lm fk mm H ki Spoedige hulpverlening noodzakelijk 1 IE ■LÖH- ai i De Minister antwoordt voor de Raad van Cassatie is1 1 MM* Ïm ft Liefde op het land ZEEUW SCH-VLAMINGEN UIT DE PROVINCIE fk Rl 4 dfël Lifee 'Lr Iouf MW ;!mtP urh li151 rl J®[ if Hun e1 I 1 ff r 1 dW Ih 9 d<l VI l tk-fe ti *1 V u i 1 f MEISJES IN UNIFORM Geen benzine HAVENARBEIDER VERONGELUKT. Bonden van gepensionneerden adresseren Thans 8 jaar geëist tegen Modde De zaak Van Kolk Onderhandelingen over het voedselrantsoen INTERNATIONAAL BEZOEK AAN ZEELAND. ntie ro 1 ej -ik kn 4 t |6Tliepi r^j ^rtJNwi a i brat) 1 Ir uu»j ■«■k i jlvaaJi 1 Pie 'Ifftensd F ftpPisien il li •fir h ten ■flLBvLl.on I l •m "V t, rl 'e,"1 ii*< fl iv De wnd. Minister van Buiten landse Zaken van de V. S., Robert liovett, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat Amerika van meniftg' is dat de toestand in Europa zo snel slechter wordt, dat niet op de aanvaarding van het plan-Marshall kan worden ge wacht en tussentijdse hulp aan verschillende Europese landen als Engeland, Frankrijk en Italië noodzakelijk is. Het is duidelijk, aldus Lovett, dat de verslechtering van de toe stand in Europa tengevolge van slechte oogsten (vooral in Frank rijk) en de uitputting der finan ciële reserves - - getypeerd door de economische crisis in Engeland ons vroeg of laat in een gewel dige crisis kannen storten. Daar om moeten tijdelijke maatregelen 'worden genomen, liever in de ko mende maanden dan het volgend jaar. Onze missies in het buiten land melden, dat de toestand in versneld tempo achteruit gaat. Op het Ministerie van Buiten landse Zaken heeft dit bezorgheid gewekt en we zullen vóór het eind van het jaar een beslissing moeten nemen. Lovett wilde niet zeggen, of een speciale zitting van het congres nodig zou zijn. Hij wees er op, dat de Wereldbank en de Export en Importbank in enkele gevallen met een lening zou kunnen hel pen, hoewel de leningen van deze instellingen eigenlijk voor projec ten op lange termijn bestemd zijn. Er moet echter een tijdelijk mid del gevonden worden om gelden te verschaffen. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Droessen, betref fende de toewijzing van de import van Thomasslakkenmeel, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voecjsel voorziening geant woord, dat met ingang van 1 Maart 1947 de distributie van fos faatmeststoffen werd opgeheven, aangezien ruim voldoende fosfaat meststoffen voor de Nederlandse Land- en Tuinbouw aanivezig wa ren en voor de toekomst geen te kort aan deze meststoffen be hoefde te worden gevreesd. Ook werden de overheidsbe moeiingen met de import van deze meststoffen tot een mini mum beperkt; er wordt nog slechts op toegezien, dat de totale importen van Thomasslakken meel en eventueel andere fosfaat meststoffen beperkt blijven tot de hcfeveelheden. welke in de inter nationale handelsovereenkomsten zijn voorzien. Waar, zoals uit hef bovenstaan de volgt, de quotering van de im port van Thomasslakkenmeel op basis van de importen gedurende de vijf aan de oorlog voorafgaan de jaren werd opgeheven, is niet te verwachten, dat onden de hui dige regeling het Thomasslakken meel in geheel dezelfde verhou ding ter beschikking van de im porteurs zal komen als voordien het geval was. Het is waarschijnlijk, dat de verdeling van het geïmporteerde Thomasslakkenmeel over de kunstmesthandel en de uiteinde lijke afnemers thans anders is dan in de tijd. dat voor dit pro duct een distributieregeling be stond. Aan de Minister staan geen gegevens ten dienste, op grond waarvan hij deze verschui ving nauwkeurig zou kunnen be oordelen. 'Naar de Minister uit ambtsberichten is gebleken, mag op grond van ingewonnen infor maties worden aangenomen, dat niet behoeft te worden gevreesd, dat naar verhouding te weinig Thomassslakkenmeel ter beschik king komt van de lichte gronden. Zoals uit de beantwoording van de voorgaande vragen blijkt, acht de Minister geen termen aan wezig om te bevorderen dat de import van Thomasslakkenmeel wordt gequoteerd °P™euw voorschriften omtrent de distri butie worden gegeven. Een liefdes-roman van BERTA RUCK George Kennan, hoofd van de commissie voor economische poli tiek van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken, is gisteren nog uit Parijs, waar hij aan de bespre kingen, over het plan-Marshall heeft deelgenomen te Washington teruggekeerd om rapport uit te brengen. Ook Marshall wordt binnen 24 uur uit Rio terugver wacht. Lovett verklaarde verder, dat deskundigen van de Ministeries *van Buitenlandse Zaken en Finan ciën thans de mogelijkheid van het vormen van een „pool tot steun der valuta" bespreken om de financiële stabiliteit van Euro pa te bevorderen. Lovett wees er in dit verband op, dat de besprekingen inzake de „pool" nog in een beginsta dium zijn. Het idee zou zijn de valuta der landen met te geringe productie door middel van goud of dollars te steunen. Als de twee voornaamste oorzaken van de snelle economische achteruitgang ini Europa beschouwt Lovett de terugslag van de economische cri sis in Engeland in verband met de kwestie van de omwisselbaar- heid van het pond en het feit, dat vele landen gedwongfen zijn hun economie in de eerste plaats te richten op het verkrijgen van voedsel. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt het volgende mede: Door de „Direction des Carbu- fants" te Parijs wordt erover ge klaagd, dat zich Nederlandse automobilisten bij Franse instan ties vervoegen om benzinetoewij zing zonder in het bezit te zijn van een „lettre de crédit". Vermoedelijk is dit het gevolg van een onjuiste vertaling van de Franse publicatie „attribution de carburant-auto' Belanghebbenden worden er dan ook op gewezen, dat men noch aan de Franse grensstations, noch bij andere Franse instanties zon der „lettre de crédit" benzinebon nen kan verkrijgen. Bij het overslaan van cellulose van het m.s. „Hydra" in het s.s. „Snöfrid" in de Jobshaven te Rotterdam, kantelde een hijs, zo dat vier pakken, elk van 250 kg eruit gleden en in het ruim vielen, waar vier arbeiders werkten. De 25-jarige havenarbeider J. B„ werd getroffen. Met een schedel- basisfractuur werd hij r aar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de dag is over leden. Een andere arbeider werd licht gewond. De Alg. Nederl. Bond van Ge pensionneerden en de Bond van gepensionneerden der Nederl. Spoor- en Tramwegen hébben een tweetal adressen doen toekomen aan dA Minister van Binnenland se Zaken, waarin zij met zeer grote bezorgdheid, wijzen op de levensomstandigheden van de ge pensionneerden, in het bijzonder van hen met lage en zeer lage pensioenen. Te kennen gegeven wordt, dat het ontwerp van wet tof wijziging van de Pensioenwet 1922 in voor bereiding zou zijn, maar dat bet zeker wel voorjaar 1948 zal wor den eer de verhoogde pensioen- bedragen kunnen worden uitbe taald. Voorts dat omtrent een wijziging der Pensioenwet 1925 voor de gepensionneerden der Nederl. Spoorwegen nog niets be kend is. Verzocht wordt een redelijke toeslag voor 1947, uit te betalen omstreeks October 1947. Na wij ziging der pensioenwetten 1922 en 1925 wordt daarnaast stichting van een z.g. Egalisatiefonds nood zakelijk geacht, waaruit bij stij ging der indexcijfers voor levens onderhoud een toeslag zal kunnen worden verleend boven een dan geldend grondpensioen, dat onge wijzigd zal blijven. De bonden verzoeken iji de gelegenheid te worden gesteld het een en ander te komen bespreken. 69. (Nadruk verboden.) drie en twintigste HOOFDSTUK. Een aanzoek in de keuken- De morgen kroop voorbij, en terwijl ik geduldig m'n wiel draai de vroeg ik me ietwat deemoe dig af, hoe de zaken daar in de keuken nu wel zouden staan. In de geest zag ik de hele scène voor me. Juffrouw Price's bak- keuken met de grote tafel, waar ze ajtijd het deeg maakte. De geweldige oven, waarmee ik haar de vorige week zelf had gehol pen. Al heel vroeg moest dm worden aangemaakt met ver vaarlijke takkenbossen. Het vuur werd aangestoken en dan verder Voor de Bijzondere Raad van Cassatie is Woensdag behandeld het beroep van M. H. Modde te IJzendijke, tegen de sententie van 't Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- Venhage, waarbij hij veroordeeld is tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek, ter zake van het feit, dat hij was toegetreden tot de hulplandwacht. In zijn functie als hulpland- wachter heeft hij te Hoofdplaat assistentie verleend bij de opspo ring van onderduikers. Te Amersfoort heeft hij verder dienst gedaan ter bewaking van het kamp. De man erkende, dat hij lelijk misdaan heeft. Requirant's raadsvrouwe Mej. Mr. D. Schaffer te Leiden voerde aan, dat alle daden van haar cliënt zijn terug te voeren tot zijn N.S.B.-lidmaatschap. Toen hij een maal lid was kon hij, als zwakke persoonlijkheid, zich niet meer onttrekken aan allerlei gevolgen. In de plaats zijner inwoning werd hij niet als een kwade man be schouwd; geesteljjk is hij niet ge heel normaal te achten. PI. verzocht de straf te willen verlagen. De Procureur-Fiscaal verklaarde van oordeel te zijn, dat er geen sprake is van verminder de toerekenbaarheid. De straf achtte hij echter te zwaar, zodat hij concludeerde tot acht jaar ge vangenisstraf. met rust gelaten, tot het hout verbrand was tot poederfijne as en het gewelfde bakstenen dak van de oven wit-gloeiend was. I Dan werden de grote broden naar binnen .geschoven, die juffrouw Price met haar tengere handjes even vakkundig wist te kneden als de beste bakkersgezel'. Juffrouw Price en Elisabeth waren juist in dit stadium der werkzaamheden aangeland, toen kolonel Fielding verscheén op zijn speurtocht naar het meisje, dat hij besloten had te trouwen. Van wat er vervolgens gebeur de hoorde ik later het een en ander. (Niet alles). Gedeeltelijk van Elisabeth, gedeeltelijk van hem. 't Was een merkwaardige hof makerij; typisch voor de oorlogs toestanden, hyper-modern, en toch weer zo oud als de wereld. Kwamen de jongelui van honder den jaren geleden hun uitverko renen óók al niet opzoeken in de. warme huiselijkheid van de keu ken, waar ze bedrijvig heen en weer schoten tussen Wet kraak zindelijk gereedschap Juffrouw Price dribbelde rond A. B. van Kolk te Temeuzen was door het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek, omdat hij deel van de hulplandwacht had uitgemaakt. De President bracht requirant on der het oog, dat mede aan diens schuld te wijten is de dood van de heer Burger, die bij een huiszoe king te Terneuzen is gearresteerd. De Procureur-Fiscaal concludeer de tot verwerping van het beroep. Paul Ramadier, de Franse Pre mier, heeft Dinsdag met de vak verenigingsleiders de mogelijk heid besproken van een verho ging van het voedselrantsoen, daar de proteststakingen tegen de vermindering van het brood rantsoen tot 200 gram per dag nog steeds in geheel Frankrijk voortduren. Leon Jouhaux. die aan het hoofd stond van de delegatie van het vakverbond, verklaarde na af loop der besprekingen; „Rama dier was zeer begrijpend. Op een ogenblik, dat er een grotere pro ductie-inspanning van de arbei ders wordt gevraagd, is het lo gisch, om hun een voedselrant soen te geven, waardoor zij de kans krijgen normaal hun werk te verrichten. in haar frisse, grijslinnen schort, met een oude ivoren broche mid den op de borst. Elisabeth was haar vol ijver aan 't helpen. Haar gezichtje was rood van opwinding en haar dik kort haar hing in verwarde krulletjes, dat kan ik me zo voorstellen. Daar verscheen dan plotseling kolonel Fielding met zijn schijn heilig blosje" en het gebruikelijke smoesje: of hij de dames mis schien qo de een of andere ma nier van dienst kon zijn, want hij had gehoord, dat ze zo'n drukke dag hadden! Juffrouw Price zei onschuldig: „Het zou onbegrijpelijk zijn, als de boerderij dit jaar niet floreer de, gezien al de hulp, die we van het leger krijgen, 't Is heel vrien delijk van u, ons te willen helpen. Is het deeg allemaal in de vor men, Elisabeth? Prachtig; mis schien wil de kolonel je dan hel pen, het hiermee in de oven te schuiven."' Ze gaf hem de houten oven plank met de onmenselijk-lange stok er aan. Elisabeth zette er het ene brood na het andere op, en hij schoof ze keurig achter in v. Van de congressisten, die deel nemen aan het a.s. Wereldcongres van Plattelandsvrouwen te Am sterdam, zullen een 50-tal een excursie maken naar Zeeland. Dit bezoek duurt van Dinsdag 16 Sep tember t/m Vrijdag 19 Sept. Op Dinsdag 16 September arri veert het gezelschap te Krabben- dijke op bet fruitbedrjjf van de heer Vogelaar, waar de dames zullen worden welkom geheten door de ere-voorzitster der afd. Zeeland, mevro'uw Quarles van UffordBaronesse Müllert tot de Leemcule en mevr. Kostense Kraak, voorzitster dier afdeling. Na bezichtiging van dit bedrijf en het aanbieden van verversin gen wordt getoerd naar Yerseke, waar de Burgemeester het gezel schap zal ontvangen en de oester cultures worden bezocht, waarna door de V. E. B. O. een oester- tractatie wordt aangeboden, waarbij het koortje van de Afd. Zuid-Beveland West, enige liede ren zal zingen. De congressisten vertrekken daarna naar Goes, waar wordt overnacht. Voor Woensdag staat Walche ren op het programma. Bezoek aan Rammekens, Westkapelle on der leiding van de Rijkswater staat en de Rijksdienst voor Landtbouwherstel. Dit via Dom burg, Vrouwenpolder, Vere, naar Koudekerke, waar een thé wordt aangeboden door de afd. van /de Bond van Plattelandsvrouwen. Tijdens de koffiemaaltijd zal het koor van de afd. Noord-Beveland enige liederen ten gehore bren gen. Om 5 uur heeft de overtocht plaats naar West Zeeuws-Vlaan deren en worden de gasten ont vangen door de Vereniging „Ccretj" te Oostburg. De andere dag worden diverse boerderijen bezocht en zal door de heer L. van Dijk, Rijkslandlbouweonsulent voor Zeeuws-Vlaanderen een uit eenzetting worden gegeven over „Zeeuws-Vlanaderen "als land bouwgebied", terwijl de heer Hooi- horst, directeur der R.H.B.S. een causerie zal houden over „Het Zwin". Verder staat op het programma bezoek aan Cadzand. hef „Zwin", waarna via Retranchement gere den wordt naar Sluis. Vervolgens wordt de boerderij van de familie De Rijcke bezich tigd en de stallen van Dobbelaer te TJzendijke. Tot slot van die dag een gezellige avond. De laatste dag is voor Zeeuws- Vlaanderen Oost. In de Land- bouwhuishqudschool te Terneuzen zal door mej. G. G. Sikkens en de heer Van Dijk het een en ander 'worden meegedeeld over het on derwijs voor de plattelandsjeugd. Na de koffiemaaltijd, aangebo den door de afd O. Z.-Vlaande ren, zal tot slot een afscheids woord gesproken worden door de Voorzitter der Z. L. M. en ver trekken de gasten om 11.45 uur naar Amsterdam. TERNEUZEN,. Muziekuitvoering. Door de muziekvereniging „De Volharding" van Zaamslag, zal in het kader van uitwisseling van concerten tussen de muziekver eniging „De Verenigde Werklie den" van Terneuzen en „De Vol harding" van Zaamslag op Zater dag 6 September van 8 tot 10 uur een concert worden gegeven op de Markt alhier, waar onder staand programma zal worden uitgevoerd 1. The Middy, mars K. J. Alford. 2. Truges la Jolie, ouverture G. Gadenne. 3. Rosetta, wals P. B. Bisselink. 4. Odaliogue, ouverture jGosl. Mol. 5. Sons of the Brave, mars T. Badgood. Pauze. 6. Colonel Bogey, mars Keneth J. Alford. de heete oven. Toen moest juffrouw Price voor een poosje weg om allerlei andere nodige bezigheden te gaan op knappen. Of deed ze het opzette lijk om die twee een Doosje alleen te laten bij hun poëtisch werk in de gezellige, geurige bakkeuken? Een paar minuten lang zwoeg den ze zwijgend en ingespannen voort. Geen ander geluid ver brak de stilte dan het schrapen van de houten ovenspaan tegen de stenen van de oven! t Toen begon hij, heel minzaam: „Weet u, met wie ik te doen heb?" „Nee," zei Elisabeth, terwijl ze haar laatste broodvorm op de ovenspaan zette. „Met wie dan?" „Eh... met de mensen, die zich moeten verloven in een stad," was zijn raadselachti<* antwoord. „Wat een akelig gedoe krijg je dan! Niets dan taxi's en holpartijen om treintjes te halen en restaurants propvol mensen, die je allemaal zitten aan' te staren! En dan moet je naar de schouwburg sa men... En dan gaan telkens de lichten op, of het gordijn. En de mensen beginnen dadelijk kwaad- 7 La Gracieuse, ouverture P. S. Vlessing. 8. Een schone Meimorgen, fantaisie P. B.Bisselink 9. N. E. O., mars Adr. J. Maas! Goed afgelopen. Dinsdagnamiddag omstreeks half vijf had op de hoek van de Emmalaan en Leeuwenlaan een verkeersongeval plaats, dat ge lukkig goed is afgelopen. De heer P. kwam met zijn auto uit de Emmalaan gereden, ter wijl de heer A. op zijn motor rijwiel uit de Leeuwënlaan kwam. Vermoedelijk door het slechte uit zicht ter plaatse had de %notor- rijder niet gezien, dat er een auto uit de Emmalaan kwam, terwijl de autobestuurder de heer A. niet had opgemerkt. Het ge volg was dat er een botsing plaats had, tengevolge waarvan het motorrijwiel ernstig werd be schadigd en de heer A. enkele kneuzingen aan een der benen en een arm bekwam. De auto werd in mindere mate beschadigd. BIERVLIET. Prijsschieting. De prijsschieting, welke Zondag 31 Aug. bij de heer Cam. Wijffels te Biervliet werd gehouden met de liggende wip, eindigde als volgt. Hoogvogel Jac. Wijffels, le zij vogel E. de Boevere; 2e zij vogel E. de Boevere BRUINISSE. Grote afzet voor de mosselhandel. Nog steeds is de mosselhandel naar België en de afzet naar de conservenfabrieken erg levendig. Vooral nu het weer iets koelar is. stromen de orders binnen! en alleen van Bruinisse bedroeg de afzet der kwekers aap de hande laars en de conservenf abrieken niet minder dan 650.000 kg. Rechtstreeks naar België door hier wonende handelaren werden geëxporteerd 550 tonnen (van 100 kg). Uit de Laagte van Re- nesse werden pl.m. 200 tonnen mosselzaad voor eigen rekening opgevist. r Kleine mosselkwekers kunnen afleveren. De kleine mosselkwekers, dat zijn zij die een basisleveringscijfer hebben van minder dan 1500 ton nen, zullen thans in de gelegen heid worden gesteld zo spoedig mogelijk hun hoeveelheid mosse- len af te leveren. Dit vermindert voor hen het risico van storm en schadelijk gedierte, terwijl zij dar ook niet verder afhankelijk zijn van de fluctuatie van de markt en de misschien op handen zijnde strenge winter. ZUIDZANDE. Koninginnedag. In verband met de toestand in Indië zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van H M. de Koningin in deze ge meente afgelast. 'De schooljeugd werd Zaterdagmorgen, na het houden van kinderspelen getrak teerd, terwijl des avonds een con cert werd gegeven door de mu ziekvereniging „Veronica" en door het Dameskoor. Rijtoer ouden van dagen. Vrijdagmiddag a.s. zal aan de ingezetenen van 65 jaar en ouder een rijtoer door West Zeeuws- Vlaanderen worden aangeboden door het Oranjecomité in samen werking met de afdeling Zuid- zande van de Vereniging West Zeeuws-Vlaanderen en de Ned. Hervormde Diaconie. Er zal o.a. een bezoek worden gebracht aan het rusthuis „Rozenoord" te Sluis. Aangereden. Tijdens de wielerwegwedstrijd, die Zaterdag werd gehouden, werd een dame uit Cadzand op het Zuidzandse-traject door een der l renners aangereden. Na door Dr. Beek te zijn verbonden kon zij huiswaarts keren. Bouw woningwetwoningen. Deze week wordt begonnen aan de bouw van 8 Woningwetwonin gen op het terrein aohter de 'Dorpstraat. aardig te sissen. „Ssssst!" als je één woord tegen het meisje wilt zeggen. Iedereen zit je dwars. Geen ogenblik vrede! Geen ruim te! Geen tijd om oh iets te zeggen of te voelen. Vindt u ook niet?" Ik kan me levendig de wanho pige pogingen van de mannen- haatster voorstellen - om bij deze woorden haar blijde verrassing te verbergen. Ze wijdde zich haastig aan de vruchtentaartjes, die vóór in de oven moesten komen. Kolonel Fielding's schuchtere, maar vaste stem ging voort: „Ik vind, dat je 'n eh aanzoek alleen kunt doen in een prettige omgeving. Wam- het rustig is. En waar je gezellige dingen om ie heen ziet. En eh gezellige dingen te doen vindt. Zoals hooien bijvoorbeeld. Of... brood bakken. Wat vindt u daarvan?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2