Tweede Kamerleden in West Z.-Vlaanderen fÈL Het Bakkersconflict Dc brand in het Reichswald „Geen bemoedigend beeld1' 'V- av n :eOTj I Van een smid zonder kolen en een schuur mèt verboden golfplaten S x Verloop malariaop Walcheren tijdens bezetting Amerikaans bemitideiingsaanbod ingetrokken Wat brengt de Radio De Brits-Amerikaanse besprekingen te Washington i 1P4 diae"J DE WATER VOORZIENING IN ZEEEAND. De watervoorziening in Zee land wordt door de langdurige droogte ernstig bedreigd. De Walcherse boeren kunnen gedeel telijk wei-water krijgen met Nortonpompen en aanvoer, doch zitten met bet probleem dit wa-, ter naar de weiden te krijgen. De ewen putten zijn door de inun datie onbruikbaar geworden. In Koudekerke wordt door een mgezetene met een tankwagen water uit Vlissingen gehaald en aan de dorpsgenoten verkocht. Dinsdag kwamen de woningen aan de Vlissingse boulevards zon der water te zitten. Dit vond zijn oorzaak in 4e geringe aan voer uit' Goes, terwijl ook de eigen winplaats in Biggekerke door de droogte weinig meer op levert. Om in de ergste nood te voorzien is het waterleidingbedrijf er reeds toe overgegaan,' om in de hoogste delen van Vlissingen, w.o. de Boulevards, met een tank wagen water langs de huizen te distribueeren. In de lagere ge deelten van de stad hebben de bewoners op de benedenverdieping nog water. Ook in Goes en de dorpskom men in Zuid-Beveland is de druk op het water gering en krijgt men op de bovenverdiepingen niet steeds water uit de kranen. Zuid- Beveland kent nog het instituut van de officiële waterverkopers. Dezen worden thanis door de hoe ren bestormd om water voor het vee. Öp Noord-Beveland .wordt van gemeeptewege overal op het eiland water gedistribueerd. Dit watei wordt geleverd door de Waterleiding Mij Zuid-Beveland en wordt aan het veer te Wol- phaartsdijk door vrachtauto's af gehaald. Het transport brengt nog al wat kosten met zich mee, zodat de prijs voor een emmer water gesteld moest worden op twee- kwartjes. BIERVLIET. Ongeval. Maandag in de namiddag, is de elfjarige jongen J. Haemers het slachtoffer geworden van een on geval, hetwelk naar omstandig heden nog heel goed is afgelopen. De jongen was bij een groepje mensen, die allen van de zee ,,de Braakman"' kwamen per rijwiel op weg naar huis. In de Beukels- polder haalden zij een tractor met aangekoppelde tweescharige ploeg in, die werd bestuurd door de landbouwer L. Baecke. Aangezien hetveiliger was, besloten de men sen achter de tractor te blijven rijden. De jongen, die de bedoe ling der mensen waarschijnlijk niet 'begrepen had, poogde door het gras rijdende de tractor met ploeg voorbij te komen. Hij ver loor de macht over het stuur en viel tussen de tractor en de ploeg. De mensen trachtten door roepen de tractor tot staan te brengen, hetgeen de bestuurder dan ook onmiddellijk deed. Doktêr, J. C. Hage, die spoedig ter plaatse was, verbond de jon gen bij de landbouwer Gernaert, alwaar hij inmiddels heengebracht was. Het was een grote opluch ting voor de vader en de tocht genoten, dat de verwondingen aan' het rechterbeen en arm niet van dien aard waren, dat opname in een ziekerthuis noodzakelijk was. Het waren voornamelijk nog al diepe vleeswonden door de ploeg veroorzaakt. Na verbonden te zijn bracht de dokter de jongen met de vader, die met de dokter meegekomen was, huiswaarts. Landbouwer Baecke verklaarde, dat hij de tractor onmiddelrjk liet stoppen, doordat hij stem ge roep meende waar te nemen. NIEUWVLIET. Ringrijderij. Naar 'we vernemen zal op Za terdag 23 Aug. alhier een ring- 'rijderij worden gehouden waar bij deelnemers van Groede. Nieuwvliet en Zuidzande elkaar 'zullen bekampen. Deze wedstrijd (zal om ongeveer 4 uur 's namid dags beginnen op de Metteneije- dijk. Na afloop daarvan concerteert het muziekgezelschap „Nut en Genoegd" te ongeveer 6.30 uur 'op de markt. VLISSINGEN. Internaat Zeevaartschool. Woensdag 27 Augustus zal het herstelde internaat van de Zee vaartschool te Vlissingen weer in gebruik worden genomen. „Het is geen bemoedigend beeld dat tijdens het bezoek aan West Zeeuws-Vlaanderen werd verkregen. In het bijzonder met de wederopbouw van boerderijen en bedrijven is het allertreu rigst gesteld. De mensen worden eenvoudig van het kastje naar de muur gestuurd en zijn veelal overgeleverd aan erger lijke ambtenarij, terwijl aan de organisatie van de wederopbouw op zichzelf, al bijzonder veel hapert,. Hieraan moet ten spoedig ste een einde komen en in het belang van de gedupeerden dient* er op korten termijn iets te gebeuren." Ziehier in het kort de mening der R.K. Tweede Kamerleden, zoals enigen hunner ons dit. na de rondrit door West Zeeuws- Vlaanderen op de tweede dag van hun bezoek aan deze streek, te Breskens mededeelden. En inderdaad de Kamerleden, die ondanks de Dinsdagavond te Uzendijke tot in de nacht voort gezette besprekingen in beslo ten kring met leden van ver schillende R.K. organisaties, Woensdagmorgen weer vroeg uit de veren waren en te omstreeks 8 uur wederom op weg togen, om zich met de toestanden, in Weste lijk Zeeuws-Vlaanderen de hoogte te stellen, werden ruim schoots in de gelegenheid gesteld, kennis te nemen van datgene, wat er hier zoal hapert. En dat is lang niet weinig! Gezien de reacties der heren bij het horen van de ergerlijke staaltjes van ambtenarij waaraan de gedupeerde landbouwers in het bijzonder zijn overgeleverd en de papieren warwinkel waardoor heen de goed-willenden onder hen zich moeten worstelen vooraleer zij in enige mate in de gelegen heid komen hun vernielde huizen en schuren te herbouwen of te herstellen, doet vermoeden dat er bjj de a.s. behandeling van het chapiter Wederopbouw in de Tweede Kamer, harde woorden zullen vallen en dat de zaak voor hen, die in deze de schuld dra gen, welveens minder prettig kan verlopen. Afgezien nog van het feit, dat enige bijzonder ergerniswekkende gevallen op korte termijn door de heren persoonlijk zullen wor den behandeld en afgedaan. Ook voor wat betreft de finan ciële regeling bleken de Kamer leden er ten zeerste van over tuigd, dat aan de huidige toe stand, waarhij de getroffene niet weet waar hij aan toe is, een einde dient te komen. Men kreeg zeker de indruk, dat hier-* aan ook van hunne zijde de no dige aandacht zal worden besteed. Kortom, ondanks de vele officiële en officieuze bezoeken die reeds aan West Zeeuws- Vlaanderen werden gebracht en veelal weinig zichtbare resultaten tot gevolg hadden kon men zich ditmaal toch niet aan de in druk onttrekken, dat de ontstem ming hij deze Kamerleden over alles wat zij te horen en te zien hadden gekregen, welgemeend was en dat zij in deze geest ook zullen handelen, waardoor mis schien in de nabije toekomst som mige bestaande en onnodige moeilijkheden voor de getroffe nen uit de weg kunnen worden geruimd. En indien dit het gevolg zou kunnen zijn van hun tweedaags bezoek, dan kan men zich over dit bezoek slechts verheugen! De rondrit. Zoals reeds vermeid, vertrok bet gezelschap Woensdagmorgen omstreeks 8 uur per auto uit IJzendijke, waarna eerst een be zoek werd gebracht aan het zwaar getroffen landbouw- en paardenfokbedrijf van de Wed. De Dobbelaere in die gemeente. Veel belangstelling toonden de heden hier voor het gerenommeer de fokmateriaal. Vervolgens ging het naar Bier vliet, waar achtereenvolgens de eveneens getroffen boerderijen van de landbouwers A. Vermue, Gebr. Buijsse en F. Oeulenaere in ogenschouw werden genomen. Tevens werd vanaf de zeedijk een kijkje genomen in de Braak man, dit in. verband met de toe komstige inpoldering. Via Driewegen en Rode Hoek werd hierop naar Sasput gereden, alwaar een kort bezoek werd gebracht aan de landbouwsmede- rij (zonder kolen!) van de heer Gruson. De volgende stopplaats was de hofstede van de heer W. Dekker te Schoondijke. Hier konden de heren kennis nemen van het feit, dat de her bouw van de verwoeste schuur op bevel moest worden stopgezet, omdatmen het dak tendele reeds belegd had met golfplaten inplaats van met pannen, zoals één of ander spitsvondig en energiek ambtenaar blijkbaar noodzakelijk oordeelde. De Kamerleden staken hun verontwaardiging hierover niet onder stoelen of banken, temeer niet, toen. bleek, dat in de desbe treffende bouwvergunning daar over met geen woord werd ge rept. Spoedige afdoening van deze onverkwikkelijke geschiede nis werd toegezegd. Nadat vervolgens nog de boer derijen van de landbouwers H. van Waes te Schoondijke en J. van Dljke te Groede waren be zocht, werd in Hotel De Milliano te Breskens de lunch gebruikt, waarna het gezelschap met de Prov. boot van 14 uur 20, Zeeuws- yiaanderen weer verliet. Als bizonderheid diene nog. dat de heer Maenen, die wij kort vóór zijn vertrek nog spraken, ons verklaarde, dat men ook in andere getroffen gebieden met vele moeilijkheden te kampen heeft. Van ambtenarij en gesol met de gedupeerden, zoals men die in West Zeeuws-Vlaanderen is tegengekomen, was echter ner gens elders sprake geweest! Wat wel veelzeggend is! Onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, ver gaderde de malaria-commissie op Walcheren te Middelburg. Behal ve vele Walcherse artsen waren aanwezig Prof. P. H. van Tiel, uit Leiden en de Inspecteur der Volksgezondheid in Zeeland, Dr. J. R. v#n den Borg. Prof. Van Tiel gaf een over zicht van de aanvang der werk zaamheden in 1940 af. Uit vori ge campagnes bleek dat het ver schijnsel, dat de malaria zich met perioden van 20 jaar in verhoog de mate doet gelden, juist is. 1940 Zette in met 40 gevallen die als autochtoon moesten wor- N den gekenmerkt. In 1941 werden 64 gevallen geconstateerd; in 1942 101; in 1943 200. Daarna' liep het terug tot 92 in 1944, terwijl in 1945 nog 14 gevallen waarge nomen werden. In 1946 en 1947 kwamen geen gevallen meer voor. Tot de gevaren van versprei ding kunnen gerekend worden, al dus Prof. Van Tiel, de evacuatie in 1942, de opeenhoping van vluchtelingen in Middelburg in 1944. Tot de invloeden welke remmend zouden kunnen werken kon de inundatie gerekend wor den, omdat bekend is dat de ma lariamug, de Anopheles, als broedplaats is aangewezen op wa ter met een bepaald zoutgehalte, het zoutgehalte van het zeewater is te hoog.. Hoewel dus tengevol ge van enkele- factoren mag wor den aangenomen, dat, wat betreft het voorkomen van malariageval- len Walcheren er thans vrij gun stig voorstaat, mag de aandacht niet verslappen. Door spreker werden in stallen en dergelijke reeds weer muggen waargenomen. Op zichzelf be- hoeft dit nog geen ongerustheid te wekken, daar, zoals bekend, de Anopheles slechts een gevaar voor toesmettfcg oplevert, wan- neer hij door een bacillendrager is besmet. Met het oog op de con- centratie van arbeiders in kam pen is het evenwel gewenst, dat maatregelen worden genomen. In dit verband werd medegedeeld, j dat in de kampen de bestrijding reeds ter hand is genomen. Ten slotte riep Prof. Van Tiel de me dewerking in van alle medici, de thans bestaande gunstige toe stand te behouden. A.F.P. meldt nader, dat de mededeling van de intrekking van het aanbod gedaan werd doos een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Deze woord- Voerder legde er evenwel de na druk op, aldus het A.F.P., dat de belangstelling van de Ameri kaanse regering voor de Indone sische kwestie bleef bestaan. Volgens Aneta werd in de mededeling van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gezegd, dat het antwoord van de Indonesische regering op dê Amerikaanse nota van 14 Augustus „dezelfde voorwaar den herhaalde als tevoren". VRIJDAG 22 AUGUSTUS. Hilversum I8.00 Nieuws; 8.1o Pluk de dag; 9.00 Gram.; 10.15 Uit het Boek der Boeken; 10.40 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.20 Sprookje; 15.07 Gram 17.15 Mannenkoor; 18.00 Fantasie; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 00 Nieuws; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.12 De gewone man; 20.20 Kurhausorkest; 21.20 Hoor spel; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Klaas van Beeck; 23.30 Gram. 41 Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.: 10.00 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 So- pran en piano; 11.15 Voordracht; 11.30 Gram.; 12.37 The Skymas- ters; 13.00 Nieuws; 13.15 Nador Bela; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kerkorgelconcert; 15.00 Boeken schouw; 15.20 Gram.; 16.00 Gram.; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong; 17.30 Boyd Baehinaun; 18.00 Nieuws; 18.30 Amateurs uitz.19.00 Praat rustig verder; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 „Le miroir de Jé- sus"; 20.30 Causerie; 21.00 Men vraagt; 21.30 Buitenl. overzicht; 22.15 Filmpremière; 22.40 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. Dinsdag sloegen nog steeds de vlammen op in het Reichwald en sliert de donkere rook langs het lichtbewolkte hemeldek. Voor kapitalen wordt vernield in dit grote bos, dat een totale oppervlakte heeft van 6700 ha. Als wij het ontstaan van de brand willen nagaan, wordt steeds het woord sabotage gebruikt. Een der houthandelaren, die met ruim 200 arbeiders voor de Limburgse mijnen werkt, verklaarde Zater dagmiddag omstreeks 3 uur op 5 plaatsen brandhaarden te hebben ontdekt. Deze ontstonden tegelijk in ong. 50 jagen. Jagen is een vaktechnische term en omvat een bosvlak van 28 ha. Onze zegsman is zeer be slist in zijn oordeel en verklaart, dat deze branden niet anders dan door kwaadwilligheid kunnen zijn ontstaan. Wel, zegt hij, moet men niet al te zeer op het alter natief afgaan van de grote brand in de laatste twee dagen. Men moet n.l. weten, dat voorheen het Reichswald keurig in orde werd gehouden' en dit in de oorlogs jaren is verslapt. En thans is het /geheel niet gebeurd. Daarom ook kan het vuur zo snel om zich heengrijpen door de vele takken en houtresten die zich in dit bos hadden opgestapeld en door de aanhoudende warmte droog wa ren. Men heeft groot alarm ge slagen en de Duitse brandweer tot in verre omtrek. Dinsdagmorgen kwam de brand weer uit de Kreis Moers, ter sterkte van 150 man. Ook uit Duisburg en Krefeld hebben de brandweerlieden zich geschaard bij hun collega's van de bosbrand- wachten uit Kranenburg. Kleef en Goch. Opvallend was wel, dat tijdens ons bezoek deze brand weerlieden hun blussingsarbeid weinig enthousiast opvatten en zodra b.v. de houtvesters zich ver wijderd hadden sterk de „lijn trokken™. Het aantal explosies is heed wat minder geworden dan in de eerste dagen, maar toch schudt en beeft het soms in verre omgeving, als b.v. het vuur nog een ondergrond se tankmijn nadert. De schade, die momenteel is aangebracht, kan men .nog met geen cijfer aan geven. Een ruwe berekening Dinsdag avond toonde aan, dat ongeveer 5000 m3 hout in vlammen zou zijn opgegaan. Hierbij zijn eiken- en beukenstammen van 20 m lengte en 40 tot 100 cm doorsnee. Een kwart deel van het Reichswald biedt thans een somber beeld van zwart geblakerde stammen en verschroeide heidegrond. Een groot bosterréin is uitge brand, maar toch is er nog veel hout te redden. Daarom is het goed gezien van de Nederlandse firma's om hun personeel ook des nachts te laten waken. Greppels heeft men gegraven en het vuur hierdoor weten te beperken, maar waakzaamheid blijft geboden. De burgemeesters in de Neder landse grensplaatsen zijn paraat en zullen bij het eventueel over waaien van het vuur een kracht dadige bestrijding voeren. Mo menteel acht men dat gevaar vrij wel uitgesloten. DE BRAND BEDWONGEN. Woensdagavond werd gemeld, dat men het vuur meester is en overgegaan wordt tot het doven van nog eventuele vuurhaarden. Ondanks het feit, dat de Am sterdamse bakkers thans prac- tiseh alleen staan in hun strijd tegen de beslissingen van Minis ter Mansholt, houden zij hun be drijven nog gesloten. Vijftien pro cent der hoofdstedelijke bakkers neemt niet aan de actie deel, doch ook in de kringen der stakende patroons is de opinie over het al of niet bakken verdeeld. Dit bleek in een vergadering, die zij Woens dagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam belegd hadden. Verscheidene bakkers voerden hier het woord en zetten hun standpunt over de actie uiteen. Tegenover bakkers, die onder alle omstandigheden de actie willen voortzetten, brachten anderen hun stem uit om zo spoedig mogelijk het werk te hervatten. Men was het er in het algemeen over eens, dat de bakkersactie bij het pu bliek zeer onpopulair is. Een bak ker zeide nog nimmer zoveel be ledigingen te hebben moeten sl ken als in de afgelopen drie da gen. Hij was van mening, dat de Amsterdamse bakkers door hun eensgezinde houding een krachtig protest hebben doen horen. „Men dient" zo zeide hij - „thans de consument te doen beseffen, dat de bakkers ook hun verant woordelijkheid jegens het publiek kennen." Hij stelde voor het werk ten spoedigste te doen hervatten. Een andere bakker wenste te protesteren tegen de bedrijfsvor- dering. John W. Snyder, de Amerikaan se Minister van Financiën heeft verklaard, dat Engeland niet om een aanvullende lening heeft ver zocht. Op de vraag, hoe Engeland het hoofd 'boven water zal kunnen houden wanneer de Amerikaanse lening zal zijn uitgeput, zeide Snyder, dat Groot-Brittannië mogelijk geld zal kunnen lenen van „privé bankinstellingen, de Amerikaanse Export-Import bank, de Wereldbank of het In ternationale Monetaire Fonds". Ofschoon Snyder mededeelde, dat de V. S. het Britse probleem met grote sympathie beschouwen en dat op de economische confe rentie g;oede vorderingen worden gemaakt, beschouwen waarne mers Snyders uitlating over het lenen door particulier bankinstel lingen als een aanwijzing, dat En geland weinig kans heeft om de De Regering heeft hiermede een Duitse maatregel ter hand geno men." De bakkers hebben hun zaken niet voor hun plezier geslo ten, elke dag kost het hun veel geld. Wanneer zij, echter de actie niet waren begonnen, zouden zij een noodlijdend bedrijf krijgen." De voorzitter van de Christe lijke Bakkersbond was van me ning, dat in feite niet Minister Mansholt de man is, die aan de touwtjes trekt. In werkelijkheid is het volgens spreker Prof. Brou wer die deze maatregel citeert. In verhand met de interpellatie, die het tweede Kamerlid Ir. Hac- ke heden in de Tweede Kamer zal houden, werd de vergadering ver daagd, teneinde het comité ge legenheid te geven met Ir. Hacke overleg te plegen. Hedenmiddag om drie uur komen de Amster damse bakkers weder tezamc Inmiddels hebben meerdere Am sterdamse bedrijven aanzegging tot vordering ontvangen. BAKKERS IN WAGEN'INT!EN" STAKEN. Naar wij vernemen zijn giste ren de bakkers te Wageningen in staking gegaan. De beide coöpe raties werken echter door. Het gemeentebestuur stelt met ingang van heden op 4 plaatsen in de gemeente bloem voor het publiek beschikbaar. IN DEN HAAG ZULLEN DE BEDRIJVEN NIET SLUITEN. De Haagse bakkerspatroons hebben besloten de bedrijven niet te sluiten, wegens het ontberen van de medewerking van een groot Haags bakkersbedrijf. Voorts is besloten de Amster damse collega's financieel bij hun actie te steunen. BAKKERSTAKING VERLOOPT: Amsterdam staat practisch alleen. In verscheidene delen van het land hebben burgemeesters zich bereid verklaard in het bakkers conflict bemiddelend tussen Re gering en bakkers op te treden. Tengevolge hiervan zal in bijna alle delen van het land, waartoe de in Amsterdam begonnen bak kersstaking zich had uitgebreid, het werk weer worden hervat. Amsterdam is hierdoor in zijn actie practisch alleen komen te staan. Wel hebben b.v. de Haagse bakkers financiële steun toege- j zegd, en worden in Groningen en i Friesland nog korte proteststa kingen verwacht, doch samenvat tend kan gezegd worden, dat de rt#x ie' n. c f]9' l t 'ij au 1 S^K vrn i'e ri':n .tl ai eï le:; "4 l r ua :oS icH&l huidige besprekingen door posi- i bakkersstaking haar landelijk ka- tieve Amerikaanse steun be- rakter thans geheel heeft verlo- i kroond te zien. ren-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3