'0' nm I p ph c|P H Kit* Hulpverlening OORLOGSSLACHTOFFERS MARIA-CONGRES te Maastricht BINNENLANDS NIEUWS Wijziging cn aanvulling Hogeronderwijswet Tl !'3ar JO 1 5 Liefde op het land M. .h doc' uajllHt v- a I' kj Jtflr o Tweede dag Ongeval hij bouwwerkzaamheden te Milaan MEISJES IN UNIFORM fl I if it IP' le i an. ti,1;. «10 :a c I'f J 'al i l! <nf] k IT i De Minister van Binnenlandse Zaken heeft, gelet op enige arti kelen van de Woonruimtewet 1947 een aantal beschikkingen ingetrokken en een nieuwe be schikking het licht doen zien met betrekking tot een vergunning tot het in gebruik nemen van woon gelegenheid en ten aanzien, van Vordering. Aan deze nieuwe beschikking, die tegelijk met de Woonruimte- wet 1947 in werking zal treden, is het volgende ontleend: De in artikel 1 der wet bedoel de vergunning ten behoeve van vestiging in de gemeente mag o.m. niet worden geweigerd aan: Ambtenaren, aan wie door het bevoegde burgerlijk of militair gezag de gemeente als stand plaats is aangewezen; bedienaren van de eredienst, aan wie door het bevoegde kerke lijk gezag de gemeente als stand plaats is aangewezen: personen, die in inrichtingen of kamepn, welke door 't Rijk wor den beheerd, worden gehuisvest; de openbare dienst, ten behoeve waarvan na overleg met B. en W. een woning of gebouw krachtens de algemene vorderingsregeling 1944 is gevorderd. E. en W. zullen steeds vergun ning tot in gébruik nemen van een woongelegenheid kunnen ver lenen aan de eigenaar, aan wie zij die vergunning hebben toegezegd, voor het geval hij de kosten van nieuwbouw geheel of gedeeltelijk zelf draagt. Betreffende vordering Is o.m. het volgende bepaald: bet oordeel van B. en W. over de doelmatig heid van de verdeling van woon gelegenheid en over de doelmatig heid van de verdeling van woon gelegenheid en over de doelmatig heid van een vordering moet steeds mede worden bepaald door overwegingen van rechtvaardig heid en billijkheid. Hierbij verdient o.m. het lot van bejaarde bewoners als zoda nig aandacht. Voor overweging komt ook in aanmerking behoefte aan woongelegenheid ten ge- hruike voor uitoefening van een beroep, het economisch belang van de personeelsvoorziening voor een bedrijf, enz. Tenzij onverwijlde vordering noodzakelijk is, zal van de vorde ringsbevoegdheid geen gebruik worden gemaakt, dan nadat het B. en W. redelijkerwijze onmoge lijk is gebleken, om op basis van vrijwilligheid ben oplossing van de huisvestingsmoeilijkheid te be- ypiltfiTi. Vordering van een gedeelte van een woning (dwang tot samen woning) ten behoeve van a-sociale idit woord op te vatten in ruime zin en ook in betrekkelijke zm n.l. ten opzichte van degene, tot wie de vordering" wordt gericht, doch niet inbegrepen politieke de linquenten als zodanig) personen mag niet plaats hebben. Woningen, welke eigendom zijn van bejaarde bewoners, die dat bezit als voorziening voor de oude dag hebben verworven, zullen bij voorkeur niet in haar geheel wor den gevorderd, tenzij him een pas sende woonruimte dn een ander perceel in de gemeente kan wor den verschaft. Indien iemand krachtens art. 18' der wet wegens onbehoorlijk gebruik van het gebouw of de woonruimte, of wegens ernstige overlast, aan de eiser of diens huisgenoten aangedaan, tot ont ruiming is veroordeeld, mag geen woonruimte-, gehouwen- of in kwartieringsvordering ten be hoeve van de veroordeelde met betrekking tot de betrokken woongelegenheid tot de eiser worden gericht. Woonruimte- of inkwartierings vordering ten aanzien van pasto rieën of andere woningen van be dienaren van de eredienst mag slechts met machtiging van de Minister van Binnenlandse Zaken plaats vinden. Voorts is een commissie van advies ingesteld, bestaande uit ten minste vijf leden, al of niet lid van de gemeenteraad, doch ingezetenen van de gemeente. Zo mogelijk moeten in de com missie zitting hebben twee, per sonen, die representatief zijn, respectievelijk voor de huiseige naren en voor hypotheekhouders. v Voor het overige dient bij de keuze in de eerste plaats te wor den gelet op technische en sociale aangelegenheden in het algemeen. In plattelandsgemeenten dient zo mogelijk ten minste een deskun dige op sociaal-agrarisch gebied tot lid der commissie te worden benoemd, in gemeenten met een groot contingent arbeidersbevol king zo mogelijk ten minste een vertegenwoordiger van de vakbe weging. De tweede dag van het Maria- Congres te Maastricht vond zijn 'hoogtepunt in de avondbijeen komst welke om zeven uur Vrij dag op het Onze Lieve Vrouwe plein werd gehouden. Deze openljichtbijeenkomst werd bijgewoond door Rardinaal De Jong, de Bisschoppen van Haar lem en Roermond, de Bisschop- Coadjutor van Breda, Mgr. Eras de Procurator van het Nederlands Eposcopaat te Rome, alsmede door verschillende Missie-Bis- schoppen. De Congres-voorzitter, Prof. Dr. F. Feron, heeft de radio-uitzen ding van het Vaticaan, vanwaar de Paus 't congres te Maastricht toesprak, ingeleid. Na de uitzen ding van de radio-toespraak van de Paus, welke door duizenden aanwezigen staande werd aange hoord, heeft Prof. Feron enige beschouwingen gewijd aan het geen de Paus inl zijn boodschap zeven uur heeft Mgr. Lebouille, Missie-Bisschop uit China, voor de officieren en manschappen van het Maastrichtse bataljon op het O. L. Vrouwe Plein een H. Mis opgedragen. DISTILLATEUR LEVERDE TE VEEL AF. De Schiedamse distillateur H. J. te Schiedam leverde aan zijn vaste afnemers meer af dan de hoeveelheid, waarop hun toewij zingen' recht gavent Bovendien leverde hij ook alcoholhoudende dranken aan andere dan zijn vaste afnemers, dus uiteraard zonder daarvoor toewijzingen te ontvangen. Bij controle bleek, dat hij in totaal 2800 liter op deze wijze had verkocht. De tuchtrechter voor de voed- selvoorziening te Rotterdam ver geen de Paus inl zijn boodschap Woordeei<je hem deswege tot ƒ7500 aan het congres meedeelde, lot U ete en het storten van een besluit van zijn betoog, is een telegram verzonden aan de Paus Volgens Radio Rome is Vrijdag avond te Milaan een gebouw van 7 verdiepingen, dat zijn voltooiing, naderde, ingestort. Talrijke bouw lieden werden levend bedolven. Tol nog toe zij A 6 doden en vele gewonden uit de puinhopen te voorschijn gehaald, doch uit de kaders klinken nog kreten om huio en gesteun. De reddings werkzaamheden worden ^oen}^e}' lijkt door de enorme hoeveelheid puin en door het water dat uit gesprongen reservoirs stroomt. Het gebouw was geschikt ver klaard om binnen eelLma^detn worden bewoond. Er zouaen enige honderden bewoners in der gebracht zijn.. boiugiuill waarin de duizenden Katholieken die op het Maria-Congres hijeen waren met de andere Nederlandse Katholieken de Paus dankten voor zijn woorden onder medede ling, dat het Maastrichtse congres aan de Vader der Christenheid trouw zwoer. Nadat Pater Bonier Red, uit Amstesrdam een toespraak had gehouden over Maria's plaats in het huisgezin, heeft Mgr. Baeten Bisschop-Coadjutor te Breda, tot het congres nog enkele woorden gericht over de Maria-devotie. Bij het vertrek van de Kardinaal en de Bisschoppen barstten luide toejuichingen van de anawezigen los. Gedurende de dag zijn de stu die-bijeenkomsten ter bespreking van mariale onderwerpen voort gezet. Een en ander werd om lijst door een reeks van pontificale plechtigheden in de beide voor naamste kerken van de stad: de O. L. Vrouwe basiliek en de St. Servaaskerk. 's Morgens om iboete en het storten van een waarborgsom van 25.000 als mede een proeftijd van een^ jaar. TWEE KINDEREN IN BRAND OMGEKOMEN. Een jongen en een meisje, resp. 3 en 4 jaar oud, van de familie Van der Eijden te Naa.-dsn, zijn Zondagmiddag bij sen brana, die om 4 uur in een schuurtje van hun grootvader ouorak, jammei- lijk om het leven gekomen. De kinderen hebben vermoede, ijk met lucifers gespeeld. Het schuurtje raakte althans m brand en on middellijk vatte ook het er naast liggende losse hooi vlam, waarop het vuur zich verspreidde over de nabij gelegen hooimijt. Omwo nenden waarschuwden ijlings de brandweer, maar konden het in lichter laaie staande schuurtje niet meer betreden. Een half uur later was het schuurtje afgebrand en slaagde men er in de verkool de lijkjes te bergen. De brand weer kon daarop echter nog niet ih rukken, omdat de smeulende hooimijt een gevaar opleverde voor de huizen. Behalve een twee de schuur, die eveneens afbrand de, bleven deze echter gespaard, al liepen enkele waterschade op. TREINONTSPORING TE HAARLEM. Op het Haarlemse station had Zaterdag een treinontsporing plaats, die echter geen ernst'ge gevolgen had. De electrische van 8.07 uit Zandvoort liep bij het binnenkomen, bij het passe ren van een wissel, op het em placement uit de rails. Er ont stond een kleine paniek onder de reizigers, die echter spoedig ver ging toen bleek, dat de gevolgen zich slechts tot materiële schade beperkten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de ontsporing niet het gevolg van verkeerde wisselstand is geweest. Het on derzoek naar de oorzaak wordt voortgezet. De dienst ondervond slechts geringe vertraging. DE HANDEL IN JONGE HENNEN. Do handel in jonge hennen is weer volop aan de gang; vooral op de markten worden ze aange boden. In bladen staan geregeld advertenties, waarin hennen wor den aangeboden. Zolang de vraag 1 naar hennen bij verschillende Uil Je VclhstierlegewniBM'Jigtwg WILDE DE GROEP STERN LONDEN BOMBARDEREN Na de ontdekking va-11 het Plan van Joodse ondergrondse leiders cm met particuliere vliegtuigen Londen te bombarderen uit wraak voor het terugzenden van de Joodse illegale immigranten naai Hamburg, zijn tot dusver 17 pe sonen gearresteerd. De arrestan ten zijn nog niet officieel vaneen bepaald feit beschuldigd. Hier over zal waarschijnlijk heden, op grond van politie-verklanngen worden beslist. In Engeland zijn voorzorgsmaatregelen genpmen - werd op het Mm sterie van Een liefdes-roman van berta ruck 72. (Nadruk verboden. Want elke avond liet juffrouw Easton tegenwoordig een ther mosfles met thee en een pakje boterhammen klaarmaken, zodat Mop" na haar werk haar avond maal buiten in het veld kon hou den, in gezelschap van haar ver loofde. In het kaïmp mocht hij im mers geen voet zetten! Wat Vïc betreft, 4e had op piek genomen over Elisabeths uiterlijk schoon te waken. Vic poetste nu fnet moederlijke zorg haar Zondagse schoentjes. Vtic maakte, dat ze steeds een paar keurige bruine kousen had om) erbïi te dragen, Vic streek haar kiel op, Vic besteedde elke avond tien minuten aan het borstelen van Mop's" korte, dikke manen, totdat ze glansden als bruine zij om haar smal gezichtje. !Z,U Wtiu Luchtvaart meegedeeld. Je moet ons eer aandoen, ver sta ie'" verklaarde Vic. „Denk eran, dat alle ogen nou zogezegd op je gericht zijn'. Het meisje, dat met de D.,S O. pat trouwen! Die eer straalt natuurlijk af op •t hele kamp, en wie weet, komen d'r nog niet meer D.S.O. s op de proippe oim te zien, of we Jjp r-or meer van die mannehaatsters hebben zoals jij. Kom hier, dak ie riem recht trek. Heb je een schone zakdoek? Brave meid hcor! Moet je 'n beetje van M d'r reuk d'r op hebbe? Nee? Houdt-ie niet van reukGoed dan. Zo, nou ken ik je tenminste r.et fatsoen late gaan..." datwas allemaal op de middag, dat Elisa beth en ik op 't punt stonden naar die merkwaardige theevisite bij Sybil té gaan. En nou 't Bleekgezicbt, .g .o Vic moederlijk voort, ,,hoe zie jij d'r uit? Nou, dat ken er mee door. Als je verloofd raakt, zal ik je natuurlijk óók nog es gron diger onder hande moete neme. Jij komt nou natuurlijk 't eerst aan de beurt, daar wil ik wat on der verwedde!" ,Ik zou maar niet te hoog wed den"' ried ik haar glimlachend, terwijl ik me aan haar zorgzame Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp „wijziging en aanvulling van de Hoger-On- derwijswet". Aan de memorie van toelichting daarop is het vol gende ontleend: Het ontwerp van wet beoogt wettelijk een regeling te treffen voor een redelijke tegemoetko ming uit 's Rijks kas in de kosten van de Bijzondere Universiteiten en Economische Hogescholen. De voorgestelde tegemoetko ming is gekoppeld aan de in de Hoo-er-Onderwijswet bedoelde urn Versiteiten en hogescholen. Een tegemoetkoming van 100 pet. kan niet worden aanvaard, omdat het Rijk in dat geval een zo grote controle op de besteding der gelden zou moeten uitoefenen, dat de vrijheid van het onderwijs onvermijdelijk zou worden aange tast Voor de offervaardigheid wordt aldus tevens ruimte gela ten Deze zal nodig blijven. Ten slotte zal dit een rem zijn op het al te gemakkelijk oprichten van nieuwe universiteiten en hoge scholen. - Bij het ontwerpen van een schema voor het bepalen der tege moetkoming heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen er rekening mede ge houden, dat voor een universiteit de kosten, verbonden aan het vatten van een medische, een wis- en natuurkundige of een veeart- senijkundige facultiteit, zeer veel hoger zijn dan aan het bevatten van een 'der andere faculteiten. Wanneer bij het vaststellen van een maatstaf voor de tegemoet koming alleen rekening behoeft te worden gehouden met goed kope'" faculteiten en daarbij dus tevens gezorgd wordt, dat de of fervaardigheid van de betrokken volksgroep nodig zal blijven, zal deze maatstaf niet meer bruik baar zijn, indien een of meer der „dure" faculteiten aanwezig zijn. Het is immers zeer goed denk baar, dat in het laatste geval een klein percentage der kosten van dezelfde orde van grootte is als de totale kosten in het eerste ge val. Al naar gelang er geen, een of meer „dure"' faculteiten zijn, dient het percentage der kosten, dat uit 's Rijks kas zal worden bijgedragen, dus hoger te worden; deze percentages meent de Minis ter te mogen stellen op 30, 50 of 60 ten honderd van de gemiddelde overeenkomstige kosten van een Rijksuniversiteit of ten hoogste 65 80 en 85 ten honderd van de eigen kosten der Bijzondere Uni versiteiten. Hierbij moge worden opgemerkt, dat bij het hoger on derwijs objectieve normen met aanwezig zijn, zloals bijv. bjj het lager onderwijs. Personeelsbezet ting en dergelijke zijn hierbij niet vast te stellen. kleine landbouwbed rij ven gjroot blijft, vinden dg aangeboden die ren gretig aftrek. Niet alle aan- gebouen waar is echter goede waar, zo schrijft ons de Pérsaf deling van de Stichting voor de Landlaouw. Er zijn verschillende gevallen bekend, waarbij snot of aiphterie is geconstateerd, waar reeds na enige dagen de sterfte zeer hoog was, terwijl de over- gebleven dieren geen goede leg hennen zullen worden. De schade blijft voor de ont vangers, omdat de zendingen als regel onder rembours zijn en het geld dus, reeds is betaald, vóór dat men eigenlijk" weet, wat men gekocht heeft. Er schuiilt een groot gevaar in dieren te kopen van onbekende adressen. Boven dien loopt men kans zijn terrein zodanig besmet te krijgen; dat in geen jaren pluimvee met winst kan worden gehouden. Ook al ontsmet men de hokken, dan kan tóch de ziekte zich een volgend jaar openbaren bij hennen, welke van een gezond bedrijf zijn ont vangen. De pluimvee-commissie van ge noemde Stichting raadt daarom de landbouwers mjet klem aan, geen hennen te kopen van onbe kende personen of adressen. De pluimveehouderij is van be tékenis voor ojnzr? landbouw en kan dit ook in de toekomst zijn, mits men beschikt over gezonde, krachtige dieren en zijn terrein vrij houdt van diverse besmette lijke ziekten. Het bovenstaande geldt al is het in mindere mate ook voor de eenden. Ook hierbij tracht men uitschot als volwaardig ma teriaal te slijten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Zaterdagavond rond kwart voor zes is een ernstig auto-ongeluk gebeurd op de Rijksweg Amster dam-Den Haag tussen de Lage Morsweg en de Haagse Schouw, onder de gemeente Oegstgeest. Een uit de richting Amsterdam komende personenauto, waarin zich bevonden de heer Eiso Berg- sma, arts, wonende te Wassenaar, zijn echtgenote mevrouw G.Berg- sma-Henny, de heer M. Brevel uit 's-Gr-avenhage en mevrouw J. C. Brevet-Gerritsen, vloog waar schijnlijk door te grote snelheid uit de bocht in de weg tegen een uit de richting Den Haag komen de vrachtauto bestuurd door de heer H. Wessels uit Aalsmeer. De inzittenden uit de personenauto werden uit de wagen geslingerd. Zij werden ernstig gewond en buiten bewustzijn naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De bestuurde? vandp de vrachtauto kreeg een knie- wond. De vrachtauto, die zover mogelijk naar rechts was uitge weken, lag na het ongeluk gekan teld op de tramhaan van de H.T. M.-lijn Den Haag-Leiden. De per sonenauto kwam zwaar bescha digd eveneens op die trambaan terecht. De trambaan werd door de botsing ontzet. Het onderstel van de vrachtauto werd door de personenauto nog geraakt en is vernield. De tramverbinding tussen Den Haag en Leiden, was tot kwart over negen Zaterdagavond ge stremd. handen en haar eeuwige Weer- borstel worstelde t Zou je maar tegenvallen. ziü je tple zier niet gunnen, dat ik me va de boerderij uit verioof. Viw O nee En waarom met als we VrToorTaSk, omdat niemand van plan is me te vragen! ant woordde ik in de open deur staand. „Och, loop heen!" riep Vic me na vrolijk wuivend met de kleer borstel Je kunt nooit wete, of vanmiddag op die theefuif nog niet 'n huwelijksaanzoek In de wacht sleept!" Wanneer ik Vic later het hele verhaal van die gedenkwaardige Zondagmiddag had verteld, ze ongetwijfeld hebben uitgeroe pen? „Nou! Wat heeft Vic je ge zegd'' Menig waar woord wordt in scherts gesproke!" Die middag wachtte me mijn eerste huwelijksaanzoek. Neen dat is onjuist. Mijn eerste aan zoek was schriftelijk geweest 'n onsamenhangende brief die ik dat voorjaar gekregen had van 'n zekere jonge man, Richard Wvnn genaamd, en per ongeluk in een van de Londense straat- papiermanden gegooid had, alvo rens hem te beantwoorden. Ja, dat was het eerste geweest! Het tweede was mondeling en vond plaats in de eerste dagen van Juli, in een van de aardigste ouderwetse tuinen, die je ooit--- Maar ik zal beginnen bij het be gin. Sybil's werkgevers waren keu rige, welgestelde mensen, die .een allergezelligst buitenhuis bezaten in de buurt van Careg, en er voor hun pleizier een kwekerij van fij nere groenten op na hielden, plus een onnoemelijk aantal kippen, bijen en wat dies meer zij. Hef was een goede drie kwartier wan delen door mooie lanen. Een gro te oprijlaan slingeiide door een wanordelijke, maar schilderachti ge tuin naar het witte huis met de vierkante ramen en groene blinden, dat bijna helemaal be groeid was met klimrozen. Door een openstaand raam van de bovenverdieping keek een ro zig meisjesgezicht naar buiten; het was de dochter des huizes. Met een stem, die, hoewel vol strekt niet onwelluidend, 'een ri- vierloods tot eer zou gestrekt heb ben, riep ze ons aan: „A-hooi! Bent u daar?... Sybil! Syb-il! Hier zijn je vriendinnen!... Kom DENK OM HET SLIPGEVAAR. De A. N. W. B. schrijft onsTen gevolge van de zeer langdurige droogte zijn straten en wegen stoffiger en vuiler dan gewoonlijk. Een korte regenbui kan. zoals reeds hier en daar is gebleken, het wegdek plotseling zeer glad maken, daar "de dunne laag stof en rubberslijpsel hij geringe regen val niet wegspoelt, doch sis een modderig laagje blijft liggen. De A. N. W. B. wijst er dan .ook op, dat een en ander hij plotseling krachtig remmen, zeer gevaarlijk kan zijn en fatale .gevolgen Kar. hebben. Men zij dus bij regen buien op zijn hoede voor slipge vaar. binnen, wilt u? Doe maar geen moeite om tb bellen; de bel gaat niet." Elisabeth en ik stapten dus maar zonder complimenten de grote koele hall in. We werden begroet door Sybil's werkgevers, de heer en de vrouw des huizes. Hij was een oude militair, in het tweed- costuum van een gezeten land eigenaar; zij, een gezette, nog knappe vrouw in een wit-en-zwar- te mousselinen jurk, met golvend grijs haar, en met een eiermand- je aan haar arm. Zij, zowel als haar man en de andere huisgeno ten, praatten onophoudelijk, ge woonlijk in de vorm van /ragen. Op deze manier: „Kinderen-lief, komt toch bin nen en gaat zitten! Zijn jullie helemaal van Careg komen lopen. Zijn jullie niet erg moe?" „Weet juffrouw Sybil al, dat die jongedames er zijn, moeder? Kunnen we niet meteen thee zet ten?" „Een van jullie is verloofd met die vriend van onze vriend Holi day, niet? Ben jij dat? Nee? Is dat niet alleraardigst? En wordt het een lange verlov (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2