iJ A 1$ è.- De toestand in Indonesië. Congres Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid. ïflöf -O' !|f ffi 1 iïJ :rU i sï r Hm nUl M DINSDAG 19 AUGUSTUS 1947. t<f Nederland-Indonesische Delegatie te New-York aangekomen De berichten van U.P. over een verzoek van Dr Van Mook. Wij willen Mosley De kinderverlamming in Engeland. Treinongeluk in Portugal Nederland gait sinaasappelen eten Beenderen van een aapmens gevonden Rede van Churchill t f tctaiL 4' ttJl I n[ a,[ LAlL !1.1.1 Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Zelfde weertype Enkele overdrijvende wolken velden in de hogere lagen, doch over 't algemeen vrij zonnig, droog weer. Matige N.-Ooste- lijke wind. Iets minder hoge temperaturen dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 583. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,60» inzendingen advertentie® tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Uil Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. OFFICIËLE NED. GEGEVENS Van officiële zijde wordt ge meld, dat Republikeinse troepen zich nog steeds niet aan de order tot staking der vijandelijkheden houden. Men kan duidelijk waar nemen, dat de T.N.I. haar posities vooruitschuift en de bevolking in de randgebieden dwingt tot een noncoöperatieve houding. Go MaÜoera deden talrijke Republi keinse groepen voornamelijk Sa- Sillilaihs, in de nacht van 15 16 Augustus een welberaamde aan val op Pamekassan, waarbij tot in de stad werd gevochten. Met enige verliezen onzerzijds werden de indringers verdreven. In de sector van Malang werden onze posten hij Singosari en Blimihing, gelegen aan de weg naar La- wang, beschoten. In Malang ont wikkelde zich enige activiteit van sluipschutters. Enkele pa trouilles werden met geweren en automatische wapens beschoten. Ten Zuiden van Modjokerto werd een Nederlandse post met gewe ren en mitrailleurs beschoten. Ten Zuidwesten van Ambarawa werd een Nederlandse patrouille door een bende bestaande uit on geveer 50 man, aangevallen. De bende werd met verliezen terug geslagen. Ten Zuidoosten van Salatiga werd een patrouille be schoten. Kwaadwilligen werden verjaagd. Bij de zuiveringsactie ten Westen van Poerwokerto wevd vuur ontvangen van Ka- rangewas Lor. Onze troepen leden enige verliezen. In het Pa- kalonganse werden tot op heden totaal circa 2000 Chinese burgers bevrijd. Op Zuid-Sumatra kre gen onze patrouilles contact met benden ten Zuiden van Batoeradja en ten Zuidwesten van Lahat. Sluipschutters waren actief bij Moeara Enin en Kajoeagoeng. Op Noord-Sumatra werd Kaba- nojahe aangevallen door een ben de welike met verliezen werd Ver dreven. Onze verliezen op 17 Augustus zijn volgens ingekomen berichten 13 doden en 22 gewonden. Het aanvullend communiqué van officiële zijde meldt, dat op de Karohoogvlakte oip Noord- Sumatra van Brastagi tot Por- sea de bevolking in toenemende mate te lijden heeft onder de ter reur en intimidatie van de „Ha- rimau Liar", welke een strijd organisatie van de Laskjar Ra jat is. Vooral in de streek van Por sea en Loembandjoeloe zwerven vele van deze benden, die op grote schaal requireren, wat van hun gading is. De Harimau Liar werkt en maakt het Republikeins gebied onveilig door wagens en materiaal te requireren voor eigen gebruik. Te Siantar is bekend geworden, dat de bende Harimau Liar Dins dag in de kampong Marihat de bevolkiitg uit de huizen dreef met de mededeling, dat een Neder lands vliegtuig onderweg was om de Kampong te bombarderen. De kampong werd vervolgens geplun derd en in brand gestoken. Ver volgens plunderde dezelfde groep het emplacement van de rubber fabriek Marihat, waar de koelie woningen werden geplunderd en met de fabriek in brand gestoken. Daarna werd de grote brug op de weg naar Siantar door dezelfde groep in brand gestoken. De vol gende dag bezocht deze groep Pagar Djawa en plunderde de wo ningen van 400 Chinezen, waarna deze in brand werden gestoken. Hetzelfde gebeurde met de thee fabriek. Uit Marihat en Pagadjawa zijn Vrijdag 1000 Chineze vluchtelin gen aangekomen. Alle branden op de olievelden van Pendopo zijn thans geblust. De toestand op Java. Van Republikeinse zijde te Ba tavia wordt gemeld, dat volgens Chinese berichten het Neder landse leger zich voorbereidt voor een nieuwe opmars. De Republi keinen imaken opmerkzaam op verhoogde militaire activiteit op Midden-Java waarvan in de laat ste communiqué's melding is ge- mREkt Volgens Antara is een Chinese vrijwilligersbrigade opgericht om tegen de Repuiblike'nse troepen te strijden. Het hoofdkwartier zou te Soerakarta gevestigd zijn, 64 kilometer ten Zuid-Oosten van Djogja. De buitenlandse pers in Batavia. De te Batavia verschijnende .Nieuwsgier" schrijft over het werk van de buitenlandse pers al daar, dat door de gebeurtenissen In India het Indonesische pro bleem van de frontpagina's der wereldpers werd verdrongen zo dat het grote aantal buitenlandse correspondenten te Batavia een paar rustige dagen voor de boeg hebben, daar hun telegrammen toch niet worden geplaatst. Sommigen nemen deze gelegen heid te baat om een bezoek aan het pas bezette gebied te brengen, waarbij de grootste trekpleisters worden gevormd door de .demar catielijnen", Oost- en West-Java, zomede Madoera. Overigens heerst in het kamp der buitenlandse journalisten stérke verdeeldheid over de méri tes der Nederlandse actie. Het is helaas een feit dat, een aanzien lijk deel hunner zich weinig om de feiten bekommert en zich een voudig laat leiden door hun sym pathie voor de Indonesische vrij- he idsbeweging. Anderen hebben Wel een eigen mening, gebaseerd op eigen waar neming, doch schrijven wat zrj denken dat het publiek graag leest, en gezien de nogal anti- Nederlandse stemming, die thans in de wereld overheerst, kan men nagaan hoe hun telegrammen eruit zien. Echter hebben ook enige door wat zij hier hebben gezien hun mening over deze kwestie grondig gewijzigd en in volle overtuiging het Nederlandse gezichtspunt aanvaard. In, gezaghebbende kringen werd Maandagochtend verklaard, dat 30 der mjjnen in de Bori- nage in staking zijn. Volgens de aankondiging betreft het hier een proteststaking van 24 uur. De leden van de Nederlands- Indonesische delegatie, onder wie Soekawati en Dr. Koets, zijn Zon dagavond te New-York aangeko men. Sjarif- Hamid Alkardri ver klaarde tegenover Aneta: „Wij zijn hier gekomen om aan te to nen dat er andere mensen geen marionetten die in vrijheid en on afhankelijkheid geloven. Wij zijn zeer teleurgesteld dat wij niet door de Veiligheidsraad zijn uitgeno digd. Maar deze zal misschien op zijn besluit terugkomen". Andere leden uitten de hoop, dat zij de kans zouden krijgen hun standpunt voor de Veiligheidsraad uiteen te zetten. De Chinese afgevaardigde ver klaarde, dat de Chinezen ten of fer vallen aan het Republikeinse optreden in Indonesië. 3000 Chi nezen zijn weggevoerd uit de stad Salatiga gn hun lot is nog niet bekend. De groep aangekomenen telt veertien personen, met inbegrip van secretarissen. Het toestel heeft te Philadelphia een nood landing moeten maken, wegens defect aan de benzineleiding Op Zaterdag 16 Augustus vond te Utrecht in het Jaarbeursge bouw een druk bezocht congres plaats van het nationaal comité handhaving Rijkseenheid. De voorzitter Prof. Mr. P. S. Gerbrandy gaf een samenvatting van de ontwikkeling der Indische kwestie in de laatste tijd en be toogde, dat zolang de huidige figuren blijven de gedachte aan de Republiek met wijziging van décor doorwerkt in elke hande ling. Bij de uitvoering van de politio nele actie aldus spreker is dit duidelijk gebleken, want in- plaats van het kwaad in de wor tels aan te tasten werd de zoge naamde Republiek zorgvuldig ontzien, om tenslotte zelfs de actie stop te zetten. Dit ge schiedde ogenschijnlijk als een gevolg van een beroep van de Veiligheidsraad, maar was in feite reeds vooruit bepaald als gevolg van de eis van de Partij van de Arbeid. Ook .bij de vergadering in de Veiligheidsraad blijkt dezelfde houding. Enerzijds wordt door Mr. Van Kleffens thans de zoge naamde republiek geschilderd als een stel terroristen, profiteurs en haantjeszoekers die met Japan hebben samengewerkt, maar te gelijkertijd wordt voorgesteld om door diezelfde Republiek en door Nederland een staat aan te wij zen die tezamen een derde staat zullen uitnodigen die een onder zoek ter plaatse zal houden. Spreker betoogde, dat wij in een internationaal moeras terecht zijn gekomen en weet dit in ster ke mate aan gebrek aan voor lichting in het buitenland. Spreker zette uiteen dat intus sen de aan onze zorgen zich toe vertrouwde bevolking wederom in de steek is gelaten, zodat deze van onze houding niets meer be grijpen en slachtoffer wordt van haar goedgelovigheid. Zowel uit een militair oogpunt als met het oog op de bevolking is de toestand onhoudhaar. Spre ker# verklaart, dat er maar één oplossing is, die de dreigende rampen nationaal en internatio naal kan afwenden, dat is afre kenen met de Republiek. Spreker vroeg tenslotte aan de vergadering zich over dit punt te willen uitspreken. Bij de daarop volgende discussie werd deze eis door verschillende sprekers nog eens met alle kracht onderstreept, waarna op voorstel van Prof. Gerbrandy met instem ming van alle aanwezigen een telegram aan H. M. de Koningin werd gezonden. Tenslotte werd aan het lande lijk comité verzocht met kracht aan te dringen op e°n terstond bijeenkomen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, opdat de volksvertegenwoordiging zich duidelijk over al of niet voort zetten der actie kan uitspreken. Mocht het besluit der Kamer wederom halfslachtig zijn, dan dient een actie te worden ingezet voor Kamerontbinding, omdat de vergadering van oordeel is, dat alsdan zou blijken, dat de Kamers niet in overeenstemming zijn met de overvolle meerderheid des volks. TELEGRAM AAN DE KONINGIN. Het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid heeft zich met het volgende telegram tot de Koningin gewend: .Vertegenwoordigers van de provinciale en plaatselijke comité's Handhaving Rijkseen heid uit geheel Nederland te 'Utrecht op 16 Augustus 1947 in vergadering bijeen; diep onder de indruk van de grote nood waarin ons Vaderland door het gevoerd beleid van het vorig en huidig Kabinet is geko men en ten zeerste geschokt door het internationaal onrecht dat agn Nederland wordt begaan bidden Uwer Majesteit kracht en wijs heid toe om in overeenstemming met de historische roeping van het Huis van Oranje te bevorde ren dat maatregelen worden ge nomen welke in overeenstemming zijn met de waardigheid van het Koninkrijk en zijn tradities met de eer van de Nederlandse naam en het belang van Uwer Majes- teits onderdanen hier en Overzee. Daartoe is naar onze vaste overtuiging gedragen door de in zichten van de meerderheid van ons volk zowel hier als daar nood zakelijk dat met terzijdestelling van partijpolitiek de politionele actie ter bescherming der mil- lioenenbevolking terstond snel en krachtig worden doorgezet opdat niet meer bloed worde vergoten dan werkelijk noodzakelijk is en eindelijk de rust en veiligheid worden hergeven aan hen die zo lang reikhalzend daar naar hebben uitgezien. Dan zal het ogenblik zijn aan gebroken dat zij en wij geschaard om Uwer Majeteits Troon zullen kunnen arbeiden aan de hervor ming van het Koninkrijk." W.g. in opdracht Gerbrandy, voorzitter; Weiter, Winkelman, Reijseger, secretaris. TREINONGELUK OP JAMBOREE-TERREIN. De persdienst van de Vredes- jamhoree te Moisson hij Parijs meldt, dat Maandagmorgen twee treinen, die binnen het kamp de verbindingen onderhouden, op el kander zijn gereden. Verschil lende Belgische padvinders zijn bij dit ongeval gewond geraakt. Naar aanleiding van berichten van'U. P. uit Den Haag, volgens welke Dr. Van Moolk de Neder landse Regering volmacht heeft gevraagd om de militaire acties in Indonesië te hervatten, totdat geheel Java en Sumatra onder Nederlands gezag zijn gebracht, heeft een officieel woordvoerder van de Nederlands-Indische Re gering tegenover Aneta verklaart dat alleen(text onleesbaar Red. A.N.P.) Vorm, waarin dit bericht van U.P. gesteld is erop wijst, dat dit blad niet het juiste heeft gehoord omtrent de offi- In Oost-Londen heeft een bij eenkomst van de Britse Liga van Oud-strijders plaats gehad, welke Liga, naar men zegt, Britse fas cisten, wier bondsleider eenmaal Sir Oswald Mosley was, onder haar leden telt Nadat de kreet „wij willen Mosley" weerklonken had en de oppositie riep ,,wij Wil len Mullally" (een anti-fascisti sche schrjjver), werd men hand gemeen Mullally had vroeger de wens te kennen gegeven op deze vergadering te spreken. Later sprak hij in een ander gedeelte van- Dalston (Oost-Londen) tegen fascisme en anti-semitisme. In de week eindigend op 9 Aug., zijn in Engeland en Wales 568 gevallen van kinderverlamming geconstateerd, te^en 448 en 302 in de twee daaraan voorafgegane weken. In 1946 bedroeg het to taal aantal gevallen voor het ge hele jaar 606, jlit is slechts 38 meer dan in de laatst vermelde week. Ook in Noord-Ierland heeft de ziekte zich geopenbaard, even als in Schotland. Zaterdagavond is tussen Alhan- dra en Villafranca, 65 km ten Noorden van Lissabon, een goede rentrein ontspoord, die bij uitzon dering vier wagons met passa giers had meegenomen. Er zijn vermoedelijk vele doden en ge wonden, gezien het grote aantal ambulanceauto's, dat de slachtof fers naar een ziekenhuis in Lis sabon heeft gebracht. Er zijn 16 doden en 90 gewon den. Oorzaak; van de ramp is het breken van een as van een der eerste wagons. Er zijn geen bui tenlanders onder de slachtoffers. Per s.s. „Cottica" dan de K.N. S.M., dat Maandagochtend om 8 uur in <je Amsterdamse haven meerde, arriveerde een zending sinaasappelen en 2% ton citroe nen uit Suriname die bonvrij in de handel gebracht zullen wor den Voor uitgedroogd Nederland een welkome verfrissing. Dr. Robert Broom en zijn assis tent hebben een compleet bekken van een aapmens te Sterkfontein gevonden. In eeu interview ver klaarde Dr. Broom, dat dit bek ken veel meer cvereenkomst ver toonde met dat van de mens als met dat van de mensaap. Het bekken heeft een kort maar zeer breed darmbeen, zoals dit ook bij de mens het geval is. De mensapen de Gorilla's, de Chim pansees en de Oranoetangs daar entegen hebben een meer gerekt darmbeen. In de nabijheid van het bekken werd eveneens gevon den een heiligbeen, een paar wer vels en ribben en andere delen van het skelet, voorts een boven kaak met vrijwel alle tanden. Een paar weken te voren ont dekte Dr. Broom daar ter plaatse een opperarmbeen en een schedel. Een eveneens daar aangetrof fen schouderblad week enigszins af van dat van de mens. eiële berichtgeving van Batavia naar Den Haag over de vele moeilijkheden, welke na de afkon diging van de order tot staking der vijandelijkheden worden on- derv enden. Als voorbeelden noem de de woordvoerder o.a. dat op plaatsen, waar vroegere demar catielijnen bleven gehandhaafd, zoals bij Tangerang en Modjo kerto, van Republikeinse zijde voortdurend aanvallen worden gedaan en andere vijandelijkheden worden gepleegd, terwijl voorts van Republikeinse zijde doorlo pend aanvallen worden onderno men op plaatsen, die zowel vol gens Nederlandse- als volgens Re publikeinse communiqué's in Ne derlands bezit zijn. Telkens blijkt, dat er een causaal verband bestaat tussen de gepleegde ver nielingen, berovingen en- plunde ringen door Republikeinse gewa pende groepen, waarbij veelal burgers de dood vinden, en de Republikeinse Regering in Djok- ja. Van het staken der vijande lijkheden is door deze schendingen zeer weinig terecht gekomen. Dr. Van Mook heeft de Nederlandse Regering in kennis gesteld van deze feiten en gezien de moeilijke positie, welke hierdoor is ont staan, zal hij uiteraard om in structies hebben verzocht. Winston Churchill, tijdens de oorlog Minister-President van Engeland, thans leider van de Conservatieve partij, heeft in een van zijn woning in Kent uitge- i zonden rede de bevolking van En geland ernstig gewaarschuwd, dat een bijna mateloze ellende en tegenspoed haar wacht, indien zrj zich onderwerpt aan totalitaire dwang en totalitair bestuur. Churchill beschuldigde de La- bourregering van een groot wan beleid door de Amerikaanse dol larlening zonder verstand en in zicht uit te geven, daarbij partij schap en klasse-vooroordeel stel lend boven de noden van het land, en van het voorstellen van maat regelen,' welke ver blijven bene den het niveau, waarop de acute economische crisis van Engeland moet worden opgelost. Churohill critiseerde de dwang maatregelen, welke Minister-Pre sident Attlee verleden week in het Parlement heeft aangekondigd. Het enig alternatief, aldus Chur chill, is een intensieve strijd om het bestaan op basis van het sy steem van concurrerende selectie. „Alleen door persoonlijke in spanning, vrije onderneming en vindingrijkheid met alle daaraan verbonden risico's en mislukkin gen, met alle ongelijke beloningen en vergoedingen kan een bevol king van 47 millioen zich op dit kleine eiland in leven houden". Churchill verklaarde, dat noch het Parlement, noch hijzelf ge looft, dat de Conservatieve partij of de Liberale Conservatieven, of de Socialisten deze terugkeer tot noodmaatregelen, die Attlee aan kondigde, als een deel van het vredesprogram voor Engeland zouden aanvaarden. Churchill ver geleek Attlee's bewering, dat En geland op weg is naar een nieuw sociaal systeem, waarin vrees voor werkloosheid en armoede uit de weg wordt geruimd, met de slagzin op aanplakbiljetten: „Wij werken of lijden gebrek". Vol gens Churchill moet in vredestijd niet alleen het Parlement, maar 'ook het volk geraadpleegd wor den, wanneer men af wil wijken van de Britse normen door het recht van vrije arbeidskeuze te beperken. Tot degenen, die willen emigre- tèn Vz millioen naar Canada, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw- Zeeland, enige honderdduizenden naar de V. S. en Zuid-Afrika) zeide Churchill: „Blijft hier en vecht het uit, wij kunnen U niet missen". Churchill eindigde met de woorden: „Alleen langs de weg der vrijheid kan Egeland zijn heil verwerven". GRATIE. Bij Koninklijk Besluit is gTatie verleend aan J. Meekhof, tot de doodstraf vero^deeld bij senten tie van het Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. ax n| ti- lij ^C1 oii tè g j I li' e. ets ---1"' >k- i; I 'lUï n I 'f.' O j n; IV q S' it V o li

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1