TRIBUNAAL TE TERNEUZEN z i n U i "J BSi Vragen aan de Minister cm op &cfiiplic>l «I '11' Jd! UIT DE PROVINCIE I I JLM hl 1 'mc "V'l ïf! Aanzienlijke tariefsverlaging voor de huishoudwas. De wederinschakeling van Rotterdam en Antwerpen De Inter-Amerikaanse verdedigingsconferentie Onenigheid in Griekse regering Arrestaties in verband met geval Nathanya Amerikaans onderzoek voor plan Marshall. Hongaarse tegenspraak i.z. verkiezingen. Z.A.-visa voor reizen in Duitsland Nederland leert Amerika sigarenbandjes verzamelen. Terugbrengen van stoffelijke overschotten van Nederl. Amerikaanse expeditie 2 onderzoekt Atl. bergketen nf r M 3 I t|ï £H w inW I I I «fep n' 'U 'fKJatl J'nfj r fn* w Jhl Ffloif vi Mii] U£ Hl mleoï?] <!la<:" aiJuH Zitting van Zaterdag 23 Aug. i Voor de Wehhmacht gereden. Alphonsius Bernardus Hinne- man, 49 jaar, voerman te Oost burg', stond terecht ter zake, dat hij voor de Duitse weermacht materialen heett vervoeid voor bunker- en stellingenibouw en voor- deze werkzaamheden betaling heeit ontvangen. Besch. zegt voor de Duitsers gereden te 'hebben, omda g een aannemer henr kwam „vorderen en hij voor dit heerschap bevreesd was. Besch. was in verzet gekomen tegen de voorwaardelijke buiten vervólgingstelling omdat hij zich daardoor beledigd gevoelde. Hij heeit tijdens de oorlog zijn be drijf niet willen uitbreiden om de vijand daamede niet in meerdere mate van dienst te zijn. Mr. Kegge merkt op, dat besch. die gedurende vier jaren voor de vijand heeft gereden, daarvoor behoorlijk geld heeft ontvangen en allerminst gedwongen werd te rijden. De verdediger, Mr. Terwoert, meende, dat men zijn cliënt, die een civiele- en geen Weihrmachts- vervoervergunning bezat, voor de ten laste gelegde feiten niet zal kunnen straffen zonder ocrk een 500-tal andere vervoerders voor het Tribunaal te brengen. Pleiter meende dat er hier sprake was van represaille en voerde aan, dat besch. getracht heeft zich aan het rijden voor de Wehrmacht te onttrekken. Hij verzocht ten slotte buiten ver volgingstelling of schuldigverkla ring zonder opleggen van,, maat regelen. Scheikundige staat terecht. Hierna stond "terecht de 37- jarige Jacobus Dingenus Jacobs, scheikundige te Rotterdam, vroe ger te Breskens, beschuldigd van hulpverlening aan de vijand, door als doctor in de scheikunde zijn wetenschappelijke- en vakkennis in dienst te stellen van de Duit sers, door werkzaam te zijn ge weest op de afdeling geneesmid delen van een fabriek te Crefeld. Besch. verklaart naar Duits land te zijn gaan werken hij de I. G. Faribenindustrie, omdat hij zonder werk was. De voorzitter meent echter, dat J., die hij „Organon" in dienst was, daar had kunnen blijven. Wanneer besch. zegt, slechts bij de afdeling geneesmiddelen te hebben gewerkt, merkt Mr. Kegge op, dat daar vandaan de aspirientjes kwamen c*m de Duit se soldaten te laten tippelen! Besch. geeft toe, dat zijn hou ding zeker een verkeerde indruk "maakt, hij zou echter niet hij „Organon" hebben kunnen blij ven en daarom een betrekking in Duitsland aanvaardde.. Mr. Roelofs, de verdediger, ver klaarde, dat J. er niets voor ge voelde chef bij „Organon" te wor den, omdat hg dan de plaats van een Duitse Jood moest innemen. Pleiter wees er voorts op, dat ook „Organon" voor de Duitsers werkte en dat bij hem het feit zwaar weegt, dat besch. in de afdeling geneesmiddelen werk zaam was en daarvan ook Neder landers hebben geprofiteerd. De persdienst van het Minis terie van Economische Zaken deelt het volgende mede: „Een behoorlijke huishoudwas moet eenvoudig, goed en goed koop zijn. De kilogramprijs en het minimumbedrag, dat voor de was van een normaal huishouden mag worden berekend, mogen de draagkracht van het gemiddelde gezin niet te boven gaan. Nadat een grondig onderzoek had aangetoond, dat de tot nu toe bestaande wasserij tarieven nog wat al te ruim waren, heeft de Overheid er naar gestreefd ook in de Donderdag 28 Augustus a.s. in werking tredende nieuwe wit- wasserijtarieven de utilitygedach- te tot uiting te doen komen. De kilogramprijs van de ge wone huishoudwas is nu op 0,44 vastgesteld en zal daardoor 8 lager worden. Het tarief voor de rUinimumhuishoudwas Van 6 kg is teruggebracht van 21,28 gp 2,25. Daarnaast is een tarief opgenomen voor de luxe was, waarbij de goederen met de hand worden gestreken en waarvan de kilogramprijs 0,60 bedraagt. De mogelijkheid, die tot nu toe bestaat boven het gewone was- tarief het tarief voor z.g. pers- opmaak mag n.l. niet meer als zelfstandige wasbehandeling wor den berekend. Een huishoudwas, zoals die in bijna 90 pet. van alle wasbehandelingen voortkomt, "bij voorbeeld van een gewicht van 4 kg en met 2 overhemden en 3 boorden, mag tot op heden wor den berekend voor 6 kg vermeer derd met de tarieven van over hemden en boorden. Dit kost ten hoogste 4,,12. Wanneer de nieuwe regeling ingaat, bedraagt de maximumprijs voor zulk een was 2,84." Mr. Roelofs meende, dat uit verschillende verklaringen blijkt, dat zijn cliënt niet pro-Duitsch was en verzocht tenslotte verval lenverklaring der beschuldiging temeer omdat J. 10 maanden ge in teineerd is geweest. Uitspraak 6 Sept. a.s. Afscheid mevr. Stuff ken. Na afloop der openbare zitting nam de voorzitter, Mr. Kegge, het woord om tot de scheidende ajdunct-secretaresse, mevr. C. A. Stuffken, aah wie op haar ver zoek met ingang van 1 Septem ber a.s. eervol ontslag werd ver leend, enige hartelijke en waar derende woorden te richten. Mi'. Kegge wees er daarbij op, dat mevr. Stuffken, die in haar 'functie van adjunct-secretaresse zeer vele zittingen heeft bijge woond, steeds blijk heeft gegeven van een grote correctheid en haar beste krachten aan haar verant woordelijk werk heeft gewijd. De voorzitter dankte mevrouw Stuffken hiervoor, mede namens de andere leden van het Tribu naal en sprak de wens uit, dat het haar in haar nieuwe werk kring eveneens goed moge gaan. (Wij- willen vanaf deze plaats ook gaarne onze hartelijke en welgemeende dank uitspreken jegens mevr. Stuffken, die, indien enigszins mogelijk, steeds bereid was om haar gewaardeerde mede werking en hulp te verlenen. En ook wij wensen de schei dende secretaresse in haar nieu we werkkring veel succes toe! Red. V. Z.) Feestbetoon. Door het lid der Tweede Kamer de heer Verkerk is aan de Min. van Binnenlandse, Zaken de.vol gende vraag gesteld: Is de Minister niet van oordeel, dat met het oog op de kritieke toestand in Indië, en met name in verhand met de verliezen, welke ons volk daar lijdt, het uiterlijk feestbetoon behoort te worden gematigd en is de Minis ter bereid zijn zienswijze hierover aan de gemeentebesturen bekend te maken? Een vliegboot van de Bri tish Overseas Airways, die ge bruikt werd voor de dienst Hong kongEngeland, is «bij het neer strijken nabij de Bahrein-eilanden in zee gestort. Naar men meent te weten, zijn enkele inzittenden om het leevn gekomen. Naar wij van bevoegde zij ver nemen is tot nu toe geen officieel antwoord binnengekomen van de Britse en Amerikaanse regerin gen inzake de wederinschakeling van de havens van Rotterdam en Antwerpen in het goederenver keer met Duitsland. Zoals bekend, hebben enige tijd geleden besprekingen plaats ge vonden tussen Belgische en Ne derlandse delegaties en vertegen woordigers van de Britse en Amerikaanse zones in Duitsland. Tijdens die besprekingen werd een rapport opgesteld, waarin een concept-overeenkomst betref fende deze inschakeling was op genomen. Indien deze overeen komst door de vier regeringen zou worden aanvaard, dan zou zij op 15,September van kracht wor den. Tot dusver hebben alleen Nederland en België hun goed keuring aan deze overeenkomst gehecht. Mexico heeft op de inter-Ame- rikaanse verdedigingsconferentie te Petropolis een voorstel inge diend, om in het verdrag voor de militaire verdediging van het Westelijke halfond de clausule op te nemen, volgens welke een gewapende aanval bestaat uit' een strijdmacht van een Amerikaanse aanval tegen het gebied of de staat, „in zoverre deze strijd macht" is gestationheerd binnen de geographische zóne, die bij de verklaring van Panama is vast gesteld, of op een andere plaats, die een integrerend deel vormt van het gebied van een Ameri kaanse staat, hoewei zij buiten de bovengenoemde zóne ligt." Dit voorstel wordt gezien als een achterdeurtje voor andere Amerikaanse republieken, inge val troepen der V. S. in Europa of Azië aangevallen worden. Volgens de voorgestelde Mexi caanse clausule zouden de Ameri kaanse staten wel handelend moeten optreden, indien b.v. Ha waii zou worden aangevallen. Onder de verklaring van Pa nama wordt verstaan een ge meenschappelijke verklaring van de vertegenwoordigers van 20 Latijns-Amerikaanse landen en de V. S. te Panama, in October 1939, waarbij de vorming van een „veiligheidsgordel" werd bekend gemaakt, waarbinnen oorlogs handelingen niet zouden worden toegestaan. Gemeld wordt, dat het Griekse kabinet Vrijdag heeft beraad slaagd over het buiten de wet stellen van de communistische partij. Er werden geen beslissin gen genomen na afloop van de, vergadering van vier uur, waarop maatregelen besproken werden om de gevaarlijke binnenlandse toestand mieester te worden. In Athene doen hardnekkige geruchten de ronde, dat het kabi net zal aftreden wegens menings verschil in de regering. In wel ingelichte kringen gelooft men, dat ofschoon de vergadering van Vrijdag niet op het aftreden van Ministers is -uitgelopen, de vol gende kabinetsvergadering dit resultaat wel zou kunnen ople veren. De Inspecteur-Generaal van de Palestijnse politie heeft medege- gedeeld, dat een aantal Joden is gearresteerd, in verhand met de onlangs plaatsgevonden ontvoe ring en ophanging van 2 Britse sergeants, wier lijken bij Natha nya aan een boom werden ont dekt. De Insp.-Generaal, kolon. Gray deelde mede, dat er in de eer ste helft van dit jaar een aanzien lijke toeneming van het aantal gewelddaden is geconstateerd in, Palestina. In het tijdvak van l' Januari tot 1 Juli zijn 192 moor den gerapporteerd, 261 moord aanslagen, 151 gevallen van dood slag en bijna vierduizend gevallen van ernstige aanranding. Te Washington is mededeling gedaan van plannen tot 't instel len van een onderzoek „ter plaat se" in Europa in verband met het plan-Marshall. Een groep van ruim, twintig leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den zal op 27 Sept. aan boord van de Queen Mary" uit New-York vertrekken naar Londen, aldaar twee dagen doorbrengen en dan doorreizen naar het Ruhrgebied en Frankrijk, om een onderzoek in te stellen. De groep zal zich dan in 'kleinere gezelschappen ver delen, die zich begeven zullen naar Oostenrijk, Duitsland, Bel gië, Nederland, Luxemburg, Ita lië, Griekenland en Triëst, Voor landbouw-kwesties aangewezen groepen aan Oslo, Stockholm, Den Haag, Brussel, Parijs, Rome Ge- nève en Londen. Ernest Mihalyfi, Hongaars Mi nister van Voorlichting, heeft tij dens een persconferentie de door de V. S. geuite beschuldigingen met betrekking tot de aanstaan de verkiezingen categorisch te gengesproken. Het is niet waar, aldus Mihaly fi, dat de communisten bij 't op stellen van de candidatenüjsten van andere partijen geïnterve nieerd hebben en dat 20 °/o der kiezers niet mag stemmen. Even min is het waar, dat de commu nisten de kiescomité's beheersen. Deze zijn samengesteld uit ver- tengenwoordigers van alle par tijen. Naar wij vernemen kunnen van af 15 September a.s. in beperkte mate visa voor de Brits-Ameri- kanse zóne van Duitsland worden verstrekt boven het tot dusverre toegestane quotum. Deze visa, die uitsluitend gel den voor potential buyers (zaken lieden die koopcontracten denken af te sluiten) geven geen recht op accomodatie. Hiervoor moet men dus zelf zorgdragen. Inlichtingen over de afgifte van deze Z. A.-visa (zonder ac comodatie) worden uitsluitend schriftelijk verstrekt door de Trust Maatschappij voor de Han del van Nederland met het bui tenland, Herengracht 499 te Am sterdam. Aan de zeldzame zendingen, welke de K. L. M. in de loop der jaren heeft vervoerd, wordt er weer een toegevoegd; een K.L.M.- Constellation zal on 28 Augustus a.s. naar New-York n.l. een pak ket sigarenbandjes meenemen. Deze sigarenbandjes moeten dienst doen als monsters bij het in September te New York te houden congres van „The Inter national Cigar Band Society" met het doel om deze hier te lande zo verbreide hobby ook in de Nieuwe Wereld in te voeren. Een lid van deze vereniging zal met „the world's most colorful motor car", welke geheel bedekt is met sigarenbandjes, het pakket op het vliegveld te New-Yorx komen afhalen, terwijl een leger van journalisten en fotografen deze gebeurtenis in woord en beeld zal' vastleggen. _VOOR PHILA 'HITSTEN. Op 25 Augustus worden 3 nieuwe postzegels van Belgisch- Congo uitgegeven, ter herinnering aan de Belgische strijd tegen de slavenhandel. De waarden zijn: fr. 1,25, fr. 3,50 en fr. 10. Ingevolge beslissing van de Re gering zal thans worden overge gaan tot het systematisch over brengen Op Overheidskosten van Nederlanders, die in Duitsland ten gevolge van oorlogshandelingen zijn overleden. Nederlanders, die vrijwillig zich naan Duitsland begaven en onva- derlandslievenden vallen hier niet onder. Uit de aard der zaak zal met de uitvoering dezer werk zaamheden enige jaren gemoeid zijn. Uitsluitend zullen worden overgebracht de overschotten diergenen? wier identitetit volko men vaststaat, die afzonderlijk begraven liggen en op wier terug komst de naaste verwanten prijs stellen. 'Zij, wier overschot in massagra ven liggen, zullen ter plaatse moeten blijven rusten. Aangevan gen wordt in de Russische zóne, daarna volgen de andere zones. De Directie der Nederlandse Spoorwegen heeft spontaan tot de tegenover de gevallen landgeno ten bijzonder sympathieke daad besloten om de stoffelijke resten op Nederlands gebied kosteloos te vervoeren in daartoe eveneens kosteloos geschikte te maken wa gons. Aan de nabestaanden wordt dringend verzocht nopens deze aangelegenheid geen correspon- dentie met de erbij betrokken bu reaux te willen voeren, alleen zij, die uitgenodigd worden nadere bijzonderheden op te geven, kun nen dit doen. Reeds voorheen bij de bureaux! ontvangen aanvragen en opgaven zullen thans worden gebruikt. Zon. Zon. Zon. Schiphol, medio Augustus, in een alles verzengen de gloed. K. L. M.-employé's, in hun donkere uniformen, zijn de wanhoop nabij, want het wordt nóg warmer. Amechtig zitten we tijdens het lunchuur in 't restau rant uit te blazen bij een flesje „prik." (De Coca-Cola hebben de Amerikanen natuurlijk weer op gedronken.) De omroepster, wier stem even frik is als altijd, zorgt voor een tragi-comische noot „Wil degene, die een jongetje met blauw broekje en wit blousje ver loren heeft, zich onmiddellijk hij de Omroep melden?" Actie. Natte ruggen richten zich uit de rieten stoelen op en zeggen: „Arm jochie, met deze hitte." Brede Canadezen, met vèr apen- hangende gekleurde shirts, on danks de hitte zij het' wat langzamer qhewing-geummend „What did she say?" „A little hoy, dressed in white shirt and blue pants is lost. Can be picked up at the Broadcast." „Poor kid,, getting lost in this Sahara." Begaan met het lot van de ver doolde, zijn we „Omroepwaarts" getogen en daar de deur open stond, was het opschrift „Verbo den Toegang" niet te zien, zodat we er ons niet aan behoefden te storen. Daar zat, zielig treurend over vervlogen koelere tijden, een klein jongetje in blauw broekje en wit blousje, met vuile knie tjes. „Dag vent, boe heet jij?" vroe gen wij minzaam. „Zeven jaar," stamelde 't jochie, onthutst door zoveel belangstel ling. ZEEUWSE KINDEREN TE GAST IN HILVERSUM. Omstreeks honderd kinderen uit Zeeuwse gezinnen, die nog steeds te kampen hebben met slechte huisvesting, zijn gedurende een drietal weken de gasten van de Hilversumse burgerij. De speel tuinvereniging ..Kleutervreugd" heeft de organisatie van dit' be zoek. Met steun en medewerking van vele particulieren en instel lingen wordt de kinderen tal van attracties en aardige tochtjes ge-, boden. Zo staan o.a. tochten naar de Loosdrechtse plassen, naar Ar- tis in Amsterdam en naar de bos sen op het programma, benevens diverse kindermiddagen, waarvan één wordt aangeboden door de K. R. O. TERNEUZEN. Concert. Het Leger des Heils muziek korps van "Schiedam, dat heden avond een concert^ geeft op de Markt, zal het onderstaande ge varieerde programma ten gehore brengen. 1. Reclamation, mars P. B. Catelinet. 2. Golgotha, selectie A. Goldsmith. 3. Op vleug'len ener duif, Euphonium-solo H. v. d. Horden 4. Het stillen van de storm. r Mannenkoor. 5. Machtig te bewaren, A. H. Jakeway. Cörnet-solo (A. van Gulik). 6. De veilige rots, meditatie E. Ball. 7. Vibraphone C. den Ouden. 8. Instrumentaal kwartet. 9. Trouw aan de vlag, mars J. Pattison. 10. De Pelgrimsweg, medidatie E. Ball. 11. Vocaal kwartet. 12. De heuvel Golgotha, selectie, B. Colse. SOHOONDIJKE. Goed afgelopen. Dat het te kwistig bestrooien met een dikke laag zand van herstelde weggedeelten ernstige gevolgen zou kunnen hebben, bleek Vrijdagavond. Toen een motorrijder uit' Zuid-Holland op zulk een onberijdbare plaats, juist in een bocht van de Rijksweg, tussen Kruisdijk en Schoondijike kwam te vallen. Wonder hoven wonder liepen zowel de motorrijder als de ach terop zittende dame slechts enkele ontvellingen op. terwijl het motorrijwiel licht beschadigd werd, Ondanks de wanmte, na enig nhdenken, vroegen wij „Hoe oud ben je daii?" Onze verwachtingen werden evenwel in de kiem gesmoord door een hardnekkig, doch be slist: „Zeven jaar." Hulpeloos, onze door de zon ge stoofde schouders ophalend, vroe gen wij aan de omroepster: „Is dit een gevolg van de warmte of zou het chronisch zijn?" „Van alles heb ik geprobèerd, maar het enige wat ik uit hem kan krijgen, is: „Zeven jaar." „Ja, dat denk ik ook wel", ant woordde de omroepster naden kend. „Enfin, ik zal het nóg maar eens proberen." „Wil degene, die een jongetje met blauw broekje en wit blousje verloren heeft, zich onmiddellijk met de Omroep in verbinding stel len?" Daar kwam de vader aanrennen, die met een rondvlucht was mee- geweest, zoonlief in bet restau rant had achtergelaten, 'mniet meer vinden kon en gelukkig op het juiste moment de Omroep hoorde. „Kwajongen, waarom ben je niet blijven zitten, waar je zat?" Het zien van zijn vader gaf hem zijn spraak terug: „Ik had zo'n dorst en kon nergens water vin den." Dit jaar wordt voor de eerste 'keer 's werelds grootste bergke ten, welke zich uitstrekt van IJs land tot aan de Zuidpool syste matisch onderzocht. Het bestaan hiervan was bekend, doch tot op heden heeft men alleen de hoog ste toppen kunnen waarnemen, aangezien de keten volkomen on der water ligt, terwijl slechts en kele punten zoals de Azoren en Ascension boven het water uit steken. De expeditie, bestaande uit een kleine kring van Amerkaanse ge leerden, gebruikt bijgevolg een stalen kaag, de Atlantis, als ba sis voor haar operaties. De expe ditie wordt gesteund door het Amerikaanse Aardrijkskundige Genootschap, de Columbië Univer siteit in New-York City en het Woods Hole Oceanographische In stituut in Massachusetts. Maurice Ewing, van de Colum bië Universiteit tezamen met een staf van assistenten onderzoekt de topographische gesteldheid van de keten. De verschillende diep ten van het te onderzoeken ge deelte worden gemeten door mid del van geluidstrillingen. Een beeld van de doorsnede van de rotsen welke de keten vormen en van de lagen hiervan wordt verkregen door middel van bo- demproeven met stalen buizen van drie meter, welke met zware lo den gewichten naar beneden wor den gelaten. Om de volledige dik te van de door bezinking ontsta ne lagen te kunnen meten, wordt door de geleerden gebruik ge maakt van geluidstrillingeh. ij-Ti al- ik I 1 15 M F I 11 lil r» fi t ïi. sri 3tfl rc» ■1 u lI V'i '>i, ill'e li!'* 'üL, •r,P itM I Kt I ;he r, I I is Bp, S Tl 'VS, ktt! ■9 I f

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3