41 sf dij, 'I Republikeinse aanvallen en vernielingen Het Kabinet en de Indonesische De Egyptische kwestie in de Veiligheidsraad situatie C WERELDNIEUWS^ iM r"ï 1' PLEIDOOI van Truman voor begroting 1947-1948 I r VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1947. Prijzen van Thee worden verhoogd Sowjet-Russisch protest Grieks-ltaliaans-Turks defensief blok in wording? De October graantoewijzin- gen der Ver. Staten Wijziging in het Britse Kabinet? M 'm,1, lgV?§! 1 A d>' fl I iii Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond. Meer bewolking In het Zuiden In het Z. van het land meer bewolking en iets lagere tem peratuur. Vrijwel overal droog weer. Matige, tijdelijk krach tige wind uit Oostelijke rich ting. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 586. Adver tenti eprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1.50L Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct iedere regel meer 12 cent. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Volgens het Nederlands offi cieel communiqué eijn op West- Java ten Noorden van Leuwiliang een 50-tal kampongs irt brand gestoken. Bij Tangerang zijn er 2 ver nield. In dè nacht van 17 Augus tus heeft de T.N.I. vanuit het Oosten en Westen met mortieren een aanval op Poerwokerto ge daan. De aanval werd afgeslagen. Nabij de kampong Kemit op Midden-Java in het gebied van Gombong werd een groep Repu blikeinen opgemerkt, die stellin o-en aan het bouwen was. Deze concentratie werd met artillerie vuur verdreven. Ir. Malang deed een bende ge durende de nacht een aanval op Nederlandse posten nabij de ge vangenis, waarbij geweren en automatische wapens werden ge bruikt. Op Madoera werd een Nederlandse patrouille ten Noor den van Bangkalan door een Republikeinse groep van circa 500 man beschoten. De aanval lers waren gewapend met mor tieren, mitrailleurs en geweren. Een Republikeinse bende bezui den Pematangsiantar op Suma tra werd met enige verliezen hun nerzijds verdrpven. In de stad werd hinder ondervonden van sluipschutters. Ten Zuid-Oosten van Bindjai ontmoette een patrouille hevige weerstand, waarbij ook de Neder landse patrouille enige verliezen leed. In de omgeving van Rimbq Pandjang, ten Noorden van Pa- dang, werd de bevolking, onder bedreiging met moord en brand stichting, aangemaand te eva cueren naar Republikeins gebied. D*. uit dense omgeving gevluchte bevolking werd in bescherming genomen en naar Loetooekfooeaja gebracht. Verschillende Nederlandse pos ten en patrouilles op Java en Su matra werden beschoten. Blijkens de tot op heden ont vangen berichten bedragen de Nederlandse verliezen 3 gesneu velden en 6 gewonden. Theefabriek in de as gelegd,. Het communiqué no. 58 meldt, dat de grootste theefabriek ter wereld, „Balim Bangan", in bet gebiecU van Siantar door Repu- blikeirren vernield is en in de as gelegd. Ditzelfde lot onderging de palmoliefabriek Sawit Setorang in het gebied van Tandjong Poera. Van de Chinezen in het Medanse werd vernomen, dat in de toestand der Chinezen te Pan- kalanbrandan enige verbetering was gekomen. Op Midden-Java is de „Witte - Kruis kolonie" hij Salatiga ge deeltelijk verbrand en verwoest. Deze lardbouwkolonie schoak vóór de oorlog 500 Javanen be langeloos werk en voedsel. De kolonie werd in 1902 gesticht (na het hongerjaar) voor steun aan maatschappelijk onvolwaardigen. Een Chinees, die uit Langsa (Sumatra) ontsnapt is, deelde mee, dat de Chinese bevolking in deze plaats van de Republikeinen geen toestemming krijgt om te vertrekken. Bij de huizen zijn benzinevaten opgesteld. Een drietal kampongbewoners te Kajoe Agoeng (Sumatra) wer den door de T. N. I. met kapmes sen mishandeld. Bij één van hen werd het onderlichaam tot aan het middel met benzine afgebrand, waarna men hem afmaakte. TELEGRAM PASOENDAN- BE WEGING AAN MINIS TER BEEL. Het uitvoerend comité heeft namens de Pasoedan-beweging aan Minister Beel een telegram gezonden, waarin aan het Kabi net wordt verzocht na de bevrij ding van West-Java op korte ter mijn uitvoering te geven aan de artikelen drie en vier van de over eenkomst vanj Linggadjati inzake de wensen van zelfbestuur voor het Soendanese volk, les van de Republiek Indonesië met een ge lijkwaardige status als West-Bor neo en Oost-Indonesië. Het Soendanese volk wenst: Loyale samenwerking met Neder land en de Nederlanders, een ge lijkwaardig deel te worden in de Verenigde Staten van Indonsië, overeenkomstig de gedachten van de proclamatie van vier Juli. Het telegram was ondertekend door Soeriakartalegawa en Koestomo. REPUBLIKEINSE VOORZORGSMAATREGELEN. De Republikeinse Regering heeft volgens Radio Djogja maat regelen getroffen om de zetel der regering naar Boekittinggi op Sumatra te verplaatsen alwaar Hatta thans verblijft. Hatta zou vanuit Boekkittinggi (Fort de Koek) namens de re gering van Djogja optreden, waarbij hij zal worden bijgestaan door commissarissen. De ver plaatsing zal echter alleen ge schieden, indien de Nederlandse troepen naar Djogja zullen op rukken. Inmiddels is Hatta ook i benoemd tot waarnemend opper bevelhebber van de Republikeinse strijdkrachten. Voor ieder Repu- I blikeinse Ministerie op Sumatra zullen staatscommissarissen wor den aangewezen. EISEN AAN DE REPUBLIEK? Volgens Republikeinse bronnen ontbraken in de Engelse text van de rede van Dr. Van Mook, welke text aan de buitenlandse corres pondenten werd overhandigd, 4 eisen, aan de Indonesische Repu bliek gesteld. De Republikeinse zegslieden van de correspondent van Reuter gaven een opsomming van de 4 betreffende eisen: 1. De Repu bliek moet alle daden van geweld staken; 2. de Republiek moet alle vijandelijkheden staken niet slechts tegen de Nederlandse troe pen, maar ook tegen de vredelie vende bevolking in het door de Nederlanders bezette gebied; 3. de orders tot sabotage en activi teit van terroristen moeten door een tegenbevel worden ingetrok ken en 4. de dreigementen moe ten worden ingetrokken, welke gelanceerd zijn tegen diegenen, die met een correcte opvatting van hun taak en plicht bereid zijn gebleken tot coöperatie bij hef herstel van het Nederlandse ge zag en gezonde economie. BEROEP VAN CHINEZEN OP DR. VAN MOOK. De veren'gde Chinese genoot schappen aan Sumatra's Oost kust hebben telegrafisch een dringend beroep on Dr. Van Mook gedaan om onmiddellijke verlos sing te brengen aa nde slachtof fers onder de Chinese burgers van Pangkalan brandan, welke stad door Republikeinse troepen op zettelijk In as is gelegd, waardoor duizenden onschuldigen dakloos zijn en aan de hongerdood bloot staan. REPUBLIKEINS COMMENTAAR. ^Politieke kringen te Djokja za gen in de rede, welke Dr. Van Mook Woensdag heeft gehouden, een vorbereiding voor een groot scheepse anaval op de Republiek, met de bedoeling het gehele Repu- blikeine gebied te bezetten, aldus meldde de radiozender „Voice of Free Indonesia". UITWIJZING INDONESIËRS. „Het" Dagblad" meldt, dat de Ned.-Indische Regering besloten heeft diegenen onder de Indone siërs in het bezette gebied, die weigeren loyaal mede te werken dan wel deel uitmaken van ver- zetskernen, over de demarcatie lijnen naar Republikeins gebied te brengen, waarbij in de meeste ge vallen trucks of treinen uit Cheri- bon zullen worden gebruikt. Het is te Eerwachten, dat het eerste convooi spoedig uit Batavia ver trekt. Gyomyko ondersteunt Egyptische eis. Als eerste spreker in het alge meen debat in de Veiligheidsraad over de Egyptische kwestie heeft de Braziliaanse afgevaardigde, Carlos Munitz, Woensdagavond verklaard, dat Brazilië de toe stand in Egypte niet beschouwde als betekenend een onmiddellijk gevaar voor de internationale vre de en dat de Raad niet gerechtigd De afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt het volgende mede Tengevolge van een aankoon- contract met Engeland, was ons land tot voor enige tijd in staat thee te toetrekken tegen prijzen, welke veelal beneden de thee wereldmarktprijs waren gelegen thans is dit echter niet meer mo gelijk, zodat thee alleen kan wor den aangekocht tegen de wereld marktprijs, welke belangrijk ho ger ligt dan de oude aankoop prijzen. Met ingang van 12 September a.s. zal de consumentenprijs voor thee dienovereenkomstig moeten worden verhoogd; de oude maxi mumconsumentenprijs voor de laagste kwaliteit thee per 100 gram stijgt van 38 cent tot 54 cent, de maximumprijs voor de beste kwaliteit van 50 cent tot -74 cent. Teneinde tegemoet te komen aan de (reeds bestaande) vraag naar goedkope thee, welke door deze prijsverhoging, naar ver wacht wordt, zich zal uitbreiden, is door de overheid met de thee pakkers overeengekomen, dat zo wel door de pakkers als- door de grossiers tenminste 30 thee van de goedkoopste prijsklasse zal worden geleverd van het kwantum dat de detaillist af neemt. Bovendien zal door de pakkers in den vervolge worden afgele verd op dusdan'ge wijze, dat aan de vraag van consument en de taillist wordt voldaan. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken verklaarde gister avond aan het A.N.P. naar aan leiding van de vele geruchten, welke circuleren omtrent belang rijke beslissingen, welke door het Kabinet genomen zouden zijn, het volgende Het is onmpgelijk op alle ge ruchten en speculaties commen taar te geven. Wel kan verklaard worden, dat de Regering zich op het standpunt blijft stellen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is t.a.v. het conflict in Indonesië Uit Londen en Washington wordt de ontvangst gemeld van een Sowjet-Russisch protest tegen de Amerikaans-Brits-Franse be sprekingen over het peil der Duit se industrie. De Sotojet-Regering is van me ning, dat deze besprekingen, die Vrijdag zullen beginnen, in strijd zijn met de fwereenkomst va.n Potsdam, daar de Sowjet-Unie niet aan de besprekingen deel neemt. Volgens de Russische Regering kan het peil van de Duitse indu strie er. de toekomst van het Ruhrgebied slechts worden vast- geste'd op de conferentie der Ministers van Buitenlandse zaken, welke in November te Londen zal worden gehouden. beslissingen te nemen. Verder dat de Regering met bijzondere belangstelling uitziet naar het verloop van de zitting van de Veiligheidsraad op heden. iHet Kabinet zal ongetwijfeld na defce zitting van de Veilig heidsraad alle aanleiding- vinden om bijeen te komen ter bespre king van de situatie. Of het Ka binet dan belangrijke beslissingen zal nemen van welke aard ook, zal rustig moeten worden afge wacht. In dit verband moge er op ge wezen worden, dat de Regering Dinsdag een verklaring voor de Kamer zal afleggen. was op te treden. De Raad moest, aldus zeide Muniz, partijen hun geschillen laten regelen in over eenstemming met de. beginselen van rechtvaardigheid en interna tionaal recht door middel van ge bruikelijke methodes zoals deze door het internationaal recht aan de hand worden gedaan. Munitz stelde voor, dat de Raad een hervatting van de recht streekse onderhandelingen tussen Groot-Brittanr.ië en Egypte zou aanbevelen. Wanneer het onmo gelijk zou blijken door recht streekse onderhandelingen tot een regeling te komen, zouden heide partijen, volgens het Brazilaanse voorstel, andere mogelijkheden van onderhandeling moeten zoe ken. De Raad zou van de gang van zaken op de hoogte gesteld moeten blijven. (Reuter tekent hierbij aan, dat aanvaarding van dit voorstel zou neerkomen op afvoering van de kwestie van de agenda, zodat de Raad ontlast zou worden van de noodzaak tot een uitspraak over de Egyptische eis om terugtrek king van de Britse troepen te ge lasten.) De Sowjet-Russische gedele geerde, Gromyko, verklaarde, dat de Sowjet-delegatie de Egyptische eis om onmiddellijke terugtrek king van de Britse troepen volko men ondersteunde. Hfl noemde het Brits-Egypti- die' verdrag „althans op de we zenlijke punten" In tegenspraak met het handvest der Verenigde Naties. Hij voegde er aan toe. dat de Soedanese kwestie niet duidelijk is en dat de Veiligheids raad geen beslissing hierin kan nemen, alvorens de wens van de Soedanese bevolking bekend is. China, Frankrijk, België en Amerika waren voor directe on derhandelingen tussen Egypte en Groot-Brittann'ë, zoals in de Bra ziliaanse nota werd voorgesteld. Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde oordeelde even eens gunstig over deze motie, doch steldé voor dat elk geschil over het verdrag naar het internatio nale gerechtshof verwezen zou worden! De zitting werd tot heden verdaagd. Men verwacht dat dan de Egyptische Premier, Nok ras ji Pasja, zal spreken. President Truman heeft in ant woord op republikeinse critiek op de begroting der Amerikaanse regering "voor het jaar Juli 1947 Juli 1948 de V. S. ervoor gewaar schuwd, dat de internationale si tuatie het maken van plannen voor de „niet te voorziene" toe komst noodzakelijk maakte. Hij herinnerde de Amerikanen eraan, dat bij een analyse van de begro ting men steeds voor ogen moest houden, dat ongeveer drie vierde van de uitgaven in direct verband stonden met de oorlog, de uitwer king van de oorlog en de pogin gen der V. S. om een oorlog In de toekomst te voorkomen. Truman zeide, dat 28 °/o van de begrotingsuitgaven bestemd was voor de nationale defensie, 20 °/o voor oudstrijders, 14 voor in terest op de nationale schuld „en bijna 12 »/o tot steun van onze internationale programma's en streven voor de wereldvrede". Hij drong er tenslotte bij het Ameri kaanse volk op aan, geen verla ging van belastingen trachten te verkrijgen, doch nu te zorgen voor een surplus met het oo" eventualiteiten in binnen- en bui tenland. Truman zeide niets over het bedrag der gelden, die r zouden zijn om het „plan-Mars hall" of andere buitenlandse steunprogramma's ten uitvoer te brengen. De Atheense correspondent van het Liberale Engelse blad News Chronicle schrijft, dat de stappen, die gedaan worden om een defen sief blok tussen Italië, Grieken land en Turkije te vormen ten nauwste verband houden met het hulpprogram van Truman, in Athene beschouwd worden als het belangrijkste resultaat van het bezoek van de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken, Tsalda- ris, aan de V. S. De correspondent van de News Ccronicle, Stephen Barber, voegt er nog aan toe: „Naar van vele zijden verluidt, zou deze entente met goedkuering van het Ameri kaanse Ministerie van Buiten landse Zaken uiteindelijk kunnen worden uitgestrekt tot Perzië en de landen van de Arabische Liga, waarmede reeds besprekingen hieromtrent zouden zijn begon nen." De correspondent van de New- York Times te Livorno schrijft, vernomen te hebben, dat de plan nen van het Amerikaanse leger om Italië te ontruimen voor on bepaalde tijd zijn opgeschort „we gens het uitstellen door de Sow jet-Unie van de ratificatie van het^Italiaanse vredesverdrag". Voorts zou Groot-Brittannië volgens deze correspondent het terugtrekken van een groot aantal van zijn troepen uit Italië in over weging nemen, echter niet voor zover het Britse troepen in Ju- lisch Venetië betreft. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft Dinsdag 1.213.400 longton graan en graan producten toegewezen voor export naar de schaarste-gebieden in October. Deze toewijzingen om vatten voor België 34.000 ton tarwe, voor Nederland eveneens 34.000 ton en voor Zwitserland 17.000 ton. Verder voor de drie genoemde landen elk 12.000 ton meel en voor Nederl.-Inriië 12.600 ton meel. Nederland heeft Woensdag aan <le meelfabrieken offertes ge vraagd tegen de volgende dag voor het equivalent van' 12.000 ton tarwe aan meel met een uit- malingspercentage van 80 pet. tegen deze October toewijzing. De week van 9 tot 15 Aug. was een recordweek voor de Ant werpse haven. Er liepen 188 zee schepen binnen, terwijl 213 de ha ven verlieten. Dit zijn de hoog ste cijfers sinds de bevrijding. De politieke correspondent van de conservatieve „Daily Mail", die Woensdag schreef dat Attlee andere ministers van zijn voorne men om af te treden in kennis had gesteld, heeft gisteren ver klaard, dat in de eerste week van September een belangrijke Kabi netswijziging zal plaats vinden. De correspondent, Wilson Broad- bent. heeft zulks van betrouwba re zijde vernomen. Er zouden op dit punt besprekingen tussen de regeringsleiders gaande zijn. In officiële kringen te Londen is tegengesproken, dat Attlee voor nemens zou zijn af te treden. De Sowjet-Unie heeft voor de tweede maal haar veto uitge bracht tegen Oostenrijks aan vrage voor het lidmaatschap van de V. N. Het Joegoslavische Nieuws agentschap meldt, dat krachtens een decreet van „de generale staf van het Griekse democratise guerillaleger", dat via de radio is omgeroepen, „volksraden, geko zen door de burgers in ieders stad en ieder dorp in de bevrijde gebieden" in het leven geroepen worden. Ook is volgens het Joe goslavische persageiitschap de vorming van „een algemene ver gadering van burgers" aange kondigd. De bond van slachtoffers van het nazi-regiem heeft Ds. Martin Niemoeller als lid geroyeerd op grond van zijn anti-semietische gezindheid, aldus de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse ins tii F .3 g; ,,.M *'1 te afC I le 11 4Cf n Ihc fs n f,| "A

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1