hfNl. iff nv I -I Herverkavelingswet WALCHEREN f Vragen aan de Minister !f In W! BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE lil - '1 1—3 li— 'f Liefde op het land MEISJES IN UNIFORM [ïiE F I" h-'i Tfl? li tirteensd r Jtmi 1 iog- P Hh len :>M te' ito 11 in r. \x> Jsi 125* Pi Belgische scholieren bezoeken Nederland Opnieuw Sovjet-Veto in Griekse kwestie veig IcvenP' int Tn it.i'i- P p- Hqcm 1 li r li lei -''iepi |Êie v' 1st L(xo:n del ijk aangetoond, dat het niet eer.. militaire zwakte is geweest, welke de bereidheid van Neder land heeït bepaald om zich' bin nen zulke kleine perimeters te laten opsluiten als in een be legerde veste. X>e resolutie van de Veiligheids raad geeft de Republiek een laat ste kans haar standpunt te her zien en een samenwerking met Nederland opnieuw te onder nemen. Nederland is hiertoe nog steeds bereid, maar dan moet er ook een einde komen aan de ver woestingen in het Republikeins gebied en de terreur- en intimida tie tegenover de Nederlanders en de door Nederland in bescherming genomen bevolkingsgroepen. Zo spoedig mogelijk zal de door ons voorgestelde interim-regering voor geheel Indonesië worden samengesteld. Dr. Van Mook kondigde ten slotte aan, dat het in de bedoe ling ligt zo spoedig mogelijk over te gaan tot het instellen van de ontworpen interim-regering. Aan het Voorlopige Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Herverkavelings wet Walcheren" is het volgende ontleend: Algemeen verklaarde men met instemming te hebben gezien, dat dit wetsontwerp is ingediend. In- tussen ware het naar het oordeel van veel leden noodzakelijk ge weest deze herverkavelingswet te doen voorafgaan door een spe ciale regeling voor de materiële oorlogsschade, geleden door de Wlalcherse bevolking. Ook andere leden waren van oordeel, dat een overbruggings regeling voor de gedupeerde be volking van Walcheren niet ge mist kan worden, nu omtrent het tijdstip, waarop de boeren hetzij naar elders kunnen verhuizen, hetzij hun bedrijf op het eiland zelf "weer op normale wijze zul len kunnen uitoefenen, nog gener lei zekerheid bestaat. Van verschillende zijden werd teleurstelling uitgesproken over de late indiening van dit wets ontwerp. Het herstel van Walcheren is met kracht voortgezet. Daarbij is men echter vooruitgelopen op de toekomstige herverkaveling.. Tegen een herverkaveling ais zodanig werd overigens door nie mand bezwaar ingebracht. Alge meen erkende men de noodzake lijkheid hiervan. Sommige leden zouden intus sen nog verder willen gaan. Huns inziens zou alle grond op Wal cheren, die onder water hebben gestaan, onteigend dienen te wor den, waarna aan de boeren een gebruiksrecht op behoorlijk ge vormde kavels zou dienen te wor den gegeven in plaats van een eigendomsrecht. Met dit denkbeeld konden de overige leden zich geenzins ver enigen. Over de vraag of aan de herverkaveling een sanering van het landbouwbedrijf behoort te worden verbonden, liepen de me ningen sterk uiteen. Niemand had er bezwaar tegen, dat de re gering het vrijwillige vertrek van landbouwers wil bevorderen. Ver scheidene leden meenden echter, dat daarmede zou moeten wor den volstaan. Zij achten het een onrecht, indien men een aantal boeren tegen hun zin hun grond wil ontnemen om daardoor meer grond beschikbaar te krijgen voor de ovenblijvenden. De vraag, wat pnder een levens vatbaar bedrijf moet worden ver- staan zoals (bov6ii roeds werd aangestipt, aanleiding tot tal van vragen en opmerkingen. Van de beantwoording van deze vraag zo werd opgemerkt, zal het afhangen, op welke wijze de aangekondigde sanering van de landbouw op Walcheren zal moe ten worden uitgevoerd. In het bijzonder informeerde men van verschillende zijden naar de be doelingen. van de regering ten aanzien van de kleine boeren, de dijkwerkers en de landarbeiders. Ook de positie van de land arbeiders gaf tot allerlei opmer kingen aanleiding. ^Verscheidene leden meenden, dat deze gelegen heid dient te worden aangegre- Een liefdes-roman van BERTA RUCK gg (Nadruk verboden.) Het was snikheet. Er was geen wolkje aan de lucht, die niet tolauw was, maar wazig-paars: het land leek verschroeid tot febaki. Het vee dromde bijeen m de schaduw van de elzenstruiken, of waadde loom door het water, dat nog in de sloten en beken was overgebleven, traag de vlie gen wegzwiepend met de lange st3,3Lrt,c n Tefen etenstijd kwam Price toet "een paar lange passen bin nen; hij zag er opgewonden uit en zijn grote blauwe ogen schit terden. i ,De barometer loopt hard ach teruit," zei hij. „En ik heb t in de verte horen rommelen. Ik ral .jullie eens wat vertellen. Ik denk, dat we een grote wedren te zien zullen krijgen tussen een zwaar onweer en ons, als we dat hooi daar nog op tijd binnen willen hebben!" Juffrouw Price, die bezig was, brood te snijden, hief haar klem, grijs hoofdje op. ,JDan zullen we moeten zien, pen om te bevorderen, dat zoveel mogelijk landarbeiders op Wal cheren aan een eigen stukje grond worden geholpen. Van meer dan één zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitvoering van dit wets ontwerp ook gelet zal moeten worden oip de landschappelijke zijde van de- z.g. Snel-commissie Walcheren, dat alle aandacht ver dient. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen in het bijzon der in de herverkavelingscommis sie zoveel mogelijk personen met grondige kennis van de plaatse lijke toestanden, die het volledige vertrouwen van de bevolking ter plaatse genieten, op te nemen. Verscheidene leden stelden de vraag, of het niet wenselijk is. Je landbouworganisaties of de Stich ting voor de Landbouw personen te laten voordragen voor benoe ming. Verscheidene leden stelden de vraag, of de herverkavelingscom- missie geen bevoegdheden dient te hebben- om te kunnen optre den tegen speculatieve aankopen, welke in de laatste tijd hebben plaats gehad. De heer Donker heeft aan de Minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: 1. Is de Minister in stadt en bereid een uiteenzetting te geven van de richtlijnen, die het Be heersinstituut volgt bij de toe passing van het bepaalde in arti kel 34, lid 1, sb f, van het besluit vijandelijk vermogen (E 133)? 2. Kan de Minister de verze kering geven, dat de tot dusverre gevolgde richtlijnen uitsluiten, dat een z.g. non-enemy-verklaring zal worden afgegeven aan ex- kroonprins Wilhelm von Hohen- zollern ter zake van zijn zich in Nederland bevindende bezittin gen? 3. Zo niet, is de Minister dan bereid te bevorderen dat het Be heersinstituut geïnstrueerd wor de zulk een verklaring niet af te geven aan iemand, die o.a. nog onlangs in een interview, gepu bliceerd in .Combat", Parijs, zou hebben verklaard, dat hij in de laatste wereldoorlog graag het congnando van een leger op zich genpmen had? Naar aanleiding van het feit, dat in de afgelopen maanden Vlaamse en Waalse leerlingen van Bielgische middelbare scho len een bezoek hebben gebracht aan Nederland en omgekeerd^ leerlingen van Nederlandse mid delbare scholen en gyijmasia aan België, schrijft de Stan daard, daj bezoeken als deze van froot belang zijn voor de toena- ering, die zich sedert de bevrij ding in snel tempo ontwikkelt. Men moet zich niet in de war laten brengen door anti-Vlaamse propaganda, die zegt, dat de Nederlanders koud en stijf, hoog hartig en verwaand zijn, dat zij misprijzend op de Belgen neer zien, dat het Calvinisme van hen ©nverdragelijke puriteinen heeft gemaakt en dat de Vlamingen dichter bij de Walen en Fransen staan. Ben steeds groter deel van onze schoolgaande jeugd, aldus het blad, zal in de komende jaren kennis maken met 'de ongedwon gen, frisse en gave jeugd van Nederland en met haar, over grenis- en geloofscheidingen heen, steeds talrijker vriend schapsbanden aanknopen. Onize jeugd zal als één man achter de Nederlandse politiek onzer Rege ring staan en uit haar rijen zul len eens mannen opstaan, die ons zullen wijzen op mogelijk heden van nog inniger verbon denheid der lage landen. ONDER KOLEN BEDOLVEN. Aan boord van het Amerikaan se s.s. „Halton R. Cary", dat in de Maashaven te Rotterdam ligt, is de 35-jarige havenarbeider A. G. Faase, wonende in de Duel straat door het verschuiven van een lading kolen in een ruim bedolven geraakt. Na enige tijd kon de man bevrijd worden, doch hij was bewusteloos geraakt. Bij aankomst in het Zuiderzieken huis, waarheen hij vervoerd werd, bleek hij overleden te zijn. HET SPEL MET DE DOOD. Dezer dagen is een vijfjarig zoontje van de heer W. de Re- nett, wonende te Thorn, dat met een gevonden projectiel speelde, bij een ontploffing van dit ge vaarlijke tuig zeer ernstig ver wond. Tijdens het transport naar het ziekenhuis te Roermond is het jongetje overleden. ZAKKENROLLER BETRAPT'. De klachten over zakkenrollerij waren de laatste tijd legio. Voor al op het station D. P. te Rot terdam sloegen de vlugvingers in de vacantiedrukte hun slag. De recherche zette er speciale posten uit en zo is het haar eindelijk ge lukt een van de „heten" op heter daad te betrappeq. Het was de 58-jarige P. van V., die in zijn dat we het klaarspelen," zei ze. „Zo zullen allemaal wel willen helpen.-" ,Ja maar dan ook allemaal,' verklaarde Price, terwijl hij in ongelooflijk snel tempo zijn eten naar binnen werkte. „Iedereen hier op de boerderij. ,En ik ga eens kijken, of ik wat jongens van het hospitaal hier kan krij gen. Ga jij dan intussen naar de vrouwen van de knechts en haal ze allemaal hier. Zeg, dat ze hun was en hun werk laten liggen, hun babies naar een hoek van het veld brengen en allemaal meehelpen!" w Juffrouw Price trippelde haas tig weg, om deze vrijwilligers te gaan oproepen. Wij -de vaste werklui van het bedrijf storm den al naar buiten. Het was inderdaad: alle hens aan dek! op die ademloze middag! Half Careg scheen te zijn uit gelopen naar het grote veld; op- veschoten jongens, oude mannen, soldaten in blauw hospitaal-lin nen, vrouwen met rozige gezich ten en linne zonnehoeden dit waren de vrouwen van de knechts aan het front, die juffrouw Pri ce in allerijl was gaan halen. Ze werkten allemaal als negers. En terwijl we voortzwoegden, werd het nog stiller en drukken der- hot bleke paars van de lucht Verdonkerde tot een onheilspel lend indigo, en heel in de verte vrije tijd het beroep van vertegen woordiger uitoefent. H\j had duizenden guldens op zak. In hoeverre al dit geld met zakken rollerij te maken heeft moet nog worden uitgezocht. Van V. had speciaal het station D. P. tot operatieterrein uitgekozen. VLIEGONGELUK OP YPENBURG. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is de leerlingvlieger F. Hartman, die op het vliegveld Ypenihurg een landingsproef voor het brevet moest afleggen, met het lesvlieg- tuig, een Tiger-Moth van de Rijksluchtvaartschool plotseling afgegleden. Het toestel kjwam op het vliegveld neer. De leer ling-vlieger bekwam een hoofd wond en werd opgenomen in h'et ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg. Zijn toestel werd licht beschadigd. EEN DAG AAN HET STRAND. Dinsdagmiddag' kwamen een dame en een meisje bij het zwem men in zee tér hoogte van het voormalige wandelhoofd te Sche- veningen" in levensgevaar te ver keren. Hen andere dame, die het tweetal trachtte te redden, kwam zelf ook in levensgevaar. Zij werd door een agent van de bereden brigade, die zich met zijn paard in zee hafl begeven, door middel van zijn toegestoken wa penstok gered. De eerstgenoem de dame en het meisje werden door burgers gered. Dinsdag zijn er 156 kinderen op het strand „zoek" geraakt en later aan de ouders terug gege ven. In 64 gevallen is eerste hulp verleend. DRIE PERSONEN TE GORINCHEM VERDRONKEN. In de Merwede te Gorinchem zijn» Dinsdag drie personen het slachtoffer van het water gewor den. In de middaguren verdronk het 11-jarig meisje B. B„ uit IJsselstein, dat in Gorinchem was gelogeerd. Het lijkje werd spoe dig opgehaald, doch pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden. Enige uren 'later ver dronk het 7-jarig jongetje P. M. C„ wonende Wilhelminaplein te Gorinchem. Weer een uur later verdronk op dezelfde plaats de 20- jarige dienstplichtige soldaat P.. uit Gemert. De laatstgenoemde slachtoffers zijn nog niet opge- dregd. Dinsdagavond heeft de Sowjet- Russische gedelegeerde zijn veto uitgesproken over het Australi sche voorstel, op Griekenland, Al banië, Joego-Slavië en Bulgarije een beroep te doen om „de provo cerende handelingen aan de grens" te doen ophouden en onder handelingen te beginnen voor een volledige vredesregeling. Het voorstel verwierf 9 stemmen, ter wijl de Sowjet-Unie en Polen tegenstemden. De Sowjet-gedelegeerde sprak eveneens zijn veto uit over het Amerikaanse alternatief-voorstel betreffende de Balkan, volgens hetwelk de blaam voor de grens incidenten gev/orpen moest wor den op Bulgarije, Albanië en Joe go-Slavië, 'en aan de Balkan-com missie van de V. N. gevraagd moest worden om een rapport over de toestand aan de Griekse grenzen. Ook hier stemden de Sowjet-Unie en Polen tegen. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat er geen aanleiding bestond voor verdere bespreking van de Griekse kwestie, verklaar de Andrei Gropiyko namens de Sowjet-Unie, dat deze de subcom missie van de commissie voor on derzoek in de Balkan van de V. N. als niet langer bestaande be schouwde. Sir Alexnder Cadogan, de af gevaardigde van Groot-Brittan- nië, verklaarde hiertegenover, dat de commissie in functie zou blij ven totdat de raad op zijn vroe gere beslissing zou zijn terugge komen. De voorzitter sloot zich bij deze zienswijze aan. De raad verdaagde hierop de Griekse kwestie voor onbepaalde tijd. De leden van de raad blij ven er echter vrij in te allen tijde eeji bijeenkomst te verzoeken. Alle Duitsers, die zich in Britse krijgsgevangenschap bevin den, zullen, waar zij zich ook be vinden, voor het einde van 1948 gerepatrieerd zijn. hoorden we het' gerommel van de donder'. Het onweer kwam opzetten langzaam, maar on afwendbaar. Ik had een gevoel, of ik deel uimaakte van een regiment, of van een gewillige machine, die vlug van de ene kant van het veld naar de andere schoof en de geurig® oogst bijeen gaarde. Wat een heerlijkheidBloeiend gras, donkere zuring, gele boterbloe men, madeliefjes, klaver, wit en rood. En dat alles moest in veiligheid worden gebracht! Zouden we het halen? Zouden .we dat hooi bijtijds binnen krij gen zouden we het "winnen van de opzettende veld-igrauwe wolken, die tegen ons oprukten als vijandelijke divisies? Het was opwindend! 't Was op dat ogenblik voor ons alle maal het hoogste belang ter wereld, dat dat veld afgewerkt zou zijn, vóór de stortregens al les zouden komen bederven. Ik harkte verwoed, terwijl ik de hark gemakkelijk en rhyt misch hanteerde. Het drong nauwelijks tot me door, wie er vlak voor me uitlibp, of dat die twee gedaanten in hemdsmouwen de eene met een bijna onwaar schijnlijk 'dun middel kapitein Holiday en kolonel Fieldling waren. Gestadig kwam het onweer nader, maar gestadig werkten wij voort. BEZOEK VAN MINISTER HUYSMANS AAN ZEELAND. Zoals bekend brengt Dr. G. W. M. Huysmans, heden en morgen, in gezelschap van Dr. Ch. L. M. Truyen, Directeur-Generaal voor' Handel en Nijverheid, een bezoek aan Zeeland. De Minister heeft hedenmorgen te Middelburg een bespreking met de Commissaris der Koningin in Zeeland, de Gedeputeerde Staten van Zeeland en enkele bestuurs leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Daarna zal de lunch worden gebruikt in het Wooldhuis, waar tevens de'nacht zal worden doorgebracht. ■'s Middags zal de Minister een bezoek brengen aan de Vitrite Fabriek N.V. te Middelburg en aan de Koninklijke Mij „Dê Schel de". Vrijdag zal de Minister van Vlissingen naar Breskens over steken, warna een bespreking te Aardenburg zal plaats hebben over moeilijkheden in de vlas-in- /iustrie. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan de Glasfa briek en Superfosfaatfabriek te Sas van Gent. In de namiddag zal dé Minister een bezoek brengen aan de Stik- stoffenfabriek Comp. de l'Azóte te Sluiskil, terwijl voorts de vlas fabriek te Koewacht bezocht zal worden. Tenslotte zal de Minister een bezoek brengen aan de textielfa briek J. en P. Tiberghien te Nieuw-Namen, de tapijtfabriek te Kapellebrug en een klompenfa- briek te Clinge. GEEN BAKKERSSTAKING IN ZEELAND. Tijdens een persconferentie in Goes heeft de Voorzitter van de Bakkerij-Commissie Zeeland, de heer J. de Jonge, medegedeeld, dat de bakkers in Zeeland hun arbeid normaal zullen blijven voortzetten. Zij hebben zich wel solidair verklaard met hun sta- ,;We redden het!" verklaarde dekleine juffrouw Price, toen ze me op een gegeven ogenblik voorbij kwam, „en we zullen nog tijd overhouden om thee te drinken!" ESven later, toen ik dicht bij het hek naar de landweg harkte, zag ik de secretaresse van het oiiganisatAe-eomité haastig van haar fiets springen en het veld ophollen. „Juffrouw Price!" riep. ze, „Wat kan ik doen om u te hel pen?" „Sngd u maar boterhammen en 'smeer ze, als a wilt," lachte de boerin. ,,'t Is thee-tijd en we hebben warempel wel wat ver diend! Ik wou juist een tafel laken en een paar grote broden halen en een flinke pot boter en de ketel en de thee. Ja, kom maar mee!" Twintig minuten later was de laatste lading hooi veilig binnen. De hooiers gingen op het gras 'zitten in een hoek van het veld, (boeremensen, soldaten, vrouwen, LandmeisjesZe zaten in kleine groepjes van familieleden of vrienden bijeen oraa de vol brachte taak te vieren. Price zelf zat triomfantelijk op de maaiimachine en zwaaide met een theekop naar de dreigende pur peren lucht. „We hebben 't voor mekaar! riep hij. „Kom maar op. we zijn klaar!" kende collega's, maar menen, dat het stakingswapen slechts in het uiterste geval gehanteerd mag worden. DE STOOMVAART MIJ „ZEELAND." Op vragen van het Eerste Ka merlid Hommes betreffende de definitieve overplaatsing van de Stoomvaart Mij „Zeeland" van Vlissingen naar Hoek van Hol land, heeft de Minister van Ver keer en Waterstaat o.m. geant woord: Op grond van de bestaande ver houding tussen de Staat en de Stoomvaart Mij „Zeeland," behoeft deze maatschappij de goedkeur- ring van de Regering, alvorens zij uitvoering kan geven aan enig mogelijk bij de directie dezer maatschappij bestaand voornemen om de voorlopige dienst van Hoek van Holland naar Harwich tot een definitieve te maken. Een zodanige goedkeuring is aan de Regering nog niet gevraagd en uiteraard ook niet verleend. Niet slechts, in Vlissingen, doch ook in brede kringen van de ge hele provincie Zeeland wordt be houd van de „Zeeland"-lijn voor Vlissingen van groot belang ge acht. De te Vlissingen door de oorlog aangebrachte verwoestin gen zijn weer in zover hersteld, dat spoedig opnieuw de techni sche mogelijkheid zal bestaan om aan de schepen der Stoomvaart Mij „.Zeeland" te Vlissingen lig plaats te geven en gelegenheid te bieden voor het in- en ont schepen van passagiers. Op de vraag of de Minister nog steeds op het standpunt staat, dat bij het nemen van een beslis sing zeer zeker niet alleen eco nomische argumenten zullen tel len, maar dat ook andere over wegingen gewicht in de schaal zullen leggen, antwoordde de Mi nister bevestigend. Ook de vraag of hij dan ernstig rekening zou houden met de Zeeuwse belangen in deze, beant woordde hij bevestigend. Ik had mezelf op 't dichts- biizijnde schaduwplekje neerge gooid, had m'n hoed afgerukt en ïn'n kletsnat voorhoofd droog gebet. Ik vond het leven heerlijk op dat ogenblik; ik voelde 't tin telen tot in mijn vingertoppen. Ik was over-verhit en uitgeput; maar wat voelde ik me gelukkig en voLdaan! Werk is een verruk kelijk geneesmiddel; maar 't moet het juiste soort van werk zijn. Nu. dat van vanmiddag was in elk geval het ware ge weest! Ik had al het andere vergeten Ik duwde mijn zakdoek weer in mijn mouw en ontdekte toen pas, dat er nog drie andere men sen op datzelfde plekje schaduw Zaten. Elisabeth had zich vlak naast me neergeworpen. Dicht bij haar zat haar jonge kolonel. En tegen- ever mij, met een grote homp brood en een schoteltje boter in zijn handen, zag ik kapitein Ho liday. Ik geloof niet, dat onze thee ons ooit- in ons leven zóó had ge smaakt! En dan het boeren brood! En de boter! „Dit", zei kolonel Fielding, tussen een slok en een hap in en met een zijde lingse blik op Elisabeth, dit wordt een van de feesten van mijn leven!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2