Dr. VAN MOOK In Nederland De toestand in Indonesië ('Wereldnieuws J **?T De opstand in Ecuador WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947. Indrukken van Minister Neher Prinses Juliana en Prinsesjes bezoeken vuurwerk NEDERLANDS Legercommuniqué Generaal Kruis zal manoeuvres in Zwitserland bijwonen De toestand in de Pendsjaab BELGIË IN COMMISSIE VAN DRIE Zes October de Plaatsvervangers bijeen Consuls-Géneraal te Batavia door Republiek officieel uitgenodigd Joodse emigranten naar Zuid-Amerika. Persstem over Regeringsverklaring TRUMAN IN RIO SPANNING IN PERU 71 iüfHc H ,fc 'r'|rc f -H Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld-door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens- dgavond. Weinig bewolking. Vrij zonnig en droog weer. Geleidelijk iets oplopende tem peratuur. Zwakke, tijdelijk ma tige, wiftd uit Noordelijke rich tingen. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 595. Verschqnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minUnMal per advertentie 1JX5, Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 our. Rubriek kl. advertentieas 15 regels 60 ct.; ieder® regel meer 12 cent. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Ben grote mensenmenigte be groette Dinsdagmiddag de Luit.- Gouverneur-Generaal van Neder- lands-Oost-Indië, Dr. H. van üook. die om half drie, na een voorspoedige reis uit Batavia op Schiphol landde. Enkele ogenblikken na zijn aank mst stond hij een groot aan tal verslaggevers te woord, die hem met vragen bestormden. Op verscheidene daarvan weigerde hij een antwoord te geven. Naar bekend is Dr. Van Mook naar Nederland gekomen om met de Nederlandse Regering overleg te plegen over de verdere gang van zaken in Indonesië. „Het zal wel duidelijk zijn", zo zeide Dr. Van Mook, ,,dat het de vraagstukken zijn waarvoor wij ons in Indonesië geplaatst zien, die een direct overleg noodzake lijk hebben gemaakt." Voorts deelde de landvoogd mede, dat zijn beeoek aan Neder land waarschijnlijk niet langer dan drie of vier dagen zal duren. Hij heeft zijn reis naar Nederland gemaakt op verzoek van de Mi nisterraad. Op e^n vraag hem gesteld hoe hij over de interven tie van de Veiligheidsraad dacht, antwoordde Dr. Van Mook glim lachend: „Dat heeft de zaak niet gemakkelijker gemaakt, laat ik het daarbij laten." Met hetzelfde vliegtuig is ook de Minister van Wederopbouw, L. Neher, die 14 dagen geleden naar Batavia vertrok, in ons land teruggekeerd. Aanvankelijk wilde de Minister nog enige tijd in Indonesië blijven, doch daar hij het noodzakelijk achtte aanwezig te zijn bij de be langrijke besprekingen, die Dr. Van Mook met het Kabinet zal voeren, nam hij het besluit gelijk tijdig met de Landvoogd naar Nederland te komen. Na zijn aankomst gaf hij een beknopt beeld van enkele zijner voornaamste indrukken. Sinds mijn vorige bezoek in 1946 zijn er belangrijke verbete ringen te bespeuren. Het leven in het algemeen is er veel orde lijker geworden. Er is uit de aard der zaak bij de Nederlandse ge meenschap In Indië een grote spanning waar te nemen en een gevoel van onzekerheid. Maar zowel bij de Nederlanders als 'hij de Javaanse bevolking bestaat naar mijn mening in de meeste groepen een vast vertrouwen, dat na verloop van enige tijd de moei lijkheden uit de weg zullen wor den geruimd." Dr. Van Mook werd voorts in het vliegtuig vergezeld door de Racomba voor West-Java Abdoel Kadir en Mr. Dr. J. Ozinga, hoofd R.V.D. in Batavia, die heiden bij de besprekingen aanwezig zullen zijn. Ter begroeting waren op Schip- Heel stilletjes zijn Prinses Ju liana en haar drie oudste dochter tjes Maandagavond naar 't Sche- veningse vuurwerk gekomen. Vlak voor het begin van dit laatste vuurwerkfestijn van dit seizoen reed een hofauto voor het Kurhaus aan het Gevers Deijnoot- plein en vrijwel ongemerkt gin gen de Prinses en. de Prinsesjes door het hotel naar het terras, vanwaar zij het kleurige vuur- spattende feest goed konden vol gen. Slechts enkele van de vele duizenden, die zich in 't overvolle Soheveningen bevonden hebben iets van dit Prinselijk bezoek ge merkt. Het behoeft nauwelijks verteld te worden dat de Prinses7 jes Irene, Beatrix en Margriet zeer genoten hebben. Een wit olifantje, dat oranjevuur uit jzijn bewegende slurf spoot en vrolijk met zijn staart wapperde, bleek een der grootste attracties tussen de vele gekleurde stukken en de talloze vuurpijlen. Het sluitstuk, een portret van H.M. de Koningin in wit vuur met een oranje-ver siering aan weerszijden werd, door de Prinsesjes direct als beel tenis van Haar Grootmoeder her kend. Het publiek gaf met luid applaus uiting aan zijn waarde ring voor dit slotstuk. Snel en vrijwel ongemerkt zijn Prinses Ju liana en Haar drie oudsten na af loop van het vuurwerk weer uit Scheveningen verdwenen. hol aanwezig de Minister-Presi dent Dr. L. J. M. Beel, de Minis ter van Buitenlandse Zaken, Mr. C. W. H. van Boetzelaer van Oos terhout, Prof. W. Schermerh'irn en de heer Max van Poll. De beide laatsten vulden Dr. Van Mook aan, toen deze op enkele hem door de journalisten gestel de vragen niet kon antwoorden. Een daarvan was: „Komt Mr. Van Kleffens nog naar Neder land?" Zowel Prof .Schermer- horn als de heer Van Poll zeiden, dat dit zeker niet het geval zon zijn, temeer daar thans immers Mr. J. H. van Royen, Nederlands ambassadeur in Canada, die de besprekingen in de Veiligheids raad heeft meegemaakt, Maan dagavond reeds is gearriveerd. Onder grote belangstelling van het publiek stapte het gezelschap vervolgens in de gereedstaande wagens en vertrok naar Den Haag, begeleid door een groot aantal marechaussée's op moto ren. Het Nederlands-actie commu niqué van Dinsdag meldt, dat sedert het bevel tot staken van de vijandelijkheden de Nederland se verliezen bedragen: 103 ge sneuvelden, 283 gewonden en 6 vermisten. De hierbij inbegrepen verliezen van de laatste twee dagen bedragen 5 gesneuvelden en 11 gewonden. In het gebied van Medan werd Pematang Siantar tot tweemaal toe docr Republikeinen aange vallen, terwijl een poging tot brandstichting werd geconsta teerd. De vijand richtte mortier en geweervuur op Poerwokerto in Midden-Java. Verder meldt het communiqué, dat wederom Nederlandse pa trouilles, posten en kampementen onder vuur genomen werden. Volgens een aanvullend com muniqué hebben Nederlandse troepen 47 Chinezen aan de Zuid kust van West-Java bij Pasir Dalang bevrijd. Uit Tjibeurcum bij Tasikma- laya werden drie Chinezen door Republikeinen ontvoerd. In een kampong ten Zuiden van Garoet (West-Java) werd een pamflet gevonden, waarin de bevolking wordt meegedeeld, dat de ge heime dienst van de Republiek reeds een lijst bezit, waarop de namen van personen voorkomen, die zaken doen met de Nederlan ders. In het pamflet wordt ge waarschuwd, dat krasse maat regelen tegen die personen zullen worden genomen. De Chef van dc Generale Staf, Luitenant-Generaal Mr. H. J. Kruis, heeft een uitnodiging ont vangen van de Zwitserse regering om de in September "te houden manoeuvres van het Zwitserse leger als gast der Regering bij te wonen. Volgens berichten uit Lahore, bewegen zich een millioen vluch telingen in twee stromingen naar het oosten en het westen door Lahore. Per trein, vrachtauto, ossenkar en te voet komen zij uit de Pendsjaab. Volgens het Maan dagavond te Lahore uitgegeven legercommuniqué zijn in de afge lopen 36 uur meer dan 100.000 niet Mohammedanen oostwaarts de Soetlej overgetrokken. Nog steeds worden zowel Mohamme daanse- als Hindoese vluchtelin gen aangevallen. Gemechaniseerde strijdkrachten van het leger van Ecuador en het garnizoen van Guayaauil, de voor naamste haven van Ecuador, heb ben zich Maandag aangesloten bij de opstand, die" Zondag te Rio- bamba tussen Guayaquil en de hoofdstad Quito is uitgebroken. De regering van kolonel Carlos Mencheno. die verleden week die van President Ibarra heeft omver geworpen, heeft in geheel Ecua dor de staat van beleg afgekon digd. Ook de militaire basis San An- tona, waar gemechaniseerde troe pen liggen, het ganizoen van Toel- can, ten noordoosten van Quito, en de burgerwacht hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. Tengevolge van de censuur en het verbreken der verbindingen be schikt men niet over betrouwbaar nieuws uit de centra van de op stand. De voornaamste regeringsauto riteiten te Guayaquil hebben de wijk genomen. De opstandelin gen weigeren -de regering van kolonel Manchenos te erkennen en willen Dr. Ibarra terug. Nader wordt vernomen, dat het garnizoen te Guayaquil zich neer legt bij het aanblijven van Man- cheno, terwijl de wetgevende ver gadering wordt bijeengeroepen. De Belgische Kabinetsraad is Maandagavond bijeengekomen on der voorzitterschap van eerste- Minister Spaak. De heren Struye, Orban en Du- vieusart, resp. Ministers van Justitie, Landbouw en Economi sche Zaken en Middenstand, wa ren afwezig. Na de Kabinetsraad heeft de heer Vermeylen, Minister van Binnenlandse Zaken, de journa listen volgend communiqué voor gelezen: „De eerste-Minister heeft de Raad in kennis gesteld van de beslissingen van de Veiligheids raad inzake het conflict tussen Nederland en Indonesië en voor namelijk van de resolutie van 25 Aug. waarin de Veiligheidsraad zijn goede diensten aanbiedt om te trachten een einde te maken aan het conflict. „De eerste-Minister heeft de Kabinetsraad ter kennis gebracht, dat de Nederlandse regering ge vraagd had of België bereid was Nederland te vertegenwoordigen in de drieledige commissie, welke krachtens deze beslissing dient te worden samengesteld. De rege ring heeft besloten bevestigend te antwoorden op dit verzoek." Een woordvoerder van het Brit se departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de herfst-bijeenkomst van de plaats vervangers der Ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over het vredesverdrag met Duitsland op zes October aan staande te Londen zal aanvangen. De Sowjet-Unie, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben be vestigend geantwoord op de vraag van de Britse legering, of de datum van 6 October convenieer de. Groot-Brittannië had oor spronkelijk 1 October voorgesteld, doch deze datum kwam niet goed uit voor Frankrijk. De plaatsvervangers zullen op nieuw moeten proheren tot over eenstemming te komen over de wijze van onderhandelen over het vredesverdrag met Duitsland ter voorbereiding vcor de in Novem ber aanstaande te Londen te hou den bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Za ken. De aanvangsdatum van deze laatste bijeenkomst is nog niet vastgesteld. Woensdag 3 September ver trekt met het s.s. „Johan de Witt" van de Mij. Nederland .een groep van 32 joden via Curagao naar verschillende landen in Zuid en Midden-Amerika. Deze emi gratie staat onder auspiciën van de Hias, de Hebrew Immegrant aid Society, een organisatie die reeds meer dan 60 jaren hulp verleent bij de emigratie van joodse pers nen naar alle landen der aarde. De Hias heeft 53 kan toren in 22 Europese landen en heeft als primaire doelstelling het herstellen van het familie verband door gezinshereniging. In het eerste half jaar van 1947 emigreerden onder auspiciën van de Hias 13.047 personen, waar van naar de Ver. Staten 3527, naar Australië 1000. naar Zuid- Amerika 3435, naar Afrika en naar Palestina 3000, terwijl de overige 1635 naar de lstnden van herkomst werden gerepatrieerd. Volgens het Republikeinse pers bureau Antara heeft de Republi keinse Regering thans de consuls- generaal van Amerika, Engeland, Australië, China, Frankrijk er: Belrië te Batavia offic'e.l uitge nodigd zo spoedig mogelijk een bezoek aan Djogjakarta te bren gen om ingevolge het besluit van dc Veiligheidsraad een nderzoek in te stellen naar de toestand in Indonesië na de afkondiging van het besluit tot staken van het vuren. De Republike.nse Rege ring zegt voorts overtuigd te zijn, dat het bezoek van de con suls-generaal bij zal dragen tot het dienen van de waarheid en het recht, alsmede van het ge wone fatsoen; dit in verband met de afbraakcampagne, die tegen de republiek gevoerd wordt. Tenslotte vraagt de Republi keinse Regering, aan de .consuls- generaal datum en tijdstip van hun aankomst te Djogja te wil len opgeven. Het te Batavia verschijnende ochtendblad „Nieuwsgier"', tekent bij de jongste officiële Nederland se Regeringsverklaring o.m. aan dat hef „zonder meer duidelijk is, dat de betekenis der Nederlandse Regeringsverklaring, het zich voegen naar de wensen van de Veiligheidsraad, in belangrijke mate wrdt bepaald door de tegelijkertijd gestelde voorwaar de, dat de Republiek van nu af aan alle vijandelijke activiteit in woord en daad zal staken. De Regering accentueert haar voorwaardelijke bereidverklaring door te herinneren aan haar uit eindelijke verantwoordelijkheid voor de veiligheid in Indonesië. Het dunkt ons, dat de Regering haar vrijheid van handelen zal hernerften, wanneer mocht blijken dat het hevel om de vijandelijk heden te staken aan Republikein se zjjde niet gehandhaafd wordt er. het kan daarbij in het midden worden gelaten of dit een gevolg is van onmacht of van onwil, of van allebei. Nog Maandagavond bereikte ons het bericht van een oproep, welke uitging van de Sobsi, welke oproep werd gébroadcast doir radi -Moskou. Daarbij Werden a.le kameraden over de gehele wereld opgewekt om zich te scha ren onder de vanen van de strij ders tegen het Nederlandse kolo nialisme en voorts werd b.v. ver wijdering van alle Nederlandse troepen uit geheel Indonesië ge- eist. Het spreekt vanzelf, dat de De President van de Verenigde Staten, Harry Truman, is op enthousiaste wijze in de Brazili aanse hoofdstad ontvangen. Onder een kleurige regen van confetti werd hij, geëscorteerd door Braziliaanse troepen en in een van kogelvrij glas voorziene auto, tussen twee hagen van jui chend publiek door over de hoofd- j boulevard gereden. Naast hem was gezeten de Pre sident van Brazilië, Dutra. De of- ficiële ontvangst had plaats op de Amerikaanse ambassade. Er heb- ben zich geen incidenten voorge daan, ofschoon de communisti sche pers sprak van ,,het bezoek van een vertegenwoordiger van 't fascisme". Wel werden enkele af- fiches, waarop Truman was afge- i beeld, afgescheurd of met een hakenkruis besmeurd. De President van Peru heeft Maandagavond in een .radio-toe spraak medegedeeld, dat hij de in- dividuële en constitutionele waar borgen heeft opgeschort. Hij noemde de huidige stakingen in Peru „louter politiek" en ver klaarde, dat hij vastbesloten was de economische toestand van het land niet te laten aantasten .door ongeregeldheden. A.F.P.' meldt, dat de President Dinsdag ternauwernood aan een aanslag ontkomen is. In/gen ver trek, gelegen naast een biblio theek, waarin hij zich bevond, ontplofte namelijk een bom. Nederlandse Regering geen reke ning zal kunnen houden met de mogelijkheid, - dat dergelijke op wekkingen tegen de wil van de Republiek de wereld in worden gez nden. In de gegeven om standigheden zal zij moeten vast houden aan de eis, dat alles, wat het tot stand komen van een sfeer waarin „goede diensten" zouden kunnen gedijen, verhinderd, moet worden geweerd. Is deze interpretatie juist, dan kunnen wij het besluit van Dgn Haag niet alleen billijken, maar ook toejuichen. De regering zal, nu zij meteen Dr. Van Mook en Mmister Neher naar Den Haag opriep, gelegenheid hebben zich rechtstreeks te oriënteren op het oordeel van mannen ter plaatse, welk oordeel wij overigens wel kunnen raden: indien Dj3kja niet radicaal overstag gaat, wordt een brmiiogelijke toestand gehand haafd. Men kan van mening verschil len over de vraag of het waar schijnlijk is, dat Djokja radicaal overstag zal gaan. Hier te lande heerst, om het zacht uit te druk ken, geen twijfel, dat Djokja dat niet kan en niet wil. Maar door Djokja uit deferentie voor de Veiligheidsraad nog een kans te geven, wordt in ieder ge val dit gewonnen, dat komt vast te staan, dat het uiterste werd ondernamen olm tot een vreed zame oplossing te geraken.", Aldus de „Nieuwsgier In het Zuidelijk deel van de staat Michigan (V.S.) heeft een cycloon gewoed, welke in een ge bied van ongeveer 1000 vierkante km verwoestingen heeft aange richt. Detroit en omgeving staan onder watei, terwijl de bliksem verscheidene, branden heeft ver oorzaakt, welke echter niet ern stig zijn. Ruiten zijn verbrijzeld, bomen ontworteld en gewassen vernietigd. Tot nu toe is geen melding gemaakt van slachtof fers. 32 Km ten Oosten van Win nipeg (Canada) zijn twee treinen op elkander gelopen en in brand geraakt. Men gelooft, dat 12 per-r sonen zijn gewond. Gistermiddag Is op het mili taire vliegveld te Etterbeek een Spitfire van de Belgische lucht macht neergestort. De piloot werd hierbij ernstig gewond. Waarschijnlijk heeft hij getracht ©en noodlanding te maken als ge volg van een defect aan de motor. Nader wordt gemeld, dat de piloot kort na zijn aankomst in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen is overleden. 2,6 Amerikaanse boeren zul len een tocht door Europa maken om kennis te nemen van de voed selsituatie en de economische- en politieke toestanden, teneinde te overwegen wat hun organisatie voor de bevordering van de goede verstandhouding onder de volken zou kunnen doen. Zij zullen ook Nederland bezoeken. Philip Murray, de voorzitter van het C. I. O. één der grote Amerikaanse vakverbonden, heeft verklaard: „De verenigde Staten worden bedreigd door een econo mische crisis, oneindig ernstiger dan de vorige". Volgens Murray kan die crisis alleen vermeden worden door uitroeiing van de huidige tendentie naar winstver meerdering, welke de koopkracht doet verminderen." Het Sowjet-Russisehe pers bureau Tass meldt uit de Sowjet zóne van Korea dat majoor Foelfsky die op 1 Juli j.l. tijdens het baden in zee door de stroom is meegesleurd en in de Ameri kaanse zóne aan land zou zijn ge spoeld, nog steeds do r de Ame rikaanse autoriteiten wordt vast gehouden. De Amerikaanse bevelhebber in Korea heeft op een brief hierover van de Sovjet-Russische bevel hebber geantwoord, dat majoor Foelfsky in het geheel niet in de Amerikaanse zóne is gezien, al dus Tass. :rt nn -- ri 10

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1