l ff? ia jiff BINNENLANDS NIEUWS j L:,ïogu isr V i r.K. Kamerleden bezoeken West Zeeuws-Vlaanderen Dodencel 601 Liefde op het land 'Mek - «Effluf Bespreking te Aardenburg VERZORG UW HUID! MEISJES IN UNIFORM I tch JïtAerifi ft t jkor11. i"s (la6 - P Jbairp F'6 P, Rei ia 1st vi verve efijiiepi H Ife t&Mfne b(Wine)7 r er ei 9 L TIJDÏSOM OPGEHAALD. Kraan 10 van de N.V. Thom- sen's Havenbedrijf te Rotterdam heeft Maandagavond in de Maas haven een Duitse tijdbom opge haald van maar liefst 1000 kg. Dit is kennelijk een van de bom men geweest.' waarmee na Dolle Dinsdag verschillende kaden in de Rotterdamse haven volkomen moesten worden vernield. Deze bom heeft althans zijn werk niet gedaan. Het projectiel is door een lid van de z.g. bommenploeg onschadelijk gemaakt. EEN NIEUWE SLEEPREIS Maandag heeft de „Schelde" van L. Smit en Oo'e Internatio nale Sleepdienst de in Schiedam liggende baggermolen „Libera tion" op sleeptouw genomen, welke voor Belgische rekening naar Algiers wordt gebracht. MEISJE DOOR DEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag is het 1%-. jarig dochtertje van de familie Hoogland te Heiloo ter hoogte van de stopplaats' Q. L. V. ter Nood onder de trein gSraakt en op slag gedood. VOOR DE OGEN DER OUDERS VERDRONKEN. In het natuurbad' „De IJzeren man" te Vught, is Maandagmid dag, .buiten het eigenlijke zwem bad, het 3-jarig dochtertje van de familie Van E. uit Den Bosch, dat onder toezicht aan het pootje baden was, voor de ogen van haar ouders verdronken. POLITIE-AGENT MISHANDELD. Maandagavond wilde n ageht een aantal jongens, die in het water langs het Groenewegje te 's-Gravenhage zwommen, verwij deren. Er ontstond een vecht partij tussen de agent en een aantal opgeschoten jongens, waarbij de agent een trap tegen de buik en slagen op het hoofd opliep, tengevolge waarvan hij met een lichte hersenschudding en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis aan de Zuidwal opge nomen moest worden. BONNEN IN BESLAG GENOMEN. De economische recherche beeft Maandagmiddag een inval gedaan in een café aan de Wa genstraat te 's-Gravenhage, waarbij 40 valse brandstoffen- bonnen, 80 kaasfbonnen en 20 schoenenbonnen inlbeslag geno men werden, 30 personen werden gefouilleerd en twee personen opgesloten. ONRUSTIGE HARTJESDAG TE AMSTERDAM. (Het is Maandagavond in de hoofdstad) od verscheidene plaat sen tot ongeregeldheden gekomen bij de viering van de bekende Hartjesdag, die zich als gewoon lijk uitten in het stoken van vuur tjes en tarten van de politie. Speciaal de Dapperbuurt. steeds "het centrum van dit „feest", was bet toneel van tamelijk ernstige /ordeverstoringen. Tegen half twaalf werd het de politie te bar en ging zij over tot toet ontruimen van gedeelten van de Dapper- en Pontanusstraat, hetgeen echter op ernstig verzet van de opgeschoten jeugd en de zich daarachter verschuilende vol wassenen stuitte. De politie ging daarop over tot charges ryiet sa- .bel en gummistok, waarbij rake klappen vielen. Een man kreeg een hoofdwonde en moest, na een bezoek aan het bureau, naar het ziekenhuis gebracht worden om verbonden te worden. De om wonenden lieten zich bij de actie niet onbetuigd en bekogelden de politiemannen met flessen en an dere voorwerpen, zodat revolver schoten nodig waren om de at mosfeer te zuiveren. Er werd nog een man gearresteerd wegens be lediging van het openbaar gezag. Ook in de buurt van het Van Limburg Stirumplein kwam het tot ordeverstoringen, die de poli tie met charges op sabel en gum mistok moest onderdrukken. RIJWIELVERVOER PER TREIN. Het grote aantal rijwielen, dat «bij de Nederlandse Spoorwegen ten vervoer wordt aangeboden heeft bet noodzakelijk gemaakt de personentreinen nog meer te ontlasten door 's nachts speciale rijwieltreinen te laten rijden. Van Donderdag 21 Augustus tot en met Maandag 25 Augustus zal het hierdoor niet mogelijk zijn rijwielen te vervoeren over af standen, groter dan 40 kilometer met treinen naar keuze van de reizigers. De reizigers, die hun rijwiel tijdig op de plaats van bestemming willen hebben, wor den aangeraden deze rijwielen 24 uur van tevoren ten vervoer aan te bieden. UITSLAANDE BRAND IN DE JORDAAN. Een korte, felle uitslaande brand heeft Dinsdagmiddag gewoed in een stoffeerderswerkplaats in de 2e Boomdwarsstraat 13,. te Am sterdam. Het vuur vond waar schijnlijk zijn oorzaak in broeiing van krijn en kapok, die worden gebruikt voor de vulling van meu belen, en greep met grote snel heid om zich heen. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse met 2 motorspuiten, een ladder- en 'n personeelswagen, doch kon vol staan met 3 stralen. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de 2e étage geheel, de 3e en 4% ge deeltelijk uitbrandden. Een ge deelte van de in bewerking zijnde meubelen, konden door het perso neel van de firma A. C. Lever met behulp van omwonenden ge red worden. De brandweer was het vuur in een half uur meester. JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN. De Haagse politie heeft drie jongelieden aangehouden, de 17- jarige J. M., de 16-jarige A. C. en de 18-jarige J. E. M., welke laatste in April van dit jaar uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort is ontvlucht. De beide eerstgenoemden bekenden in deze gemeente zes en in Was senaar drie inbraken te hebben gepleegd. J. E. M. was de avond van de aanhouding voor het eerst imeegeweest.i De bedoeling was geweest om een woning aan de Benoordenhoutse weg binnen te dringen. Het drietal was daartoe echter niet gekomen, omdat M., die bij loting was aangewezen om een ruit in dit perceel te vernie len, hiertoe niet durfde over te gaan- De verhorende brigadier en recharcheur hadden enige tijd ge leden bij hun surveillance in Scheveningen M. in gezelschap van een vreemde jongen staande gehouden. Deze laatste, de 15- jarige S. S. kon worden opge spoord- Het bleek, dat hij aan alle inbraken, behalve aan de laatste onvoltooide had deelgeno men. Bij het ver-hoor van S., die intussen deel was gaan uitmaken van de bevolking van het jeugd kamp Westerwolde te Sellingen (gem. Vlagtwedde)), kwam nog uit, dat hij in zijn eentje uit een woning aan de Violenweg een radiotoestel had ontvreemd. Van het gestolene kon tot nog toe slechts een horloge en enig geld worden achterhaald. De jongens hadden de buit hoofd zakelijk in de omgeving van de Gedempte Gracht verkocht aan zekere H. en van de opbrengst hadden zjj goede sier gemaakt. Zo hadden zij op een dag el'k 150. opgemaakt met taxirijden en met het bezoeken van kermis- amusementsbedrijven te Scheve ningen. J. E. M. is naar het Rijksop voedingsgesticht te Amersfoort teruggebracht, waarheen ook J. M. is vervoerd, hij was namelijk enige tijd geleden voorwaardelijk uit dat gesticht ontslagen. De anderen zijn opgesloten. KNAAPJE VERDRONKEN. Maandag is in het Ntaorder- kanaal het zevenjarig jongentje A. I. C. van Druten, wonende Provenierssingel te Rotterdam, verdronken. ONBEKEND LIJK GEDREGD. Ter hoogte van het Maassta- tion heeft de rivierpolitie in de Nieuwe Maas een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk gedregd van een onbekende man. Er werden slechts op hem bevonden een stuk van een don kergrijze fantasiebroek en een stuk zakdoek met lichte en don ker blauwe strepen, benevens een paar zwarte hoge schoenen, maat 41. Wie inlichtingen kan geven, wordt verzocht die te verstrek ken aan de Commissaris van de Rivierpolitie te Rotterdam. Teges zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-tkarakter is Purolin geliefd bij de vrouw voor zichzelf en de baby. ONGELDIGE POOLSE PASPOORTEN. Het Poolse gezantschap te 's-Gravenhage deelt mede, dat ibij de besluiten van de Minister van Buitenlandse Zaken van de Poolse Republiek d.d. (no. KI 728) en d.d. (no. K. I. 728/2) alle Poolise paspoorten, afgege ven vóór 1 September 1939, als mede alle paspoorten (diploma tieke, consulaire en dienstpas- poorten), afgegeven voor de di plomatieke en consulaire missies van de Poolse regering in Lon den, ongeldig zijn verklaard. Tevens deelt het Poolse ge zantschap mede, dat het Po°'sc consultaat-generaal zich bevindt te Amsterdam, Koningslaan 56. Het proces tegen de Duitse wapenkoning Alfred Krupp en elf andere directeuren van het Krupp-concern zal (beg111 Octo- ber te Neurenberg aanvangen. Dinsdagmiddag omstreeks één uur arriveerde met de Provinciale Stoomboot te Breskens een aan tal leden der R.K. Tweede Kamer fractie, welke een tweedaags be zoek aan West Zeeuws-Vlaande ren brengen. Het gezelschap bestond uit de heren J. J. W. Ussetonuiden, Th. S. J. Hooij, J. M. Peters, H. N. van der Zanden, J'. H. Maenen, Di Ir. J. W. Droesen, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, terwijl ook het C.-H. Tweede Kamerlid Mr. W. F. E. Baron van der Feltz zich daarbij had aangesloten. Bij de aankomst te Breskens voegden zich neg bij het gezel schap Deken Lievegoed, Pastoor Froger, het lid der Prov. Staten L. Cammaert, benevens deputa ties van landbouwers, onderwij zend personeel^, middenstanders, en landarbeiders. In Hotel Milliano werd de lunch gebruikt, waarna men zich met auto's over de erbarmelijk slechte wegen langs de kust naar Cadzand begaf, alwaar een be zoek werd gebracht aan de door oorlogsgeweld vernielde boerderij var. de heer I. de Bruijne. De eigenaar gaf aldaar een uit eenzetting over de belevenissen tijdens en na de bezetting, waar bij'hij tevens me* nadruk wees qp de ernstige gevolgen die de ge troffen landbouwers ook nu nog van 'de oorlogshandelingen on dervinden en de hoop uitsprak, dat men thans ook van hoger hand eens iets zal gaan doen. Na een kort bezoek aan het strand werd vervolgens via Zuid- zande naar Sluis en vervolgens naar Aardenlburg gereden, al waar het gezelschap ten stad- huize door Burgemeester Van Dongén en de drie wethouders werd ontvangen. Bespreking. In de raadszaal, waar men zich. hierna verzamelde, nam Bur gemeester Van Dongen het woord en heette vooreerst allen hartelijk welkom, waarna hij wees op de funeste gevolgen van het aankweken van een minder waardigheidscomplex, zoals men in de getroffen gebieden dikweri ziet gebeuren. In Aardenburg echter is men wakker geschud en tot de con clusie gekomen, dat er moet worden aangepakt, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat er zelfs meer mogelijk bleek te zijn, dan men aanvankelijk gemeend had dat mogelijk zou kunnen zijn. De heer Van Dongen wees er op, dat men het misschien eigen- Een liefdes-roman van BERTA RUCK 57. (Nadruk verboden.) Tegelijk vroegen Elisabeth en ik: ,,Wdt vraagt?" „Nu, Holiday vroeg zich af, of u beiden ervoor zoudt voelen, op de boerderij te blijven,' aarzelde kolonel Fielding. Ik zag, dat Elisabeth haar oren spitste. ..Hier blijven!" echode ik. „Maar onze training is afgelopen! F5h ja. Maar de Prices, ïiebben twee landarbeidsters no dig om de plaatsen in t-e nemen van twee van him knechts, die nu tuist weer opgeroepen zijn. En Holiday dacht, dat eb om dat ze zoo goed met u tweetjes kunnen opschieten, en omdat u nu toch juist geslaagd bent voor 't examen nu, 't zou geschikt kunnen worden, ziet u, besloot kolonel Fielding triomfantelijk Het hangt er natuurlijk maaT van af. of u graag hier zoudt blijven. Of zoudt u liever veran deren?" Dat was me een vraag, j Blijven of heengaan? Bliksemsnel schoot alles, wat vóór en tegen de beide mogelijk- I heden t6 zeggen viel, me door 1 het hoofd. i Weggaan betekende afscheid nemen van allerlei mensen en dingen, waaraan ik me in die weken gehecht had. Afscheid van de Prices, van de vriendelijke reus en zijn tenger vrouwtje, van i hun goedhartigheid en oprechte i belangstelling. Die dom ine en ZHr> v vrouw konden allerliefste mensen zijn maar of ze mijn eerste werkgevers zouden kunnen Op Zaterdag 6 September wordt weder de stille gang voorbij de dodencel 601 in het „Oranjehotel gehouden. Deze stille gang heeft een in tiem karakter. Alleen nabestaan den van de slachtoffers gevallen in de verzetsstrijd en de oud-ge vangenen van het „Oranjehotel zomede enige autoriteiten zullen daaraan deelnemen. Het muzi kale gedeelte wordt buiten het „Oranjehotel" verzorgd door de Postharmonie en de muziek van de Gemeente Reinigingsdienst en in de gevangenis door een dilet tanten strijkkwartet. Ter inleiding van de stille voorbijgang spreekt de oud-ge- vangenis-predikant Ds. G. Bos, een kort woord. Aan de bij het comité bekende adressen van nabestaanden en oud-gevangenen worden deze week de toegangskaarten verzon den. Zij, die op 25 dezer geen kaart hebben ontvangen, kunnen deze alleen schriftelijk aanvrager bij het comité: Van Bleiswijkstr. 16 'S Gravenhage. Ouden van dagen, gebrekkigen en zieken zullen zoveel mogelijk van huis worden gehaald en naar huis worden teruggebracht. Zij kunnen zich daartoe wenden tot het comité-lid de heer H. de Ko- ningh, Soendastr. 32, Tel. 550543. Autobezitters, die voor dit doel hun medewerking willen verlenen, wordt verzocht dit aan het ge wenste adres mede te delen. Het Ned. Rode Kruis zal op het terrein hulpposten inrichten. Na d eplechtigneid worden de deelne mers, voor zover aangesloten bij de Stichting „Oranjehotel", met H.T.M.-bussen naar de réunie in de Dierentuin vervoerd. aardig zou vinden, zulke klanken in een getroffen gebied te horen, doch hij waarschuwde er tevens de aanwezigen voor zich de zaken niet al te optimistisch voor te stellen. Spr. gaf vervolgens een uiteen zetting over 't doel van de Stich ting „Aardenburg Herbouwt": n.l. net uit de weg ruimen van de moeilijkheden voor hen, die wen sen te herbouwen. De Stichting garandeert daarbij, dat zij, die op nieuw een woning willen doen bouwen, binnen enkele maanden daarmede een aanvang kunnen laten maken. In dit verband wees de heer Van Dongen er op, dat men in Aardenburg de hoop koestert, nog dit jaar l'OO 120 woningen te herbouwen, waarvan de helft door particulieren. Als een bewijs wat samenwer king vermag, noemde spr. de aan leg van het sport- en recreatie park, hetwelk geheel uit en door de ingezetenen wordt tot stand gebracht. .- Na er nog op gewezen te heb ben, dat men in Aardenburg er van tracht te maken wat er van te maken is, besloot de heer Van Dongen zijn gloedvol betoog met de aanwezigen uit te nodigen tot het stellen van vragen. Op een desbetreffende vraag van één dor Kamerleden g"af de heer Van Dongen als zijn mening te kennen, dat het met de weder opbouw der boerderijen nog aller treurigst gesteld is en er op dit gebied practisch niets gebeurt. Z. i. is dit in hoofdzaak te wijten aan teveel centralisatie. Als een funest gevolg van deze slechte gang van zaken noemde spr. het feit dat jaarlijks, door gebrek aan' schuren e.d. 10 tot 30 van de oogst verloren gaat. De heer Van Dongen betreurde het voorts, dat er voor de buiten landse eigenaars nog geen enkele regeling getroffen is, waardoor het voor dezen voordeliger wordt hun boerderijen alleen als land te verpachten. Spr. .wees hierna o.m. nog op de zwaar gedupeerde midden stand die wel zeer veel ten achter komt bij de middenstand in de niet getroffen gebieden en meen de dat een financiële regeling en prioriteit bh' bevoorrading hier toch wel een eerste vereiste is. Nadat ook wethouder Stur- tewagen de zeer slechte gang van zaken bij de wederopbouw van boerderijen nog eens onder de aandacht had gebracht, nam na mens de Kamerleden de heer J. J. W. IJsselmuiden het woord. Spr. verklaarde bierbij, dat men gekom en was om de moeilijkheden te onderzoeken teneinde daarvan een beeld te hebben bij de behan deling dezer zaken in de Volks vertegenwoordiging in het a.s. na jaar. De heer IJsselmuiden wees er echter op, dat de Staten-Generaal er tot nu toe vrijwel buiten is ge laten. Men zal echter aan de moeilijkheden in West Zeeuws- Vlaanderen evenals aan die in de andere getroffen gebieden de grootste aandacht schenken. Hierna nam het gezelschap af scheid, waarop men' zich naar Eede begaf, alwaar een tweetal getroffen boerderijen en vlassers- bedrijven, n.l. van de Wed. Rae- man en de heer C. van Bellegem werd bezocht. Via Oostburg, waar in Hotel Mabesoone nog een korte bespre king o.a. met enige bestuursleden van de Ver. „West Zeeuws-Vlaan deren" plaats vond, werd naar IJzendijke gereden. Hier zou de nacht in Hotel „De Vier Emmers" worden doorgebracht. evenaren? En dan moest ik de boerdei ij vaarwel zeggen; waar mijn hart hing aan elke akker, elk verge zicht. elke schuur tot zelfs aan de beroemde koestal, die ik die eerste morgen had moeten uitmesten! Ik moest vaarwe zeggen aan de vrolijke middag maaltijden in de zonnige keuken! Vaarwel aan de lieve, oude, witte merrie en de koeien die me zo goed kenden! Vaarwel aan de morgenwandeling door de be dauwde velden! Vaarwel aan het leven in het rumoerige kamp, vaarwel aan Vic aan Sybil aan kleine Peggy met haar. ..pt sta ve ribaasd over je! aan de rood harige Aggie met haar zacht Wels accent, aan Krullemie met haar steile haren en aan de jonge leidster, die ons zo gemeng de troepje bemoederd had! We hadden één grote familie ge vormd, Nu zou ik dat alles moe ten verlaten. Wadt dat "beteken de het heengaan. Maar blijven betekende, dat ik kapitein Holiday nog vaker zou ontmoeten. Hoe kon ik hem ver geten en elke gedachte aan hem uit mijn hoofd zetten, zoals ik me zo vast had voorgenomen, als ik wist. dat ik hem steeds op de meest onverwachte momenten vóór me kon zien, met de wit-en- bruine collie op z'n hielen Hoe kon ik berusten en me in mijn lot leren schikken, als ik voort durend de kans liep, hem met Muriel tegen te komen? (De Elvey's schenen wel voor goed hun tenten in Careg te hebben opgeslagen.) O, ik was ervan overtuigd, dat blijven wel bet onverstandigste was, wat ik doen kon, voor zover bet mezelf betrof. Maar ik had niet uitsluitend aan mezelf te denken. Bij de kfank van dat ene tover woordje „blijven" had ik Elisa beth's teer gezichtje zien opleven, alsof er een zonnestraal op viel. Meteen deed ze ook alweer haar uiterste best om een strak ge zicht te zetten. Maar ik wist veel te goed, wat er in haar omging! In één ogenblik was dus mijn besluit genomen. „O! Als dat geschikt kon worden! We zouden het natuur lijk allebei 't prettigst vinden, als we hier konden blijven, waar we nu al eenmaal zijn ingebur gerd. Ja, we blijven!" zei ik zon der aarzeling. Zelfs de rand van Elisabeth's hoed scheen opgelucht! En waf de jonge kolonel betrof wat waren zijn gevoelens? Stelde hij belang in mijn vriendinnetje, dat zo reddeloos haar hartje aan hem verloren had, of was hij een nieuwe slaaf aan de zegekar van de alles-veroverende Muriel? En wat had hrj kapitein Holiday voorgepreveld over de mogelijk heid, ons hier te laten blijven? Of was het idee werkelijk van den ander? Nog uren later brak ik daar m'n hoofd mee. Waarom had kapitein Holiday juist aan ons gedacht? De model boerderij stond op zijn land, maar wat bekommerde hij zich verder eigenlijk daarom? Hij was hier toch alleen maar met ziekenver lof evenals zijn vriend Fielding Ik piekerde er voorts nog over, hoe lang Muriel en haar moeder hier nog zouden blijven hangen en wanneer de coquette, wispel turige en veeleisende Muriel nu eindelijk eens zou beslissen, met 1 wie ze wenste te trouwen? NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Het hooien. Veertien dagen- later waren al die vragen nog steeds onopgelost. Elisabeth en ik werkten nu als vaste landarbeidsters onder ónze vriend Price, maar we woonden nog steeds in het kamp, en wan-i delden vandaar elke morgen naar ons werk. Krullemie was ver trokken; zij had in onze plaats dat baantje in die domineesplaats gekregen. Ook Sybil was weg. Zij verzorgde de moestuinen van een tuinderij buiten Careg, die het hospitaal van extra groenten voorzag. De Elvey's logeerden nog steeds in de portierswoning, want de arme mevrouw Elvey had een aanval van rheumatiek gekregen en kon onmogelijk weg. Wat Muriel betrof, dacht ik bit ter. die verlangde waarschijnlijk helemaal niet, weg t,e komen! Een van de gewichtigste dagen, die men op een boerderij kent, de dag van de grote hooi-oogst, stond voor de deur. Nooit zal ik die dag-vergeten. Lieve help, wat een toestand. Een woest-dfukke dag op kan toor was er niets bij! (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2