TRIBUNAAL TE TERNEUZEN S' $1 P i II r Het conflict in het Bakkersbedrijf Ir li -p eï til i r sm] T* ïffi 1 ufl Jffl <T1 L i V? De~Regering gaal over tot vordering van bakkerijen Da Bloemverkoop zal worden Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Uit de Provincie Ontzettend ongeluk te Oostburg I I fsi{ it p i 1 ii'rj I p*Vitï llf a' V iM m oW I id II cth- fL Naar -aanleiding van het con flict in het bakkerijbedrijf, hadden wij een onderhoud met de heer A. Verhey, voorzitter van het Rot terdamse Actiecomité en lid van het Landelijke Actie-comité. Reeds ongeveer een jaar gele den, aldus de heer Verhey, heb ben de bakkers in Nederland bij de Regering geprotesteerd, dat de „rijs van groot brood te laag was. Hierop is door de Regering bij ongeveer 250 bakkerijen 'n Rijks accountantsonderzoek ingesteld, waarbij aldus de heer Verhey is komen vast te staan, dat de nrijs voor groot brood inderdaad te laag was. De bakkers hadden dan ook verwacht, dat de Rege ring een verhoging zou toestaan. Toen enkele maanden geleden de Directeur-Generaal voor de prij zen in de pers mededeling deed, dat de broodprijs ten plattelande nog wel met een cent en in de grote steden nog wel met twee cent kon worden verlaagd, wa ren de Nederlandse bakkers, zo 2in°- de heer Verhey voort, aan vankelijk met stomheid geslagen. Daarbij komt nog, dat brood prijs in Nederland, afgezien van alle Overheidssubsidies daarop, de laagste van geheel Europa is. De lof hiervoor komt alleen de Ne derlandse bakkerspatroons en hun gezellen toe, die door hun dage lijkse noeste arbeid en vlijt want waar wordt zo hard gewerkt ais in de broodbakkerijen, vroeg de heer Verhey zulks hebben mogelijk gemaakt De bakkers verdienen dan ook een andere waardering van de Overheid en haar hoofdambtena ren. De Nederlandse Bakkerij- stichting, het overkoepelend eco nomisch orgaan van alle bakkers organisaties, heeft bij monde van haar voorzitter en directeur in urenlange besprekingen met tal van hoofdambtenaren en de Mi nister getracht het absurde van de broodprijsverlaging, gelijk de heer Verhey dat noemde, onge daan te maken, maar zonder suc ces, want de Minister heeft de bloemprijaverhoiging, die voor de bakkers neerkomt op een brood prijsverlaging, niet terug geno men. De cijfers en rapporten der Nederlandse Bakkerijstichting zijn zonder meer ter zijde gelegd en vooral tegen dit laatste dicta toriale optreden, besloot de heer Verhey, zijn de bakkers heftig ge kant. In verband met de staking van een groot deel van de bakkers in Amsterdam en in enkele andere plaatsen van het land deelt het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening het vol gende mede: Het feit, dat de bakkersstaking verre van algemeen is, wijst er reeds op, dat de inzet van de strijd, de opheffing van de verla ging 'van de subsidie op meel en bloem voor de broodbereiding, niet door- alle bedrijfsgenoten als gerechtvaardigd wordt be schouwd. De Regering ware ook met tot deze subsidievermindering over gegaan, indien zij niet de overtui ging had, dat zij in het kader van de richtlijnen, die voor alle bedre ven gelden ter bepaling van prij zen en marges, verplicht was deze correctie toe te passen, die 13.000.000 per jaar op de Staats uitgaven bespaart. Bij de sterk gewijzigde econo mische omstandigheden sedert de bevrijding, bestond tot voor kort geen duidelijk inzicht in de werke lijke kosten van het bakkersbe drijf. De grote gevarieerdheid in deze bedrijven door verschillen in grootte en plaatselijke omstan digheden maakte een accountants onderzoek over een zeer groot aantal bedrijven nodig. Dit onderzoek werd in volledige overeenstemming geregeld met de Nederlandse Bakkerij Stich ting. In overleg werden een 250 bedrijven uitgezocht, die tezamen representatièf genoemd konden worden voor de Nederlandse bak- In overleg met genoemde stich ting werden de richtlijnen vastge steld, waarlangs het onderzoek diende te verlopen, omdat uit sluitend rekening gehouden zou worden met de broodbakkerij (zo wel voor groot als klein brood) en dat alle verdere inkomsten ver kregen uit de verkoop van koek, beschuit en banket buiten be schouwing zouden worden ge laten. Het onderzoek strekte zich uit over een zo recent mogelijke pe riode, namelijk het tweede half jaar van 1946. De berekening van de kosten van lonen, afschrij ving, sociale lasten enz. geschied de vanzelfsprekend volgens de richtlijnen, welke de Regering voor alle bedrijven heeft vastge steld In de eindconclusie van het accountantrapport is evenwel re kening gehouden met de na de periode van onderzoek tot stand gekomen loonsverhoging voor de bakkersgezellen, de invoering van vacantiebijslag en de stijging van de sociale lasten, terwijl tevens daarin is verwerkt het vervallen van de omzetbelasting op brood per 1 Juli j.l. Daarnaast zal aan combinaties van consumenten (groepen per soneel van grote bedrijven enz.) hetwmogelijk worden gemaakt op broodbonnen gezamenlijk bloem te betrekken. Aan de daarvoor in aaimierking komende gemeente-besturen zal worden aanbevolen eigen verkoop plaatsen voor bloem op enkele punten in de gemeente in te richten. EXPLODEREND BUSJE KOST DRIE KINDEREN HET LEVEN Maandagmorgen omstreeks 11 uur vond nabij „De Liter", onder de gemeente Oostiburg, een onge luk plaats, hetwelk aan niet min der dan drie kinderen, van 5 tot 8 jaar, uit één gezin, n.l. van de familie Gijs uit Aardenburg, hef leven heeft gekost. Deze drie kinderen, n.l. Arthur, Alphons en Adriana, waren te zamen met een 3-jarig zusje aan het spelen op en nabij een weide van de landbouwer Modde. Hierbij schijnen zij althans zo vertelde het zusje - bij een langs de weide lopende watergang een busj^ te hebben gevonden, waar mede zij gingen waterscheppen. Plotseling ontplofte dit busje en de gevolgen waren ontzettend. De drie kinderen werden letterlijk in stukken gereten en lichaamsdelen lagen tot op een afstand van pl.m. 50 meter verspreid. De burgemeester van Oostburg, die toevallig 5 minuten na het on geluk passeerde, nam onmiddellijk de leiding van het onderzoek op zich, daarbij geassisteerd door de politie, die kort tevoren op enige afstand van de plaats des onheils aan de Rijksweg controle uitge oefend had. Medische en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse, doch eerstgenoemde kon niets meer uitrichten.' Nadat door de politie de stoffe lijke resten der kinderen waren bijeen gebracht, werden deze door leden van het Rode Kruis gekist en naar het lijkenhuisje overge bracht. Het 3-jarig meisje, dat zich op ihet ogenblik van de ontploffing op een afstand van pl.m. 50 m. van de andere kinderen bevond, heeft geen letsel opgelopen. Voor zover tot nu toe uit het Ingestelde onderzoek is gebleken, hebben de kinderen waarschijnlijk een met trotiel gevuld busje ge vonden. Hierop wijst de enorme uitwerking van de ontploffing en het feit, dat de hrug aan „De Liter", in welker onmiddellijke omgeving het verschrikkelijk on geluk plaats vond, destijds door de Duitsers met behulp van tro tiel werd opgeblazen. De verslagenheid in het gezin waartoe de 3 kinderen behoorden, is zeer groot, terwijl de deernis met de slachtoffertjes en hun fa milieleden algemeen is. Als tragische bijzonderheid diene nog, dat op het tijdstip van het ongeluk zowel de vader, een koop man, als de moeder afwezig wa ren. De grootvader, die geheel in zijn kléinkinderen opging, was 53 De Mongolen van de oude stempel voelen aan wanneer er een wapen op hen wordt gericht. Keri Ning Ta zou dan ook later niet hebben kunnen verklaren waarom hij zich plotseling om draaide en vuurde. Maar hij schoot raak. Nog voordat Keri's tegenstan der had afgedrukt merkte deze dat Keri hem voor was geweest. Zijn geweer was door een kogel grondig uitgeschakeld. De toegang naar hot graf was nu vrij. Snel en behendig glipten Keri, Murga en een paar dappe ren naar binnen. Zacht lopen en hard slaan" zei' Keri. „Dat houdt tijgers en mensen het langst op de been". de eerste, die kennis kreeg van dit vreselijk gebeuren, en de aan blik voor hem, die zich onmiddel lijk naar de noodlottige plaats begaf, was dan ook ontzettend. biervliet. Reisje naar Maria-Horebeke. Vrijdag maakte een groep lid maten van de Ned. Herv. Kerk alhier per autobus een reis naar Maria-Horebeke, alwaar elk jaar op 15 Augustus een Zendingsdag wordt gehouden. De deelnemers en deelneemsters waren het er allen over eens, dat het meer dan de moeite waard geweest is en dat zij de komende jaren er weer aan hopen deel te nemen. Duivensport. Uitslagen van de wedvlucht van Dourdan, op Zondag 10 Aug. 1947 gehouden. Afstand 333 km. Deelname 145 duiven, gelost 8 uur, 6 min. - Oude duiven. Eerste prijswin nende duif 2 uur 21 min. 34 sec. Laatste prijswinnende duif 6 uur, 09 min. 25 sec. 1. A. Mussche, 2. P. Pladdet, 3. E. Bracke, 4.. P du Puy, 5. P. Boekhout, 6. E. Bracke, 7. J. v. d. Linde, 8. P. Boekhout, 9. A. Tas, 10. Cl. de Pré. Jonge duiven. Eerste prijswin nende duif Zondag 3 uur, 51 min. 27 sec. Laatste prijswinnende duif Dinsdag 6 uur 45 min. 1. A. Calon, 2. J. v. d. Linde, 3. C. Boerjan, 4. P. du Puy, 5. P. Pladdet, 6. P. de Vos, 7. Ver- sluijs, 8. B. Ceelaert, 9 .L. Ceu- lenaere, 10. P. du Puy, 11. J. de Krijger, 12. E. Bracke, 13. idem, 14. P. de Vos, 15. H. du Puy. Uitslagen van Moeseroen op Zondag 10 Aug. 1947 gehouden, afstand 73 km. Deelname 184 duiven, gelost 9 uur 50 min. Oude duiven: Eerste prijswin nende duif 11 uur 09 min. 52 sec. Laatste prijswinnende duif 12 uur 05 min. 03 sec. 1. Iz. Versluijs, 2. J. Diercx, 3. J. Diericx. 4. A. Haemers, 5. H, v. d. Bossche. Jónge duiven: Eerste prijswin nende duif 11 uur 11 min. 46 sec. Laatste prijswinnende duif 11 uur 50 min. 50 sec. 1. F. v. d. Hemel, 2. J. Tim merman, 3. A. Mussche, 4. idem, 5. E. Vervaet, 6. A. Jansen, 7. A. Tas, 8. P. Pladdet, 9. M. de Regt, 10 P. Doens, 11. J. Moens, 12. S. de Paauw, 13. P. de Vos, 14. J. Timmerman, 15. A. Calon. Prijsschieting. De schieting met de liggende wip, welke Zondag in het buurt schap „Driewegen", gem. Bier vliet, ter gelegenheid van de al daar gevierde kermis werd gehou den op de schietbaan van bet Café van de heer Petrus Lippens, eindigde met de volgende uitslag'. Hoogvogel: Aug. Jansen van Driewegen; le zijvogel: Jac. Wijf fels van Biervliet, 2e zijvogel: Frans Mollet, van Biervliet. Frans Mollet kan nog best met de schutters meedoen, al is hij dan ook al 82 jaar, dat heeft hij nu weer bewezen, evenals op de Biervlietse kermis, zowel als bij vroegere wedstrijden. Zitting van 4 Augustus 1947. Uitspraak op 18 Augustus 1947. (Lodewrjk Godfried van Gils, wonende te Antwerpen. Reeds 3 jaren geïnterneerd geweest. Ter zitting van 4 Augustus 1947 in vrijheid gesteld. 1. Internering, waarbij het Tri bunaal in overweging geeft, dat een tijdsduur van twee jaren in acht genomen dient te worden. Beveelt, dat deze internering niet zal worden ten uitvoer ge legd, tenzij het Tribunaal later anders mocht gelasten op grond, dat beschuldigde zich vóór het einde van een bij deze op drie ja ren bepaalde proeftijd niet zal hebben nageleefd de hieronder ge stelde bijzondere voorwaarde. Stelt als bijzondere voorwaarde: Verbod om het grondgebied van Nederland te betreden 2. Ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleden, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezingen. Matthijs Machiel Vroegop, wo nende te Terneuzen. Reeds 19 maanden geïnterneerd geweest. 1. Verbeurdverklaring van een bedrag van 10.000. Adriaan Versprille, wonende te Groede. Het onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. Karei Kaijser, wonende te Axel. 1. Internering voor een tijds duur van een en een half jaar; met bevel tot inbewaringstelling; verbeurdverklaring van het de beschuldigde toebehorende ra diotoestel 3. ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleden, als mede enz. enz. Wijlen Teunis Tol, gewoond hebbende te Breskens. 1. Verbeurdverklaring van de nalatenschap van wijlen de be schuldigde tot een bedrag van 2000. Zitting van Mlaandag 18 Aug. Smokkelen met Duitsers? Jacobus Johannes Lambregts, 27 jaar, chauffeur te Oostburg stond terecht terzake, dat hij zich heeft aangesloten bij de N.V.D., als chauffeur goederen heeft ver voerd ten behoeve van de Duitse Weermacht tussen België en Zee land en met behulp van Duitse militairen heeft gesmokkeld, t.w. tabak, sigaretten, textiel en stijf sel, hebbende hij aan een en ander flink verdiend. Lambregts ontkent lid van de Volksdienst te zijn geweest en wat het rijden voor de Duitsers betreft: 'men zou hem daarvoor hebben aangewezen. Ook zou hij niet gesmokkeld hebben, doch ge zien de dossierstukken en de ge tuigenverklaringen doet deze ont kenning, om het zacht uit te druk ken, enigszins twijfelachtig aan. Mr. Kegge merkt op, dat besch. zich niet erg handig verdedigt en juist iets te veel ontkent, doch deze repliceert, dat hij het be lachelijk vindt voor deze zaak voor een tribunaal terecht te moe ten staan. Lambregts stelt alle pogingen in het werk, om door verdacht makingen en beschuldigingen van andere personen zichzelf vry te pleiten, doch het lijkt er veel op, dat dit stumperig gedoe een alles behalve gunstige indruk op het Tribunaal maakt. Mr. Roelop, de verdediger, meende dat een deel der tenlaste legging niet bewezen is en achtte voorts geen redenen aanwezig, om nog enige maatregel op te leggen, temeer niet daar zijn cliënt reeds gedurende 5 maanden geïnter neerd is geweest. De zaak Lockefeer. Hierna stond terecht de 61-ja- rige Emilius Theophilus Locke feer, fabrikant te Hulst, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De beschuldiging luidde: hulp verlening aan de vijand door van af omstreeks 1941 tot omstreeks 1944 sokken en Tropenunterjac- ken ten behoeve van de Duitse Weermacht te hebben gefabri ceerd te hebben en Aan genoemde weermacht te hebben geleverd, met deze handelingen verdiensten te hebben gehaald, blijkt te heb ben gegeven van instemming met het streven van een nationaal so cialistische organisatie, doordat hij omstreeks 1942 een aantal gif ten heeft gedaan aan Winterhulp Nederland, als loco-burgemeester personen te hebben opgeroepen voor tewerkstelling ten behoeve van de Duitse Weermacht en aan een N.S.iB.-er te hebben verzocht deze functie van hem over te nemen. Besch. beroept zich op opdrach ten hem gegeven door het Rijks bureau voor textiel en tracht dit door voorlezing van een schrijven aan te tonen. Hij zou niet recht streeks ingevolge Duitse opdrach ten hebben gefabriceerd, doch al dra iblijkt, gezien het dossier, dat het Tribunaal het met deze ziens wijze niet eens is. Op een vraag van de voorz., hoeveel opdrachten L. heeft uit gevoerd ten behoeve van de Duit se Weermacht, wil deze dit aan tonen door middel van rapporten samengesteld met behulp van ge gevens uit zijn boekhouding. Zowel Mr. Kegge als de heer De Roo echter wijzen er op, dat naar aanleiding van het feit, dat ƒ150.000 ƒ200.000 winst buiten de administratie werd gehouden, het Tribunaal aan rapporten welke op deze onjuiste boekhou ding berusten, niet de minste waarde kan hechten. Ook het argument van besch., dat de grote winsten tijdens de bezettingsjaren, voor een groot deel te danken zijn aan het opruimen van „winkel dochters" blijkt-,al spoedig weinig steekhoudend. Met betrekking tot de hoge winsten beweert L. verder nog, dat tijdens de bezetting de fabri catie groter was dan vóór de oor log en dat hiervan slechts 18 voor de Duitsers was hestemd. De heer De Roo sprak zijn ver wondering er over uit, dat men ondanks dit, tijdens de bezettings jaren zo weinig textiel kon ver krijgen. Wat betreft het vastzetten van aanzienlijke bedragen enz. op naam zijner kinderen, verklaart besch., dt hij dit deed' omdat hij vreesde, dat zijn bedrijf door de Duitsers in beslag zou worden genomen. Voorts verklaart L„ dat hij steeds in het belang van het Ned. volk heeft gewerkt. Aan de Win terhulp zou hij slechts kleine be dragen hebben geschonken, ten einde de zaak te camoufleren en zich „die kerels van het lijf te houden." Met betrekking tot de onjuiste administratie merkt de verdedi ger nog op, dat L. aan zijn per soneel wekelijks voor ongeveer 1000 verkocht, hetgeen eveneens niet in de boeken voorkwam. Het Tribunaal scheen echter, gezien de omstandigheden, hieraan niet vleel waarde te hechten. Op de burgemeestersstoel nam L. plaats, omdat hij eerste wet houder was en „dit zijn plicht was, daar Hulst niet zonder hoofd der gemeente kon zijn". Hij zou voortdurend hebben aangedrongen van deze post ontheven te wor den en, nadat enkele goede vader landers geweigerd hadden dit' baantje over te nemen, daarover met een z.i. gematigd N.S_B.-er hebben gesproken. L. zou wel een aantal oproepen voor tewerkstel ling hebben laten verzenden, doch deze later weer hebben herroepen. Get. P. Blommaert, aannemer te St. Jansteen, was na de be vrijding in opdracht van het M. G. wnd. burgemeester van Hulst. Het is hem bekend, dat L. ais le wethouder, loco-burgemeester werd. Get. noemde L. niet pro- Duits. Overigens kan deze get. weinig licht in de zaak brengen. Get. J. F. J. M. Gaspari, arts te Hulst, heeft zich destijds in verhand met de verzonden oproe pen tot besch. gewend en hem ge vraagd, waarom deze niet onder tekend waren. L. antwoordde daarop: „Dank je hartelijk om deze briefjes te ondertekenen", waarop get. hem zeide: „U bent geen vlees en U bent geen vis, maar U bent genoteerd". Later had besch. zich op bedrei ging beroepen. De illegaliteit had geadviseerd tot niet handhaven van L., die kort voor de bevrijding nadat een N.S.B.-er verstek had laten gaan weer in functie was ge treden. Get. had ingevolge vol machten van de hoogste autori teiten en als commandant van de O. D„ L. uit zijn wnd. burgemees tersambt ontzet en deze beeft later enige tijd kamerarrest ondergaan. Get. zegt, dat de ille galiteit L. als collaborateur be schouwde, alhoewel hij persoon lijk niet de indruk heeft, dat deze pro-Duits was. L.., naar aanleiding van deze getuigenverklaring opnieuw on dervraagd, zegt dat in April 1944 „het water tot aan de lippen stond"" en hij daarom, nadat hij met de Wnd Commissaris hier over had gesproken, met „een niet-geonene N.S.B.-er" over het burgemeestersbaantje had gespro ken. Wanneer hij zijn houding van destijds ook nu nog wil rechtvaar digen, merkt de heer De Roo op, dat het nimmer kan worden goed gepraat, dat besch. voor het wnd. burgemeesterschap N. S. B.-ers ging vragen. De voorzitter merkt op, dat L. op de burgemeestersstoel niet no dig had, waarop deze antwoordt ,,U hebt volkomen gelijk." Na het horen van getuige a dé charge A. F. Nagelkerke, politie ambtenaar, die van de feiten wei nig afweet, daar hij in de jaren 1943 en 1944 niet in Hulst was en slechts kan verklaren dat L. voor hem en een collega tot twee maal de kosten der verdediging betaal de toen zij voor een Duits ge recht moesten terechtstaan en deze ook wel bedragen schonk bij het aan huis bezorgen van il legale lectuur, besluit het Tribu naal, na Raadkamer, de zaak voor onbepaalde tijd te schorsen ten einde een nader onderzoek te kun nen instellen. t ti ai 'et| f n» eï-.ier;= I 1£ T-' 1 J d«l j f 'M st oj< ei> 1 'ij f lij Hfc %i i,h„ it n* 1 ''.Z'l [1st /al3 01 J f.= jn rr' .Pi j Hf qr «ui V:1 q Nl-

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3