verhoogd en gedurende 3 weken j in een cel van het politiebureau te Terneuzen ingesloten. Ook j heeft Johan zich aangesloten bij de Landwacht en daarvoor dienst gedaan en feliciteerde hij bij de ondergang van het slagschip „Hood" op het postkantoor te Terneuzen enige N.S.B.-ers. Johan, die thans een bedeesde indruk tracht te maken en vrijwel alle feiten toegeeft, schijnt tijdens zijn gloriejaren toen di Moffen er waren heel wat minder schuchter te zijn opgetreden en Mr. Kegge vond hem, gezien zijn gedragingen, een „ontzaglijk vuil en allermisselijkst mannetje", waarmede deze briefjesschrijver raak en juist getypeerd was! Dhaeze werd zo vertelt hij althans in 1942 lid der N.S.B. omdat hij niets van het commu nisme moest hebben en bij N.V.D. en N.A.F. Sloot hij zich aan „uit sociale overwegingen". Doch aldra blijkt, dat zijn sociale gevoelens spoedig ophielden te bestaan, zo dra zijn eigen portemonnaie er bij betrokken werd. Natuurlijk heeft ook Johan tal van smoesjes klaar om zijn vuile handelingen zo'n beetje goed te praten, doch Mr. Kegge merkt al dra op, dat D. beter bij zijn post zegeltjes ware gebleven en nist in de pen geklommen. Voor wat betreft de Landwacht, D. zou hierbij slechts administra tief werk hebben verricht, wat Mr. Kegge wel een beetje ver baasde, daar de Voorzitter meen de, dat Johan evenals alle andere Landwachtspitsbroeders wel in de keuken zou hebben gewerkt. Tenslotte bleek nog, dat de echtgenote van 'besch. niets met de N.S.B. had uitstaan en ten on rechte gedurende een maand van haar vrijheid werd beroofd. Mr. Bolle, de verdedigster, vond de zaak erg aangedikt en meende dat men Dhaeze moet zien als een klein N.S.B.-ertje, die niet van de slimste en een beetje ijdel is, en door dit laatste anderen irriteert. Naar Mr. Bolle's mening zijn ver schillende bezwarende verklarin gen te wijten aan persoonlijke veten van lieden, die zelf angst hebben. Na uitvoerig de dagvaarding te hebben behandeld, waarvan zij een deel niet bewezen achtte, noemde Mr. Bolle haar cliënt „een goed Vaderlander" en verzocht zij, mede gezien het feit, dat D. 27 maanden geïnterneerd is geweest, geen verdere maatregglen op te leggen en hem zo mogelijk onmid dellijk in vrijheid te stellen. Het Tribunaal achtte hiervoor echter geen termen aanwezig en stelde de uitspraak, evenals in de overige zaken, vast op 22 Sept. a.s. i/WM eus - MilaRiom. Q \000 0t Hier zien wij Molentje ijverig bezig in zijn nieuwe betrekking. Daar ging de telefoon. Het Mo lentje nam het toestel prikkel baar op. Hij hield niet van sto ringen. „Spreek ik met Dokie?" vroeg een barse stem aan hetandere einde van de lijn. „Daar spreek U niet mee" ant woordde Molentje en plaatste de hoorn krachtig op de haak. „Wie is daar?" vroeg Dokie Durf. „Diat weet ik niet" antwoordde Molentje. „Was hij verkeerd aangeslo ten?" vroeg de detective weer. „Beslist niet!" zei Molentje. „Hij vroeg of hij met Dokie Durf sprak. „Waarom zegt U dat dan niet!" zei Dokie nu verontwaar digd. „Ja maar hij sprak ook niet met Dokie Durf", hield de assistent aan. „Hij sprak met mij". Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft- Woensdag verklaard, dat de Britse autoriteiten te Boe dapest bewijsstukken in handen gekregen hebben, die er op wij zen, dat veel kinderen aan boord der drie schepen, welke de ille gale emigranten van de „Exodus" naar Hamburg vervoeren, zonder voorkennis of toestemming van hun ouders in de ondergrondse strijd om Palestina te bereiken betrokken zijn. Volgens de woord voerder hebben de ouders van der tien kinderen de Britse autoritei ten te Boedapest verzocht hun kinderen na de selectie te Ham burg terug te zenden. De meeste dezer kinderen waren onder de zestien jaren. De woordvoerder zeide, dat na het onderzoek te Hamburg zou kunnen blijken, dat 200 van de 700 kinderen zonder toestemming van hun ouders „weggenomen" zijn. Hat is gebleken, dat in Jan. en in Juli van 1946 een groep van 100 kinderen Hongarije verlaten hoeft en ondergebracht is in een sanatorium te Ansbach (Beieren). De organisatie die hoofdzakelijk voor het wegtrekken der kinderen aansprakelijk gesteld moet wor den, aldus de woordvoerder, is de Joodse Marxistische Jeugdorga nisatie „Hasomer Haeair". De kinderen werden door de Zionisten te Ansbach onderhou den, ondanks protesten tegen hun overbrenging naar Duitsland van de zijde der Britse regering. Het initiatief om met de Britse autoriteiten te Boedapest in con tact te treden kwam uitsluitend van de zijde der ouders. De woord voerder legde er de nadruk op dat de kinderen aangemerkt wor den als Hongaarse onderdanen. De Britse regering zal daarom met de Hongaarse regering in contact treden" om het vraagstuk der repatriëring op te lossen. A1GENT TE LIJF GEGAAN. Zondagavond om half twaalf trof een Haagse agent van politie bij een haringkar aan de Laak- ibrug vier lieden aan, die zeer luidruchtig waren en de orde ver stoorden. Het bleek de agent, dat de mannen in staat van dron kenschap verkeerden. Hij ver zocht ze zich te verwijderen, doch ze weigerden. Een van de dron- ke mannen ging de agent te lijf, doch deze bracht hem met de gummistok tot rede. De drie vrienden van de aanvaller zetten daarop de aanval in, doch op dat moment passeerde juist een poli- tie-agent in een jeep, hetgeen voor de drie mannen aanleiding was zo vlug mogelijk te verdwij nen. Hun „kameraad" de 26- jarige J. de B. werd gearresteerd. Later in de nacht lichtte de recherche echter de drie „hazen" van hun bed. Zij werden eveneens gearresteerd. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vrijdagmiddag is de boerderij van J. Vermeer in de Reitsehoe- venstraat te Tilburg totaal afge brand. De brand ontstond in een hooischuur en breidde zich van daar snel uit, zodat spoedig ook het woonhuis werd aangetast. Het gevaar voor de omliggende per celen was zeer groot, doch krachtdadig ingrijpen van de Til- burgse brandweer wist erger te voorkomen. De gehele boerderij, een Schuur, waarin reeds een groot gedeelte van de oogst was geborgen, zomede schelven met tarwe en rogge, en landbouwge reedschappen gingen verloren. Een deel van de inboedel en het vee konden worden gered. G ASVERSTIKKIN G. Vrijdagmorgen' werd mej. v. d. Krabben in haar woning aan het Besterplein te Tilburg dood aan getroffen. Zij bleek door gas- verstikking om het leven te zijn gekomen. WEER BRAND IN HET VUGHTSE KAMP. Zaterdagmiddag is voor de tweede maal in tien dagen brand uitgebroken in een der grote ba rakken van het kamp te Vught. De Bosse en Vughtse brand weer werden in allerijl gealar meerd, maar behoefden bij aan komst weinig meer te doen, aan gezien de eigen brandweer van het kamp de brand heeft kunnen bedwingen. Ongeveer de helft van een der barakken is uitge brand. Tien dagen geleden is een gehéië barak in vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak heeft men nog geen enkele zeker heid. DODELIJK ONGEVAL BIJ SPEERWERPEN. Zondagmorgen is het 14-jarig dochtertje van de familie Koops uit de Plataanlaan te Eindhoven, toen zij, terwijl enige speerwer pers op een bijterrein van het Philips-sportpark te Eindhoven aan het oefenen waren, dit ter rein plotseling kwam oplopen, door een speer in haar hals ge troffen. De speer doorboorde een slasrader, waardoor het meisje vrijwel op slag werd gedood. Een millioen landarbeiders in de Po-vlakte is in staking ge gaan om verbetering van arbeids voorwaarden. Men vreest,_dat de geheele rijst-oogst in de" vlakte in gevaar zal komen, wanneer niet snel tot een oplossing van de kwestie gekomen wordt. TERNEUZEN. Sterke uitbreiding aantal ziektegevallen. In de loop van Zaterdag en Zon dag openbaarden zich bij ruim 200 personen opnieuw vergiftigings verschijnselen en wederom moet de oorzaak hiervan gezocht wor den in het gebruik van besmet vlees en daaruit gefabriceerde worstsoorten. Vast is komen te staan, dat 't vlees niet van frauduleus geslach te dieren afkomstig is, doch dat iet vlees aan de slagers verstrekt is via de centrale slachtplaats al hier. Monsters van in beslag geno men vlees zijn opgezonden naar pet laboratorium van de veeartse- nijkundige dienst, en, hoewel dit onderzoek nog niet is afgelopen, vermoedt men, dat het aan de be trokken slage|rs verstrekt vlees afkomstig is van pen besmette koe. Ter voorkoming, dat het aantal paratyphusgevallen nog verder zou uitbreiden, is ogenblikkelijk in onze stad de verkoop van vlees algeheel stopgezet en zijn de sla gerswinkels gesloten. Zover ons bekend, nemen de ziekteverschijnselen bij de patiën ten geen ongunstige wending. IJZENDIJKE. Verdronken. Bij het zwemmen in zee aan het strand te Groede, is Zondag middag de bijna 18-jarige A. T. uit deze gemeente door verdrin king om het leven gekomen. BRUINISSE. De woningbouw. De prijzen, waarvoor de laag ste inschrijver, de Firma Van Luijk's Bouwbedrijf te Vlissingen, de 105 woningen te Bruinisse wilde bouwen nJ. voor 44 wonin gen ƒ462.100 en 58 woningen plus 3 winkel-woningen werden door bevoegde instanties te hoog geacht. Na aangebrachte wijzi gingen werd voor de 44 woningen n prijs opgegeven van 448,176, voor de 61 woningen 635.000. Het laatste plan zou dan worden uitgevoerd door de N.V. Oolpa te Hilligersberg. Uit Den Haag werd bericht ontvangen, dat de 44 woningen niet meer mogen kosten dan f 424.000 en de 61 woningen 625.000. Besprekingen zijn thans nog gaande. Verwacht kan wor den, dat het nog geruimen tijd zal duren eer met de bouw kan worden begonnen. Van het uit- breidings- en wederopbouwplan van de gemeente werden ge schrapt het badhuis, het sport terrein en de ommanteling van het dorp met een groene zoom van bomen en heesters. Totale besparing op dit plan wordt dan verkregen tot een bedrag van 322.200. Wel werd toegestaan het bou\yen van een rioolwater zuivering-inrichting, wat vooral van belang is voor het zuiver houden van het water in de Gre- vehngen voor de oester- en mos selteelt. De heer Spaak, Belgisch eerste Minister heeft Zaterdagmorgen voor de Belgische radio-omroep een toespraak gehouden tot de arbeiders in de metaalbedrijven, in het verloop waarvan hij o.a. verklaarde, dat de regering op grond van de hesluiten, die tijdens de nationale arbeidsconferentie zijn genomen en gezien de ge volgde prijzenpolitiek, de uitke ring van een dertiende maand loon, zoals dit door de arbeiders in de metaalnijverheid wordt ge- eist, niet kan toestaan. De eer ste Minister stelde in het licht, dat de uitkering van deze extra maand loon zou neerkomen op een loonsverhoging van 8% pro cent, onmiddellijk haar weerslag zou vinden in andere takken van industrie, en alle pogingen der regering om het prijsniveau te verlagen, zou te niet doen. Ben verheugend verschijnsel zag de heer Spaak evenwel in de toezegging van de leiders der metaalnijverheid een bijdrage te willen leveren tot daling der kos ten van het levensonderhoud door de Vermindering van de staalprijs voor de binnenlandse markt. Deze verlaging van de staalprijs zou neerkomen op een winstderving door de metaal nijverheid van fr. 80 millioen. Door de heffing van 3 procent op de uitvoer, die kortgeleden van kracht is geworden, zal de metaalindustrie verder nog fr. 120 millioen bijdragen tot nut van het algemeen. De heer Spaak verzocht de •metaalarbeiders aan het slot van zijn betoog dringend om in het belang van het land een persoon lijk offer te willen brengen en hef werk niet meer neer te leg gen. Naat; uit Luik wordt vernomen zouden de arbeiders Zaterdagmid dag beslissen of zij al dan niet tot staking zullen overgaan. JONGETJE GEDOOD. Doordat bij met zijn rijwiel in aanraking kwam met een hand wagen, viel de 13-jarige Tb. Ver stappen, uit het woonwagenkamp te Gorinchem, in de Westwagen straat aldaar, met zijn hoofd te gen de laadbak van- een juist pas serende vrachtauto. De jongen bekwam een grote hoofdwonde en'overleed onmiddel lijk. Het heeft er alle schijn van dat Brussel zich binnen niet al te lange tijd over het bezit van een ondergrondse spoorweg zal mogen verheugen. Tijdens een onderhoud, dat een journalist van „Le Peuple" dezer dagen met de Belgische Minister van' Verkeers wezen, Achille van Acker, had, verklaarde de Minister, dat de plannen tot aanleg van een metro thans een te verwezenlijken vorm hebben gekregen door de aanleg van de Noord-Zuidverlbinding, de nieuwe spoorwegverbinding, die het Noordstation met het Zuid station verbindt en die voor een groot gedeelte ondergronds is. Naar de Minister verklaarde zal deze Noord-Zuid verbinding zes sporen hebben waarvan er twee voor een ondergrondse tramweg zouden kunnen dienen. Tevens zal werden gebruik gemaakt van de Oostelijke en Westelijke ring baan om de stad. De electriscjie lijn, BrusselTervueren zou iin het net van de ondergrondse wor den opgenomen. iSlechts die bo vengrondse tramlijnen zullen ge handhaafd worden, die volstrekt onmisbaar zijn. BIJZONDER GERECHTSHOF TE MIDDELBURG. Belediging Koninklijk Huis. De eerste zaak ter middagzitting was die tegen de 56-jarige Maria Cath. Bril te Cadzand, die in 1942 zich in zeer beledigende zin over de Koningin en Prins Bernhard had uitgelaten. Besch. was niet verschenefti. Een. drietal getuigen bevestigden het ten laste gelegde. De besch. ging geregeld met Duitsers om. De eis luidde 8 maanden gevan genisstraf. Landstormer. Cornells Joh. Hage, een 26-ja- rige Terneuzense kantoorbedien de, trad in November '44 toe tot de Landstorm Nederland. Besch. was lid geweest van een groot aantal nat. soc. organisaties. Hij nam niet actief aan gevechten deel. Geëist werd een- gev. straf van 5 jaar met aftrek. Mr. F. W. Adriaanse verdedigde. De uit spraak in deze zaak luidde: vijf jaar met aftrek sedert 5 Növ. '45. J. Kense, balfker,, Terneuzen, 4 jaar met aftrek sedert 12 Aug. 1945. (Z. Dgbld.) I I ei lel Jr rel J .e, I aar>t~ m M m

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3