RADIO-SPREEKVERBOD voor Prof. GERBRANDYJ Nog steeds beschieting van Nederlandse posten en patrouilles door Republikeinen €«n pvcslamalie iockarnc Het AMREDEN van Ramadier? -t MARIA-C0NGRES te Maastricht. C WERELDNIEUWS^) Turkije en de Balkan Distribntienienws Dr. VAN M00K heden naar Amerika* ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947. Volgende week Regerings verklaring. NEDERLANDS ACTIE-CQMMUNIQUE DE TOESTAND Dr. BEEL Minister van Overzeese Gebiedsdelen a. i. van Het eerste vliegveld voor atoomoorlog Dr. VAN MOOK sprak voor de N. B. C. Telegram handhaving Rijkseenheid aan Ministerraad RAMADIER biedt ontslag aan Franse Regering verwerft motie van vertrouwen Radiotoespraak van de Paus. 1 Minister-President van Thuringen verdwenen De toestand in de Pendsjaab Uitbreiding Handelsverdrag met Denemarken. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Weinig verandering. Droog, zonnig weer met slechts enkele overdrijven de wolkenvelden. Zwakke wind. «"rankering bij Abonnement - Temeuzen TT K—f"TT»i ÜM-J Onder Redactionele leiding van P. L.D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West 'Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondjjke Telefoon 49. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No* 598. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per ai Jertentie 1,50. inzendingen advertenties tot des Juniddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 reg< s 60 ct iedere regel neer 12 ct. Ver melding i brieven onder nr. Bu van dit Blad 10 ct. neer. Uitgave Stichting „hp Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3,25 ptl kwartaal. ZON EN MAAN. Sept. Opk. Ond. Opk Ond. 1947 Zon Maan 7 5.59 19.16 21.59 13.59 8 6.01 19.14 22.39 15.20 9 6.03 19.11 23.34 16.32 10 6.04 19.09 17.29 11 6.06 19.07 0.47 18.11 12 6.08 19.04 2.13 18.41 13 9.09 19.02 3.43 19.04 14 6.11 19.00 5.13 19.21 15 6.12 18.58 6.40 19.36 16 6.14 18.55 8.03 19.51 De Regerings-Commissaris voor het Radiowezen, heeft Prof. Mr. P. S. Gerbrandy met ingang van 3 September voor de duur van twee maanden uitgesloten van de bevoegdheid tot het houden van redevoeringen voor de radio, dit naar aanleiding van diens radio rede op 14 Augustus j.l. voor de microfoon der N.C.R.V., uitge sproken over het beleid in Indië. De gewraakte passage uit deze rede luidt als volgt: „Maandenlang heeft de Luite nant Gouverneur-Generaal Dr. Van Mook een volkomen ongrond wettig beleid gevoerd en gehan deld alsof er geen Indische staats regeling bestond. De beide Kabi netten zijn hem daarin gevolgd, alsof hij de meest natuurlijke en wettige maatregelen projecteerde en uitvoerde. Staten zijn ge vormd, republieken zijn erkend, buiten het Nederlandse volk om iangs dictatorale weg, zonder eerst raadpleging der bevolking. Ten slotte is een interim gou vernement ontworpen, dat in wil lekeur alle vroegere staatkundige handelingen overtreft en nu, sedert 20 Juli 1947, is een eerste schrede gezet op de weg van vrij heid en rechtsorde. De daarmede in gang gezette bescherming van de bevolking in Indië stond ineens in het middelpunt van de Neder landse actie. Die bescherming is een der eer ste plichten van de Gouverneur- Generaal. Dat zegt onze Indische staatsregeling zelf in artikel 34, dat bepaalt, dat bescherming der Inlandse bevolking tegen wille keur van wie ook, een der gewich tigste plichten van de Gouver neur-Generaal is. Zou Dr. Van Mook, die, in alle mogelijke twij felachtige handelingen steeds, als ik het zo zeggen mag, het Kabinet heeft „besprongen", thans, nu het een goede, noodzakelijke, een door j. echt en vvet opgelegde plicht be treft, n.l. de waarachtige bescher ming van de Indische volken, te rugschrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, niet uitsluitend op grond van hun zelfstandig Ministerieel oordeel, maar op gezag der politieke par tijen, veroorloven In aansluiting op de besprekin gen, welke deze week in Den Haag hebben plaats gehad, heeft de Luit-Gouv.-GenDr. Van Mook, zich heden naar de Ver enigde Staten hegeven, teneinde daar contact op te nemen met de Nederlandse ambassadeur, Mr. Van Kleffens, en met Amerikaan se autoriteiten. Dr. Van Mook zal na dit be zoek, hetwelk van korte duur zal zijn, via Nederland naar Batavia terugkeren v Ik kan het niet geloven, want de oorzaak van handelen kennen ook' al zijn medewerkers, ook de legercommandant, die kent heel Batavia, diiie kennen al onze t>ffi-i eieren en soldaten, die kent heel 't lijdende volk van Nederlands-In- dië, dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uitkomst. Die kreet verstaan en daarnaar een groot deel van de wereld" Het besluit om Prof. Gerbrandy twee maanden uit te sluiten is ge nomen aldus de Regerings commissaris „op grond van art. 17 van de beschikking van 15 Januari 1947 van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, gehoord de commissie van advies van de Regerings commissaris. Overwegende, dat deze passage Prof. Mr. P. S. Gerbrandy. in feite neerkomt op een suggestie aan Dr. Van Mook om zich niet te storen aan te verwachten aan wijzingen van het Opperbestuur, waaraan hij volgens de Indische staatsregeling gebonden is, maar in het Indisch conflict zijn eigen inzicht te volgen en dat het niet toelaatbaar kan worden geacht, dat door middel van de radio hoge gezagdragers openlijk wor den aangespoord tot overtreding van de wettelijke voorschriften". Nader vernamen wij, dat aan Prof. Gerbrandy ontheffing van dit spreekverbod kan worden ver leend, indien hij zijn redevoeringen handelen betekent opklaring in, fgvoren door de Regerings-Com missaris laat lezen en deze er zijn goedkeuring aan hecht. Overigens heeft Prof. Gerbrandy de mogelijkheid in beroep te gaan tegen deze beslissing van de Re gerings-Commissaris hij de Minis ter van O., K. en W. In zulk een geval moet de Mi nister de voorzitter van de Radio- raad in dit verband horen, deze voorzitter van de Radioraad is... Naar wij vernemen is het ge heel van de deze week door het Kabinet met de Lpit.-Gouv.-Gen., diens adviseurs f en Mrf Van Rooyen gevoerde besprekingen vruchtbaar geweest. Het ligt in het voornemen der Regering om in de loop van de volgende week,overeenkomstig reeds eerder gedane toezeggin gen, een verklaring over het In donesische beleid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal af te leggen. De „Nouvelle Gazette de Char leroi" bericht, dat in sommige Franse kringen het gerucht de ronde doet, dat Leon Degrelle zich op het ogenblik in Indo china bevindt als soldaat 2de klasse van het Vreemdelingen legioen. in SndcncsK Waarschijnlijk zal Maandag wederom een vergadering van Consuls te Batavia plaatsvinden, indien de Consuls, die thans het Republikeinse gebied bezoeken, zijn teruggekeerd. De Consuls Van der Stichelen en Lambert werden Vrijdagmid dag te Batavia terugverwacht, terwijl volgens Antara de Consuls Raux en Eaton Maandag naar Batavia zullen terugkeren. Aneta verneemt, dat het niet uitgesloten is, dat enkele consu laten zullen worden uitgebreid met een militaire attaché, in ver band met de taak vanwege de Veiligheidsraad. Aan het Britse Consulaat-Generaal zijn reeds ^«■rhindingsoffieren van land- ^Jicht, marine en luchtmacht tofcevoegd. IET VERVOER VAN DE DUITSE OOGST. De desolate toestand waarin de Düitse verkeersmiddelen verke- re». heeft het Engels-Amerikaan- se bestuur doen besluiten tot af- kogfl|jng van een noodprogram- roa vAqj. (je duur van <jrie maan den vbor 't vervoer van de oogst. ®J)ij wordt de Duitse autor%ten opgedragen alle auto'j; benzine, banden en onder- '«'leny vorderen voor het ver- voer Wn de oogst. Daar op het ogenblik 54.000 vrachtakto's buiten gebruik zijn WcBens bandengebrek, voorziet bet prog' amma ook in de invoer van 100 000 banden uit de Ver. Staten 'ên Europese landen. Het Nederlandse actie-commu niqué van Vrijdag meldt, dat de Republikeinen zich sedert uit vaardiging van de order tot sta ken der vijandelijkheden meer dan 800 maal hebben schuldig gemaakt aan inbreuk op dit be vel. 347 van deze gevallen wer den gepleegd in de grensstreken van bet door de Nederlandse troe pen bevrijd gebied. Gemiddeld werden in de laatste dagen 34 in breuken per dag gepleegd. Het communiqué maakt voorts melding van gebruikelijke be schietingen van Nederlandse pos ten en patrouilles en aanvallen op bivaks, waarbij enkele malen van artillerie gebruik gemaakt werd. Ten Zuiden van Gomibong in Midden-Java stuitten de Neder landse troepen herhaaldelijk op groepen van de T. N. I., die hard nekkige tegenstand boden en ge voelige verliezen leden. Ook ten Noordwesten van Goxabong ont stond een vuurgevecht met ge- infiltreerde Republikeinen. In het gebied werden Wates, Getasan en Kopeng gezuiverd, waarbij krachtige* tegenstand van vooruitgeschoven troepen van de T. N. I. werd ondervonden. Uit de omgeving van Leomad- jan in Oost-Java werden herhaal delijk schietpartijen gerappor teerd. Bij zuiveringsacties in het gebied van Tandjongpoera in N.- Sumatra werd in een vuurge vecht een aantal Republikeinen gedood en gewond. Een aanvullend communiqué meldt, dat in Medan 12.000 Chi nezen een protestbetoging hebben gehouden tegen de wandaden van Republ. strijdkrachten tegenover de Chinese bevolking aan de Oostkust. Talrijke slachtoffers van de wandaden, weduwen, we zen, gewonden en mishandelden, namen deel aan de betoging. Een voor de Landvoogd bestemde pe titie werd de Resident terhand gesteld. De Chinese consul werd een petitie voor doorzending aan de regering te Nanking over handigd. De militaire politie ar resteerde een Indonesiër, Soeit genaamd, die schuldig is aan de moord op de Zwitserse familie Kunzle. De arrestant bekende de moord bedreven te hebben. Schul dige verklaarde gehandeld te heb ben op bevel van de politie tevens pemoeda-commandant. Hij had zich juwelen en geld, tot een bedrag van 15000 gulden, van de Zwitserse familie toegeëigend. Het bedrag is thans door de po litie achterhaald. Op aanwijzing van de moordenaar is het lichaam van de zoon van genoemde fami lie opgegraven. Bij Koninklijk Besluit is be paald, dat gedurende de tijd dat Minister Jonkman door ziekte verhinderd is zijn werkzaamheden te verrichten, zijn departement door de Minister-President wordt waargenomen. Dr. Beel jreedt met ingang van 30 Augustus op als Minister van Overzeese Ge biedsdelen a.i. Op 8 September '44 werd een proclamatie van Soe- karno gepubliceerd, die in rood-witte kleuren was ge drukt. Exemplaren van deze proclamatie zijn thans ge vonden. De inhoudt luidt: „Volk van Indonesië, de dageraad breekt aan. Op 7 September heeft Japan open lijk beloofd, dat Indonesië haar vrijheid zou krijgen. Dit is één van de vele zege ningen, die de Japanse kei zer over ons volk uitstrooit. Ik heb altijd vertrouwen ge steld in Japan. Door deze belofte ben ik nog meer in dit vertrouwen gesterkt. De vrijheidsgodin wuift ons toe, maar er zijn boze geesten, die ons de weg ver sperren. Vernietig ze. Ver draag alle ontberingen. Vecht met doodsverachting Volgens het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass heeft het on afhankelijke dagblad „Oberoes terreichische Naehxichten"', dat te Wenen verschijnt, een bericht gepubliceerd van zijn correspon dent te New-York, dat te Fair banks in Alaska de aanleg van het eerste vliegveld ten gebruike bij een atoomoorlog zijn vol tooiing nadert". Voor de oorlog hadden alleen pelsjagers, vissers en goudzoekers belangstelling voor dit gebied. Op het ogenblik heeft dit deel van de Noord- Amerikaanse wereld, dat slechts door de Beringstraat van het Sovjet-Russische gebied is ge scheiden, buitengewone strate gische betekenis gekregen. Ver meldenswaard is het feit, dat men er niet minder dan 40 mil- lioen dollar aan ten koste legt om Fairbanks tot strategisch centrum van een mogelijke oorlog in de Noordpool fe maken", aldus het door Tass geciteerde bericht. Als reden V<x>r het, nog niet momenteel zowel in een finan- officieel beves.igde, aftreden van ciële als in een schaarste-crisis Ramadier wo dt door welinge-1 bevond, aldus meldt A.F.P., Het nationaal comité handha ving Rijkseenheid heeft Vrijdag het volgende telegram aan de Ministerraad gezonden Nu eindelijk door de Regering hier en in Indië openlijk zijn er kend de verschrikkelijke misstan den en gruwelen, welke de z.g. Republiek van Djogja op haar geweten heeft, verwacht het na tionaal comité handhaving Rijks eenheid, hetwelk op deze feiten reeds maandenlang heeft gewe zen, dat de regering thans on middellijk order zal geven deze haard van misdaad uit te roeien, gezien het feit, dat het hier gaat om het leven en de veiligheid van millioenen onzer Rijksgenoten en Amerika, Engeland en-Ne derland doen him uiterste best hier terug te komen. Vecht tot aan uw dood om dit te verhinderen. Het is een leugen, wanneer gezegd wordt dat deze terugkeer voorspoed betekent. Omge keerd is het thans klaar en duidelijk, dat Japan Indone sia Merdeka eikient. Hebt vertrouwen. Blijft stand vastig. Strijdt op leven en dood tezamen met Japan op naar de overwinning en de onafhankelijkheid. Maar ook daarna zullen wij met Japan blijven samenwerken." lichte waarnemers opgegeven, dat de Minister-President niet tevre den was met.de kleine meerder heid, welke dUrstemming over de vertrouwenskwestie van de steenkool-subsidie yoor de rege ring heeft opgeleverd, Ramadier zou ervan overtuigd zijn, dat, gezien het hoge aantal onthoudingen 'Van radicale afge vaardigden Ci'Aolgens A.F.P. is officieel een gj.'tal van 54 onthou dingen opgegfcven), het kabinet niet meer ue vereiste eenheid bezit om de economische situatie van de komende twee maanden onder de ogen! te zien. De communisten hebben tegen gestemd, terwijl de uiterst recht se Republikf' nse Vrijheidspartij gedeeltelijk te jen stemde en zich gedeeltelijk ..uithield van stem ming. Dit was voor de vijfde maal in zever.' maanden tijds, daj. Ramadier de kwestie van ver trouwen steld-.. Onmiddellijk na de stemming heeft Ramadfer een onderhoud gehad met Président Auriol. De ministerraad f zou Vrijdagmiddag bijeenkomen. J. Vóór de stemming had Rama- en dat het volgen van een finan ciële politiek, hoewel geboden, niet voldoende was. Er moest een politiek van geleide economie gevoerd worden, die het specule ren zou uitschakelen. De Franse Minister-tPresident, Paul Ramadier, heeft, naar in -gewoonlijk welingelichte kringen verluidt, aan President Auriol zijn ontslag aangeboden. Auriol verzoekt het Kabinet aan te -blijven. Naar Reuter meldt heeft Vin cent Auriol de Regerine-Ramadier Vrijdagavond overreed om aan te blijven, nadat de Minister-Presi dent officieus zijn ontslag had in gediend. Officieel is medegedeeld, dat Ramadier een motie van vertrou wen van de Franse nationale ver- dier betoogd, dat Frankrijk zich gadering verworven heeft met 292 I stemmen vóór tegen. en 243 stemmen De Paus richtte zich gisteren via de radio met een toespraak tot het Mariacongres te Maas tricht. De Paus sprak ongeveer als volgt: Het is met vreugde, dat wij het woord richten tot hen, die de indrukwekkende manifestatie hebben georganiseerd, om Moe der Maria te eren in de zo op rechte Katholieke stad Maas tricht, een stad zoo rijk aan oude monumenten en schatten van Christelijke cultuur en die door een bijzondere genade voor de ooriogsverwoestingen gespaard bleef. I Uw congres duidt ortgeveer het j einde aan van een eeuw, die zon- I der twijfel dient te worden opge- 1 tekend als een der meest opmer- I kelijke voor de Katholieke Kerk 1 in Nederland. Honderd jaren j van vooruitgang, van groei, van kracht, wat betreft organisatie en manifestatie van kerkelijk ongetwijfeld, maar Gerucht omtrent aftreden van Ra/madier niet bevestigd. Het feit, dat Ramadier onmid dellijk na de stemming over de vertrouwenskwestie in verband met de steenkool-subsidie een on derhoud met President Auriol heeft "gehad, heeft het gerucht mmder van vervolmaking van het ontstaan, dat hij zijn ontslag inwendige let/en der gelovigen, j heeft eboden. EJr echter Met vreugde -ennelden wrvoor- Vrijda i|d om half zes nog al de organisatie van het Katho- _,.1_ lieke onderwijs, de Katholieke jeugdbeweging, die ge hebt ge leven niet 1 niets bekend, dat dit gerucht zou kunnen bevestigen. De Minister raad, die Vrijdagmiddag is bijeen gekomen, vergaderde laat in de avond nog steeds voort. De Franse Minister Robert Schuman (MRP) heeft bij het succes uw ij er en uw opdracht verlaten van de Kabinetszitting JuXH r,A,_ veiKlaard: „Er is geen sprake van een crisis noch van een af kregen als p ijs voor een lang durig en volhardend pogen. De sociale actie, die ge voert volgens de ri ihtlijnen der kerke lijke overheden, bekroont met Volgens radio Koblenz heeft de vroegste nachtvorst sinds 1902 zware schade aangericht aan groenten en andere producten in dc Franse zone van Duitsland. Te Donauesschingen (Baden) daalde de temperatuur tot 4.5 graden avond Fahrenheit onder nul te Freiburg tot 1.8 gr. onder nul. Abt André Glory en Romain Robert, voorzitter van het Prae- historisch genootschap van Arie- de zedelijke verplichtingen van Se< hebben in twee grotten in de het Koninkrijk als rechtstaat op omgeving van Espect in Haute- Chri^teliike srrmidilap- .Garonne praehistorische skeletten Dit tel egranT was getekend ontdekt. Uit vaatwerk en siera- door Prof. Gerbrandy, oud-Minis- den, die daarbij gevonden zijn, ter Weiter en Generaal Winkel-kan worden opgemaakt, dat on- man j geveer 3000 jaar voor 't einde van het bronzen tijdperk als datering moet worden aangenomen. Het Beierse Ministerie voor de Zuivering heeft bekend ge maakt dat Franz Guertner, de In een exclusieve uitzendin voor de National Broadcasting Corporation (V. S.) heeft -Dr. Van Mook een toespraak gehou den over de toestand in Indone sië. Dr. Van Mook gaf hierbij een uiteenzetting over het ver loop van de politieke ontwikke ling in Indonesië en wees op de noodzakelijkheid en de reèhtvaar digheid van het ingrijpen der Re gering door middel van een po litionele actie. Spreker wees er op, dat een groot aantal Indonesiërs wenst te bewijzen, dat ook zij bekwaam zijn hun land te besturen en datgebracht", aldus riep hij uit. de slechte gang van zaken bij de Republikeinse regering allerminst te wijten is aan een onbekwaam heid van hun ras. De omstandig heid, dat de Japanse invloed niet volledig werd teniet gedaan, heeft hem inziens verhinderd, de grond-1 troebeler! slagen te leggen voor een her stel, dat de Vrije Staten van In donesië de gelegenheid zal bie den hun plaats in de wereld te vinden. Dr. Van Mook besloot met er op te wijzen, dat op Nederland de plicht rust bijstand te verlenen totdat het gebouw voltooid zal zijn. „Wij hebben geen enkele terri toriale bedoeling in Grieks Thra- cië" aldus heeft Hasan Sakan, de vroegere Minister van Justitie Turkse Minster van Buiten- i van Duitsland, die in 1941 over- landse Zaken, tijdens een debat leden is, posthuum berecht zal in het departement over de situa- worden wegens de- ondertekening tie van de Turkse minderheden van de anti-Jodenwetten „ter he in Griekenland, Bulgarije en Joe-scherming van het Duitse bloed c* 1 1.1 n M J TV I ftw rlo I li ïitoA T T *\v/,nAr, nr, 1 Groepen van jonge mannen verschenen Vrijdag voor Gandhi's huis te Calcutta en leverden wa pens in, d'ie bij de onlusten te Cal cutta gebruikt waren. De eerste inleveringen vonden Donderdag plaats, nadat Gandhi zijn vasten dat hij gedurende drie dagen had volgehouden ge staakt had. Volgens een radio bericht uit New Delhi zouden de laatste 36 uur geen ongeregeld heden meer plaats gevonden heb ben. Het beroep van Nikola Pet kof, de Bulgaarse oppositie-leider, die wegens verraad ter dood ver oordeeld is, zal 16 September door het Hof van Cassatie te Sofia worden gehoord, aldus meldt radio Moskou. Omtrent het verdwijnen van de Minister-President van Thurin gen, Dr. Rudolf Paul, wordt ge meld, dat Paul gewoontegetrouw go-Slavië verklaard. De Minister I en de Duitse eer". Het proces zal 1 bet weekeinde had doorgebracht maakte bekend, dat de. regering van Turkije het plan heeft om bij de belanghebbende regeringen stappen te doen dat zij tp hulp komen aan de Turkse minder heden, die zich op het ogenblik in de Balkanstaten bevinden. Tijdens het debat richtte een interpellant zich heftig tegen de regeringspolitiek van afwachting:*'Vres één jaar geleden en be- „Wachten wij met handelen tot-1 zocbt 35 havens tussen Rio de dat er geen Turk meer in de Bal- Janeiro en Port Said. De reis van kan overblijft? Onze verdrukte Spanje naar de Bahama-eilanden broeders moeten zonder verwijl was 'n reconstructie van de route plaats - hebben teneinde over de geldigheid van zijn testament te kunnen beslissen. Te New-York is een Kaag (éénmaster), bemand met 4 Ar gentijnse zeilers, aangekomen na 'n zeeweg afgelegd te hebben van 27.200 km. Zij verliet Buenos naar 't moederland worden terug- De Premiers van India en Pa kistan en andere leiders hebben een conferentie aangaande de in de Pendsjaab be ëindigd en hebben aangekondigd, dat er strenge maatregelen tegeh via Columbus op zijn ontdekkings reis in 1492 volgde, en duurde 31 dagen. Gravin Edda Ciano, de we duwe van de gewezen Minister van Buitenlandse Zaken van Mus solini, heeft de mémoires van wij len haar man aan een Amerikaan se uitgever verkocht, yermoede- lijk zal men de Italiaanse Minis- de onruststokers zuilen worden ter van Justitie vragen stellen in genomen. De eerste taak die hier wacht is de bescherming van alle vluchtelingen en het geven van een garantie voor veilige door tocht van die vluchtelingen. De regeringen van India en Pakistan zullen hiertoe alles in bet werk stellen. verband met de koopsom die haar onmiddellijk ter hand is gesteld. Men meent namelijk dat de op brengst aan de Staat toekomt, daar de mémoires voor een groot gedeelte gebaseerd zijn op gehei me staatsdocumenten. in het Golfhotel van Oberhof in de Thuringer bergen. Hij was vergezeld van zijn vrouw, en verder van mevr. Bauer, chef- tolk van de regering van Thurin gen, die in gezelschap van haar zoon reisde en van twee politie beambten. Maandagmorgen ver trok Dr. Paul uit Oberhof met een politie-beambte. Zijn vrouw én de familie Bauer volgden hem een uur nadien. De auto, waar in Paul reisde, is voor het laatst gezien Maandagmiddag op de autoweg in de buurt van Beelitz bij Potsdam, gaande richting Berlijn. Nadat aanvankelijk geruchten gingen over een aanslag wordt thans in krantenberichten gezegd, dat Dr. Paul op de vlucht zou zijn gegaan, daar zijn positie on houdbaar zou zijn geworden in verband met onthullingen over pro-nazistische antecedenten. Dr. Paul zou ook in financiële moeilijkheden verkeren tengevol ge van een leven op grote voet. Het bericht over Paul's ver dwijnen heeft grote opschudding in Thuringen vero'orzaakt. De regering is in permanente zitting bijeen. aan de Katho ieke Kerk. Het is billik, te erkennen, hoe ge in de m- eilijkste tijden een voorbeeldige trouw aan het Va derland hefcs bewaard en hier bij bent voorgegaan door uw hoogwaardig episcopaat, met aan de spits de Kardinaal-Aartsbis schop van I trecht, onze legaat op uw congres, dat Katholieke leer en moraal heeft gesteld tegenover de dwalingen van hei dendom en racisme en deze on verschrokken heeft verdedigd tegen allerlei' excessen. Hoe zou dan niet van harte in machtige harmonie omhoog stijgen een lied van dank aan God, de Vader der Barmhartig heid en hen, die de Katholieke Kerk in Nederland hebben be stuurd en geleid, geldt mede onze dank. Diepe eer betuigen wij aan God, am Christus, aan de Heilige Maagd Maria, die uw bescherming en uw voorspraak is, wier moederlijke zorgen zich op zo tastbare wijze gedurende de laatste eeuwen hebben ge toond. De toekcmst, dierbare zonen en dochterg is ondoordringbaar voor uw ogen, alleen de Godde- lijae Alwetendheid weet, wat zij u brengen eal. In ieder geval rust op u Ie plicht, om te be houden, en zelfs altijd hoger op te voeren, Iet peil van uw gods dienstig leven. De geschiedenis der kerk be wijst, hoe moeilijk het is, een dergelijke plicht te vervullen welk een diepe nederigheid daar toe nodig is, welk een nauwe vei- eniging met Christus en een bouwen op bovennatuurlijke kracht. Opdat ge allen uw taak w&ardig zult, zijn, zal Maria u te hulp komen. Zij is de Moeder hij God's Genade. Moge Zij voor het vrome en god-vrezende volk de standvastigheid van het ware ge loof en vervulling der geboden brengen, moge Zij hen, die zich van God verwijderd hebben, wederom aan Godes gebod onder werpen, moge Zij voor uw pries- sters de genade van het heilige leven verkrijgen en doen ont vlammen voor het heil der zielen, moge Zij voor de kinderen en de jongelieden zich de zorgende Moeder betonen, opdat Zij rein naar geest en lichaam zich in de jaren van hup wasdom kun nen opvoeren tot de volmaking van de Christelijk geest. Moge Zij tenslotte voor hen, die de verantwoording voor het burger lijke bestuur dragen een waar inzicht brengen, dat hun de kracht voor de uitvoering verschaffen. O, treden. Wij bestuderen eenvoudig de details van het economische Regeringsprogramma." Toen enkele maanden gelede? het tussen Nederland en Dene marken bestaande handelsver drag tot 31 Maart 1948 werd ver lengd, is in het bij deze overeen komst gevoegde protocol de mo gelijkheid opengelaten tot een la tere verhoging van de Deense leveringen van slachtvee. Dene marken was toen namelijk niet in staat in dit opzicht aan de Neder landse verlangens te voldoen. In dezer dagen te Kopenhagen ge voerde onderhandelingen over uit breiding van het handelsverdrag is o.m. over de verhoging van de levering van slachtvee overeen stemming bereikt. Denemarken êal aan Nederland nog 10.000 run deren en enkele andere producten van minder essentieel karakter leveren, terwijl Nederland naar Denemarken o.a. 5000 ton copra en een contingent bloembollen zal uitvoeren. NIEUWE BONNEN VOOR FIETSBANDEN. Het C.D.K. deelt mede, dat t/m 31 October a.s. op de bon C 29 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 609, een toer-buitenband verkrijg baar is. Voor het kopen van een binnenband zijn gedurende dit tijdvak geldig de bonnen D 40 en D 41 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 607, resp. BI 608. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen be trokken worden. Inwisseling te gen een bandenbon bij de Distri- butiedienst is niet nodig. WEDEROM EXTRA VLEES. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat voor perso nen geboren in 1942 en vroeger t/m 14 September a.s. op bon L06 diversen van de bonkaart voor voedingsmiddelen 100 gram vlees verkrijgbaar is. aan dit grote congres, U ter ere, deelnamen en aan allen, die met zal hen verenigd zijn met hart en geest, opdat deze zo schitterende Maria, Sterre van de Zee, plechtigheid bekroond worde met bewaar uw getrouwen voor de een overvloedige genade, in de zonde, hef hun geest omhoog, geest van Jezus Christus, uw geef den gevangenen de vrijheid, Zoon, aan wien alle roem en eer. troost de statenlozen en onbe- j met de Vader en de Heilige huisden, evenals de armen en Geest in alle eeuwen der eeuwen behoeftigen. Weiger uw hulp-1 Tenslotte schonk de Paus de vaardige hanc' jpiet aan allen, die apostolische zegen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1