Regeringscommuniqué De toestand In Indonesië, Ned. haveninstallaties in Duitsland Mr. J. W. Burger over World Friendship Association. Griekse kwestie in Veiigheidsraad. f 4 strijdt tegen de duurte Maatregelen tot herstel van een ordelijk bestuur ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1947. I 2 betreffende Indonesië. BEKENKMAKING van Dr. Van Mook De reis van Dr. Van Mook naar Nederland Or. VAN MOOK naar Nederland. Radio-rede Dr. Van Mook. Citaten van Radio-Djogja. Gelukwensen voor H. M. de Koningin BOMAANSLAG op Braziliaanse Legatie te Caïro. Uitstekend middel tot bevordering der verstandhouding tussen de volkeren onderling. Persconferentie van Van Kleffens. Coiumbiaanse resolutie sticht verwarring. Gouden herinneringssabel voor Generaal Dwight Elsenhower Vijftien ton goud per vliegtuig naar Nederland Qe Bi se troepen In Griekenland. Execu ies in Spanje. SPAAK over Intern, samenwerking NEDERLANDS Legercommuniqué WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Zelfde weerbeeld. Enkele overdrijv. wolken velden, doch vrijwel overal droog weer. Weinig verand. van temperatuur. Zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen N. en N.-Oost. Frankering Abonnemefii Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Telefoon 49. VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 593. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 pc Advertentieprijs per nun 10 ct.; minimum per advertentie ƒ1,50. Inzendingen advertenties tot de3 namiddags 4 uur. Rubriek kl advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel neer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer. kwartaal. ZON EN MAAN. Aug. Opk Ond. Opk. Ond, 1947 Zon Una IB I 31 i Sept. 5.48 5.50 5.51 5.53 5.54 19.32 19.30 19.28 19.25 19.23 20.01 20.15 20.58 20.41 20.54 6.01 6.14 7.28 8.42 9.57 5 5.56 19.21 21.11 11.15 t 6 5.58 19.18 21.31 12.36 7 5.59 19.16 21.59 13.59 8 6.01 19.14 22.39 15.20 Officieel wordt medegedeeld: „De Nederlandse Regering beeft aan de hand van de' be richtgeving van haar vertegen woordiger bij de Veiligheidsraad de door dit lichaam ten aanzien der Indonesische quaesti© aan vaarde resoluties in studie ge nomen,. Haar standpunt over de onbe voegdheid van de Veiligheids raad onverkort handhavend, is de Regering van oordeel, dat nochtans de algemene strekking van deze resoluties voor haar aanvaardbaar is. Aan de beroepsconsulaire amb tenaren van de betreffende mo gendheden te Batavia zullen door de Nederlands-Indische re gering alle nodige faciliteiten worden verleend voor de uitvoe ring hunner opdracht. De Regering hoopt binnen zeer korte tijd de Veiligheids raad te kunnen mededelen, welk land zij bereid heeft gevonden gevolg te geven aan haar uit nodiging om deel uit te maken van de commissie, bedoeld in het 2e lid van de resolutie, voor gesteld door de Amerikaanse delegatie. De Nederlandse Regering gaat bij haar bereidverklaring er van uit, dat de Republiek elke vijan dige actie in woord en da,ad staakt;. Zij handhaaft haar standpunt, dat zjj uiteindelijk verantwoor delijk blijft voor orde en rust in Indonesië. Zondag herdenkt onze Vorstin Haar 67ste geboortedag. Wij bieden Hare Majesteit en het Prinselijk Gezin onze eerbiedige gelukwensen aan en hopen dat Zij nog tal van jaren gespaard zal moge blijven tot heil van ons land en volk. De zorgvolle tijden zijn oor zaak, dat de herdenking van deze Nationale Feestdag, ditmaal, overeenkomstig de door H. M uitgedrukte wens, niet uitbundig zal worden gevierd, en deze dag in overeenstemming zal zijn met de ernst der tijden. Wij hopen, dat, wanneer het volgend jaar het onze geëerbie digde Koningin gegeven moge zijn Haar gouden Regeringsjubileum te herdenken, de donkere wolken, die over ons land en volk zijn gekomen, zullen zijn opgeklaard en een gelukkig Nederland en Indië zich zal opmaken om onze Landsvrouwe hulde en dank '•e brengen. Vrijdag is een bekendmaking van de Landvoogd gepubliceerd waarin de exacte begrenz ng van de gebieden wordt opgesomd welke op 4 Augustus door de Nederlanders waren bezet. Verder wordt een aantal maat regelen uiteengezet, welke geno men zijn voor het herstel van een ordelijk bestuur. De Republikein se regering heeft na het staken van het vuren door agitatie en intimidatie de Republikeinse amb tenaren verboden functies in het bezette gebied uit te oefenen, weshalve de Nederlands-Indische regering heeft bepaald a. In de bezette gebieden wordt niet langer het Republi keins gezag erkend. b. Alle ingezetenen dezer ge bieden wordt verboden de be velen van dit gezag op te volgen. c. De Republikeinse ambte naren kunnen hun vroegere functies voortzetten, behoudens ongeschiktheid of laakbaar ge drag;. d. Onwillige ambtenaren wor den ontslagen en kunnen naar het Republikeinse gebied wor den gezonden. e. Maatregelen zullen geno men worden voor de duurzame veiligheid van de ingezetenen der bezette gebieden tegen ter reur en intimidatie^ Voor het herstel van recht en orde zullen alle gewapende orga nisaties, welke het gezag van de bestaande overheidsorganen niet erkennen, ontwapend en ontbon den worden. De Nederlands-Indische rege ring stelt zich verder ten doel herstel van het onderwijs, ver keerswezen en de arbeidsgelegen heid, waarhij rechtsherstel voor Naar het A.N.P. verneemt zal Dr. Van Mook Zondag a.s. om 5 uur 's morgens met een speciaal toestel, een C 54, onder commando van Viruly uit Batavia vertrek ken. Men zal zonder nightstops rechtstreeks naar Schiphol vlie gen. Dr. Van Mook wordt teza men met Minister Neher Dinsdag i a.s. om 14.30 uur in Nederland V, verwacht. allen, die uit hun beroep bedreigd worden of die daaruit verdreven zijn, zal plaatsvinden. Door systematische verzorging van arbeidsgelegenheid- zal voor ieder passend werk gevonden worden, waarbij door sociale maatregelen gewaarborgd wordt, dat de belangen van de werk gevers en werknemers in harmo nie zijn. Het toekomstig rege ringsbeleid houdt ook in vrijheid van godsdienst, systematische op bouw van de Indonesische mid-, denstand in samenwerking met de politieke en maatschappelijke organisaties, welker beginselen hiermede stroken. Spoedig herstel van de mone taire en economische toestand, door uitgebreide samenwerking op ieder gebied. De Nederlands- Indische Regering beoogt ten slotte spoedige samenwerking in alle delen van Indonesië, waar orde heersen in kader van de op bouw der Verenigde Staten van Indonesië. Officieel wordt medegedeeld, dat Dr. Van Mook Zondag a.s. per vliegtuig naar Nederland zal vertrekken voor persoonlijk contact met de Nederlandse Regering. Met hetzelfde toestel zal ook Minister Neher naar Nederland terugkeren. Naar het A.N.P. nader ver neemt, vindt het bezoek van Dr. Van Mook aan Nederland plaats op uitnodiging van de Neder landse Regering. Dr. Van Mook zal heden te 13.15 uur (Ned. tijd) oen radio rede houden, welke over beide zenders zal worden gerelayeerd. Hier volgen enige citaten uit de radio-uitzendingen van Djokja. Op 24 Augustus verklaarde een zekere Matulessy: „En toch knet teren de Tommyguns van de Re publikeinse infiltratiegiroepen bij Tegal, Semarang, Pekalongan en Pasoeroean. Nederlanders in In donesië, de dood loert op jelui aan alle kanten." Het is een feit, dat na de or der staakt het vuren meer Ne- deilanders zijn gesneuveld dan bij de politionele acide- Eveneens op 24 Augustus ver klaarde een woordvoerder van de „Partahanan Rajat": „Wij zetten de strijd steeds voort; denk maar aan de laatste brand te Priok. De Indonesiërs vecbten voor hun vrij heid." De chef van de staf, generaal Oerip, verklaarde: „Broeders, d.e thans de Nederlanders helpen, staat op, strijdt niet tegen de eigen landgenoten, beseft dat wij niet meer wensen te worden over heerst." Op 26 Augustus sprak een woordvoerder van de Pesindo. die o a. zeide: „Tani (landibouwhr) geeft geen voedsel aan de Neder landers. Elke hoek en elk ge bouw zal door het volk verdedigd worden, de Republiek zal guerilla blijven voeren." Op dezelfde dag zeide een on genoemde spreker: „Indonesische meisjes in de door Nederlanders bezette gebieden ontwaakt, staat op, neemt een mes of een golok (slagwapen) om tegen de Neder landers op te staan, thans is daarvoor de tijd gekomen." Op die datum sprak de reeds eerder genoemde Matulessy weer. Hjj zeide o.a.: „Tot de bevolking zeg ik: geeft geen stukje voed sel aan de Nederlandse troepen, geen vis, geen vlees en geen rijst, niets, niets", en hij vervolgde: „Weet, dat je levensdagen geteld zijn, wanneer je met de Neder landers samenwerkt." De secretaris van H. M. de Koningin deelt ons het volgende mede: „Op 31 Augustus plegen talloze Nederlanders schriftelijk en tele grafisch H. M. de Koningin ge lukwensen aan te bieden. Deze bewijzen van medeleven worden door Hare Majesteit steeds bij zonder op prijs gesteld. Gezien echter Haar vele werk zaamheden zal het voor de Ko ningin dit jaar niet wel mogelijk zijn aan deze geliikwensen even als andere jaren Haar persoon lijke aandacht te schenken." Vrijdag 'in de vroege ochtend zijn voor de Braziliaanse legatie te Cairo vier kleine handgranaten ontploft, waardoor de portier werd gewond. Er werd echter geen schade aangericht. Het in cident volgde kort op het bericht uit Lake Success, dat de Veilig heidsraad, de Braziliaanse reso lutie, waarin op Engeland en Egypte een beroep werd gedaan om de onderhandelingen te her vatten, had verworpen. De com mandant van de stedelijke politie te Caïro verklaarde tegenover Reuter, dat hij „vreemde handen" achter dit incident vermoedde. Te Hamburg werd door experts e.d. De heer Van der Erp hoopt van het commissariaat-generaal vóór Kerstmis met de werkzaam- voor Nederlandse belangen in heden in Duitsland gereed te zijn 'Duitsland na de oorlog o.m. een Hij vertelde nog, dat de rails van gehele kade, uitgerust met laad- kranen en bruggen uit het beton bruggen en kranen uit Rotter- aan de kade moeten worden ge- dam en Dordrecht, aangetroffen, hakt, omdat Duitsland niet in Men kreeg van de Britse bezet- staat is andere rails te leveren tingsautoriteiten het recht deze Dit laatste zou voor beide par- Nederlandse havenoutillage op tijen voordeliger zijn geweest Duits gebied weer naar ons land terug te voeren. De heer J. M. van der Erp, technisch expert van de Werf „Gusto", werd met de leiding van deze terugvoering he iast. Dit zeer moeilijke karwei is thans voor ruim de helft gereed. De kranen en laadbrugger wegen samen ongeveer 5300 ton, waarvan thans 3000 ton is ver zonden. De afbraak geschiedt voor Duitse rekening door de Deutsche Machinen A.G. te Duis burg. Het transport van de gro te stukken geschiedt met lan dingsvaartuigen van de marine. Kleinere onderdelen worden per trein naar de eigenaren terug gezonden. Het is te Hamburg vrij moei lijk om werkwilligen te vinden, aldus vertelde de heer Van der Erp. Dit is geen kwestie van politiek of nationale trots, maar veeleer een gevolg van het feit, dat de Duitse arbeiders op de zwarte markt een gemakkelijker en betere boterham kunnen ver dienen, dan bij normaal werk. Op het ogenblik werken vijftig Duit sers aan de afbraak te Hamburg. Men hoopt dit aantal binnenkort tot zeventig te kunnen opvoeren. Van deze kade komen o.m. acht complete en drie vernielde haven kranen alsmede vijf complete en drie vernielde laadbruggen terug. Het materiaal is verwaarloosd, doch bruikbaar, ook al is het in waarde achteruit gegaan. Door de eigenaren moet niet de door de Duitsers bij gedwongen ver koop betaalde prijs, doch een vol gens een nieuwe schatting be paald bedrag worden terugbe taald, alsmede twee procent van de waarde voor transportkosten Donderdag heeft de Neder landse ambassadeur in de V. S., Mr. E. van Kleffens, op een pers conferentie enkele verklaringen afgelegd over het onderhoud, dat hij Woensdag met de Amerikaan se onder-Minister van Buiten landse Zaken, Robert Lovett, heeft gehad. Mr. Van Kleffens wilde niet in details treden en verklaarde, dat het onderhoud in hoofdzaak be trekking had op het plan-Mars hall. Hij voegde er aan toe: „Mijn land wil zich beperken tot het stricte minimum van wat het nodig heeft. Zo lang wij zelf kun nen lopen, zullen wij niet vragen om gedragen te worden". Desgevraagd antwoordde Mr. Van Kleffens, dat er aan het slot van het onderhoud even over In donesië gesproken is. In verband met Konin ginnedag zal ons blad a.s. Maandag niet verschijnen. Het eerstvolgend nummer verschijnt dus Dinsdag 2 September a.s. W. F. A„ geen winstmakende organisatie. Naar aanleiding van de critiek, die vooral in een deel van de En gelse pers op de W. F. A. is uit geoefend en mede naar aanlei ding van het feit, dat de W. F. A. het tweede jaar van uitwisseling heeft beëindigd, heeft een redac teur van het A.N.P. een onder houd gehad met Mr. J. W. Bur ger, die na zijn aanvaarding van het voorzitterschap van de „Exe cutive Committee", de gelegen heid had zich volledig te doen in lichten over de gang van zaken bij de W. F. A. De heer Burger gaf als zijn me ning, dat de W. F. A. naar haar aard en wezen gezond is. De uit wisseling van kinderen uit en naar verschillende landen (Enge land, Noorwegen, Denemarken, Nederland, België, Finland, Tsje- cho-,Slowakije) heeft thans twee jaren op zeer succesvolle wijze plaats gevonden. In het eerste bedroeg het aantal kinderen, dat werd uitgewisseld 15.000; het tweede jaar 20.000. Het plan voor dit laatste jaar was eigenlijk gebaseerd op een uitwisseling van 30.000 kinderen, doch door het optreden van kin derverlamming in Engeland, waarmee een particuliere groep Belgische kinderen, reizend bui ten het W. F. A.-verband, kennis maakte, werd door de hooofdin- specteur der Volksgezondheid, Dr. C. Banning, begin Augustus ge vraagd de uitzendingen te staken. Deze stopzetting nu heeft de fi nanciële moeilijkheden veroor zaakt waarmede de W. F. A. thans in verschillende landen te kampen heeft. De heer Burger ziet in de uit wisseling zoals deze door de W. F. A. wordt voorgestaan, een uit stekend middel tot bevordering van de verstandhouding tussen de volkeren onderling. De uitwisse ling is niet bedoeld een aantal personen goedlrope vacantiereisjes te verschaffen. De W. F. A. treedt ook niet op als een soort reisbu reau. Zij biedt alleen een aantal kinderen en jonge personen ge legenheid enige weken in een ge zin in een ander land door te brengen, welk gezin zoveel moge lijk in dezelfde maatschappelijke omstandigheden verkeert als het gezin waaruit de jonge gast komt. Hier is dus ook geen sprake van sight-seeing en het bezoeken van zoveel mogelijk interessante za ken en plekjes in een bepaald land, maar wel Van een onmiddel lijk en vruchtbaar gezinscontact. _De uitwisseling zal ook het vol gend jaar in het thans bereikte internationale federatieve ver band plaats vinden, waarbij de er varing van de eerste twee jaren ertoe zal bij kunnen dragen, dat er een steeds meer- sluitende en ver zorgde organisatie bereikt wordt. De critiek, al wilde de heer Burger allerminst de indruk wek ken, dat alles volmaakt zou zijn geweest, toch keerde hij zich ten scherpste tegen een zijns inziens onbillijke, schromelijk overdreven en geheel negatieve critiek van een deel der Engelse pers. Met volkomen negatie van het vele goede, dat door de W. F. A. tot stand gebracht werd, zijn enkele plotseling optredende afwijkingen van de organisatie-opzet, dagen lang in een deel der Engelse pers het onderwerp geweest van een felle onverantwoordelijke critiek, welke blijkbaar gestimuleerd werd door een organisatie, die in deze uitwisseling ten onrechte een con- chrrentie zag. In het onderhavige geval zou Engeland een aantal Noorse kin deren ontvangen. Engeland kon het grote aantal niet onmiddellijk opnemen en seinde Noorwegen niet het grote contingent te stu ren. Op dat ogenblik bevonden zich echter al een groot aantal kinderen uit verafgelegen dis tricten in de trein. Men kon die kinderen niet meer waarschuwen. Men heeft die kinderen toch uit Noorwegen laten vertrekken. De B.B.C. deed een beroep op het Engelse publiek, dat in grote getale reageerde. Het Londense bureau werd overstroomd met aanbiedingen. De boottrein uit Noorwegen arriveerde veel te laat zodat van de spontane aanmelders er velen reeds huiswaarts gekeerd waren. De kinderen werden toen in keurige en zeer goed voor het doel ingerichte kelders onderge bracht, dus niet in de eerste de beste schuilkelder. Vandaar zijn ze op normale wijze naar de ge zinnen gestuurd. Ten bewijze op welk een unfaire wijze er in de Engelse pers geageerd werd, toon de de heer Burger ons een brief van de ouders van een der kinde ren, waarin verteld werd hoe een persfotograaf met enkele op nor male wijze op hun trein wachten de Noorse kinderen enige opna men ensceneerde, die later sugge reerden, dat de kinderen slapende naast hun koffers op het perron de nacht hadden moeten door brengen. Ten aanzien van de financiële moeilijkheden kon de heer Burger het volgende meedelen. Het was de gewoonte, dat de gegadigden bij aanmelding een bedrag van ƒ25 stortten als voorschot op de reiskosten. Wanneer zij hun be wijs van inschrijving kregen, be taalden zij de volledige reiskosten: Voor Engelend 85 onder de 18 en ƒ110 boven de 18 jaar. De plotselinge stopzetting tengevolge van het verbod van de volksge zondheid was oorzaak, dat de reis van vele kinderen geen doorgang kon vinden, doch dat vele kosten voor het organiseren der reizen, bespreken van boten enz. reeds gemaakt waqpi Voor ons land Js de situatie nu zo, dat op het voorschot van 25 na, alle gestorte gelden kunnen terugbetaald worden. En als de voorsóhotgevers bij wijze van spreken met 50 »/o van ƒ25 ge noegen zouden nemen, dan zou de Nederlandse organisatie er nog volkomen gezond bijstaan. Men hoopt evenwel, dat er op andere wijze b.v. door bijdragen enz. middelen zullen gevonden wor den, om ook die bedragen geheel te restitueren. In Denemarken heeft men op dit gebied in het ge heel geen moeilijkheden. Wel in Engeland waar - de figuur de meest ongunstige is. Maar daar ondervindt men reeds van alle zij den medewerking. Ten overvloede kan nog opge merkt worden, dat de W. F. A. een organisatie is, welke geen winst maakt. In het volle sei zoen heeft de Nederlandse afde ling ongeveer 65 betaalde krach ten; terwijl er daarnaast een 70- tal plaatselijke comité's zijn, wel ke comité's geheel con amore me dewerking verlenen. Voor Nederland is thans door de heer J. W. Niemann en in over leg met de heer J. W. Burger tot directeur benoemd de heer R. Sch'lt. Vanaf 1 September is het hoofdkantoor voor Nederland ge vestigd in Amsterdam, Galerij 14 In dankbare herinnering aan de bevrijding van ons vaderland zal namens H. M. de Koningin en de Nederlandse bevolking een gouden herinneringssabel worden aange boden aan Generaal Dwight D. Eisenhower. Dit huldeblijk, een voortbreng sel van Nederlandse edelsmeed kunst, werd dezer dagen voltooid en zal gedurende twee weken worden tentoongesteld in het Gemeentemuseum te 's-Graven- hage. Merkwaardig is dat niemand meer weet, wie eigenlijk het ini tiatief tot dit huldeblijk heeft genomen. Reeds voor de bevrij ding van Westelijk Nederland leefde onder de bevolking de wens om de Geallieerde opperbevelheb ber een blijk van dankbaarheid te doen geworden. Agence France Presse deelt mede, dat van het Londense vlieg veld Croydon vijftien ton goud, in tweehonderd zevenenzestig kratten verpakt, in vijf Neder- landsche vliegtuigen, naar Am sterdam zijn verstuurd. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 42.500.000. Het betreft een gedeelte van de goudreserves, welke kort na de Duitse invasie door de toenmalige Nederlandse Regering zijn over gebracht naar Groot-Brit'tannië. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige omvang Groot- Brittannië verlaten. De vijf K.L.M.-vliegtuigen, die de 15 ton goud uit Engeland naar Nederland overbrachten, landden Vrijdagmiddag om vijf uur op een speciaal afgebakende hoek van het platform van Schiphol De onverdachte indiening van een nieuwe resolutie door de Coiumbiaanse delegatie in de Vei ligheidsraad bij de behandeling van de Egyptische kwestie heeft Donderdag verwarring gesticht onder de gedelegeerden, aldus Reuter. De tekst van de Coiumbiaanse resolutie, welke werd voorgelegd nadat Columbia zich bij de stem ming over de Braziliaanse reso lutie had nthouden van stem ming, luidt als volgt „De Veiligheidsraad, het ge schil tussej Groot-Brittannië en Egypte bestudeerd hebbende, doet op beide rederingen een beroep om: a. de reentstreekse onderhan delingen te .'hervatten teneinde, 1. zo spoedig mogelijk te ko men tot voitooiing van de eva cuatie van bTe Britse troepen uit Egyptisch grondgebied, terwij] voorzien w' rdt in wederzijdse hulp teneinde in tijd van oorlog of dreiging van oorlog de vrijheid van scheepvaart in het Suez- kanaal te waarborgen; 2. het rameenschappelijk be stuur van Soedan te beëindi gen, eerbiedigend het beginsel van het zelfuescbikkingsrecht van het volk en het recht op autono mie; to. de Veiligheidsraad op de hoogte te houden van de voort gang der onderhandelingen". De gedelegeerden schenen allen in verlegenheid te verkeren over de houding, welke zij tegenover de Columlbhfcmse resolutie zouden moeten aannemen. De Egyptische Minister-President, Nokrasji Pas- i De Was ïingtonse correspon dent van hep Britse conservatieve blad „DaiK* Telegraph" meldt, dat de Repining der V. N. in de meest kracï'lige termen er bij de Britse rege (hg op aan heeft ge drongen on terug te komen op haar beslissing betreffende het terugtrekkei i der Britse troepen uit Grieken and in September. De correspondent heeft reeds uit betrou -i bare bron vernomen, dat de Amerikaanse regering met tegenzin helft besloten een troe penmacht ipj-forma naar Grie kenland t< zenden. Volgens de correspondent is de Amerikaanse druk ongewoon sterk evenals het Britse terzet ertegen, daar de Engelse reg ering niet genegen is haar in bet parlement gedane beloften tf breken en zich zo doende opnieuw bloot te stellen aan ernstige critiek van haar linkse aanhangers. C Naar Donderdagavond werd bekend genaakt, zijn Woensdag ochtend 14 politieke gevangenen, die reeds e» kele maanden geleden ter dood w 'ren veroordeeld, in de gevangenis van Carabanchel bij Madrid m :t de kogel geëxecu teerd. Ofschoon het niet moge lijk was de namen van- de terecht- gestelden te weten te komen, neemt men aan, dat Gonzales Ba- rahona, die aan een bankroof te Madrid zou hebben deelgenomen, zich onder hen bevindt. Te Leon ja, wilde na de schorsing van de bijeenkomst geen commentaar leveren op de Coiumbiaanse reso lutie. Hij had een copy ervan bij zich voor nadere bestudering. In kringen van de V. N. verheelde men de bezorgdheid over deize onverwachte wending van zaken niet. Senor Lopez, de Coium biaanse gedelegeerde, zelf, aldus seint Reuters correspondent, scheen zich de ernst van de door zijn resolutie ontstane verwikke ling niet bewust en gedroeg zich volkomen opgewekit. Bij de hervatting van het deba*. verklaarde Nokrasji Pasja, da1 hij de Coiumbiaanse resolutie verwierp. Dit voorstel, aldus zeid« hij, maakt de terugtrekking der Britse troepen afhankelijk van een nieuw verdrag. De vrijheid van vaart in en de veiligheid van het Suez-kanaal raken de Egyp tische regering, en haar alleen. „Ik hoop, dat de Veiligheidsraad ons niet zal dwingen enig ver drag te accepteren, dat in strijd zou zijn met het beginsel, dat alleen Egypte verantwoordelijk: gesteld moet worden voor de ver dediging van zijn grondgebied." De Braziliaanse gedelegeerde verklaarde, voor de Colombiaan se resolutie te zullen stemmen. Herschel Johnson, de Ameri kaanse afgevaardigde, zeide. dat hij de resolutie kon aanvaarden, wanneer de voorziening ten aan zien van wederzijdse hijstand voor het Suezkanaal er uit geschraot werd. Gromyko, de Sovjet-Russische gedelegeerde, verklaarde, dat hij tijd nodig had om de -esolutie te oestuderen en verzocht on) ver daging van het debat. De Coiumbiaanse gedelegeerde zeide, dat zijn resolutie niet" nood zakelijk een nieuw verdrag ter verdediging van het Suezkanaal eiste. Hij verklaarde, het optre den van de Egyptische Minister- President te beitreuren. De Chinese afgevaardigde stel de voor, terug te keren tot de oorspronkelijke Braziliaanse re solutie onder toevoeging van de volzin: „De Veiligheidsraad er kent de gewettigdheid van Egyp- te-'s verlangen naar spoedige en algehele terugtrekking der Britse troepen uiit Egypte". De Raad verdaagde hierna het debat tot Vrijdagavond. aan een roofoverval zou hebben schuldig gemaakt. is Donderdag nog Joaquin Pereira DirectC"werd ""een poliUe-coïïon da Silva terech;gesteld, die zich i j r, aan PPn rwvrrwprvnl wm rond de machines getrokken, om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. De zware bewaking en de grote stilzwijgendheid die met dit transport werd betracht, deden op het vliegveld allerlei geruchten ontstaan. Zo wist men al spoedig te vertellen dat er een belangrijke staatsman was aan- - gekomen. Onopgemerkt verliet iin S;e- even later een vrachtauto van de 1 K.L.M., die de 267 kratten ver- Groter nog dan in Nederland zijn talrijke artikelen waarvoor v^_ men in verschillende winkels zeer voerde, het terrein op weg naar uiteenlopende prijizen vraagt. Dit de Nederlandse Bank te Amster dam, waar het goud in de kluis is opgeborgen. De Verenigde Naties zullen hun werk nimmer kunnen voltooien, als het recht van veto niet wordt afgeschaft, zo schrijft Paul Henri Spaak, Ue Belgisch Eerste-Minis- ter en Minister van Buitenlandse Zaken, in de Europese editie van de New-York Herald Tribune. Spaak, die president is geweest van de eerste Algemene vergade ring van de V. N. te Londen, zegt verder: „Een internationale or ganisatie, die alleen de vrede kan verzekeren, zal nooit werkelijk bestaan zolang niet alle naties, groot en klein, het denkbeeld heb ben aanvaard, dat boven haar eigen souvereiniteit het interna tionaal recht staat, waaraan zij zich moeten onderwerpen. Op an dere wijze is er voor de wereld geen oplossing te vinden en het wordt hoog tijd, dat iedereen dat inziet.'" Snaak noemt de Belgisch-Ne- derlands-Luxemburgse tolunie, de Benelux, een practisch voorbeeld van hetgeen met een beetje goede wil en begrip is te bereiken. Op deze wijze kan men het interna tionale leven in nieuwe banen lei den en een organisatie scheppen, waarin alle deelnemers grotere veiligheid en welvaart vinden. Radio Moskou meldt, dat de Opperste Sowjet Vrijdagavond de v edesverdragen met Italië, Roe- men'ë, Hongarije, Bulgarije en F'nland heeft geratificeerd. geldt ook voor fabrieksproducten. Zo kan het gebeuren, dat een zeker damestas in een bekend Brussels magazijn, dat door mid del van grote plakkaten het pu bliek toeroept: „Koopt alleen tegen de normale prijzen", 50 procent duurder geprijsd is dan in een ander magazijn. Op het gebied van texiielwa- ren en zelfs van levensmiddelen zijn de prijzen vaak zeer ver schillend. De regering bezorgd voor de valuta, tracht in deze prijzenchaos meer orde en een heid te brengen. Voor de eerste levensbehoeften zijn maximumprijzen vastgesteld, maar tot dusverre stoorde men zich daar riet al te zeer aan. De slagers bijvoorbeeld gaan steevast boven deze prijzen,"met de motivering dat zij zelf ook het vlees niet tegen de vastgestelde prijzen kunnen kopen, zelfs niet op het abattoir. Er is een „Comité voor de strijd tegen het dure leven" opge richt; dat overal in den lande, door spandoeken op de straten en oproepen in de bladen, het publiek aanmaant geen zwarte prijzen te betalen. De regering heeft sedert begin Augustus de contróle op de prijzen van levens middelen verscherpt, en in de laatste drie weken zijn 865 win kels gesloten, terwijl bijna 70.000 kg levensmiddelen in beslag zijn genomen. Deze verscherpte con trole lokt op haar beurt protes ten van de zijde der neringdoen den uit. Ze hebben in een ver gadering te Brussel 5000 slagers uit het gehele land bittere crit!ek Het Nederlandse actie-commi niqué meldt: Rondom Malang werden aan Republikeinse troepen verliezen toegebracht, waarna deze vlucht ten. 4 Km ten Noordwesten van Modjokerto vond ver binnen de oude demarcatielijnen eqn ge vechtsaanraking plaats met een 300 man sterke formatie van de T. N. I. Nederlandse troepen raakten met Republikeinse troe pen in gevecht in de gebieden ten Oosten van Pematang Siantar (Noord-Sumatra), ten N.W. van Tandjong Balai, ten N.O. Van Loeboek Pakan en in Tandjoig Poera. Een aantal tegenstanders sneuvelde, terwijl tevens een aan tal gevangen genomen werd. Bij Nesapan in Middeu-Java ten Zuiden van Tegal kwamen Nederlandse troepen in een ge vechtsaanraking met een kleine groep Lasjkar-leden. In de Oosthoek van Gost-Java kwamen Nederlandse patrouilles m botsing met eenheden van de T.N.I. en ongeregelde troepen. Voor zover bekend bedroegen de verliezen Donderdag twee gesneu velden en zes gewonden. Uit gesprekken met Indone sische intellectuelen in West-Java blijkt, dat het verlangen naar een zelfstandig, staa.kundig bestaan weliswaar onverminderd voort leeft, maar dat men bet vertrou wen in de tegenwoordige regeer ders te Djocja ten enenmale heeft verloren. Zowel intellectuëlen en hoog geplaatste personen, alsook een voudige kampongbewoners ver klaren, dat zij zich volkomen be drogen gevoelen door de Republi keinse propaganda. Zonder uit zondering wordt het woord be drogen" gebruikt. Meer ziet men enige reële mogelijkheid voor het bereiken van zelfstandigheid in desamenwerking met de Neder landers. Het aanvullende communiqué meldt: Een hoog geplaatst Re publikeins amb;enaar in het be vrijde gebied heeft verklaard, dat de Indonesische bevolking in de omgeving van Bandoeng had ge weigerd de tactiek van de „ver schroeide aarde" toe te passen. Op last van de „defensie-raad" zijn door troepen van het „plaat selijk militair commando" vernie lingen aangebracht. Als gevolg van de aanhoudende activiteit vanwege de T.N.I. en agitatie door de „inlichtingendienst" van de T.N.I. is het in de omgeving van Malang nog onrustig. De rust op Madoera wordt door pa trouillegang gehandhaafd. De volksbeweging ter vorming van de vrije staat „Sumatra's Oostkust" als onderdeel van de Verenigde Staten van Indonesië bre d zich steeds verder uit. Nederlandse troepen hebben ten Oosten van Ladang 15 leden van de T N.I., die zich verborgen geoefend op de Minister van hielden, gevangen genomen. Êêri v oedsel voorziening. Ook in Bel- gewapende groep van IS man gië klagen au oriteiten en pers heeft de bevolking van Tandjoeng erover, dat het kopend publiek Pajang, ten Zuid-,a van War at', zelf wein g meewerkt bij de strijd en grote hoeveelheid -rrt en een tegen de hoge prijzen. I aantal geiten afgeperst.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1