mm k\ i f l ff '1 v UIT DE PROVINCIE Het Bakkerseontlict JfSSl m 1 hiï! ill "3 1 s I 4# lil f T I l£M 5 21 |&j f .f/ji f «I 13 m De lidmaatschapsaanvragen in de Veiligheidsraad. Tijdelijke stremming van verneer over IVloerdijkbrug Duitse export volkswagens Een jaarbeurs te Antwerpen? KERKNIEUWS Extra-treinen voor de Najaarsbeurs f947 Belgische belangen in Indonesië getroffen Boschbranden ook langs de Belgisch-Duitse grens Kinderuitwisseling Sovjet-Unie hernieuwt aanvraag om oiieconcessies Eïïrl 1 jrv s«, r«' r' g J -ü. e pü .qM F*!t tóid M e-'J Ll! a "'-U «-L n Evil z. V. U. Toneel en concerten in j 1947/48., Zoals men in een dezer dagen geplaatste adivertentie heeft kun nen leizen, hangt het slagen van het concert- en toneelseizoen '47/48 af van het tijdig inzenden dei' ingevulde aanmeldingsformu lieren voor ahonnements-voorstel- linven, die in het extra nummer van ,,,De Zeemeeuw" gedrukt 'In deze Zeemeeuw is 'hierop reeds met nadruk gewezen. De kunstenaars en gezelschappen zijn ibereid gevonden om met de Z V- U". voorlopige afspraken te niaken onder de zeer nadrukke lijke 'voorwaarde dat de defini tieve beslissing over deze afspra ken vóór 1 Sept. door de Z.V.U. wordt gegeven. Om de kostbare voorstellingen mogelijk te maken moet de Z.V.U. zeker zijn van een bepaald minimum aantal be zoekers. Dit zijn de redenen waarom de Z V.U.. reeds in Augustus (vacan- tietijd!) de inschrijving voor de abonnementen moest opensteller! en waarom zij er niet genoeg op kan aandringen de ingevulde-for mulieren vóór 23 Aug. in ts. zen den. Men moet er zich duidelijk re kenschap van geven, dat indien het benodigde minimum aantal opgaven niet op tijd binnen is, de voorstellingen niet gewaar borgd kunnen worden, en ten ge volge hiervan het geprojecteerde concert- en toneelplan 'niet kan doorgaan! Laat men er dus vooral niet op speculeren, dat „de voorstellin gen toch wel doorgaan", want dit is niet juist. Z.V.U. vrienden, indien U deze winter wilt genieten van goede concerten en toneelvoorstellingen, getroost U zich dan de kleine moeite om de aanmeldingsformu lieren nü in te vullen en in te zeilden aan het Secretariaat te Middelburg of de plaatselijke cor respondenten. U bewijst er U zelf en Uw mede-muziek- en to- neellieftoebibers, een uitstekende dienst mee! POLDERBESTUREN. Tót lid van het bestuur van het Waterschap Nol, Koude en Loven is benoemd de heer P. Dieleman te Hoek. Tot gezworene van het water schap Oude Graauw en Langcn- óam. de heer R. O. B iijjse te Graauw en Langendam. Tot gezworene van de Ser Pau- luspolder de heer C. Vinke Czn. te Vogelwaarde. KINDEREN MET 3 WEKEN VACANTIA. Zaterdag vertrokken verschil lende kinderen uit IJzendijke, 'Groede, Cadzand, Nieuwvliet en oostourg per a ulo dus naar Bres- kens. In Vlissingen stond de trein met gereserveerde coupé's op heii te wachten. Alle kinderen stapten in Den Haag uit, be- na,ve die van Oostburg, die hun vacantie in Haarlem zouden doorbrengen. Le pleegouders in Den Haag, 45 in getal, stonden de kinderen bij aankomst reeds op te wach ten. Aangezien er maar 32 kin deren voor Den Haag bestemd waren, moesten verschillende pleegouders teleurgesteld en zon der logé huiswaarts keren. Al vorens de pleegouders met hun logé'ls naar hun woningen ver trokken, hielden verschillende comité-leden een toespraak, i De kinderen uit Oostburg wer den in Haarlem eveneens door hun pleegouders van de trein gehaaid. TERNEUZEN. Gemeente-poli tiew Met ingang van 1 Aug. j.l. is benoemd tot inspecteur van poli tie de heer K. Reinders te Brielle. Met ingang van 10 April 1.1. is benoemd tot brigadier van politie; de heer J. C. Sol, thans hoofdagent, en zijn benoemd tot hoofdagent de h^ren A. M. Ver- poorte, G. W. Verbiezen en R. van Troost, thans agent van politie. Met ingang van 1 September is benoemd tot agent van politie de heer P. J. van der Goes te Castricum. MaChinesehrijveii De uitslag van het alhier af genomen examen machinescthrij- ven door het Centraal Bureau Instituut Pont luidt: Vaardigheidsdiploma: de heren J. de Jonge te Hoek, C. Brugge- man te Terneuzen en J. J. Ris- seeuw te Hoek. Practijkdiploma: de dames A. M. S. Mangnus te Boschkapelle, M. C. Pieterse te Axel, M. Rie- mens te Hoek, A. L. Taalman te Hulst, M. de Jonge te Zaamslag en M. G. Scheele te Terneuzen. Snelheid'Sdiplomade heer J. E. R. van der Sneppen. De scheepvaart door die kanaal- arm kan weer ongehinderd plaats hebben. VLISSINGEN. Dronken automobilist maakt Vlissingen onveilig. Door de politie is aangehouden zekere Van der B. uit Amster dam, die in de nacht van Donder^ dag op Vrijdag stomdronken door Vlissingen reed. Toen de agent van politie Bosma hem een stop teken gaf, stopte hij wel, doch toen de agent zijn hoofd door het portierraam stak, gaf hij vol gas en reed met de grootste snel heid door. De agent werd over een afstand van 500 m. meege sleurd. Toen de chauffeur zag dat de agent niet los liet, ging hij rijden vlak langs de palen van het electrisch net, met de kennelijke bedoeling de agent er af te rijden, waardoor deze dan ook moest loslaten. Zijn uniform en schoenen waren totaal vernield en hij had talrijke kneuzingen en ontvellingen opgelopen, zodat hij voorlopig geen dienst kan doen. Hij had echter hej, nummer van de auto opgenomen zodat de chauffeur Vrijdagmorgen op de boot naar Breskens kon worden gearresteerd. (Z. Dgbld.) De overwerkregeling bij „De Schelde". Maandagochtend is bij de N.V. Kon Mn ,De Schelde" alhier de onlangs 'door de directie voorge stelde overwerkregeling ingegaan. Er zal per week 53% uur wor den gewerkt, totdat de overeen gekomen 25.000 manweken zijn opgebruikt. De directie van „De Schelde" heeft besloten dit jaar als extra gratificatie het loon voor 30 arbeidsuren aan het per soneel uit te keren. Zoals bekend, brengt het aan vaarden door de arbeiders van de overwerkregeling mede, dat door De Schelde" en de Rotterdam se Lloyd een bedrag van 100.000 gestort wordt in het weduwen- fonds. CADZAND. Woensdag 20 Augustus worden van de verkeersbrug over het Hollands Diep bij de Moerdijk enkele bogen verwisseld, waar door het rijverkeer over deze brug gestremd zal zijn. Ook de N. S.-autohuscjiensten van Dordrecht over Lage Zwa- luwe naar 's-Hertogenhosch v.v. zuilen tijdelijk niet kunnen wor den uitgevoerd. Van Dordrecht vervallen de eerste twee autobusritten, die in de dienstregeling staan, va.n Lage Zwaluwe uit de eerste drie ritten. He is onmogelijk de eerste rit van Lage Zwaluwe door andei> vervoer te vervangen. Wat de andere vervallen ritten betreft kan men zich behelpen door per trein van Dordrecht naar Lage Zwaluwe en terug te reizen. Men raadplege de dienstregeling. Te Lage Zwaluwe zullen de N S. voor aansluitende bussen in de richting 's-Hertogenbosch zorgen en terug voor aansluitende bussen op de trein van Lage De eerste autobusritten, die weer normaal gereden zullen worden, zullen vermoedelijk de bussen zijn, die om «8.50 uit Dordrecht naar Lage Zwaluwe en om 9.00 uur uit Lage Zwaluwe naar Dordrecht vertrekken. Bij de opening van de handels beurs te Hannover werd bekend gemaakt, dat Duitsland In het kader van de door de Britse en Amerikaanse bezettingsautoritei ten gelanceerde export-campagne volkswagens zal exporteren naar België, Nederland en Scandinavië. De wagens zullen in het bui tenland worden verkocht tegen een prijs, welke ongeveer over eenkomt met 180 (rt ƒ1900). De fabriek zal in verschillende landen agentschappen vestigen. Strandconcert. Het muziekcorps van St. Kruis gaf Zondagavond van 6 tot 8 uur een concert op het strand te Cadzand. De tijd voor dit con cert was heel gunstig gekozen, aangezien toen heel veel mensen op de been waren, o.a. ook Fransen en Belgen. Het corps had dan ook niet over belang stelling te klagen. Veel nummers kregen een daverend applaus. Na het einde waren de toe schouwers tevreden over hetgeen zii gehoord hadden en de muzi kanten voor de hen gebrachte hulde. GOES. De moeilijkheden van de W. F*. A. in Zeeland. Alhier is een vergadering ge houden om de moeilijkheden, waarin de W.E.A. ook in Zeeland thans verkeert, onder het oog te zien. Hierin werd het woord ge voerd door de heer G. van Veelo, lid van het voorlopig hoofdbe stuur' van de in voorbereiding zijnde nieuwe organisatie in Den Haag. Deze schetste de beteke nis van de W.F.A. Hij zeide, dat men wel wat te idealistisch is ge weest. Vooral in Engeland was de organisatie langzamerhand 'topzwaar geworden en was een financieel débacle wel haast on vermijdelijk. Ook is gebleken, dat niet alle leiders berekend waren voor hun zware taak Er moet nu een krachtig hoofdbestuur komen, aldus spr., dat goede organisato ren en leiders weet te werven en onnodige uitgaven zal tegengaan. Het is thans de bedoeling om de gehele W.F.A. te réorganiseren. Op 1 September zal het voorlopig aangewezen hoofdbestuur bijeen komen om voor 1948 zo goed mo gelijke voorbereidingen te treffen. De voorzitter van de vergade ring, de heer J. C. H. Hollman uit Goes, achtte goede leiders in de provincie zeer noodzakelijk. Zo mogelijk moet het geheel een pri vaatrechterlijke vorm krijgen. MIDDELBURG. Padvindersbedevaarttocht. Ongeveer driehonderd Katho lieke verkenners uit alle delen des lands hebben in het afgelo pen weekeinde een bedevaarts tocht gemaakt naar het miracu leuze schilderij van O. L. Vrouw van de Polder te Middelburg. Zaterdagavond werd op bet Molenwaterterrein aldaar een kampvuur* gehouden, waarbij Prof. K. J. Derks, S. J., schrijver van een boekwerk over O. L. Vrouw v. d. Polder, een kamp- vuurverhaal vertelde. Zondag verbleven de verken ners in Vrouwepolder, waar een mis werd opgedragen door pas toor H. Froger uit Schoondijke en het schilderij in een processie werd rondgedragen. Padvindersbedevaarten naar O. L. Vrouw van de Polder wor den ieder jaar georganiseerd. SLUISKIL. Westelijke kanaalarm vrij. Het wrak, dat zich bevond in de Westkanaalarm tussen Sluis kil en Driekwart is verwijderd. Met vier tegen vier stemmen en drie onthoudingen heeft de Veilig heidsraad Albanië's aanvrage voor het lidmaatschap der V. N. afge wezen. De Britse afgevaardigde, Cadogan, verklaarde zich tegen toelating van Albanië, daar dit land volgens de meerderheid der Veiligheidsraad kennis heeft ge dragen van het leggen van mijnen in het Kanaal van Korfoe, en daar het door de meerderheid van de commissie van onderzoek in de Balkan schuldig bevonden is aan inmenging in de Griekse burger oorlog. De aanvrage van Trans-Jorda- -pië verkreeg negen stemmen te gen één (de Sowjet-Unie) voor en één onthouding (Polen). Ook Eire verkreeg negen stem men, doch opnieuw sprak de Sow jet-Unie haar veto uit, terwijl Polen zich wederom van stem ming onthield Voorts verwierp de- raad met drie tegen drie -stem men en vijf enthoudingen de aan vrage van Buiten-Mongolië. De Sowjet-Unie, Polen en Syrië stem den voor, terwijl de V. S. en China tot de tegenstemmers behoorden. Bij de behandeling van de Por tugese aanvrage bracht de Sow- jet-Russlische afgevaardigde zijn veto uit. Ten aanzien van de aanvrage van Pakistan verklaarde Gromy- ko toen de voorzitter meende te kunnen concluderen dat' inwil liging hiervan eenstemmig werd aanbevolen dat hij prefereerde de aanvrage behandeld te zien. Men stemde hiermede in. De aanvrage om toelating van Yemen werd eenstemmig aan vaard. De besprekingen over de toela ting van Italië, Bulgarije, Roeme nië, Oostenrijk en Hongarije wer den tot Donderdag verdaagd. De toelating van Pakistan werd ten slotte toch eenstemmig goedge keurd. Er bestaan plannen voor het instellen van eén jaarbeurs te Antwerpen. De burgemeester der stad heeft daarover besprekingen gevoerd en vertegenwoordigers van handel en industrie hebben hun volledige instemming met de plannen te kennen gegeven. De eerste jaarbeurs zou reeds in 1948 worden gehouden en gTootscheeps worden opgevat. INTERNATIONALE CONFE RENTIE VAN BIJBEL VERTALERS. Het Nederlandse Bijbelgenoot schap heeft het initiatief geno men een internatioinale ontmoe ting van bijbelvertalers te orga niseren. De samenwerkende bij belgenootschappen stellen zich voor om van 1621 October a.s. zulk een conferentie in Neder land saimen te roepen, waar schijnlijk in Hét conferentieoord der N.C-S.V. „Woudschoten" te Zfilst. Daar zullen geimeensehapppe- lijke moeilijkheden worden be sproken, want hoe verschillend de talen ook zijn, die de verschil lende geleerden onder handen hebben, er zijn moeilijkheden, waarmee ze allen worstelen. Hoe kan in een streek waar verschil lende dialecten gesproken wor den de bijhei vertaald worden in een voor allen verstaanbare taal In hoeverre moet aan de ver taler vrijheid - worden gelaten, wanneer dieren, planten of voor werpen, die in een bepaalde streek onbekend zijn, in de bijbel worden genoemd, bijv. sneeuw, wijnstok, hert. Er zijn woorden en bijbelse begrippen die bijna alle bijbel vertalers voor grote vragen stel len, bijv. Heilige Geest, Messias, genade, vrede, gerechtigheid. On derling overleg en uitwisseling van eikaars vondsten kan voor velen grote verheldering be tekenen. En dan wil men het in deze conferentie eens worden over het gebruik van dezelfde 'Griekse en. Hebreeuwse grondtekst voor alle bijbelvertalers. En' er zal gezocht worden naar een vorm van blij vend contact, waardoor allen, die zich aan deze arbeid geven, op de hoogte blijven van elkanders moeilijkheden en resultaten. Dr. E. A. Nida, secretaris voor bijbelvertalingen van het Ameri kaans bijbelgenootschap, heeft juist een boek over het vertelen van de bijbel geschreven. Dit zal zo mogelijk aan alle deelnemers worden gezonden om als uit gangspunt van de besprekingen te dienen. In verband met de najaars beurs, die in September te Utrecht wordt gehouden, hebben de Nederlandse Spoorwegen weer een aantal treinen ingelegd, die Jaarbeursbezoekers uit alle delen van 'het land in staat stellen naar Utrecht te reizen. Reeds thans kunnen deze treinen wor den bekend gemaakt, zoodat men bij het maken van plannen hier mee rekening kan houden. Voor wat West-Brabant en Zeeland betreft zullen de volgende extra treinen rijden: Vrijdag 12 September: Vlissingen (5.53)Middelburg (v. 6.06); Goes (6.30); Kruinin- gen-Ierseke (v. 6.47)Bergen op Zoom (7.17); Roosendaal (v. 7.43); Breda (v. 8.15); Tilburg (v. 8.44); Utrecht C.S. (a. 10.08). Utrecht O.S. (v. 18.54); Til burg (a. 19.57); Breda (a. 20.25), Roosendaal (a. 20.53); Bergen op Zoom (a. 21.22)Kruiningen- 21.52); Goes De strijd tussen de stakende bakkers en de Regering wordt ge leidelijk harder. Tijdens een gis termiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden drukbe zochte vergadering toonden de stakende bakkers unaniem zo'n grote onverzoenlijkheid jegens het besluit van de Minister, dat het Amsterdamse publiek slechts zeer weinig hoop gelaten kan worden voor een spoedige oplossing van het conflict. Op voorstel van het actie-comi té besloten de hoofdstedelijke bakkers de staking voorlopig voor onbeperkte tijd aan te hou den. Donderdagmiddag komen zij opnieuw bijeen. 'Zelfs indien ze dan mochten besluiten te gaan bakken (hetgeen bij de huidige stand van zaken zeer onwaar schijnlijk moet- worden geacht), dan nog zal men geen brood kun nen krijgen voor Zaterdag of zelfs Maandag, omd^t de verwarming der ovens geruime tijd in beslag neemt. Intussen wordt in Amsterdam nog steeds slechts tussen de 10 en 15 procent der normale brood productie bereikt. In soortgelijke omstandigheden verkeert bijna de gehele provincie Utrecht, 't Gooi, delen van Noord-Brabant en van Overijssel. Bovendien werd me degedeeld, dat ook de bakkers in Zaandam en Haarlem zich gaan Ierseke (a. 21.52); Goes (a. w. 22.08); Middelburg' (a. 22.29); j beraden over staking. Vlissingen (a. 22.40). Speciale plaatsbewijzen voor deze treinen, inclusief toegangs bewijzen voor de beurs, zijn aan de vertrekstations en de reis- bureaux verkrijgbaar. De ver koop begint op 25 Augustus en eindigt daags voor de vertrekdag om 19 uur of vroeger als alle kaarten zijn uitverkocht. Naar de Standaard meldt zijn volgens Belgische bronnen te Ba tavia ook de Belgische belangen in Indonesië, die een waarde van 3 milliard francs vertegenwoor digen, behalve door de verliezen tengevolge van de Japanse bezet ting zwaar getroffen door de Indonesische tactiek der ver schroeide aarde. Toen de Ne derlanders Malang binnenrukten, vonden zij er de Farand-fabrie- ken, toebehorende aan de Toba- cofina, in lichte laaie. Deze fa briek stond hekend als de mo dernste in het Verre Oosten. Uit een Belgische rubberfabriek in Medan waren alle machines weggehaald, waarschijnlijk door de Japannezen. In de betrokken Belgische krin gen vraagt men zich met be zorgdheid af. of de tactiek der verschroeide aarde ook de plan tages heeft vernield, die het be langrijkste deel van de Belgische investeringen vormen. Tot nog toe wisten vele Am sterdammers zich in Haarlem van brood te voorzien, terwijl voorts taxi's vol brood van Zaandam naar Amsterdam werden gereden. Van besprekingen, contact of overleg over de steeds dreigender wordende impasse, waarvan het publiek de eerstvolgende dagen in toenemende mate de narigheid zal ondervinden, tussen de Rege ring en de stakende bakkers is tot dusverre nog niets gebleken. Bussemse kruideniers weigeren inlands meel. In Bussu.tn hebben de kruide niers ondanks het feit, dat de Kruideniersbond geen voorschrif ten hieromtrent heeft uitgevaar- digd, geweigerd het inlandse meel te accepteren. De meeste krui deniers hebben Maandag wel de coupures op de distributiekanto ren gehaald, doch Dinsdagmor gen weer ingeleverd. Het ge meentebestuur heeft thans beslo ten niet langer af te wachten, doch reeds Dinsdagmiddag over te gaan tot het verkopen van meel van gemeentewege. Het vorderen van bakkerijen is in Bussum nog niet geschied, doch het gemeentebestuur overweegt) dit ernstig. Gemeente Hilversum gaat bloem uitreiken. Indien de bakkers ook Woens dag a.s. en volgende dagen hun zaken gesloten zullen houden, zal met ingang van Donderdag a.s. te Hilversum van gemeente wege op 5 verschillende punten inlandse bloem worden verkocht. Per bon van 800 gram brood ontvangt men dan 600 gram bloem tegen de prijs van 16 cent. E.V.C. neutraal in bakkers- staking. Naar de Bedrijfsgroep Voe ding- en Genotmiddelen der E.V.C. het A.N.P. mededeelt, stelt de E.V.C. zich ten aanzien van de bakkersstalking op het standpunt, dat, waar dit conflict het gevolg is van de prijzenpoli tiek der Regering, de sluiting der bakkersbedrijven en de daaruit voortvloeiende problemen slechts de Regering en de hakkers patroons aangaan. Dientengevolge kiest de E.V.C. in dit conflict geen partij. Zij volgt de ontwikkeling aandachtig om hij een gewijzigde situatie opnieuw haar standpunt te be palen. (Ook langs de Belgisch-Duitse grens zijn, als gevolg van de gro te hitte, talrijke bosbranden ont staan. In het gebied van Ver- viers, bij Monjoie en Eupen en bij Spa staan grote oppervlakten bos in vlammen. Bij Elsenbom woedt het vuur in een gebied waar zich nog vele niet-opgegraven mijnen en ander oorlogstuig bevinden, zodat de ontploffingen elkander opvolgen. De schade wordt thans reeds op millioenen francs ge schat. De kinderuitwisseling tussen Zwolle en het Engelse stadje Colchester is stopgezet in ver band met de in Engeland heer sende gevallen van kinderverlam ming. De trip van de Zwolse voetbalclub P. E. C. naar En geland gaat wel door. Na enige maanden van stilte heeft de Sowjet-Unie de Perzische eerste Minister, Ghavam es Soel- taneh, opnieuw om olieconcessies in Noord-Perzië verzocht, aldus „The Times". De Sowjet-ambassadeur heeft de premier een ontwerp-verdrag ter hand gesteld en hem verzocht het aan het nieuwe Perzische parlement ter goedkeuring voor te leggen. In Britse kringen ziet men met belangstelling de Perzische beslissing tegemoet, ofschoon men het niet waarschijnlijk acht, dat Perzië tot verlening van een con cessie zal overgaan. 4 ti ill i niy li it 3 nep e ra |B{ .tl ii I Jl* !i< u"1 e ra )iej L we i e 1 er1 •V V' rf. I 1 ■ipL

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3