1' I I i-J 1 I Het standpunt jven Oost-Indonesië. Indonesië in de Veiligheidsraad Vernielde ondernemingen en bedrijven ft ,J uyi )'-eï 1£lf w I Éfa? L iltj ril; DINSDAG 26 AUGUSTUS 1947. NEDERLANDS Legercommuniqué Prinsesjes naar Stadionspel te Rotterdam. Luchtverbinding K.L.M. met Ned.-lndië hersteld. LUCHTPOST DE TOESTAND IN INDONESIË. Lord Addison over Japan. De Regeringscrisis Griekenland in Huwelijken tussen Amerik. en Duitse burgers Manifestatie te Caïro. rif Jl il H j I I .41 yp q 1 t T 'M jfcn te 1 '!,J; a,eA>T av cMj rel 'nl| 1 1, I spl 8 Frankering bij Abonnement - Temeuzen V. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Weinig verandering Aanvank. zonnig, later hier en daar tijdel. bewoïk., doch bijna overal droog weer. Onge veer dezelfde teimp. Zw. toe mat. wind tussen N. en N.-O. ME Va Verschynt dagelijks 3de Jaargang No- 589. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct., minimtmn per advertentie 1\3Mt Inzendingen advertentie® tot des namiddags 4 uur. tubriek kl. advertenties: 15 rcge'ls 60 ct iedere regel meer 12 cent. Ver melding br.even onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het Nederlandse militaire ac tie-communiqué van Maandag luidt als volgt: „De Nederlandse detachemen ten bij Kamal op Madoera werden hevig toeschoten, terwijl sluip schutters optraden. Hiertegen werd door onize troepen krachtig opgetreden. Bij 'n zuiveringsactie op Noord- Sumatra in net geibied van Pema- tang Siantar werd contact ver kregen met een bende van de T.N.I., die met verliezen werd teruggeslagen. In het gebied van Malang werd een zuiverings actie ingeizet waarbij hevig auto matisch geweervuur werd ont vangen. Het gehele kampong- complex Djengkol in dit gebied werd gezuiverd. De Nederlandse verliezen be droegen Zondag negen gesneuvel den, 1 vermiste en 22 gewonden. West-Java: In het gebied van Soekaboemi werd opgetreden tegen rondzwervende T.N.I.-troe- pea, waartoij de tegenstander ge voelige verliezen leed. 27 km ten Oosten van Koeningan werd een Nederlandse patrouille aangeval len door benden, welke kennehjx door een Hadji waren opge zweept. De aanval werd met succes afgeslagen. De tegen stander leed gevoelige verliezer. Op de wag van Oheribon naar Tasikmajala werd een brugdek door saboteurs volledig vernield. Het algemeen secretariaat van het Stadionspel „De Waterweg Heroverd" deelt ons mede, dat bericht werd ontvangen van de secretaris van H.K.H. Prinses Juliana, dat H.KjH Prinses Bea trix en HK.H. Prinses Irene op 30 Augustus bij de uitvoering van het Stadionspel in het Feijenoord Stadion te Rotterdam aanwezig zullen zrjn met Hun Moeder. De geregelde luchtverbinding van de K.L.M. met Nederlands- Indië kan thans als hersteld wor den beschouwd. Technische moei lijkheden, welke aanvankelijk be stonden bij het aandoen van Co lombo, zijn thans opgeheven, ter wijl de toestemming tot landen aldaar, welke aanvankelijk voor veertien dagen was gegeven, thans verlengd is. Voorlopig zal voortaan om de andere dag ge vlogen worden. De route loopt -over Singapore, Colombo, Bagdad, Cairo, Rome naar Amsterdam en omgekeerd. Bij informatie hier te lande verklaarde men, dat hier over bij de K.L.M. in Nederland noa niets bekend was. Red. ANP.) Met inganf van 1 September a.s. is het mogelijk tegen verlaagd luchtrecht gedrukte stukken, mon sters en akten tegen verlaagd luchtrecht te verzenden naar: Cu rat; oa, Suriname, Columbia, Vene zuela, de Ver. Staten, Canada, Argentinië, Brazilië en Uruguay. De postkantoren verstrekken al le nadere inlichtingen. De Britse Minister voor de be trekkingen met het gemenebest, Lord Addison, heeft te Canberra verklaard, dat Japan dient te worden ontdaan van zijn overzee se gebiedsdelen. Engeland wenst echter geen verarmd Japan, dat niet in 'staat is zich economisch te handhaven, daar het dan een voortdurende last voor andere volken zou vormen. Het bedrag aan herstelbetalingen, dat van Ja pan kan worden geëist, zal der halve beperkt moeten zijn. Als Engeland beloofd heeft, aldus Ad dison, dat de Sowjet-Unie de Koe- rillen en Zuid-Sachalin krijgt, krachtens een geheime clausule van de overeenkomst van Jalta een interpretatie, die niet noodza kelijk de zijne behoeft te zijn zal Engeland die belofte gestand doen. Evenals Australië gelooft Engeland, dat het recht van veto op de Japanse vredesconferentie niet dient tc worden uitgeoefend. Lord Addison vertoeft te Can berra voor de conferentie van het gemenebest over de vrede met japan. De bij afwezigheid van Nadja- moedin waarnemend Premier van Oost-Indonesië, heeft Dr. Wa- rouw, Vrijdagavond via radio- Makassar oen redevoering gehou den waarin hij er o.a. oip wees, dat de Oost-Indonesische Rege ring de jongste ontwikkelingen in het geschil tussen Nederland en de Republiek met bezorgdheid twijfel en teleurstelling heeft gevolgd, want de hoop dat het accord van Linggadjati inderdaad als grondslag vcor de toekomstige constitutie der Verenigde Staten van Indonesië zou kunnen dienen, is ijdel gebleken. „De Republiek heeft thans haar streven naar souvereiniteit voor het eigen gebied geproclameerd en dit leidt tot versplintering van de nationale Indonesische een heid", aldus Minister Warouw, waaraan hij toevoegde,dat de overige deelstaten van de toe- toekomstige federatie vastbeslo ten zijn hun rechten te handha ven, „zij zullen waarborgen eisen tegen de expansionistische bedoe lingen van de Republiek en blij ven streven naar het behoud van de nationale eenheid". Hij wees vervolgens op India, als voorbeeld van een land waar interne geschillen tot verdeling van grondgebied hebben geleid. Minister Warouw legde er voorts de nadruk op, dat het ge schil tussen Nederland en de Re publiek niets te maken heeft met de strijd tegen het kolonialisme, want in dien strijd „vindt de Re publiek Oost-Indonesië naast zichf'. De Republiek bezondigt zich echter thans aan het zoeken naar het internationale steun voor nationaal expansionisme ten nadele van de overige deelstaten en de nog te vormen federatie. In de omgeving van de Veilig heidsraad zullen de afgevaaidig- den dezer deelstaten dit punt zeker naar voren brengen, omdat de staatkundige vorm van Indo nesië waarnaar de Republiek thans streeft, voor millioenen in die landen onaanvaardbaar is. Minister Warouw wees er ten slotte op dat Oost-Indonesië thans in eigen huis reeds meer te zeg gen heeft dan het als provincie van de Republiek ooit te zeggen zou krijgen. Hij verzette zich met klem tegen de tische zouden de andere deelstaten van de toekomstige federatie slechts „onfc-t tekenende uitvindingen van de Nederlandse politiek zijn. Vertegenwoordiger van Bor neo trekt zich terug uit voorlopig Republikeins par lement. Het te Bandjermasin verschij nende blad „Soeara Kalimantan" meldt, dat Hadji Abdoerrachman Sidik ontslag heeft genomen als lid van het Komité Nasional In donesia Poesat, het voorlopige parlement der Republiek. In een schrijven gedateerd 20 Juli deelde Hadji Abdoerrachman aan Soekarno méde, dat na de ondertekening van Linggadjati, en de later daarop gevolgde for mele afschaffing dér Reputoli- --- -Jt.-**■ - - :lem tegen de propagandis- RepubMkeinse bewering als keinse gouvemeurs-fuctie voor Kalimantan, Zuid-Borneo z.i. niet langer in het K.N.I.P. vertegen woordigd kon zijn. Het lot der Chinezen. ■Het aantal Chneise evacué's te Cheritoon en omgeving bedraagt thans in totaal 14431. Volgens het Chinese blad „Keng Po" bedraagt toet ^aantal Chinese vluchtelingen te Djember en om geving 6000, waarvan 4000 in kampen zijn ondergebracht, en 2000" bij families. De Chinezen te Djember wer den aanvankelijk met rust ge laten, doch dit duurde niet lang: vier dagen na aankomst van de Nederlandse troepen begon plun dering in die gebieden waar de Nederlandse troepen nog niet sterk genoeg waren om dit te voorkomen aldus de voorzitter der Chinese vereniging te Djem ber; moord en brandstichting op grote schaal bleven echter achter wege. Volgens het Chinese blad „Seng Huo Pao" zijn de Chinezen te Garoet dat door de Nederlanders bezet werd veilig doch 400 bevin den zich nog op de theefabriek Tjikadjan, 15 km ten Zuidwesten van Garoet. De Republikeinse regering te Djokja heeft op 21 Augustus in en nota aan de Chinese regering het Republikeinse standpunt t.a.v. de Chinese staatsburgers in Ino- nesië en de Republikeinse staats burgers van Chinese origine uit eengezet1: dé Republikeinse rege ring acht de juiste manier om (ie Chinese bevolking te beveiligen in het zenden van een officiële vertegenwoordiger der Chinese regering naar Djokja om deze re gering van advies te diénen. Daaraan wordt toegevoegd, dat de Republikeinsche regering niet aansprakelijk is voor de daden die plaats vonden na het terug trekken van het Republikeinse burgerlijke en militaire gezag, en inzonderheid niet nadat de be wuste streken door de vijand wa ren bezet. Inmiddels heeft de Djokjase Chinese vereniging, volgens het Republikeinse persbureau „Anta- ra" op de „partijdige" rede van de Chinese consul-généraal ge antwoord door een neutrale hou ding af te keuren en zich nadruk kelijk achter de Republiek te blij- ven~scfharen, welke houding wordt onderstreept door de schenking van honderdduizend rupiah's, vijf tig zakken witte suiker, vijftig manden thee en een kleine voor raad tetxiel aan het Republikein se „oorlogsfonds" op de tweede verjaardag van de Republiek. Anderzijds echter is te Soera- toaja verzet gerezen tegen de be slissing om geen veiligheidswacht te vormen. De leden der Chinese organisaties verklaren, dat hun toesturen buiten hen om hebben beslist, en zij hebben zich thans tot de Bataviase vereniging ge richt met het verzoek invloed uit te oefenen opdat deze beslissing zal worden herzien. De Chinese actie tegen de Re publikeinse praktijken is echter het sterkst te Medan: de 'Chinese consul aldaar heeft bij de regering te Nanking ontslag genomen ten einde te protesteren tegen de slappe houding der Chinese rege ring. Hij verklaarde aan de ver tegenwoordiger der R. V. D. om: „De Chinezen moesten uniformen en wapens aan de Republiek leve ren, daartoe met de wapens op tafel gedwongen. En in dank daarvoor worden zij met hun eigen wapens "afgeslacht. De beesten in de dierentuin zouden meer aanspraak kunnen maken op honderd procent Merdeka dan deze mensen, die geen mensen meer zijn. Mej. Barbara Drake uit Massa chusetts (VjS.) zal de eerste vrouw uit de V.S. zijn, die sinds de be ëindiging van de oorlog, In Duits land, trouwt met een Duits bur ger. Zij naam is Helmuth Freund. De Amerikaanse bezettingauto riteiten hebben nog twee andere Amerikaanse vrouwen in Duits land toestemming gegeven tot een huwelijk met een Duitser. Sinds het verbod tot zodanige hu welijken is opgeheven (in Maart j.l.)heeft het militair bestuur in Frankfort 364 verzoeken om met Duitsers te mogen huwen ontvan- gen van Amerikaanse burgers. Het aantal doden tengevolge van het treinongeluk te Berlijn is tot 29 gestegen. Twintig slacht offers zijn door brandwonden zo verminkt, dat zij nog niet konden worden geïdentificeerd. 24 Passa giers bevinden zich nog met ern stige kwetsuren in een ziekenhuis, terwijl 12 van hen in levensge vaar verkeren,. Na de opening van de zitting van de Veiligheidsraad nam als eerste spreker de Republikeinse afgevaardigde Sjahrir het woord. Hij betoogde dat geen der ontwor pen resoluties de situatie in Indo nesië veel zou helpen. Hij ver langde een duidelijke „veroorde ling van de Nederlandse agressie" door de Raad. Sjahrir vroeg effectieve maat regelen. „Er kan geen stand vastige vrede zijn in Indonesië, zolang de Nederlandse troepen daar blijven". Hij verklaarde, dat de Republiek zich bij elke beslis sing van de Raad zou neerleggen. „De Indonesische delegatie is be reid elke onpartijdige arbitrage te aanvaarden, zolang de Veilig heidsraad niet wordt gepasseerd" aldus Sjahrir. Hij wees het voor stel van een consulair onderzoek van de hand, omdat „de meeste consuls te Batavia de zaak nog door Nederlandse bril bezien". Sjahrir verklaarde verder, dat de Nederlandse militaire actie doorgang vindt ondanks de order tot het staken van het vuren. Hierna nam de Poolsche afge vaardigde het woord en betoogde dat de order tot het staken van de vijandelijkheden niet wordt opgevolgd. Hij verzocht de vergadering voort te zetten totdat een beslis sing zou zijn bereikt. Vervolgens kreeg de Belgische afgevaardigde het woord; hij ver- Konstantin Tsaldaris. de leider der Populisten, heeft meege deeld, dat hij Maandagavond een lijst van Ministers voor het nieu we kabinet aan Koning Paui hoopte over te leggen. Leden van de Mohamedaanse Broederschap hebben zich te Caï ro naar de legaties van de Sow jet-Unie, A>len en Syrië begeven om blijk te geven van hun erken telijkheid voor de houding dezer ianden in de Veiligheidsraad bij de behandeling van de Brits-Egyp tische kwestie. Zij hebben de zaakgelastigde van de Sowjet- Ünie een nota overhandigd, waar in de Russische afgevaardigde wordt verzocht van zijn vetorecht gebruik te maken, wanneer de Veiligheidsraad een beslissing zou willen nemen, die in strijd is met de Egyptische eisen. Te Meze Montpellier in Zuid- Frankrijk zijn twee treinen op elkaar gereden. Vier personen kwamen hierbij om het leven en er zijn 23 gewonden. -Hier volgt een opgave van ver nielde ondernemingen er. bedrij ven,' voor zover tot op de datum van afzending beschikbaar. De Goedangruimte te Oheribon is onbeschadigd, en daarmee op vooroorlogse capaciteit' aange troffen, n.l. 65.000 m2. De op slagruimte te Tegal is 't zwaarst beschadigd en van de capiciteit van 34.000 m2. is slechts een der de min of meer bruikbaar. Te Tjilatjap is omstreeks tweedeide deel van een totaal "an 60.000 m2. to tail vernield. Te Pasoeroean zijn van een totaal van 2'1 000 m2 twee zvote goedangs vernield. Te Protoolingo resteert slechts een opslagruimte voor 2500 ton van een ruimte voor 12.000 ton. Te Panaroekan is de oorspronkelijke ruimte (20.000 tons) geheel intact, even als te Bandjoewangi (3500 ton). Wat de landbouwondernemin gen van 500 ha en groter op Ja va en van 1000 ha en groter op Sumatra betreft, zijn op West- Java in het Bandoengse vier thee-ondernemingen vernield, op de hoogvlakte van Pengalengan veertien, bij Tjitoadak acht, bij Soekaboemi dertien, bij Krawang vier, en bij Tjiandjoer één. Bij Soebang zijn van de „Anglo- Dutch Plantations Company" (geheel Brits kapitaal) de rub ber- en theefabrieken plus drie krachtstations vernield. In het Patoeha-disrict zijn voorts zeven, en bij Soemadang één onderneming vernield. Wat de kina-ondernemingen betreft zijn bij Pengalengan twee ondernemingen vernield. Wat de rubber-ondernemingen betreft bij Tjibadak drie, bij Soekaboemi vijf, bij Krawang vier, bij Bandoeng twee,, bij Tam- boen één, bij Buitenzorg twee en in de Patoeha-comtoinatie met Soebang één en te Bandjar twee ondernemingen vernield. Betreffende de suikerfabrieken kan worden medegedeeld, dat er bij Oheribon zeven licht en drie zwaar werden beschadigd. Bij Krawang werden voorts een sisal- en tapioca-onderneming vernield. In Midden-Java zijn bij Bekalongan een theefabriek ver nield en negen suikerfabrieken vernield of verbrand. Bij Sema- rang zijn drie rubber- en koffie- ondernemingen afgebrand ais- mede een suikerfabriek en twee koffie-ondernemingen. Bij Ken- dal is een rutober-, een thee- en kina-onderneming afgebrand. Bij Salatiga een koffie-ondernemdng. In Oost-Java zijn van1 de rub ber- en koffie-ondernemingen in het Malangse één-en-twintig ver nield (volgens radio Djogja dooi de extremisten in as gelegd). In Besoeki zijn acht, en in Banjoe- wangi twee ondernemingen ver nield. Wat suikerfabrieken in Oost-Java betreft is er bij Bon- dowoso één vernield, bij Djom- bang vier, waartoij nog komt de zinneloze vernieling van het sui kerproefstation te Passoeroean. Op Sumatra's Oostkust zijn verbrand of vernield van de Mij „Arendsburg", de tahaksonder- nemiijgSoengei Metjirin; voorts de rutoberondememing „Saran-g Gitang" en de oliepalm-ondeme- ming „Bangoeng Bandar". Twee grote rubber-onderne mingen van de Delimaatschappij alsmede een grote palmoliefabriek van hetzelfde concern. Voorts de rubberonderneming „Ohinakasi" en de Zwitserse rubberonderne ming „Tjinaradja". dedigde de nieuwe, door zijn delegatie ingediende, resolutié. Hij eiste, dat de Raad volkomen zou handelen in overeenstemming met het Handvest en achtte het noodzakelijk, gezien de gerezen twijfel, de kwestie van de compe tentie aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen. Hij verklaarde zich verheugd, dat een begin van uitvoering was ge geven aan het plan om de consuls te Batavia rapport te laten op stellen. Hij betreurde het, dat de Raad niet meer aandacht heeft besteed aan het positieve voorstel van' de Nederlandse gede legeerde, Mr. Van Kleffens „Internationale rechtvaardigheid kan alleen een goede grondslag zijn voor de Veiligheidsraad; daarom kan alleen het Interna tionale Hof de jurisdictie-kwestie op de juiste wijze oplossen. De'ïaatste Amerikaanse resolu tie behoeft echter dit onderzoek door het Internationale Hof niet in de weg te staan." Hij deelde mede, dat de Belgische regering haar consul-generaal te Batavia gelast heeft aan het consulaire onderzoek mede te werken. De voorzitter, Faris al Choeri, verklaarde, dat hij aan de Belgi sche resolutie geen voorrang kon verlenen, daar de resoluties moe ten worden behandeld in volgorde van indiening. Indien echter stem ming gewenst wordt, kan hiertoe worden overgegaan. Gromyko betoogde hierna, dat de resoluties in volgorde van in-- diening moesten worden behan deld. Het voorstel om de Belgische prioriteit te verlenen werd met 9 onthoudingen en twee stemmen vóór afgewezen. De Belgische re solutie zal dus het laatst in be handeling komen. Besloten werd eerst de Australisch-Chinese reso lutie in behandeling te nemen, vervolgens de Amerikaanse. De voorzitter deelde mede, dat de eerste Australische resolutie was ingetrokken, hetgeen door de Australische gedelegeerde werd ontkend. Hjj wilde de oorspron kelijke resolutie behandeld zien, ingeval de Chino-Australische resolutie werd afgewezen. Vervolgens diende de Russische afgevaardigde een amendement op dé Chino-Australische resolu tie in, inhoudende instelling van een commissie van toezicht op het staken van de vijandelijk heden. Vervolgens zouden de paragra fen, waarbij voldoening wordt uitgesproken over de opvolging van de order tot staken van de vijandelijkheden, moeten vervaD len. Ook het Nederlandse voor stel werd afgewezen. De Australische gedelegerde verjzocht vervolgens Gromyko zijn amendement in te trekken. Gro myko weigerde zulks en verklaar de geen enkele resolutie te kun nen aanvaarden, die niet voorzag in de instelling van een commissie door de Veiligheidsraad. Het Russische amendement werd vervolgens in stemming gebracht. 7 Leden stemden voor, 2 tegen en 2 onthoudingen. Omdat echter één van de tegenstemmers een permanent lid van de Raad is ,is de motie verworpen. De Chino-Australische resolutie werd vervolgens aangenomen. nl lal li: :t|ï P4 4 tl 4 iJi ai- qtW 1 li nr| w{ ir ii4 j 1 1 •c I v, aft» 'd nil ,e,i 1 rvr i l r; US 4 ^>1 ew A' is!» I VJS>

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1