h mm mmm Vragen aan de Minister Binnenlands nieuws BOS- en HEIDEBRANDEN Dammen a m m m up n h Si Si B m '11 B g— Oe Indische kwestie in de Veiligheidsraad Rede Van Klefffens Staatscourant Uit de Provincie Wat brengt de Radio Vaudeville orkest; 13.00 Nieuws het ^rsoneelvande fabnek en de yery con 13 40 Sport Aruba wenst afscheiding van Curasao til S ipl ff (Vervolg van pagina 1, 4e kolom.) De Chinees-Australische resolutie. De tekst van de Chinees-Austra lische resolutie luidt als volgt: „Aangezien de Veiligheidsraad pp 1 Augustus 1947 een beroep heeft gedaan op Nederland en de Republiek Indonesië tot het ter stond staken der vijandelijkheden, aangezien van de Nederlandse en Republikeinse Regering be richt is ontvangen, dat de order tot toet staken van het vuren is gegeven, en aangezien het wenselijk is stap pen te nemen ten aanzien van de geschillen en de wrijving, welke ontstaan zijn over het in actot neanen van dit bevel en omstan digheden te scheppen, welke een overeenstemming tussen de par tijen vergemakkelijken, stelt de Veiligheidsraad met voldoening vast: le. dat door beide partijen stappen zijn ondernomen tot uit voering van de resolutie van 1 Augustus 1947; 2e. dat door de Nederlandse Regering op 11 Augustus een verklaring is uitgegeven, welke bevestiging geeft van haar voor nemen om de souvereine demo cratische Verenigde Staten van Indonesië te vormen in overeen stemming met het Accoord van Linggadjati; de Veiligheidsraad stelt voorts, vast, dat de Nederlandse Rege ring voornemens is de consuls te Batavia onmiddellijk te verzoe ken gezamenlijk rapporten uit te brengen over de huidige toe stand in Indonesië, en dat de Re publikeinse Regering, welke de Veiligheidsraad verzocht heeft een commissie van waarnemers samen te stellen, de Raad ver zoekt, dat de Regeringen, welke zitting hebben in de Veiligheids raad en waarvan consulaire ver tegenwoordigers te Batavia zijn gestationneerd, dezen instrueren om gezamenlijk rapporten over de situatie in Indonesië na het uitgeven van de order tot de wa penstilstand op te stellen, welke zullen dienen tot voorlichting en leidraad van de Veiligheidsraad Deze rapporten zullen handelen over het in acht nemen van de order tot de wapenstilstand en oiver de toestand in de bezette gebieden of in die gebieden, waar uit de strijdkrachten zouden kun nen worden teruggetrokken bij overeenkomst tussen de beide par tijen. De Veiligheidsraad verzoekt de Regering van Nederland en de Republiek Indonesië genoemde vertegenwoordigers alle volmach ten te verlenen, welke noodzake lijk zijn voor een effectieve ver vulling van hun taak. De Veiligheidsraad besluit de zaak verder ln overweging te ne men, wanneer de situatie dit zou vereisen." De Belgische resolutie De Belgische gedelegeerde heeft de volgende resolutie aan de Vei ligheidsraad voorgelegd: ,,De Veiligheidsraad besluit de vertegenwoordigers van Oost-In - donesië en West-Borneo uit te nodigen om deel te nemen aan i het werk van de Veiligheidsraad op dezelfde hasis als de vertegen woordigers van de Republiek In donesië." De Australische resolutie. De tekst van de Australische resolutie luidt als volgt: ^Aangezien de Veiligheidsraad op 1 Augustus 1947 een beroep gedaan heeft op Nederland en de Republiek Indonesië om hun ge schil door arbitrage of andere vreedzame middelen op te lossen en de Veiligheidsraad van de voortgang der pogingen tot op lossing op de hoogte te houden en aangezien het wenselijk is, dat zo spoedig mogelijk onderhande lingen beginnen met het doel te komen tot een rechtvaardige en blijvende oplossing, verzoekt de Veiligheidsraad de Regeringen van Nederland en de Republiek Indonesië om al hun geschilpunten te onderwerpen aan arbitrage door een commissie, be staande uit één lid, gekozen door die Republikeinse Regering, één door de Nederlandse Regering en één door de Veiligheidsraad.' De Amerikaanse resolutie- De Amerikaanse gedelegeerde heeft de volgende resolutie aan de Veiligheidsraad voorgelegd: „De Veiligheidsraad besluit haar goede diensten aan te bieden om beide partijen behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een oplossing van haar geschil overeenkomstig paragraaf b van de resolutie van de Raad van 1 Augustus 1947. De Raad verklaart zich bereid indien de partijen zulks verzoe ken een oplossing te vergemak kelijken door een commissie uit de Veiligheidsraad, bestaande uit drie leden, waarvan elke partij één lid aanwijst, terwijl het derde lid wordt aangewezen door de twee aldus gekozen leden.' „Wanneer de Australische re solutie, zoals deze hier vóór ons ligt, in welke variatie dan ook, het overigens gematigde Chinese amendement incluis, iu stemming wordt gebracht, mijnheer de Voor zitter, dan verklaart elk lid van deze Raad, dat een bevestigende stem uitbrengt, hierbij impliciet, dat deze aangelegenheid onder de jurisdictie van de Veiligheidsraad valt. Gij kunt dit niet ontkennen. Met andere woorden: Niemand kan zijn stem geven aan de Australische resoultie, die naar eer en geweten er niet van over tuigd is, dat de Veiligheidsraad op hasis van het formele regle ment te dezer zake bevoegdheid bezit. Heden zal een zeer belangrijk precedent geschapen worden, een precedent, dat voor de toekomst zal gelden en van groot belang zal zijn voor alle conflicten, wel ke zullen ontstaan, wanneer in enig land een groep, die er aan spraak op maakt een regering te zijn, zich stelt tegenover het sou vereine of opperste gezag. Ik heb met alle middelen de Raad trachten aan te tonen, dat hjj ter zake geen bevoegdheid be zit. Veroorloof mij, met het oog op de ernst van het ogenblik, de Nederlandse argumenten zeer kort samen te vatten Ten eerste zijn wij van mening, dat bet Handvest slechts kan worden toegepast in geschillen tussen Souvereine Staten, welke algemeen als zodanig worden er kend. Doch zelfs indien wordt aangenomen, dat het Handvest van toeppasslng is, dan beschou wen wij in de tweede' plaats deze aangelegenheid als een interne kwestie, welke, naar ten volle duidelijk is, geen bedreiging vormt van de Wereldvrede. Indien zulk een bedreiging zou bestaan, dan zou de Secretaris- Generaal der V. N. in zijn laatste algemene verslag niet hebben ge zegd, dat hij geen dergelijk ge vaar zag en dan zou hij, indien bij dit gevaar onderkend had, biervan melding hebben gemaakt. Ik weet zeer goed dat een be langrijk element van de onder havige kwestie is, dat de partijen in het geschil van verschillend ras zijn, terwijl in de Amerikaanse burgeroorlog b.v. dit niet het ge val was. Doch, mijnheer de Voor zitter, dit rasverschil geeft aan de Veiligheidsraad zeker geen be voegdheid. Indien dit wèl zó was, dan zouden wij zien, dat India hier een verslag kwam geven van de talrijke ongeregeldheden in een groot aantal Voor-Indische ste den, welke meer slachtoffers heb ben geëist dan onze korte politi ële actie. Of zullen wij zien, dat Hindoestan of Pakistan bier vol gende maand voor de Raad ver schijnen en dat de Raad hun moei lijkheden zal gaan bespreken? Niet meten met twee maten, mijnheer de Voorzitter! Ten derde wederom aanne mend, dat het Handvest te dezer zake van toepassing is verkla ren wij, dat, aangezien de We reldvrede op overduidelijke wijze niet in gevaar wordt gebracht, de paragrafen zes en zeven niet van toepassing zijn. Mijnheer de Voorzitter, ik zou gajarne willen weten, wat de me- van een Gerechtshof over Aruba van Curasao wenst met de ten ernstig aandacht te schen- bedoeling rechtstreeks onder de ken en indien enigszins mo- Kroon te komen. In het verzoeksdhrift wordt ge wezen op de tegenstrijdige belan gen tussen onze zustereilar len. De ondertekenaars zien als enige oplossing, Aruba een zelfstandige staatkundige positie te geven rechtstreeks onder contröle van de Nederlandse regering. De nieuwe bestuursvorm zou in rechtstreeks onderling overleg tussen Nederland en Aruba l oe ten worden bepaald. Nadat van dit verzoekschrift een afschrift was gezonden aan H, M^ de Koningin, is een depu tatie uit de ondertekenaars door de Staten van Curagao ontvan gen. Op deze vergadering werd door de deputatie er nog eens de nadruk op gelegd, dat de wens tot staatsrechtelijke afscheiding is voortgekomen uit alle lagen van de bevolking en dat de af scheiding slechts betrekking heeft op het eiland Curasao. Aruba is verlangend de band met Neder land en de Kroon te handhaven. gelijk het daarheen te leiden, dat de Oostburgse zakenman wèl kan b.uwen, en dat de kerken te Oostburg toch haar torens krij gen? Zwemwedstrijden te Vilvoorde, lamming, het slachtoffer had juist te voren een warme maaltijd ge nuttigd. I DIT DE BESCHIKKINGEN. In de Staatscourant van Don derdag zijn opgenomen de navol gende beschikkingen: Prijzenbe- schikking handel in appendages, uit non-ferro metaal vervaardigd, en sanitaire artikelen 1947, voorts een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de bak steenindustrie. Beschikking verbod aflevering en gebruik van eieren. In de Staatscourant van Don derdag is opgenomen een „be schikking verbod aflevering en gebruik van eieren 1947", van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In inrichtingen, waar voor het publiek gereedgemaakte spijzen, al dan niet voor gebruik ter plaat se, verkrijgbaar worden gesteld, waaronder begrepen broodjeswin kels, is het aan exploitanten of ondernemers van deze inrichtin gen verboden eieren (zowel kip pen- als eendeneieren) of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te verkopen, af te leveren of voor handen te hebben. Tevens is het verboden in deze inrichtingen eieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te kopen, in ontvangst te nemen, dan wel te gebruiken. mng deze redenering zou zijn. Waar om zoudt gij ons stellen voor be slissingen, welke, aangezien zij zouden berusten op overschrijding van gezag, zoals de Belgische af gevaardigde heeft aangetoond, nietig zouden zijn?" (Mr. Van Kleffens zet zijn rede voort.) De Veiligheidsraad heeft Vrij dagavond, zonder verdere be slissing, de behandeling van de Indonesische kwestie tot Maan dagavond verdaagd Het Eerste Kamerlid Hommes heeft de Minister vart. Wederop bouw en Volkshuisvesting schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat bij of op de Rooms-Kathoiieke en de Ned. Hervormde Kerk te Oostburg, welke kerken door oorlogshande lingen vernield zijn en daarom herbouwd moeten worden, geen torens gebouwd mogen worden wegens „gebrek aan materiaal en arbeiders 2. Is het eveneens juist, dat een Oostburgse zakenman, die een flink winkelpand met werkplaats en woning had, gebaseerd op een afzet voor geheel Westelijk Z. Vlaanderen, reeds meer dan een AXEL. Reis ouden van dagen. Voor het eerst na de oorlog werd alhier Donderdag een auto rit gemaakt met de ouden van dagen uit onize gemeente. De organisatie van dit uit stapje was in handen van V.V.V., die zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. Begunstigd door 'bij uitstek mooi weer had om 12 uur de start plaats en ving via Sas van Gent en Philippine de rit aan voor een bezoek aan West Z. Vlaanderen. Achtereenvolgens werd een bezoek gebracht aan IJzendijke, Schoondijke, Breskens, Groede, Cadzand, Retranchement, Sluis, Aardentourg en Oostburg. De reis was zodanig georga niseerd, dat in bijna alle gemeen ten even gepauzeerd kon worden. In het bekende hotel Sanders-- de Paauw te Sluis stond een keu rig bereide koffiemaaltijd gereed, die zich uitstekend liet smaken. Burgemeester Van Oeveren hield hieribij een toespraak, die op kernachtige wijze werd beant woord door M. de Visser. Bij aankomst te Axel werden de oudjes verwelkomd door een groot aantal belangstellenden, waarbij de beide muziekcorpsen hun op hoge prijs gestelde mede werking verleenden. Zo was het einde gekomen aan deze voor allen blijde dag, die een uitermate gunstig verloop heeft gehad. SLUISKIL- Beschamend resultaat. De gedurende de kermisdagen door het R.K. Thuisfront op het stations-emplacement opgestelde bus heeft c.a. ƒ15 opgebracht. Het stond er zo vriendelijk en eenvoudig: „Geniet, maar ver geet onze jongens in Indië niet". De bus was door welwillende hand keurig met bloemen versierd. Nu, zij zijn vergeten! De wa gens met de tergend langzaam af gebroken kermistenten verdwe nen met medeneming van honder den guldens, en voor onze strij ders in Indië bleven vijftienhon derd centen achterBeschamend Ja, diep! Gelukkig heeft de Nederlandse jongen, die misschien juist op het hoogtepunt van onze kermispret voor het behoud van Nederland streed en viel, geen kennis meer kunen nemen van het resultaat van de te zijnen behoeve op Sluis- ki gehouden collecte Zondag 24 Augustus a.s. neemt ,.De Bruinvis" deel aan een vier kamp te Vilvoorde, waaraan tevens een waterpolo-tournooi verbonden is met de clubs uit Vilvoorde, Mechelen en Hasselt. BIERVLIET. Duivensport. Vlucht van Ar ras op Zondag 17 Augustus 1947, gelost 7 uur 5 min. Afstand 133 km. Deelname 166 duiven. Oude duiven: Eerste prijswin nende duif binnen 9 uur 14 min. 5P sec.; laatste prijswinnende duif binnen 9 uur 53 min. 02 sec. A. Paas 1, 9; J. Diercx 2, 3; M. Deveneijns 4; P; ï'laddet 5; A. Mussohe 6; J. Haak 8; F. Die- leman 10; P. Boekhout 11; B. Ceelaert 12. Jonge duiven: Eerste prijswin nende duif binnen 9 uur 17 min. 54 sec.;'laatste prijswinnende duif binnen 9 uur 43' min. 27 sec. M. de Regt 1, 4; Cl. de Pré 2, 41; Iz. Versluijs 3; J. v. d. Linde 5; M. Deveneijns 6, 7; P. Boek hout 8; P. de Vos 9, 32; J. Din- gemanse 10; J. Mangnus 11, 31; R. Blomrne 12, 43, 44; Gebr. Dob- belaer 13; E. Bracke 14, 18; J. Moens 15, 16, 19, 21; J. Diercx 17 F. v. d. Hemel 20, 28; H. du Puy 22; A. Mussche 23, 42; S. de Pauw 24; A. Jansen 25; P. de Baerdemaeker 26, 39; P Pladdet 27, 30; P. v. d. Linde 29, 40; J. Lijbaert 33, 37; G. CUelenaere 34; Gebr. Ducheine 35; J. Timmerman 36; Cam. Boerjan 38. ZONDAG 24 AUGUSTUS. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Voor de tuin; 8.45 Gram.; 9.15 Aan de start; 9.30 Men vraagt; 10.00 Geestelijk JONGETJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Donderdagavond om omstreeks 7 uur is een zesjarig jongetje, P. leven; 10.15 Zondagmorgen-melo- H., uit de eerste étage van per- dieën; 10.45 In de tuin der poë- ceel Texelweg 13 in Amsterdam zie; 11.00 Radio Koperkwartet; Noord op straat gevallen. In be-11.25 Zang; 12.03 's Hertogen- wusteloze toestand werd hij naar bosch Muziekkorps; 12.40 Jeugd- het Wilhelmina Gasthuis veT-ensemble Amsterdam; 13.00 Nws; voerd en is daar om half twaalf 13.15 Aeolian Sextet; 13.50 N. S.; s nachts aan de bekomen ver- 14.05 Boekbespr.; 14.30 Kurhaus- wondingen overleden. concert; 16.05 Gram.; 16.30 Sport- I flitsen; 17.00 Stem des Volks; OVERREDEN EN GEDOOD, j 17.20 Muzigikver. „Excelsior" Mid- Te Grootebroek is Vrljdagmid- delburg; 17-4° Chansons;18.00 dag de 9-jarige Nelly Blokker on- Nl™: i»'15. ^t, 18^„De geveer voor de ouderlijke woning 3eu£tl en <*e ker door een vrachtauto overreden 19.30 Cursus; 20.00 Nws; 20.15 Vacantie-progr.21.35 Hoor spel; 22.00 Omroep Kamerorkest; 23.00 Nieuws; 23.15 The Sfcymas- sters. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 en gedood. BRAND IN LEDERFABRIEK. Donderdag is brand uitgebro ken in de lederfabriek „Rosario" te Dongen. De oorzaak is te wij ten aan broei van pakken haar. Door krachtdadig optreden van Gram.; 8.30 Hoogmis; 9.45 Gram.; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Concert; 12.15 „In 't Boeckhuys"; 12.30 plaatselijke brandweer, bleef de 14.00 Collegium Museum brand beperkt tot enkele tiental- ^^amense; 14.30 Radio DE PEELBRANDEN, De Peelbranden in de gemeen ten Asten, Meyel en Nederweert hebben ongeveer 300 ba in de as gelegd. Vrijdag hebben de ge hele dag vier brandweren het vuur bestreden, resp. uit Neder weert, Someren, Asten en Deur- ne. Thans worden de blussings- werkzaamheden nog voortgezet door drie brandweren (die uit Ne derweert niet meer) Zuidelijk van het Peelkanaal breidt bet vuur zich uit in de richting van de Zuid-Willems vaart. De brandweer van Some ren zal waarschijnlijk het vuur daar een halt kunnen toeroepen. Dit is van groot belang, omdat er in deze omgeving verscheidene boerderijen en arbeiderswoningen staan. OP STRAAT IN ELKAAR GEZAKT. De G. G. en G. D. te 's Graven- hage vervoerde van de Keizer straat te Scheveningen naar het ziekenhuis aan de Zuidwal de 78- jarige M. van Z., die op straat bewusteloos geraakte. Bij aan komst overleed hij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. len pakken haar en de extract kamer Niettemin is aanzienlijke schade aangericht. DODELIJK ongeval. Te Halsteren, nabij Bergen op Zoom, is de 62-jarige heer Van de Meer uit Den Haag veronge lukt. Het slachtoffer was op de laadbak van een vrachtwagen gezeten, welke door z(jn zoon werd bestuurd. Bij het nemen van een bocht mocht deze, terwijl hij een motor trachtte te passe ren, zo snel uitwijken voor een teigenligger, dat de wagen begon te slingeren. Door deze ma noeuvre werd de heer v. d. Meer Sr. van de laadbak geslingerd. De zoon bemerkte niets van het ongeval en reed door naar Steenbergen. Toen hij aldaar be merkte dat zijn vader niet meer op de auto zat reed hij terug naar Halsteren, waar hij van de rijks politie de toedracht van het on geval vernam. Het slachtoffer werd overgebracht naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom, waar het een uur later overleed. GROTE brand te linden BIJ CUYK. GROTE ZENDING WAPENS NAAR GRIEKENLAND. jaar bezig is geweest om vergun- Het Amerikaanse Departement njng 4e krijgen voor de herbouw van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat emi zending van meer dan 50.000 tof dringend be nodigde miltaire voorraden op weg is van Amerika naar Griekenland. Voor medio Augustus zijn 12 transportschepen afgevaren, ge laden met vrachtauto's, voedsel en andere voorraden, tezamen meer dan 20.000 ton. In de vorige week is nogmaals een 30.000 ton verscheept. 95 Arubanen hebben aan de Raad van Politie van Aruba een verzoekschrift aangebeden, waar in naar voren wordt gébracht, dat de Arubaanse bevolking een staatsrechtelijke afscheiding van ning te krijgen van zijn door oorlogsgeweld ver nielde zaak - waarbij hij bereid is, zelf een ruime financiële bij drage te geven doch deze ver gunning niet krijgt, omdat zijn zaak „voor Oostburg te groot" geacht wordt? 3. Is het de Minister bekend, dat deze beide beslissingen niet alleen te Oostburg, doch ook ver daarbuiten een zeer eigenaardi ge indruk hebben gemaakt, en dat een der Zeeuwse bladen daar van bijv. mededeling deed onder het opschrift: „Oostburg mag geen toren bouwen" en „winke lier mag niet bouwen omdat zijn zaak „te groot" is?" 4. Indien de vragen 1 en bevestigend beantwoord mochten worden, is de Minister dan be reid, aan de daarin vermelde fei ZWEMMEN. Ronde van Sas. Voor deze wedstrijd zijn reeds 5 wisselbekers in omloop n.l. 1 clubwisselbeker, 2 wisselbekers voor eerste Zeeuwse heer en dame en twee wisselbekers voor de eer ste Sasse heer en dame. Doordat dit jaar de Ronde in ternationaal verzwommen wordt komen er nu nog twee wissel bekers bij, één voor de eerstaan komende 'heer en één voor de eerstaankomende dame. Beide bekers werden aan „De Bruinvis" ten geschenke gegeven een wissellbeker door N.V. Expe ditiebedrijf v/h Braakman Co. te Rotterdam en één door de heer P. Ranschaert, Hotel Rotterdam, te Sas van Gent. Voorts stelt „De Bruinvis" nog een aantal medailles beschikbaar, tevens ontvangen alle deelnemers welke de Ronde binnen 50 minu ten afleggen een fraaie herinne ring. Bruinvis II kampioen Doordat Middelburg en Souburg Maandag j.l. gelijk speelden is Bruinvis II kampioen geworden van de eerste klasse Kring Zee land. Beide zeventallen van de Bruin -vis zijn dus in 1947 kampioen ge worden van hun afdeling. DE REIS DER ZEESLEPERS. De zeetinbaggermolen „Menda- nau" gesleept door de „Thames van L. Smit Cq's. Internatio nale Sleepdienst, is Vrijdag ter hoogte van Lissabon gesigna leerd. AUTOBANDIETEN OF NIEUWE LIFT-TRUC? Een auto van de Tilburgse Ge neeskundige Dienst, die Woens dagmiddag op de weg van Utrecht naar Den Haag reed, nam even voor de kruising van de weg naar Leiden een man op, die wanhopig met zijn armen zwaaide. De man vertelde, dat toen hij met zijn auto voor twee liftende militairen stopte, deze hem een revolver on der de neus hielden, hem op deze wijze dwingend direct uit te stap pen, waarna de militairen, die Engels spraken, in vliegende vaart met de auto verdwenen. De auto van de Tilburgse Genees kundige Dienst zette een achter volging in, doch slaagde er niet in de autodieven in te halen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Donderdagavond omstreeks 9 uur is bij het Zuidelijke stille stand te Zandvoort verdronken de 66-jarige kunsthandelaar B. H. Kemper uit Amsterdam. De oorzaak is waarschijnlijk hartver- Donderdagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van de heer Peters, in Linden bij Cuyk. In een om mezien stond het gehele huis in lichter laaie. Door de hevige wind kon niet worden belet, dat de vlammen oversloegen op de vol gende boerderijen.. Verschillen de verder gelegen boerderijen lie pen zeer ernstig gevaar. Diverse brandweren uit de on middellijke nabijheid werden ge alarmeerd, De woonhuizen wer den zo vlug mogelijk ontruimd. In totaal brandden acht boerde rijen af. Ook gingen twee schu ren in de vlammen op. Verzeke ring dekt slechts gedeeltelijk de schade. Philh. Orkest; 15.20 Kath. Boe ren en Tuindersb.; 15.30 Verv. concert; 16.00 Gram.; 16.20 Kath. Thuisfront; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Gew. muziek; 19.30 Nieuws; 19.45 Sport; 20.08 De gewone man; 20.25 Orgel; 20.35 Luister spel; 21.35 De Zilvervloot; 22.17 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Gram. MAANDAG 25 AUGUSTUS. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenw.; 10.20 De Regenbbog: 1100 Voordracht; 11.15 Viool en piano; 11.45 Gram.; 11.45 Gram.; 12.00 Ensemble Vincentino"12.33 Voor het platteland; 12.38 Johan Jong; 13.00 Nieuws; 13.20 Jan Vogel; 13.50 Gram.; 14.55 Voordracht; 15.15 Gram.; 15.43 Voor de kleu ters 15.58 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Wat doen we in de vacantie; 18.00 Nieuws; 18.15 Or kest Malando; 1845 Lezing; 19.00 Jiddische muziek; 19.25 Toespr.; 19.40 Silvestri-kwartet; 20.00 Nieuws 20.15 Residentie-orkest; 21.00 Gram.; 21.15 Cabaret; 21.45 Luisterwedstrrjd; 22.05 Deens dansorkest; 22.35 Gram.; 22.45 Lezing; 23.00 Nws; 23.15 Gram. Hilversutai II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken', 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11 35 Gram.; 12.00 Stafmuz.; Am- sterd. politie; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Trio „Ancora 15.00 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Strijkkwartet; 17.30 Sporty 17.45 Rijk over zee; 1800 Piano- duo; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp, 1945 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole-orkest20.45 Orgel; 2110 Lezing 21.30 Radio Philh. Orkest- 22.30 Nws; 23.00 Graim. t 38. Problemen. Het Franse dagblad „Le Répu- blicain" van 29 Juli 1947 ver meldt de uitslag van een probie- mistenwedstrijd, waaraan door tal van vooraanstaande Neder landse, Belgische en Franse pro- blemisten werd deelgenomen. De heer J. de Smet te IJzen dijke zond een goed bewerkt pro bleem in, dat wij hier overnemen. ''/iV/////6 HP Kleen, enz. Dat er heel wat voor nodig is om in een dergelijke wedstrijd tot de uitverkorenen te behoren, bewijst het volgende probleem van D. Douwes, hetwelk buiten de prijzen viel! Oplossingen van de in deze ruibriek geplaatste problemen zien wij gaarne tegemoet vóór 7 Sep tember a.s. Wij hopen nu eens een groot aantal inzendingen te ontvangen. Bij voldoende deel neming zijn enige prijsjes be schikbaar. Van de belangstelling onzer ongetwijfeld zeer vele lezers zal het afhangen, of de grote oplosserswedstrijd, die wij in de komende winter denken te organiseren, kan doorgaan. Probleem 2 van D. Douwes. In het Juninummer van de in middels opgeheven „Zeeuwse Dammer" gaven wij acht proble men van Zeeuws-Vlaamse bodem ter oplossing. Nu het orgaan van de Zeuwse Dambond verdwenen is, menen wij goed te doen, deze vraag stukken in onze rubriek nogmaals aan te bieden. Wij wensen de oplossers veel genoegen en veel sueces No. 1. Zwart: 8, 11, 13, 14, 21, 35 en 36. Wit: 22, 23, 24, 32, 34, 39 en 41 Wit speelt en wint. Onder de deelnemers treffen w(j heel wat bekende auteurs aan. Wij noemen slechts namen als Douwes, De Zwart, Vuuiboom, Gortmans, Miedema, Schepen, Wit speelt en wint. No. 2. Zwart: 7, 12, 13. 14, 15, 18, 20, 25, 35, 38. Wit: 21, 24, 29, 31, 32, 34, 36, 43, 45, 48, 50. Wit: 2,1, 24, 25, 27, 31, 34, 38, 39, 43, 44, 47, 48. No. 3. Zwart: 2, 7, 8, 9, 15, 16, 19, 38, 39. Wit: 20, 21, ,22, 25, 27, 31, 40, 41, 48, 49. No. 4. Zwart: 2, 6, 9, 10, 11, 12, 1'5, 16, 18, 22, 23, 28. De Peel Oostelijk van Sluis 13 en 14 brandt, zoals gemeld, al weken. De brandweren van So- paeren, Nederweert en Weert hadden er Donderdag de gehele dag werk. Na de branden te Asten-Heus- den en te Hierop bij Someren werd in de nacht een kapitale boerderij, te Somerendorp een prooi der vlammen. Enige var kens kwamen om. De brand ontstond in een turfhok. De uit de Peel terugkeer jnde brand weer verrichtte het nablussings- werk. Vrijdagochtend vroeg werd de brandweer gealarmeerd voor een boerderijibrand te Someren-eind Met de bos- en heidebranden meegerekend was dit de zevende brand in 24 uur. Door snel op treden der brandweer kon bier het woongedeelte worden behou den. Intussen brandt de Peel nog steeds en de brand is niet te blussen. De falbrieks- en kan toorgebouwen van de maatschap pij Griendtsveen met een 10-tal woningen zouden Vrijdag gevaar lopen. Door onbekende oorzaak brak Donderdagnamiddag brand uit in de bossen, gelegen in de Zand straat onder Middelrode, gemeen te Berlikum. Een boerderij in de nabijheid liep ernstig gevaar. De brandweer uit Den Bosch ver leende assistentie. Men slaagde erin de boerderij brandvrij te houden. Een flmk terrein aan bos en heide jfing in de vlammen op. f Donderdagmorgen is opnieuw een deel van de Leusderheide aan de zijde van de Doornse Grintweg in brand gestoken. "De mijnenop- ruimingsdienst gaat Dinsdag a.s over tot het schoonvegen van de geblakerde grond, waarin zich waarschijnlijk nog oncntplofte projectielen bevinden. De grote stroken heidegrond in de richting van Austerlitz zullen eerst na 10 September worden afgebrand. M De toestand van de beide militai ren en de vrouw, die Donderdag Zwart: 8, 14, 17, 18, 23, 25, 28, 33. bij de ontploffing van een granaat Wit: 27 30 34, 40, 41, 42, 48, 50. werden gewond, is redelijk we 'i Donderdagmiddag is omstreeks Voor de nummers 17 geldt: twee uur brand uitgebroken in de Wit speelt en wint. No. 8 is een peei_ tussen Nederweert, Meyel lokzet: Wit speelt en lokt de en Asten. De brandweer Neder foutzet uit. weert, geassisteerd door de brand- Eventuele bijoplossingen leveren weer uit Someren en uit Wee een extra-punt op. tesamen metfPeelwerkers, die in No. 5. Zwart: 7, 8, 9, 10, 13, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 28. Wit: 21, 31, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 46, 50. No. 6. Zwart: 2, 4, 8, 14, 18, 19, 20, 23, 29 35. Wit:' 11, 25, 27, 28, 30, 31, 32, 34, 41, 44, 46. Nó. 7. 27 Zwart: 9, 10, 11, 12, 15, 16, 28 31. Wit: 19, 20, 21, 23, 24, 32, 38, 42, 43. 44. bestreed het vuur met water uit het Peelkanaal. Er ontstond een gewelidge rookontwikkeling, die tot ver in de omgeving zichtbaar was. Kilometers ver was de reuk hiervan waar te nemen. Het Peel- dorp De Moost, onder de gemeen te Nederweert, dreigde ernstig gevaar te zullen lopen, doch door krachtdadig ingrijpen wist men hier erger te voorkomen. Enkele mfilioenen reeds gestoken turven dreigen door het vuur te worden ingesloten. Men kan nog niet schatten hoeveel ha verwoest zjjn. Om half tien des avonds werd de brandweer uit Someren terug geroepen voor een brand in twee grote boerderijen in die gemeente. Ruim een uur daarna is de brand weer uit Weert en Nederweert ingerukt. De brandweer uit Roermond, die inmiddels ook ter assistentie was opgeroepen, moest zich naar Mallert begeven, waar een boer derij ten gevolge van een bos brand ernstig gevaar dreigde te lopen. Men behoefde daar echter geen gebuik te maken van mate riaal, terwijl de bosbrand inmid dels door ter plaatse aanwezige arbeiders bedwongen was. De Venlose brandweer is in een week tijds niet minder dan 18- maal uitgerukt om de strijd tegen bosbranden in de omgeving van Venlo aan te binden. Bijna altijd ontstonden deze branden doordot kinderen met vuur hadden ge speeld of door onvoorzichtigheid van volwassenen. Ongerekend de oppervlakte aan heide en andere grond van geringe economische waarde, maar van betekenis we gens het natuurschoon, werden ruim 12 ha waardevolle, zg. oude bossen een prooi der vlammen BRAND IN HEESCH BIJ OSS. In Heesch bij Oss, is Donder dagmiddag door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een wooncomplex, gelegen aan de Rijksweg Den Bosch-Nijmegen. waarin drie gezinnen waren ge huisvest. Van de inboedels van twee der inwonende kon nagenoeg niets gered worden. Een gedeelte dat door een brandmuur geschei den was, bleef behouden. Verze kering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De brandweer kon wegéns gebrek aan water niets uitrichten.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3