Het eerste na-oorlogse Zeeuws-Vlaamse Muziekconcours 519 ft bi wi BABY TE KOOP AAN GEBODEN Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Welgeslaagde Bondsdag ilift Je Srovvncic BEZOEK AMERIKAANSE DELEGATIE AAN ZEELAND. Communiqué Oost-Indonesische Regering Hongaarse politie verricht arrestaties Amerikaanse militaire instructeurs in Griekenland aangekomen L d-H trl-4 iff ir i tfifl 4 I deze P-ging geen succes. Voorts heeft "dezer dagen in het,Vlakwa ter bij Venray eten peelbrand ge woed, welke ongeveer drie hectare heeft vernield. De brandweer en arbeiders uit de omtrek hebben direct ingegrepen. Men slaagde er in verdere onheil te voorko men. VERVALSING VAN RIJKS- POSTSPAARB ANKBOEKJES ONTDEKT. Hen jonge gehuwde vrouw, moe der van twee kinderen, heeft zich schuldig gemaakt aan vervalsing van Rijkepostspaarbankboekjes. Zü heeft kans gezien, langs deze weg een bedrag van 5000 gulden te incasseren. Zij veranderde zelf de door haar gestorte bedragen en getransporteerde saldi. Het °-eld° is door haar besteed aan eten, drinken en kleren voor het gezin. Op aanwijzing van een dame en een heer (onderwijzer met verlof uit de Achterhoek) heeft de Haac.se politie Vrijdagmorgen op het Hobbemaplein te 'B Graven- hage aangehouden de 23-jari- ge H. J- van de V. en de 17-ja- rige M. K., beiden wonende in het woonWagenkamp te Voorburg, die hun 3 maanden oude baby te koop aangeboden hadden, hetgeen zij ten stelligste ontkenden. Man, vrouw en baby zijn ter beschik king van de kinderpolitie gesteld. De baby is thans aan de zorgen van de Voogdijraad toevertrouwd. De man, die nog 14 dagen gevan genisstraf tegoed heeft, is inge sloten. In aansluiting op het bericht betreffende de aanhouding van woonwagenbewoners die een ba by van drie maanden te koop zou- den hebben aangeboden, vernemen wij ,dat de Haagse kinderpolitie, die de zaak in onderzoek heeft, bij een bezoek aan het woonwa genkamp te Voorburg merkwaar dige dingen vernam. Nadat de baby, zoals gemeld, aan de zorgen van de Voogdijraad was toevertrouwd, bleek al spoe dig, dat dte baby een borstkindje is. Het werd daarom weer ter beschikking gesteld van de moe der, die zich in het woonwagen- krimp bevond. De overige woon wagenbewoners, die er achter ge komen waren, wat de ouders van de baby misschien hadden trach- ten te doen met hun kindje, wa ren daarover zeer slecht te spre ken. Het was deze mensen opge vallen, dat de behuizing van het echtpaar in kwestie1 dringend een schoonmaakbeurt verdiende. De man en de vrouw lieten zich daar aan blijkbaar niets gelegen lig gen, dus staken de andere bewo ners de handen uit de mouwen, om de zaken naar behoren te rei nigen en „op poten te zetten". En passant gavën ze de vrouw ook een goede beurt, welke zij blijk baar wel nodig had. Nadat deze zaken met de ver eiste grondigheid waren uitge voerd, hebben de woonwagenbe woners de vrouw aan het verstand gebracht, dat zij voortaan haar zaken moet besturen, zoals dat in een goede samenleving betaamt. De bevolking van bet woonwa genkamp heeft tegenover de kin derpolitie verklaard, dat zij nauw lettend er op zal toezien, dat het betrokken gezin zich betert. Zij stelde bovendien d'e man, die thans 14 dagen gevangenisstraf opknapt, welke hij nog „tegoed'* had, een andere „afdroging" in uitzicht, wanneer hij zijn schoon gemaakte behuizing straks weer zal betreden. 52. „Goud heeft hier missphien niet veel waarde" zei Dokie Durf tegen de kikkerman, „maar in het Westeh des te meer. Als ik lijk U was, zou ik twee vliegen in één klap slaan: Ten eerste* mij bevrijden. Ten' tweede bevrijden wij dan de slavenarbeiders. Ten derde steken allen zoveel moge lijk goud in hun zakken zodat ze schadeloos zijn gesteld voor de eliende die ze hebben geleden. U heeft dan een goede daad ver licht. Dat verhindert U niet ook zelf Uw zakken te vullen met het goud van de mijn. In Europa kunt TJ daar prachtige dingen voor kopen, zelfs een wagen zon der paard die zo maar rijdt." Wagens die zomaar rijden ken ik'niet" antwoordde kikkerman. „Wel auto's. Ik weet nog niet of ik een Hispano Suiza of een Lincoln zal nemen Door het beeld van Djenchis Khan dat op de rotswand was verscheiden waren sommige rui ters hang geworden. Keri Ninig Ta en Mar ga stormden echter voort. „Desnoods knappen wij het al leen op" riep Keri. Op dat ogenblik legde de wach ter van Marsian zijn- geweer aan Het eerste Bonds-korpsconcours van de Z. VI. Bond van Muziek- ver. ligt achter de rug en de or ganisatoren mogen terugzien op een groots en welgeslaagd mu ziekfestijn. Weliswaar heeft de super-tropische weersgesteldheid ongetwijfeld vele honderden weerhouden zich lange uren ach tereen bloot te stellen aan een blakende Augustuszon op een vol komen open en schaduwloos ter rein. mogelijk is ook de vacan- tie tijd een factor geweest ten ongunste door veler trek naar strand en duin en elders zodat de recette's verre beneden de ra ming bleven,, doch qua concours kunnen de Bond, zowel als de gastvrouwe van deze dag, de har monie „De Verenigde Werklie den", terugblikken op een indruk wekkend muziek-evenement, zo als tot dusver in Z. Vlaanderen nog ndet had plaats gehad. Te 12 ure had de receptie plaats in het hotel „Rotterdam", alwaar de besturen en directeuren der deelnemende verenigingen werden, verwelkomd door de Ed Achtb. Heer Teilegen, burgemeester van Terneuzen wiens hooggestemde rede nader werd onderlijnd door de heren P. A. Ocké als Bonds voorzitter en C. L. de Smid als praese van „De Verenigde Werk lieden". De Burgemeester wees op de culturele betekenis van de muziek in deze streek en de verheffing van het peil daarvan, die onge twijfeld sterk bevorderd zal wor den door de stichting van deze Bond. Daarnaast rekende» hij het Tei'neuzen tot een eer in deze de primeur te mogen hebben, waar aan hij een beschouwing vast knoopte over de [betekenis van Terneuzen uit het oogpunt van vreemdelingenverkeer. Bij talloze gelegenheden toch blijkt Terneu zen voor dteze streekJde grootste plaats ook de meeste aantrek kingskracht te bezitten voor het ondernemen van trips, week-ends en ontspanning in het algemeen. Spreker sprak de beste wensen, uit voor de groei en bloei van de Bond van Muziekver. in Z. Vlaan deren en elk der deelnemende ver enigingen in het bijzonder en wak kerde tot nobele strijdlust aan. De heer Ocké sprak als voor- zittel* van de Bond onder welker auspiciën dit eerste concours plaats vindt en deed dit uit de gezichtshoek van gast en gast heer. Spreker roemde de activi teit van de voorzitter van „Dei Verenigde Werklieden" aan wiens organisatorisch talent het voor te danken is dat alles naa.r wens zal kunnen verlopen. Dit veTdient z.i. loffelijke hulde. De heer De Smidt beantwoord de beide redevoeringen met d© toezegging dat zowel de Bond als ziin eigen vereniging te allen tijde staat kunnen maken op zijn vol ledige steun en medewerking en eindigde met een dronk te wijden aan de Bond. Ondertussen waren op de Markt en in de Burg. Geillstraat de deel nemende korpsen opgesteld en deze trokken vervolgens onder 'n beurtelings uitvoeren van mar sen naar het Lyceum-sportveld, waar de grote strijd onder een moorddadige hitte een half uur na de vastgestelde tijd aanving. Behoudens het feit, dat één der deelnemende korpsen1, n.l. West- dorpe, zich door omstandigheden had moeten terugtrekken, werd het programma in de gepubli ceerde volgorde afgewerkt. Voor de muziekliefhebbers' viel daarbij te genieten van de meren deels correcte uitvoering van de velschillende verplichte en vrije nummers in de diverse Afdelin gen, welke nog nader in Afdeling Fanfare en Harmonie waren on derverdeeld. Opvallend was het hierbij tot uitmg gekomen zijnde feit. dat het verschil in muzikaal-peil tus sen Oost en West niet zozeer meer de vóóroorlogse proporties aanneemt en na enige jaren wel licht volkomen zal kunnen worden genivelleerd, hetgeen de animo ongetwijfeld nog zal aanwakke ren. We willen echter volstaan met tbans de in de late avonduren bij de beëindiging van het concours door de jury. de heren W. Zon derland uit Leeuwarden en M. Ogiers uit 's-Hertogenbosch, be kend gemaakte totaal-uitslag te doen volgen. 4e Afdeling Harmonie. Elk naar zijn Krachten", Hoek, Dir. A. I. B. Sdhirbif, 105 punten 2e prijs. 3e Afdeling Harmonie. .Concordia", Axel, Dir. A. J, Schieman Az., 120 punten, le pr. 3e Afdeling Fanfare. Ghr. Muziekver. „Excelsior", Cadzand, Dir. I. de Bruijne, 130 punten, le pr. met lof. Chr. Muziekve'r. „Hosanna", Groede, Dir. J. I. Brakman, 112 punten, le prijs. „Excelsior", Terhole, Dir. Jos. Vermeire, 89 punten, 3e prijs. 2e Afdeling Harmonie. Ohi. Muziekver. „Hosanna' Axel. Dir. P. Brakman, 131 pun ten, le prijs met lof. ,De Volharding", Zaamslag, Dir. H. Wisse 113 punten, le prijs. „De Verenigde Werklieden", Ter neuzen, Dir. A. I. B. Schirris, 112 punten, le prijs. „Vlijt en Volharding", Hulst, Dir. Augi Heekhout, 84 punten, 3e prijs. 2e Afdeling Fanfare. „Veronica", Zuidzande, Dir. H. P."Everwijn, 112 punten, le prijs. ,Ons Genoegen", Retranche- ment, Dir. J. de Voldere, 106 pun ten, 2e prijs. „VrijheidEendracht", Lams- waarde, Dir. H. de Gucht, 104 punten. 2e prijs. „Nut en Genoegen". Nieuwvliet, Dir. Jac. Legrand, 102 punten, 2e prijs. le Afdeling Harmonie. „Kon. Harmonie", Hulst, Dir. A. van den Broek, 122 punten, lé prfls. ,St. Cecilia", KloosterzandeDir. J.' Mannaert, 107 punten, 2e prijs. le Afdeling Fanfare. „Eendracht maakt Macht", Groe de. Dir. W. Hollaers, 135 punten, le prijs met lof. „Geduld Overwint", IJzendijke, Dir. Jasper Anthonisse, 131 pun ten, le prijs met lof. Afd. Uitmuntendheid Harmonie. ,De Verenigde Vrienden", Sas van Gent, Dir. J. Mannaert. 125 punten, le prijs. Afd. Uitmuntendheid Fanfare. „Harmonie", Biervliet, Dir. Jas per Anthonisse. 136 punten, le prijs met lof. Reeds bij het optreden van de „Kon. Hormonie" van Hulst, open baarde zich de noodzakelijkheid van de verlichting der muziektent zodat het programma zeer bedui dend later werd beëindigd, dan door de opsteller berekend was. De belangstelling steeg tot een climax, naarmate het einde na derde en de zenuwen waren ge spannen toen de jury het podium betrad voor het officieel bekend maken van de uitslag. Daarmede was deze glorieuze Kimps-Bonösdag beëindigd en volgde als nagift nog de uitvoe ring van enkele nummers op de muziektent op de Markt door Haimonie" van Biervliet, bei korps, dat in de hoogste Afdeling ook het hoogste aantal punten wist te behalen. Van het volledig uitvoeren van het voorgenomen concert, kon, wegens het gevorderd uur, het was inmiddels reeds 11 upr ge worden, geen sprake meer zijn, doch er bleek nog grote belang stelling te bestaan voor de num mers welke het gerenomeerde Biervlietse korps ten gehore- bracht. 'Het eerste na-oörlogse Zeeuws- Vlaamse Muziek-concours behoort tot het verleden en is het bewijs geleverd van een krachtig her oplevend muziekleven in Zeeuws- Viaanderen, hetwelk zich. dank zij bet doorzettingsvermogen van het Bondsfoestuur reeds thans doet gelden. op de DE DOORVOERING VAN DE COMBINATIE WEDEROPBOUW —VOLKSHUISVESTING IN DE PROVINCIES. In de provincies Friesland, Gel derland, Utrecht en Zeeland zijn provinciale directies van de we deropbouw en de volkshuisvesting opgericht, ontstaan door samen voeging van de provinciale bu reaux voor de wederopbouw en de directies van de volkshuisves ting in die provincies. In Zeeland is Jhr. Ir. J. de Ra- nitz, welke reeds de functie be kleedde van Hoofdingenieur-Di recteur van de Volkshuisvesting in Zeeland, aangewezen als hoofd van de provinciale directie. De Amerikaanse delegatie, die deelgenomen beeft aan de wereld conferentie voor de Christelijke jeugd te Oslo, heeft een bezoek gebracht aan Walcheren.. De be zoekers werden ontvangen door de classicale jeugdraad van de Nederlands Hervormde Kerk en bezochten achtereenvolgens West- kapeile, Middelburg, het Memmo- nifitenkamp te St. Janskerke en Vlissingen. De nacht werd door gebracht in de internationale stu dentenkampen te Westkapelle en Biggekerke. TERNEUZEN. Leger des Heils. Maandag 25 Augustus a.s. zal één van de beste Leger des Heils- muziekikorpsen in Nederland een bezoek brengen aan Terneuzen. Het is het muziekkorps van Schiedam onder leiding van kapelmeester Mereier. Deze Heilssoldaten zullen des avonds Qm 8 uur een concert geven op de muziektent Markt. Reeds eerder gaven zij concer ten in Zeeland, n.l. te Middel brug in de Oostkerk en te Vlis singen in de Scheldehal en de Nieuwe Kerk. Een dezer dagen zal het pro gramma van het concert in dit blad bekend gemaakt worden. MIDDELBURG Voorzitter polder Waldher'eai. Mr H. F. Lantsheer heeft per 1 October a.s. ontslag gevraagd als voorzitter van het dagelijkse bestuur van de polder Walcheren. Hij heeft deze functie sedert 1918 vervuld. SLUISKIL. Kermisgenot. Ons dorp heeft weer kermis ge vierd, ditmaal in een tropische temperatuur. Het heeft gezweefd en met een onbegrijpelijke moed .gedanst, (wie organiseert eens een bal in de open lucht?), het heeft mis geschoten, hommen ge gooid en het Hoofd van Jut be- mokerd. Voor de kinderen was een aardige draaimolen, waarin, als attractie, naar een bal kon worden gegrepen. Het zien van dit kindervermaak is wel een aer pleizierigste zijden van een ker mis. De zweef boekte dit jaar enkele slachtoffers, die in het ziekenhuis werden behandeld. Gelukkig wa- ren de omgevallen niet dodelijk. Behalve bet opbrengen van enige slagzij makende burgers, is net feest rustig verlopen. Sluiskil kan niet zonder kermis Vergelijken wij dit vermaak met de reizen, die deze maand zijn gemaakt of nog worden onderno- men door bet schone Brabant naar het Geuldal, naar het on- vergefelijke Klein Zwitserlana met zijn prachtige panoramas, dan valt de kermis daarbij vèr in de schaduw. De verkenners van deze kant, die. Vrijdagmiddag naar de Jamboree te Moisson ver trokken, zullen ook meer hebben genoten. De reis van de Zonne- club-leidsters naar Bouvigne is helaas door de kermis vervallen. THOLEN. Openstelling brug. De brug over de Eendracht zal op Donderdag 11 September voor het verkeer worden opengesteld. WATERUANDKERKJE- Sportdag. De Zaterdag ten bate van het sportterrein alhier georganiseer- de sportdag is, voor wat betreft de publieke belangstelling, geen groot succes geworden. Slecht? een betrekkelijk klein aantal toe schouwers was bij de verschillen de demonstraties en wedstrijden, waaraan deelnamen de vereniging T. H. O. R. uit Sas van Geht en de Rijvereniging West Zeeuws- Vlaanderen, aanwezig. In hoofd zaak zal dit wel te wijten zijn geweest aan de tropische hitte, die een verblijf op het schaduw loze sportterrein nu niet bepaald tot een genoegen maakte. Intus sen: jammer voor de organisato ren, die zich veel kosten en moei ten getroost hadden en een over vol terrein hadden verdiend. Na afloop reikte de Burgemees ter de heer M. J. Verbrugge, de verschillende prijzen uit. De uitslag was als volgt: Ruitersport. Individueel springen. 1 Magnus te Biervliet; 2. I. Be- cu te Groede; 3. Morel te Groede. Vrijheidsdressuur. 1 Mej. Van Iwaarden te Cad zand; 2. Milliano te Oostburg. Stoelendans. 1. Mej Van Iwaarden te Cad zand; 2. Catseman te Biervliet; 3 Morel te Groede. Na de kabinetszitting van Vrij dag heeft de Oost-Indonesische Regering 'n communiqué uitgege ven, waarin zij de beslissing van de Veiligheidsraad cm de delega tie van Oost-Indonesië niet toe te laten, betreurt. „De door de Re publiek gevolgde gedragslijn als of de Republiek het recht heeft de staatsstructuur van geheel In donesië te bepalen, brengt de na tionale eenheid in gevaar. Dit Re publikeinse streven kan leiden tot verscheuring van de eenheid, welke slechts federaal kan zijn." De Oost-Indonesische Regering meent, dat aangezien bij de be handeling in de Veiligheidsraad vitale Oost-Indonesische belangen gemoeid zijn, zij gerechtigd is toe lating van haar delegatie te ver langen op gelijke voet als de Re publikeinse delegatie. Naar het Hongaarse Nieuws agentschap meldt, heeft de Hon gaarse politie leden van een or ganisatie die verantwoordelijk is voor in de laatste tijd voorgeko men grote branden in fabrieken te Boedapest gearresteerd, toen 1 der gearresteerden bekende, te be horen tot de sabotagegroep van de Hongaarse fascistische bewe ging, die in Duitsland werd ge vormd. In negen van de grootste Hongaarse fabrieken die alle her- steJbetalingsgoederen voor de Sowjet-Unie. leveren, zijn in twee weken tijds grote branden uitge broken, die ernstige schade ver oorzaakten. Voltige. 1. Milliano te Oostburg; 2 en 3 Dees te Uzendrjke en Magnus te Biervliet. Zowel aan de juniores van T. H. O. R., als aan' de senioren-ploeg van dezelfde vereniging werd een beker toegekend. DE BAKKERSSTAKING IN DE HOOFDSTAD. Door de samenwerkende bak ker-spa t r oons -organisaties en de coöperatieve bakkerijen te Am sterdam is besloten voorlopig heden, Dinsdag en Woensdag geen brood te bakken, in verband met het besluit van Minister Mansholt Waarbij de subsidie op het meel met 1.70 per 100 kg wordt ver hoogd, neerkomende op 1 cent per brood, zonder dat deze verhoging mag worden doorberekend op de consument. Van de 3 grote Amsterdamse ooöperiaties zal alleen „De Sa menwerking" niet aan dit besluit gevolg geven, daar een staking van dit bedrijf statutair niet mo gelijk is. Verder wordt verwacht, dat een aantal kleine bakkerijen zullen blijven doorwerken, doch hun omzet bedraagt slechts 7 van de totale broodproductie. In de kruidenierswinkels zal ge durende de tijd van de staking op de broodbonnen bloem worden ver strekt. Volgens een bericht uit Istan- boel dat door Radio Moskou wordt geciteerd, zijn 1200 Ameri kaanse militaire en technische deskundigen in Griakenlandi aan gekomen om het Griekse leger in het gebruik van Amerikaanse wapenen te instrueren.' Het bericht zou volgens Radio Moskóu afkomstig zijn van de correspondent van het Turkse blad Vatan te Saloniki. Voorts zorwhet hoofd van de Amerikaan se militaire missie in Griekenland naar Berchtesgaden vertrokken rijn om deel te nemen aan een conferentie van1 legerohefs, waar op de toestand in Griekenland besproken zou worden. Ook zou den vele Amerikaanse vliegtui gen op 13 Augustus te Saloniki zi;n aangekomen. DENKT AAN DE DIEREN. In verband met de weinige drinkplaatsen, die onze steden aan trekpaarden bieden, doet de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren een beroep op alle dierenvrienden om voer lieden in de gelegenheid te stel len hun paarden met water te ver frissen en hen drinken te gëven. I? lij it r* ei rt1 q of jj i(P 1

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3