Dc stem van het leger f Voor^dej Zondag] j j Kerkdiensten Engeland voornemens de landbouw productie te verhogen Minister HUIJSMANJs in Zeeuws-Vlaanderen Liefde op het land vraagt een voedselparlement „wS'rs"VS: SBU,- Daarhenen niet Parachute-exodus in Palestina Tijden veranderen, en met de tijden de zeden en normen, ook in het leger Overdracht van het hef- scmoetviiegtuig PH HAA op vliegveld Ypenburg De vroegere satellietstaten nog geen lid van^de V.N. Verschillende fabrieken en bedrijven bezocht De moeilijkheden bij de vlasindustrie DE RAMP TE CADIZ MEISJES IN UNIFORM MEIS Kerknieuws Leiders der Britse mijnwerkers achter Regering Socialisten en M.R.P. boycotten De Gaulle F.A.O. ^rtdevanHLrSvirmeof j ÏÏSiT^htje,^Wik haar toe Sr^te-h^enm"en £- teniet hi, Reichswald brandt opnieuw 1, K heb het U met Uw ogen doen zien, maar gij zult daarhenen niet overgaan (Deut 34 :4). Dit woord komt van Godswege tot Mozes als h(j aan de grens van bet beloofde land is gekomen. En daarmede is aan al zijn ver wachtingen een einde gekomen en zal da liefste hoop van zrjn leven nooit worden vervuld. DB dingen zijn nooit mooier dan wanneer men ze voor 't laatst ziet. Kanaan is mooi. Maar nu Mazes het van de Nebo voor bet laatst ziet is het mooier dan ooit. Het is onmogelijk dat de in gang tot het beloofde land hem ontzegd zal worden. Zo hard kan God niet zijn. En toch, het enige wat Miozes hooit, is: Spreek Mij niet meer van deze zaak. BIER denlken we aan het lied dat Jacquéline van der Waals stervensbereid zingt. „Toen Uw glimlach mijn ziel [doortrilde En m[jn glimlach gloren deed, [verstilde 't Al in mij, dat schreit en [klaagt." Maar wat zijn de dingen mooi en wat is het leven schoon, juist wanneer het afscheid nahij is. ,Maar 't dennenhos geurde [en de rozen En ik had het leven nooit [zó liefgehad." Door de grote droogte is het peil van de Donau zodanig ge daald, dat het scheepvaartverkeer met grote moeilijkheden gepaard gaat. Op de bovenloop der rivier zijn schepen met grote diepgang vastgelopen. Men vreest, dat het verkeer zal moeten worden ge staakt, indien het peil nog meer zakt. Rabfbi Barudh Korff. mede voorzitter van het Amerikaanse comité van politieke actie voor Palestina, heeft verklaard, dat men de beschikking heeft over een aantal vliegtuigen, waaruit jonge Joodse mannen en vrouwen met parachutes in Palestina zul len worden neergelaten. Deze nieuwe exodus zal begin nen, aldus Rafbbi Korff, wanneer hij 'zelf boven Palestina uit een vliegtuig zal springen. Sprekende over het werk van eaanTn1 het comité, zeide Korff, dat het dan moeten we kun g zeer krachtig strijdt tegen elke ZO hebben wij dan, zolang God ons het leven schenkt, stand vastig, onbeweeglijk te zijn. Wij moeten staan en niet vallen, ver trouwend op Zijn Hand. Maar als we worden geroepen MTKKDAd 23 AUGUSTUS Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 24 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. C. Sic- kesz, van Terneuzen. Philippine: - 2.30 u. Ds. A. Soete- kouw, van Hontenisse. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, van Hoek. Terneuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze- mier; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz 7 u. Jeugddienst, De heer L. A. F. Ie Mat, hulppred. Ind. Kerk Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. M Enker, van Cadzand. Aardenburg: 10.30 u. de heer Ver duijn. Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Biervliet: 9 u. Ds. Winckel. Cadzand: 10 u. Ds. Talma, van Zaamslag. Groede: 9 u. Ds. P. Brakman. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Nolthenius. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. P. Brak man, van Rijswijk (Z.-H.) Oostburg: 3 u. Ds. Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.30 u. Ds. Doorn Waterlandkefkje10 u. Ds. Van IJ per en. Uzendijke: 9 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 Ds. Nolthenius Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School)10 en 2.30 u. Ds. C. van Nes, van Me- liskerke. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. A. Don- dorp, van Heemstede. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. H. Z. de Mildt, van Den Haag. .Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 u. Ds. I. van Til; 2.30 u. Ds. P. Lok, van Zaamslag. Schoondijke: 5 u. Ds. P. Lok, van Zaamslag. Terneuzen: 10 en 3 u. Cand. W. v d. Langen, van De Lier. Chr. Geref. Kerk. Zaaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J- C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente, Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 en 6 u. Ds. A. de (Deze^ diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord straat. Lioomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Hells. Terneuzen: 10 en 20 u. kapt. J. Herjnsdijk en Luit. A. de Boer. WOENSDAG 27 AUGUSTUS. Gereformeerde Gemeente. Axel: 6.30 u. Ds. A. Visser, van Scherpenisse. datzelfde vertrouwen. Dit is het voorrecht van de mens die de Vader kent door de Zoon en zeggen kan: „Hij doet m(j, [hoe met schuld heiaden, Verzoend voor 't oog des [Vaders treên. verzachting van de voorwaarden waaronder de Amerikaanse lening aan Engeland is toegestaan. ,,Ik geloof, dat wij de lening hadden kunnen verhinderen als zij niet op Schotse whisky had gedreven", zo voegde hij er aan toe. Wanneer men het Nederlandse leger vergelijkt met dat van vroeger, dan ziet men hest verschil. Waar vroeger gelo pen moest worden, is thans alles mobiel en pantser en ook de wa pens zijn beter en moderner. Doch dat is niet alles. Ook de wijze van actievoering is gewij zigd en daarmede (deed de béach- master zijn intrede in het leger. Het was de Dienst voor Leger contacten, die mdt twee beaoh- mastere, waarvan wij een tech nische beschrijving achterwege zullen laten, aan cte actie ter zui vering van de Pad'angvlakte doe nam. Eenvoudig op een jeep ge monteerd, terwijl ket agregaat m een trailer werd meegevoerd, werd de beachonaster ingedeeld bij de beide colonnes, die de actie zouden uitvoeren. In overleg met de actieleider, waren teksiten samengesteld, die de bevolking op de hoogte stel den van het doel der actie, haar de nodige instructie gaf en haar aanraadde rustig de arbeid voort te zetten. Zo stonden wij» in de vroege morgen van Maandag 21 Juli te wachten op het bevel, dat onze colonne zou oprukken, tot het be richt komt, dat wij naar voren moeten. Wij wrikten ons los uit de colonne, die de grote brug bij Loeboek Bargaloeng geheel vulde en richtten ons „vuur van woor den", nadat wij een goede stel ling hadden ingenomen, naar het voorterrein. Het was voor de mannen dei U"-Brigade een grote verrassing toen plots een heldere, sterk ge articuleerde stem over de Padang- vlakte weerklonk.' Tevoren hadden wij 'het appa raat leren waarderen bij sport wedstrijden, toen uitslagen wer den omgeroepen en een plaatje muziek gedraaid werd. doch nim mer hadden zij verwacht, dat die ..schreeuwlelijkerd" nog eens me de zou uitrukken. Voor de kampongbevolking was bet geluid ook een verrassing. Vol aandacht luisterde zij naar ds woorden die haar geruststel den. ,,Er is niets te vrezen, klonk het in het dialect der om geving, ,Jhet Nederlandss leger strijdt niet tegen U, doch tegen de Djahatsen even latei- wijst ons aan, waar mijnen zijn gelegen, want als straks Uw kinderen, spelend op een door de T.R.I. verborgen mijn lopen, is het te laatEn dan weer „levert de wapenen in, want wordt gij in het bezit van wape nen gevonden, dan zult gij als een Djahata behandeld worden.' Er'was weinig tegenstand, al- thans van een ballistisch stand punt hekeken. Anders was het waar het ging om de versperrin gen. Daarvan werd veel tegen stand ondervonden, en van dit oponthoud maakte de Beachmas- ter igebruik om iedere maal tot de bevolking te spreken. Zij kwamen uit' de gesloten woningen en luisterden aandach tig toe, zij lazen de makloemats en toen een klein knaapje in een dessa tussohen Loeboek Barga loeng en Bandar Boeat gelegen hardop de makloemat voorlas, werd hij uitgenodigd dit voor de microfoon te doen. ,De kleine Soekarno spreekt zijn volk toe," merkte een der Haantjes op, toen hij dit vreed zame tafereel aanschouwde. Zijn kampong genot en keken lachend toe. Er werd een band gesla gen deze lieden begonnen te begrijpen dat die voorbijtrekken de pantsercolonne niet tegen hen gericht was. Het ging verder en wij kwa- ben in de bergen. Wij stelden de Schreeuwlelijkerd" op een der uitlopers op. Voor ons lag de Paadangse vlakte en daarop rich ten w.ij ons vuur van woorden en toen wij die avond thuis kwamen vertelde men ons, dat men het apparaat in Marapallam had kun nen horen. Dat was een afstand van vijftien kilometer, doch hier was de situatie wel heel gunstig omdat geen echo het geluid tegenhield. Legercontact heeft het meeste vuur afgegeven", merkte een Zeeuw die avond lachend op. Het klinkt wellicht overdreven, maar als men het aantal woorden, da*- die eerste dag uit de Beachmas- ter is geschoten plaatst naast Donderdagmiddag heeft ^le Firma Frits Diepen N.V. op het vliegveld Ypenburg het eerste hefsohroefvliegtuig van Neder land, de PH-HAA, de „Sikorsky 51" overgedragen aan de Stich ting voor hefschroefvliegtuigen. Deze stichting, waarin een groot aantal instanties zijn vertegen woordigd, zal zich hoofdzakelijk bezig houden met het bestuderen van de toepassingsmogelijkheden van hefschroefvliegtuigen. in Ne derland. Voor de eigenlijke overdracht geschiedde, hield de voorzitter van de stichting, de heer T. van Hou- welingen, plw. Dir. van P.T.T., een toespraak, waarin hij wees op het grote nut, dat hefschroefvlieg tuigen voor Nederland kunnen hebben. „In Amerika," zo zeide hij, „is men nog steeds bezig met het on- denzoek naar de vele toepassings mogelijkheden. U zult zich af vragen waarom wij in Nederland niet hebben gewacht tot de on derzoekingen geheel voltooid wa ren alvorens tot aanschaffirg over te gaan. Welnu de reden ligt voor de hand. Ook wij moe ten ons hier in Nederland, dat een vooraanstaande plaats in neemt op luchtvaartgebied, in theorie en practijk op de hoogte stellen met de mogelijkheden van de helicoptère. En het is goed, dat wij niet te lang gewacht heb ben met het aanschaffen van het toestel, want de prijs is inmiddels gestegen tot 75.000 dollar. Wij waren nog juist op tijd om togen de oude prijs van 55.000 dollar te kopen" Vervolgens richtte de Minister van Verkeer, Ir. H. Vos, het wooivd tot de talrijke gasten. De Minister wees op het grote be lang van de techniek in het alge meen en op dat van de luch - vaarttechniek in het bijzonder. Hij belichtte de speciale vraag stukken, die Nederland met zijn typische bodemgesteldheid y«or het luchtverkeer biedt en besloot zijn betoog met het uitspreken van de verwachting, dat de proef nemingen. die thans met het hel- schroefvliegtuig gedaan zulle worden, vein groot nut mogen bla ken te zijn. De heer Frits Diepen nam ten slotte het woord en nadat hij in ikorte treikken het ontstaan van de stichting had besproken, droeg hij het vliegtuig over aan de nieuwe eigenaar. De talrijke genodigden, onder wie vertegenwoordigers van de departementen van Oorlog, Ma rine, Verkeer, Waterstaat en Landbouw, van de P.T.T, de K.L.M., het Nationaal Luchtvaart Laboratorium en het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikke ling, woonden na de overdracht enkele demonstratievluchten bij. Minister Vos, de heer Van Hou welingen en de heer Plesman, directeur van de K. L. M„ maak ten een dezer demonstratievluch ten mede, die met groot interesse gevolgd werden door de genodig den en de vele belangstellenden, die zich op de weg bij het vlieg veld hadden verzameld. u.1 vorens de vredesverdragen met De Veiligheidsraad heeft Hon- garije's aanvrage voor het lid- Een explosie, waarvan de oorzaak tot dusver onbekend is gebleven, heeft Vrijdag het stad huis van Philadelphia totaal ver woest. maatschap van de V.N. afgewezen De aanvrage kreeg slechts steun van Syrië, de V. S. brachten haar veto uit en de 9 andere landen onthielden zich van stemming. Vervolgens kwam de Italiaanse aanvraag ter sprake, welke dooi de v. S. werd gesteund, daar deze het als onrechtvaardig beschou wen, „dat Italië buiten de V. N. wordt gehouden omdat een der Grote Mogendheden het vredes verdrag niet heeft geratificeerd De Australische afgevaardigde stelde voor om de algemene ver gadering der V. N. over Italië's toelating te laten beslissen, doch Gromyko (S. U.verklaarde zich tegen het voorstel, daar het „de Veiligheidsraad passeert en dus in strijd met het handvest der V. N. is»> Gromyko zeide voorts, dat geen lidmaatschapsaanvragen van Italië, Hongarije, Roemenië. Bul garije of Oostenrijk in behande ling kunnen worden genomen al vorens de deze landen van kracht zijn. 'Het Australische voorstel ver wierf 9 stemmen, doch de Sowjet- Unie en Polen onthielden zich, waarmee Gromyko opnieuw zijn veto uitsprak. Sprekende over Oostenrijk, ver klaarde de Amerikaanse afge vaardigde, dat zijn regering de militaire bezetting van dit land niet meer nodig acht en dat deze onmiddellijk dient te worden be ëindigd. Hij voegde er aan toe, dat zulks slechts door de onver murwbare houding van Rusland nog niet was geschied. Oostenrijks - aanvrage verkreeg ten slotte 8 stemmen, Frankrijk en Polen onthielden zich van stemming en Rusland stemde tegen, waarmede het thans 18 keer van het veto-recht gebruik heeft gemaakt. Zowel Engeland als de V. S. verklaarden niet de overtuiging te hebben, dat Roemenië en Bul garije in staat zijn de verplichtin gen van 't handvest na te komen, De aanvragen van Roemenië en Bulgarije werden afgewezen. - Uit Engeland mogen geen kostbare voorwerpen, zoals juwe len, bont en antiek meer uitge voerd worden, ook al worden zij als persoonlijk eigendom opgege ven. De Engelse Minister van Land- dat wij nier ie laug 6"""""" bouw, Williams, heeft een pro ben met het aanschaffen van he. „ramma opgesteld, waarhij de waarden van de Engelse land bouwproductie binnen vier jaar zal worden verhoogd met 100 millioen pond. De Minister ver klaarde, dat, indien het doel met wordt bereikt, dit voor het Engel volk ondervoeding of grote werkloosheid zal betekenen. Het nieuwe productie-peil zal 15 pet. hoger zijn dan de record productie welke gedurende de oorlog werd bereikt, toen Enge land geheel was aangewezen op de eigen productie en op de voor raden welke door de blokkade heen kwamen. Bij de verhoging van de pro ductie wordt de nadruk gelegd op die producten, welke dollars be Na zijn bezoek aan Walcheren op Donderdag j.l. maakte de Mi nister van Economische Zaken, Zijne Excellentie Huysmans, een rondrit door West- en Oost Z. Vlaanderen, tijdens welke een be spreking werd gevoerd en ver schillende industrie-bedrijven be zocht. 0 -\\e Minister was vergezeld van het werkelijke vuur- dat afgegevei nirecteur-Generaal van Econo- is, dan had deze Zeeuw g?W- |de „p hPPr Truiien, de Wii zün de volgende dag we-1 mische Zaken, de heer Truijen derom uitgetrokken en wederom j Commissaris der Koningin mjle Zeeland, Jhr. Mr. de Griffier de heren hebben wij een barrage van j provincie woorden afgegeven. Ditmaal oyei l Quaries van Ufford ladangs en sawah's die verlaten dej. prov staten en waren, doch waarin de bevolking j t Hamelink, M. v. d. Weel een toevlucht had gezocht. Zij &«noui, heeft de stem van de Tentara en PhiUpse. Na aankomst der Prov. boot in gereageerd. Zij keerden dienzelf-1 Breskens te Belanda gehoord en zij J>eeft«op -g uur begaf het de avond nog huiswaarts en toen I gezelschap zich via Schoondijke de Commandant der Jagers het en Oostburg naar Aardenburg, bekend maken, dat er obat was waar in het Gemeentehuis een be en de bevolking medisch genoi-rekirlg plaats vond met de ver- r J vlassers pen kon worden, toen kwamen zij uit de sawah's naar de weg gelopen. Het was ee.. stoet van ellende. Zij werden geholpen en zo is de Beachmaster geworden een wapen, dat aan twee zijden, snijdt: waarschuwend en helpend, een wapen echter dat niet dooa.. Alvar de Alibornez, die thans Premier is van de Spaanse Re publikeinse regering in balling schap, heeft met betrekking tot de recente ramp te Cadiz ge zegd: „Waaraan werken de drie ploegen, die elkaar continu in een fabriek voor het maken van oorlogsmater.aal af losten? Waar om werkte deze fabriek dag en nacht?" Alibornez sprak de hoop uit dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties op een doel treffender wijze tegen Franco zou optreden. trouwensmannen der Coöperaties, de heren Van Dam me, De CrooCk en Van Bellegem. Tevens waren hierbij tegenwoor dig de burgemeesters van Aarlen burg en IJzendijke, de heren Van Dongen en Jhr. Mr. Von Bon- ninghausen, en de Aardenburgse wethouders, de heren Catsman, Lannoije en Sturtewagen. Tijdens de bespreking van de verschillende in de vlasindustrie bestaande moeilijkheden, zegde de Minister zijn volle steun toe bij de oplossing daarvan. Zo zal binnenkort een commis sie. bestaande uit ambtenaren van het Departement, de Herstelbank en het Bedrijfschap contact op nemen met de afgevaardigden der vlassers-coöperaties en zal een positief plan worden uitgewerkt voor wat betreft de bouw van vlasroterijen te IJzendijke, St. Kruis en Eede. Daardoor zullen de consequen ties van het deelnemen aan een Een liefdes-roman van BERTA RUCK 60. (Nadruk verboden.) NED. HERV. KERK. Beroepen te Westkapelle, Ds. G. P. Verweijs te Zevenbergen. Aangenomen naar Valkens- waard, Ds. J. A. Alsfelt te He lenaveen. Bedankt voor Heeze, Ds J. A Alsfelt te Helenaveen. Waarom? Was hij soms weer nieuwsgierig? Ik bedacht me en zei niets. Ik veronderstel, dat die dame bedoelde, dat ze lunchte In zulk alleraangenaamst gezelschap zei Elisabeth op uitdagende toon terwijl ze uit alle macht aan een bosje onschuldige grassprietjes rukte. I Wel antwoordde hr) zoetsap pig. ik geloof, dat ze bij die ge legenheid lunchte met iemand, die werkelijk alles voor haar be- eh een der coöperaties voor de betrok kenen ook duidelijk omschreven kunnen worden. Voor wat betreft de exportmo gelijkheden verklaarde Minister Huysmans zich bereid de moge lijkheid te onderzoeken om de ex porteurs, evenals dat vóór de oorlog het geval was, weer in de gelegenheid te stellen zelf met hun relaties in het buitenland in contact te treden, waardoor dus in meerdere of mindere mate in- dividuële export mogelijk zou zijn. De Minister stond hier in elk geval niet afwijzend tegenover en verklaarde, dat deze zaak zijn volle aandacht heeft. Van Aardenburg uit werd recht streeks doorgereden naar Sas van Gent en hier werden achtereen volgens de Spiegelf abrie k en de Superfosfaatfabriek bezocht, waarna het gezelschap in Hotel de la Bourse de lunch gebruikte. Na deze onderbreking begaf men zich naar Sluiskil, waar eerst een kort bezoek werd gebracht aan de Cokesfabriek aldaar en vervolgens een rondgang werd gemaakt door de fabrieksgebou wen der „Compagnie Néerlan daise de l'Azöte De directie leidde de bezoekers hier rond en wees daarbij op de grote moeilijkheden, die men on dervindt bij het weder op ganö brengen van dit bedrijf. Via Axel werd vervolgens naar Koewacht gereden, waar men het vlassersbedrijf van de heer A. de Waele in ogenschouw nam, om over Heikant, St. sparen. Bijzonder belangrijk zijn: varkensvlees, eieren, rundvlees, granen, schapenvlees en lijnzaad. Het lijnzaadareaal zal worden uitgebreid met niet minder dan 4001)00 acres. De ene helft van de uitbreiding zal tot stand ko men door grotere efficiëncy en de andere helft door vergroting van de hulpbronnen. Het tarwe-areaal zal het volgende jaar worden uit gebreid tot ongeveer 500.000 acres terwijl het aantal varkens om streeks 1951/52 verdrievoudigd zal zijn. Het programa zal worden ver wezenlijkt door de boeren een „absoluut verzekerde markt te geven", verhoging van de prijzen, verlening van subsidies, tewerk stelling van buitenlandse arbeids krachten en verdere steun. De Minister verklaarde, dat En geland, zelfs indien dit program ma wordt verwezenlijkt, nog gro te hoeveelheden voedingsmiddelen zal moeten importeren. De mededeling van de Engelse Minister van Landbouw, dat het Engelse lijnzaadareaal met 400.000 acres zal worden uitge breid wordt in financiële kringen te Londen beschouwd als de eer ste actie in het kader van de moeilijke onderhandelingen welke Engeland na de opheffing van de omwisselbaarheid van sterlingsal- di, met Argentinië verwacht. Donderdagavond hebben leiders van de Britse mijnwerkera een onderhoud met de regering ge had, waarbij zij hun hulp hebben toegezegd in het bestrijden van de economische crisis. Zij zullen trachten een eind te maken aan alle practijken, die de productie belemmeren en daarenboven Kul len zij hun best doen om de pro ductie op te voeren. De Franse socialistische partij en de M.R.P. hebben aangekon digd, dat elk hunner afgevaardig den, die zich aansluit bij de Woensdag gevormde parlements- fractie van De Gaulle, automa tisch buiten de partij gesloten zal worden. Reuter tekent hierbij aan, dat het moeilijk is na te gaan, welke afgevaardigden voor alsnog in het geheim met de fractie van De Gaulle zullen sym pathiseren en dat dergelijke sym pathisanten zich misschien in October a.s„ wanneer het parle ment na het zomerreces weer bij een komt, als zodanig zullen laten kennen. In het eerste jaarlijkse over zicht over de landbouwposiüe der wereld, dat aan de ged ngeerde.i van 50 landen ter conferentie van de F. A. O., die a.s. Maandag in Genève wordt geopend, zal wor den voorgelegd, wordt aanbevolen «rn .voedselparlement" te sticc- ten, 'daar dit dringend noodzake- Nee," antwoordde de jonge ko lone! ,,ik kon 'thaar niet vragen, (hè?** „Waarom niet" vroeg kapitein Holiday op zijn gewone bruuske toon. „Hoe kon ik 'thaar vragen, als ze het me niet verkoos te ver tellen?"' gntwoordde kolonel Fiel ding allerminzaamst. Ik vond, dat 't nu meer dan ge noeg was geweest; daarbij wilde ik niet, dat Elisabeth's hele dag bedorven zou worden. Dus flapte ik er zonder com plimenten uit: Maar, kolonel Fielding, was u 't dan niet, met wie die arme lunchte, toen ze u dat vertelde „Ik?" Hij sloeg even onschuldig en onbevangen zijn ogen naar me op als Muriel zou gedaan hebben, en ik bedacht geduldig, wat een, massa meisjeskuren hij er toch op nahield. En toch was er eén meisje, dat hem daar om veraf goodde. Ik las het op Elisabeths zich daarna Jansteen en Hulst naar Clinge te begeven. In laatstgenoemde plaats werd vrij lang vertoefd in de Textielfabriek „Tiberhien", waar na 't gezelschap nog 'n kijkje nam in de Klompenfabriek van de heer Cam. Seghers. Minister Huysmans toonde hier veel belangstelling voor de wijze waadop de klampen vervaardigd worden en liet zich daarover uit voerig door de eigenaar inlichten. Vanuit Clinge begaf het gezel schap zich vervolgens naar perk- polder, van waaruit men per boot van 17.35 naar Kruiningen ver trok. - Vanzelfsprekend werden bij de verschillende bezoeken aan de fa brieken en bedrijven door de di recties of eigenaars de vele hin derpalen, waarvoor men zich bij het herstel of het weder op gang brengen van een en and®^^" plaatst ziet, naar voren gebracht en werd in dit verband ook ge wezen op de moeilijkheden, welke men door de deviezenbepalingen ondervindt. Ofschoon de Minister geen de finitieve toezeggingen deed ver klaarde Zijne Excellentie toch, dat dit alles ten zeerste, zijn aandacht zal genieten en hij zal trachten, waai' mogelijk, een oplossing te vinden. die ze in geen eeuwen gezien had v^^ even aankeek^ ker?" Elisabeth hield plotseling op met eras plukken en op 't zelfde ogen blik vroeg ik scherp: „Uw moe der maar wat heeft uw moe der er nu opeens weer mee te maken, kolonel Eielding? „Zij was de vrouw, die daar in dat logement je lunchte, de jonge man op de natuurlijkste toon van de wereld uit „Al wat ik over vrouwen weet, heb ik van haar geleerd, dunkt me. Mijn moeder spreekt mij gaarne van haar jeugd... Ként u dat liedje, juffrouw Weare?" Akelige kerel! Hij had ons al leen maar een beetje zitten „voe ren" zoals Vic dat steeds placht te noemen. Hij had drommels goed gemerkt, hoe jaloers Elisa beth was? En nu merkte hij even eens drommels goed, hoe haar hele gezichtje straalde van op luchting, juist als die middag, toen hij ons was komen vertel- len, dat we tenslotte toch. met weef hoefden. Ik vond het tamelijk wreedaar- van een flirt, en ik de mannen- haatster. Ik begon er werkelijk te krijigen. Mannen pas koit geieden verteld." wZ°eng tociT heus 'niet waard, dat je zóveel gedachten en tranen aan ze verspilde! Maar intussen hadden we het onweer helemaal vergeten Plo seling barstte het oorverdovend over "onze hoofden los. O!" riep kapitein Holiday ScÜerp, terwijl hij met één sprong overeind was. We volgden zijn voorbeeld. „Daar is het," nep hij. „Het onweer!" TWINTIGSTE HÓOFDlSTUK. Het onweer. Ik keek op naar de lucht. Pats daar viel de eerste enorme regen druppel midden op mijn voor °Loop, wat je lopen kunt! Naar V riprrvpn de twee disr Ik keerde me naar kapitein Ho liday, die stilletjes in zichzelf lachte. Als het zó doorging, dan zou ik spoedig met Elisabeth om ruilen. Zij zou de dupe worden de boerderij!" riepen de mannen. Ik zag kolonel Fielding blanke hand uitschieten en 3te vig het bruinverbrande knuistje van Elisabeth 'grijpen, terwijl ze voortholden achter de vrouw van de hoer aan. Als kinderen suirm- den ze hand in hand over het een leven veld, en ze lachten als kinderen ook ik wist, dat ook dit van de „feesten" in het: van m'n vriendinnetje was. Ik liep op een drafje dezelfde kant uit, toen ik plotseling met aen ruk stilhield. Achter me had ik een scherpekreet gehoord. ïk keerde me om naar het plck- ,e onder de elzen, waar we had den zitten theedrinken. Alle hooi- ers waren weggestormd m hun haast om neg vóór de ergste hui onderdak te "zijn. AUeen kapitem Holiday was daar nog, hij stond met ziin rug tegen de grootste boom, zijn 'handen achter zfccb tegen de schors gespreid. Zijn gezicht was krijtwit. ,Joan!" riep hij als een kmd. ïk vloog naar hem torug. Wat scheelt eraan? vroeg ik bézorad Heeft uw knie u in de S gelaten?"' - ik wist, dat Sn van zijn verwondingen een schot in de knie geweest was. Waar hebt u zich bezeerd Ik heb me niet bezeerd, zei hij', met een poging tot glimlachen. Ik ben alleen Een ratelende donderslag over stemde hem. (Wordt vervolgd.) lijk is gebleken om net hoofd te bieden aan de tekorten. In het overzicht wordt geeegd, dat de coördinering der nationale plannen en politiek ten aanzien van productie en distributie van voedsel nog steeds dringend ver eist is, daar de wereld reeds het derde achtereenvolgende schaar- ste-jaar beleeft. De oorspronke lijke mening, dat deze schaarste slechts van tijdelijke aard zou zijn, iis thans gewijzigd, en men is tot de gevolgtrekking gekomen, dat de noodmaatregelen dienen te worden voortgezet en tot een „planning" op lange tennjjn te worden samengesmolten. De voedselproductie der landen met. een tekort is iets minder groot geweest dan. in de vooraf gaande 12 maanden. Aard appelen-, suiker- en vetproductie hebben stijgingen te zien ge geven en er kan een bescheiden toeneming van de productie van vee worden verwacht in sommige gebieden, doch dit alles zal ver moedelijk te niet gedaan worden door de mindere graanopbrengst als gevolg van het slechte weer,, zo wordt in het overzicht gezegd. Er zullen zeer bijzondere maat regelen dienen te worden geno men door de landen met tekorten, teneinde de voorraden zo lang mogelijk te doen duren. Volgens het overzicht zal met het oog op het graantekort de conferentie van Genève aan de deelnemende landen moeten adviseren bijzon dere aandacht te schenken aan bezuinigingsmaatregelen op selgebied en aan de voortzetting van het internationale toewij zingsprogramma gedurende nog een jaar. Volgens de laatste berichten brandt het Reichswald opnieuw. De vlammen zijn nu overgeslagen naar het noorden en hebben aan de zuid-oost-kant van het Neder landse dorp Groesbeek het z.g- Brandenbos bereikt. In dit bos van omstreeks 100 ha heeft h vuur nieuw voedsel gevonden in de hoge dennen, maar ook m ae percelen kleinhout, waaruit ae vlammen als tongen omhoog lek ken. De brand was eerst Zo goea als uit. Donderdagavond met hei aangieren van de felle N.O.-win heeft de smeulende veengrond wederom vlam gevat en is het vuur opnieuw aangewakkerd, brandt bijna weer overal m reeds eerder gesignaleede terre nen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2