-ll P!"« m 7 TtU WU L i!' J» Ky 1 4^-m l|ir U m A. F. L.-AFGEVAARDIGDE UIT DE PROVINCIE Blllr1'"1 I J,V- 3 P' i| Liefde op het land I- meisjes in uniform wekt misnoegen van Brits congres van vakverenigingen JK r jat, -Ji I onfe 1 r L 1 <t\! J 8 1st ir, k'f f '1. iF kfNen [Pp tie fif* r1 F5' I R I m Ir I Tip™-, v n of iia Rotterdam geen uitzondering meer Opleving der slavenhandel in Afrika K. L. M.-vliegtuig in de modder 0e landbouwtentoonstelling in de residentie VOOR SONNEVANCK EN ZONNESTRAAL Voetbalpools oorzaak van illegale deviezenuitvoer 41 l'anJs] Li* Istnj lv •*n jy K >«i 'i r" hei j< KJ P-|V"ii< p. „s V jrJdlj 'ieti rR C pnvHi 1 il kenad l fcutfi Ifl f'I r i,n BI f M;iog- Pt 1:1 ;ö;aJ Toen een afgevaardigde van de American Federation op de con ferentie van het Brits congres van vakverenigingen (T.U.C.)een aanval deed op de regering van de Sovjet-Unie, werd hij onder broken door kreten als „ga heen" en ..onzin". De spreker, G. J. Richardson, verklaarde, dat zijn achting voor het Sovjet-volk groot was, maar da* de huidige moeilijkheden ge heel waren toe te schrijven aan ht verkrachting (door de rege ring in het Kremlin) van elke overeenkomst, die het bestaan van zwakke nabuurstaten moest ver zekeren. „De wrijving tussen de Verenigde Staten en de Sovjet unie is toe te schrijven aan de ■txpansie-drang van de Sovjet unie. haar weigering om samen Uitzonderingen bevestigen de regel. Rotterdam was zo'n uit zondering wat de indeling van de raadszaal betreft. Overal in den lande zat het college van B. en W. al dan niet broederlijk aan een „bestuurstafel" voor het front van de raadsleden, doch in Rot terdam zetelde, schier eenzaam, de burgemeester onder een bal dakijn in een vorstelijke zetel. De gemeente-secretaris alleen zat rechts van hem. Wat de wethouders betreft, die zaten verscholen tussen hun frac ties, wat iemand eens de opmer king ontlokte, dat men hier met recht door dè bomen het bos niet kon zien. Na enige vergeefse pogingen de meerderheid van de raad scheen tot tweemaal toe de oude situatie te knus te vinden om er verandering in te brengen ge lukte het burgemeester Oud ten slotte toch medewerking te ver krijgen voor het veranderen van de raadszaal, naar het model van de „in de aanhef dezes vermel den regel". Zo kon het Donderdagmiddag gebeuren, dat de wethouders aan weerszijden van de burgemeester zetelden, met dien verstande, dat de gemeente-secretaris Mr. M. Smeding die juist van een langdurige ziekte hersteld was en deswege door de burgemeester werd gecomplimenteerd nu tot „linkerhand" van Mr. Oud is ge worden. Een zetel aan die kant bleef nog onbezet. Men kan nooit weten, of er nog eens een wet houder bij komt. In ieder geval Is Rotterdam nu geen uitzonde ring meer. Blijft de vraag, of een regel zonder uitzondering eigenlijk nog een regel is. Naar de correspondent van Bei- ga te Durban mededeelt, zou vol gens officieren van de koopvaar dijvloot, die te Durban uit havens van Middellandse Zee en Rode Zee .zijn aangekomen, de slaven handel door de Arabieren tussen Afrika en Arabië via de Rode Zee hervat zijn. Als gevolg van het terugtrekken der Britse militaire patrouilles na het einde^van de oorlog zouden, de slavenjagers stoutmoediger zijn geworden. Rijke Arabieren zouden voor een mooie slavin 30 tot 40 pond moeten betalen, terwijl een sterk'e jonge man 80 pond kost. De Ara bieren beklagen er zich over dat deze prijzen het dubbele zijn van de vooroorlogse. Het merepdeel der slaven zou afkomstig zijn van de Ivoorkust, de Goudkust en Kameroen. De verzamelplaats zou zich in de Soe dan bevinden. Een liefdes-roman van BERTA RUCK 70) (Nadruk verboden) Natuurlijk vond ze er precies hetzelfde van. Maar iik veronder stel, dat ze als enig antwoord al dieper en dieper bloosde, half van emotie, half tengevolge van de ovenhitte. 'Toen we bij dit stadium der ge beurtenissen waren aangeland voor zover Elisabeth me die dan verkoos te vertellen - vroeg ik tn. spanning: „En onmiddellijk daarna heeft hij je toen zeker ge vraagd?" Maar Elisabeth zei: „Hij heeft me helemaal niet gevraagd.' Wat?'" schreeuwde ik. „Hij heeft me niet gevraagd," herhaalde de mannenhaatster met nadruk. „Dat deed ik." Ik moest wel," verklaarde mrjn te werken en haar verwerping van elke poging tot internationale controle op de atoomenergie". Hier ontstond tumult. Er klonken uitroepen als „nonsens", „foei". En een afgevaardigde riep: „Kom hier niet de Sovjet-Unie beledi- De president der conferentie G. W. Thompson, riep de aanwe zigen tot de orde en eiste het recht van ongehinderd spreken voor Richardson op. Onder ap plaus voegde hij er aan toe, dat de raad van het Brits congres van vakverenigingen grondig van me ning verschilt met de Amerika nen. Richardson sprak daarop ver der, maar werd nog meermalen geïnterrumpeerd. Hij oefende critiek op de wereldbond van vak verenigingen, die immer op de hand zou zijn van „door de staat gecontroleerde vakverenigingen achter het stalen gordijn" en •Hechts de buitenlandse politiek van „zekere regeringen en satel liet-naties" zou volgen. „De Amerikaanse federatie van de arbeid heeft vertrouwen in de eind-overwinning van onze demo cratische manier van leven", al dus besloot hij. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Bulldozers zullen het toestel gedurende de nacht uit de modder trekken. Gezagvoerder van de PH-CTC „Edamwas de heer W. C. Ver- steegh, zoon van de Directeur der K.N.LL.M. Er waren acht en twintig pasagiers aan boord. De „Edam" zal heden met een andere bemanning naar Nederland ver trekken. Bij de landing op het vliegveld Kemajoran bij Batavia is Woens dagavond om een en twintig uur Java-tijd de K.L.M.-Douglas DC-4 „Edam" door de gladheid van de startbaan tot honderd meter bui ten de startbaan doorgegleden. Ruim 9000 bezoekers telden de Houtrusthallen en terreinen Woensdag ter gelegenheid van de Eeuwfeest-tentoonstelling van de Hollandse Maatschappij v. Land bouw. Landbouwdeskundigen wa ren van oordeel, dat tijdens de rundveedagen „de meest homoge ne collectie rundvee, die ooit in Nederland bijeen was", zich op Houtrust heeft gepresenteerd. Donderdag was het de beurt aan de paarden. De hoeven van ruim tweehonderd trekpaarden en tuigpaarden van Gronings- en Gelders type joegen het stof hoog op boven de hoofden van de tal loze liefhebbers, die zich rond de keuringskringen verdrongen. Niet alleen hengsten en jonge en oude re merries troklien de bewonde ring, doch evenzeer de fraai op getoomde zware trekdieren. De eerste buitenlandse Gezant, die gistermorgen de tentoonstel ling bezocht was Dr. R. Friedlin- gerPranter, van Oostenrijk. Voorts werden de Gezanten van Finland, Spanje en Zweden ver wacht, alsmede de Zweedse land- ibouwattaché. Het bezoek van stedelingen was gistermorgen in vergelijking met Woensdag, reeds stijgend. De Luxemburgse Gezant, de heer S. E. M. A. Collart, bracht Dinsdagavond een onver wacht bezoek aan de expositie. WATERSCHAP WAARDE. In een vergadering van inge landen van het Waterschap Waarde, werd na een uiteenzet ting van Prof. Visser uit Wage- ningen, over de afwatering van het waterschap, besloten een wa tergemaal te plaatsen bij de sluis aan de zeedijk, om hiermede een afdoende en geregelde afwatering te verkrijgen. De kosten zullen neerkomen op circa 50.000. Verder werd besloten, om voor de eerstvolgende 5 jaren, een ge- schot op het bebouwd te heffen. GROEDE. H. M. de Koningin schenkt een tractor. Woensdagmorgen om 11 uur had op het gemeentehuis te Groede. de officiële overdracht plaats van een tractor, geschon ken door H. M. de Koningin aan de werktuigenvereniging „Helpt Elkander" te Groede. Burgemeester Everaars heette, namens het gemeentebestuur van Groede de heer Ir. van Geus, in tendant van H. M. de Koningin, de heer Van Dijk, Rijkslandbouw- consulent in West Zeeuws-Vlaan- deren en h*t bestuur van de pas opgerichte coöperatie hartelijk welkom. De heer Van Geuns schetste in een korte toespraak de moeilijk heden in deze na-oorlogse tijden en was zeer blij vooral de land bouw, \relke in deze streek met zulke gwte moeilijkheden te kam pen heeft, dit geschenk van onze Landsvrouwe in Groede te kun nen aanbieden. Hij hoopte dat deze landbouw-trekker, een blijk van innig medeleven van onze Koningin," een bijdrage mag wor den in de welstand van de land bouw. Hijl bracht .ook hartelijk dank uit aan de heer Van Dijk voor ziin medewerking. Hierna sprak de heer Van Dijk, Rijkslandbouwconisulent in deze vriendinnetje met een kleur als vuur. „Hij dwong me ertoe." „Hoe kan dat nou Elisabeth legde uit, hoe dat ge praat over verlovingen haar zo zennuwachtig had gemaakt dat ze niet meer geweten had wat ze zich voor 'n houding moest geven en van pure radeloosheid vreselijk was gaan snauwen. Ze zei scherp: „De ingemaakte besseni moeten in de oven, zodra het brood eruit komt, dus u deed beter, ze vast uit de bijkeuken te halen, inplaats van daar maar te staan redeneren." Bij die \yoorden scheen kolonel Fielding ineen te krimpen. Hij zag er plotseling diepellendig uit (vol gens Elisabeth). Hij zei met een innig-treurige stem: „Heb ik eh iets misdaan? Ik vrees van wel. U is boos op me, juffrouw Weare. Ik'zal weggaan." Elisabeth verzocht hem, niet weg te gaan (ik veronderstel, dat het" schijnheipg wezen een bewe ging in de richting van de deur had gemaakt) en gaf te kennen, dat ze in het rhinst niet boos was, waarom zou ze in vredesnaam De jonge kolonel sloeg toen een "heel pathetische toon aan (ik kon streek, enkele woorden en bracht naar voren, dat het voor hem zeer moeilijk was in deze door oorlogs handelingen zwaar getroffen streek, een geschikt rayon te kie.- zen, waar het geschenk als dit welkom en op zijn plaats zou zijn. De leden van de vereniging zijn allen zeer gedupeerd en de tractor zal hun bedrijven zeer te stade komen. Hij dankte de heer Van Geuns voor de buitengewone eer hem in zijn ambtsgebied te beurt gevallen. Vervolgens sprak de heer Van Striën, voorzitter van de werk tuigenvereniging voor kleine boe ren, een hartelijk woord van dank uit. Hij zeide, hoewel het verdwij nen van de paarden door de voort gang van de mechanisatie hem aan het hart ging, zeer dankbaar te zijn voor deze sympathieke geste van H M. de Koningin, die weer op overtuigende wijze het bewijs leverde hoe onze geërbiedigde Landsvrouwe meeleefde met Haar volk. Hij zal de Intendant van de Koningin zeer erkentelijk zijn voor het overbrengen van hun welgemeende dank. Tnslotte bracht hij dank uit aan de heer Van Dijk, voor zijn advi serende steun in de interne aange legenheden van de vereniging en het medeleven van het gemeente bestuur voor de landbouw in deze gemeente. Met zijn collega's zal hij eensgezind trachten het ge schenk efficiëilt te gebruiken en sprak de hoop uit dat de vereni ging „Helpt Elkander" alle moei lijkheden het hoofd zal kunnen bieden. Tenslotte besloot de burgemees ter van Groede met de wens uit te spreken dat dit prachtige en waardevolle geschenk van H.M. de Koningin een stimulans mag zijn om met noeste arbeid het werk van de boer voort te zetten. Hij stelde dan voor dit geschenk, als symbool van de liefde van on ze Vorstin voor. Haar volk de 't horen) en beklaagde zich, dat alle meisjes altijd de pik op hem schenen te hebben. Ja! Ze von den hem altijd onuitstaanbaar en verfoeiden hem, zonder dat hij er ooit achter kon komen, wat hij misdreven had. Ik kon me voorstellen, hoe hij zijn, hoofd een beetje schuin had gehouden, terwijl hij Elisabeth zijn sprookje vertelde, jongensachtig- naïef. Ze gooide er uit: „Ik verfoei u niet!" en haastte zich naar de hij keuken om de grote glazen potten met inmaak te halen. Hij volgde haar op de voet, eveneens potten met bessen torsend en klagelijk mompelend, dat géén meisje ooit werkelijk iets om hem zou geven echt veel geven. Elisabeth zei, dat hij meer dan ooit leek op die „Valkenier" van dat prentje uit haar (kinderjaren. Ik kon me haar verzaligde blik lévendig voorstellen! Ze stonden nu weer in de keu ken, vlak voor de oven. Hij had met twee handen een pot bessen gegrepen, die zij nog vasthield. „Re zou het' nooit kunnen gelo ven", verzekerde die jonge ban diet haar met 'een gretige blik naam van „Oranje-trekker" te geven. Een dronfc op H.M. de Koningin en de gemeente Groede volgde, waarna de tractor voor de geno digden gedemonstreerd werd. HULST. Invasie. Op 3 September trok een leger van 9 Spanjaarden, waarvan één gewapend was met een niet snij dende, in de schede gestoken to neeldegen, de stad Hulst in. Moedig en plichtsgetrouw re kende de politiemacht hen in. Bij nader onderzoek bleken zij uit Sas van Gent te komen met de vredelievende bedoelingen om de inwoners van diverse gemeenten uit te nodigen tot het bijwonen van het aldaar op te voeren open luchtspel. De Spanjaarden, voelden zich in hun eer aangetast, vooral na de hartelijke ontvangst in andere •gemeenten. Daarom hebben zij na enige tijd in het gemeentehuis' vertoefd te hebben, zich zelf in vrijheid gesteld. IERSEKE. Tienpotige luchtpassagiers. Donderdagmorgen omstreeks 7 uur landde op het vliegveld bij Woensdrecht een speciale K. Ii. M.-machine met 2500 kreeften aan boord. De zending is afkom stig uit Stavanger en bestemd voor de kwekerijen te Ierseke. De kreeften, die in kratten ver pakt waren, kwamen in uitste kende toestand aan. KOEWACHT. r Kermis. Zondag, Maandag en Dinsdag a.s. zal te Koewacht weer de jaar lijkse kermis worden gevierd. Zo als naar gewoonte blijkt er ook thans weer grote drukte te ko men. Reeds verschillende kermis klanten mfet schommels, molens en kramen hebben reeds een plek je uitgezocht. Zowel op Hollands en Belgisch Koewacht zal alles weer voor enige dagen in feest stemming zijn, om alle zorgen een tijdje op zij te zetten. KRABBENDIJKE. Ongeluk met dodelijke afloop. De heer V. W. die op zijn rij wiel op de kruising Stationsweg- Julianastraat te Krabbendijke reed, werd door een truc aange reden. Hij kwam zodanig te val len, dat het achterwiel van de auto over zijn borst reed. Hij is later aan de opgelopen verwon dingen overleden. OVERSLAG. Koningschieting. Maandag werd door de schut tersvereniging „St. Sebastiaan", de jaarlijkse Koningschieting ge houden, waaraan 36 schutters deelnamen. De Koning werd de eerste ronde tweemaal afgescho ten en wel door de heren M. Spiessens en Achiel de Clerck. Hierdoor moest worden overge gaan tot kampen, tot tenslotte de heer Spiessens tot Koning van de vereniging werd uitgeroepen. Na de Koningschieting werd nog een schieting gehouden, wdarbij de hoogvogel werd afgemikt door de heer Florent de la Ruelle. Het grootste aantal afgeschoten vo gels per man bedroeg 6. Geslaagd Voor het examen van kommies der Inv. en Ace., slaagden de heren C. van der Vliet, J. Visser en F. Asselman, allen alhier. WEMELDINGE. Huldiging gefcneénte-secretaris. De gemeente-secretaris van Wemeldinge, de heer C. Glerum, is in een speciale zitting van de gemeenteraad gehuldigd in ver band met zijn 25-jarig jubileum. on haar radeloos-blozend ge zichtje. „Niet vóór ik 't uit haar eigen mond hoorde! Maar nie mand zou natuurlijk óóit zóveel yan me kunnen houden, om me dat ronduit te durven bekennen!" Hier brak Elisabeth haar ver haal af met een uitdagend: „Dus je ziet 't!" „Maar wat zei je?" drong ik aan. Doch dat wilden ze me geen van beiden vertellen. Vóór echter de gobde juffrouw Price terug kwam (ze maakte zich misschien 'n tikje bezorgd over haar brood) had Elisabeth het gezegd wat 't dan ook geweest mocht zijn! VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Toekijken Ik was geweldig in m'n schik met het geval. Eén van ons bei den zou nu tenminste toch ge lukkig worden! Ik zelf was blijk baar voorbestemd om eenzaam te biiiven. Tweemaal had ik nu in alle ernst mijn hart verloren. En twee maal was het op niets uitgelopen. DE COLLECTEN vragen Zaterdag aanstaande Uw I gave. U zult zeggen: er zijn lang zamerhand toch collecten genoeg en vooral op Zaterdag kan men zich niet in de binnenstad op straat vertonen of er wordt een goedbedoelde aanslag op Uw beurs gedaan. Gij hebt gelijk verstandige letzer(es) en U kunt er nog bij voegen, dat het elke dag voor steeds mjeer mensen moeilijker wordt de eindjes bij elkaar te houden. Wij zijn er nog lang niet en de vrede bracht nog lang niet overal de vurig v'erbtide wel vaart. Het Gemeentebestuur begnjpt Uw bezwaren en ook de hogere Overheid heeft maatregelen ge troffen zodat niet te vaak een beroep mag worden gedaan op de' openbare weldadigheid door middel va.n collecten. Aan bet verlenen van toestemming daar voor gaat een nauwkeurig onder zoek vooraf of de aanvragers in derdaad zo slecht hij kas zijn dat U en alle milde ïmvonérs dezer gemeente moeten omspringen. Oudere instellingen gaan voor de nieuwere zoats wij er alweer zoveel sinds de oorlog hebben leren kennen. Voor „Sonnevanck" en „Zonne- straal" höbben wij allen echte- ten warm plekje «ons hart "be waard. Wij zijn allen diep begaan met de slachtoffers der vreeslijke tuberculose en willen allen gaar ne meehelpen opdat deze beide in stellingen met hun zegenrijk werk kunnen voortgaan. Beide inrichtingen hebben zich voor deze collecte verbonden zo dat niet tweemaal een beroep op U behoeft te worden gedaan, maar da drom moogt U geiust tweemaal zoveel geven als U in beter jaren aan een van beien placht te doen. Er zijn talloze patiënten die op Uw hulp liggen te wachten om weer tot het volle leven te kunnen terugkeren, het volle leven waarvan U, hoe moei lijk de tijden ook zijn, elke dag met volle teugen geniet. Geeft düs aan aefce collecte met gulle hand opdat Te me azen ook bij „Sonnevanck'' en „Zonne straal" zijn goede naam behoudt. P. TELLEGEN. September 1947. Voor de oorlog verheugde dt Engelse voetbalpool zich in Ne derland in een geweldige popula riteit en het was dan ook geen wonder dat ondernemende lieden deze lust tot gokken, die na de oorlog zeker niet verdwenen bleek, wilden gaan exploiteren. Echter in Nederland is deze vorm van kansspel niet toege staan, dus wiërp men 'n blik over de grenzen en stelde zich in ver binding met de organisatie van de Belgische voetbalpool. In alle plaatsen in Nederland werden agenten aangesteld, die weer sub-agenten onder zich had den, zodat men de Nederlandse bevolking in al zijn geledingen kon bereiken. Deze agenten ga ven de invulformulieren uit, inden de gestorte gelden, welke zij door zonden naar de centrale figuur van het „voetbalpoolconcern" in Nederland, die er voor zorgde dat de gelden over de grens naar Bel gië gesmokkeld werden. Men heeft berekend dat op deze wijze twee a twee en een half mil- lioen deviezen op illegale wijze werd uitgevoerd. De politie kwam er achter, de centrale figuur M. A. van den Ark werd geverbali seerd en met hem tientallen agen ten én sub-ageAten in geheel Ne derland. Gistermorgen stonden achttien van deze mensen, allen uit Rotter dam en omgeving, voor de Kan tonrechter terecht. De hoofdfiguur M. A. van dei Ark werd veroordeeld tot 10W boete en twee maanden voorwaar-, delijk', de overige straffen varieer den van ƒ800 boete subs, vier maanden hechtenis en twee maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar tot 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Eerst was ik verliefd geworden op die wispelturige flirt van een Harry Markham, die me alle reder, had gegeven om te gelo ven, dat mijn gevoelens beant woord werden. Waarschijnlijk had hij nooit enige serieuze bedoeling gehad, zelfs vóór hij me in de steek liet voor Muriel. Daarna was ik gaan houden van een man, die honderd Harry's waard was. Dick Holiday had nooit "enige poging gedaan, me het hof te maken. Hij was alleen maar hulpvaardig, vriendelijk en belangstellend geweest; 'en had nooit de indruk trachten te wek ken, dat hij iets diepers voor me voelde. Toch kon ik mijn eigen hart onmogelijk het zwijgen op leggen. En nu- behoorde ook hij met hart en ziel aan Muriel toe: ik wachtte alleen nog maar op de officiële bekendmaking van hun verloving. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2